Een interview met Ir* Dr» Dijt ABDIJSIROOP Marineberichten DE WEEK: Feestweek-attractie «J.13.taarten Iedere Tesselaar kent dezen intelligenter stoeren werker» Griep Inflnprwa A1 wat u noodig SO cent per stuk. Banketbakkerij L. ELTE. De versiering van het dorp VORSTELIJK HUWELIJK Uw kindzal morgen niet meer hoesten AKKER' S verstèrkte IN FEITEN EN FA NT AS IE ËN Visscherijberichten technische bedrijfszaken. In deze ver- eeniging ligt de conclusie, die de vreemdeling trok na 't opzamelen van bijna een half jaar lang allerlei indrukken. Nog meer dan tot nu toe moeten we samenwerken, wij boeren op Texel, om te houden wat al bereikt is, en dat is al veel, maar ook om het nog beter te maken. „Het daghet in het Oosten". Eigen lijk in het Westen. Er is n.1. economische opleving te bespeuren, vooral in het Engels sprekende deel van de wereld, 't Zal ook hier komen, enkele lichtpuntjes glimmen al ik denk aan de lammeren-, wol- en graanprijzen, 't Zal ook hopelijk voor de zuivel komen. Welnu... wij moeten klaar staan en daarom: de handen ineen. Als ze er zijn, dan persoon lijke belangetjes kleine veeten een beetje eer- en ijverzucht op den achtergrond gedrongen en samen de schouders onder onze organisaties, die paraat zijn voor onze be langen. Dit is ook geschreven voor die weinige boeren die nog van geen enkele boeren- vereen. lid zijn, en het dan zeker met 1 Jan. 1937 worden. E. v. d. BAN. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 Januari 1937. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, nun. 7 u., Ds. Plomp van Amsterdam. O o 8 t e r e nd, v.m. 10 u., Ds. A. W. Kok. Den Hoorn. Niet opgegeven. De Cockadorp, v. m. 10 u., Ds. Plomp van Amsterdam. Waal, v.m. 10 u., Ds. v. 't Hooft. Bevestiging kerkeraadsleden. Extra coll. Oudeschild, v.m. 10 u., Ds. Schlote. Koog, n.m. 7.30 u., Dss. v. 't Hooft. Bevestiging Kerkeraadsleden. Doopsgezinde Gemeente. Waal, v.m. 10 u., Dr. Vis. Bevestiging Diakenen. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare) v.m. 10. u., Ds. v. d. Leer. n.m. 3 u., Cand. Wouda. Oosterend, v.m. 10 u., Cand. Wouda. n.m. 3 u., Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H. V. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. Kok. n.m. 2.45 u., Ds. Kok. Bevestiging ambtsdragers. Door onsen speclalen verslaggever. Iedere Tesselaar kent dezen intelligenten Stoeren werker. De naam, Dr. Ir. boer Dijt wordt op het groene eiland, op Texel, met eere genoemd. Op zijn groote boerderij, in de stille een zaamheid, omringd door uitgestrekte weilan den, waarboven duizenden vreemde vogels een wonderlijk lied kweelen, daar, in de vrije na tuur, leefde, dacht, vorschte en studeerde dr. ir. Dijt. Als landbouwer, die de aarde liefhad, zag hij met droefheid, dat het kostbare koren, groenten, sappig fruit en vele andere voort brengselen des lands door de menschen als overconsumptie werden vernietigd en smade lijk op de mestvaalt terecht kwamen. Niet alleen in Holland, maar in de geheele oude en nieuwe wereld geschiedde dit. In Brazilië werd zelfs de koffie, in vele millioenen kilo's ver nietigd en gebruikt om de locomotieven er mee te stoken. Het moet en kan anders. Het móet en het k£n anders, dacht dr. ir. boer Dijt. Het is een smaad aan den Schepper, aan Hem, die uit de zwarte aarde dit alles doet gedlijen. Zijn werk wordt ver- nietgd. En als Dijt op het vasteland kwam en van Den Helder naar