Treinontsporing te 's Hertogenbosch De Hertog van Kent in den Haag Duitschlands wensch naar koloniën Binnenland De vriendschap tusschen Frankrijk en Polen Duitsche bewapening aan de Zwifsersche grens Het Duitsche Episcopaat tegen het Bolsjewisme Een anti-Japansch front? Het Horst Wessellied Tien communisten te Amsterdam gearresteerd Als grondslag van de Fransche leening. Warschau, 5 Jan. Hedenochtend elf uur is de Sej'm bijeengekomen ter bespreking van het wetsontwerp, waarbij den minister van financiën wordt gemachtigd een leening in Fransche francs uit te schrijven, bestemd voor de nationale verdediging. Minister-President Beek heeft een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Het doel van deze leening is duidelijk, we verheugen ons over ieder geweer, dat onze soldaten in handen krijgen. Ik zie hierin geen tegen spraak met mijn werk voor den vrede als Minister van Buitenlandsche Zaken. Twee voorwaarden moeten worden vervuld wil het woord „Vrede" geen ijdel woord zijn, n.1, oprechtheid bij den staat, welke vrede in zijn programma heeft en de kracht om dit programma door anderen te doen eerbiedi gen". Minister BECK. Minister Beek wijst verder op de behan deling van het wetsontwerp inzake deze leening in de Fransche volksvertegenwoor diging, welke eenstemmig de leening toe stond. Dit was de eerste keer in het huidige Fransche parlement dat een wet eenstem mig werd goedgekeurd. Spreker behandelt dan de oorsprong van de betrekkingen tus schen Polen en Frankrijk. In 1921 bezocht het hoofd van den Poolschen staat met den toenmaligen Mihister van buitenlandsche za ken Sapieha en Generaal Sosnkowskki Pa rijs, waar hij in President Millerand en de Ministers Barthou en Briand staatslieden vond die overtuigd waren van het belang, de oude vriendschap tusschen beide landen te herstellen en te bevestigen door een ver bond, maar sedert dien heeft Europa veel gezien. Herhaalde malen is getracht de vriendschap tusschen beide landen te ver zwakken en thans staan we voor een keer punt, we staan voor het failliet van de eer ste poging om het leven der volkeren vreedzaam te organiseeren, of voor een nieuwe poging hiertoe. Op dit oogenblik wordt opnieuw een verlevendiging van de toetrekkingen tusschen Frankrijk en Polen geconstateerd, welke haar hoogtepunt vond bij de bezoeken van Gamelin aan Warschau en van Smiglv-Bydz aan Parijs. Nu olijkt de helderziendheid van hen, die in 1921 het verdrag sloten. Tusschen de Poolsche en Fransche regeering bestaat gelijkheid van opvatting over de grondbeginselen, volgens welke de samenwerking moet worden ge handhaafd en komende onderhandelingen moeten worden gevoerd. Min. Beek heeft deze kwestie met zijn Franschen collega Delbos besproken. Aangezien in beginsel overeenstemming bestaat, hoopt Minister Beek dat het mogelijk zal zijn in de toe komst middelen te vinden om dit verbond op zijn volle waarde te handhaven als een element van veiligheid voor beide landen en een van de factoren van algemeene sta bilisatie van Europa. Mededeeling van mevrouw Tabouis Parijs 5 Januari (A.N.P.) Mevrouw Tabouis schrijft in de Oeuvre, dat de bewa pening van Duitschland aan de Fransch Zwitsersche grens niet kan nalaten op bij zondere wijze de aandacht te trekken van de Fransche regeering. Aan het Boden-meer worden op een op pervlakte van 60 vierk. K.M. de kazernes voltooid voor meer dan 30.000 man vergele ken met 8.000 man voor den oorlog. Bij Neuhausen