6 victorie blouse-en rokdracht Moderevue van de De vrouw als Kaméleon Zaterdag 9 Januari 1937 Vierde blad somptueus corsage van goud-lamé, waarvan de breede „basque" tot om uw heupen daalt De rok is dezelfde gebleven; goud-lamé en zwart glanzend satijn vormen een verruk kelijke combinatie. Hoogstens hebt u nog uw eenvoudige wollen huispantoffeltjes door sierlijke lamé-muiltjes vervangen, die met uw corsage in vol accoord zijn. Maar dat is het werk van vijf seconden. Het huiselijke vrouwtje, dat u om kwart voor vieren waart, is twee minuten later omge- tooverd in een gastvrouw, die zich zeker niet behoeft te verwijten dat zij haar bezoe kers in négligé ontvangt De blouse-dracht heeft zich zóó ingebur gerd dat er ontelbare stoffen verkocht wor den, die uitsluitend met het oogmerk om er blouses van te maken op de markt ge bracht zijn. Zeer mooie „voiles de laine", met Indische en Perzische motieven bedrukt, zijn alleen in den vorm van blouses te dragen. Wie nog rijker stoffen wenschen kunnen haar keus vestigen op zijde-fluwee- len, waarin pareltjes geweven zijn, of op brocaten, dezelfde, die voor avondjapon nen gebruikt worden en die deze laatste in bijna alle gevallen overbodig maken. De corsages van deze kostbare stoffen ver vaardigd hebben voor het oogenblik trois- quarts-mouwen, of ook mouwen, die boven den ellebooog eindigen, maar die niette min geplisseerd zijn en wijduit staan en in geen enkel geval nauw om den arm sluiten. Daarenboven zijn die gelegenheids blouses lang; ze reiken tot ver over het middel en vragen veelal om ceintuurs., die in dezelfde kleur als de blousetuniek geko zen behooren te worden, willen zij de har monie van het kleedingstuk niet hopeloos verstoren. De blouse en dit geldt voor het een voudigste ochtendblousje als voor het ele- ganste corsage van de zeldzaamste stof wordt over de rok gedragen. Geen enkele blouse verdwijnt meer in de rok. Dat gaat ook niet meer, want alle blouses hebben de neiging langer en langer te worden. De blouse-cassaquin, die geen „blousje" meer genoemd worden kan, maar een belangrijk kleedingstuk is, veel belangrijker dan de rok, komt meer en meer in de mode. Maar ook bestaat er veel vraag naar de vest- blouse, die van het vest van den man niet veel verschilt. Deze vest-blouses kunnen met en zonder mouwen gedragen worden. In het eerste geval draagt men ze zonder onderblouse en versiert ze met galons, met borduurwerk en soms ook alleen met knoopen, twee rijen knoopen meestal, die in den vorm van p$n V samenloopen. In het tweede geval is het vest alleen een overblou- se, waaronder een andere van tulle gedra gen wordt Een blouse in vestvorm zonder mouwen kan niet als zelfstandig kleeding stuk gedragen worden, tenzij de draagster een zeer jong meisje is. In dat laatste ge val staat Schotsch of Engelsch fluweel heel vroolijk en sportief. Het meerendeel der moderne blouses sluit vrij hoog. Wil men den hals geheel be dekken dan is het best een blouse te dra gen, die aan den Russischen kiel denken doet. De sluiting bevindt zich dan op zijde. Ook deze dracht is uiterst flatteus. In hoe ontelbaar veel variaties de blouse ook gedragen kan worden, zij is toch niet voor iedereen geschikt. Zij heeft ééngebrek, waarvan zij niet te genezen is: zij breekt de lengtelijn van het lichaam. Nu komt dat er weinig op aan als de draagster een normale lengte heeft en het is zelfs een voordeel als die normale lengte nog overschreden wordt maar het komt de kleine vrouw niet ten goede. De kleintjes onder ons moeten er in de eerste plaats op uit zijn een beetje langer te schijnen en met het dragen van blouses wekken zij juist den indruk nog wat kleiner te zijn dan de natuur haar ge maakt heeft. De kleine vrouw moet er tegen waken de lichaamslijn te snijden, zij moet het lichaam niet in helften verdeelen. Zij moet dus géén blouses dragen, die haar niet staan, niet kunnen staan. Wie 1.60 M. niet haalt doet veel beter een japon, liefst een niet te korte japon, te dragen en in de meeste gevallen