Sboe wK&Ktéfa&a&eiriop Texel Abonneert U op dit blad Klooster balsem. Over Landbouw en Veeteelt op Texel. JÖkttiefóf Waar gaan we heen? Heldersche Courant Zaterdag 2 Januari 1937 Op- en ondergang van Zon en tijd van hoog- en laag water z Licht op voor alle voertuigen Rialto-theater. WIJ KOOPEN Visscherij De feestelijkheden op 7 Januari* Programma feestelijkheden. De heer E. v. d. Ban, hoofd der Lagere Landbouwschool te Den Burg. portpet atelier ■£7_jagdt boer Zorg er voor altijd 'n pot Akker's Kloosterbalsem in huis te hebben, die komt elk oogenblik van pas! Akker's Klooslerbalsem, vanouds beroemd en beproefd, bewijst U dagelijks onschatbare diensten en blijft altijd ongeëvenaard als: wond-, huid- en wrijf-middel. Want dit is 't bijzondere voordeel van Kloosterbalsem: 'n verrassend snelle wond-zuiverende en wond- heelende werking zonder littee- kens, tegelijkertijd een wondere genezende uitwerking op Uw spieren, weefsels en gewrichten. Daarom bijzonder doelmatig bij kneuzingen en andere verwondingen. Greep uil de vele verklaringen, die Ier inzage liggen: Ondragelijke brandwonden. De vellen hingen er bü! ,,'t Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechterhand was geheel en al wond. Ik huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbal sem. Hoe dat in eens heerlijk verzachtte, ik stond zelf verstomd over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer ge woon". Zoo schryft ons Mevr. H. Fr. te 's-Gr. Rheumatische pijnen kwelden ouden heer van 60 jaar „Hevige rheumatiek-aanvallen begonnen mijn leven te vergallen, Reeds begon ik te wanhopen, toen een vriend mij vertelde welke wonder baarlijke ondervindingen hij met Klooster balsem had opgedaan. Nu ik zelf dit mid del heb toegepast, kan ik verklaren, dat ik mij weer jeugdig en monter gevoel". Zoo schrijft ons de Heer J. Vr. te H. Per doos 35 cent. Potten van 621/a cent, f 1.04 en i 1.82. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger het is. Als wondmiddel onmiddellijk verzachtend en ge nezend bij oude en nieuwe wonden, brandblaren, ontvellingen, snijwonden, schrammen, insectenbe ten, doorrijden en wonde- of doorgeloopen plekken. Als huid-middel bij winterhanden en wintervoeten, springende handen uitslag, ring- en dauwworm. Als wrijf-middel ongeëvenaard tegen pijn in spieren en gewrichten, rheumatische aandoenin gen, spit in den rug, spierverrekkingen, verstui kingen, heupjichl, zadelpijn, lendenpijn, enz. Wintertijd. Zon Jan. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 3 8.10 15.59 11.20 23.10 5.20 17.00 M 4 8.10 15.59 11.55 23.55 5.45 17.35 D 5 8.10 15.59 12.40 6.25 18.20 W 6 8.10 15.59 0.45 13.40 7.15 19,15 D 7 8.10 15.59 1.45 14.35 8.05 20.20 V 8 8.10 15.59 2.50 15.50 9.15 21.40 9 8.10 15.59 4.10 16.55 10.15 22.55 Zaterdag 2 Jan. 16.27 uur Zondag 3 16.29 uur optreedt, meestal overdreven veel gezongen wordt. Bij deze rolprent is dat niet het geval. Het spel is hier het voornaamste en daarnaast, maar niet in de laatste plaats komt dan Grace met haar vlot gecomponeerde songs. Francis Tone, die de rol van Keizer vervult, en dat op sympathieke wijze, geeft een sterk spel te zien. Ook hij, die vooral den laatsten tijd hier in Den Helder nog al eens op het witte doek is verschenen, laat zich van zijn beste zijde zien. „De Gevangene van het Haaien- eiland": een knappe Amerikaan- sche film. Als men de balans op gaat maken van de films, die zoo in het afgeloopen jaar in de Heldersche 3 theaters gedraaid hebben (niet waar, we zitten nu toch eenmaal in de „over zichten-periode"!), dan zou men hierin