Amsterdam reisde, dan verkondigde hij aan de Heldersche stam gasten in den trein zijn ideeën. Met belang stelling volgden wij zijn uiteenzettingen. Hij betoogde met vuur, zijn oogen schitterden, je kon zien dat een mooi idee in hem leefde, dat het niet een gewone uiteenzetting was, met het doel zich interessant te maken. Het móet anders kunnen, sprak Dijt dan. Er Is geen over-consumptie! Niets, dat de aarde voort brengt is te veel. Menschen stierven van honger. In China sterven de menschen bij mil lioenen van den honger, riep hij uit. Aan den Wolga teren de kleine kinderen weg. En wij, wij durven te beweren, dat de ellende is ont staan door overproductie! Neen, zoo is het niet. Wij brengen het voed sel alleen niet waar het zoo bitter noodig is. En dan sprak hij over Jozef, den Onder koning van Egypte, die zeven jaar lang het koren en de voortbrengselen des lands, uit de zwarte aarde gegroeid, in de jaren van over vloed, als een kostbare schat in Egyptische pakhuizen bewaarde. En wij allen vonden het mooi en goed wat Dijt sprak, en terwijl de trein met razen de vaart door Noord-Holland reed, genoten wij van zijn enthousiasme, doch dachten: He laas, het zal altijd wel een utopie blijven, want om het plan van Dijt te verwezenlijken is een man noodig, rijk als Koning Pharao en bovendien edelmoedig, iemand, die met een breede geste zijn schatkamer voor dezen modernen Jozef openstelt. Een hoogstaand mensch, Sir Henrl. En nu zijn de ideeën van ir. dr. boer Dijt geen utopie meer. Een edelmoedig, hoog staand mensch in den waren zin des woord is in zijn- leven gekomen. Een man met een energie en een werkkracht, zoo als de wereld er helaas te weinig heeft, Sir Henri Deter- ding! Met vette koppen stond het deze week in de kranten der wereldpers: Millioenen wor den beschikbaar gesteld tot aankoop van landbouwproducten in Holland, die anders op de mestvaalt zouden worden gebracht. Tot uitvoerder van dat plan heeft Sir Henri De- terding de „right man in the right place", dr. ir. Dijt, den Texelschen boer, gekozen. In zijn woning te Haarlem, hadden wij giste ren voor de Heldersche Courant een interview met dezen modernen Hollandschen navolge- ling van den onderkoning van Egypte. Den geheelen dag ratelt bij den heer Dijt, den uitvoerder van het millioenenplan, telefoon. Stapels brieven moet hij verwerken. Maar voor den specialen verslaggever van de Hel dersche Courant, het blad, dat ook op het eiland Texel, dat hij liefheeft, veel gelezen wordt, maakt hij een uurtje vrij. j lllllUGll£d> heeft om spoedig te herstellen, zijn een paar Mijnhardt's Poeders. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. U kent mijn ideeën, zegt hij glimlachend, herinnerend aan den tijd, dat wij zooveel op het traject Den HelderAmsterdam gereisd hebben. Kijk, om het juist toe te lichten, door restrictie-maatregelen der regeering vooral door beperkingen, die op dé bloembollen wer den toegepast, kon ik mijn tijd en energie in het boerenbedrijf op Texel niet meer ten volle ten nutte maken. Mijn gedachten liepen over economische problemen. En ik werkte die uit, stelde ze op schrift, en weldra kreeg ik uit- noodigingen, aan den „overkant", zoo noemt iedere Texelaar het vasteland, lezingen te komen houden. Hoe langer hoe meer, was ik genoodzaakt, buitenshuis, ver van Texel, mijn ideeën te verkondigen. Toen er sprake van was, tot oprichting van een