Fransch-Duitsch Aan boord van de „Canarias" Amerika's Woloorlog in Suiyuan accoord mogelijk nieuwste radiosensatie 9 1 tr% «ai"-" Als ze maar een dollar hadden om an't at ommgi\s<fhenlevetisJ Shirley Temple kan slecht stilzitten. Zij heeft zich daarom, evenals de groote „stars" een dubbelgangster aan geschaft, die bij langdurende opnamen haar plaats inneemt. DE DIPLOMATIEKE SUCCESSEN VAN DELBOS. DUITSCHLAND WEER GEÏSOLEERD. PARIJS. De afgeloopen week heeft een krachtig offensief van de Quai d'Orsay te zien gege ven. In de eerste plaats boekte Delbos een succes door de samenwerking tusschen Po len en de Kleine Entente in een construc tieve fase te brengen. Ondanks de bekende uiteenioopende belangen der beide West- Slavische buur-staten is hij daarin geslaagd De vriendschappelijke betrekkingen met Engeland, die aan de oude dagen der En tente Cordinale tusschen de beide groote mogendheden herinneren, hielpen Delbos, om het Oost-Europeesche bloc met Turkije, uit te breiden. Men kon hieruit de conclusie trekken, dat thans den lijn van den Fransch- Engelschen invloed geheel Midden- en Oost- Europa omvat, behalve Oostenrijk en Hon garije, die met het Italiaansche systeem sympathiseeren. Maar het in de laatste da gen tot stand gekomen gentleman's agree- ment tusschen Italië en Engeland, dat het resultaat is van langdurige onderhandelin gen tusschen Sir Eric Drummond en Graaf Ciano, heeft aan de Fransoh-Italiaansche betrekkingen iederen onaangenamen bij smaak weggenomen. Mussolini heeft, zooals trouwens was te verwachten, van ieder ge vaarlijk avontuur afgezien, zoodra van En- gelsche zijde de facto den toestand in Abes- sinië was erkend. Frankrijk heeft niets on gedaan gelaten, om deze Engelsch-Italiaan- sche verzoeningspogingen in de hand te werken, zoodat ook hiermede Delbos een zeker succes heeft geboekt. DELBOS. DUITSCHLAND WEER GEÏSOLEERD, Geheel onverwachts heeft dus de politieke toestand zich ten gunste van Frankrijk ge wijzigd. Zeker waren de voorwaarden, die deze wijziging mogelijk hebben gemaakt, reeds lang voorhanden. Maar er was een energiek initiatief noodig, om de voor waarden en de mogelijkheden in een posi tief resultaat om te zetten. Het thans ge vormde blok zal heel wat harde slagen kun nen opvangen. Duitschland, dat met zijn buiten- landsche politieke besluiten op zich laat wachten, voelt zich thans op nieuw geïsoleerd. De Duitsche inter ventie in Spanje is in een gevaarlijk stadium gekomen. Duitschland moet nu kiezen. Wanneer na de diploma tieke successen van Eden en Delbos Duitschland door gaat, troepen naar Spanje te sturen, doet het dit op eigen risico, want op Italië kan het niet geheel en al meer rekenen. In Parijs is men ervan overtuigd dat de nationaal-sorialistische partijleiding in ver antwoordelijke militaire en diplomatieke kringen van Duitschland maar zeer weinig aanhang vindt. Dit zou ook de aanleiding zijn van het ontslag van Admiraal Foerster Niettegenstaande rte Fransche successen van den laatsten tijd is Frankrijk bereid, om aan de Duitsche aanspraken, voor zoover deze juist zijn geargumenteerd, te voldoen. Zoo werd dezer dagen te Parijs het koloniale vraagstuk aan een grondig onderzoek onder worpen. Voorwaarde voor een accoord op dit terrein is klaarheid en nauwkeurige om schrijving van de Duitsche eischen. Maar deze klaarheid is nog verre te zoeken; OPLOSSING DER MOEILIJK HEDEN VERWACHT De Kerstvacantie stond echter in het tee- ken van een zekere ontspanning. Men meent dat het