o.a. vermelden de fenomenale „Muiterij op de Bounty", de „K XVXII"-film" en nog tal van andere. Het zou daarbij jammer zijn, dat niet juist nog als een der hoogtepunten „De Ge vangene van het Haaieneiland" er bij genoemd kon worden, een film, die gisteravond voor de eerste maal in een vol Rialto draaide. Het is een film, waarin de beide voornaam ste rollen vertolkt worden door Warner Baxter en Gloria Stuart, en welke uitgebracht werd door 20-Century-Fox, de maatschappij, die telkens de wereld verrast met bijzonder goed gelukte rolprenten. Deze film is in tal van opzichten een zeer bijzondere. Bijzonder uit een oogpunt van regie, die hier kans zag, tal van malen een suggestie te verwekken, zooals men dat maar zelden te zien krijgt. Het is de episode uit de Amerikaansche geschiedenis van een kleine honderd jaar terug. De episode, waarin Abra ham Lincoln President van het oorden en Zuiden werd, doch te midden van zgn eerst halfvoltooiden arbeid neergeschoten werd. Abraham Lincoln neergeschoten... en Noord en Zuid oogenschijnlijk vrij kalm, doch onder de oppervlakte nog brandend en van haat vervuld... De moordenaar wordt gedood, doch 7 an deren worden, min of meer als concessie voor het opgezweepte volk, dat „bloed" wil zien, eveneens ter dood gebracht. Eén van hen ontkomt. Hij wordt levens lang verbannen naar een soort Duivelseiland in de Golf van Mexico. Hij is dokter en... onschuldig. Het Haaieneiland... een oord van verschrik king, de baarlijke hel. Een hel van muskieten, gele koorts en sadisme. Het is de „langzame dood". Hierover gaat de story en zij is spannend. Vol van emoties en met geen enkele maal zelfs een zweem van sentiment. Daar zijn tal van prachtige details. Neem b.v. een der in deze film optredende negers. Zie de opnamen van deze glimmende koppen, zie de elndelooze melancholie in hun groote oogen en hoor hun diepe keel-bassen. Daar zijn onvergetelijke typen op het eiland. Men- schen van vleesch en bloed allen, doch uit gebeeld in een realiteit die U grijpt. Het is een der beste films, die wij den laat sten tijd gezien hebben en die wjj niet spoedig zullen vergeten. Noch de spanning, noch de realiteit, noch de verbazend knappe opnamen. In het overige program draait een Duitsche film „De Laatste Halte", waarin Paul Hörbi- ger de gelegenheid krijgt zijn talent als auteur der lichte muze te demonstreeren. Een goede inzet van het nieuwe jaar voor Rialto. Majo Marco in Casino. Gedurende de feestweek in Casino brengt de Directie ,,'t neusje van den zalm" op gebied van dansorkesten. Majo Marco, de Amster- damsche Band van Tanzklause, werd op j.1. Woensdag aldaar ten afscheid een eereavond aangeboden,, waaruit bleek hoe noode de Am sterdammers Majo Marco met zijn populaire dansband wilden missen. Morgen (middag en avond) en de volgende week Zaterdag en Zondag verzorgt Majo Marco de dansmuziek en de stemming bfj de feesten in Casino. Woensdag en Donderdag komen The Melodymakers. Ten overvloede voegen wjj hieraan nog toe, dat Majo Marco j.1. Vrijdagavond in Casino voor een even voile als geestdriftige schare optrad. Burgerlijke Stand van Den Helder van 81 Dec. 1986. GETROUWD: W. Schoolderman en P. Mel- kert; R. Lammerts van Bueren en B. de Wit; J. J. den Bakker en R. Wlersma. BEVALLEN: R. Groot—Kool, d. oud goud en zilver tegen de hoogste waarde. Fa. Beemsterboer. Contract arbeidsovereenkomst in het visscherjjbedrijf te ÏJmuiden. Hebben de reeders eerst verklaard in de voorstellen van de werknemers geen basis te vinden om over dit voorstellen in onderhande ling te treden, behalve