Landbouwweekblad op economisch gebied, „Landbouw-Handel" genaamd, en toen ik de eer had tot adviseur van dr. Deterding te worden benoemd, ben ik, zoo U weet, hier in Haarlem gaan wonen. En toch! Ik zal Texel niet licht vergeten. Want het is juist daar, dt ik mijn denkbeel den heb kunnen ontwikkelen. Want daar op dat mooie eiland vond ik de rust en de ruimte om veel te denken. De menschen moeten meer denken, want een van de redenen waarom de wereld zoo in de war is, komt, omdat er te weinig rus tig wordt gedacht. En alle staatsliedenpolitici en economen moesten in de eenzaamheid hun ideeën uitwerken. Voor mij kwam de tijd, dat ik mijn denkbeel den niet meer voor me kon houden, doch ze ging uitdragen. Na een jarenlangen strijd, een worsteling met veel tegenslag, kwam eindelijk het geluk. -Na mijn promotie geraakte mijn proefschrift: „Conjunctuurbeheersching door Goederenschap", in handen van sir Henri De terding. En toen kwam er contact. Sir Henry Deterding. Een pracht-mensch! In zijn ziel leeft slechts het verlangen goed te zijn voor zijn medemenschen. Het lijden te verzachten. Er is warmte in zijn stem, als dr. Dijt zoo vol vereering over sir Henri spreekt. Het typische was, dat de economische en sociale denkbeelden van sir Deterding en de ideeën in mijn proefschrift parallel liepen. Het is nu drie jaar geleden, in November 1933, dat ik naar Engeland overstak, aldus vervolgt dr. Dijt. In het groote, overweldigend, mooie ge bouw van de Asiatic-Company, ontmoette ik sir Deterding voor het eerst. Na eenigen tijd werd ik adviseur voor zijn landgoederen in Mecklenburg, in Dobbin. Een van deze landgoederen is in het bezit ge weest van wjjlen den Prins-Gemaal, Hertog Hendrik. Kijk, hier heb ik nog een aardige foto, vervolgt de heer Dijt, van Prinses Juliana, als jong meisje, destijds vereeuwigd door Koningin Wilhelmina. In Mecklenburg, als adviseur van het land goed van sir Deterding, geef ik aanwijzingen voor de bemesting, fokrichting en algemeene bedrijfsleiding. Zijn er veel menschen aan het werk op dat landgoed, mijnheer Dijt? Er zijn ongeveer honderd menschen aan het werk. En ik vertoef daar eenige dagen in de maand. Maar mijn boerderij op Texel heb ik ook niet vergeten. Ook daar kom ik nog wel eens zooals vanzelf spreekt, een kijkje nemen. Texel vergeten wij zoo gauw niet, hè vrouw? (Dit tot mevrouw Dijt, die ons gezellig thee offreert). Peinzend kijkt de heer Dijt naar den muur, waartegen een afbeelding van Texels strand, overkoepelt door grijs-grauwe luchten, hangt. Je blijft in je hart toch Texellaar, zegt hij. Waar men geleefd heeft Sir Deterding is Hollander geble ven. De plek waar je geboren bent. Zoo is het, zeg ik. De plek waar men ge boren is, waar men geleefd heeft, houdt iemand altijd vast, waar ter wereld hij zich ook be vindt. Is het zoo ook met sir Henri Deterding? Is hij nu eigenlijk Hollander gebleven? De meeste menschen zijn de idee toegedaan, dat hij genaturaliseerd is. De heer Dijt glimlacht. Sir Deterding heeft zijn land veel te lief. Holland ligt hem na aan het hart. Holland heeft ook veel aan hem te danken. Met ware vereering spreekt de heer Dijt over sir Henri, den man die hem tot uitvoerder van het grootsche millioenenplan heeft belast. Is het geen politieke geste? Is het waar, mijnheer Dijt, dat er politiek zit in het feit, dat de landbouwproducten, die in (in verschillende smaken) Holland, te veel