Anna r. Grieptijd! James Braddock en zijn komende strijd tegen Max Schmeling De ideale vrouwelijke detective Uit onze Omgeving Nagekomen advertentie GRADUS VAK ROEKEL, G. VAN ROEKEL, t= 'ANNA PAULOWNA 1 BENOEMD. De heer J. Zaadnoordijk, onderwijzer op wachtgeld, thans tijdelijk hoofd van school III (Oostpolder) is benoemd tot onderwijzer aan een openbare school in de gemeente .Wijhe (Overijsel.) BILJARTEN Bij den heer Alkemade speelde groep 4 van de biljartvereeniging „Anna Paulowna" tegen groep 5. Van groep 4 wonnen: W. Alkemade 54 xan P. Smiers 29, H. Naastepad 15 en K. Jongejan 42. W. Cornelissen 40 van K. Jongejan 52 en P. Smiers 26 P. Smit 32 van K. Jongejan 22 en P. Smiers 28 D. op 't Veld 50 van P. Smiers 31 en K. Jongejan 31. Van groep 5 wonnen: H. Naastepad (34) van D. op 't Veld 19, P. Smit 18 en W. Cornelissen C. Philipsen (50) van W. Alkemade 24, P. Smit 30 W. Cornelissen 29 en D. op 't Veld 22. Groep 4 won dus met 9 tegen 7 van groep 5. Het Oranjefeest Zaterdagavond kwam men nog eens ten ftaadhuize bijeen, om, zooals de voorz., Bur gemeester Lovink, zeide, de laatste hand te leggen aan de voorbereiding van het a.s. feest. Uit opgaven van de beide midden standsvereenigingen bleek, dat er 30 deelne mers aan den etalagewedstrijd zijn. De eta lages worden overdag en 's avonds beoor deeld. De neutrale vereeniging stelde voor 'ook publieksprijzen beschikbaar te stellen en wilde daarvoor b.v. in de etalages een letter opvallend plaatsen en het publiek een zin laten maken van deze letters. De verga dering dacht dat hierdoor de versiering, het doel van het comité, op den achtergrond kon raken en de reclame voorrang zou krij gen. Op voorstel van den heer Rezelman be sloot men daarom het publiek ook in de ge legenheid te stellen een oordeel over de ver siering en verlichting te geven. Zij, wier oordeel het dichtst komt bij dat der jury, komen in aanmerking voor een prijs. Het uitreiken van de feestgave aan de minder bedeelden zal overgelaten worden aan het Burgerlijk Armbestuur. Bij het kinderfeest, dat niet toegankelijk zal zijn voor ouderen, zal een goochelaar optreden. De programma's voor de avond feesten werden wederzijds ter kennis ge bracht. Zij worden opgenomen in een feest gids, die gratis, huis aan huis verspreid wordt. Meerdere exemplaren zullen tegen 10 cent beschikbaar gesteld worden. Wij zullen er hier dus maar iets van vermelden. Hierna volgde sluiting. Openbare vergadering van Hoofdingelan den van den Anna Paulownapokler op Za terdag 2 Januari 1937, des voorm. te 11 uur in het Polderhuis. Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans, Dijkgraaf en secretaris de heer C. Keijzer. Tegenwoordig alle Heemraden, tenvijl van de Hoofdingelanden afwezig zijn dr heer A. van den Berg, wegens verminde ring, de heeren Van Stipriaan, Tijsen en Zoete, wegens ongesteldheid en de heer Lubbert, vermoedelijk wegens afwezigheid. De Voorzitter opent de vergadering en heet allen hartelijk welkom. Nu de vergadering zoo kort na de jaarwisseling plaats heeft, biedt hij de leden en hun gezinnen zijne beste wenschen aan. Hij spreekt verder de hoop uit, dat de algemeene toestand, die wel eenige verbetering op sommige punten vertoont, blijvend en in beteekenis vooruit mag gaan en dat de polder en allen die daar zijn, hiervan een billijk voordeel genieten zullen. Hij wenscht dat in het algemeen, doch voor de aanwezigen en de hunnen in het bijzonder. Het zou wel heerlijk zijn, wan neer de vreugde in ons Vorstelijk Gezin, waarin zoo algemeen in den lande wordt deelgenomen, zou inluiden een verbetering van den algemeenen toestand in ons va derland. Hij stelt voor bewijs van onze deelneming in die vreugde te betoonen door het ver zenden van gelukstelegrammen aan het Vorstelijk