wordt een terrein van 30 H.A. ingericht voor een geheel ondergrondsch vliegveld. Men kent deze bewapening, omdat de arbeiders, die in staking waren gegaan, werden gearresteerd en naar het concentra tiekamp van Dachau zijn overgebracht. DE 36-URIGE WERKWEEK VOOR HET BRITSCHE SPOORWEGPERSONEEL Eischen van de machinisten en stokers der spoorwegen afgewezen. Het scheidsgerecht der Engelsche spoor wegen heeft afwijzend beschikt over de eischen van den bond van machinisten en stokers ten aanzien van een standaard werkdag van zes uur met een werkweek van 36 uur, hooger loon voor Zondag- en nacht dienst en twee weken vacantie met behoud van loon na 12 maanden arbeid. In de beslissing van het scheidsgerecht wordt gezegd, dat de extra-kosten welke het inwilligen van deze eischen tengevolge zou hebben, 9.704.000 sterling bedragen. Indien deze maatregelen zouden worden toegepast op alle spoorweg-beambten dan zouden de extra-kosten niet minder dan 50.000.000 sterling bedragen. De inkomsten van de spoorwegen zijn niet voldoende om een dergelijke som te dekken, zelfs al zouden geen rente en dividenden meer worden uitbetaald. De Duitsche bisschoppen doen een ernstige aanklacht hooren tegen de kerkvervolgers In het Derde Rijk. Op Zondag 3 Januari is in alle Katholieke kerken van Duitschland een nieuw Herder lijk schrijven van het geheele Episcopaat voorgelezen, over de hulp van de Kerk in den strijd tegen 't bolsjewisme, doch waarin tevens de ernstige bezorgdheid der Duitsche Bisschoppen tot uitdrukking komt, als zou na 't bolsjewisme het Katholicisme in het Derde Rijk vernietigd moeten worden. Het Herderlijk schrijven dat zes kolom druks beslaat, is ook voor ons land van groot belang. De Duitsche Bisschoppen verklaren o.m., dat iedereen, die de téekenen des tijds ver staat, begrijpen moet, dat het bolsjewisme vanuit Rusland den opmarsch naar de Eu- ropeesche landen begonnen is. Overal waar het bolsjewisme zich kan uitvieren, zal het de maatschappelijke orde omver werpen, de volkswelvaart verwoesten en ieder godsdien stig leven vernietigen. Het bolsjewisme in Rusland heeft de beschikking over een reus achtig aantal manschappen en een hoeveel heid grondstoffen voor het fabriceeren van oorlogstuig, zooals geen ander volk in Eu ropa. Waar het bolsjewisme aan de macht komt, worden kerken en kloosters platgebrand, religieusen vermoord, producten van be schaving en kunst, door den ijver en het geloof der eeuwen geschapen, totaal vernie tigd. De verschrikking van het Boek der Openbaring, oorlogsleed, hongersnood en verderf, begeleiden het bolsjewisme op haar weg. De bisschoppen herinneren er dan aan, hoe zij vroeger en nog onlangs in Augustus 1936, op den gruwel der verwoesting wezen, die over Spanje gekomen is en die heel het Christelijk Avondland bedreigt. Ook de Führer en rijkskanselier Adolf Hit- Ier heeft de opmarsch van het bolsjewisme reed van verre zien aankomen en zijn zin nen en zorgen daarop gericht, om dit ont zaglijk gevaar van het Duitsche volk en van heel het Avondland af te weren. De Duit sche bisschoppen beschouwen het als hun plicht om het opperhoofd van het Duitsche rijk met alle middelen, die hen in het hei ligdom ter beschikking staan, bij dezen af- weerkamp te ondersteunen. Want het bol sjewisme is niet alleen de doodsvijand van iedere staatsorde, maar op de eerste plaats de doodgraver van iedere godsdienstige cul tuur, terwijl het bolsjewisme steeds zijn eer ste