Binnenland Heftige campagne tegen Prins Bernhard Het „vlag-incident" Doodslag te Den Haag in feest roes De moderne luchtvaart Auto-ongeluk te Zwammerdam Amsterdam SaWc! irari 1937 is vas,gftsteld S dt Prins Bernhard wordt Prins der Nederlanden De hakenkruisvlag Auto tegen een boom Auto onder Oegstgeest omgeslagen Teeltregeling pluimvee houderij Prijsverschil en restitutie rogge Geslaagde inbraak te Zaandam Korenmolen afgebrand Volgens de Daily Express heeft de geheime politie van Hitier de pas sen van drie Duitsche prinsessen, die bruidsmeisjes moeten zijn bij het huwelijk van Prinses Juliana, in be slag genomen. De drie prinsessen zijn nichten van Prins Bernhard. Het zijn de prinsessen Sieglinde van Lippe-Detmold, Elisabeth van Lippe-Det- mold en Sophie van Saksen-Weimar. Het Engelsche blad schrijft o.m.: „De hou ding van de Duitsche autoriteiten, welke zonder twijfel een groote terugslag zal heb ben op de openbare meening in Nederland, is het gevolg van een heftige campagne in de Duitsche pers tegen Prins Bernhard, die wordt beschuldigd zijn land te hebben ver raden door te dulden dat het hakenkruis en het Duitsche volkslied in Nederland belee- digd werden." Prins Berhard, zoo vervolgt het blad, die voordat hij de Nederlandsche nationaliteit verwierf, lid was van de lijfgarde van Hitier, heeft onmiddellijk Hitier per specialen koe rier verzocht opdracht te geven dat de inge trokken passen werden teruggegeven en dat de bladen hun verontschuldigingen zouden aanbieden voor de aanvallen, welke zij heb ben gedaan. In dezen brief verklaart Prins Bernhard, dat hij persoonlijk een onderzoek heeft ingesteld naar de anti-Duitsche inci denten waarvan melding wordt gemaakt en dat hij heeft geconstateerd dat deze ofwel schromelijk overdreven werden voorgesteld, ofwel van allen grond ontbloot waren. Dit bericht is, voor zoover het de inhouding van de passen betreft, door Reuter bevestigd. Later telegrafeerde Reuter uit Berlijn: De passen van de drie prinsessen, die bruidsmeisjes zullen zijn bij het huwelijk van Prinses Juliana, welke door de Duitsche autoriteiten waren ingetrokken, zijn aan die prinsessen teruggegeven. Gisteravond werd uit Den Haag gemeld: Met den trein van 8.02 uit Duitschland is gisteravond aan het station Staatsspoor aan gekomen prinses Sieglinde van Lippe, die bij het huwelijk van Prinses Juliana bruids meisje zal zijn. Prinses Sieglinde werd verwelkomd door freule van Heemstra en gezamenlijk ging men per hofauto naar de woning van ba^ ronesse van Lijnden, waar prinses Sieglinde haar intrek zal nemen. GEEN INLICHTING VERSTREKT. In verband met berichten in de Fransche en Engelsche bladen over het z.g. vlag-inci- dent, welke den indruk zouden kunnen wek ken, dat zij zijn uitgegaan van Prins Bern hard, wordt van gezaghebbende zijde mede gedeeld, dat Z.D.H., noch direct, noch indi rect, inlichtingen ter zake aan deze bladen heeft verstrekt. De enkele dagen van betrekkelijke rust, welke als een adempooze tusschen de druk ke dagen van feestviering in de Residentie vielen, waren terecht een „reculer pour imieux sauter". Want Zaterdagavond toen voor het eerst de verlichting in Den Haag op volle kracht vertoond werd, heeft men al een voorproef je gehad van wat de komende dagen zullen brengen. Van heinde en ver hadden belangstellen den zich naar de Hofstad begeven om volop te genieten van de rijke, afwisselende illu minatie en versiering, om den roes te on dergaan van een feestvierende stad en zoodoende