Bruidspaar en aan Hare Majesteit de Koningin. Met instemming wordt hiertoe besloten. Bij de kennisgeving van verhindering heeft de heer Van Stipriaan tevens gevoegd de wensch van een gelukkig nieuwjaar. Dit laatste wenschen wij, zegt de Voorzitter, wc- derkeerig en gaarne ook onze afwezige be stuursleden toe, waarbij wij de hoop uitspre ken dat zij, die ongesteld zijn, spoedig en vol ledig hunne gezondheid mogen herwinnen. De notulen van de vorige vergadering wor den hierna gelezen en met dank aan den Secretaris vastgesteld. Medegedeeld wordt, dat door het Dage- lijksch Bestuur een verzoek is gezonden aan Ged. Staten om te bevorderen dat de door den polder te betalen bijdrage aan het Hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier volgens staat A verlaagd wordt. Er blijkt uit ,dat de polder in de laatste 5 jaren gemiddeld f 3400 per jaar meer heeft betaald dan het becjrag hetwelk het Iloogh. heeft uitgegeven voor werken welke van den polder zijn overgenomen. Een afschrift van het verzoek is aan het Hoogheemraad- De heer Van Balen Blanken vindt de ver laging van 4 'A tot 4 niet van zoo groote beteekenis. Bij hem rijst de vraag of het gunstige moment voor conversie reeds is be reikt en of het niet beter is het nog een jaar aan te zien. De voorzitter zegt dat indien handel en industrie opleven en van die zijde ook weer een beroep wordt gedaan op de geldmarkt er licht weer neiging tot verhooging van den rentestandaard zal komen. Onwillekeu rig kijkt men naar leeningen die tegen 3K% zijn gesloten, doch daarbij wordt uit het oog verloren dat deze meestal beneden pari worden gesloten en dat die leeningen verhandelbaar zijn. De polder is aangewe zen op lichamen die de gelden blijvend, d. w.z. gedurende den geheelen looptijd kun nen missen. Om die redenen kan de polder nimmer leenen op dezelfde voorwaarden ais b.v. het Rijk of een groote gemeente. De heer Wilms vraagt of conversie der leeningen te allen tijde mogelijk is waarop de voorzitter bevestigend antwoordt. De heer Stammes gevoelt er ook voor om nog eenigen tijd te wachten. De voorzitter wijst er op dat het moei lijk zal zijn precies het juiste tijdstip te kiezen. Het voorstel van het Dagelijksch bestuur wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Van het P.E.N. is een verzoek ingekomen om uitgifte in erfpacht van een terreintje op den berm van den Van Ewijcksvaartweg nabij den Kleiweg, voor den bouw van een transformatorhuisje. Met den Rijkswater staat is overleg gepleegd in verband met overname van dezen weg in de toekomst en daar werd de wensch te kennen gegeven dat het gebouwtje zou blijven 10 M. uit de beharding van den weg. Met dezen wensch is rekening gehouden, doch nu vraagt het P.E.N. het geheele terrein gele gen tusschen het gebouwtje en den weg, wat bij de overdracht van den weg moeilijk heden kan opleveren. Het Dagelijksch Be stuur heeft daarom geschreven daartegen bezwaar te hebben en slechts dat gedeelte wil overdragen hetwelk niet bestemd is als weg te worden gebruikt. Het Dag. Bestuur stelt daarom voor een kleiner terrein, waar van de grootte nader zal worden bepaald in erfpacht uit te geven, tegen de gebruike lijke vergoeding en op de gebruikelijke voor waarden. Hiertoe wordt besloten. Het comité hetwelk in deze gemeente ge vormd is voor de feestelijkheden in verband met het vorstelijk huweiijk heeft het voor nemen een boom te planten op het punt waar de Zwarteweg de W. Zandvaartsweg verlaat! De Voorzitter heeft met enkele le den van het comité de plaats voor dien boom uitgezocht. aDe ter plaatse staande lantaarn zal van gemeentewege worden ver plaatst. De boom zal komen tusschen de mu ziektent en de verplaatste lantaarn. Ten behoeve van den boom zal de grond over een oppervlakte