Stadsnieuws Naar Soerabaia De strijd om de „Betty Bonn" Donderdag vrij! Dinsdag 5 Januari 1937 Heldersche Courant Tweede Blad Prof. Vening Mcincsz in onze stad. Wijdingsdiensten. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Museumnieuws. Kinderfeest van buurt- comité's in de Witte Bioscoop F eullleton De feestverlichting* De Post- en Telefoondienst op 7 Januari Zondagsdienst Nat. Bond „Het Mobilisatie-Kruis" Slagerswinkels Donderdag gesloten. Extra goedkoope reisgelegenheid naar Soerabaia. Tentoonstelling „Kanaria". Knal vuurwerk bij het Tuindorp Prof. Vening Meinesz, die, zooals men weet, den tocht van Hr. Ms. O. 16, voor weten schappelijke doeleinden (diepzee-onderzoek) zal meemaken, komt hedenmiddag 3 uur in onze stad aan, om aan boord van Hr. Ms. onderzeeboot kennis te maken met de offi cieren en een en ander voor zijn vertrek te regelen. De Wijdingsdienst ter eere van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Bernard von Lippe Biesterfeld, zal in het Ned. Israël. Kerkgebouw plaats hebben Dins dagavond te 8.10 uur. Hedenavond 7.15 uur zal in het Evangeli satiegebouw, Palmstraat, een wijdingsdienst worden gehouden, waar de heer Chr. Dun, van Alkmaar, zal spreken. Morgenavond van 8.15 tot 9 uur zal een wijdingsdienst worden gehouden in de Her steld Evang. Luth. Gemeente, Weezenstraat, waar Ds. Meiners hoopt voor te gaan. Afdeeling Den Helder. Dir.: A. J. Leewens. Dinsdag 19 Januari, met voorafgaande volksuitvoering op Maandag 18 Januari, zal in „Casino" door Toonkunst worden uitgevoerd „Die Schöpfung" van Haydn, oratorium voor soli, koor en orkest. Als solisten zullen optreden: Mevrouw Corry van StaaBeversluis, Arn hem (sopraan)de heer Henk Viskil, Den Haag, (tenor); de heer Otto Couperus, Am sterdam, (bas-bariton). Verdere medwerking zal worden verleend door mevrouw C. W. VelthuysHuchshorn, Den Helder (piano); de heer Feike Asma, Leiden, (orgel), en het Bach-orkest, Amster dam, afd. strijk-orkest. Betreffende toegangsregelingen raadplege jneri affiche en advertentie. ..■dWÊ Nu het Natuurhistorisch Museum aan de le Vroonstraat een paar maanden is open gesteld geweest, heeft het Bestuur gemeend in de uren van openstelling eenige wijzigingen te moeten aanbrengen. Met ingang van heden zal de volgende regeling gelden. Eiken Woensdagmiddag van 36 uur. Einde Mei kan men vanaf Den Helder tot Soerabaia reizen voor f 280—, welke extra goedkoope gelegenheid spe ciaal voor Dames, die hun echtgenooten naar Indië willen volgen, zeer aan te bevelen is. Zij, die hiervan gebruik wen- schen te maken, worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk te wenden tot het Passage- en Reisbureau K. KOS, Koningstraat 76, waar tevens alle gewenschte inlichtingen gratis te be komen zijn. De Burgemeester wekt de win keliers op om op den nationalen feestdag, 7 Januari a.s., hun zaken zooveel mogelijk te sluiten en om dien dag aan hun personeel zoo veel mogelijk vrijaf te geven. Eiken Zaterdagmiddag van 710 uur. Den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur. Den eersten Zondag van elke maand van 35 uur. Deskundige uitleg, voorafgegaan door ver tooning van enkele lantaarnplaatjes zal plaats hebben: Voor kinderen den eersten Woensdag van elke maand om 3.30 uur. Voor volwassenen den eersten Woensdag van elke maand om 8.30 uur. Voor allen den eersten Zondag van elke maand om 3.30 uur. Wegens de feesten zal het museum op 6 Januari a.s. gesloten zijn. Gistermiddag was in de Witte Bioscoop samengekomen nagenoeg de geheele jeugd van de Emmastraat, de Vroonstraten, de Hoogstraat, de Oostslootstraat, de