m Raadsels 1 Beste Jongens en Meisjes Kindervriend Nieuwe Raadsels V Ruilhoekje* Mejuffrouw Tib jubileert Voor de grootere meisjes Snap gaat alleen een wandeling maken* En beleeft allerlei avonturen. Een kunstje met drie glazen water DE LEGKAART* Dit is de week van de taart en dat komt ook goed uit, want bfl zo'n feestweek behoort taart en wie dus de gelukkige is, die boft deze week wel extra. Wat een fijne week was het, hè, en hadden jullie gedacht dat Den Helder er zó feestelijk uit kon zien. 't Was echt een sprookje en jullie boffen, dat je dat hebt meegemaakt, want het zal misschien jaren duren voor er weer zo'n groot feest is, misschien zjjn jullie dan wel grootvaders en grootmoeders. Wie weet Wie de taart gewonnen heeft zal ik hier met een maar vertellen, want je hebt toch geen geduld om langer te wachten. Het is: SIENI VISSER, Jopie Vogt. Hè, Jopie, als al die goede wensen van jullie in vervulling gaan voor het nieuwe jaar, dan wordt het voor mij vast een fijn jaar. Nu, ik hoop het, dat begrijp je, want we willen eigenlijk allemaal wel graag zon op ons pad, dat we gaan, al is een beetje tegenspoed ook wel eens goed. Als je die schuilnaam erg graag wil gebruiken mag dat wel, hoewel ik het leuker vind als je je eigen naam gebruikt. Daar gaat met zo'n schuil naam iets van het persoonlijk contact ver loren. Gretha v. d. Vliet. De laatste twee regels van Jopie haar briefje zjjn ook voor jou bestemd, Gretha. Overdenk ze maar eens en schrijf me hoe je erover denkt. Frleda de Boer. Dank je wel voor die t,boerderij-bonnen", Frida. M'n album raakt zo al aardig vol. Natuurlijk mag Jopie de Graaff, je vriendinnetje, meedoen. Stel je voor, dat dat niet zou mogen. Dirk Johan Mosk, Breezand. Je school tijd zit er dus al heel gauw op, Dirk. Dat is jammer, want ik geloof vast dat je er later nog vaak aan terug zal denken. Maar ja, je kan niet op de schoolbanken blijven zitten, nu je al zo'n grote jongen wordt. Doe dus straks bij je „nieuwe meester" maar flink je best. Bob v. d. Waay. Nu, Amsterdam mag een fijne stad zijn, Bob, en er mogen 750.000 menschen meer wonen dan in Den Helder, het was toch niet zo fijn versierd als Den Helder. Wij zijn prachtig voor de dag gekomen, vind je niet?, Annie Moor. Het feest in de Middenstraat heb ik gezien, Annie, en al die leutig ver- kleede jongens en meisjes. M'n kinderen vonden het prachtig, dat kan je begrijpen. Ze vinden die verkleedpartij nog mooier dan al die lichtjes. Dat versje dat je me zond vind ik erg aardig en zal het opnemen. Uit welk boekje nam je het over? Er altijd even bij vermelden, hoor, en dan ook nog de naam van degene die het geschreven heeft. DE SPAARPOT. Jan kijkt in zijn spaarpot, Jan knikt met zijn hoofd: Hij heeft er aan ieder Wat moois uit beloofd. Voor Moeder gaat hij kopen Een ketting van goud, Omdat hij van Moeder Zo'n snippertje houdt! Voor Vader zal 't worden Een hoge zijden hoed, Dat ieder op straat hem Wel aankijken moet. Voor Riekje wat prachtigs: Een jurk van satijn. Wat zal er dat meisje Toch netjes in zijn! Hij zelf neemt sigaren, Een pijp en tabak Die gaat hij dan roken, Dood op zijn gemak. Hij kijkt in zijn spaarpot, Die schatrijke vent, En weet je, hoeveel er Wel in zit? Twee cent! Rens Nieuwenhuizen. Terwijl ik hier zit te schrijven, hoor ik buiten een vrolijk lawaai van al de kinderen die een feestmiddag in „de Witte" hebben meegemaakt, Rens. Heb jij de bruidsfilm ook gezien? Loeki en Leon v. d. Wal, Den Haag. Ik hoop altijd nog eens dat ik jou verrassen kan met een postpakketje met een fijn jongens boek, Loeki. Maar tot nog toe ben je niet erg fortuinlijk bij de verloting. Doch je kan nooit weten hoe plotseling de zaak kan veranderen. Wat zal jij genoten hebben van de week in Den Haag: Heb je de bruidsstoet voorbij zien trekken. Jongens en meisjes, ik zou graag nog wat met jullie doorbabbelen, maar de tijd is om. de vorm moet gesloten worden, dus moet ik een punt zetten. Tot volgende week. dan be antwoord ik eerst de briefjes die zijn blijven liggen en dan de andere. Oplossingen raadsels vorige week: 1. Haarkam. 