Stisnieuws De strijd VAN WILLIGEN Bioscoopnieuws Goedkoop stoken B« Koninklijke Delftsch aardewerkfabriek „De Porseleijne fles" Predikbeurten Zaterdag 2 Jam 1937 Heldersche Courant Tweede Blad Onderscheiding r den heer Leistih Uitslag van de verloting Blaasmuziek van den Lutherschen kerktoren. Knap crayon-werk van den heer Sneltj Donderdag, 7 Janu^n extra trein naar Defig. De feestverlichting de stad. es. F e ullleton dcfriedrich Liem an WANDBORD diam. 25 cm. f 12 50 WANDBORD diam. 18 cm f 5 00 Hulpwinkel WESTSTRAAT De Delftsche Herinneringsborden verkrijgbaar bij Van Willigen. Aanbesteding* Kinderfeest in de Witte Bioscoop* Tivoli-theater. De eerste dag* Zondag 3 Januari 1937 Voor het te Amster gehouden Esperanto-examen slaagde o^dgenoote, mevrouw A. Nijkampde te Den Helder. Voor den door hem poneerden „Prins Ilenihard-Ma De kapelmeester der Kon. !-kapel, de heer L. F. Leistikow, heeft, znen weet, bij de plechtigheid op 't Mi te Den Haag met zijn korps een zeer jen indruk gemaakt, iets waarover in 0 niet ge zwegen is. Het is verheugend, dat de t*e dirigent thans 't volgende schrijvenden Luit.- Generaal Jhr. E. J. M. Wittefzitter van het Genootschap voor Militraditie en Uniformkunde, mocht ontvan Waarde Heer Leistikow, Na het gesprek, dat wij getebben ten bureele van den Commandanhet Veld leger, deed het mij groot gjn, dat bij het defileeren der Koninklij "ine reeds spoedig de zoo populaire erkteristieke melodie „Piet Hein" weerklt Ook verder maakte uw njorps, ver sterkt door de tamboers en een uit stekenden indruk. Zoudt gij de vriendelijkhefen hebben mij te berichten wat de na van den marsch, waarmede gij 't Ma zijt opge marcheerd, en welke de pop marsch is geweest bij het voorbij trekker !t Konink lijk Paleis, toen het aanwezi iek mede gezongen heeft? Beschrijving van "ins Bern- hard-marsch ejs Pijl1 n va Na de inleiding: „In Den Prins, dien zijn naam is Bi vier maten trom solo. V orkest met tamboers en melodie in van twintig het motief „Lang zullen daarna het Lippe Detmold- twee zinnen van het Vol Volkslied), namelijk Wien door d'adren vloeit, Vi als wij. Het derde deel is toe- tamboers en pijpers, verste: blazers der Marinekapel, de melodie is getiteld „Eendracht: aar is een volgen zet het vroolijke aar door klinkt, llverkt met k Neêrlands 3sch bloed den zang ,vd aan de de hout- volgende Zalig, wie door liefd' or Zijnen levensweg betreet Bij het vroolijk voorwaaiven 't Heil van and'ren niet t. Wat genot ons d'aard d ten. Wat de Wereld ons ooi Hier gelukkigen te mal Hooger vreugd bestaat van den heer Gorter, Parallelweg 1. Reeds Donderdagmorgen hadden een 100-tal perso nen voor deze reis ingescreven. Het vertrek uit Den Helder is nog niet de finitief vastgesteld, doch dit zal vroeg zijn. De aankomst in Den Haag is dan ook reeds te 7 uur 's morgens. Voor prijzen en verdere bijzonderheden leze men de advertentie in dit nummer. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 4 Jan tot 11 Jan. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. van de Af deeling Den Helder van het N. P. G. 1 125 4 36 7 163 9 84 2 237 5 129 8 201 10 16 3 73 6 7 De prijzen kunnen tot 15 Januari 1937 afge haald worden bij mevr. Oortgijsen, West gracht 80. Op Oudejaarsavond is door een achttal leden van de Christelijke Oranje Harmonie kapel gewijde blaasmuziek gegeven vanaf den toren der Luthersche Kerk in de Weezen- straat. Te kwart voor acht hadden zich in ge noemde straat, en ook in de omgeving, vrij veel personen opgesteld om deze stemmige muziek, die vooral op een der laatste uren van het scheidende jaar een speciale bekoring verkreeg, aan te hooren. Gedurende een half uur heeft men geluis terd naar een aantal bekende liederen (w.o. het bekende „Uren, Maanden, Dagen, Jaren", waarna velen zich kerkwaarts begaven. Ook het vierde deel hee pittige melodie. een zeer Zich opgeven Maandag morgen 10 uur. Wij kunnen onze lezers i