Duitschc kruisers voor Santona DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Na het incident van Sianfoe Kerkstrijd in Duitschland SPANJE Toestand van den Paus Het Engelsch - Italiaansch gentlemen's agreement Britsch vliegtuig neergestort Buiienlandsch OverzicM UITGAVE: N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H G DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 4 JANUARI 1937 64e JAARG. No. 7891 De „Searambler" vlot De stakingsbeweging bij de Ceneral Motors Met een duikboot naar de Noordpool De arrestaties in Dantzig De Valera raadpleegt een oogspecialist Belangrijke schenking van schilderijen HE LDERSCHE COURANT MAANDAG SPAANSCH SCHIP BESCHOTEN. Un. Press meldt uit Londen, dat de ambas sade van de Spaansche volksfrontregeering het volgende communiqué heeft uitgegeven: „De gezant bracht gistermiddag een bezoek aan het Foreign Office, om het officieele rap port, dat hij van de Spaansche regeering over het opbrengen van de „Soton" door den kruiser „Koenigsberg" in de Spaansche ter ritoriale wateren ontvangen had, te over handigen. Het Spaansche Schip was op weg van Bil- bao naar Santander. Na de gebruikelijke sig nalen heeft de commandant van den Duit- schen kruiser geëischt, dat de tweede offi cier van de „Soton" aan boord van de „Koe nigsberg" zou komen. Daar werd hij uitge- noodigd een verklaring te teekenen, waarin hij erkende, dat de opvraging der scheeps papieren van de „Soton" geschiedde als ver gelding voor het onderzoek aan boord van het Duitsche stoomschip „Palos". De .Sotort7* kreeg bevel, haar route te wij zigen en zich naar een haven in Galicië te begeven, welke zich in handen der nationa listen bevindt. Bij zijn terugkeer aan boord van de „So ton" stelde de tweede officier de bemanning in kennis van het resultaat van zijn bezoek. De „Soton" voerde de Duitsch'e order niet Uit, doch begaf zich naar land, waar het schip kort daarop strandde. Tijdens deze manoeuvre werd het door den kruiser onder vuur genomen, zij het zonder resultaat. Een vliegtuig der volksfrontregeering ver scheen toen ter plaatse. Het vloog boven den kruiser, welke zich haastte, de volle zee te bereiken. De „Soton" bevindt zich thans weer vlot !n deze haven. De beide Duitsche kruisers „Koenigsberg" en „Koeln" zijn voor de haven aangekomen. De Basken nemen energieke te genmaatregelen. Het inlichtingen-bureau te Parijs van de Baskische regeering deelt mede: „De Baskische regeering heeft, in overeen stemming met de regeering der bevriende lan den doen weten, dat zij haar vlootstrijd- krachten bevel heeft gegeven tot het gebrui ken van de meest energieke middelen ter .verzekering van de bescherming der koop vaardijschepen in de territoriale wateren .van Euskarie (Baskenland). Tevens stelde ze dezelfde regeeringen er van in kennis, dat verscheidene eenheden der Duitsche oorlogsvloot zich op het oogen blik in de haven van Guetaria bevinden. De Baskische regeering zal niet de min ste inbreuk dulden op de regels van het in ternationale recht ten aanzien van de scheep vaart". Britsch schip beschoten. De Britsche admiraliteit is er officieel van in kennis gesteld, dat het Britsche schip „Blackhill", metende 2492 ton, beschoten is door een klein oorlogsschip der opstandelin gen, echter zonder te worden geraakt. Er is geen enkele bevestiging ontvangen van de geruchten, volgens welke de „Blackhill" door den Duitschen kruiser „Koenigsberg" zou zijn gep'raaid. De Britsche ambassadeur in Spanje, die zich te Hendaye ophoudt, heeft instructie gekregen, de aandacht der autoriteiten te Burgos te vestigen op het incident met de „Blackhill", welk schip naar men weet, Vrij dag j.1. door een trailer der Rechtsche strijd krachten is beschoten. Weer 5000 Italianen aangekomen? Volgens een nog niet bevestigd bericht zou den 