Abonneert II op dit blad VERVOLG SPORT. Blauw-Wit III-HRCII5-3 Helder 4—H»R»C» 5* Held» Boys 2-Helder 7 5-1 Ajax~R»C.H» 3-0 AJD»0»-Blauw Wit 0-0 V»S»V»~Feijenoord 0-6 Haarlem-Z,F»C» 1-1 D.W.S.-V.U.C. 2-2 Wielrennen De nacht van Kopenhagen Van Hout verliest den achter volgingswedstrijd te Antwerpen Schaken De revanchewedstrijd tusschen Euwe en Aljechin ötm JfoMetpte De HRC-reserves hebben het Nieuwe jaar slecht ingezet; met een flinke 53 nederlaag werden zij door Blauw Wit III naar huis ge stuurd, waardoor hun kansen voor de boven ste plaats dit jaar praktisch gesproken weer verkeken zijn. Onverdiend is deze nederlaag niet, want .door beter, open spel kwam Blauw Wit de overwinning volkomen toe, jammer was het echter dat deze uitslag bereikt werd door een tweetal dubieuse doelpunten van Blauw Wit zijde, o.i. waren deze goals niet zuiver, en had de scheidsrechter, die meerdere malen vriend en vijand door zijn merkwaardige be slissingen bevreemde, ze nooit mogen toe kennen. De wedstrijd. HRC wint de toss en Van Til verkiest met den straffen wind, die in de lengte van het veld stond, in den rug te spelen. Het HRC- elftal is tamelijk gehavend en met een vier tal invallers moeten zij den strijd aanvangen. Onmiddellijk na het beginsignaal is Blauw Wit voor het HRC-doel; het gevaar wordt echter gekeerd en met een harden trap wordt de voorhoede aan het werk gezet, maar veel brengt deze linie er niet van terecht. Ieder tracht den bal te lang bij zich te houden, waardoor de forsche Blauw Wit-verdedigers steeds tijdig in kunnen grijpen. Met lange passes gaat bij de Amsterdammers de bal van man tot man en al is HRC een ietsje meer aanvallend, BI. Wit is steeds gevaarlijker en de buitenspelers vallen op door hun vlugge en zuivere voorzetten. Plotseling staat de BI. Wit-middenvoor alleen voor Goudswaart, maar door goed op stellen weet deze het harde schot te stoppen. Even later heeft HRC pech als een hard schot van Post juist naast vliegt, maar toch kruipt zij vlak hierna door het oog van den bekenden naald als de BI. Witters een twee tal „geheide" kansen missen. Bij een was zelfs het doel verlaten en nog zag men kans den bal voor lapgs te werken! De HRC-middenlinie speelt sterk aanval lend. Vaak zelfs te aanvallend, vooral Van den Berg bezondigt zich nog wel eens hier aan, waardoor een gaping in de verdediging ontstaat. Maar succes heeft l\un werken niet daar de voorhoede er hopeloos uit is. Steeds weer houdt men den bal te lang bij zich en weer is hierdoor de kans op scoren verke ken. Zoo verstrijkt de eerste speelhelft en we vereenigen ons al met een blanco ruststand als BI. Wit een snelle aanval over rechts on derneemt. De voorzet wordt door den links binnen goed opgevangen en met een hard schot van verren afstand weet hij het leer in den uitersten bovenhoek te doen verdwijnen. 10. De verdere eerste helft verstreek zonder bijzonderheden. Na de rust. pakt HRC flink aan en ondanks den tegen wind spelen zij sterk aanvallend en nadat eerst Blauw Wit nog een doelpunt gemaakt had, dat echter terecht wegens buitenspel niet toegekend wordt, is Marsman op den rechter vleugel doorgebroken en wordt zijn hooge voorzet door Beneker in een fraai doelpunt omgezet. 11. Blauw Wit laat zich na dit doelpunt niet onbetuigd en tien minuten later weet de rechtsbuiten na een fraaie solo-ren een drie tal HRC-ers te passeeren en hij geeft zijn club wederom een voorsprong. 