in Januari tot de zoo hoog noodige beslissingen zal komen. In Engeland rekent men op een plotselinge wending in de poli tiek van Duitschland, terwijl Parijs iets minder optimistisch is. De openbare meening houdt er rekening mede, dat uiteindelijk het verstand zal zegevieren. Hierbij doet zich dan de vraag voor, of de capitulatie van Duitschland niet een reactie in het binnen land teweeg zal brengen. HierVoor behoeft men echter niet te vreezen, omdat de eco nomische toestand van Duitschland een spoedige oplossing van de politieke proble men noodzakelijk maakt. Het is dus zeer waarschijnlijk, dat Duitsch land zich bij het Engelsch-Fransche initiatief tot een volkomen isoleering van de strijdende partijen in Spanje zal aansluiten, wanneer het zekere toezeggingen over zijn deelneming aan den economischen opbouw van Spanje zal krijgen. Maar ook heeft Sovjet-Rusland zijn „economische belangen" aangekondigd. Daarbij komt nog, dat tot nu toe bijna geen enkele mogendheid er over heeft nagedacht, hoe het conflict in Spanje moet worden bij gelegd. De kwestie wordt des te ingewikkel der, al naarmate het prestige, dat met het Spaansche vraagstuk verbonden is, belang rijker wordt. Zooals reeds gezegd, zal een capitulatie van Duitschland in Spanje, waar schijnlijk binnenlandsch-politieke gevolgen voor Duitschland hebben: hierop laat Enge land het zelfs aankomen. Maar zoolang men zich nog in de buitenlandsche politiek door gevoelens laat leiden, en niet het verstand laat spreken, kon er nog van alles gebeu ren. Een overeenkomst op reëel e basis tusschen Duitschland en Frankrijk is geenszins uitgesloten, maar helaas zeer bemoeilijkt. Rationalisme en my stiek zijn krachten, die met elkaar in strijd zijn. Of zij een gemeenschappelijk doel heb ben en tot een positief resultaat kunnen leiden, moeten de komende dagen leeren. IN DE ADMIRAALSKAJUIT VAN HET VLAGGESCHIP. FRANCO'S BLOKKADE. CADIZ, December 1936. In haar streven, de groote buitenlandsche transporten te ondervangen, heeft de regee ring-Franco aan de Europeesche groote mo gendheden een nota overhandigd, waarin zij het kustgebied van Oost-Spanje, van Kaap Béar tot aan de golf van Valencia, tot oor logszone verklaart. Dit richt de opmerk zaamheid op de rol, die de marine in den Spaanschen burgeroorlog speelt. Van de 700 Spaansche marine-officieren, hebben er ruim 500 het leven verloren. Dat het Spanje van Franco thans nog over een vloot beschikt, zij het, dat deze van geringe strijdkracht is, dankt het hoofdzakelijk aan den kapitein ter zee. Don Francisco Mo- reno Fernandez. Het gelukte dezen officier met behulp van tachtig manschappen het marine-arsenaal te Ferral op de regeerings- troepen te veroveren. Vier waardevolle sche pen vielen daardoor den Nationalisten in handen. Het waren de beide zware kruisers „Canarias" en „Baleares", het linieschip „Espana" en de lichte kruiser „Almiranto Cerera". Bij deze vier eenheden werden nog gevoegd de kanonneerbooten „Canovas" en „Dato" en tenslotte de torpedojager „Velas- co". De geheele, overige vloot, bestaande uit het linieschip „Jaime I", de kruisers „Cer- vantes", „Libentad", Mendez Hunnez". acht moderne en twee andere torpedojagers, als mede twaalf onderzeebooten en een aantal hulpschepen, bevond zich in handen der loyalen, die niet aarzelden, hiervan gebruik te maken. REORGANISATIE VAN FRANCO S VLOOT. De kapitein ter zee, Don Francisco More no, die door de regeering-Franco uit erken telijkheid voor zijn doortastend optreden 'ot