een onvergetelijken indruk van het mooie Den Haag mee te nemen. Het is ondoenlijk in een kort overzicht de geheele verlichting te beschrijven. Volstaan we met te vermelden, dat het alles een over weldigenden indruk op den toeschouwer maakt. Zeer mooi zijn wel 't plechtige, ou de Lange Voorhout en de imposante Vijver berg, waarin alle lichten van de omgeving zich spiegelen, hetgeen een fantastisch schouwspel oplevert. Verbonden door den eveneens zeer fraai geillumineerden Kneu terdijk vormen zij een gedeelte, waar zich talloozen heen begaven om zich aan de schoone verlichting te verlustigen. Het autoverkeer, had nogal eens met strem mingen te kampen. Vooral de straten aan de grens van de verboden zone waren druk bereden en bij een kruispunt van twee zulke verkeersaders ontstond vele malen een groote stagnatie, welke van de politieman nen de uiterste inspanning en oplettendheid vorderde om weer tot een goede circulatie te komen. Zoo heeft deze eerste volle verlichtings avond een indruk gegeven van wat de ko mende dagen in Den Haag te aanschouwen zal zijn. DE GLAZEN KOETS IN DEN BRUIDSSTOET. Naar wij met zekerheid vernemen, zal be halve de gouden koets, ook de zgn. glazen koets, in den huwelijksstoet mederijden. In deze koets, die zeer mooi is en voor de groote ceremonies dienst deed vóór dat de gouden koets werd in gebruik genomen, zal H.M. de Koningin zijn gezeten, geëscorteerd door haar geheele militaire huis. Verder zullen in den stoet mederijden negen staatsiekarossen, zoodat de huwelijks- stoet grooter en schooner zal zijn dan die waarmede de Staten-Generaal plegen te wor den geopend. K.B. zeer binnenkort te wachten. PRINS BERNHARD. Naar het Hsbl. verneemt, kan zeer bin nenkort een Koninklijk Besluit worden te gemoet gezien, waarbij aan Z. D. H. Prins Bernhard de titel van Prins der Nederlan den zal worden verleend. Officieele vlag van een bevrien de natie. In verband met het vlaggen ter gelegen heid van het Prinselijk huwelijk bestaat er aanleiding om er op te wijzen, dat, wan neer Duitschers, hier te lande woonachtig als vreugde-uiting over het huwelijk van Prinses Juliana met een Prins van Duit- schen bloede, de hakenkruis-vlag uithan gen, zij niet anders doen dan de officieele vlag van het Duitsche rijk gebruiken en dus handelen binnen het raam van de Ne derlandsche wetgeving. Hierover behoeft geen enkele twijfel te bestaan en men mag verwachten dat ieder, welke politieke mee ning hij overigens ook is toegedaan, de of ficieele vlag van een bevriend buurland, welke ter eere van onze prinses wordt uit gestoken, zal respecteeren. De D.C. 3 „Ibis" terug van zijn eerste vlucht naar Indië. Nu de Ibis, de eerste D.C. 3 van de vloot, welke met ingang van 15 Mei 1937 de hui dige vloot van Douglas D.C. 2 vliegtuigen op de Indieroute zal vervangen, op zeer voorspoedige wijze de reis heen en terug naar Batavia heeft volbracht, is het van be lang een vergelijking te maken met de vlieg tuigen, die tot de invoering van den half- weekschen dienst op 12 Juni 1935, dus slechts anderhalf jaar geleden, de luchtver- binding tusschen Nederland en Indié hebben onderhouden. Deze vliegtuigen, de f, 18, had den eveneens een bemanning van vier kop pen, te wetep; gezagvoerder, tweede bestuur der, marconist en werktuigkundige, doch, vergelijkt men de DC 3 met F 18, dan blijkt uit de cijfers, dat de DC 3 op de reis heen en terug 5% minder brandstof gebruikt en 27% minder vliegtijd behoeft, daarentegen 35% meer snelheid