zijn, juist naar Duitschland gaan? Sommige krantenberichten doen het voorkomen alsof er nog andere motieven in het spel zitten. Ir. Dijt schudt ontkennend het hoofd. Wanneer in een ander land, als Duitsch land, groote behoefte zou hebben bestaan aan levensmiddelen, dan zou sir Henry zeer zeker eveneens dit grootsche gebaar gemaakt heb ben. Voor sir Henry speelt de politiek hierbij geen rol. Dan vervolgt de heer Dijt: Mijns inziens moet men het van een geheel anderen kant be zien. De geschiedenis in Duitschland en de economisch slechte omstandigheden, waarin dit land is gekomen, is ons inziens een gevolg van het Verdrag van Versailles. Een groot deel van de dingen die wjj als Hollanders zoo gaarne anders zouden zien, zijn een uitvloeisel van dit onrechtvaardige Verdrag. U weet, dat ik drie jaar geleden in mijn brochure: „De Uitweg", die in Den Helder bij Drukkerij De Boer werd uitgegeven, o.a. neer schreef: „Het streven naar vermindering of algeheele annuleering van de oorlogsschulden, is zeer toe te juichen, om gezondere internatio nale, economische en politieke verhoudingen te krijgen". De haat in Centraal Europa, tegen de Geallieerden zou in heftigheid verliezen, en het Duitsche volk zou niet in wanhoop, in grooten getale zich wenden tot de extremistische par tijen, communisten en nationaal socialisten.Het oorlogs- en revolutiegevaar zou er iets door verminderen en de kans op betere internatio nale handelsverdragen zou er grooter op wor den, daar Duitschland zich nu gedwongen acht, door hooge invoerrechten den invoer zoo goed als geheel te belemmeren. En nu is het drie jaar later. Dank zij sir Deterding kunnen wij iets in de richting doen om betere verhoudin gen in de wereld te scheppen. Het is een stap in de richting Een oogenblik pauzeert de heer Dijt. Dan zegt hij: Laten menschen die critiseeren willen, rustig critiseeren; ik weet, dat sir Henry De terding bezield wordt door de Christelijke ge dachten in praktijk te brengen en dat hij liefde brengt aan de menschen, zonder op gods dienst te letten. De telefoon Meen nu niet, lezer, dat de heer Dijt in het uur, dat hjj met mij sprak, rustig zijn ideeën kon verkondigen. Onophoudelijk ratelde de tele foon, en steeds waren het landbouwers en han delaars, die den heer Dijt offerte maakten. Ringelingelingeling.. Hallo! met Dijt! Nee, vet, spek heb ik niet noodig, op het oogenblik niet. O, wilt U kool verkoopen? Ja, ziet U, ik zou die wel willen hebben, maar Duitschland heeft zelf kool ge noeg. Maar maakt U maar gerust andere of ferte. Zeker, tot Uw dienst hoor! Even later rinkelt weer de telefoon. Aan den anderen kant van de lijn is een dame, die het adres wil weten van sir Deter ding, om hem een telegram van hulde te sturen voor zijn schitterend initiatief. Zoo gaat het nu den geheelen dag door, zegt de heer Dijt. Over den telefoondraad wisselen varkens, kaas, zeugen, spek, aardappelmeel, huldebetui gingen, boter, koren, koeien en schapen elkaar af. Oudeschild. Waar op de andere dorpen, we denken b.v. aan Den Burg, de straten vrijwel in volle feesttooi prijken, is hier haast nog niets te be speuren. Evenwel, er wordt binnenshuis hard ge werkt, aan de fabricage van versieringsarti kelen zooals daar zijn: bloemen, enz. Enkele wagens groen zijn reeds gehaald en liggen ge reed om straks verwerket te worden op de plaatsen die versierd moeten worden. En met recht wordt er