21. Een paar minuten hierni wordt deze voor sprong zelfs vergroot. De snelle rechtsbuiten heeft den bal op den vleugel vrij gewerkt en geeft een pass naar zijn binnenspelers, waar van er twee in buitenspelpositie staan. De scheidsrechter laat doorspelen en de stand is 31. Van 8—1 tot 8—3. HRC zet nu alles op alles en er wordt een sterken druk op het Blauw Wit-doel uit geoefend. Marsman krijgt een corner te ne men. De bal komt via den bovenkant van de lat voor de voeten van Kuilman, die tusschen een groot aantal spelers door het derde doel punt voltooit. De spanning stijgt ten top als de links back van BI. Wit een hard, van verren af stand ingezonden schot van Geervliet van richting doet veranderen, waardoor zijn kee per misgrijpt. 33. Alles is nog mogelijk; er is nog 15 minuten te spelen. De aanvallen verplaatsen zich uiterts snel en we verwachten ieder oogenblik HRC de leiding te zien nemen, maar het is een twijfelachtig doelpunt dat de beslissing brengt. Blauw Wit krijgt een paar meter buiten het strafschopgebied een vrije schop te nemen, deze wordt tegen de paal aan ge schoten; een tweetal Blauw Witters stormen toe en, Buitenhuis met de handen wegduwend, weten zij te doelpunten. 43. Met nog tien minuten te spelen vindt HRC alles nog lang niet verloren en enthousiast speelt zjj verder, met alle energie vechtend voor een doelpunt. Van Till moet het veld verlaten door een knieblessure en wordt vervangen door Visser. In de laatste minuten van den strijd is de middenvoor Post te handig af en met een schijnbeweging komt hij voor open doel te staan en met een goedgericht schot brengt hij den stand op 5-^3. Nog geeft HRC den moed niet op, maar het is reeds te laat, want direct hierna 'luit scheidsrechter Van Amerongen voor dr at- ste maal. Het is ons gebleken, dat velen ons mis verstaan hebben naar aanleiding van hetgeen wij in het N.H.V.B.-overzieht van vorige week Maandag schreven over den wedstrijd Helder 4HRC 5. Inderdaad was een be paalde zinsnede niet gelukkig gesteld; van daar dat we hier uitdrukkelijk willen ver klaren, dat er tusschen HRC en Helder als vereeniging absoluut geen ongezonde rivaliteit (antipathie) meer bestaat. Wij weten van nabij te goed, dat er in de onderlinge ver standhouding een radicale verbetering is inge treden, waar een ieder rechtgeaard sportlief hebber zich ten zeerste over verheugt. Het feit blijft echter bestaan, dat genoemde wedstrijd een onaangename geweest is in de heele serie prettige, sportieve wedstrijden, die er de laatste jaren tusschen de diverse Helder- en HRC-elftallen gespeeld is. W(j wen- - schen niet anders dan dat dergelijke vertoo ningen niet meer zullen voorkomen en stellen het kwaad en ook de veroorzakers daarvan dan ook in het volle daglicht. Natuurlijk stellen beide partijen er een bijzondere eer in, een wedstrijd HelderHRC of omgekeerd te winnen, maar dat is een gezonde sportieve rivaliteit, die volkomen ver klaarbaar is. Als bovendien bij zoo'n wed strijd voor het meerendeel jonge spelers be trokken zijn, die niet ten volle beseffen, dat zij hun club schade berokkenen door anders te spelen dan normaal en oirbaar is, dan kan zoo'n wedstrijd uitgroeien tot een onding, vooral als de scheidsrechter veel te lankmoe dig is. Het gaat echter niet aan zoo'n uitwas uit te leggen, als zou de verstandhouding tus schen de clubs onsympathiek geworden zijn. Daar is, nogmaals, geen sprake van en als de spelers terdege op het foutieve van hun ge drag gewezen wordt (en de huidige leiding in de clubs staat ons er borg voor, dat dit gebeuren zal), dan zullen onaangename wed strijden, zooals er Zondag één gespeeld werd, niet licht meer voorkomen. Zonder een partij of speler ook te verschoonen of uit te zon deren, zouden wij allen, spelers van Helder en HRC, maar ook alle anderen, die onze voet balvelden betreden, op 't hart willen drukken: Voegt aan Uw lust om te overwinnen niet toe het motto: „het hindert niet hoe", maar tracht onder alle omstandigheden te bedenken, dat de sport U tegenover elkaar brengt en dat het een aanfluiting van dit begrip is, als U de spelregels enUw medespelers niet ontziet. Bedenkt voorts, dat U de sport, die zich zoozeer in de belangstelling mag ver heugen, afbreuk doet door praktijken, die daarmee niets gemeen hebben. Wij vertrouwen op U, spelers! Toen bovengenoemde strijd een aanvang nam, lag een dergelijke groote zege niet in de lijn der verwachting, en wel omreden dat de Boys met acht man den strijd aan moesten binden tegen elf withemden. Doch het „acht tal" der Boys" ging met den vasten wil het veld in om hun huid zoo duur mogelijk te verhoopen, en ze zijn daarin ten volle ge slaagd. Het vertoonde spel der thuisclub was beter als dat van de bezoekers, bij deze laat ste was een totaal gebrek aan samenspel, elke speler trachtte voor zichzelf succes te bereiken. De Boys daarentegen hielden het spel goed op de vleugels, zoodat de H.-achter- hoede menigmaal in het nauw werd gebracht door de uit drie man bestaande Boys-voor hoede. Als er ongeveer 10 minuten zijn ge speeld is het dan ook Tuithof, welke met een hoog schot onder de lat de score voor zijn elftal opent. Ondanks de geduchte handicap der blauw- witten is er toch geen sprake van een over wicht der bezoekers, daar er geweldig hard gewerkt wordt door de* Boys, vooral de re serve-keeper, De Groot, heeft er zin in en speelt een beste partij, goed bijgestaan door de beide backs en de midhalf Gieze. Als de voorhoede der thuisclub weer een gevaarlijke aanval opzet, schiet Plas goed in, doch zijn schot wordt door den paal gekeerd. Met een 10 voorsprong voor de Boys komt het einde der eerste helft. De tweede helft wordt door de thuisclub hoopvoller ingezet, aangezien het een „tien tal" is geworden. De score wordt al spoedig opgevoerd tot 30 door toedoen van Tuithof en Plas, terwijl de H.-linksbinnen vlak hierna een verdiend tegenpunt scoort. Dit heeft tevens het gevolg, dat er een kort overwicht der wit hemden volgt, maar de thuisclub geeft geen krimp en weet het maken van meerdere doel punten, tegen zich te voorkomen. De Boys weten zich weer los te werken en verplaatsen het spel naar de H.-helft, nadat de Heider- keeper een paar maal goed heeft gered en de paal hem bij een hard schot van den links binnen is te hulp gekomen, zijn het wederom Plas en Tuithof, welke den voorsprong tot 51 weten te verhoogen. In den nog resteerenden tijd komt er geen verandering meer in den stand en met een verdiende over winning komt het einde van een in de beste verstandhouding gespeelden wedstrijd, welke matig door scheidsrechter Bijlsma werd ge leid. Wat de onvoltalligheid van het Held. Boys team betreft, vernamen wij later, dat dit zijn oorzaak vond in het plotseling ongesteld wor den (griep) van eenige spelers. Om deze reden werd ook de wedstrijd Oudesluis—Heldersche Boys uitgesteld, daar hierom door Dosko is verzocht. Dit was een kleine teleurstelling voor de Boys, daar de blauw-witten vol goeden moed waren, na hun fraaie resultaat in den zwaren uitwedstrijd tegen de leiders, Wierin- gerwaard. ATLAS-NIEUWS. De wedstrijd waar zoovelen reikhalzend naar uit hebben gezien, n.1. Helder 3—Atlas 1, is om onbegrijpelijke redenen Diet doorgegaan. Wat de reden geweest is deze wedstrijd te doen af lassen is voor de geheele Atlas aan hang een raadsel en de motiveering hiervoor is nog raadselachtiger. Alleen het Helderbe- stuur wist Zaterdagmiddag dat de wedstrijd geen doorgang zou vinden, doch bij het Atlas- bestuur was hiervan niets