met een middellijn van 6 meter los gemaakt worden en dit terrein zal door het comité van een solide en vol doende afrastering worden voorzien. De be doeling is nu dat de polder de boom en afrastering overneemt en verder onderhoudt De Voorzitter stelt voor tot die overneming te besluiten, welk voorstel zonder hoofdelij ke stemming wordt aangenomen. Bij do hierop gevolgde rondvraag infor meert de heer Schildorman of het Dage lijksch Bestuur spoedig overgaat tot ver huur van het grasgewas. Er zijn enkele huurders, die gaarne zekerheid willen heb ben met het oog op de bemesting. De Voorzitter zegt dat het Dag. Bestuur heeft besloten tot verhuur aan dezelfde ver huurders (met een enkele uitzondering) te gen dezelfde prijzen. De secretaris heeft door de vele drukte ook in andere func- tie's nog geen gelegenheid gehad de nieuwe huurovereenkomst voor te bereiden. De heer Van Balen Blanken vraagt of de verlichting van het Polderhuis geschiedt op kosten van den polder of van dén Dijk graaf. Als hij verneemt dat dit geschiedt op kosten van den Dijkgraaf brengt hij hem hiervoor hulde en hartelijk dank. Hij vindt deze geste prachtig. Teekenen van instemming. De vergadering wordt vervolgens gesloten GEVOLG VAN KWAKKELWINTERS. Ongure mistdagen, afgewisseld door hagel of regen, kenmerken den tijd van het oogenblik. Het noodlottige gevolg van de onbe stendigheden van het weer is niet uitgebleven; alom komen gevallen van griep voor. Dat de geschiedenis sedert lang griep- perioden kende, is uit eeuwen oude archieven gebleken. Griep en verkoudheid in min of meer ern stige mate zijn in# ons land geen onbekende Wij zijn er bij de voortdurende wisselingen van ons onbestendige klimaat al aan gewend regelmatig griep-patiënten in onze directe omgeving te zien; verkoudheden vinden wij zelfs heel normaal en de meesten onzer ma ken steevast een lahgere of kortere verkoud- heidsperiode mee. In deze dagen echter nu wij dagelijks de meest grillige weersveranderingen meema j i ken, nu ecn dag van vorst gevolgd wordt schap verzonden met verzoek daaraan ad- ,(00r een regendag, hagel en sneeuw afwis- haesie te willen betuigen,. selen met mist en wij ons eigenlijk door geen De mededeeling wordt voor kennisgeving afdoende kleeding wapenen kunnen tegen aangenomen. Het. Dagelijksch Bestuur stelt voor over te gaan tot conversie der geldleening gesloten in 1913, op 15 Febr. a.s., per resto bedragen de f18000 en van de geldleening in 1930 gesloten, per resto f72000 bedragende. De Voorzitter deelt mede, dat de Nuts- spaarbank te Alkmaar bereid is eerstge noemde leening te verstrekken tegen 3.875 en dat het Indisch Pensioenfonds, waarbij de invloeden van deze steeds wisselende weersgesteldheden, heeft de griep ecn mee- doogenlooze verspreiding vertoond en grijpt overal om zich heen, in bijkans elk gezin slachtoffers makend. Wie geneigd zou zijn te denken, dat griep epidemieën een verschijnsel vormen van den modernen tijd, vergist zich; onze voorvade ren hadden er voortdurend mee té kampen, waarbij zij dan nog veelal de moderne ont laatstgenoemde leening loopt, bereid is eenc smettings- en antigriepmiddelen, die wij nieuwe leening tot aflossing van de bestaan de te sluiten tegen 4 De percentages waartegen de leeningen thans loopen bedin gen respectievelijk 41 en 4H, terwijl de looptijd is resp. 9 en 24 jaren. Meerdere leeningen komen niet voor con versie in aanmerking, omdat deze nog slechts kort geleden gesloten zijn en bedon gen is dat conversie gedurende de eerste 5 ■óaren is uitgesloten. kennen moesten onberen. En al was de latere naam „influenza" nog niet uitgevon den, de griep zelf is ouder dan de man die deze naam voor het eerst gebruikte. In het bijzonder in de kwakkelwinters, die men vroeger even veelvuldig