Hulp aan de kleine boeren Bouwplannen van een Een nieuwe regeling bij wijze van proef Brand te Medemblik De status van Dantzig De positie der maritieme mogendheden Maryse Bastié's recordvlucht Poncet bepleit goede nabuurschap Belangstelling voor militaire Fokker-vliegtuigen Zeppelin De ronde van Frankrijk in 1938 Marktberichten /7a /o iwa s aAxmclS Maandag 4 Januari 1937 Vierde blad Bulgaarsch-Joegoslavisch verdrag Roofoverval in New York Vliegongelukken in Amerika Conflict in Oostenrijk De Fransche leening aan Polen goedgekeurd Lijk van Belgisch diplo maat gevonden De minister van sociale zaken heeft een rondschrijven gericht tot de 13 inspecties [voor de werkverschaffing, waarin de minis ter mededeelt, dat de regeering besloten heeft, de mogelijkheid onder de oogen te zien, om te komen tot uitbreiding van de hulp aan kleine boeren en tuinders door plaatsing van deze in werkverschaffing en [waar mogelijk en verantwoord, op eigen be drijf. Het gaat hier om een proef, waarvoor in elke inspectie 3 gemeenten zullen worden aangewezen. Er is voor deze proef een nau- ,we samenwerking tot stand gebracht tus- schen den dienst van de kleine boeren bij het departement van landbouw en visscherij, .waarvan directeur is de heer ir. Const. Ste- iVens en de afdeeling werkverschaffing van het departement van sociale zaken. De heer Meyer de Vries, hoofdinspeceur voor de werkverschaffing, is door den minister van gociale zaken in het bijzonder aangewezen .voor het te voeren overleg. De bedrij fsconsulenten, verbonden aan den dienst van de kleine boeren, zullen .voor het organiseeren van deze proef sa menwerken met de inspecteurs voor de werkverschaffing en gemeenschappelijk ver binding zoeken met burgemeester en wet houders van de gekozen proefgemeenten en met deze colleges nagaan, welke kleine boe ren cn tuinders voor hulp, als hiervoren be doeld, in aanmerking komen. Onder kleine boeren en kleine tuinders worden verstaan zij, die, hoewel zij een eigen bedrijf hebben onder de gegeven omstandigheden op dat bedrijf geen of onvoldoende inkomsten kun nen verkrijgen en derhalve arbeidskracht „over" hebben. Hoofd voor hoofd wordt .vastgesteld, welke kleine boeren c. q. tuin ders zullen moeten worden geholpen. De bedrij fsconsulent en diens assistent gaan bij de aangewezen kleine boeren en of tuinders na, of en zoo ja, welk duidelijk en controleerbaar werk in werkverschaffing op het bedrijf kan worden verricht. Hiervan wordt een lijst opgemaakt. Onder „zichtbaar werk" worden verstaan die werkzaamheden welke een duidelijk overzichtelijk, op zich zelf staand en afgerond geheel vormen. Hier jnede worden bedoeld le. Het ontginnen van een stuk heide. 2e Het omspitten van weiland tot bouw- 'i land I 3e Het draineeren van het land en ■ie Het opbrengen van bagger. Als een duidelijk, overzichtelijk en op gich zelf staand en afgerond stuk werkver schaffing zullen in bepaalde gevallen ook kunnen worden beschouwd het graven van nieuwe slooten, het in orde maken van een weg en het in orde maken van een houtwal. De! minister wijst in zijn aanschrijving erop, dat werkzaamheden als het inhalen van den oogst, het wieden van de gewassen kortom alle normale arbeid welke bij en op de boerderij moet worden verricht als zichtbaar werk, waarvoor subsidie kan wor den verleend, mogen worden beschouwd. Voor werkzaamheden, anders dan hier boven genoemd onder 1, 2, 3 en 4, moet af zonderlijk toestemming van den minister [van sociale zaken worden gevraagd. In de aanschrijving van den minister Wordt dan verder met voorbeelden toege licht, hoe de regeling in de practijk zal kun nen werken. Als voorbeeld wordt o.a. ge noemd het