bekend. Enfin, wat in 't vat zit verzuurd niet hè, jongens. Atlas 2—Helder 6 ging wegens terreinafk. niet door. (We laten uiteraard deze mededeeling voor rekening van de Atlas-corr. Wanneer de NHVB aan Helder uitstel heeft verleend en heeft het bondsbestuur een fout gemaakt. Atlas komt het recht toe daartegen te protesteeren en althans opheldering te verlangen. RECTIFICATIE. De Texelsche adsp. afdeeling heeft volgens nadere inlichtingen Zondag, 27 Dec., toch 2 uitslagen opgeleverd n.1.Texel a—Cocksdorp a 14—0 en Texelsche Boys aTexel b 4—0. W(j waren op een dwaalspoor omdat we over het hoofd gezien hebben dat hier een dubbele com petitie wordt gespeeld. Elk van de vier deel nemende elftallen speelt derhalve 12 wed strijden. Ajax is weer wat dichter bij het afdeelings- kampioenschap gekomen door zijn overwinning op R.C.H. De Amsterdammers hadden het in dezen wedstrijd niet al te zwaar gehad: want hoewel R.C.H. met veel geestdrift den strijd begon, de Haarlemsche voorhoede was niet sterk genoeg om door de Ajax-verdediging, waarin Van Diepenbeek uitblonk, te breken De achterhoede van Ajax bleef dus steeds meester van het terrein en van middenlinie en aanval naar voren stuwen, zoodat in sommi ge deelen van den speeltijd het Haarlemsche doel een belegering had ondergaan En ook in de perioden van verdeeld spel was het duide lijk, dat de uit jonge spelers bestaande ploeg van R.C.H. niet de techniek en het samenspel van een Ajax had. In de eerste minuten ondernamen de Haar lemmers anders eenige gevaarlijke aanvallen op het Ajax-doel en het was even oppassen voor de hoofdstedelijke verdediging. Van Reenen kreeg een goede kans, toen Schubert uit een vrije schop hem het leer toe speelde: de middenvoor kopte echter over de lat. Ajax kwam langzamerhand in de meer derheid en de voorhoede, waarin Stam door Fischer vervangen werd, verscheen keer op keer voor het doel Van Metten. Er was echter reeds 25 minuten gespeeld, toen Van Wijn gaarden, na keurig samenspel, het eerste doel punt schoot (10). Nu en dan werkten de Haarlemmers zich los en dan had ook Keyzer niet over gebrek aan bekwerk te klagen. Maar hij werd slechts zelden zeer in het nauw ge bracht. Na de rust begon Ajax in een wat hooger tempo en na drie minuten kon Van Deyck doelpunten, wederom na zeer goed samenspel, waarbij Van Wijngaarden zich onderscheiden had (2-0). De Amsterdammers bleven van nu af aan meester van het terrein, al verdedigde de achterhoede van R.C.H. zich taai. Een doel punt van Gerritse werd wegens buitenspel ge annuleerd. Dertien minuten voor het einde legde Flinken den bal voor de voeten van Van Reenen, die dan ook zonder veel moeite den stand op 30 bracht. Tot doelpunten kwam het niet, zoodat de Amsterdammers een 30-overwinning behaal den. In een zeer slecht gespeelden wedstrijd hebben ADO en Blauw Wit in een puntloos spel gelijk gespeeld. Bij beide ploegen was het voorhoedespel zoo stuntelig, dat het feitelijk maar goed is, dat er geen doelpunten geval len zijn, want die zouden stellig niet verdiend geweest zijn. In de eerste helft had ADO geen geluk met een schot van Berg tegen de lat, terwijl bo vendien v. Ferwerda eenige malen schitterend redde. In de tweede helft had ook Blauw Wit pech, toen een schot van Westphal tegen de lat ketste. Voor het overige waren de beide ach terhoedes voortdurend in de meerderheid, met Chaufour aan de eene en Wilders aan de andere zijde als uitblinkers. Beiden werden door hun partners goed aangevuld. De mid denlinies waren aan beide zijden in hun ver dedigende taak voldoende, met lof als uit blinker, doch in hun aanvallende taak en vooral in het plaatsen