Stadsnieuws De strijd om de k. „Betty Jplv Bonn" Onze zaak i morgen gesloten i Woensdag 6 Januari 1937 Heldersche Courant Tweede Blad De Heldersche Courant verschijnt niet In verband met het na- tionale karakter van den j dag van morgen, zal onze j zaak den geheelen dag ge- j j sloten zijn. De Heldersche Courant j zal niet verschijnen, V De Parade* Fa, A. P. Bouman levert het a.s. Huwelijkscadeau van de Indische bevolking. Christelijke Oranjevereeniging „Den Helder". Den Helder als lichtstad Taptoe door verlichte straten. De Vlamingstraat viert feest. Estafetteloop Pro Patria-K.S.K. Zoojuist ontvangen ütanje ftppeJuzzle uitgevoerd in zeer mooie kleuren, +400 stukjes. Prijs 45 ets. Dc Oranjefeesten in Casino. Buurtvereeniging Emmastraat. Licht op voor alle voertuigen Veilig voor Griep en Keelpijn Den Helder lijdt aan Griep. Laat U vandaag scheren. Aanbesteding. F eullleton ii i Wij verzoeken onzen adver- teerders hun advertenties voor het nummer van Vrijdag, zoo j mogelijk hedenmiddag of j j hedenavond te willen opgeven. 1 DIRECTIE HELDERSCHE COURANT Toegangskaarten voor de leden van „Onze Vloot". Onder verwijzing naar een in dit nummer voorkomende advertentie maken wij er onze lezers op attent, dat de toegangsbewijzen voor de Parade op Vrijdag a.s., vanaf hedenmiddag 2 uur kunnen worden afgehaald door leden op vertoon van de lidmaatschapskaart 1936, aan ons Bureau in de Koningstraat. De Heldersche vertegenwoordiger: firma Beemsterboer, Keizerstraat. Woensdagmorgen 30 Dec. j.1. werd door een aantal vertegenwoordigers van ons Insulinde aan het Vorstelijk Bruidspaar aangeboden een diamanten-armband, zijnde het Huwelijksge schenk der Indische bevolking en welk waar devol cadeau door onze Prinses op den dag van haar huwelijk gedragen zal worden. Het sierraad bestaat uit brillarïten, gezet in platina. De diamanten zijn alle volstrekt loupe- zuiver en afkomstig uit Zuid-Afrika. Het aan tal steenen bedraagt niet minder dan 1700, waaronder zich 34 groote bevinden. Zoowel op den armband als op de doos be vinden zich mystische en symbolische voor stellingen, terwijl het geheel werd uitgevoerd en ontworpen door de N.V. A. P. Bouman te Den Haag. Wij mogen hierbij de aandacht vestigen op het feit, dat deze firma in Den Helder ver tegenwoordigd wordt door de fa. Beemster boer, Keizerstraat 15. De leden worden verwacht zich Donderdag avond te 7% uur op de Weststraat b. d. Westerpoort achter het vaandel op te stellen. (Voorzien van lampion). Gisterenavond waren zoo goed als alle stra ten, die versierd zijn, ook in feestlicht gezet en dank zij het gunstige weer, tenminste in den vooravond, waren er heel wat kijkers. Men her kent de stad ternauwernood in dit feestkleed, wat een gansch ander aspect hebben de straten gekregen en met wat een smaak heeft men de zaak aangepakt. Het aardigste effect heeft men lang niet altijd bereikt in de z.g. groote straten. Neen, juist de binnenstraten, de stra ten die wat achteraf liggen, hebben een sprookje van hun omgeving gemaakt. Het is niet doenlijk alle straten te noemen die een bezoek waard zijn. We werden gisterenavond getroffen door het effect van de verlichting van Kanaalweg en Loodsgracht, waar men als het ware onder een sterrendak gaat. We wer den gefrappeerd door de verlichting van de gasfabriek, met honderden lampen en wappe rende flambouwen. We werden geboeid door de Wagenstraat met haar lampion-verlichting, door de Nieuwstraat en de Torenstraat, door de Basstraat en de Middenstraat. Maar waar zullen we eindigen? Men neme vandaag zijn Oranje-programma en wandele volgens de daarin, op pagina 17 aangegeven route, nog beter is het natuurlijk de fiets te nemen, omdat men een stevige tip pelaar moet zijn om dit