aanvallen richt op de dienaren en hei ligdommen der Kerk, zooals de gebeurtenis sen in Spanje thans weer opnieuw bewijzen. Het gaat dus om het zijn of het niet zijn van de kerkelijke orde en daarom heeft ook de Kerk in onzen tijd een taak te vervullen bij den afweer van het bolsjewisme. De bis schoppen denken er niet aan den godsdienst over te brengen naar politiek terrein, of zelfs maar een oproep te doen tot een nieu wen oorlog. Wij zijn en blijven de boden des vredes en wij gebruiken slechts de mid delen, die wij de wapens der Kerk noemen. De bisschoppen noemen dan de wapens, welke de kerk bezigt. Deze wapens zijn aldus de Msbd. het geloof, het gesproken woord, het gebed en de boetvaardigheid. Verdere vestigt het Duitsche Episcopaat er de aandacht op, dat de kerk reeds eerder tegen het Bolsjewistische gevaar gewaar schuwd heeft, reeds lang vóórdat Hitier aan de macht kwam. Als een gave onwaarheid hebben wij steeds de berichten gesignaleerd als zouden Katho lieken geheime vrienden zijn van het Bol sjewisme. Uitvoerig wordt in het Herderlijk Schrijven de tegenstelling naar voren gebracht tus schen Communisme en Katholicisme, waar na de Bisschoppen vervolgen, dat het Chris tendom een onverzoenlijke vijand vindt, in het bolsjewisme, en dat het slechts in de verbeelding van een fantast kan opgekomen zijn om ooit met de communisten samen te gaan. De Kerk heeft zooiets altijd veroor deeld en toen onlangs in een Fransch tijd schrift (Terre Nouvelle) gepoogd werd de tegenstelling tusschen Kruis en hamer en sikkel te vervagen, werd dit tijdschrift ver boden. In zijn toespraak tot de Hongaarsche pelgrims heeft de Paus met nadruk ver klaard, dat iedere poging om tot een verge lijk met de communisten te komen moet worden afgewezen. De Bisschoppen zeggen, dat slechts de haat tegen de Katholieke Kerk het voor oordeel kon uitdenken en verspreiden, als zouden er Katholieken zijn, zelfs priesters, die den triomf van het Bolsjewisme zouden wenschen om het Derde Rijk te vernietigen. Wij Katholieken weten, dat wanneer de heerscharen van Moskou, wat God verhoede, de roode vaan zegevierend door Midden- en West-Europa zouden uitdragen, alles in een grooten puinhoop zou worden veranderd, en dat ook het Kerkelijk leven in een verwoes tenden chaos zou worden gestort. De zege praal van het bolsjewisme zou zich even goed tegen de Kerk als tegen den huidigen staat richten. Ja, zou op de eerste plaats en op de meest wilde wijze tegen de Kerk uit woeden. Slechts de waanzin kan de zege praal van het bolsjewisme wenschen. EEN FRANSCHE LEENING VOOR TSJECHOSLOWAKIJE? Het blad der Tsjechische agrarische partij „Venkow" publiceert een onderhoud met een Tsjechoslowaakschen gezant te Parijs, Osuki, waarin de gezant verklaart dat de financieele vraagstukken, waarover den laatsten tijd met Frankrijk werd onderhandeld, zijn op gelost. Deze verklaring wordt in goed ingelichte kringen beschouwd als een teeken dat het Tsjechoslowakije gelukt is, niet alleen de verlenging van de in April a.s. afloopende leening van 1922 ten bedrage van 600 milli- oen francs te verkrijgen, doch bovendien de belofte van een nieuwe leening. De voornaamste moeilijkheid bij de Fransch-Tsjechoslowaaksche handelsbespre kingen lag in het feit, dat Tsjechoslowakije haar betalingsbalans met Frankrijk in even wicht wilde zien, hetgeen op groote moei lijkheden stootte, daar alleen de handels balans in de eerste 11 maanden van het