ontginnen van een stuk heide. De bedrij fsconsulent geeft aan, dat het spit ten van deze heide (dus een zichtbaar stuk werk) in vrij werk naar raming f 100,zal kosten. De bijdrage van de overheid, dus van het werkloosheidssubsidiefonds en de ge meente, zal hier bij wijze van voorbeeld dienen te bedragen 75 van het door den bedrij fsconsulent aangegeven bedrag. Wanneer de bedrij fsconsulenten bezig zijn ina te gaan, welk zichtbaar werk bij de aan gewezen boeren en tuinders kan worden verricht, worden gelijktijdig door burge meester en wethouders op cïe gebruikelijke wijze de gewone aanvraagkaarten opge maakt en bij de inspectie voor de werkver schaffing ingediend. Aan de hand van deze kaarten stelt de inspectie vast, in welke mate de betrokkenen moeten worden ge holpen, bijvoorbeeld door plaatsing gedu rende 3 dagen per week, of om de andere week, of 2 dagen per week, of 4 van de 5 weken, enz. Wanneer nu verder wordt aangehouden het hiervorenbedoelde voorbeeld van f 100 werk bij een kleinen boer, waarvoor een over heidssubsidie noodig van 75% dan kan aan den betrokken boer een subisidietoezegging worden gedaan van 75 van de geraamde f 100, is f75. Door de inspectie is verder be paald (ook weer slechts ls voorbeeld) dat de betrokken kleine boer (tuinder) in aanmer king komt voor hulp, welke overeenkomt met 3 dagen plaatsing per week. De hierbedoelde kleine boer (tuinder) moet dus om f75 te Een hevige brand vernielde he dennacht een drietal arbeiderswonin gen, staande aan de Kromhoutsteeg te Medemblik. Hoewel de brandweer met vele stralen het vuur bestreed, kon zij niet voorkomen dat iets uit den brand kon worden gered. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. kunnen ontvangen en aangenomen, dat het loon bij 3 dagen werken ongeveer f6 be haagt, geacht worden 12 a 13 weken door deze hulp op zijn bedrijf te kunnen werken, in dit geval wordt dus voor dezen boer (tuinder) bepaald, dat dit bedrag en de toe gestane hulp geldt voor een periode gelijk aan 13 weken (elke werkweek in dit geval genomen op 3 hulpdagen), ingaande den dag waarop burgemeester en wethouders van den Minister bericht hebben ontvangen, dat de 1'jst, hiervoren bedoeld, geheel of gedeel telijk is goedgekeurd. Burgemeester en wet houders weten dan ook, voor hoe lang de hulp geldt. De bedrijfsconluent moet regelmatig con troleeren, of de kleine boer (tuinder) de werkzaamheden naar behooren verricht. Mochten deze binnen de vastgestelde perio de, waarvoor de hulp is verleend, met het werk klaar zijn, dan wordt in die periode geen nieuwe hulp verleend. De minister wijst er nog op, dat de plaat sing op het eigen bedrijf geenszins uitsluit, dat de betrokkene ook nog bij de gewone werkverschaffing wordt geplaatst. Dat kan bijvoorbeeld het geval zijn met een kleinen boer die op den zandgrond een bedrijfje heeft van circa 1M h.a. De man is hoofd van een groot gezin, zijn bedrijfje is al aardig in orde, zoodat daar op, voor een heel jaar genomen, niet meer dan f 50.„zichtbaar" werk kan worden verricht. Ook al wordt in een dergelijk geval zelfs 80 toegekend, dan is de betrokkene niet in staat daarvan te leven. In een der gelijk geval kan tevens plaatsing bij de ge wone werkverschaffing geschieden. De Minister wijst er nadrukkelijk op, dat medewerking van het gemeentebestuur on ontbeerlijk is, omdat hier subsidieering uit het werkloosheidssubsidiefonds zal plaats vinden. Duitschland moet kleur bekennen. Warschau, 2 Januari, (ANP). De voor malige president van den Nat. Coc. Senaat van Dantzig, Rauschning, schrijft in het Duitsch-Poolsche katholieke orgaan „Der Deutsche in Polen'' een artikel over Dant zig, waarin hij