Govers- straat, de Brouwerstraat, de Vlamingstraat en voorts nog enkele andere. De „Witte" was nagenoeg geheel vol, terwijl er eveneens aan wezig was een vrij groot aantal ouders. Deze middag was te danken aan het initia tief der genoemde buurtvereenigingen en eveneens aan de bijzondere medewerking van den heer P. van Twisk, die, zooals men dat gewend is, ook thans weer zijn theater afge staan had voor dit gedeelte van Jong- Den Helder. Het was wederom de heer Horsman, die de algemeene leiding in handen had en die om kwart over 3 een kort woord van welkom tot de aanwezigen sprak. Hierna zette hij voor zijn jeugdig auditorium het doel van dezen middag uiteen en wees in het bijzonder op de groote Oranjegebeurtenis, die aanstaande is. Na den heer Horsman arriveerde de toove- naar (niet minder dan een professor!) die niet alleen de wonderbaarlijkste goochel toeren uithaalde, doch eveneens een meester bleek te zijn op het gebied der tooverij en tevens op dat der hekserij. Het waren vele paren ongeloovige oogen, die naar den prof. keken. Maar of ze zich nu nog zoo inspanden... het mocht niet lukken er achter te komen, hoe die man zoo precies de griesmeel weggoochelde en wat hij deed met het balletje in den mond van Jan... Maar dat men er van genoten heeft... dat staat vast. Na het optreden van den prof. kwam een ander belangrijk intermezzo, namelijk de trac- tatie. Dames gingen rond met kersversch ge bak en daar het alleen de jongens en meisjes waren, die iets kregen (goed gezien, comité!), viel er best wat weg te schransen. Vooral voor enkele ondeugende knapen, die riepen, dat ze overgeslagen waren, iets wat niemand geloofde Hierna volgden een paar films, één waar BURGEMEESTER RITMEESTER stelt in tegenwoordigheid van het K.S.K.- comité, de feestverlichting van de City in werking. DE VERLICHTE WALVISCHV AARDER op het pleintje te Huisduinen, zooals men die deze week 's avonds kan zien. door Friedrich Lindem a n 37) Op het juiste oogenblik steeds weer op nieuw dezen naam ter sprake te brengen, en al had Trevor in den beginne lusteloos zonder bijzondere interesse geluisterd, nu begon hij toch langzamerhand een beetje op te leven. Zijn fantasie kon op den duur toch niet wer keloos blijven, en hier was nu iets, waar hij zich aan laven kon. Toen ik ongewoon laat afscheid nam, be geleide mij een totaal andere Trevor naar de deur. Iets was door ons gesprek weer in hem wakker geworden. Zeer zeker was hij nog lang niet de oude, maar hij legde mij bij het af scheid vaderlijk de hand op mijn schouder en bekende mij, dat hij niet van harte toegestemd had in Nancy's vertrek, maar dat hij in een zwak oogenblik zijn toestemming gegeven had en deze nu niet wilde terugnemen, hoe wel Nancyy zich, op voor hem onbegrijpelijke gronden, groote resultaten van deze reis voor stelde. Hij dankte mij, hartelijk voor mijn onbaat zuchtige hulp, tijdens het onderzoek, dat zoo ongelukkig afgeloopen was, maar wilde zich tuerdoor toch niet laten ontmoedigen, en voegde er aan toe, dat hij dadelijk den vol genden morgen zich tot de Reederij „Swai- by" wenden zou om inlichtingen betreffende den passagier Emmo Deerkson. Den volgenden dag kwam hij er echter niet meer toe, bij Trevor binnen te loopen. Spurling had ons laten weten, dat de zaak met het geld in orde was, en hij reeds den volgenden middag Gibraltar wilde verlaten. Dus moest ik koffers pakken, een uitrusting aanschaffen, afscheidsbezoeken afleggen, en diyzenderlei klein zaken doen, die de voor bereiding van zulk een reis en een verblijf van acht weken te Gibraltar met zich bren gen. Dus had ik geen