ontwikkelt en waarbij 73% meer laadvermogen bezit. Deze cijfers toonen wel duidelijk hoeveel economischer dit vliegtuig is en welk een reusachtige vooruitgang er ligt in de spanne van amper twee jaren, n.1. tusschen 12 Juni 1935 en 15 Mei 1937. Naast de veel grootere zuinigheid van het vliegtuig, treden andere belangrijke hoeda nigheden naar voren, zooals het grootere gerief van reizigers en bemanning en de aanzienlijk aangenamer vliegeigenschappen waarbij de bemanning nog beschikking heeft over de nieuwste instrumenten en o.m. over de automatische besturing, waar door, vooral bij slecht weer de inspanning van den bestuurder aanzienlijk vermindert en grooter aandacht aan een zuivere navi gatie kan worden besteed. DRIE ERNSTIG GEWONDEN. Zaterdagavond is op den Kortesteekter- weg nabij de grens der gemeente Zwammer dam een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarvan de familie Schafer uit Amersfoort het slachtoffer is geworden.. De heer J. L. Schafer, eerste luitenant bij het 16e regi ment infanterie te Amersfoort, was met zijn echtgenoote, zeventien-jarige dochter en vijftien-jarige zoon per auto op weg naar den Haag. Hij bestuurde den wagen zelf. Waarschijnlijk is de heer Schafer te Bode graven een verkeerden weg ingeslagen, waardoor hij aan de Noordzijde van den Ouden Rijn via Zwammerdam op den Kort- steekterweg te Alphen terecht kwam. Voor hen, die hier niet bekend zijn, is deze smalle weg niet ongevaarlijk. Tengevolge van de gladheid is de wagen geslipt, waardoor hij in volle vaart tegen een boom reed, en totaal werd vernield. De vier inzitter^en werden uit de auto ge slingerd en ernstig gewond. De heer Scha fer, die een gelfroken neusbeen en verschil lende hoofdwonden had opgeloopen, was er nog het best aan toe. Zeer ernstig liet zich echter de toestand aanzien van zijn echtgenoote bij wie een schedelbasis-frac tuur en een ontwricht dijbeen werd gecon stateerd en van het zoontje, dat in bewus- teloozen toestand werd opgenomen en behal ve een kaakfractuur een zware hersenschud ding had opgeloopen. Mejuffrouw Schafer bleek een heupbeen te hebben gebroken, terwijl 'zij bovendien ernstig aan het hoofd was gewond. Met twee ziekenauto's zijn de slachtoffers naar het diaconessenhuis te Leiden overge bracht. Bij informatie vernamen wij, dat de toe stand van mevrouw Schafer en haar zoon zich gisterenavond iets beter liet aanzien. De toestand van mej. Schafer is niet di rect zorgwekkend. De heer Schafer is gisteren te Amersfoort teruggekeerd, waar hij verder zal worden verpleegd. Voor zoover uit het onderzoek van' de po litie is komen vast te staan, reed de heer Schafer met een huurauto, welke toebe hoorde aan een garagehouder te Amersfoort De resten van de auto zijn gisteren door een kraanwagen weggesleept. Bij den voetbalwedstrijd HaagLippe. Den Naar aanleiding van beschouwingen en berichten welke zoowel in de Nederland sche als in de Duitsche pers verschenen zijn in verband met het zg. „vlag-incident", bij den voetbalwedstrijd Den HaagLippe, schrijft de voor den wedstrijd verantwoor delijke instantie aan het A.N.P.: De opgeblazen voorstelling van het voor gevallene van Duitsche zijde maakt het noodig het verhaal tot zijn juiste afmetin gen terug te brengen, te eerder omdat na de zeer aangename verstandhouding met de Duitsche ploeg ook na den wedstrijd, waar bij van eenige geraaktheid niets gebleken is, dit persbericht niet anders dan verwon dering kan wekken. Ziehier dan de nuchtere feiten. Op