dan de clausule, welke verband houdt met den veranderden monetai- ren toestand, thans meldt het Dagblad voor ÏJmuiden, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat de reeders te dezen opzichte hun standpunt zullen herzien, zoodat het niet uitgesloten is te achten, dat men over verschillende punten toch nog tot een accoord zal weten te komen. Zooals men weet, liep het contract met 31 December 1936 af, en daar er nog geen nieuwe overeenkomst is, zal waarschijnlijk voorloopig op de oude voorwaarden gevaren worden tot definitief een nieuwe overeenkomst zal zijn af gesloten. Mocht men geen overeenstemming be reiken dan breekt er voor ÏJmuiden weer een zware tijd aan, maar misschien weten de par tijen elkaar nog wel te vinden. Vischprjjzen. Den laatsten dag van het vorige jaar waren de tongprijzen weer iets oploopend. Wel niet van zoo groot verschil als den vorigen dag, maar ze kwamen toch tot 1.24 /ten hoogste per kilo. Tarbot kwam tot 1.40 per kilo. De scholprijzen handhaafden zich goed, hoewel de kleine schol iets terugliep. Een paar motorloggers maakten heel goede besommingen en één er van bereikte een resul taat van bijna 1500. Globaal overzicht uitkomsten trawlvisscherjj. Het Dagblad voor ÏJmuiden zegt, dat de be sommingen over het afgeloopen jaar voor de trawlers hooger waren dan in 1935. Heel wat oude trawlers werden opgeruimd, terwijl enkele groote schepen werden aange kocht. Van nieuwbouw was echter geen spra ke, zoodat nog niet kan worden gesproken van een moderne visschersvloot. Verondersteld wordt, dat het aantal kust- booten op den duur kleiner zal worden. Toch maakten deze schepen den laatsten tijd ook bevredigende resultaten. Hoewel men nog geen groot perspectief ziet, is er toch eenige hoop op wat betere toekomst. Veel zal afhangen van den export, maar het ziet er niet naar uit, dat deze in groote mate zal toenemen. Het binnenland is thans een niet te versma den afnemer, maar of deze afzet zeer zal toe nemen, is moeilijk denkbaar, tenzij de alge- meene toestand zich veel zal verbeteren. De vraag doet zich echter voor of de aange voerde visch ook niet kan worden opgenomen in het plan-Deterding. Wel is er thans geen sprake van overvoerdheid van de markt, maar deze momenten kunnen toch komen en dan zou het goed zftn te weten waar men met dezen voorraad heen kon. Duitschland mag voor een groot percentage in eigen vischbehoefte kunnen voorzien, er bljjft nog steeds een hoeveelheid voor export mogelijk, wanneer de moeilijkheden, die er nu eenmaal zijn, door het plan-Deterding zouden kunnen worden opgeheven. We denken hierbij aan onze voorjaarsharing, waarmee men soms heel spoedig geen raad weet. Misschien kan door Ir. Dijt een tip in deze richting worden gegeven. Versehe haringvlsscherjj. De aanvoer van versehe haring is in 1936 minder geweest dan het voorgaande jaar, althans wat betreft de haring door loggers aangevoerd. In 1936 ongeveer 5.520.000 kg tegen in 1935 ruim 7.000.000 kilo. De opbrengst was in 1936 322.000 tegen in 1935 544.000. Moeilijkheden met den afzet naar het buiten land en de goede prijzen gemaakt voor de ge zouten haring, die meerdere loggers aan de laatste visscherij deden meedoen, zijn hiervan als oorzaken aan te merken. BURGERLIJKE STAND van 26 Dec. tm. 1 Jan. GEBOREN: Cornelia Jacoba, d. v. T. R. Hin en A. C. Boersen. ONDERTROUWD: C. M. Bakker en C. Go- mes; E. Groot en E. Kiljan; B. de Boer en M. M. Koers. OVERLEDENAaltje Kalis, 77 jaar, wed. v. H. Boon; Arie Barhorst, 89 jaar, wedn. v. J. van Heerwaarden. Politie. Gevonden 1 