len, dat bij genoegzame deelname op dag, 7 Ja nuari a.s. een extra trein va leider naar Den Haag zal loopen. Wij vestigen er evenwel c icht op, dat diegenen, die van dezen tr ruik wen- schen te maken, zich diene: geven vóór a.s. Maandagmorgen 10 ui het bureau De feestverlichting van cfcal door den Burgemeester hedenavond Worden ont stoken. De heer J. C. Sneltjes, onze bekende kunst drijver en teekenaar, over wiens werk wij reeds verscheidene malen zeer gunstig moch ten schrijven, heeft in verband met 't komend Oranjefeest wederom iets vervaardigd, dat ongetwijfeld belangstelling in breeden kring verdient. De heer Sneltjes heeft in zijn woning aan de Molengracht (No. 31) een viertal crayon- teekeningen vervaardigd, en wel van wijlen de Koningin-Moeder, Koningin Wilhelmina, Prin ses Juliana en Prins Bernhard. Het zijn met name de beide laatste teeke- ningen, die bijzonder gelukkig uitgevoerd werden. De afbeelding der beide Verloofden is meer dan levensgroot en geteekend op buiten gewoon natuurlijke wijze. Het plan is, om gedurende de geheele vol gende week, te beginnen met Maandag, deze afbeeldingen voor het publiek ter bezichtiging te stellen. Met groen en vlaggen zal dit werk ge ëncadreerd worden en wij twijfelen er niet aan, of velen zullen volgende week een kijkje gaan nemen voor de ramen van perceel Mo lengracht 31. doet men met ONZE ANTHRACIET ad. f 1 80 p. H.L. franco thuis NEEMT NOG HEDEN EEN PROEF Fa. H. BOOY ZOON TELEF. 235 en 479 MOLENSTRAAT 134 35) Ik was er van overtuig< purling geen rgelijks was. :is nog meer der „Betty moordenaar, zeeroover of Misschien ontdekte ik op bijzonderheden over het 'f Bonn". Dit alles, lokte m Maar er kwam nog niers bij; wan neer ik als passagier aar der „Frisco' ging, behoefde ik niet lan omtrent het tijdstip van mijn vertrek isen, dan zou het niet meer in mijn ms jen, wanneer ik Nancy voor het laatst zou kunnen drukken. Ik zag het zelf nu ook voor een afscheid zou ik opnieuw uitstellen, zou kracht missen, afscheid ta, en ik was toch vast besloten, betre lit afscheid. Ik wilde mij als werek ld, die ik nu eenmaal beroepshalve we iog niet aan een vrouw binden, hoew wenschen in tegenspraal reidingen voor dit onver n onvoorzien verschijnsel zou mijn g< mijn wenschen terughou< den mijn on- k. Uit angst rtrek telkens t lEiatste de jjn innerlijke De voorbe- verstrooien, rust en mijn onzekerheid meer kracht geven om over het laatste afscheid heen te stappen en zooals ik toen beweerde gevaarlijke uren lichter maken. Toen Nancy mij dus nog eens vroeg: Reist ge met hen mee? Toen bedacht ik mij niet langer en ant woordde: In ieder geval ga ik morgenvroeg naar Spurling en hem er over spreken. Wij liepen een paar passen door. Nancy zweeg. Zij dacht aan iets. Dai kon ik duidelijk zien. Was zich misschien óók thans voor het eerst bewust geworden, dat de scheiding daar door onafwendbaar was en dan nog wel op een dag, die Spurling aanwijzen zou. Plotseling wendde zij zich tot mij. Zij bleef staan. Zij keek mij verst in de oogen. Haar stem, waaraan ze tevergeefs poogde een vasten klank te geven, beefde van emotie, toen zij langzaam maar duidelijk sprak: En ik ga ook mee. Een schok voer mij door het hart. Ik zag nog niet eens het gewaagde van een dergelijke situatie, nog niet eens den stroom van ge klets, die in Gibraltar losbreken zou. Ik zag alleen dat hierdoor met een slag al mijn goede voornemens over afscheid en zoo, over boord geworpen werden, dat dit tijdstip alleen mEiar een peiar dagen, die noodzake lijkerwijze alleen mEiar een beproeving voor onze harten zouden beteekenen, verschoven werd. Maar wat moest er dan gebeuren in Ge nua? In een vreemde stad? Deze vragen vervulden mij op dit oogen- blik met een grooten angst en met een groot geluk. vervaardigt in beperkte aanmaak wand borden ter herinnering aan het Huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, ontworpen door den