het terrein gekomen wees een van de Duitsche leiders den Haagschen leider erop, dat de vier op de tribune geheschen Duit sche vlaggen alle vervallen vlaggen waren, dat in de plaats van deze de hakenkruis- vlag ware te hijschen en dat voor het geval deze niet voorhanden mocht zijn, er reeds een gehaald werd bij de Duitsche legatie, waarvan een vertegenwoordiger mede aan wezig was. De Haagsche leider betuigde zijn spijt over het misverstand, deed de vroegere Duitsche vlaggen strijken en de hakenkruisvlag hijschen. Dat daarbij een deel van het publiek zou hebben gejoeld en een ander deel gejuicht, is niet waar: er is noch gejoeld noch ge juicht, het geval ging blijkbaar onopgemerkt aan het publiek voorbij. Nu de kwestie van de volksliedreen. Het comité had een gelegenheidsmuziekje ter op luistering van den wedstrijd beschikbaar ge steld. Toen aan den leider opgedragen werd bij het in het veld komen van de Duitschers hel Duitschland-lied te spelen en daarna bij het opkomen van het Haagsche elftal het Wilhelmus, antwoorde hij. dat het troepje 't Duitschland-lied niet kon spelen, omdat het uitsluitend het Lippe-lied had ingestudeerd. De Haagsche leider deelde dat mede aan de Duitsche leiders, onder uitdrukkelijke mede- deeling, dat zoo zij niet wenschten, dat het Lippe-lied gespeeld werd, ook het Nederland sche volkslied niet zou worden gespeeld. Dit laatste is dus geenszins een eisch van Duitsche zijde geweest. De Duitschers wenschten het Lippe-lied niet, waarop alle muziek werd afgelast. Dat, gelijk het D.N.B. gelieft te berichten, de Duitschers het I.ippe-Detmold-lied veront waardigd afgewezen zouden hebben, omdat dit een spotlied zou zijn en zij zich daardoor niet wilden laten hoonen, is puur verzinsel. Toen den avond vóór den wedstrijd een deel van de Duitsche ploeg hotel Central bezocht en de kapel het Lippe-lied speelde, hebben de Duitsche heeren zich van hun ze tels verheven en het lied meegezongen Het zelfde hebben zij gedaan aan den maaltijd na den wedstrijd toen de kapel na het Duitschland-lied het Lippe-lied speelde. Uit dit eerbetoon hunnerzijds blijkt, dat zij het Lippe-lied als een volkslied beschou wen en niet als een spotlied. Daarom doet het wel zeer onaangenaam aan, dat achter af misbaar gemaakt wordt over iets wat de Duitsche heeren blijkbaar zeer normaal von den. Toegegeven de fout, dat verkeerde Duitsche vlaggen geheschen zijn, toegegeven dat het comité bij don wedstrijd had moeten zor gen voor een muziekje, dat het Duitsch- landlied kon spelen, dan mag toch worden vastgesteld, dat onze Duitsche gasten met de naar aanleiding van die tekortkomingen genomen maatregelen volkomen genoegen hebben genomen en dat bij hen deswege geenerlei wrok zat, getuige hun vriendelijke toespraken bij den maaltijd en hun uitnoo- diging om een tegenbezoek te brengen. Ook het afscheid aan het station was zeer har telijk, zoodat het ons eenvoudig onbegrijpe- lijk is hoe de Duitsche bezoekers na hun terugkomst in hun vaderland aanleiding hebben kunnen geven tot de onjuiste en overdreven voorstelling van het D.N.B. De op deze voorstelling gebaseerde com mentaren in de Duitsche pers brengt zelfs Prins Bernhard in het geding en kunnen dan ook rustig onbeantwoord blijven. De gevolgen van het incident. Geen Lippische medewerkeri op het oranjebal. Ji- Gisterenavond werd in het Carlton-hotel het Oranjebal gehouden, georganiseerd door het I.C.A. waarvoor alle plaatsen reeds ver kocht waren. Aan dezen avond zouden o.a. hun