af- geloopen jaar met 110 millioen kronen ten nadeele van Tsjechoslowakije passief was. Daar Frankrijk voor het opheffen van dit passief-saldo geen verhoogden invoer wilde toestaan, eischte Tsjechoslowakije de garan tie voor een leening van een milliard francs. RUSSEN BESCHIETEN JAPANSCHE SOLDATEN. Twee Japanners neergeschoten. Volgens berichten uit Hsinking hebben zich nieuwe grensincidenten voorgedaan. Eind December werden aldus deze mede- deelingen uit Mandsjoekwosche bron Ja- pansche soldaten door Russen beschoten, evenals op 2 en 4 Januari. Ten zuiden van Soei-Fenho, de plaats van een der incidenten, werden twee Japanners neergeschoten. Bij den Russischen consul te Charbin is een pro test ingediend. NA DE REVOLUTIE TE SIANFOE. De troepen van Tsiang-Sjoe-Liang ontvangen hun soldij. Ter completeering van de maatregelen ter reorganisatie der legers van Tsjang-Sjoe- Liang, heeft de executieve Yoean besloten, dat deze troepen de voor de revolte vastge stelde soldij zullen ontvangen. Zooals men weet was de achterstalligheid der soldij een der oorzaken van de rebellie onder den ge- neralen staf van Tsjang-Sjoe-Liang, die daar in een teeken van kwaadwilligheid zag. STAKERS IN FRANKRIJK HERVATTEN DEN ARBEID. De arbeiders en technici in het Sambre- bekken hebben eenstemmig besloten, het werk in alle fabrieken te hervatten op grond van de met de werkgevers te Maubeuge be reikte overeenstemming. De ontruiming der fabrieken heeft een aanvang genomen en Donderdag zullen 16.000 arbeiders weder aan het werk gaan. EEN INTERNATIONALE SCHEEPVAART CONFERENTIE. Op 18 Mei a.s. zal te Parijs een Interna tionale Scheepvaartconferentie worden ge opend, georganiseerd door het Internationale Scheepvaartcomité, welke ten doel heeft de eenheid van het internationale scheepvaart recht te bevorderen. Heeft Tsjang-Kai-sjek toch con. cessies aan Tsjang-Sjoe-liang gedaan? De „Nichi Nichi Shimbun" verneemt uit Sjanghai, dat generaal Yang Foe Tsjeng, de pacificatie-commissaris van Sjensi onder maarschalk Tsjang Sjoe Liang op Nieuw jaarsdag voor het eerst sedert het Sianfoe- incident een Amerikaansch journalist heeft ontvangen. Yang zeide den Amerikaan, dat Maarschalk Tsjang Kai Sjek na nauwkeurige overweging tijdens zijn gevangenschap de eischen van Tsjang Sjoe liang inzake deelnemen van de communisten aan de regee ring en een campagne tegen Japan heeft aangenomen. Hij heeft verder er in toegestemd het een heidsfront tegen Japan te leiden en daarom heeft Tsjang Sjoe liang zijn gevangene vrij gelaten. Generaal Yang verklaarde verder dat indien Tsjang Kai sjek zijn belofte houdt, de troepen in het Noordwesten on middellijk een aangesloten front tegen Ja pan zullen vormen. Cavalerie maakt zich reeds gereed op te rukken naar Soei .Toean. De „Ashai Sjimbun" verneemt uit Sjang hai, dat niemand gelooft aan de mededee- lingen van de Nanking-regeering dat maar schalk Tsjang Kai sjek onvoorwaardelijk is vrijgelaten. Het resultaat van de geheime onderhan delingen tusschen Tsjang Kai sjek, zijn echtgenoote en T. V. Soeng met Tsjang Sjoe liang en Yang Foe tsjeng zou een overeen komst op de volgende punten zijn: Reorganisatie van de vroegere Zuidoostelij TSJANG-SJOE-LIANG. ke en Noordwestelijke legers tot een cen trale legermacht, staken van de strafexpe dities, tegen de communisten en ontwikke ling van een verdedigingslinie tegen Japan, omvorming van de Nanking-regeering en straffeloosheid voor Tsjang Soe