o.m. zegt: „De toestand in de Vrije stad wordt gekenmerkt door aan den eenen kant de de ontegenzeggelijke werkloosheid van den Volkenbond en aan den anderen kant de nieuwe en krachtige positie, die door Duitschland is veroverd. Rauschning vraagt Duitschland duidelijk te verklaren of een aansluiting van Dant zig bij Duitschland nog steeds deel,,viitoaakt van zijn program van eischen. Ten slotte meent dr. Rauschnigng de oprichting te kun nen aankondigen van 'n Dantzigsche partij, die onder gemeenschappelijk Poolsche en Dantzigsche leiding zou staan. Zal binnenkort worden gesloten. In zijn Nieuwjaarsrede heeft minister-pre sident Kusseivanof officieel medegedeeld, dat binnenkort een verdrag van eeuwigdu rende vriendschap zal worden gesloten tus- schen Bulgarije en Joego-Slavië. Tokio, 2 Jan. De groote maritieme mo gendheden zijn volkomen in het onzekere aangaande hun toekomstige vlootsterkte, hoewel zij voornemens zijn hun maritieme verdedigingsmiddelen te versterken. De bestaande vlootsterkten zijn: Groot- Brittannië 1.136.209 ton, Vereenigde Staten 1.300.425 ton, Japan 827.142 ton, Frankrijk 711.817 ton, Italië 517.475 ton, Duitschland 238.415 ton en Sovjet-Rusland 247.600 ton. Men legt er den nadruk op, dat Japan tracht een economisch redelijke vlootpolitiek te voeren op de basis van niet-aanval en niet-bedreiging, welke principes Japan se dert langen tijd huldigt. Japansche vlootdeskundigen hechten meer beteekenis aan het feit, dat in 1937 een tijd vak intreedt voor de vervanging van slag schepen daar dan de vlootverdragen zijn af- geloopen. Hoewel de vlootmogendheden nu een pe riode ingaan van bewapeningswedloop zijn Japansche critici van meening, dat zij in de ontwikkeling van de tendens een gunstig teeken mogen zien voor onderhandelingen over en de tot stand koming van een re delijk vlootverdrag tegen 1941'42. Zij verklaren, dat Japan een vlootsterkte van 834.642 ton zal hebben, wanneer zijn vlootbouwprogram zal zijn uitgevoerd en dat Japan een negatieve houding zal aan nemen ten aanzien van den aanvang van zijn derde aanvullend vlootbouwprogram, dat voor dit jaar was vastgesteld. De Japansche vlootcritici zeggen ten slotte dat Japan veel van Amerika verwacht, daar de leiders der Vereenigde Staten vari meening zijn, dat het onnoodig is voor het Verre Oosten een vlootsterkte van 1.500.000 ton te hebben en de Amerikaansche vloot sterk genoeg is om de waardigheid der Vereenigde Staten te beschermen. Twist onder de bandieten. Toen de Zaterdagavond drukte in een der grootste New Yorksche warenhuizen op zijn hoogst was, drongen plotseling acht met re volvers gewapende mannen binnen, die de 70 klanten en 39 bedienden, die op dat oogen- blik aanwezig waren, in bedwang hielden en van hun kostbaarheden beroofden. Bin nen acht minuten waren de heeren weer verdwenen met medeneming van een brand kaste, welke 22.000 dollar aan baar geld in hield, alsmede juweelen met een waarde naar schatting 7000 dollar. Een uur later vond men een der leden van de bende dood op een gemeubileerde kamer. Waarschijnlijk is hij het slachtoffer gewor den van een twist bij de verdeeling van den buit. Vrijdag is onderweg van Virginia naar Alabama een legervliegtuig met drie offi cieren neergestort. Zaterdag is het op 10 mijl ten Oosten van Birmingham verwoest en verbrand teruggevonden. De inzittenden waren om het leven gekomen. Voorts is een bombardementsvliegtuig van het federale leger kort na den start bij het vliegveld van Long Island in brand ge raakt. De bestuurder wist met de parachute in veiligheid te komen. Het brandende toe stel viel op een woonhuis, waar drie kin deren zwaar werden gewond. De meest