wandelingetje te vol brengen. Men kan natuurlijk ook zijn tocht op een bepaald punt onderbreken en morgenavond en Vrijdagavond vervolgen. Het loont de moeite! Vanmiddag van 4.30 uur tot 7.30 uur gaat de jury de verlichte straten rond en zal een oor deel uitspreken over versiering en verlichting en daarnaar de prijzen bepalen. Een eerste prijs groep A. Een eerste prijs groep B. Een eerste prijs groep C. De verdeeling der buurten in 3 groepen is zóó bedoeld, schrijft het programma, dat er dus 3 eerste prijzen zijn van-dezelfde waarde. De kleine volkswijk, waarin maar weinig geldmid delen beschikbaar waren en die naar verhou ding daarvan toch een aardige versiering heeft, verkrijgt als mooiste in zijn groep denzelfden prijs, als de eerste winkelstraat, die met meer geldmiddelen gemakkelijker een mooie versie ring heeft bereikt. Prijzen, aangeboden door het Centraal Be stuur van de beide plaatselijke Oranje-vereeni- gingen, bestaan uit drie bekers, met de vol gende inscriptie: Aangeboden door Centraal Oranje-comité. Eereprijs a, b of c. Straatversiering 7-l-'37. Bovendien is door het K.S.K.-comité een plaquette aangeboden; door de firma Beemster boer en door de „Heldersche Courant" eveneens een prijs voor een bekroonde straat, welke prij zen door de jury zullen worden toegekend. De uitslag zal hedenavond, door middel van bulletins, voor ons Bureau worden bekend ge maakt, waarschijnlijk om pl.m. 9 uur. De straten zijn verlicht. Sommige heel mooi, andere wat minder, al naarmate de cömité's de beschikking hadden over min of meer overvloedige contanten. Maar wat wel al die straten gemeen hebben, dat is het vroolijk cachet, een karakter van feestvreugde, ook die, waar men wat minder aan met de lampions, de bloemen en de overige verlichting moest doen. En door die straten, vol van licht en vol van vroolijk lawijt van vele honderden belangstel lenden marcheerde gisteravond de staf. „Onze" staf. De staf, met zijn blinkende instrumenten, waar die duizenden en duizenden extra lichtjes vroolijk-flonkerende facetten inwierp, en met de fakkels, waarvan de oplaaiende vlammen gril lige schaduwen en fantastische beelden op de huizenmuren wierpen. De staf marcheert Met daverende marschen door de stad, die nu feestviert, met roffels, waar je plezier in krijgt als je ze hoort en waar het goed op mee-loo- pen is. Het was druk op straat, waar het nu eens niet al te hard regende en waar het niet al te bar waaide. Het was ook druk voor de ramen, waar velen een kijkje kwamen nemen, zoowel jong als oud, naar ons echt Heldersch muziekcorps, het korps, waar we als Jutters trotsch op zijn en dat in den lande niet geëvenaard wordt op de wijze, waarop het zijn marschen speelt. Taptoedat beteekent straten, die dave ren van tempo, dat is een stad, die voor enkele kwartieren gevangen wordt in den toover van een oude en bekende rhythmiek, dat zijn Marineklanken over een Marinestad. In een feestelijk versierd lokaal van de Comeniusschool, gratis door het bestuur dezer school beschikbaar gesteld, had gisterenavond een bijeenkomst plaats van de bewoners der Vlamingstraat om het heuglijk gebeuren in de geschiedenis van ons Vorstenhuis te vieren. De Vlamingstraat is zeker een van de fraaist ver sierde straten van onze stad geworden. De lichtzuilen en de ontelbare, in de Vaderland- sche kleuren gehouden lampjes, die tusschen het groen en de vlaggen, die boven de straat zijn aangebracht, hun feeëriek licht uitstralen, leveren een aardig aspect op. De heer Lak, de voorzitter van het buurtcomité, vertelde ons, dat voor de zuilen liefst 350 m katoen en 2730 voet panlat was gebruikt, wel een bewijs, dat er heel wat komt kijken voor een straat op een dusdanige wijze versierd is. Dit was dan ook