liang en Yang Foe sjeng. Tsjang Sjoe liang uit het open bare leven. De staatsraad heeft de beslissing van het militaire gerechtshof, dat Tsjang Sjoe liang veroordeeld heeft tot het verlies zijner bur gerrechten gedurende een tijdvak van vijf jaren, gehandhaafd. Tsjang Sjoe liang zal daarom geen enkele regeeringsfunctie kunnen bekleeden. En Nederlandsch Nieuw Guinea. In een ingezonden stuk in de Times van vanochtend doet Lord Elibank een bei oep op de koloniale mogendheden om te vol doen aan Duitschlands wensch tot het her krijgen van koloniën. Voor zoover Nederland betreft, zegt Lord Elibank, dat land heeft niets verloren of ge wonnen in den laatsten oorlog in zijn be- hagelijke positie als neutraal land, be schermd door de bondgenooten aan beide zijden. Het heeft uitgestrekte onontwikkelde streken in Nederlandsch Nieuw-Guinea, grenzende aan Duitsch Nieuw-Guinea, be woond door stammen, die nog in het stee- nen tijdperk leven en die alle blanken be schouwen als tot één nationaliteit en ras te behooren. Hier, en misschien nog elders, zou Nederland in staat kunnen zijn te hel- pen. Wij zullen het hierbij laten, zegt de N. Rott. Crt. Lord Elibank is voorzitter van het verbond van de Kamers van Koophan del van het Britsche rijk, hij is conservatief lid geweest van het Lagerhuis, voordat hij zitting had in het Hoogerhuis en kent Ne derlandsch Nieuw Guinea in zooverre, dat hij in het begin dezer eeuw deel heeft uit gemaakt van de gemengde commissie (met den resident van Nw. Guinea) voor het vast stellen van de daders van invallen in Britsch Nieuw Guinea. Voordien was hij particulier secretaris geweest van den gou verneur van dit Britsche gebied. Hij is dus een man van gezag en daarom meent het blad van zijn uitlating melding te moeten maken. Het is grappig en lichtelijk naief ook van dezen Lord Elibank, om zoo maar zonder meer in een courantenartikel te komen ver tellen, wat ons land best kan weggeven; zonder dat het daardoor al te zeer zal worden benadeeld. Hij noemt Nederlandsch Nieuw-Guinea een onontwikkeld gebied, waar volksstam men leven, die alle blanken beschouwen als te behooren tot één nationaliteit, maar hij vergeet, dat Nieuw-Guinea een uitge strekt exploratiegebied is. waar ongetwijfeld de beschaving kan worden gebracht, even goed als dat gebeurde in andere, eens on herbergzame streken van onzen Indischen Archipel. Maar in een bepaald komisch daglicht komt het artikel te staan als de schrijver gaat beschikken over gebieden van andere naties want hij wil ook Frankrijk en Bel gië gebieden laten afstaan maar niet spreekt over de meest belangrijke Duitsche gebieden, welke na den oorlog mandaten werden van Engeland en zijn dominions. Het is goedkoop en daarbij heel gemakkelijk ook riemen te snijden van andersmans leer. VLOOTSCHOUW TER GELEGENHEID VAN DE KRONINGSFEESTEN. Londen, 5 Januari. (A.N.P.) Binnen het kader der kroningsplechtigheden zal koning George VI van Engeland op 20 Mei ter hoogte van Spithead de geheele thuisvloot, bestaande uit ongeveer 50 eenheden van alle scheepstypen, schouwen. ENGELSCHE VISSCHERSBOOT VERMIST. Londen, 5 Januari (ANP). De te Huil thuisbehoorende visschersboot Collingwood is 48 uur over tijd. De treiler heeft 18 man aan boord. DUITSCH SCHIP VERMIST. Met twaalf opvarenden vermoe delijk vergaan op de Oostzee. Kiel, 5 Januari. (ANP). Het Duitsche stoomschip „Sensal", dat Pilau (Oost Prui sen) op Kerstdag had verlaten om de Oost zee