mede werking verleenen de leden van het Lippi sche I.andestheater Carl Fricdrich Koch en Georg Born, voorts de echtgenoote van den burgemeester van Schwalenberg Lippe Mevr. Münzncr, die vergezeld zou zijn van den heer Gottlieh Schlingmann. Het IC.A. kreeg tot zijn groote bevreemding telegrafisch bericht dat het gezelschap niet naar Amsterdam zal komen. De acteurs motiveerden hun weigering om mede te werken met de lakonieke mede- deeling. dat „het vlag-incident" het aange kondigde optreden zoowel tijdens het Oran jebal als voor den K.R.O. verbiedt." De gasten uit Schwalenburg-I.ippe sein den: „kunnen mevrouw Munzner niet bloot stellen aan vijandelijkheden! en kunnen daarom tot onze spijt niet komen". Het I.C.A. heeft onmiddellijk voor an der medewerkers gezorgd. In verband hiermede is ook vervallen het optreden „Allerhand vom Lipperland" voor den K.R.O. op gisteravond te 8.20 uur. De vijf inzittenden gewond. Zaterdagavond laat is op den weg Arn hem-Ede een auto van den aanne"ar J1' Kropman te Nijmegen, geslipt en tegen ee boom te pletter gereden. In den wagen bevonden zich behalve ae heer Kropman, die aan het stuur zat, zj echtgenoote en een tienjarig dochtertje, mede een 25-jarige zoon en diens verloofde, mej. Haukes uit Nijmegen. Allen liepen min of meer ernstige verwon dingen op. Mej. Haukes bekwam een her senschudding en werd inwendig gekneusd. Ook het tienjarige kind had inwendige kneu zingen opgeloopen. De heer Kropman Jr. had een lichte hersenschudding opgeloopen, ter- wijl zijn vader schaafwonden aan het hoota bod. Mevrouw Kropman tenslotte brak een pols en ook bij haar constateerde men in wendige kneuzingen. De gewonden zijn op genomen in het gemeente-ziekenhuis te Arn hem. Hun toestand is redelijk wel. Drie gewonden. Gisterenavond te omstreeks zeven uur is op den Rijksstraatweg te Oegstgeest tus schen de Postbrug en de Kanaalbrug een personenauto bij het passeeren van een stil- staanden wagen omgeslagen, waarbij drie der inzittenden werden gewond. De verongelukte auto, waarin vijf perso nen uit Amsterdam zaten, reed met vrij groo te snelheid in de richting Haarlem. Toen de bestuurder, de heer M. G. van Es, de ge parkeerde auto welke hij op het laatste oogenblik had bemerkt, rakelings gepasseerd had. gooide hij het stuur te snel naar rechts om, door welke manoeuvre de wagen om sloeg. Van de inzittenden werd mevrouw van Es-van Wessem op den weg geslingerd. Zij bekwam ernstige hoofdwonden en een kneu zing in den rug. Voorts liep mevrouw Van Es—van der Leij een ernstige beenbreuk op, terwijl de heer A. van Es een 'hoofdwonde kreeg en bovendien de linkerarm brak. De bestuurder en diens verloofde bleven onge deerd. Dz doktoren Hugenholtz uit Oegstgeest en Legrand uit Sassenheim verleenden de eer ste hulp, waarna de drie gewonden per zie kenauto naar het Academisch ziekenhuis te Leiden zijn vervoerd. Mevrouw Van Es-van Wessem was er het ernstigst aan toe. De toestand van de beide andere slachtoffers was naar omstandigheden redelijk wel. Is het slachtoffer verdronken. Vreemde zelfbeschuldiging? Een merkwaardige aanklacht kwam Za terdagmiddag een 34-jarige man, wonende in Zuid, bij de politie van het bureau-Linnaeus- straat indienen, nml. een aanklacht tegen zichzelf wegens moord c.q. doodslag, ge pleegd door zijn tegenstander in het water te gooien. Vrijdagavond aldus de zelfbeschuldi ging liep ik, in beschonken toestand, aan den waterkant op de Weesperzijde bij de Marcusstraat. Dat was 0111 half