bekenden kunstenaar LÉON SÉNF. Van bovenstaande schotel, diam. 35 cm. worden genummerde exemplaren verkrijg baar gesteld. Prijs f 62.50 Vroegtijdig bestellen voorkomt teleurstelling. Bestellingen worden gaarne opgenomen door hoek Kerkplein Onder verwijzing naar een in dit nummer opgenomen advertentie vestigen wij er bij onze lezers de aandacht op, dat bij de firma Van Willigen thans verkrijgbaar zijn een 3-tal Herinneringsborden met betrekking tot het groote Oranje-gebeuren, dat aanstaande is. De borden werden vervaardigd door de N.V. Koninklijke Delftsche Aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles" en munten, zooals men dat reeds sedert een respectabele rij van jaren gewend is, uit door een groote schoonheid van compositie. Zij werden uitgevoerd door den kunstenaar Léon Senf. Door den architect J. J. van der Leek werd Donderdag namens de Fa. S. A. Kannewasser alhier aanbetsteed het verbouwen van het woon- en winkelhuis aan de Keizerstraat. Er was ingeschreven als volgt: Voor B (glas- en schilderwerk) C. H. Caspers 740,— B. J. M. Slot 780,— E. Coenen 870, Girrman en en Koning 998, J. Swart 1154, Voor A (timmer- en metselwerk): H. Doorn N.V. 7900,— G. v. d. Wal 7990,— L. Plaatsman 8015, Minneboo Walboom 8100, W. F. Labout 8190,— K. Venema 8190, P. Vermeulen W. A. Ran 8210, Noppert Van Oort 8515, G. H. Geus v 8643,— A. Smit 8690, G. J. de Wit 8800,— J. P. van Os 9200, P. van 't Hoog, Texel 9240, Op Maandag 4 Januari 1937 des namiddags te 4 uur heeft in de Witte Bioscoop, door de welwillende medewerking van den heer P. van Twisk, bioscoopdirecteur, een Oranje-feest plaats met de kinderen uit de 1ste en 2de Vroonstraat, HoogstrEiat, grootste gedeelte Koningdwarsstraat, Vlamingstraat, Oostsloot- straat, Goversstraat, Weezenstraat, Emma- .straat en Brouwerstraat. De kinderen zullen onder geleide straatgewijze naar de Witte Bioscoop gaan en zorgen voor 4 uur pre sent te zijn. De Witte Bioscoop gaat te 3(4 uur open. De buurtcomité's van gemelde stra ten, die dit feest organiseerden, verzoeken de ouders van de kinderen er voor te zorgen, dat de aan dit feest deelnemende kinderen, zoo mogelijk, voldoende met oranje zijn ge tooid. Aan de kinderen zullen verschillende verrassingen worden uitgereikt, terwijl voor vermaak der kinderen verschillende attracties op het programma stEian. De leiding van dit kinderfeest is In handen van den heer K. Horsman, voorzitter van het Buurt-comité, 2e Vroonstraat, bij wien desgewenscht alle inlichtingen, dit feest betreffende, te verkrij gen zijn. Tivoli heeft het Nieuwe Jaar ingezet met een programma, dat aan de eischen van den meest critischen bioscoopbezoeker kan vol doen. Een programma, dat niet alleen naast sensatie ook romantiek van het zuiverste water geeft, maar waarvan tevens scenario als spel iets aparts is. Ten eerste is daar direct na het Polygoon-nieuws een film, die een overzicht geeft van het heugelijke ge beuren in ons vorstenhuis en wel de onder trouw van H.K.H. Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Bernhard. Zoowel het verlaten van het paleis Noordeinde als de aankomst en het vertrek van het stadhuis zijn op de gevoelige band vastgelegd. We leven mee met het duizendkoppige enthousiaste publiek, dat langs den weg staat opgesteld en dat met geest driftig hoera-geroep uiting geeft aan zijn vreugde met het huwelijk van onze geliefde Prinses met de nu reeds door ieder Neder lander beminde sympathieke persoon van Prins Bernhard. Een tocht door het feestelijk versierde Den Haag besluit dit interessante en actueele filmpje. Volgt dan het sensationeele gedeelte van den avond en wel het Amerikaansche product „De Verleider". Een uitstekend gespeelde, sterke film, waarin Spencer Tracy en Virginia Bruce de hoofdrol vervullen. Het verhaal draait om een moordgeschiedenis. Een moord, waarbij de dader, na eerst een onschul dige bijna op den electrischen stoel te hebben