niet mogelijk geweest, zoo vertelde ons deze voorzitter, wanneer er niet zoo kracht dadig door allen en wel in het bijzonder door den reclameschilder, den heer Thiel, die zijn werkplaats had beschikbaar gesteld en tevens de niet met deze versieringen op de hoogte zijn de medewerkers, zijn practische kennis had bij gebracht, was medegewerkt. Na gedanen arbeid is het goed feestvieren. Dat bleek uit de uit stekende stemming, die in het meer dan volle lokaal heerschte. Het was de heer Lak, die het openingswoord uitsprak en de aanwezigen har telijk welkom heette, in het bijzonder de fami lie Hen, die vandaag tevens den dag herdenkt, dat zij voor 49 jaar in den echt verbonden zijn, waar op vanzelfsprekend een „Lang zullen zij leven" volgde. Op rijm gaf de voorzitter dan een heilwensch op het Vorstelijk paar, en tevens op de gebeurtenissen, die deze dagen zoo belangrijk maken. Dan wordt er overge gaan tot de afwerking van een programma, dat er in alle opzichten mocht zijn. De eene attractie na de andere. En tusschen de ver schillende nummers thee, gebak, bonbons, sigaren en wat dies meer zij. Het is dan ook wel te begrijpen, dat de avond als het ware omvloog en de Vlamingstraters dezen niet licht zullen vergeten. Tot besluit werd een door een der bewoners gecomponeerd lied gezongen, een lied, dat blijk gaf van de warme gevoelens, die men ons Vorstelijk Huis toedraagt. De meeste vereenigingen wachten (als echte Jutters!) met inschrijven tot den laat- sten dag. Maar laten de twijfelaars niet lan ger op zich laten wachten, want iedereen kan aan dezen loop meedoen. Echte athletiek- ploegen zijn er niet bij, zoodat ieder zestal van iedere soort vereeniging een kans heeft op den fraaien prijs. Wij meenen er goed aan te doen de af standen nog even te bespreken. De eerste loopers starten op het Konings plein en loopen tot Nijpels; daar geven zij over aan de no's twee en die loopen Spoorstraat Keizerstraat tot Neels; de derde loopers gaan Keizerstraat uit rond het blokje bij Pronk en terug weer tot Neels; de no's vier terug tot Militair Tehuis. De no's vijf Spoor straat uit, rond den lantaarn bij Tivoli en te rug weer tot het Militair Tehuis en de no's zes het laatste stuk tot Koningsplein. Alle sportvereenigingen hebben een uitnoo- diging gehad, zoodat alle leden zich tot hun bestuur kunnen wenden. Leden van Helder kunnen zich opgeven bij A. Veen, Spoorstraat. Over denzelfden afstand wordt ook nog een persoonlijke loop gehouden. Laten alle sportmannen met Ausdauer zich hiervoor opgeven, dan kan dit eveneens een spannend nummer worden. Inlichtingen tot en met Donderdag bij A. Veen, Spoorstraat 70, en L. D. de Snayer, Laan 1. De populaire „Melody Makers", welke in afwisseling met „The Ramblers" de dans muziek verzorgen in Hamdorf Laren, zullen heden en morgen in „Casino" de vroolijke stemming maken, welke bij deze feestweek past, schrijft ons de Casino-directie. Dit veelzijdig ensemble maakt behalve uit stekende dansmuziek een buitengewoon goede selectie stemmingsmuziek, welke een gezellig feest kenmerken. Hedenavond na het vertrek van den optocht uit „Casino" is de zaal weer geopend voor de feestvierders, waar de Melody Makers het Oranjebal leiden. Wij wijzen erop, dat de avond aanvangt te half negen. Morgenmiddag van 3.30 tot 6 uur geven The Melody Makers een thé dansant. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de adver tentie. In de advertentie van „Casino", waarin de Directie voor Woensdag en Donderdag de z.g. Oranje-bals aankondigt, is een abuis geslopen. Er staat n.1. entrée Donderdagavond 30 cent. Dit moet zijn: Donderdagmiddag. De buurtvereeniging van de Emmastraat zette gisterenavond de feestelijkheden in met een gecostumeerden optocht, welke heden- ELKEN OCHTEND VERSTIJFDE VINGERS Hulpbehoevend door rheumatische pijn. „Mijn rheumatische pijn was zoo erg, dat ik een stok moest gebruiken om te kunnen loopen en 's ochtends bij het opstaan waren mijn vingers steeds verstijfd. Voordat ik ech ter de tweede flacon Kruschen Salts op had, was mijn rheumatische pijn volkomen ver dwenen. Dit schrijft de heer R. G. S. Rheumatische pijnen en kwalen als spit, ischias, jicht, ontstaan maar al te dikwijls door een te groote hoeveelheid urinezuur in het lichaam. De zes minerale zouten in Kru schen Salts zorgen er echter voor dat alle gevaarlijke afvalstoffen zacht en volkomen uit het lichaam worden verwijderd, zoodat de oorzaak van de rheumatische pijnen wordt op geheven. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch en op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Mij, Am sterdam, voorkomt. (Adv.) Woensdag 6 Jan. 16.29 uur De antiseptische tandpasta Ivorol zuivert den mond van bacteriën en vermindert besmettings gevaar in tijden van griep en verkoudheden. avond, vanwege het succes, zal worden her haald te ongeveer half negen. De commissie verzoekt derhalve den bewo ners van de Emmastraat, welke zich willen aansluiten, zich om acht uur te verzamelen bij het commissielid B. Koopman. Van een bacil. Het is al heel lang geleden, dat wij eens een boekje in handen kregen, dat op popu- lair-wetenschappelijke wijze den leek trachtte uit te leggen het kwaad, dat de gevaarlijke microbe, de verderfelijke bacil, op het men- schelijk wezen uitoefent. Het is, zooals gezegd, al lang geleden, maar nog is het, of wij het boekje voor ons zien. Het boekje, waarin de bacil stond afgebeeld als een voorhistorisch insect, met een duivels- kopje, met poten, waaraan zwarte haren en knijpers, met een bek, waarin de tanden kleine messen waren. En een uitdrukking, om nachtmerries van te krijgen. Dat was dus de bacil, in den volksmond „baksil" genoemd en deze is het, die zich reeds gedurende een 7-tal dagen in enorme horden in Den Helder en ook in overig Neder land verzameld heeft, teneinde den mensch te belagen. Deze bacil (het is de „Griep-bacil") heeft al heel wat op z'n geweten. Hij heeft al honder den en honderden afspraken gedurende de feestdagen in de war gestuurd. Hij heeft de dokterswachtkamers gemaakt tot oorden van gezamenlijke samenkomst en dito lijden. Hij heeft de fruitleveranciers rijk en de ouders van groote gezinnen arm gemaakt Bij al deze narigheid is één prettiger om standigheid te noemen. Deze griep-periode schijnt niet van ernstigen aard te zijn. Dat wil zeggen: ernstige gevallen komen zéér sporadisch voor. De meesten zijn er met een dag of drie, vier weer bovenop. Wat de oorzaak van deze epdidemie is? Hiervoor zullen wel diverse factoren aan te wijzen zijn. Daar is het wispelturige weer, dat nu eens heel koud is, dan weer abnormaal hoog van temperatuur. Daarbij komt de om standigheid, dat zeer velen zich vooral in deze periode, nu men overal aan het "versieren ge weest is, buitendeurs begeven hebben, al dan niet voldoende gekleed. Bij onze informatie gister, aan de daar toe bevoegde instantie, werd ons gezegd, dat als de voorteekenen niet bedriegen, deze griep-aanval reeds weer iets aan het afnemen is. Voor diegenen, die dus nog niet den strijd met de hierboven genoemde bacil aangebonden hebben en zich ervoor blijven hoeden, bestaat dus de kans, dat zij er ditmaal ongehavend doorkomen. Wij vestigen de aandacht op een in dit num mer voorkomende advertentie, waarin het bestuur der plaatselijke Kappersvereeniging bekend maakt, dat morgen van 11 uur voor middags af de zaken gesloten zullen zijn. Dinsdagmorgen is ten Raadhuize openbaar aanbesteed het uitvoeren van schoonmaak werken aan gemeentegebouwen gedurende het jaar 1937. Er was als volgt ingeschreven: G. van Leeuwe 200.