nog even gewacht, daar de hevige wind van vandaag en gisteren alles toch weer bedorven zou hebben. In het dorp en aan de haven trekken enkele feeste lijk verlichte étalages zeer de aandacht. Geeft ven uw medeleven In het geluk van het aanstaande daadwerkelijk blijk door het zen den van een gelukwensch-tele- gram aan het Koninklijk Huls op het daarvoor ontworpen formulier. Alléén van 2 t/m. 6 Januari. De netto opbrengst komt ten goede aan Jeugdorganisaties, hetNederlandsch Jeugdleiders- instituut en de Academie voor Lichamelijke Opvoeding. als U het nog heden de nieuwe ver- stèrkte Abdijsiroop geeft; Daardoor zal die afmattende hoest ophouden en de benauwende slijm loskomen. Akker's Abdijsiroop, thans nog versterkt en nog genee ïkrachtiger gemaakt, door toevoeging van de hoest-bedwingende stof codeïne, werkt als een balsem op de borst, keel en longen. Ze bevat een 20-tal kruiden, zooals de Aconiet en de Drosera, die ook door de geneeskundigen thans worden be schouwd als de heilzaamste stoffen ter be strijding van de ademhalings-stoornissen. Elke lepel Abdijsiroop werkt verrassend snel op de ademhalings-organen, lost de slijm op, stopt den hoest, neemt de be nauwdheid weg en geneest de tauwe ont stoken plekken der slijmvliezen, ,,'s We relds béste Hoest-siroop", zoo noemt men: Verlaagde prijzen: 75 ct., f 1.25, f 2.-, 3.50 p. flacon VISCHAFSLAG OUDESCHILD. 30 Dec. 1080 kg wulken per 100 kg 20.8021.90 146 kg zoute garnalen k 15 ct. p. kg. 31 Dec. Geen aanvoer. Luit. ter zee der le kl. J. C. d'Engelbron- ner, onlangs uit Oost-Indië hier te lande teruggekeerd, wordt 6 Januari geplaatst in het Commandement van de Marine te Wil lemsoord. Overplaatsingen. Sergt. monteur E. Zevenbergen van Hertog Hendrik naar O.Z.D., 9 Januari 1937. Sergt. monteur S. Schraa van Wachtschip Willemsoord naar Hertog Hendrik ,9 Jan. '37. Sergt. monteur J. W. Klapmeijer van O.Z.D. naar Wachtschip Wilemsoord, 9 Januari 1937. Bootsman A. v. d. Krogt van H. Hendrik naar Wachtschip Willemsoord, 9 Jan. 1937. Bootsman W. J. F. S. Karsten van Wacht schip Willemsoord naar Hertog Hendrik, 9 Januari 1937. Stafmuzikant J. Bijl, van W.schip W.oord naar Hertog Hendrik, 9 Jan. '37. Korpl. monteur A. Beasem van H. Hendrik naar O.Z.D., 9 Januari 1937. Korpl. monteur J. C. Meinhardt van O.Z.D. naar Hertog Hendrik, 9 Januari 1937. Korpl. hofmeester H. Voorbrood van Her tog Hendrik naar O.Z.D., 9 Januari 1937. Korpl. hofmeester M. J. Keijzer van Schor pioen naar Hertog Hendrik, 9 Januari 1937. Korpl.-kok A. Elias van Schorpioen naar afd. Marns. Rotterdam, 11 Januari 1937. Korpl. kok J. J. de Keijzer van afd. Marns. naar Kaz. Amsterdam, 11 Januari 1937. Korpl. kok G. van Jaarsveld van Schorpioen naar de Kooij, 9 Januari 1937. Korpl. schrijver H. Schuil van Wachtschip Willemsoord naar O.Z.D., 4 Januari 1937, onder intrekking der bevolen overplaatsing naar de Mar. kaz. te Amsterdam op 4 Jan. 1937 (bouw flottieljeleider „Tromp"). Stoker olieman P. H. v. Etteger van Her tog Hendrik naar Wachtschip Wilèmsoord, 9 Januari 1937. Stoker olieman R. Markus van Schorpioen naar Hertog Hendrik, 9 Januari 1937. Marinier le kl. A. H. Claassen van Schor pioen naar Hertog Hendrik, 9 Januari 1937. Matroos le kl. H. J. Blikman, van Wacht schip naar Hertog Hendrik, 9 Januari 1937. Marinier le kl. C. J. de Graaff van de Kooij naar van Speijk, 1 Febr. 1937. Matroos le kl. V. G. van Haasen