rijwielplaatje, 1 groene ceintuur; 1 portefeuille en 1 portemonnaie. Op 7 Januari zal van pl.m. half tien des avonds tot pl.m. half één een z.g. bonte avond worden gegeven in de zalen van hotel „Texel" en L. Eelman, waaraan zullen medewerken: Ned. Herv. Kerkkoor, R. K. Mannenkoor, Texelsch Fanfarecorps, het Tooneelgezelschap „U.D.I." en eenige leden van Texels Klein Tooneel. Voorts zal door den heer Duinker een beeldenreeks van het Vorstelijk Huis worden geprojecteerd. In elke zaal is een strijkje, dat ter afwisseling Vaderlandsche liederen zal spelen. Het programma is zeer gevarieerd en is voor beide zalen hetzelfde, met uitzondering van het tooneelspel. In de zaal van Eelman speelt n.1. „U.D.I." een één-acter, benevens een op de feesten toepasselijk stukje. Dit laatste wordt ook in hotel „Texel" opgevoerd, terwijl eenige leden van Texelsche Klein Tooneel het pro gramma verder zullen aanvullen met voor drachten, die stellig zeer in den smaak zullen vallen. Een gedeelte der zalen zal worden vrij ge houden voor medewerkenden en genoodigden, terwijl overigens de toegang voor inwoners van Den Burg geheel vr(j is voor zoover er plaats beschikbaar is. Personen beneden de 17 jaar hebben geen toegang. Door verschillende omstandigheden is er eenig tekort ontstaan in de kas der Oranjever- eeniging en toestemming verleend tot het hou den van een kleine verloting. Gaarne wordt een beroep gedaan op de inwoners hiervoor prijzen beschikbaar te willen stellen. De jury voor den optocht en gevelversiering zal bestaan uit: Mevr. Ke(jserBolier, mevr. Ten Hooi, mevr. Tiessen en de heeren W. H. Lap en E. v. d. Ban. De optocht met versierde bogen, enz. om 10.30 u. is bedoeld alleen voor de schooljeugd van Den Burg. De Waal. Program der feestelijkheden ter gelegenheid van het Vorstelijk Huwelijk van H. K. H. Prin ses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard, te De Waal op 7 Januari. 11 uur: Begin radio-reportage van de trouw plechtigheid op het Stadhuis en vanuit de Kerk, waarvoor een gelui isinstallatie is opge steld in de Ned.. Herv. Kerk. 2.30 uur: Feestviering van de kinderen in de School, uitreiking feestgeschenken. 4.30 uur: Optocht door het dorp met lam pions. 7 uur: Filmavond in de Ned. Herv. Kerk. Holland viert feest, enz. Reportage uit feestvierende Hofstad, afge wisseld door Koor en Volkszang. Het ligt in de bedoeling van de Feestcom missie, dat bij de Sohoolfeestviering in ruimen zin alle kinderen van het dorp en omgeving verwacht worden met belangstellenden. Kerstmis '36. Stel u voor een vreemdeling, die van verre op Texel komt wonen. Zijn taak is: een be scheiden deel te nemen aan de Landbouwvoor lichting. Daarvoor kwam hij naar het mooie eiland, 't Is midden zomer, in den mooisten tijd van 't jaar dus een voorrecht alleen al, eiken goeden dag door 't zoo wonder mooie land te gaan 'lt door moeder Natuur zoo rijk bedeelde troetelkind, waarover zoo velen al met gloed en enthausiame schreven en ver telden, maar nog nooit konden zeggen hoe mooi 't nu eigenlijk wel is. Het nieuwe werk trekt den vreemdeling, hij is fel om zich in te leven in z'n nieuwe omgeving, en om zoo veel mogelijk te weten te komen van dat, waarmee hij vanwege zijn werk steeds te maker, krijgt, de landbouw en veeteelt. Maar hij weet van de toestanden daaromtrent op dit iets aparte weiteldje nog weinig af. Gre tig neemt hij dag in dag uit nieuwe indruk ken op, hij verwerkt ze rangschikt, trekt ten slotte conclusies, 't Kan voor den Texe laar interessant zijn iets te lezen, van het beeld dat zich langzaam dan vormt