verdienstelijke record vluchten op naam van vrouwen. Het Fransche lucht-evenement van 1936 De Parijsche luchtvaart-medewerker van de N. R. Crt. meldt aan zijn blad. Door haar recordvlucht Dakar—Natal heeft Maryse Bastié de Fransche luchtvaart een onschatbaren dienst bewezen Het jaar 1936 immers heeft de Fransche vliegerij niet be paald begunstigd. De medalje heeft gedu rende dit tijdvak nagenoeg uitsluitend haar keerzijde te zien gegeven. Tegenover de be wonderenswaardige wapenfeiten van Detro- yat in Amerika moest men tal van decep ties en pijnlijke verliezen aanvaarden. De wedvlucht Parijs—Saigon werd een misluk king. Zelfs Japy kon met zijn onversaagd heid, zijn ongeëvenaarde bekwaamheid en wilskracht niet tegen het noodlot op en moest zich op zijn verbazingwekkende re cordvlucht Parijs—Tokio, boven het eiland KioeSioe in het gezicht van de haven ge wonnen geven. In den loop van het jaar verloor Frankrijk 3 van zijn meest vermaar de en beminde vliegers en twee trans-at- lantische vliegbooten. Eerst waren het Pon- ce en Génin, die op het veld van eer vielen. En ten slotte werd de geheele natie getrof fen in den engelachtigen Mermoz. Zooveel rouw in één jaar is bijna niet te dragen. Gelukkig zorgde een der Maryse s, nadat de andere als door een wonder aan den dood was ontsnapt, toen ze op een recordvlucht uit haar toestel werd geslingerd, voor het lichtpuntje in de duisternis die de Fransche luchtvaart omhulde. Maryse Bastie wreekte op den dag dat de geheele natie een laatste hulde bracht aan de nagedachtenis van Mer- moz en zijn makkers, deze luchthelden aan den Oceaan, waarin ze omgekomen waren. Geheel alleen met een Caudron „Simony' een sportmachine, had ze den sprong van 3200 K.M. gewaagd. De „Simoun" is een 2- persoons toestel. De plaats van den metge zel werd voor de recordvlucht vervan gen door een reservetank. Hiprdoor kon Maryse Bastié 900 lit. brandsstof meevoeren voldoende voor 16 uur vliegen en voor een werkingsfeer van ruim 4000 K.M. Gedurende 2 jaren heeft de vliegster zich voorbereid. Jean Mermoz stond haar hierin terzijde. Hij MARYSE BAST Ié, nam haar in 1935 tweemaal over den Oceaan, die hij overwonnen had. Zij oefende zich ver der op het traject ParijsDakar en terug om haar machine geheel in de hand te krijgen. Evenals Jean Batten vloog zij zonder radio installatie, sturend en navigeerend tegelijk. De verrichting van de Francaise moet even wel op een hooger plan geplaatst worden dan die van de Engelsche. Immers Marvse Bastié sloeg door haar vlucht van 12 u. 5 m. niet alleen het record van Jean Batten, zij verbeterde ermede tevens het algemeen re cord van de luchtverbinding DakarNatal. De snelste postverbinding stond op naam van Mermoz, die met de Centaure een uur gemiddelde maakte van 223.875 K.M. Zij gold reeds lang vóór haar trans-atlantischen tocht als een der bekwaamste vliegers ter wereld. Nu nog is zij houdster van het duur- record voor dames met een ononderbroken vlucht van 37 u. 37 min. 8 sec. Vóór Amelia Earhart was zij ook de bezitster van het af standsrecord in rechte lijn met 2976 K.M. Maryse Bastié zal eenigen tijd in Zuid- Amerika verblijven. Te Natal werd zij door de geheele stad gehuldigd. Buenos-Aires en Santiago-de-Chili bereidden haar eveneens een feestelijke ontvangst. Als merkwaardigheid vermelden wij ten slotte, dat drie van de meest verdienstelijke recordvluchten op naam van vliegsters staan: LondenKaapstad op die van Amy Jóhnson, LondenAustralië op die van Jean Batten en DakarNatal op die van Maryse Bastié. TUSSCHEN FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. „Dit jaar zonder onherstelbaar ongeluk verloopen." Gelijk gebruikelijk