admiraal werd benoemd, trad onmiddel- ijk handelend op. Al dadelijk verliet de ruiser „Almirante Cervere" het arsenaal. Eerst verrichtte het schip belangrijke dien den bij het overbrengen van Moren naar Spanje; op een radiobericht van de Natio nalisten vertrok het schip naar Gijon, waar bet gedurende eenigen tijd de loyale troe pen bombardeerde. Tenslotte was het zoo ver. dat de „Espana" kon uitvaren, en beide Roem, die men gemakkelijk ver werft. Lilt jongens, typistes en kranten- verkoopers voor den microfoon. De luistervinken helpen nieuwe sterren ontdekken. Hebt U een slecht humeur? Zet U dan Zondagsavonds om 8 uur de radio maar aan op de „National Broadcasting Corporation", en in Uw slaap zult IJ nog tranen lachen!" Wat is dat voor een uitzending, waarmee de Amerikaansche radio-maatschappijen zoo een groote reclame maken, en waarmee ze het getal van hun luistervinken zoo gewel dig vergrooten konden? Een wereldberoem de komiek, een filmster, die de nieuwste schlagers zingt, een groote tenor? Neen, niets van dat alles. Er treden op: een onbekende heer Smith, een onbekende juffrouw Brown. Menschen uit het gewone leven, die anders achter hun schrijfmachine zitten of achter de toonbank staan, en zij zijn het, die de populairste radio-uitzending in de Vereenig- de Staten bestrijken. Majoor Bowes heet de man, die, zooals men daar in Amerika zoo mooi zegt, de Amerikanen een kans gaf. Hij lanceerde het amateursuurtje, en welk een succes deze in val had, kan men wel daaruit zien, dat men onlangs een straat in New-York naar hem genoemd heeft. Maar niet alleen het publiek houdt van hem en dankt aan hem de leukste conversatie, maar ook de radio-maatschap pijen achten hem als een persoonlijkheid, wien het gelukte, wat de duurste radiozan gers en de bestbetaalde opera-zangeressen niet konden: de balans actief maken. Hoe gaat dit optreden van onbe kenden? Iederen ochtend kan men zich bij Majoor Bowes aanmelden. Ie der, die de drang en de roeping in zich voelt, voor de microfoon op te treden, wordt toegelaten. Dan ziet men in den wachtkamer eensgezind naast elkaar zitten, krantenverkoo- pers, typistes, boekhouders, manne quins, liftjongens, huismoeders, pak jesdragers, schooljongens, advocaten, brievenbestellers, dokters, dienst meisjes en dames uit de beste gezel schappen- en kringen. Zij willen al lemaal gedichten opzeggen, liederen zingen, een instrument bespelen, een voordracht houden, moppen ver tellen, diergeluiden nadoen, muziek stukken uitvoeren, verhalen vertel len, kortom, zij droomen er van, voor den microfoon ontdekt te wor den, carrière te maken en spoedig een geliefde radioster te zijn. En voor de eerste maal vinden zij hiertoe nu de gelegenheid. Want sedert deze in stelling in de U.S.A. zijn een heele reeks onbekende namen bij het pu bliek populair geworden. Zoo was er bijvoorbeeld de werkelooze steno-typiste, Doris Webster. Drie maanden geleden zong zij een klein liefdes-liedje voor den microfoon. Veertien dagen later was zij de ster van het grootste cabaret van New- York. Want de leiders van tooneel, en film verzuimen natuurlijk niet, de aandacht van het publiek op het debuut van een onbeken de te richten. De arme zangleerares Mar- guerite Rvan wilde, nadat haar huwelijk mislukt was, zelfmoord plegen. Eerst probeer de zij haar geluk nog eens voor den micro foon. Het wonder geschiedde. Men was ver rukt over haar zachte diepe stem. En on langs heeft de kleine, onbekende Margue- rite den weg naar Hollywood