— K. van Reek 526.— A. van Reek 275. AaHEL door Friedrich L i n d e m a n 38) Moet de kapitein daarvoor telkens het roer overnemen? Nu viel ons plotseling in, waaraan wij tot op heden niet gedacht hadden, buiten de ka pitein en da stuurman waren er nog slechts drie man aan boord. De overige vier waren op de „Betty Bonn". Nancy gaf uitkomst. Dan neem ik vanaf heden de zorg voor de keuken op mij. Afgeloopen. Maar dat kost u een heeleboel geld, kapitein! Spurling stootte een heeschen lach uit. Dus die zelfs was aangestoken door de levenslus- tigheid van dit meisje. Nancy liet zich door Finlay, een grooten fcreedgeschouderden Schot, de kombuis wijzen. Het was een kleine ruimte aan de achter zijde van het schip, dat ik reeds bij de „Betty Bonn" gezien had, nauw, dat net nog een kachel, een tafel, een bordenplank en voor raadkast kon herbergen. Nancy nam het eens vluchtig op en was reeds bezig met een kletterend spel van pan nen, ketels en teilen. Door het lawaai was Crane wakker gewor den, die vlak bij de kombuis sliep. Hij had ge weldig pleizier. Hallo, ons nieuwe koksmaatje! Maar de nieuwe kok wist er oogenblikke- lijk gebruik van te maken. He, stuurman, breng eens wat spek hier naartoe, ouwe roover! of denk je misschien, dat wij niet iets hartigs noodig hebben, nu wij hier zoo hard werken? Crane, die den sleutel van de proviand- kast had, verdween lachend, maar gehoor zaam. Met slaperige gezichten verschenen nu ook de twee andere matrozen op het dek en wierpen een schuin oogje naar den nieuwen kok. Deze liet zich niet intimideeren, lachte, zong, commandeerde en kookte, dat het een lust was. Ja, zoo'n gezelligen maaltijd had de goede oude „Frisco" waarschijnlijk nog nooit mee gemaakt. Het eten was als gewoonlijk: spek met bruine boonen. Maar Crane bezwoor, zoo'n vorstelijken maaltijd had hij zijn heele leven nog niet gehad; ge kondt toch maar direct merken, dat er een vrouw aan te pas geko men was. Crane was een man van de wereld. Voor onze tafel in de kajuit had Nancy een witte doek te voorschijn gehaald, had de half- verbogen blikken teil prachtig blank ge schuurd dat wil zeggen: dat had ik gedaan had keurig gedekt. Ik zou mij niets verwonderd hebben, indien zij ook nog een paar bloemen op den kop getikt had. De anders zoo kale kajuit maakte opeens een warmen bewoonbaren indruk. Zelfs Spur ling krabbelde een beetje bij, toen hij met ons aan de keurig gedekte tafel, voor de pan met dampende boonen zat. Hij stond zelfs op, kroop ergens achter en haalde glazen en een flesch Spaanschen wijn. Wij stootten aan en waren de beste vrien den. Ik moest er telkens Nancy op aan kij ken, hoe zij het klaar gestoofd had het schip als 't ware in een paar uur te betooveren, een betoovering waar ik reeds lang onder gebukt ging en waartegen ik mij met alle kracht poogde te verbetten. Maar vanaf het oogenblik, dat Nancy zich zelf tot scheepskok gepromoveerd had, werd ik eenvoudig door haar tot kajuitsjongen ge degradeerd. Na het eten stelde zij mij aan tot vatenwasscher, ik elk geval voor de va ten uit de kajuit. Er goed ging mij dit niet af, en ik kwam mijzelf met mijn witte schort, buitengewoon komisch voor, maar ik deed aan het spelletje mee, alleen reeds omdat ik Nancy daarmee een pleizier deed. Toen ik echter voor de kombuis zat en ook Spurlings lepel en bord schoonmaken moest, werd het me toch een beetje te bar en vond ik dat het tijd werd eens een beetje roet in 't eten te gooien. Ja, Nancy, luister eens, ik geloof, dat ge vergeten bent, dat wij hier niet op een plei- zierreisje zijn. Als ik me niet vergis betreft het hier zoo iets als een criminalistischen