geholpen, ten laatste bekent. Een film, die op vlotte wijze een uitstekend beeld geeft van het jachtige en interessante Amerikaansche jour nalisten-leven en tevens een film, gebaseerd op een uitstekend scenario. Voor de pauze draait dan het extra numer en wel „De Kippen-Carioca". Een bijzonder geestige, rijk geënscènnieerde teekenfilm. En dan is het de wereldberoemde zangeres Grace Moore, die met haar prachtige, volle sopraan en haar geestig vlot spel de aandacht boeit in het romantische filmwerk „The King steps out". En naast de figuur van de bekoorlijke zange res schitteren er nog een aantal first class ster- Ons bracht de eerste dag van 't jaar, Veel regen, wind, en bij elkaar Genomen was 't een slechte dag. Die, als ik 't eerlijk zeggen mag, Een koude rilling joeg op 't lijf. Je ledematen werden stijf. En griep-rig dook je in je kraag, Men zei elkaar: 't is bar vandaag. Maarook dit jaar zal het wel zijn: „Na regen komt weer zonneschijn". Jan Mens. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Dinsdagavond 7.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Wijdingsdienst ter eere van het a.s. Vorstelijk Huwelijk. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v.d. Poel Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Cand. J. v. d. Wielen s Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Woensdagavond 7.30 uur, Wijdingsdienst Ds. Meijnen. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur, Cand. J. v.d. Wielen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Ds. N. v. d. Kraats. Donderdagavond 7.30 u., Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur de heer J. Rebel. Dinsdagavond 8 uur, Wijdingsdienst ter gelegenheid van het Vorstelijk huweljjk door den heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiners Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Dinsdagavond 7.30 uur, Wijdingsdienst Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. A. G. H. v. Hoogenhuyze vanA'-dam Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u„ Evangelisatie-samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Zondag, v.m. 10 uur, kerkdienst Dinsdag, 'sav. 7.30 u„ 1ste Vesper van Driekoningen, toespraak n. a.v. 't huwelijk van prinses Juliana. Woensdag, Driekoningen, 9.30 uur, gezongen dienst. Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers, 's Avonds 8 uur, samenkomst Leger des Heils. 110 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. van Wichen Bevestiging van een ouderling. ren, die van dit filmwerk iets apart maken en wel Francis Tone en Wal ter Connelly. Het ver haal speelt in Oostenrijk. De Keizer zal op zijn verjaardag zich verloven en het is de zuster van Cissy (Grace Moore), die door de moeder vsin den Keizer als gelukkige wordt aange wezen. Maar het noodlot wil het anders. De Keizer wordt verliefd op de knappe, bekoor lijke Cissy, die zich als naaister tot het paleis toegang verschaft. Intriges, minnekoozerijen en wat niet al vindt plaats voordat het ten slotte tot een happy end komt. In deze film blijkt wel heel duidelijk, dat Grace Moore niet alleen een zangeres van wereldberoemdheid is, maar ook dat haar spel zich met dat van de beste filmdiva's kan meten. Geestig, origineel is zij in haar rol van prinses-naaister. Geestig haar op- en aanmerkingen. We zijn gewend, dat in films waarin een zanger (es) van beteekenis Mijn tegenspraak was daardoor ook zwak. Maar Nancy, bedenk u toch wat wilt ge doen op dat schip? Zij zag het net zoo goed, dat mijn tegen stand zeer zwak was. Haar besluit stond des te meer vast. Nu wil ik met deze menschen omgaan, ik wil met ze spreken. Ik zei Nancy, Nancy, ge kent het schip niet. Ge weet niet wat het beteekent, op dit wrak ook slechts een halven dag te moeten leven, te ademen. Dat is me hetzelfde. Ik zou op het aller ergste zijn voorbereid. En het andere, Nancy. Neen, als gij mee gaat, moet ik aan land blijven. Gij