in het brein van zoo'n vreemdeling, over het leven en streven op het dien bewoners zoo dierbare eiland. Daarom wil ik er hier wat van ver tellen, maar 't zal alleen zijn op 't gebied van van landbouw en veeteelt. Direct valt het op hoe belangstellend de Texelsche boer is, naar alles wat zijn vak be treft. Hij, die hier voorlichting geven mag, ondervindt dit als een weldaad, want 't maakt het werk zooveel aangenamer. Die groote be- langsteling uit zich vooral ook in het ver- eenigingsleven, in bet samenwerken om zaken tot algemeen (boeren) belang tot stand te brengen. Ik denk hierbij op veeteeltgebied vooral aan het prachtige werk der T.B.C.- bestrijding onder het rundvee. Practisch is het hele eiland immers vrij van rundvee t.b.c. En niet alleen streefde men daarnaar, omdat nu bekend is, dat rundvee t.b.c. ook voor den mensch gevaarlijk is, maar vooral omdat de veehouder het groote voordeel van een ge zonden veestapel begrijpt. En dan is daar de vereeniging tot bestrij ding van het rotkreupel onder de schapen, een ziekte die, als ze op Texel niet zoo grondig en doeltreffend bestreden werd, zeker den vasteland-concurrent op schapenfok-gebied een stevig wapen in de hand zou geven tegen den Texelaar. Ik denk verder aan het ernstig en doelbe wust streven ter verbetering van het rund vee, door het fokken met beslist goede stie ren, waarvan men enkele geslachten de af stamming en productiegegevens heeft en die vooral bij de keuze zwaar laat wegen. Ik denk aan de pittige vergaderingen der Landbouwvereenlgingen voorzoover nu door mij meegemaakt waar steeds met volle ambitie wordt gewerkt voor het belang van den landbouwersstand. En dan aan de stevig gevestigde, goed be heerde gecentraliseerde zuivelverwerking, en aan het pogen om deze zaak nog beter te ma ken door nog meer centralisatie, waardoor goedkooper verwerking, dus hooger rende ment kan worden bereikt. En dan aan de Lagere Landbouwschool, de mooie instelling, die den jongen boer weten schappelijk helpt vormen tot goed vakman. En zoo is er meer te noemen. De vreemde- DL-MDCiIATF FOTf) Natuurhistorisch Museum. Elke week: Woensdag nam. van 35 u. en van 810 u. en Zaterdag nam. van 36 u., alsmede op den eersten Zondag van elke maand nam. van 3—5 u. Zaterdag 2 Januari. Casino, 8 u. Huldigings-avond Ver. „Moed, Volharding en Zelfopoffering". Zondag 3 Januari. R. K. Volksbond, 8 u. Concert R. K. Ge mengd Koor. ling hoort en ziet in den eersten tijd, dat hij op Texel is, van al die dingen. En hij gaat aan 't mijmeren en ziet in z'n fantasie dit mooie geheel het rijkje apart en juist omdat het een rijkje apart is, zoo geschikt om iets tot stand te brengen tot heil van zijn bewoners met zijn degelijke nijvere boeren bevolking, met zijn prima schapenfokstapel door de eeuwen gevormd tot wat ze is en bewaakt door de ernstige voormannen als een kostbaar bezit; met zijn hooge opbreng sten aan prima landbouwproducten op soms toch zulke mager uitziende gronden in de polders verkregen, door extra zorg, door zware bemesting en vakkundige bewerking, opbrengsten die voor welke dan ook op het vasteland1 dikwijls niet anders behoeven te doen, met zijn gezond, ook schijnbaar voor de gewassen zoo uitstekend klimaat hij ziet dit als iets wat mogelijk nog tot hooger peil kan worden gebracht. En dan gaat hij op tocht hij doorkruist het eiland en praat hier praat daar enontmoet de 1001 kleine en groote moeilijkheden, die zich stuk voor stuk voordoen en die knabbelen aan zijn mooie beeld als muizen aan een gave kaas. Vertelt niet A hem, dat hij nooit en nimmer