zeven. Ik botste tegen een man op, die eveneens dron ken bleek te zijn. Geen van ons tweeën wil de op zij gaan om den ander door te laten. Er ontstond een twist, die weldra in een vechtpartij overging. Er vielen eenige klap pen en toen heb ik mijn tegenstander den Amstel in geslagen. Hij verdween, meteen in de diepte en kwam niet meer boven Uit angst over hetgeen gebeurd was, dorst ik niet naar huis gaan. Ik heb wat rondge zworven en vannacht in een hotelletje ge slapen. En nu kom ik u, door wroeging ge dreven, vertellen wat ik gedaan heb Ziehier in t kort de verklaring van den man, die zich kwam aanmelden. Moest nu de politie aan dit in elk geval zeer vreemde relaas geloof slaan? Daar de man verklaarde de plaats, waar het misdrijf was geschied, nauwkeurig te kunnen aanwijzen, is de politie met hem naar de Weesperzijde gegaan. Ondanks zijn dronkenschap zeide de man zich alles goed te kunnen herinneren. Hij wees dan ook een bepaalde plek aan. Op deze hoogte heeft de politie den Amstel over een groot gedeelte met de sleepdreg afgezocht, doch niets ge vonden. Ook hebben zich geen getuigen van vechtpartij en misdrijf aangemeld en er is geen aangifte van de vermissing van een persoon gedaan. De politie staat derhalve voor een raadsel. Als er iemand is, die meent terzake inlich tingen te kunnen geven, zal men hem of haar op het bureau Linnaeusstraat gaarne te woord staan. De man van de zelfbeschul diging is voorloopig op het bureau gehouden en de politie tracht aan alle kanten nadere inlichtingen in te winnen! Het bestuur der „Vereeniging van broede rtje n en pluimveefokbedrijven" heeft een schrijven aan den minister van landbouw en visscherij verzonden, waarin wordt ver klaard, dat de „tecltregeling voor pluimvee- .h00f?e mat« heeft teleur- steld, omdat het in deze regeling opireslo ten dwangelement, om van bepaalde cate- gancen het materiaal af te nemen, ongerept ge.handhaafd is gebleven. '«erept Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het monopohepnjsverschil bij invoer en h«t restitutiebedrag bij uitvoer van ongedenah, rcerde rogge voor het tijdvak 4 Jamiari 1937 vastgesteld oP f 0.» per 1W kg J Zevenhonderd gulden gestolen. Zaterdagmorgen ontdekte de schoonmaak ster dat ingebroken was in het kantoor vari de firma Klaas Schenk cn Zonen, fabriek van papierwaren aan het Kalf te Zaandam In het kantoor vond zij de deur van dé brandkast open, terwijl boeken en papieren over den grond verspreid lagen. Terstond werden directie en politie gewaarschuwd Uit de brandkast, waarvan het slot is uit gebrand, is een bedrag van 90.000 mark aan waardeloos papier onaangeroerd gelaten. De firma is verzekerd. De loonen van het per soneel waren reeds Donderdag j.1. uitbe taald. De dieven zijn binnengekomen door aan de zijde van de Zaan een raam open te schuiven. Dit is reeds de vijfde maal dat de firma bezoek van inbrekers heeft gehad, doch den eersten keer dat de dieven succes hebben gehad. Het staat nog niet vast of de inbraak in den afgcloopen nacht of in de daarin voorafgaande is gepleegd. De politie stelt een onderzoek in. Gistermorgen omstreeks half 4 is brand] uitgebroken in den korenmolen van den heer C. A. Jacobs te Oude Tonge. De molen en de daarin opgeslagen voor. raad lijnkoeken, boonen, erWten, tarwe, meel, verschillende molenaarswerktuigen en eeni- ge rijwielen gingen in de vlammen op. De branweer, die spoedig ter plaatse was, slaagde erin twee naast den molen staande schuren te behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. STATISTIEK DER VERKEERS ONGEVALLEN. Splitsing in hoofd- en bijkomenda oorzaken. De Directeur-Generaal van de Statistiek deelde in antwoord op een betreffend voor stel aan de KNAC mede, dat met de opvat ting dat de uitkomsten der statistieken van verkeersongevallen belangrijk aan beteekenis zullen winnen, wanneer de oorzaken der on gevallen zouden kunnen worden gesplitst in hoofd- en bijkomende oorzaken, geheel kan kan worden ingestemd. Eén der moeilijkhe den, welke zich hierbij voordoen, is dat uit de ingevulde formulieren, welke voor de sa menstelling der statistiek worden ontvangen, als regel niet of niet duidelijk blijkt of de ongevallen aan twee of meer oorzaken zijn toe teschrijven en zoo ja, in welke mate elk dezer daartoe heeft bijgedragen. De moge lijkheid om dienaangaande van alle onge vallen nauwkeurige gegevens te bekomen dient echter te worden betwijfeld. Intus- schen is het Centraal Bureau voor de Statis tiek in deze diligent en toetst reeds bij wij ze van proef de verkeersongevallenformulieren over 1936 op hun mogelijkheden ten deze. De KNAC is van meening, dat bedoelde splitsing aanmerkelijk zal kunnen bijdragen tot de objectieve beoordeeling van de oor zaken der verkeersongevallen. DE ARBEIDSCONTRACTEN TE IJMUIDEN Duurteclausule opgenomen, Reeds de eerste dagen der komende week zullen te IJmuiden de besprekingen der or- ganisatiebesturen met hun leden over den inhoud der nieuwe contracten beginnen. Naar wij vernemen zullen de contracten der vischlossers slechts in zooverre worden ge< wijzigd, dat in bepaalde gevallen aan de los sers het wachten wordt vergoed. In de con tracten der zeelieden zal een duurte-clausule worden opgenomen, waarvan de lasten voor het geheele bedrijf worden geschat op f 100.000.terwijl verder nog eenige andere verbeteringen zullen worden ingevoerd. De contracten voor de kolenwerkers zullen wel ongewijzigd blijven. Bij de onderhandelingen over de nieuwe contracten is er door de reeders op gewezen, dat het bedrijf door de devaluatie van den! gulden op veel hooger lasten is gekomen. Door de stijging van den kolenprijs met fl-a fl.50 per ton, en van andere be* noodigdheden, schat men dat de exploitatie'' kosten voor de heele vloot met ca. f 350.000.-- zijn gestegen. DE VISCHOMZET IN IJMUIDEN OVER 1936. -De vischomzet in den rijksvischafslag t0 IJmuiden gedurende het jaar 1936 bedroeg f 6.230.231 of ruim f 108.000!— minder dan w het jaar 1935. Deze vermindering is toe 0 schrijven aan de staking, waardoor geduren de ruim vier weken de treilers niet konden uitvaren. TARWEPRIJZEN. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, 1 ie bonificatie op tarwebloem a, met in8ajy van 4 Januari a.s. bepaald op een vast n. c ag. v'an f 115 per 100 kg. Tevens wordt speciale prijs van t.c. tarwe met ingang va no. in^a,ri a s" gebracht van f8.- op f De bonificatie op ongebiuldJ firM- wordt daaraan aangepast. De bo f'catie per 100 kg. tarwebloem is met ingajl hiïc-t an'lari a.s. bepaald op het vers isschen het totale invoer-,monopohe-prlJ verschil op tarwebloem b en f 2.60. Begrafenisstoeten hebben nu officieel voorreng. 't Getuigt van weinig eer- bl) sommige weggebruikers voor s menschen I44tsten gang, dat dit voorschrift in de wet moest komen! 0 omdat samenwerking en beleefd- lan9s den weg voor veilig ver- *ee|- onmisbaar zijn, rekent de N. W. B. op üw medewerking n op üw goede voorbeeld!

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2