over te steken en waarvan men sinds dien niets meer heeft vernomen, wordt als verloren beschouwd. Aan boord bevinden zich twaalf personen. Geen persoonlijke ongelukken. Groote materieele schade. In den vorigen nacht is op het stations emplacement, juist op h«t wisselcomplex der lijnen naar Utrecht en Nijmegen, de om tien minuten over half drie pas serende groepsgoederentrein nr. 4005 Utrecht —Eindhoven door tot nu toe onopgehelder de oorzaak ontspoord. Op den wissel sloeg de dertigste wagen uit de rails en nam zeven er achter volgen de wagens mee. Vier der wagens, welke gedeeltelijk geladen waren, werden totaal versplinterd of zwaar beschadigd omver geworpen. Daarbij versperden zij de beide sporen, welke bovendien zeer veel te lijden hadden. De onmiddellijk den goederentrein vol gende nachtposttrein naar Eindhoven, welke kwart voor drie in den Bosch zou arriveeren moest worden opgehouden. De reizigers van dezen trein moesten uitstappen, doch konden eenigen tijd later de reis met het nog intact zijnde gedeelte van den goede rentrein, waarin nu een personenrijtuig was opgenomen, voortzetten. Inmiddels werden terstond maatregelen genomen tot vrijmaking der sporen. Uit Nijmegen kwam een takelwagen met hulp personeel, dat, bijgestaan door personeel uit den Bosch, er vanochtend circa half ne gen in geslaagd was, een der sporen vrij te maken. Tot dat tijdstip waren de treinen voor Rotterdam omgeleid over Lage Zwa- 'uwe, terwijl de reizigers uit het Noorden een kleine wandeling langs de ruine moes ten maken om het Bossche station te berei ken. Daar de wissels ernstig beschadigd Zjjn zal het den geheelen dag duren voor dj beide sporen zijn hersteld. Persoonlijke ongelukken deden zich nief voor. Er wordt met man en macht gewerkt om het moeilijke werk zoo snel mogelijk zijn beslag te doen krijgen. Het was een groote voldoening, dat nï ruim b'A uur inspannenden arbeid een der sporen weer volledig was vrijgemaakt, waar door de treinen, zij het dan met behulp van een loods, weer tot in het station konden doorrijden. Het was nu niet meer noodig de reizigers van Nijmegen per bus van Rosmalen te halen en die voor Nijme, gen per bus naar Rosmalen te brengen, en de reizigers van en naar Utrecht behoefden nu niet meer langs de spoorbaan te gaan om hun reis te vervolgen. De stagnatie in den treinenloop was hierdoor gisteren in den loop van den och, tend aanmerkelijk verminderd. Alle goe. derentreinen zijn na het ongeval opgehouden Een geluk mag het heeten, dat het middenge deelte van den goederentrein is getroffen, Hierin bevonden zich geen remmers of ander personeel, zoodat het ongeluk zich beperkt tot materieele schade. Ontvangst op het vliegveld Ypeiu burg. Reeds vroeg wapperde gisteren de Union Jack van het stationsgebouw op het vlieg veld Ypenburg want in den loop van den ochtend zou hier de Hertog van Kent ver wacht worden, die als vertegenwoordiger van de Britsche koninklijke familie de hu welijksplechtigheden komt bijwonen. Te ongeveer 10 uur had men van het Londensche vliegveld Hendon het startbe- richt voor Ypenburg ontvangen. Tegen half elf verzamelden zich in de zaal van de Aero-club verschillende hooge persoonlijk, heden om den Engelschen gast te ontvangen, Te ongeveer tien minuten voor half 12 werd de Havilland, die prive-eigendom is van den hertog van Windsor, zichtbaar. De particuliere vliegtuig-bestuurder van den Hertog van Windsor, Captain Fielden, draai de eenige