5000 Italianen in den loop van de laat ste drie dagen door Italiaansche oorlogs schepen naar Cadiz zijn gebracht en daar aan land zijn gegaan. Hevige aanval op Madrid. De rechtsche troepen hebben, naar een speciale verslaggever van Havas meldt, gis termorgen een hevigen aanval ontketend. Dit offensief werd reeds meer dan een week geleden verwacht. Het is de hevigste aanval sedert 't leger van de Varela voor de hoofd stad is aangekomen. Opstandelingen boeken eenige successen. Generaal Queipo de Llano heeft voor de radio medegedeeld, dat de militaire operaties nog steeds een bevredigend verloop hebben. Hij zeide voorts, dat de rechtsche troepen in den sector van Madrid na een krachtigen aanval door de republikeinsche verdedi gingslinies gedrongen zijn en Villa Franca del castillo en het dorp Castillo de villa franco hebben bezet, welke plaatsen door den vijand met achterlating van tal van dooden werden ontruimd. Voortgaande zeide de Llano, dat de neder laag der regeeringstroepen in het gebied van Montoru porcuna en Villa del rio van dag tot dag duidelijker wordt. Tenslotte deelde de generaal mede. dat hij op grond van of ficieele inlichtingen de totale verliezen der internationale brigade in den loop dezer ope raties op meer dan 1000 man te kunnen stel len, Duitscher ter dood veroordeeld. De Duitsche bladen wijden commentaar aan het feit, dat door een Baskisch gerechts hof een Duitscher, die zooals van Baskische zijde wordt medegedeeld, met de wapens in de hand een afdeeling opstandelingen had aangevoerd, ter dood veroordeeld is. De „Voelkische Beobachter" spreekt van een nieuwen schakel in de reeks van ongehoor de gebeurtenissen, die Duitschland gedwon gen hebben de betrekkingen met de „roode machthebbers" van Spanje te verbreken, de „Berliner Boersenzeitung" schrijft, dat deze moord doet concludeeren, dat „de bolsjewis ten van Bilbao" het voorzien hebben op openlijke provocaties. „Wij vragen de mo gendheden, aldus het blad, wij vragen En geland en Frankrijk, hoe lang zij dit mis dadig drijven nog werkeloos willen aan zien". Van Baskische zijde wordt hierover ge meld, dat de Duitscher Lothar Gudde, ge boren 9 October 1917 te Barman in het Rijnland, ongehuwd op 5 October j.1. ge vangen is genomen aan het front van Ot- chandiano, terwijl hij met de wapens in de hand strijders aanvoerde tegen de regee ringstroepen. Gudde erkende trouwens als vrijwilliger dienst te hebben genomen bij de Spaansche phalanx, waar hij tot korpo raal werd benoemd. Hij werd 9 November door de rechtbank ter dood veroordeeld en twee dagen daarna gefusilleerd. Tien andere beklaagden, onder wie nog een Duitscher, Wolfand van Eupel en een Zwitser, Her- mann Maurer Lehmann werden veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Het Engelsche vrachtschip „Searambler" dat Woensdag jl. voor den Nieuwen Water weg aan den grond liep, is gisteravond om zes uur tijdens den vloed vlot gebracht door de sleepbooten Oostzee, Ganges, Maas en Hoek van Holland van L. Smit en Co., Het schip is met sleepboot-assistentie naar Rotterdam opgevaren. Fabrieken moeten worden ont ruimd. F1 i n t (Michigan) 2 Jan. De recht bank heeft de stakers die twee fabrieken van onderdeelen der General Motors Corpo ration bezet hebben, last gegeven oogenblik- kelijk de werkplaatsen te ontruimen. Nieuwe plannen van Sir Hubert Wilkins Te ./Southampton is gisterenavond tilt New York de bekende ontdekkingsreiziger Sir Hubert Wilkins aangekomen, die van plan is in Juli van dit of van het volgend jaar te trachten, zich met een duikboot van Spitsbergen naar de Beringszee te begeven, Deze expeditie zal volgens Wilkins twee maanden duren en een bedrag van onge veer 35.000 pond sterling kosten, SIR HUBERT WIÈKINS De duikboot zal zoodanig ingericht zijn, dat zij langen tijd achtereen