kende als wij tegen woordig, ontstonden ware griep-epidemieën. Een oude Fransche kroniek van 1239 vertelt ons van een Decembermaand, waarin het In de Amerikaansche bokswe- reld blijft de aandacht voortdu rend gespannen door den regel- maligen strijd om den wereld titel in het zwaargewicht. Nau welijks is die behaald, of promo tors brengen nieuwe namen naar voren van boksers, die tot een strijdfom den titel bereid- zijn. Thans zijn de voorberei dingen voor den 3en Juni in vol len gang; op dien dag immers zal Braddock zijn titel verdedi gen tegen Max Schmeling. (Van onzen sport-medewerker) Het is duidelijk dat de belangstelling van insiders in Amerikaansche bokskringen den laatsten tijd grootendeels uitgaat naar de conditie van den hohder van het wereld kampioenschap zwaargewicht James Brad dock en dat is waarlijk geen wonder nu nog maar zes maanden ons scheiden van een der grootste titelgevechten, n.1. de wedstrijd op 3 Juni 1937 waarin James Braddock zijn titel zal moeten verdedigen tegen Max Schmeling Zoo er een bokser is, die een lange reeks van tegenslagen te overwinnen had, alvo rens hij in de gelegenheid kwam den be geerden titel te veroveren, dan is het voor zeker Braddock wel. Er was een tijd dat Braddock het boksen er aan wilde geven. Dat was na zijn nederlagen tegen Lough- ran en Leo Lomski. Hij had toen 20.000 dollar bij elkaar gebokst en terecht meende zijn vrouw dat zij van dat bedrag best rus tig konden verder leven. Maar Braddock volgde den raad van een vriend en gjjtjk speculeeren. Hij verloor al zijn geld en er bleef dus weinig anders overd an weer in den ring te verschijnen. Zijn eerste wed strijd, tegen Bill- Jones, een bokser van beduidend mindere klasse dan Branddock, werd een mislukking Jones versloeg hem. Dat was dus geenszins een bemoedigende come-back voor James. Zijn tweede kans tegen Harold Mays bracht nog geen over winning: ditmaal eindigde de strijd onbe slist. Hierna trok Braddock zich terug voor een maandenlange training om vervolgens geheel' in de oude conditie, uit te komen tegen zijn vroegeren tegenstander Joe Mon- te Het werd een hevige strijd en Braddock behaalde de overwinning. Het vertrouwen kwam terug en twee andere overwinningen volgden. Daarop zagen zijn promotors naar zwaardere partijen voor hem uit. In 1931 ontmoette hij Ërnie Schaaf in den ring, maar moest diens meerderheid erkennen en verloor In 1931 en '32 verloor hij daarop nog verschillende partijen, vaak tegen on bekende krachten. Toen hij daarop in New York tot overmaat van ramp nog met een gebroken rib den ring betrad, ondanks he vige protesten van zijn manager, leed hij niet alleen een gevoelige nederlaag, (tegen den Duitseher Birkie). maar was tegelijker tijd voor eenige maanden uitgeschakeld. Tegenslag op tegenslag volgde voor Brad dock. Een maal hersteld, kwam hij uit te gen Levandowski en ditmaal liep hij t een ernstige blessure aan een der handen op. Braddock zag thans liet onmogelijke van zijn situaitie in en trok zich terug. Hij zocht en vond werk als dokarbeider en was nau welijks een tijdje aan den slag, toen er een staking uitbrak en hij weer op straat stond. De armoede in het gezin van den bokser werd steeds grooter, totdat eindelijk het geluk kwam. Een manager, overtuigd van zijn kracht, boodh em aan 'n maandenlange training te bekostigen om hem voor te bereiden tot een strijd om den wereldtitel. Met taaie volharding begon Braddock aan een minu- tiuze training. Dag aan dag oefende hij, maandenlang, totdat de dag van zijn groo- ten wedstrijd tegen Max Bear was aange broken. Onnoodig te zeggen dat Bear favoriet was bij het Amerikanasche publiek, dat de naar Braddock al lang vergeten was. Het verloop van den strijd was echter verras send: het werd een