wEiarom? Omdat ze ons niet samen op zoo'n avontuur mogen aantreffen. En denkt ge dat wanneer ik alleen on der deze zeelui verkeer, ze in Gibraltar milder zullen oordeelen? Zij had gelijk. MEiar uw vader. Vader zal willen, wat ik wil. Ik doe het toch voor hem. Ik wist maar al te goed, dat deze laatste zin maar betrekkelijke waarde bezat. Zeker, het was natuurlijk ook eensdeels schaamte over de nederlaag van hEiar vader, die hsiar tot dit avontuurlijke plan dreef. Maar bij haar weis het evengoed ook de vrees voor een afscheid, de brandende wensch, het uur van afscheid als was het mstar voor een pEiar dagen op te schuiven. En dat was het ook, wat mij zwak msiakte, wat mij dezen tocht plotseling in een nieuw licht, ja zelfs in een schoonen glans tooverde: nog eenmaal acht dagen elk alleen met Nancy bij zwel lende zeilen, op een zilveren zee, onder den prachtigen sterrenhemel. Ik zou beslist de om geving vergeten, waarin wij ons bevonden, het doel, de eigenlijke oorzaak van deze reis. Ik droomde van deze vaart als van een eindeloos geluk. En dit alles bij elkaar, deed mrj per slot „ja" zeggen, toen Nancy mij vroeg of ik den volgenden morgen op haar wachten wilde om met mrj mee naar Spurling te gaan. Deze 24e Januari was weer een der heldere, bijna zomersche winterdagen, die reeds eiken geur der komende Lente bij zich hebben. Wij hadden elkaar op de markt ontmoet en liepen nu over den steiger. Voor ons het beeld van de oude haven, de bocht van Algeciras en scherp geteekende Spaansche kust. Rechts in de haven dobberde nog steeds alleen en ge meden de „Betty Bonn". Paarvoor verhief zich de „Frisco" achter een stapel zakken. Maar ik geloof dat wij niet veel van dit alles zagen. In ons beiden weis de spanning der komende scheiding. Wij keken elkaar niet aan. Wij spraken nauwelijks een woord met elkstó.r, alleen om elkaar niet te latep merken, wat in ons om ging. Misschien gevoelden wij beiden al zoo iets van schaamte, omdat wij stan onze innigste wenschen zoo gemakkelijk toegegeven hadden Maar we konden niet meer terug. De een voor de andere niet. Zoo kwamen wij aan boord van de „Frisco". Hier ging alles veel eenvoudiger, dan ik mij voorgesteld had. Spurling kwam ons zeer beleefd tegemoet, toen wij de trap naar de kajuit afgingen, en zoo bleef hij gedurende ons heele gesprek. Spurling zei niet veel. Dit liet hij aan den stuurman over, dien hij er bij geroepen had. Maar over zijn heele we zen lag een bijna mild verdriet. De scherpte van zijn stem en van zijn zin nen was gebroken, niet omdat hij in onze voelde ik duidelijk, het kwam van binnen uit. tegenwoordigheid het niet durfde, maar dit De opheffing van het onderzoek en van het bergloon scheen niet alleen een zware druk van hem te hebben afgenomen, waaronder hij tot op heden geleefd had, mEiar waarschijn lijk had hij hierin ook een genoegdoening ge vonden, die zijn zelfbewustzijn gesterkt had. Het weinige, dat hij zei: was helder en zeker. Hij deed geen oogenblik verwonderd of opgewonden over Nancy's wensch om mee te varen, ja, hij behandelde haar zelfs met een ietwat hoekige, vaderlijke hoffelijkheid. Crane sprak natuurlijk des te meer. Maar daar Spurling van te voren reeds geen enkele bedenking geopperd had en den stuurman alles overliet, was er natuurlijk niets voor hem recht te praten. Hij zou zijn hut vrij maken voor Nancy en bij de bemanning gEian wonen. Voor mij wilde hij een opklapbaar bed in de kajuit opslaan. Dat zou natuurlijk niet zoo gemakkelijk zijn, vooral bij hooge zee niet, maar bij dit mooie Januariweer en een gunstigen wind rekende Crane hoogstens een dag of vier zeilen. Ook over den prijs waren wij het direct eens want het was eenvoudig belachelijk in vergelijk met den prijs van welke stoomboot dan ook. Ik betaalde wat verlangd werd en nam mij in stilte voor, de fooien niet te sparen. Wordt .vervolgd.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5