van Wachtschip Willemsoord naar Hertog Hen drik, 9 Januari 1937. Matroos le kl. D. van Dam van Wacht schip naar Kon. Inst., 9 Januari 1937. Matroos le kl. P. Z. Langerak van Kaz. Amsterdam naar Wachtschip Willemsoord, 4 Januari 1937. Stoker-olieman N. P. Kruit van W.s. Vlis- singen naar Douwe Aukes, 4 Januari 1937. Stoker-olieman W. A. Pater van Douwe Aukes naar W.s. Vlissingen, 4 Jan. 1937. Marinier le kl. H. H. Migchelbrink van de Kooij naar O.Z.D., 11 Jan. '37. Onder intrek king der bevolen overplaatsing naar de Mar.- kaz. te A'dam op 11 Jan. '37. Matroos le kl. G. N. v. Beekhoven van J. v, Brakel naar Van Speijk 1 Febr. '37. Matroos le kl. J. Koole van div. mijnenv. naar van Speijk 1 Febr. '37. Matroos A. Haksteen van de Kooij naar v. Speijk 1 Febr. '37. Marinier le kl. F. C. v. Dooren van de Kooij naar van Speijk 1 Febr. '37. Al deze onder intrekking der 1 1 Febr. '37 bevolen overplaatsingen resp. naar W.schip W.oord, Schorpioen, W.s. W.oord, Kaz. W.oord. Marinier le kl. A. J. Heil, van Kaz. Am sterdam naar W.s. Vlissingen M.K.W. 1 Febr. '37. Onder intrekking der op 1 Febr. '37 be volen overplaatsing naar het Vliegkamp de Kooij. Matroos le kl. L. H. den Boer, van W.s. W.oord. Bevolen overplaatsing naar het Kon. Instituut op 9 Jan. '37 ingetrokken. Bevordering. Stoker le klasse W. Groen, met 1 Jan. '37 tot stoker-olieman. Lichtmatrozen P. J. Bromlewe, M. B C de Boer en H. Jacobs, met 1 Jan. '37 tot ma troos 3e klasse. Stoker 3e kl. P. Balk met 1 Jan. tot sto ker 2e klasse. Matroos 2e klasse C. G. Schimmel, met 1 Jan. '37 tot matroos le klasse. Aangenomen in den Zeedienst Barbier J. F. E. Schweden, met 16 Dec. '36. Geslaagd voor hoogeren rang. Sergt.-torpedomaker W. J. Rijntjes met 16 Dec. '36 tot majoor-torpedomaker. Met ontslag uit den Zeedienst Stoker-olie P. H. A. v. d. Zande met 29 Jan. 1937. Korpl.-macht. W. Bruul, met 1 Maart '37. Matroos 2e kl. N. P. N. Reus, met 21 Dec. 1936. We hebben ons bezig te houden met een euvel, dat weliswaar niet specifiek Heldersch is, doch dat ook hier in nog altijd TE sterke mate voorkomt. Het betreft hier de inrichting der dokters wachtkamers (de goede niet te na gesproken) waarvan nog steeds de accommodatie, de ventilatie en verdere comfortabiliteiten tot de vrome wenschen behooren. Dit is een misstand, want tenslotte betaalt men voor z'n cureering toch altijd nog een behoorlijk honorarium. En is het te veel ge vraagd om in een tijd, waarin de doktoren van de daken der huizen brullen over volks- hygiëne en gezondheidsvoorlichting, Uw pijnen af te wachten in een behoorlijk apartement Ik ken er, die waarlijk tergend van ver veling zijn, waar duisternis en beknoptheid hunne heerschappijen voeren en hier is het, dat met recht gesproken kan worden van voorhoven der folteringen. Doch wjj willen niet alleen een vinger op de wonde leggen. We willen meer, en wel wenken geven hoe WIJ, dokter zijnde, onze lokaliteiten zouden arrangeeren. Een tip om op te volgen, daar ook hier de dokteriale spoeling aardig dun dreigt te gaan worden, gezien het opzienbarende feit, dat in de laat ste maand niet minder dan een kwartet nieuwe beroeps-genezers de stad Is komen binnenvallen. Alzoo... was ik dokter, ik nam de grootste kamer (en niet de kleinste) van m'n woning In gebruik als wachtzaaltje, liet deze aardig en origineel stoffeeren met leuk be hang (bij voorkeur een decor met zwemmende Hollywoodsche