grandioze overwinning voor Braddock. die zich tactisch en tech nisch overtuigend de meerdere van zijn te genstander toonde. En waartoe is Braddock thans in staat? Dit is de groote vraag waarmee men zich „oder there" bezig houdt, nu de voorberei ding voor den grooten strijd tegen Schme ling in vollen gang zijn. Wanneer Braddock op den 3en Juni 1937 tegen Max Schmeling in dien ring komt, dan zijn er al weer twee jaar verloopen, se dert hij den wereldtitel behaalde. Braddock is gedurende dien tijd niet werkeloos geble ven. Wel is waar verscheen hij niet in offi- cieele wedstrijden maar op ecn groote tour nee die hij door de Verecnigde Staten MAX SCHMELING. heeft gemaakt, heeft hij in niet minder dan zestig plaatsen demonstratie-partijen gebokst. Hij is dan ook den geheelen zomer in traning gebleven, en na de onderbre king door een rustperiode, ten gevolge van een jichtaandoening in een der armen, heeft hij zijn training weer hervat. Ten ge volge van genoemde aandoening is ook de termijn van den wedstrijd uitgesteld en de datum verschoven. De kuiperijen die er tegen Braddock in de Amerikaansche bokswereld van zekere zijde zijn ondernomen, hebben zijn naam en zijn roep niet vermogen te schaden; daarentegen getuigt het van weinig inzicht om de kracht en prestaties van Braddock in twijfel te trekken of te onderschatten. Braddock is oorspronkelijk van Iersche af stamming en hij is 'n heel ander wedstrijd- type als bijv. Joe Louis. Het valt niet tegen te spreken, dat de hou der van den wereldtitel in al zijn wedstrij den iemand van karakter en een man van gevoel is gebleken en verre van een vecht machine. Die eigenschappen zullen onge twijfeld ook zijn wedstrijd tegen Schmeling kenmerken. Uit Amerika kwamen dezer- dagen de eerste opmerkingen van Braddock over zijn aanstaanden wedstrijd tegen Max Schmeling „Ik moet onwillekeurig lachen, wanneer iedereen nu al Schmeling als 'de overwin- naer van den 3en Juni ziet", heeft hij gezegd en hij voegde er aan toe dat hij in ecn heel andere stijl als Louis zijn partij zal boksen, fn het algemeen kan men aan deze, in Amerika als voortreffelijk reclamemiddel ge bruikte opmerking, niet zulk een heel groote waarde hechten. Men weet echter van James Braddock dat hij geenszins tot de „opsnij ders" mag worden gerekend en mag zeker niet over het hoofd zien dat de wereldkam pioen over een formidabele linksche be schikt, zooals trouwens, in het algemeen ge sproken, zijn heele stijl Schmeling niet zoo goed zal liggen als dat met dien van Louis het geval was. Nu is het aan den anderen kant een feit, dat Schmeling weer het type van den bokser is, die zich bij iederen tegenstander weet aan te passen en dit is van bijzonder veel belang die zijn tegenstander nooit zal onderschatten. Schmeling zelf heeft ver schillende malen verklaard dat het naar zijn meening geheel onjuist is om Braddock niet als een waardigen tegenstander of recht vaardigen houder van den titel van wereld kampioen te beschouwen. Het was voor Braddock een niet onbelang rijk voordeel dat hij in de gelegenheid ge weest is om Max Schmeling in zijn strijd tegen Louis te volgen, terwijl bovendien de filmopnamen van dezen wedstrijd hem in staat stelden, de nauwkeurige details na te gaan. Tal van bijzonderheden in den aanvalsfac- tiek van zijn aanstaanden tegenstander heeft hij tot in de finesses kunnen nagaan, De wijze waarop Schmeling zijn stooten plaatst en zijn tactiek in het lijf-aan-lijfwerk, dit alles heeft Braddock als het ware bestu deerd, wat ontegenzeggelijk van groot belang is en waartegen een bokser zooveel mogelijk stelling nemen kan. Het is in deze omstan digheden dan ook volmaakt overdreven en ongegrond om te beweren dat Schmeling den titel al in zijn zak heeft. He1 is zeer