tijd meer om meer dan eenige afscheidswoorden met Thompson te wisselen. Hij had het misschien nog drukker. Hij wilde dienzelfden middag nog gaan zeilen. Maar bye... bye wij zouden elkaar te Ge nua wel ontmoéten. Jimmie Bolston sloofde zich dien dag voor mjj uit. Hij bezorgde ons kruiers, hij liep en commandeerde en deed werkelijk alles, wat een voorkomend hotelhouder doen kan, mis schien ook uit vreugde dat hij zijn vrienden, de nieuwste sensatie van Gibraltar, de ge meenschappelijke reis van den Duitschen krantenman met de dochter van den rijks advocaat op de beruchte „Frisco", in kleuren en geuren zou kunnen vertellen. Trevor, Nancy en ik gingen dus 's morgens den 25 Januari, op een regenachtigen morgen voor de laatste maal over het glibberige natte plaveisel der kade naar de „Frisco". Had vooralsnog de spanning van het af scheid in het vooruitzicht van deze reis, onze tongen nog een beetje losgemaakt, nu we masten en ra's met de grove zeilen eronder voor ons zagen, zwegen wij alle drie. Zwijgend gingen wij aan boord, waar ons in gegooid en gesmeten werd «n die dus prachtig was en weer een andere van een booze, zwarte spin en een lief elfje: Zoo verstreek de middag en er is er géén van dat groote gezelschap geweest, die zich in die uren verveeld heeft. Integendeel, de kreten van enthousiasme waren niet van de lucht, zoodat de diverse comité's, die dezen middag voor elkaar gezet hebben, en ook de instantie, die de leiding had, op een zeer ge slaagd kinderfeest kunnen terugzien." Een verrassend resultaat. Vanavond zal in alle straten, waar een feestverlichting is aangebracht en dat zijn er heel wat in onze stad, die verlichting ontsto ken worden en het zal werkelijk een genot zijn een tocht door het feestelijk Den Helder te maken. Want steeds meer zijn we ver rast door de wijze, waarop onze stad zich ter feestviering bereid heeft. Velen, die ook in andere steden van ons land waren, verklaren spontaan, dat onze stad wel heel gunstig voor den dag komt. Ook gisterenavond hadden tal van straten de verlichting aangestoken en we kregen een voorproefje van wat een wande ling of fietstocht hedenavond brengen zal. Verrassend zijn de bereikte effecten. Morgen hopen we een meer gedetailleerde beschrijving te geven van de verlichte stra ten, doch wat we gisterenavond bijvoorbeeld zagen van de verlichting van de Vlaming straat, van de Vroonstraten en de Hoog straat, van de Koningdwarsstraat of om een ander stadsdeel te noemen, van de v. Galen straat, Kerkgracht en Kanaalweg overtrof iedere verwachting. Bij de een zocht men het in een artistieke verlichting, het andere comité bracht een verlichting aan, we denken b.v. aan de v. Galenstraat, waarbij ook de versiering nog tot haar recht komt. En dan zijn er de verschillende gebouwen, die het feestkleed hebben aangetrokken. Al lereerst is daar het gebouw van den Bond van technici v. d. Marine, op het Koningsplein, dat de aandacht vraagt voor een waarlijk schitterende verlichting, daar zijn de andere marine-bondsgebouwen op Koningsplein en op de Weststraat, die hun beste beentje hebben voorgezet, daar is de gevelverlichting van de R.H.B.S., die een wandeling naar den Kanaal- weg loont en dan niet te vergeten het Raad huis, dat zich baadde in een zee van licht van een drietal schijnwerpers. De Nutsspaarbank, die haar nieuwe bankgebouw op den Polder weg op wel zeer voordeelige wijze deed uit komen door het licht van eenige schijnwer pers, daar is het Hoofdbureau van Politie, dat een origineele verlichting heeft door eenige laaiende fakkels. Waarlijk, het loont de moeite, per beenen