schoten beide linies te kort. Dat was een van de redenen voor het meer dan slechte voorhoedespel van beidé ploegen. Hoeveel kansen overigens aan beide zijden verknoeid zijn, is niet bij benadering te taxeeren. Een gewijzigd Fijenoord-elftal heeft met vijf invallers spelende VSV volgens de regelen der kunst afgemaakt. Waarom het geen overwin ning herstel: Rotterdamscheoverwinning met dubbele cijfers is geworden weten we eigen lijk niet, want gedurende den geheelen wed strijd was Fijenoord overal en VSV nergens. Het was een spel van kat en muis, doordat Fijenoord steeds zuiver plaatste en VSV er maar wat op los schopte, wat trouwens niet te verwonderen is, daar VSV invallers had en zwakke voor de beide Michels, v. d. Griendt, Heins en de Koning. Feitelijk scoor de Fijenoord zeven maal, door scheidsrechter v. d. Meer, die veel te veel floot, toen onge veer een kwartier na den aftrap een bal die tegen de lat van het VSV doel ketste, de lijn had gepasseerd, voordat de keeper het leer had weggewerkt, hiervoor geen doelpunt toe kende. Voor rust scoorde Fijenoord tweemaal, n.1. door Kantebeen en Sinke. In de tweede helft had VSV den wind in den rug en hoopten haar supporters op een beter resultaat, maar dit bleef uit, want nog viermaal werd de IJmui- den doelverdediger gepasseerd en wel door schoten van Linssen, Bas Paauwe, Vraudeunt en Barendregt. Zelfs de eer kon de thuisclub niet redden. Met een vrij onvolledig elftal en in eigen aardige opstelling bond Haarlem den strijd aan tegen ZFC. Zoo speelde o.m. de inter nationaal Smit op de spilplaats. ZFC miste o.a. Dill. Direct ontwikkelt zich een geani meerde strijd, zonder bepaald overwicht aan één van beide zijden. Bij een fraaien ZFC- aanval kopt Van Marle juist naast, terwijl aan de andere zijde doelverdediger Dijkstra een kopbal van Effern nog juist uit zijn doel kan stompen. Bepaald fraai spel wordt overigens, speciaal door de resp. aanvallen niet vertoond. Na ruim 17 minuten weet De Winter een fraaie through-pass van v. d. Hulst handig te benutten en Dijkstra het nakijken te geven (1—0). Een tijdlang komt Haarlem nu in de meer derheid, zonder dat dit succes oplevert. Het spel der Zaansche voorhoede is inmiddels te doorzichtig om voor de Haarlem-verdediging gevaarlijk te zijn. Eens krijgt Van Marle een fraaie kans als De Boer fraai voorzet, maar hij schiet hoog over. Even later doet De Maar beter als hij een voorzet van Struiker fraai inkopt (11). Deze gelijkmaker brengt wat leven in de brouwerij. Vooral ZFC komt er nu beter in en de Zaansche voorhoede weet zich eenige kansen te scheppen. Een vrije trap tegen ZFC wegens wel wat al te ruw spel loopt op een hoekschop uit, welke niets oplevert. Rust komt met 11. Na de hervatting een tijd lang verdeeld spel, zonder dat ook nu bepaald fraai spel ver toond wordt. Aan weerszijden kan de verdedi ging den aanval vol op de baas blijven. Over het algemeen wordt er vrij forsch gespeeld. Scheidsrechter v. d. Spek moet dan ook het spel hinderlijk veel onderbreken voor vrije trappen. Langzaam maar zeker komt ZFC in de meerderheid, maar in de Zaansche voor hoede ontbreekt een schutter. Wanneer de Haarlem-backs de buitenspelval gaan uitzet ten, verplaatst het spel zich eenigszins. Het geheel blijft verder een slappe vertooning. Circa een kwartier voor tijd krijgt ZFC ver diend een strafschop te nemen. De Maar schoot echter recht op doelman Mulder aan. Een gelukje voor Haarlem. Dan is Haarlem weer even aan het woord, maar ook bij de roodbroeken ontbreekt het juiste schot. De laatste minuten brengen nog wat span ning, maar gedoelpunt wordt niet meer. Het einde komt met 