is hebben in de hoofd steden der verschillende landen Nieuwjaars recepties bij de staatshoofden en bij de diplomatieke vertegenwoordigers der mo gendheden plaats gehad, waarbij toespraken zijn gehouden. De Fransche ambassadeur te Berlijn, Francois Poncet heeft de leden der Fransche kolonie ontvangen. In zijn toespraak wees hij er op, dat dit jaar is verstreken, zonder dat zich een tragedie of een onherstelbaar ongeluk heeft voorgedaan, in weerwil van de ernstige episoden, welke de wereld heeft doorgemaakt. Dit is op zichzelf reeds een reden tot optimisme. FRANCOIS PONCET. Met betrekking .tot de verhouding tot Duitschland zeide Frangois-Poncet: „Men zou zich vergissen, wanneer men meende, dat Frankrijk voornemens is Duitschland te ver nederen, te omcirkelen, te onderdrukken of een kruistocht tegen dat land te leiden. Maar men zou zich evenzeer vergissen, wanneer men Frankrijk zou beschouwen als een wan ordelijk, décadent land, dat zich zijnerzijds zou laten vernederen, omcirkelen, onderdruk ken of tot het voorwerp van een kruistocht zou laten maken. Frankrijk wenscht in vre de en harmonie met Duitschland te leven en het terug te brengen in den kring van groo te mogendheden op de plaats, die het toe komt, n.1. op een der voornaamste plaatsen. Frankrijk weet, dat de organisatie van den vrede de actieve medewerking van Duitsch land vereischt, en doet bij monde van zijn leidende staatslieden een beroep op die me dewerking." De ambassadeur eindigde met zijn ver trouwen te uiten in hetgeen het nieuwe jaar zal brengen. Van gezaghebbende zijde wordt verno men, dat verscheidene vooraanstaande po litici alsmede een vertrouwensman van Bondskanselier Schuschnigg naar Gratz zijn gegaan in verband met het incident, dat is ontstaan tusschen de bondsregeering en de provinciale autoriteiten van Stiermarken over een wijziging in de provinciale re geering van Stiermarken door den Gouver neur zonder toestemming van den Bonds kanselier. In politieke kringen wordt ver klaard, dat dit incident van groot belang is, want als de bondsregeering ongelijk zou krijgen, dan is hiermede een precedent ge schapen waardoor den band tusschen Wee- nen en de provincies losser zou worden. Warschau, 2 Jan. De commissie van fi nanciën van de Sjem heeft na een gunstig rapport van den afgevaardigden Holynski en na een uiteenzetting van den vice-president Kwiatkowski eenstemmig het wetsontwerp aangenomen, waarbij de regeering wordt ge machtigd een leening aan te gaan in Fran sche francs voor de nationale verdediging. Het wetsontwerp zal de volgende week in de plenaire zitting van de Sjem besproken worden. De Libre Belgique meldt, dat de Belgische consul, die in het dorp Fuencaral een onder zoek heeft ingesteld, het lijk heeft gevonden van den bij de Belgische ambassade te Ma drid geaccrediteerden baron Jacques Borch- grave, die eenige dagen geleden, tijdens een bezoek aan het gebied ten noorden van Ma drid om zich op de hoogte te stellen van den toestand zijner landgenooten, plotseling is verdwenen. Volgens het blad lag het lijk ln een sloot en kon het alleen geïdentificeerd worden aan de hand van een merk der kleerem De belangstelling, welke voor het nieuwste Fokkerproduct, het gevechtsvliegtuig G 1, tijdens de onlangs gehouden luchtvaartten toonstelling te Parijs werd gewekt, ligt nog versch in het geheugen, maar ook op een ander Fokker-vliegtuig den eenpersoons ja ger D 21, is den laatsten tijd de aandacht van het buitenland sterk gericht geweest. Zoo meldt men ons o.a., dat vele buiten- landsche vliegers met dit vliegtuig hebben gevlogen en unaniem de vliegeigenschap- pen hebben geprezen. Zooals bekend stelt de