ingeslagen. Nog sprookjesachtiger is de carrièrevaneen werklooze, die te voet van Chtcago naar New-York gegaan was, °m ™°r hij nog op te treden. Na zijn aankomst had hJJ^nog maar voor drie dagen geld. Z J van beroemde tijdgenooten, die radio spreken, hadden zoon succes clat hij in een ommezien door een theater g BeNAtuurHjk is het steeds maar één van de honderd, die succes heeft. Maar de ge egen- heid is er voor iedereen. Aan de anc kant verheugen ook de luisteraars zie 1 deze gebeurtenis, zoodat de filmen zich a over een slecht bezoek op Zondagavond be klaagd hebben. Want het amateureuurtje is van zelfsprekend vol conusche intermezzos. Men schudt van het lachen wanneer een oud heertje in een voordracht de jongenmanne waarschuwt voor de slechte eigenschappen van de meisjes, of wanneer ee1n„k.aPp®rf,a<J® aria uit de „Barbier van Sevilla ten beste geeft. Aan de andere kant voelen de luister vinken: hier staat een van de onzen, ie mand, die 't zelfde geheime verlangen voelt, wat wij ook hebben. Wie zou ook niet eens graag, wanneer hij met zijn vilten pantoi- fels aan voor de radio zit, Clark Gable of een Grace Moore wezen? Men weet immers, dat in Amerika krantenjongens vaak million- nair werden? En dit bewustzijn prikkelt den- gene die voor de microfoon optreedt. Iedere amateur, die voor den microfoon wil optreden, moet voor Majoor Bowes eerst een proeve van bekwaamheid afleg- gen. Eerst, wanneer hij deze proef door- staan heeft, krijgt hij zijn uitnoodiging om op te treden. Tegelijkertijd verneemt hij dan, hoeveel tijd men voor zijn optreden, dat natuurlijk kort zijn moet, beschikbaar heeft. Dan verschijnt de candidaat in zijn Zondagsche jas, want niet alleen zijn stem hoort men voor den eersten keer, maar ook zijn persoon ziet men voor den eereten keer. In Amerika is het namelijk de gewoon te, dat bij alle uitzendingen ook publiek aanwezig is. Onder de toeschouwers bevin den zich ook vaak fimregisseurs, schouw- burgdirectueren, en tanpressario's, die ho pen, dat ze hier een sluimerend talent ont dekken. Het hoogtepunt van zoo'n uitvoering is het oordeel van de luistervinken. Ieder, die een radio bezit, neemt hartstochtelijk deel aan de critiek en geeft, meestal direct tele fonisch, of den volgenden dag op een brief kaart, zijn meening ten beste, welke amateur hem het best bevallen is, Bij duizenden ko men de oordeelvellingen binnen, en de tele foonjuffrouwen hebben gedurende dit uur de handen vol. Wie de meeste stemmen krijgt, kan er op rekenen, dat hij carrière maakt. Hij wordt in ieder geval door de „Broadcasting" zelf geëngageerd, om nog meer opvoeringen te geven, en zijn foto ver schijnt in de kranten. En daarmede is de eerste schrede op den weg der roem ge maakt. CHINEESCHE INDUSTRIE MET ONDERGANG BEDREIGD. In de provincie Suiyuan is een conflict ont staan tusschen Mongoolsche en Mandsjoe- rijsche ongeregelde troepen, welke, naar men beweert, versterkt zijn met eenige Ja- pansche afdeelingen en de troepen der cen trale regeering. Het conflict betreft de be langrijke wolexjiort uit het Oostelijk deel van Binnen-Mongolië. Als gevolg van dit conflict wordt de oer-oude Chineesche tapijten-in dustrie met ondergang bedreigd en de ge heele Chineesche wolmarkt is er door ge desorganiseerd. Suiyuan produceert n.1. ongeveer 90 der uitstekende, fijn en zachte wol, welke het materiaal voor de bekende Peking- en Tientsin-tapijten levert. Verder worden ge weldige hoeveelheden van deze wol voor in- dustrieele doeleinden