lid van „die en die" vereeniging zal worden, omdat „die en die" in 't bestuur zit. En zegt niet B hem dat ie zoolang „hij" deelneemt aan de leiding van een bepaald werk in 't belang van de landbouw niet meewerken wil, want' die „hij" moest daar heelemaal niet zitten. En zegt men van „C" niet dat hij, hoewel pol derbestuurder, niet voelt voor betere ontwa tering, omdat zijn land toch hoog genoeg ligt, en is het D niet, die zonder wat te zeggen een bepaald algemeen belang tegenwerkt in stilte, omdat hij een kleine kans vermoedt nog maar van schade voor eigen belang. Zoo kan men het abc afwerken! En zoo zitten de kwesties, die soms heel, heel oud zijn, de belangen in den weg, op Texel precies zoo als overal anders. Gelukkig dat de tijd wonden heelt, en gelukkig dat een mensch terug kan keeren en dat ook dik wijls durft te dóen, van de dwalingen zijns weegs. Was dat niet zoo, dan was op Texel niet zoo veel al bereikt. Dan kon men daar niet pronken met een schapenstapel, die een wereldnaam heeft en terecht. Toch moet men oppassen! Hard wordt in vele deelen van het land gewerkt aan ver betering van het schaap, en met succes. Texel moet bovenaan blijven, maar dan moet de afd. Texel van het Schapenstamboek veel meer leden krijgen, dan moet de wolkeuring op Texel niet twee, maar veertien dagen in be- slagnemen in de toekomst, dan moet de scha- penfokdag een nog grooter succes worden dan hij tot nog toe was. Dan moet zoolang gewerkt tot de wol wordt uitbetaald naar kwaliteit. En het rundvee! Een groote Zuid-Holland- sche veeboer, die met onderget. dezen zomer op Texel rondtoerde, was enthousiast over de kwaliteit van het Texelsche vee op „die lichte grond". En weerterecht! Maar toch kan dit veel beter. Alle t.b.c. dieren weg, is na tuurlijk leus no. 1. Maar behalve dat, blijve men de uiterste zorg besteden aan de keuze van zijn fokstieren vooral, ook wat „vet" be treft. En wie laat nu nog z'n dieren dekken door een „wilde" stier. Dat is toch niet meer noodig! En de bouwerij! Deze winter bewijst weer wel, dat er aan de waterloozing nog heel wat is te doen. En is er langzamerhand niet heel wat oude bouwgrond, die teekenen gaat ver- toonen van struktuurfouten, tengevolge van niet juiste bewerking en bemesting. En de zuivelverwerking? Zou het heusch niet beter zijn als alle zuivel van Texel ver werkt werd op één centraal punt door één fabriek eigendom van alle Texelsche vee houders samen. Men overwege ernstig met koele hoofden men zoeke naar een goede oplossing van het probleem in goede harmo nie, met den vasten wil het algemeen belang te dienen, maarmen respecteere vooral elkanders inzichten en kwetse niet! Immers dan is weer zooveel tijd noodig om wonden te heelen! Er is een nieuwe vereeniging op Texel ge sticht, de vereeniging voor bedrijfsvoorlich ting voor den Landbouw. Dit is een staaltje, tot nu toe van prettige samenwerking. Im mers ze is gedistilleerd uit de vier stands organisaties der boeren en telt leden van alle richtingen. Alleen het technisch gedeelte van het bedrijf bestrijkt ze. Ze wil gegevens ver zamelen en verwerken, en voorlichting geven na proeven en onderzoekingen. Ze pakte het grondonderzoek aan als eerste werkobject. Ze bestudeert nu de betere bestrijding van ziek ten in granen en andere bouwprodukten ze heeft op haar program de organisatie van den afzet van zaaizaden, ze denkt aan het nemen van proeven tegen gebrekziekten, aan groen- voederbouw, aan rationeele veevoeding, aan betere waterloozing, aanveel andere

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6