bochten boven het vliegveld en zette de machine vervolgens netjes neer, waarna zij naar het terras taxiede. De rood-grijze de Havilland dragon rapid die reeds eenige malen een bezoek aan ons land heeft gebracht, laatstelijk nog in den afgeloopen zomer, toen zij den Hertog van Kent naar Schiphol bracht, om de tentoon stelling van Engelsche kunst in het stede lijk museum in Amsterdam te openen, kwam vlak voor de ter ontvangst aanwezige per, sonen tot stilstand. De Hertog van Kent werd het eerst be groet door Sir Hubert Montgomery en door Hertog Adolf van Mecklenburg, die de an dere aanwezige personen aan hem voorstel den. In een der gereedstaande hofauto's nam hij met Hertog Adolf plaats en slechts opge- merkt door het publiek, dat zich bij de Hoornbrug had verzameld in afwachting van zijn komst en dat hem luide toejuichte reed de auto snel naar de stad, waar zij te kwart voor 12 arriveerde voor hotel Pau, lez aan het Korte Voorhout, waar de Prins zijn intrek heeft genomen. Een onverbrekelijk onderdeel van het officieele Duitsche volks, lied. Ter eere van de Engelsche en Duitsche gasten van H. M. de Koningin zijn gisteren, op den eere-avond in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen het Engelsche en 't Duitsche volkslied gespeeld. De aankondi ging dat het Horst Wessellied gespeeld zal worden" heeft aanleiding gegeven tot com mentaar, waaruit misverstand blijkt zoowel ten opzichte van de beteekenis als van den inhoud van dit lied. Het Horst Wessellied vormt een onverbrekelijk onderdeel van het officieele Duitsche volkslied, hetwelk bestaat uit een combinatie van „Deutschland uber alles" en het Horst Wessellied. Wanneer dus uit beleefdheid jegens H.M.'s Engelsche en Duitsche gasten de Engelsche en Duitsche volksliederen gespeeld worden, behoort daar vanzelfsprekend óók de officieel geadopteer de strofe van het Horst Wessellied toe. De meening, dat hier in anti-Joodsche uitingen zouden voorkomen, is onjuist. Er staat geen woord in, dat als zoodanig zou kunnen wor den uitgelegd. Ten overvloede kan worden meegedeeld, dat het spelen van het lied direct noch indirect verband houdt met de besprekingen, welke de laatste dagen tus schen de Nederlandsche en Duitsche regee ringen zijn gevoerd. Zeven Duitschers vastgehouden. Amsterdam, 5 Januari. In den afgeloo pen nacht hebben eenige rechercheurs van de centrale recherche onder leiding van den chef van den vreemdelingendienst, hoofd inspecteur M. O. F. van der Heul, een inval gedaan in een woning aan de Padangstraat in de Indische buurt. Het was aan de politie ter oore gekomen dat hier een bijeenkomst zou worden gehou den van communisten, welke zich, naar men vermoedde met illegale actie bezig hielden- Daar hierbij hoogstwaarschijnlijk een aantal ongewenschte vreemdelingen betrokken was, besloot de vreemdelingendienst te midder nacht ter plaatse een onderzoek in te stel len. Inderdaad werden in de woning 10 commu nisten aangetroffen, die blijkbaar een verga dering hielden. Papieren, brochures en een tumapparaat werden in beslag genomen, terwijl de communisten naar het hoofdbu reau werden overgebracht. Het gezelschap i® toestaan uit drie Nederlanders en ''fschers. Deze laatsten zijn vastge- gesteh?' Nederlanders zijn op vrije voelen Be Duitschers waren niet in het bezit van paspoorten. ,.„T°t diep in den nacht heeft de centrale echcrche het onderzoek voortgezet.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2