11, waarmede beide par tijen tevreden kunnen zijn. Slechte wedstrijd. Het is de slechtste wedstrijd van de Amster dammers geweest, dien we dit seizoen van hen gezien hebben. Op het nippertje is D.W.S. aan een nederlaag ontsnapt en men heeft hard zelfs heel hard moeten werken om tenslotte nog een gelijk spei te verkrijgen. We kregen sterk den indruk, dat de groote overwinning op Feyenoord het moreel van de Amsterdam mers geen goed heeft gedaan. D.W.S. kwam in het veld met de idee: dat winnen we gemak kelijk. En dat leek in den beginne er veel op. Want onmiddellijk namen de blauw-zwarten het spel in handen, waren sterk in den aanval, zonder dat nochtans doelpunten er het resul taat van waren. Eerst na ongeveer tien minu ten kreeg V.U.C. gelegenheid enkele tegenaan vallen op te zetten, welke over het algemeen weinig om het lijf hadden. Niettemin vielen kort achter elkaar twee doelpunten voor de Hagenaars te noteeren, dank zij het slordige spel van Van Stokken en Beuker, die het niet met elkaar konden vinden. Het klopte inder daad niet tusschen die twee en toen beiden op een gegeven oogenblik werkloos bleven toe kijken hoe de Hagenaars den bal opbrachten, kon Van Gelder gemakkelijk het eerste doel punt maken. Inplaats van hun onjuiste houding te laten varen, speelden Van Stokken en Beu ker met nog minder animo verder, met het volkomen begrijpelijk gevolg, dat, toen de eer ste onvoldoende ingreep, de kleine maar han dige Haagsche midvoor Meevers Scholte, zijn kans waarnam en voor de tweede maal was doelman Heekelaar gepasseerd. Toen waren er zeventien minuten gespeeld. Zou het een klein voetbaldrama worden Zouden de leiders gaan verliezen van een club, welke veel lager op de ranglijst geplaatst stond De beide Haag sche doelpunten had men overigens gemakke lijk kunnen voorkomen. V.U.C. speelde voorts heel matig en in normale omstandigheden zou de voorhoede der Hagenaars tegen het achter trio van D.W.S. weinig kans hebben gekregen. Daar kwam nog bij, dat de middenlinie van V.U.C. in teruggetrokken positie speelde, men steunde de achterhoede voortdurend, aan het voeden van eigen voorhoede kwam men niet toe. Dat bijstaan der achterhoede was wel noo- dig, want daar gebeurde soms eigenaardige dingen. Trapvast waren Winkelman en Lint niet, bovendien stelden zij zich vaak verkeerd op en het pleit geenszins voor de D.W.S.-voor- hoede, dat zij slechts twee doelpunten tegen deze ploeg heeft kunnen maken. Wij geven toe, dat de Amsterdammers weinig geluk heb ben gehad, maar men bedenke, dat doelman Dommers toch ook weinig werkelijk harde en goed gerichte schoten heeft moeten houden. Overigens kregen de Amsterdammers niet zoo heel veel-gelegenheid tot schieten: gewoonlijk stonden vier, vijf spelers voor het V.U.C.-doel opgesteld en er was geen doorkomen aan. Een van de groote fouten was, dat het spel aan D.W.S.-zijde niet voldoende open gehouden werd. De eenige wijze, om tegen een sterk ver dedigende ploeg toch doelpunten te maken, is op de vleugels te spelen. Zoo kreeg Van Stok ken Jr. veel te weinig te doen, invaller Stolk (voor Melchers) wat meer en dat deed de rechtsbuiten niet onverdienstelijk. Een merk waardig verschil met den wedstrijd tegen Feyenoord was, dat toen voortdurend in een hoog tempo werd gevoetbald, tegen V.U.C. ging het langzaam, traag, bijwijlen sloom. Al deze factoren-werkten samen en waren er tenslotte de oorzaak van, dat, ondanks de groote meer derheid van D.W.S. in het veld, de Amsterdam mers slechts met de grootste moeite er in kon den slagen een gelijk spel te behalen. Het was verklaarbaar, dat na de beide doelpunten van V.U.C., D.W.S. nog sterker