tot vijf dagen toe onder water zal kunnen blijven. Zooals men zich zal herinneren, heeft Sir- Hubert reeds in 1931 een dergelijke poging ondernomen, welke evenwel geen succes had. De laatste berichten bevredigend. Toch blijfc <ie aard der ziekte zeer gevaarlijk. De gezondheidstoestand van den Paus werd gistermorgen gunstig geacht. Hij ontving in den loop van den morgen kardinaal Daugharty, den pauselijken legaat op het a.s. Eucharistisch congres te Manilla, met wien hij zich ongeveer een uur onderhield. Vervolgens ontving de paus kardinaal Bor- gongine Duca en den gouverneur van Vati caanstad, Markies Serafini. Het karakter der aandoening. Het op en neer gaan in het ziekteverloop van den Heiligen Vader is te wijten aan het karakter der ziekte. De Paus lijdt aan een hartaandoening, welke van ernstigen aard is, doch niet een onmiddellijk ongunstig verloop behoeft te hebben. Er zijn perioden van opleving, waarin de Paus nog weer tot eenig werk in staat is. Het blijft gisten onder de troe pen van Tsjang-Sjoe-liang. Hervorming Nanking-regeering? Japan en een mogelijke anti- Japansche politiek. Volgens uit Nanking ontvangen berich ten, zou de voorgestelde hervorming van de Nankingregeering ten doel hebben over te gaan tot een anti-Japansche politiek. In verband hiermede zijn Japansche waarne mers van meening, dat Japan, dat op het oogenblik een politiek van waakzame af wachting handhaaft ten aanzien van China, gelijk het dit gedaan heeft sedert het uit breken van het incident van Sianfoe, zijn politiek van stabilisatie in Oost-Azië ten uitvoer zal leggen met krachtige vastbeslo tenheid. Men neemt aan dat de Nanking-regeering op eenigerlei wijze de z.g. eischen heeft aanvaard van Tsjang Sjoe liang, waarbij zou zijn inbegrepen samenwerking met de communisten en een anti-Japansche poli tiek. Ofschoon de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Arita, wenscht een politiek van waakzaam afwachten jegens China voort te zetten voor den eerstvolgen- den tijd, neemt de richting in het Japansche volk toch in kracht toe, welke aandrang uitoefent op de Japansche regeering voor dit doel passende maatregelen te nemen, zelfs gaande tot een interventie in de voorgeno men hervorming van de Nankingregeering, wanneer dit noodig mocht blijken. Voorts wijzen de Japansche bladen er op, dat, of schoon alles er op wijst, dat China duidelijk zichtbaar een pro-Japansche politiek voort, er toch een onderstroom is van tegen Japan vijandelijke gevoelens. In dit verband leggen de Japansche bla den er den nadruk op, dat de belangrijke verklaring van het Kwantoengleger ter ge legenheid van de jaarswisseling uitsluitend een waarschuwing is aan de Nanking-regee ring met betrekking tot deze aangelegenheid. Nog gisting in Sianfoe. Uit betrouwbare bron verneemt men, dat de gisting onder de troepen van Tsjang- Sjoe-liang en Hang-Foe-tsjen voortduurt. De leiders verlangen een regeering van een eenheidsfront, waarin alle partijen, ook de communistische, zijn opgenomen. Het is niet uitgesloten, dat Nanking maatregelen tegen deze beweging gaat nemen. Katholieke kerk als staatsvijand - Nr. 1. In een herderlijk schrijven, der Katho lieke bisschoppen van Breslau wordt, na dat gewezen is op de gevaren van het bols jewisme en op de moeilijkheden waarmede de katholieke kerk in Duitschland te kam pen heeft, het volgende gezegd: Wij zien met bezorgdheid hoe de eerbied voor den Christelijken godsdienst vernietigd wordt, hoe het volk stelselmatig aange spoord wordt, de kerk te verlaten en hoe pogingen worden aangewend om tot de be weging behoorende amtenaren en werkne mers ertoe te bewegen, de kerk den rug toe te keeren.. Wij moeten eischen, dat de jeugd en het volk, niet langer verteld wordt, dat na de overwinning van het bolsjewisme als staatsvijand