2. nan. x 8. Zeeziekte. Goede oplossingen ontvangen van: Dirk Johan M., Breezand; Frida de B.; Gerda v. d. V.; Narcis; Annie J.; Jan B.; Loeki J.; Grietje v. d. W.; Albert B.; Bob v. d. W.; Annie M.; Jantje K.; Zilverschoon; Joosje D.; Jan D.; N. Reus; Loeki v. d. W.; Marie v. V.; Beppie en Tinie V.; Jan B.; Sieni V.; Corri B.; Marietje H.; Jopie IC; Theun K.; Adriana G.; Reijer E.; Tea G.; Coentje C.; Tiny B.; Adriaan K., Hellevoet- sluis; Loesje F.; Trijntje J. Jan J.; Reier J.; Mientje H.; Eddy v. d. P.; Heidebloempje; Anjelier; Johan v. d. P.; Theo B.; Frits Raadsheer; Cor de J.; Nettie H.; Reinhard H.; Teetje B.; Piet H.; Gillis H.; Nico K. Hier vinden jullie een echt kruLswoordpuz- zeltje voor de volgende week: HORIZONTAAL: 1. bouwvakarbeiders 6. kunsthandwerk -v 7. tussen bergen 9 bekende Belgische stad 11. waar 'n ei inzit. 13. bijwoord 14. rijksdaalder 15. radio-omroep 17. hout 19. latjjns woord voor: vóór 20. Frans woord voor leger 21. die men veel in bakkeryen aantreft. VERTICAAL: I. plaats in Noord-Holland 2. het tellen 3. bekende benzinesoort 4. meisjesnaam 5. dorp in Noord-Brabant 8. vechtplaats 10. soort kaartspel 11. bedekking 12. als 19 horizontaal 16. waar de Paus woont 18. van een boom 19. schil. 1 2 3 i» 5 7 8 7 10 (3 <r 17 li 20 Wie wil ruilen 100 Molenaars Kindermeel- bonnen tegen 40 v. Nelle's koffiebonnen? bij Neli, Out, Middenstraat 69. Enfant Terrible. „Zo, dus je hebt vandaag gerekend op school? Als ik je nu zeg wanneer.ik geboren ben, kan je dan voor me uitrekenen hoe oud ik nu ben?" „Neen, tante, zulke grote getallen hebben wij nog niet gehad." Mejuffrouw Tib was al jarenlang in dienst van Mijnheer Joe, den directeur van de firma Joe Co., handelend in kattenbrood. Zij was al zo lang in mijnheer Joe's dienst, dat deze laatste zelf niet eens wist, hoe lang al. Maar de oude buren, die ook al lang in het huisje naast mijnheer Joe woonden, wisten het wel en zelfs heel precies en zo gebeurde het, dat de huurlieden hun poesenkopjes bij elkaar sta ken en fluisterden, iets heel geheimzinnigs. En wanneer mejuffrouw Tib voorbij kwam, dan hielden zij gauw op en praatten over het weer, de regen of de koude, zoals dit uitkwam. „Hè", dacht Tibbie op een morgen, „dat is me wat raars. Als ik langs kom, zegt men niets meer, vreemd!" Maar mejuffrouw Tib was niet zo heel nieuwsgierig en dacht er dan ook niet verder over na. Maar weten jullie wat het geheim was? De buren bereidden mejuffrouw Tib een grootse feestviering voor, omdat het binnenkort 10 jaar geleden zou zijn, dat Tibbie bij mijnheer Joe van de firma Joe en Co. als huishoudster in dienst trad. Zelfs de kleine meisjes mochten aan het feest deelnemen. Zij mochten lieve versjes leren en des avonds, als het huiswerk klaar was, gingen zij aan een handwerkje beginnen, want mejuffrouw Tib zou mooie geschenken krijgen, zoals een kussen voor haar kleine kamertje, een theemuts, een tafelkleedje, ja wat al niet. De dorpsfanfare, waarvan Kat Tom dirigent was, deed ook aan het feest mee. Men stu deerde al reeds weken te voren een geheel nieuwe serenade in en die was heus niet ge makkelijk hoor. Alle leden van de fanfare wa ren er voor nodig. Nu, het zou een feest wor den! Eindelijk brak de grote, langverwachte dag aan. De programma's werden aan de dorps genoten, die meededen, verzonden en de ge hele dorpstraat, waar mijnheer Joe's trouwe huishoudster woonde, was versierd met vlag gen en wimpels. Sommigen hadden zelfs hun heele huisje opgesierd met groen en bloem slingers. Dat gaf natuurlijk een feestelijk aan zien. In de vroege morgen hoorde men reeds van uit de verte de fanfare aankomen. Het dof trommelgeroffel werd haast overstemd door de vrolijke klarinetten. De mensen openden de ramen en de kleintjes, die nog niet naar buiten mochten, mochten het gordijntje weg schuiven en voor het raam zitten. In haar keurige feestjapon stond daar me juffrouw Tib op het kleine balconnetje en glimlachte gelukkig. De zon straalde en bracht er het hare toe bij, deze dag tot een ^tra- lende" feestdag