schoonen, met Californische badnimfen en soortgelijke geijkte aantrekke lijkheden) en met aardige schilderijtjes met Bonzo, Adamson, Betty Boop, Poppy en andere internationale lachverwekkers er op. Geurende bloemen stonden op de tafel en tafeltjes, en m'n cliëntèle mocht plaats nemen in mollige clubs, in tegenstelling het de derde-klas-treinbanken, waarop men het gepijnigd lichaam thans dient uit te strekken. Voorts stelde ik een aardig bellemeisje aan en niet zooals nu veelal een juffrouw met een uitgesproken geneesheeren-gezicht, zoo iemand op wier gezicht al het leed der wereld geteekend staat en die U met een harpijen-gebaar wachthok-waarts drijft. Hiervoor een aardig, vlot type, die de dames een kersenbonbon offreert en de heeren het verkilde hart eenige warmte-scheuten doet toevoeren door een bemoedigend knipoogje. Aanwezig moest zijn een gramofoon met veel hots en ter afwisseling, bij het verlaten van het gebouw, uitgesproken vroolijke deunen van Willem Ciere, van Paul Abraham en Chevalier. M'n laatste zorg betrof de tijdschriften op de tafeltjes, die niet ouder dan 1 kwartaal mochten zijn. Het schijnt nog steeds tot de bon ton van iedere artsenij-voorhof-kamer te behooren, dat er ingebonden jaargangen „De Aarde En Hare Volken" en „Eigen Haarden" liggen van 70 en 80 jaar terug. Met alle eerbied voor hooge leeftijden en ontzag voor praehistorisch waardebezit, ziet de cliëntèle ongetwijfeld liever, het Amusantje, de Lach en de Humorist. Geen sterveling krijgt het voorts in z'n hersens met een martelende kies, een waarschijnlijke breuk of een ontluikende eeltzweer te gaan zitten lezen in bladen als „De Statistische berekening van den invoer van karwijzaad" of „De Neder- landsche export gezien in het verloop der laatste eeuwen". Met deze verandering moet het goed dok teren zijn. Succes is verzekerd en de eerste zal in slechts luttele maanden een goudmijn meenen aangeboord te hebben. Wie gaat in deze vóór Tot Heil Uwszelfs en van een niet-verwende cliëntèle:.. Opper-konstabel H. J. Glinthuis, met 2 Fe bruari 1937. Leerl.o.o.-vlieger J. Gill, met 22 Dec. 1936. Leerl.o.o.-vlieger B. J. Molenkamp, met 23 Dec. 1936. L ij s t van schepelingen, die met ingang van de aangegeven data worden bevorderd tot de kwaliteit als voor ieder hunner achter hunne namen is vermeld. Met 16 Nov. '36: Stoker-olieman J. Bosma tot korporaai- machinist. Met 20 Nov. '36: Stoker-olieman A. A. C. van Eekelen, tot korporaal-machinist. Met 1 Dec. '36: Stoker-olieman T. Steinhorst tot korporaal machinist. Marinier le klasse E. W. A. van Kerkhof, tot korporaal der mariniers. Met 12 Dec. '36: Korpl.-bottelier J. C. de Geus, tot sergt.- bottelier. Met 1 Januari 1937: Korpl.-macht. M. Tilro, C. Boomstra, J. D. Coone en J. G. A. v. Kordelaar tot sergt.- machinist. Stoker-olieman A. Rijkers tot korporaal machinist. Met 7 Jan. 1937: Sergt-der marns. C. Overweg tot sergt.- majoor. Met 10 Jan. '37: Sergt.-maj. d. m. S. Faber, tot adjudant onderofficier der marns. Met 1 Maart '37: Sergt.-maj. d. m. J. F. Bosmann, tot adju dant-onderofficier der marns. 31 Dec. Aangebracht door '«orders: Tongen p. kg 0.90—0.84 sllP® 0.80—0.68 Tarbot o.94 Schol le soort p. kist 11.00--10.00 Schol 2e soort 6.005.80 Schar 4.70—4.00 Wijting 2.00—1.20 Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen p. kg.„ 0.15

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7