wagen, per fiets, of per auto, de stad te door kruisen en en zelfs loont het de moeite om daarvoor het slechte weer te trotseeren, want dat moet gezegd, tot op heden werkt het weer niet mee en ook gisterenavond stroomde de regen van den hemel en gierde de storm door de straten. Laat ons hopen, dat het vandaag morgen, Donderdag en Vrijdag an ders is. En nu nog: de vlaggen uit, het dundoek moet nog meer langs straten en wegen wap peren, om de stemming erin te brengen. Zooals men weet, vertrekt vanmiddag kwart over twee, van af het Raadhuis het gemeentebestuur en verschillende autoriteiten naar Julianadorp, voor de aanbieding van de lichtkroon voor de Ned. Herv. Kerk. Laten zooveel mogelijk stadgenooten zich aansluiten, opdat ook het landelijk deel van onze gemeente het medeleven ziet van de stadsbevolking. Crane op zijn luidruchtige manier begroette. Spurling wenkte ons met een korte hand beweging ten groet. Zwijgend verliet Trevor het schip, nadat hij ons weggebracht had. Zwijgend hief hij zijn hand op als afscheidsgroet, toen de af stand tusschen het schip en de steiger zien- deroogen grooter werd, toen de „Frisco" lang zaam den grauwen nevel binnenschoof, die over zee en land hing. De zware rotsklomp der vesting van Gibral tar was achter het grijze regengordijn ver dwenen. Nancy en ik stonden nog steeds op dezelfde plek van het vochtige dek, als bij de afvaart. Wij hielden elkaar vast en voelden ons geheel opgenomen in de eindelooze wijdte om ons heen. Eenige bootslengten afstand dook de zee reeds onder in den grijzen mist. Wij wisten niet, of wij vooruitgingen, of dat wij slechts zweefden in het oneindige niet, waar slechts stilstand is. Onder ons wiegde het schip. Boven ons kreunden de ra's, waaraan de zeilen als natte doeken slaphingen. Druppels vielen in het water. Wij konden ze hooren neerkletsen, zoo stil was het. Op de andere zijde van het schip liep Spurling als een dier in zijn kooi op en neer. Aan het roer de on beweeglijke gestalte van een lid der beman ning. Zijn blauwe sweater stak donker af tegen den grijzen mantel van den nevel. De „Frisco" leek plotseling werkelijk op een spookschip, als een rustelooze geest over de wateren van den oceaan dwalend. Maar het beeld wisselde snel. Na twee uur viel als met tooverslag het- grijze nevelgordijn. Het was in werkelijkheid slechts een soort lichte straatnevel geweest. De „Frisco" liep nu dicht onder de Afrikaansche kust. Op 7 Januari 1937, den dag van het Vor stelijk Huwelijk, zal de post-, telefoon- en telegraafdienst worden uitgevoerd als op Zondag. Het P. T. T. Kantoor is dus geopend: 89; 13—14. Er heeft geen bestelling plaats. De Afdeeling Den Helder van dezen Bond vergaderde gisterenavond. Vooraf werd door een daartoe gevormd Dames-comité bij monde van mevr. Helmstrijd aan de Afdeeling een Vlag aangeboden, uitgevoerd in den vorm van het Mobilisatie-kruis. Tevens werd in principe besloten tot het léggen telken jare op 18 November van een krans bij het mo nument „Voor hen, die vielen". Aan het Vaandeldefilé, op a.s. Donderdag zal worden deelgenomen. Voor ons plotseling de kale rotsen de dorre steenwoestijn in felle zon, die daar op het land genadeloos brandde terwijl zij hier op zee een weldadige warmte uitstraalde. Onder dezen egaal blauwen hemel de donkerblauwe zee, waarover als lange ket tingen witte schuimkoppen. Een stevige bries was opgekomen en liet de „Frisco" met volle zeilen voorwaarts snellen. De lucht was ver vuld met een rinsche frischheid, van een ster ke, mooie vroolijkheid en zuiverheid. Wij voelden plotseling een onmatig genoegen in deze