te maken. Hiernaast zien jullie een aardig handwerkje, dat de wat groteren onder jullie kunnen maken. Het kan dienen op een schortje voor je zusje of op de jurk van haar. Je zoudt het ook kun nen benutten als tekening op een kruippakje of slabbetje. De steekjes, welke hier voor worden gebruikt, zijn heel gemakkelijk; het gewo ne, kleine borduursteekje, dat jullie allen wel op school of van je moeder geleerd zult hebben. Het aardigste is het, als je er verschillende kleu ren voor gebruikt. Je houdt het mutsje van het meisje wit, haar blouse lichtblauw en het rokje b.v. donkerrood. De kousjes worden zwart en de klompjes weer wit. Het gras, waarop de kinderen staan, wordt natuurlijk groen, grasgroen. De bloempjes in het midden zijn weer rood ofwel geel en met een groen stengeltje. Het middelste struikje heeft groene bladeren, oranje bloemen en een bruine stam. De vlinder wordt wit met geel, maar je kunt hem ook heel bont maken, want bonte vlinders bestaan er ook. De jongen heeft een gele hoed, een licht bruine Hiel en een donkere broek, waarop een donker blauwe voorschoot. De schop heeft een bruine steel en de rest wordt gr\js. Zrjn kou sen zijn zwart en zijn klompen wit. Ik weet zeker, dat je kleine zusje er maai- wat trots op zal zijn en je zult zelf zien hoe reuze aardig het staat. Je hoeft je natuurlijk niet strikt te houden aan de kleuren, die hierboven worden aange geven. Als je zelf smaak hebt, of je moeder weet nog wat leukers, wel, dan doe je het anders. Ik hoop in ieder geval, dat je er iets aardigs van maakt, want het plaatje is het heus wel waard. Toen de jubileum-serenade uit was, klapte men en juffrouw Tib kwam naar beneden, waar zij in het kleine voortuintje door den burge meester, mijnheer Moor, hartelijk werd gefeli citeerd namens de gehele gemeente. Hij bood haar tevens een prachtige bouquet bloemen aan en daar het nog lang geen bloemenseizoen was, werd dit geschenk ten zeerste gewaar deerd. Nu kwamen de kleine poesjesmeisjes, die haar lieve versjes opzegden en een keurige bui. ging maakten als het lied teneinde was. O, o, wat vond juffrouw Tib alles toch mooi en goed die avond. Iedereen had zijn best gedaan om het haar die dag gezellig te maken en wat kreeg zij een keurige geschenkjes. Zij dankte allen met tranen in de ogen en des avonds, toen de kleintjes naar bed waren, was het feest voor de groten. In de ruime eetkamer van mijnheer Joe was een feesttafel gedekt en ze dronken echte wijn. Mijnheer Joe hield een tafelrede, welke juffr. Tib wel slechts half had verstaan, om dat mijnheer Joe altijd van die vreemde woor den gebruikte, maar 't was toch heel mooi geweest en ze kon de aanwezigen nauwelijks bedanken voor al het schone op die dag ge noten. Zij deed dit dan ook met tranen in haar stem en op haar eigen, eenvoudige wijze. Maar de tafelgasten waren er toch, niet min der blij om, want iedereen vond juffrouw Tib heel sympathiek... Er is later nog vaak gesproken over het zo goed geslaagd feest van juffrouw Tib, die binnenkort haar 25-jarig jubileum bij mijnheer Joe, directeur van de firma Joe en Co., hoopt te vieren... En d&n, denk ik haast wel, zal het feest nóg grooter worden. Hij krijgt zijn verdiende straf. „Wel," zegt Snap, de kleine fox-terrier tot zichzelf. „Dat treft mooi. De melkboer is zo vergeetachtig geweest de voordeur open te laten staan en daar zal ik eens fijr gebruik van gaan maken..." en meteep stapt Snap de deur uit, nog even omziend of de vrouw niet achter hem aankomt. Neen, niets te zien. Gauw het schelpenpad afgehold en de straat weg op. 