waar schijnlijk dat de strijd tegen Braddock voor Max Schmeling zwaarder zal worden dan dien tegen Louis was. Zeer zeker ook al daarom, omdat hij komt te staan tegenover een tegenstander met een technischer en minder gemakkelijk te doorziene wedstrijd techniek. Het ware voorbarig nu reeds voorspellin gen te doen. De vorm die Max Schmeling heeft laten zien in zijn wedstrijd tegen Joe Louis rechtvaardigt een hoopvolle verwach ting, dat is alles wat 'er van gezegd kan worden. Anderzijds kan men er zeker van' zijn dat Braddock zijn titel met hand en tand zal verdedigen en alles op alles zal zetten om dien te behouden. Seine in een dikke mist werd gehuld. De geheele bevolking van Parijs liep hoestend en niezend door de stad en de geneesheeren kenden een abnormale drukte en konden het niet af Met groote nauwkeurigheid heeft Parijs haar griepperiodes geboekstaafd en zij zijn buitengewoon talrijk. De bekende griffier van het Gerechtshof Nicolans de Baye maakt in zijn rapporten van 1404 en 1414 melding van een groot aantal griepgevallen onder de wetgevers van het land. In 1404 werden alleadvocaten en rechters min of meer ernstig verkouden en tijdens de rechtzittingen en pleidooien werd er zoo verschrikkelijk gehoest, dat de griffier ternauwernood in staat was al het gesprokene nauwkeurig te volgen en op te teekenen. Tien jaar later ontstond op nieuw een allerhevigste griep-epidemie. Op Maandag den 5en Maart kon er niet ge pleit worden, aldus De Baye. „Zelf heb ik dezen nacht niet kunnen slapen" voegt hij er aan toe „ik werd gekweld door hevige hoofdpijn, pijn in mijn beenen, schouders en heupen". Drie weken lang duurde de griepplaag ditmaal. In 1407 werd Parijs nog maals overstroomd door een griep-golf. In 1510 gebeurde het, dat men afzag van het zingen der missen, omdat het geheele weer regenachtig was eu zacht en w^rin de koor neus- en keelaandoeningen had, -Het ergste was dat het intusschen nog niemand gelukt was de ziekte te bestrijden. Weliswaar werden schuchtere pogingen gedaan met kamfer en andere medicamenten om de aan vallen af te slaan en er weerstand tegen te bieden, maar het had weinig of geen resul taat. In November 1676 schreef een vreemde ling die door de Fransche hoofdstad trok: „Op 7 Maart werden wij overvallen door een lichte koorts, die een gevolg was van een soort verkoudheid, die hier heerscht. In veer tien dagen hebben de apothekers hun voorra den siroop, kandijsuiker en drop van een ge heel ajar, verbruikt". De ongesteldheid ver spreidde zich zoo algemeen dat men van een modekwaal sprak. Eerst in 1776, dus honderd jaar later, komt het woord „griep" voor. In dat jaar heerschte de ziekte met groote he vigheid, de winter was niet streng, maar buitengewoon nat. In Frankrijk ontstond de naam „griep", die aanduidt, dat de ziekte iemand plotseling aangrijpt, overrompelt als het ware. Afdoen de middelen vond men er niet tegen; de voornaamste bestrijder was het weer, n.1. de droge koude. Zoodra het begon te- vriezen, verdween de griep allengs en nieuwe geval len kwamen niet voor. Toch konden in de 18e eeuw de spotters niet nalaten de humor van het geval te Heden ontsliep in Zijn Heer en Heiland onze geliefde Man, Va der, Behuwd- en Groot vader, in den ouderdom» van 49 jaar. Den Helder, 3 Jan. 1937. Hoogstraat 93. Uit aller naam, G. VAN ROEKEL, ARIS, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Bevorderd tot Heer lijkheid onze strijd makker, Broeder, in den ouderdom van 49 jaar. Hij heeft den goeden strijd gestreden en het geloof behouden, nu is hem weggelegd de kroon des eeuwigen le vens. Namens het Corps, M. A. PAUL. T. LOOIERS, Officieren. Vertrek vanaf het Ma rine Hospitaal a.s. Woensdag, kivart voor één. 