in het veld werd. Voortdurend waren Mol c.s. voor het doel der tegenstanders te vinden, waar met veel kunst en vliegwerk doelpunten konden worden voor komen. Eenmaal werd Dommers gepasseerd, doch Luttinghuis had den bal met de handen in doel geplaatst. In de tweede helft viel hetzelfde spel als voor de rust te aanschouwen. Wederom oefenden de Amsterdammers een sterken druk uit en op nieuw hadden de Hagenaars niet over pech te klagen. Het duurde echter nog bijna twintig minuten alvorens Slot, die midvoor was gaan spelen den bal in doel kon werken. Van Gelder ging voor een korte periode in de middenlinie spelen, doch de druk op het Haagsche doel werd nog grooter. Geen moment echter steeg het peil tot een behoorlijke hoogte. Een kwar tier voor het einde was het Mol, die den ge lijkmaker langs Dommers joeg. Nog heeft D.W.S. in den resteerenden tijd voldoende kan sen gehad de overwinning te behalen, doch het afwerken van de aanvallen was slecht verzorgd. Zelfs kreeg de V.U.C.-voorhoede, waarin Van Gelder weer op de'linksbuitenplaats was gaan spelen, nog enkele kansen, maar ook daar wist men er niet van te profiteeren. Zoo kwam het einde van deze ontmoeting met een verdeeling der punten, een uitslag, waarmede V.U.C. vanzelfsprekend verheugd was en D.W.S. tevreden, omdat een nederlaag nog voorkomen was. Maar de objectieve toe schouwer ging met minder prettige herinne ringen naar huis: een slechte wedstrijd was het geweest. De heer Stasse leidde den wedstrijd uitste kend. Door de geestdrift waren nog al wat overtredingen begaan, doch gewoonlijk was dat zonder eenig opzet geschied. WalDeneef overwinnaars. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd op de Winterbaan te Kopenhagen een acht- uurs-koppelwedstijjd gehouden, welke een fr&ai succes voor het Nederlandsch-Belgische koppel WalsDeneef opleverde. Dit koppel beheerschte met de Belgen Billiet—De Kuys- scher, de winnaar van de zesdaagsche te Gent, het veld. Met 1 ronde voorsprong won nen Wals en Deneef. Dat deze twee koppels een klasse beter waren dan de overige deelnemers, blijkt ook wei hieruit, dat het koppel Grundahl Hansen- Stieler, het welk de derde plaatse bezette vijf ronden achter lagen. De uitslag was: 1. Wals-Deneef, 62 punten, afgelegd 325,2 km. Met 1 ronde achterstand: 2. Billiet-De Kuysscher (België). Met 5 ronden achterstand: 3. Grundahl HansenStieler (Denemarken) 128 punten. De andere koppels lagen meer dan vijf ron den achter. In het Sportpaleis te Antwerpen zijn inter nationale wielerwedstrijden gehouden, waarbij onze landgenoot Van Hout in een achtervol gingswedstrijd tegen den Belg Verreycken uit kwam. Verreycken liep 50 m op onzen land genoot in en won daarmede den wedstrijd. De uitslagen luiden: Achtervolgingswedstrijden: Huysse haalt Savelberg na 3075 m in, in den tijd van 4 min. 15,4 sec. Verreycken haalt op 50 m Van Hout in, in den tijd van 6 min. 30,4 sec. Koppelwedstrijd over 40 km: 1. MertensBoeyens in 50 min. 35,8 sec.; 2. HeylenPallemans; 3. BakkerKremers. Uurwedstrijd achter groote motoren: 1. Metz, afgelegde afstand 66,920 km; 2. Lacquehaye op 295 m.; 3. Paillard op 300 m; 4. Ronsse op 970 m (kettingreuk); 5. Geens op 1270 m. Fine secondant van den wereldkampioen. Naar wij vernemen heeft Dr. M. Euwe, de huidige wereldkampioen schapen, als secon dant voor zijn in September van dit jaar in ons land te spelen revanchewedstrijd tegen Dr. Rueben Fine gekozen. Dr. Euwe heeft zijn A. Aljechin, den Amerikaanschen meester besluit in een schrijven aan Dr. Aljechin me degedeeld, die, naar wij nader vernemen, ,zich geheel met deze keuze heeft kunnen vereeni gen. Dg vroegere