't Is heerlijk weer en Snap doet nu niets liever dan een fijne wandeling maken. De vogels fluiten a, lustig in de hoge bomen, boven |wÈ5 Ji Snap's fier opge heven kopje. Hjj stapt parmantig door en ziet zelfs niet eens om naar een kleine keffer, die achter het tuinhek van de bu ren staat. „Die mag niet eens los lopen" denkt Snap en vindt zichzelf heel gewichtig. „Toet, toet!" Daar komt een auto aan en Snap vliegt naar de kant van de weg, waar het veiliger is. „Kijk toch beter uit", zegt hjj tot zichzelf, „en loop niet zo te dromen". Snap is al een heel eind de weg afgelopen, als hij voor een klein wit bruggetje staat, dat toegang verleent tot een weiland. „Verboden Toegang" staat er op, maar Snap, die natuur lek niet lezen kan, trekt zich van het bordje al heel weinig aan. Met zijn poot duwt hij het hekje open en stapt het bruggetje op. Het is hier heel stil, het schijnt wel, alsof hier geen mensen wonen, maar stil, daar ginder staat een hondenhok, en aan een grote ketting ligt een eveneens grote en gevaar lijke hond naar Snap te loeren. Hij gromt ge vaarlijk, maar schijnt nog veel slaap te hebben om eens flink te blaffen. Misschien ziet hij ook wel geen gevaarlijk iemand in Snap, die rustig over het weiland graast en snuffelt. Hu! Wat schrok Snap daar opeens! Waarom eigenlijk? Wel, hij zag iets bewegen. Het lijkt wel een stekelig balletje en kijk! Het loopt weg. Wat raar ^3 dat... Even kijken van dicht bij. Voorzichtig komt Snap naderbij geslopen, maar het balletje verroert zich plotseling niet meer. Vreemd... 'ns even met m'n poot er tegen aan tikken. O, kijk, het loopt ineens hard weg, maar 't loopt toch lang niet zo vlug als Snap kan lopen, en daarom loopt Snap het balletje achterna. Maar waar blijft het opeens? Snap zoekt en zoekt, maar kan het niet meer terug vinden. Jammer, denkt hjj en wil zijn wande ling voortzetten. Maar plotseling krijgt hij het stekelig balletje weer in het oog, maar nog gekker, alle stekeltjes, die het baletje eerst had, zijn verdwenen en nu is het opeens een dier, dat ziet Snap wel, want het heeft oogjes en kijkt Snap aan. Snap wil met het dier gaan spelen en duwt het voor zich uit, maar de egel heeft geen zin met zo'n groten hond te spelen en steekt al weer zjjn scherpe naaldjes uit. Nu wordt Snap boos. O, dwaze Snap, laat dat diertje toch met rust, je moet toch het onderspit delven. Snap wil het dier bijten, maar... bjjt zichzelf, want de naaldjes op de rug van het egeltje zijn vreselijk hard en scherp en dringen Snap tot diep in zjjn gladde neusje. Auw! Auw! jankt Snap en springt achteruit, maar wat is dat? De naalden blijven op zijn neus zitten en wat doen ze 'm pijn! Snap holt het weiland af, het bruggetje over en de straatweg weer op. O, o, wat was hjj dom geweest om met zo'n ste kelig dier te gaan vechten. Snap huilt van de pijn en op zjjn gehuil komt de vrouw uit de voortuin. Zij had Snapje al gemist en was juist van plan hem te gaan zoeken. Blij riep ze toen: „Snappie, Snappie, kom gauw bij de vrouw" en Snap holde nog harder. Maar wat had de hond daar op zijn neus Huilt hij daar om En tot haar verbazing ziet de vrouw, dat Snap allemaal egelnaalden op zijn neusje heeft. „Kom hier Snappie", zegt ze, „dan zal ik je helpen." Snap laat zich de akelige ste kende dingen van zijn neus afhalen en loopt dan stilletjes achter de vrouw aan mee naar binnen... „In ieder geval heeft ze me geen straf ge- gegeven voor het weglopen", denkt Snappie nog als hij weer fijn in het zonnetje in de tuin zit en hij wrijft nog eens over zijn ge schonden neusje Voor de groteren onder jullie geven wij hierbij een kunstje met enige glazen water. Kijk het eerste voorbeeld eens goed aan. Je ziet twee glazen en die glazen moeten voor de helft gevuld zijn met water. Als je er nu een gewoon stuk papier op zet en daarop komt een glas, waarin geen water is, dan zul je bemerken, dat het papier het glas niet kan houden, maar wel als je het papier in har- monievorm brengt, zoals het tweede voor beeld te zien geeft. Probeer het maar. Ja, daar heeft me toch 'n klein jochie op het redactie bureau dit mooie plaatje aan stukjes geknipt. En we heb ben geen tijd meer om het netjes te plakken. Daarom proberen jullie het eens. Hoe dat moet? Wel, plak '.iet gehele plaatje op niet ie hard karton, knip dan de jtukjes uit en vorm van de 3 deeltjes een plaatje. Wij zullen het van de week ook opplakken. Volgende keer komt het mooie plaatje in de krant. Dan kun je zien of je het goed gedaan hebt.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 15