's Avonds 8 uur in de Leger des Heilszaal gedenking, onder lei ding van adj. D. Korts. zien en een satyriek tooneelstuk „De Griep" werd overal vertoond en ondervond overal de grootste belangstelling. Tegen het einde van de 19e eeuw, nadat het woord „influ enza" in zwang was gekomen, bestond er zelfs een bekend spotliedje: „Tout le monde Ta tout lc monde Ta Tinfluenza!" dat overal werd gezongen. In den winter van 1889 heeft de griep ernstig in ons land huisgehouden. Met on rustbarende snelheid werd stad na stad aangetast; duizenden werden op het ziek bed geworpen en de doctoren stonden door- gaan's machteloos. Ditmaal openbaarde de griep zich als een ernstige infectieziekte met allerlei bijzitten en he thing voorna melijk van het gesternte van den patiënt af, in hoeverre hij de ziekte te boven kwam Spoedig werd de verwekker van de influ enza microscopisch ontdekt als een kleine staafvormige bacil, die bijzonder besmette lijk was. Waar kinderen en jeugdige perso nen meer de algemeene ziekteverschijnselen vertoonen bij influenza, tast de ziekte bij ouderen meestal een der organen aan, heel vaak de longen. Bijna altijd openbaart de griep zich enkele dagen van te voren door een algemeen „on lekker voelen" een groote loomheid in de beenen en het verdwijnen van de eetlust. Twee of drie dagen later stijgt de tempera tuur, meestal tot 40 gr. er ontstaat door gaans pijn bij de oogen, in de ledematen en vooral in de spieren. Daarbij komen dan nog de bekende verkoudheidsverschijnselen, hoest x slijmvliesontsteking. Aldoende en algemeene middelen tegen de griep kan men zonder meer niet noemen, ieder geval is individueel en zoodra de eerste verschijn selen zich openbaren, doet men het beste zich niet meer aan de invloeden van het weer bloot te stellen en onder de wol te gaan. Gebeurt dit tijdig dan is de ziekte meestal na enkele dagen voorbij en moet de patiënt, bij het weer naar buiten begeven natuurlijk dubbel voorzichtig zijn en zich zoo afdoend mogelijk beschermen. Griep is een lastige ziekte die hoofdzake lijk in overgangstijdperken en in het bijzon der van herfst naar winter voorkomt; het echte kwakkelweer is de voornaamste ver oorzaker van deze ziekte en het is daarom alleen al dat het droge, vries-koude heel wat meer te waardeeren valt dan het zgn. zachtere weer dat zooveel erger gevolgen met zich kan meebrengen-, iets dat wij in ons land regelmatig ondervinden. Welke eischen stelt Scotland Yard, Londen (V.P.B.) Scotland Yard, het be roemde Engelsche politic-apparaat, gelooft aan het nut van vrouwelijke hulp in den strijd tegen de onderwereld. Juist op dit gebied streeft men er naar de vrouwen een grooter aandeel in het gevaarlijke werk te geven en het is interessant, dat naar de ze ventig plaatsen, die er vacant zijn, niet min der dan ongeveer 1100 dames gesolliciteerd hebben. Scotland Yard heeft tot eisch ge steld, dat de dames moeten voldoen aan de navolgende eischen: Ouderdom: tusschen 24 en 35 jaar; on gehuwd; goede tanden, goede oogen en goede ooren; lengte minstens 165 cm, prettig karakter; sympathieke verschijning; goed opgevoed en goed geluimd Volgens de mee ning van Scotland Yard zijn voor dit beroep in het bijzonder onderwijzeressen, kinder verpleegsters en vroegere studenten geschikt Op het oogenblik zijn er reeds 20 vrouwelij ke detectives en 3 inspectrices bij Scotland Yard werkzaam De salarissen zijn vrij hoog een gewone agente verdient f 35 - een serge ante f 45.- en een inspectrice f 65 per week. BELGISCHE KONING NAAR DE CONGO? Volgens „le Soir" zou de Belgische Koning voornemens zijn binnenkort wederom een bezoek te brengen aan de Congo. Herhaalde malen heeft de Koning zijn belangstelling voor de kolonie getoond, door langdurige studiereizen te maken.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3