wereldkampioen heeft zijn keuze inzake het secondantschap nog niet bepaald. De mogelijkheid hiervoor den Zweedschen meester Stahlberg te nemen heeft Aljechin nog niet verworpen. Ook denkt hij nog. over den Amerikaan Dake, die echter alleen in aanmerking komt, wanneer deze in Europa is ter gelegenheid van de landenwedstrijden, welke te Stockholm worden gehouden. Psychologie in 't Paradijs. Bij de Uitgeverij „Contact" te Amsterdam verscheen „Adam, Lilith en Eva" van John Erskine. Dit boek kan gerekend worden tot de zeer geslaagde ontspanningslectuur. De opmerking, welke op den omslag voorkomt, n.1. dat het Scheppingsverhaal hier niet geprofaneerd wordt, is vrijwel overbodig want, behalve dat er figuren in optreden, waarvan de lezer moet aannemen, dat zij in een „Paradijsstaat" ver- keeren, heeft het geheel niets met de Schep ping te maken. En met dien paradijsstaat is het trouwens ook al zeer zonderling gesteld. De handelende figuren blijken buitengewoon goed op de hoogte te zijn van psychologie, filosophie, rethorica en nog andere cultureele eigenschappen, welke nu juist niet tot het domein van primitieve schepselen plegen te behooren. Het is klaarblijkelijk de bedoeling van den schrijver geweest, de psychologie en het gebrek aan- of de verwaarloozing van de logica bij vrouwen en de macht, welke zij over het „sterke" geslacht uitoefenen, te stellen tegenover het superioriteitsgevoel der mannen die zich „Heer der schepping" wanen. Toegestemd moet worden dat de stijl geestig en de beschrijving der personen, hunne uitin gen en gedragingen vaak zeer humoristisch is. Met weinig moeite zou uit dit boek een bloemlezing van rake en geestige aphorismen zijn samen te stellen. Bij Van Holkema Warendorff's Uitgev. Mij. te Amsterdam verscheen in de Bibliotheek „De Goede Kameraad": „Hanna's Vlucht", door S. van Havelte, geïll. door Rie Reinder- hoff (voor oudere meisjes, prijs ing. 1.75, geb. 2.50). Hanna, een modern jong meisje, dat haar tijd grootendeels vult met uitgaan en flirten, ontdekt dat het leven toch ook nog andere zaken biedt, die van meer blijvende waarde zijn. Met haar achterneef Bob brengt ze haar vacantie door bij een pasgetrouwden broer op een klein Friesch dorpje. En in de sfeer van rozengeur en maneschijn, die bij dit gelukkige paar hangt, verlooft Hanna zich met Bob. Tevens ontdekken ze in dit dorpje een aller- liefsten, vierjarigen peuter, dien ze meteen adopteeren. Om dit kind ontstaat een hevige scène tusschen het verloofde paar en dan reist Ha.nna hals over kop af. Na een paar dagen buigt ze haar koppig hoofdje en komt de ver zoening tot stand. Als u bedenkt, dat dit alles zich in veertien dagen afspeelt, begrijpt u wel, dat dit boek in een zéér vlot tempo geschre ven is. Het geheel is niet van overdrijving ont bloot, maar waarschijnlijk zullen toch vele meisjes dit boek wel waardeeren. Bij de Hollandia-Drukkerij te Baarn ver scheen: „Twee Jongens in een Havenstad" door Piet H. de Wit; geïll. door J. W. M. Wins iOVL j°nSens van 12 tot 14 jaar, prijs geb. f 2.90, ing. 2.25j. Dit boek speelt in Rotterdam en daar de schnjver zelf Rotterdammer is, kan hij met kennis van zaken spreken over de genoegens, die deze stad voor jongens biedt. De twee vnonden Jaap en Jan brengen al hun vrijen l)d door aan de Rotterdamsche kaden en be leven daar alle avonturen, die een Rotterdam sche jongen aan water kan beleven. Met Ja&ps vader mogen ze dikwjjls meevaren en deze noudt dan leerrijke gesprekken met de jon- gens Een frisch, vlot geschreven jongensboek, dat door den heer Wins op aardige wijze werd geïllustreerd.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 12