no. 1, het de beurt zal zijn van de ka tholieke kerk als staatsvijand. Wat het bolsjewisme betreft, wordt in den brief gezegd, dat de bisschoppen het hun plicht achten, den Fuehrer in den strijd te gen het bolsjewisme te steunen-. Status quo in de Middellandsche zee blijft gehandhaafd. In de te Rome onderteekende En- gelsch-Italiaansche verklaring wordt gezegd, dat de Britsche en de Ita liaansche regeering, bezield met den wensch, zooveel mogelijk bij te dra gen aan de belangen van de alge- meene zaak van den vrede en de vei ligheid, de verbetering van de betrek kingen tusschen hen en tusschen alle middellandsche-zeemogendheden en vastbesloten de rechten en de be langen dezer mogendheden te eerbie digen, erkennen dat de vrijheid van in, uit en doorvaart der Middelland sche zee een levensbelang is voor de verschillende deelen van het Britsche rijk en voor Italië, en dat deze belangen in geen enkel opzicht met elkaar onvereenigbaar zijn. De beide regeeringen zijn tegen iederen wensch, den statusquo ten aanzien van de nationale of territoire souvereiniteit in het Middellandsche-zeegebied te wijzigen of, voor zoover zij erbij betrokken zijn, gewijzigd te zien, de rechten en belangen van elkander in genoemd gebied te eerbiedigen en zijn over eengekomen, hun beste krachten te gebruiken om iedere activiteit te ontmoedigen, die de goede betrekkingen, welke deze verklaring beoogt te consolideeren, zou kunnen schaden. Deze verklaring heeft ten doel, de belangen van den vrede te dienen en is tegen geen enkele andere mogendheid gericht. Men publiceert eveneens den tekst van de nota's welke op 31 December te Rome zijn gewisseld tusschen den Britschen ambassa deur en den Italiaanschen minister van bui tenlandsche zaken, waarin Ciano bevestigt, dat, voor zoover Italië erbij betrokken is, de integriteit en huidige grondgebieden van Spanje onder alle omstandigheden onge schonden en ongewijzigd zullen blijven. Warschau 2 Jan. Het aantal arrestaties van nat. soc. militieleden te Dantzig voor de feestdagen is nog niet bekend. Wel wordt uit Dantzig gemeld, dat de arrestaties niet verricht zijn door de politieke politie, maar door de speciale garde van de nat. soc. par tij en dat de beklaagden eerst gebracht zijn naar twee kazernes van S.A.-afdeelingen vanwaar een aantal hunner later naar het hoofdbureau van politie werden overge bracht. Trento, 2 Januari. Hedenmiddag tegen drie uur is op de hoogvlakte van Lomaso een tweemotorig Britsch vliegtuig tegen een moerbezieboom gevlogen en vernield. De be stuurder was op slag dood. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek wees uit, dat het hier gaat om het toestel, gemerkt „G.A.D.M.D." en voorzien van het woord „British". De be stuurder zat alleen in het toestel. Hij is in middels geïdentificeerd als baron Henry Der- langel uit Londen. Wat de oorzaak van het ongeval aangaat veronderstelt men, dat een der motoren niet heeft gefunctionneerd ten gevolge van gebrek aan benzine en dat de bestuurder getracht heeft een landing te maken. Londen, 2 Jan.: Uit Dublin wordt ge meld, dat de Valera de volgende week naar Zürich zal gaan om een oogspecialist te raadplegen, die hem in Mei van het vorig DE VREDE IN DE MIDDEL LANDSCHE ZEE THANS GE- TEEKEND. Het accoord tusschen Londen- Rome een feit. Van beteekenis voor den vrede in Europa. Het accoord tusschen Londen en Rome, waarover men elders op deze pagina de bi- zonderheden leest, kan van beteekenis wor den voor den vrede van Europa. Een ge zonde verhouding tusschen twee grootmach ten als Engeland en Italië zal haar weerslag niet missen op de andere mogendheden, met name op Duitschland. Reeds wordt er over gesproken, dat het accoord gevolgd zal worden door een Italiaansch-Fransche over eenkomst, op basis van het accoord, dat in