zoo zonderling aangevangen reis, ja wij voelden ons opeens thuis op dit dek, dat zacht onder onze voeten op en neer deinde. De kleine onrustige kapitein en de reusachtige onbewegelijke gestalte aan het roer waren toch niets anders dan onze gastheer en een reisgenoot. Wij gingen naar Spurling, vroegen hem het een en ander over wat wij op het land zagen, een plek, een kaap, een vuurtoren. Hij antwoordde kort, in zijn afgehakten trant, maar niet onvriendelijk. Als hij de namen niet wist, haalde hij er een zeekaart bij en een zeilhandboek. Meer konden wij wer kelijk niet van hem verlangen. Hij sprak met ons en behandelde ons na tuurlijk niet zoo correct als de kapitein van een grooten oceaanstoomer, maar fatsoenlijk en voorkomend. Van de bemanning was be halve de stuurman niemand aan het dek te bekennen. Die sliepen waarschijnlijk nog na hun af- scheidsfuif te Gibraltar. Uit een kleinen schoorsteen van de kombuis dwarrelde de rook van den haard omhoog. Een beeld van vreed zame huiselijkheid. Kom mee, dan gaan we onze luxe hut bezichtigen. Met deze woorden trok Nancy mij mee naar Onder verwijzing naar een in dit nummer voorkomende advertentie van de Heldersche Slagerspatroonsvereeniging vestigen wij er de aandacht op, dat de Slagerswinkels a.s. Don derdag den geheelen dag gesloten zullen zijn. Wij vestigen de aandacht op een in dit nummer voorkomende advertentie, waarin het Passage- en Reisbureau K. Kos, in de Koning straat een extra goedkoope reisgelegenheid naar Soerabaia bekend maakt. Met verwijzing naar de desbetreffende an nonce in het nummer van heden, vermelden wij, dat de Eerste Held. Ver. „Kanaria" haar jaarlijksche tentoonstelling zal houden op 8, 9 en 10 Januari a.s. in het Militair Tehuis aan de Spoorstraat. Het Jongens Feestcomité „Tuindorp" ver zoekt ons een opwekking te willen plaatsen tot bijwoning van het „Knalvuurwerk", dat zal afgestoken worden op het land bij de Sportlaan, nabij het H.R.C-terrein. Om 7.30 u. morgenavond zal een begin ge maakt worden met het afsteken. het salon. De stuurman had zijn plaats inge ruimd, de matras in èijn kooi opgeschud en de dekens opgevouwen. Voor mij had hij de sofa aan de bakboordzijde opgeklapt en als bed ingericht. Mijn groote koffer was te Gi braltar al in het ruim gestouwd. Ik had hier alleen het allernoodigste bij mij. Nu leerde ik echter een geheel nieuwe Nancy kennen, die mij met verbazing ver vulde en waarvan ik erkennen moet, dat zij mij zoo buitengewoon beviel. Zij toonde plotseling huishoudelijke eigen schappen, die ik nooit achter haar gezocht zou hebben. De kajuit was natuurlijk eenigs- zins opgepoetst en schoongemaakt, alleen op mannenmanier. Maar nu ging de bezem er over. Lachend, streng, en met geweldige energie hield Nancy groote opruiming, commandeerde mij niet al leen, maar lachend moest ik mij er in schik ken. Zelfs Spurling kwam er aan te pas. De man aan het roer moest ons een bezem, een emmer en een dweil bezorgen. Ik moest em mers water aandragen, patrijspoorten poet sen. Ik had nauwelijks tijd om adem te halen. Af en toe wierp ook Spurling een wantrou wenden blik naar onze werkzaamheden. Hij verdween wel is waar weer aanstonds, maar na twee uur werd hij in een salon gelaten, dat blonk en glom van zindelijkheid. Hij was stomgeslagen door dit wonder. Het liefst zou ik Nancy een kus gegeven hebben over den trots, waarmee zij ons aan keek. En nu het eten. Spurling wilde nu den man aan het roer aflossen. Finley, kom hier, eten klaarmaken. Maar Nancy viel hem in de rede. (Wordt vervolgd.}

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5