van allerlei aard naar alle deelen-der wereld gezonden. Vroeger kreeg Amerika hiervan het leeuwenaandeel; in de laatste twee jaar, en vooral in de af geloopen twaalf maanden, is hierin echter aanzienlijke wijziging gekomen en verreweg het grootste deel van de wol wordt door Ja pan gekocht en daar voor militaire doelein den gebruikt. Dit heeft zoodanige vormen aangenomen, dat de Noord-Chineesche ta pijt- en wolfabrikanten aarzelen, grootere on* drachten aan te nemen, omdat zij er niet Z6! ker van zijn, of wel genoeg wol voorradig js Thans hebben de exporteurs en agenten od dracht gekregen, geheel geen bestellingen meer aan te nemen en geen zaken meer te doen, tot het resultaat van het conflict in Suiyuan bekend wordt en een overzicht over den toestand is verkregen. Aangezien de tapijt- en wolindustrie een belangrijk deel van de Chineesche economie uitmaakt, zou haar ondergang een zwaren slag zijn voor China. Anderzijds heeft Japan de wol voor zijn leger noodig en het ont breekt niet aan waarnemers, die er van overtuigd zijn, dat Japan alles in het werk zal stellen te voorkomen, dat de Chineesche regeeringstroepen de ongeregelde troepen, die Suiyuan binnengedrongen zijn, te verdrijven en de provincie weer geheel en al in het bezit van de Centrale regeering te brengen De gebeurtenissen in Suiyuan, die van veraf gezien, iets onduidelijks hebben, zijn dus van niet te onderschatten beteekenis en er is maar heel weinig noodig om het conflict in een oorlog om te zetten. Men vroeg verschillende acteurs en actri ces in Hollywood, wat zij zouden doen, wan- neer ze nog maar één dollar op zak hadden. Dat de meeningen nogal uiteenliepen, blijkt wel uit de volgende antwoorden: Clark Gable: „Ik zou het geld gebruiken om mij netjes te laten kappen en scheren en dan zou ik naar een nieuw baantje uit zien." Jeanette MacDonald: „Ik zou den dollar aan den eersten den besten bedelaar geven in de hoop, dat het mij geluk zou brengen. William Powell: „Als ik nog maar één dollar had, zou ik kunnen ophouden met aan mijn belasting te denken!" Jean Harlow: „Ik zou naar de beste bios coop in de stad gaan en probeeren mijn zon gen te vergeten". Robert Montgomery: „Ik zou den dollar inwisselen tegen centen om mijzelf te doen gelooven, dat ik een boel geld op zak had." Myrna Loy: „Ik zou eens ernstig erover gaan nadenken, hoe ik van dien éénen dollar twee kon maken." Louise Rainer: „Ik zou een plaats nemen voor een operavoorstelling, om te probeeren inspiratie te krijgen." Wrginia Bruce: „Ik zou mijn kennissen en familie te telegrafeeren om me te helpen.1* Groucho Marx: „Wat is een dollar?" Maureen O'Sullivan: „Erg practisch ben il{ niet aangelegd, maar ik geloof, dat ik voor dien dollar voedsel in blik zou koopen, en dan uitzien naar een baantje. Johnny Weissmuller: Ik zou naar een zwembad gaan en een demonstratie geven voor elk bedrag." Madge Evans: „Ik zou de tram pakken naar de beste modehuizen in de stad en daar solliciteeren naar een baantje als man« nequin." Cester Morris: ,Ik zou het geld bij' de races op het beste paard zetten" Rosalind Russel: „Ik zou hals over kop Hollywood verlaten, om ergens anders m'n brood te verdienen." r .nSpel.nd ^d;0;gS99er. „w auto- ee te gro01 schepen werden toen naar San Sebastiaan gestuurd, om daar de versterkingen te bom bardeeren. Intusschen maakte de uitrusting van de „Canarias" en de „Baleares" goeden voort gang. Van de moeilijkheden, die overwon nen moesten worden, heeft de leek geen voorstelling. De