Nederlandsch-In- dische militaire luchtvaartafdeeling, waar voor dit vliegtuig werd ontwikkeld en ge bouwd, er prijs op, dat het toestel zoo spoe dig mogelijk te Bandoeng kan worden be proefd. Zes militaire vliegers te Soesterberg heb ben beurtelings met de D. 21 gevlogen en eenparig hebben deze vliegers hun tevreden heid over dit vliegtuig te kennen gegeven. Het vliegtuig is op Schiphol teruggekeerd en wordt door de Fokkerfabrieken met den meesten spoed voor verzending naar Indië gereed gemaakt. Naar wij vernemen, is voor buitenlandsche rekening dit vliegtuigtype bij de N.V. Neder- landsche vliegtuigenfabriek in serie in aan bouw. Met den nieuwen Engelschen Bristolmotor Mercury VII uitgerust, zou de D 21 nog belangrijk meer snelheid kunnen ontwik kelen. (N.R.Crt.) Zoodra de „LZ J30" gereed is, zal begonnen worden met den bouw van nog een luchtschip. Un. Press meldt uit Berlijn te hebben ver nomen, dat de directie van de Duitsche Zep- pelin-reederij besloten heeft om, zoodra de thans in aanbouw zijnde „LZ 130" gereed zal zijn, aan te vangen met den bouw van nog een luchtschip, dat „LZ 131" zal worden ge nummerd. Deze luchtreus zal denzelfden om vang krijgen als de „Hindenburg" en de in aanbouw zijnde „LZ 130". De ruimte voor de passagiers zal alleen grooter worden. Tevens besloot de directie, terstond onder handelingen te openen met de Vereenigde Staten ingevolge den wensch van Amerika, de „LZ 130" te charteren met het oog op de organisatie van een gemeenschappelijken DuitschAmerikaanschen dienst over het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan. Tenslotte zou ook nog besloten zijn, een nieuwe Zeppelinhal in Frankfurt am Main te bouwen, die zoo geconstrueerd zou wor den, dat zij later in een draaibaren hangar kan worden veranderd. In omgekeerde richting? Pierre Cogan als eerste aange worven voor de ronde van dit jaar. Parijs, 3 Jan. (A.N.P.): Het is zoo goed als zeker, dat in 1938 de ronde van Frankrijk in omgekeerde richting zal wor den verreden, d.w.z. het startschot wordt weer in Parijs gelost, waarna de route waar schijnlijk verder zal loopen naar Caen, Saint Brieuc, Lorient (of Vannes), Nantes, la Ro- chelle, misschien Royan, Bordeaux, Bayonne, Pau, enz., zoodat het traject dus voor een gedeelte in Bretagne komt te liggen. Voor de ronde van dit jaar is als eerste renner Pierre Cogan gecontracteerd. Er is reeds thans voor een bedrag van 25.397 francs aan prijzen uitgeloofd. BOM ONTDEKT IN DE WONING VAN C ALLES. De lijfwacht van den Mexicaanschen ex- president Calles heeft voor de woning van Calles een bom met brandende lont gevon den. De politie heeft een onderzoek ingesteld. WARMENHUIZEN, 2 Januari 1937. Roode kool f 1.46—2.30, gele kool f 1.20 1.30. Deensche witte kool fl, drielingen f2 2.30. uien f 1.101.30, grove uien f 1.30 1.50. Aanvoer: 17600 Kg. roode kool, 10100 Kg. gele kool, 375 Kg. Deensche witte kool, 2950 Kg. uien. ALKMAAR, 2 Januari. Op de heden gehouden' botermarkt waren de prijzen voor: groothandel 72V?.75 cent en kleinhandel 72V2—77V2 cent. Vaten f 70. Handel matig. Kipeieren (groothandel) f3— f 4. Handel stug. Eendeieren geen. NOORDSCHARWOUDE, 4 Januari. Roode kool f 1.60, gele kool f 1.201.30, Deensche witte kool f 1—1.10. ALKMAAR, 4 Januari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 65 vette koeien f 135—250. 2 vette kalveren f 3357.50. per Kg. 6080 ct. 44 Nuchtere Kalveren (slacht 818 31 vette schapen 18—34; 248 Vette Varkens kg. 0.40— 0.45. totuur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: k/uppert dan met de koplichten als atteatiesein! GElVIDSSIGffAAL VERBOOEH

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 11