zal het aanbeveling verdienen zelfs een ceintuur achterwege te laten. De japon van de klei ne vrouw behoort de taille en de heupen strak te omkleeden. Zoo verslankt zij. Is de stof ge streept dan moeten de streepen verticaal en niet horizontaal loopen. De mouwen zullen nimmer wijduit staan; ieder breedte effect is uit den booze. Dit is de eenige restrictie die ten aanzien van het dragen van blouses te maken is. In alle andere gevallen is de blouse-en-rok dracht even gemakkelijk als flatteus. Zij zal zich nog lange, lange jaren handhaven. GERTRUDE. - Zeldzame foto van de kleine Panda of Kattenbeer een der meest schuwe dieren der schepping. Er was een tfjd in de bijna vergeten dagen waarin koningin Victoria over het Hritsche wereldrijk regeerde dat er een Zekeren moed toe behoorde zich in blouse- en-rok te vertoonen. Dat kunnen wij ons nu nauwelijks meer voorstellen. Maar 'nfeit Is dat de eerste blouses-en-rokken in de pogen van wie over mode schreven, en in die van de „élégantes" van dien tijd, geen genade vonden. „Geen enkele vrouw" lees ik in zoo'n oude modekroniek, „die pr prijs op stelt behoorlijk gekleed te gaan, Zal er aan denken haar japon te vervangen Öoor twee kleedingstukken, een blouse en pen rok, die zóó weinig met elkaar te ma ten hebben dat het eene van een geheel andere stof en een geheel andere kleur dan het andere kan zijn. De smakeloosheid van Zulk een dracht behoeft geen bewijs; zij Springt in het oog. Vermoedelijk is de man het was een tnan, die dit schreef, sinds lang ter Ziele. Maar als hij terugkomen kon zou hij de volstrekte victorie van de blouse-en-rok dracht wel moeten toegeven en erkennen, ai zou hij die zege misschien blijven betreu ren, Niets kost meer moeite dan een in het openbaar uitgesproken meening loslaten. De ontwikkeling van de mode, de evolutie der kleederdrachten, hangt trouwens vol strekt niet van het oordeel van deze of gene „deskundige" af. Alle nieuwe ideeën pp dit gebied worden gewoonlijk afgekeurd, inaar die afkeuring doodt ze niet. Zijn ze levensvatbaar, voldoen ze aan bepaalde be hoeften dan maken ze ondanks alles car rière, dan populariseeren ze zich en burge ren zich in. Over de blouse-en-rok dracht laat zich nu zelfs geen debat meer openen. Het pleit is sinds lang beslecht Wie draagt geen blouses en rokken? Iederéén draagt ze: de prinses en de werkvrouw. Niet alleen voor sportdoeleinden of alleen 'smorgens; blouses en rokken worden onder nagenoeg alle omstandigheden gedragen, in alle sei zoenen, op ieder uur van den dag. Is het niet heel begrijpelijk? Wat is gemakkelijker dan even van blouse te wisselen? Het is het werk van een of twee minuten. En in dien korten tijd voltrekt zich toch een bijna volkomen gedaanteverwisseling. Om kwart „MADRIGAL", Robe van zwart crêpe, verlevendigd met mouwen en een zoom van in heldere kleu ren bedrukte stof. De hoed is een ontwerp van Maria Guy, Model: Lucien Lelong, Parijs, Gedeponeerd model P.A.I.S. (Reproductie verboden.) voor vieren draagt u nog een simpel vroo lijk geborduurd wollen blousje op een satij nen rok....„ er wordt gebelder komt visite...„ en drie minuten later begroet u uw gasten gehuld in een glanzend en Linksl Decoratief kamerpakje bestaande uit een broek van donkerblauw fluweel en geheel doorgestikt jasje van bedrukt satin^ R e c h t s i JASJE VAN PERSIANER Het korte bontjasje, een getrouwe cople der mode van de vorige eeuw, met daaronder de nauwsluitende rok is op 't oogenblik vooral voor sportdoeleinden weer zeer in trek. Het is wel aan te raden imitatie Persianer te gebruiken daar deze gril van Vrouw Mode wel van te korte duur zal zijn voor het kost bare echte Persianerbont, Boven! PRACTISCH GARNITUUR Wel een heel verschil met de vroeger zoo in trek zijnde kristallen schalen rijk aan versiering, die .altijd met min of meer geluk de behandeling in de afwaschteil doorston den. Het is er in schoonheid en ook in practisch opzicht veel op vooruit gegaan.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 13