Januari 1935 tusschen Mussolini en Laval tot stand kwam. Het zijn goede berichten aan het begin van het nieuwe jaar. Het jaar dat we juist hebben afgesloten heeft tusschen Rome en Londen heel wat spanning gebracht. De Abessijnsche kwestie en de daarmede ge paard gaande sancties van den Volkenbond, waarvan in het bizonder Engeland een sterke voorstander was, had in Italië bitter heid gewekt en het heeft maar weinig ge scheeld of het was in de Middellandsche Zee tot een botsing tusschen beide lan den gekomen. De verbittering in Italië was zoo groot, dat men de botsingen in Palestina toeschreef aan Italiaanschen invloed en dat ook in Egypte door Italië tegen Engeland gestookt werd. Dat er dus door de teekening van het accoord een toenadering tusschen beide landen gekomen is, kan niet anders dan tot groote voldoening stemmen. De inhoud van het'accoord is. zooals men elders leest, een wederzijdsche verklaring omtrent de vreedzame bedoelingen en den status quo (handhaving dus van den be- staanden toestand) in de Middellandsche Zee. In de Italiaansche hoofdstad be schouwt men het accoord als een belangrijke stap naar consolidatie van den wankelen Europeeschen vrede. En ook in Engeland is het accoord met groote instemming ontvangen. Engeland en Italië hebben elkaar de hand gereikt, schrijft de „Star", het succes van de politiek van verzoening tusschen Rome en Londen is volkomen. Een ander avond blad, de „Evening News", prijst het accoord eveneens als een instrument van den vrede en wijst er op, dat het agreement een clau sule bevat waarin de verzekering wordt gegeven, dat het tegen geen enkele „der de" mogendheid is gericht. Het blad is van oordeel, dat de wederzijd sche uitwisseling van verzekeringen noodig was gebleken als gevolg van de onfortuin lijke politiek, die door Engeland werd ge voerd ter ondersteuning van het Volken bondshandvest, tijdens den Abessijnschen veldtocht. Dat laatste is maar een kwestie van waar deering, want wij blijven het standpunt ge trouw dat de Volkenbond in het Abessijn sche geval hopeloos gefaald heeft en dat een krachtiger optreden, van het begin af, heel wat onheilen had kunnen voorkomen. Het vrije spel dat men Italië maandenlang ge laten heeft, is noodlottig geworden voor de toepassing van de sancties.. Maar hoe het zij, er zijn nu lichtteekenen aan den inter nationalen politieken hemel. En dat stemt tot voldoening. DE VALERA. jaar heeft geopereerd. Dit is een van de pe riodieke reizen van de Valera naar Zürich, welke noodig zijn voor het regelmatig onder zoek door den specialist. Aan het Amerikaansche volk. President Roosevelt heeft een briefwisse ling gepubliceerd met den vroegeren am bassadeur der Vereenigde Staten te Londen en vroegeren minister van financien, den milliardair Andrew Mellon, volgens welke deze zijn schilderijenverzameling, een der waardevolste en volgens kunstkenners een der meest veelzijdige particuliere verza melingen der wereld, aan het Amerikaan sche volk wil schenken. De totale waarde der collectie wordt op ongeveer 19 milljoen dollar geschat. RUSLAND PARAAT. De Sowjet-Unie kan het opnemen tegen iedere mogendheid of com binatie van mogendheden. Maiski, de Sowj et-ambassadeur te Londen, heeft volgens de „Daily Herald" gisteravond in de ambassade in een afscheidstoespraak tot Ozerski, den handelsvertegenwoordiger te Londen, die naar Moskou terugkeert, ver klaard, dat Sowjet-Rusland thans in staat is om zich met succes geheel uit eigen kracht te verdedigen tegen iedere mogend heid of combinatie van mogendheden. Hij verklaarde, dat hij de volle verantwoordelijk- beid op zich nam voor ieder woord, dat hij sprak. liet voornaamste doel van Rusland was echter niet een oorlog te winnen, maar er een te voorkomen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1