onderzoekingstocht. Zij keek mij aan. Wat is het? Het leek er op het oogenblik inderdaad op, alsof zij geheel vergeten was, om welke reden wij deze avontuurlijke reis bego-nen waren. Maar misschien had bij haar de vreugde over het toevallige samenzijn op dit schip de over hand genomen en was zij de rest plotseling weer vergeten. Zij lachte mij eenvoudig uit, toen zij begreep, wat ik bedoelde. O, ge bedoelt Emmo. Ssst. Ik moest haar luidruchtige stem een beetje temperen. Nancy, begrijp me toch! Maar zij lachte maar steeds door. Laat mij mijn gang maar gaan. Ge zult eens zien, hoe mijn nieuwe vrienden mij alles vertellen zullen, wanneer we maar eenmaal goed maatjes geworden zijn. En als ze niet willen dan krijgen ze eenvoudig niets meer te eten. Maar ik krijg ze wel zoover. Ik ben hier de voornaamste man aan boord als gij dat nog niet wist, meneer de kajuitsjongen! Maar Nancy scheen toch niet gauw verder te komen. Zeker, zij was vriendelijk met alle man schappen. Zij stond bij den man naast het roer. Zij hielp bij het inhalen van de zeilen. Overal, waar Nancy was, was vroolijkheid. Er was op de „Frisco" nog nooit zoo gelachen dan in deze dagen. Ik stond er bij en bewonderde steeds weer opnieuw de geweldige levenslust en energie van dit meisje. Zij sprong om met Spurling, met Crane, met de matrozen, met een gemakkelijkheid, dat het een lust was om naar te kijken. Deze oude zeebeeren lieten dit alles zich stralend van vreugde welgevallen. Vooral de drie matrozen, onbeholpen ongelikte reuzen met geweldige handen en stierennekken, wa ren haar trouwste kameraden. Crane trachtte natuurlijk haar het hof te maken, en zelfs Spurling wierp af en toe van onder zijn borstelige wenkbrauwen een bewon- derenden blik op haar. Wij waren een echt genoeglijke groote familie. Als Trevor bij ons geweest was, zou hij zich verschillende malen afgevraagd hebben, hoe het mogelijk was, dat hij ooit op de gedachte gekomen was deze hardwerkende en sjouwen de zeelui van moord, of van welke misdaad dan ook of zelfs van het minste vergrijp, te verdenkene. De reis verliep ongewoon vlot. Wij hadden bijna regelmatig den wind achter, zoodat wij snel vooruitkwamen. Crane had al uitgerekend, dat de heele over tocht niet langer dan vier dagen zou duren. Het mooie heldere weer was gebleven. Ponlay, de groote, goedige Schot, had uit zeilen een hangmat voor Nancy en mij gemaakt. Zoo lagen we den heelen dag d.w.z. wan neer Nancy ons vrijgaf in de zon te bra den. Het dek was meestal leeg. De anderen waren in hun kooien gekropen of speelden kaart. Aan het roer stond de roer ganger, soesde voor zich uit en hield het schip in de juiste koers. Boven ons knarsten zacht de ra's. Soms klapte een zeil. Uit den schoor steen der kombuis kringelde fijn de rook om hoog. De scheepskat lag bij Nancy op schoot en spon. Het was een vreedzaam tafereeltje. Maar toch waren er weer oogenblikken, waarop wij aan het andere herinnerd werden, aan de donkere schaduw, aan het raadsel, dat met het schip meezeilde. Ook de drie matrozen, die hier aan boord waren, waren destijds mee geweest op de „Betty Bonn". Colcord en Baily hadden samen met Crane het schip doorzocht. Colcord en Finlay hadden het met den boosman, die nu bij ïhompson op het schip was, Gibraltar bin nengebracht. Zij moesten dus iets weten. Doch iederen keer, wanneer Nancy ik hield mij met opzet afzijdig op haar vroo lijke manier over de „Betty Bonn" of over Emmo Deerkson begon, zwegen zij. Nancy maakte het hun toch heel gemak kelijk. Zoo terloops wierp zij een woord of een scherts op, waarop eigenlijk weer een scherts als antwoord had behooren gegeven te wor den. Maar niet- Trijnsen en zich afwen den. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5