grootste moeilijkheid was de kwestie der bemanning. Ben zeer groot deel van de vroegere bemanning was we gens onbetrouwbaarheid gearresteerd, ter wijl het gedeelte, dat Franco gunstig ge zind was, al over andere eenheden was ver deeld. Aldus was men op vrijwilligers aan gewezen en is het te verklaren, dat een aan zienlijk deel der bemanning van de oor logsbodems, die in handen der Nationalis ten zijn, uit academisch gevormden bestaat. Terwijl het meerendeel der vijandelijke schepen door ernstige defecten in de ha vens ligt, is de nationalistische vloot met haar bemanning, waarvan slechts 20 pro cent inderdaad zeelieden is, slagvaardig. DON MORENO VERTELT. Met ded man, die dit werk heeft volbracht, zit ik in de admiraalskajuit van de .Cana rias het vlaggeschip der nationalistische vloot, Don Francisco Moreno Fernandez is een slanke verschijning, met een energiek voorkomen. Wij spreken over de blokkade. „Gelooft U, Admiraal dat U met de U ter beschikking staande schepen een effectieve blokkade op Spanj es Oostkust kunt door voeren? luidt mijn vraag. De drie officieren lachen, dan begint Don rrancisco Moreno: „Ik wil U wel zeggen, wat ik ervan denk. u weet, dat over onze mogelijkheden fan tastische voorstellingen in omloop zijn. Men gelooft, omdat ik erin geslaagd ben, deze en - .v. De eerste onderwaterkrachtcentrale ter wereld bij Belgrado in Pomma een paar andere schepen weer zeewaardig té maken, dat thans het vraagstuk der blok" kade is opgelost en de vijandige havens reeds hermetisch zijn afgesloten. De Oost" kust van Spanje is enkele duizenden mijlett lang. Haar in één lijn te blokkeeren JS slechts met een zeer groote vloot mogelijk- Maar, zooals u weet, zijn van de Baleareö Mallorca, Ibiza en Formentera in ons bezit, terwijl Menorca rood is. De blokkade-lijn kan dus ingekrompen worden. Maar ook dan zal het nog de vraag zijn, of de blokkade wel inderdaad effectief is. Thans is nog een deel van onze vloot bezig met de blokkade van de haven in Asturië en in het Baskenland. IK heb deze schepen echter hier dringend noo dig. BLOKKADE WEINIG EFFECTIEF? Onze vijand weet meestal zeer nauwkeu rig, wat wij van plan zijn. Ofschoon ik me mijn schip altijd 's nachts uitvaar en stee met gedoofde lichten, weet men het twee uren later reeds in Barcelona, zoo uitsteken® werkt hun spionnagedienst; onmiddejui stuurt Barcelona dan een paar vliegtuig® op ons af, welke tegelijkertijd de naar Bare lona varende transportschepen door hen signalen waarschuwen. De transportschep® vluchten dan in de Golf van Lion onder ae Fransche kust, waar zij den dag afwacht®'1' om vervolgens binnen de drie-mijlzone naa erpignon te varen. Daar wachten zij w tot het donker wordt en slippen op een gu stig oogenblik den haven van Barcelona binnen. Even zwijgt de gcadmiraal. Een ordonnans komt binnen, die een opvallende gelijken net den admiraal vertoont. Moreno schij nijn gedachten te raden. „Mag ik mijn neei voorstellen?" Ik vraag verder: „welke officieren dienen bij de rooden?" n „Hun namen ken ik nauwelijks, wij weten mechts, dat er niet meer zijn dan 25. Ik schouw ze als de grootste martelaren v onze beweging." De admiraal noodigt ons m» net hem het schip te bezichtigen. 1 "et er keurig uit. We gaan naar de com nandobrug en zien het vliegveld van Ca - De scheepsklok luidt. De vlaggcparade neen" n aanvang. De vlag wordt neergelaten. Trom nels roffelen en langzaam daalt de nac over zee..»m

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8