Ongerustheid in Frankrijk Huwelijksreis van hef Prinselijk paar Amerika niet tegen blokkade Duitsche actie tegen Tsjecho Slowakije Duitschland mokt Begrootingsboodschap van Rooscvclt DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De Koningin naar het buitenland Aardbeving in Thibet Buitenlandsch Overzicht REIST PER WACO UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG. No. 7895 ZATERDAG 9 JANUARI 1937 Vinnige taal in de Britsche bladen KSn ffiwt"kt."SS Negen Chineesche gene~ raals muiten De staking bij de General Motors Onbevredigend antwoord van Duitschland A U T O B US DIENSTE K naar HOORN, EDAM.AMSTERDAIV en GEHEEL WEST-FRIESLAND Inlichtingen WACO, Kanaalw.137, Den Helder, tel. 775 EG1LDERSCHE COURANT Gaat Dnitschland de Spaansche zone van Marokko bezetten? Berichten uit Rabat bevestigen, dat twee tot driehonderd Duitsche mili tairen de laatste dagen aan land zijn gegaan in havens van de Spaansche zone van Marokko. Voorts wordt gemeld, dat de ijzermijnen van Zeghanghan nabij Melilla op inten sieve wijze geëxploiteerd worden door Duitsche werkkrachten, die eveneens in havens van de Spaan sche zone aan land zijn gezet. Gisteravond is in oiiicieele krin gen te Parijs bekend gemaakt, dat de Fransche regeering, aangezien zij vernomen had, dat de-facto autoriteiten van de Spaansche zone van Marokko kazernes in gereedheid liet brengen om Duitsche troepen onder te brengen, de autoriteiten te Burgos heeft doen herinneren aan de bepalingen van het Fransch- Spaansche verdrag van 1912, waar in aan beide mogendheden verbo den wordt toe te staan, dat vreem de troepen op dit gebied worden toegelaten. Overleg tusschen Parijs en Londen. Havas verneemt uit Londen,, dat Frank rijk en Groot-Britannië elkander van tijd tot tijd geraadpleegd hebben ten aanzien ,van den toestand in Marokko. De voor naamste bespreking van dezen aard is on- gever drie weken geleden gehouden tus schen Eden en den Franschen ambassa deur Corbin. Engeland bestudeert thans den toestand in Marokko. De Fransche regeering heeft haar inlichtingen ter beschikking gesteld en Groot-Britannië wint nieuwe inlichtin gen in door tusschenkomst van zijn eigen vertegenwoordigers. Oificieele kringen verzekeren, zon der commentaar te leveren op de min of meer sensationeele persbe richten, dat de Fransche regeering, in de mate, waarop zij beschikt over geloofwaardige inlichtingen omtrent de Duitsche activiteit, den toestand ernstig acht. Wat de Engelsche houding aangaat, zoo zegt men, die zou nog niet kunnen worden gedefinieerd met het woord „ongerustheid maar wel is het mogelijk te zeggen, dat men hier de gebeurtenissen in Marokko met de grootste aandacht volgt. Wanneer het aan land zetten van oorlogsmateriaal in de Spaansche zone al op zich zelf geen schending vormt van de internationale ac- coorden buiten het niet-inmengings-accoord, zijn diplomatieke kringen toch van mee ning, dat een aan land zetten van vreem de troepen een geheel andere zaak zou zijn. Men legt er in ieder geval den nadruk op de nauwe samenwerking van de regeerin gen te Londen en te Parijs in de Spaansche crisis. Kabinetsraad in Engeland. Gistermiddag heeft het kabinet te Lon den beraadslaagd over de situatie in Span je en over de Duitsche en Italiaansche no ta's. Behalve de eerste minister en Eden namen nog twaalf andere ministers aan de besprekingen deel. Eden heeft gistermorgen den toest&ndbe- sproken met den leider der liberale oppo sitie, evenals hij dit twee dagen geleden reeds gedaan heeft met de leiding der ar- bDCeersSituatic vormt thans het onderwerp van beraadslagingen in het Part'l^stuur van Labour, dat gistermlddag te^nden bu een is gekomen. De oppositieleider, Attlee en Arthur Greenwood hebbeii ver-slas uit bracht van het onderhoud, dat «J kort limrs op het Foreign Office hebben ger en? hebben hun medebestuursleden op de hootrte gebracht van de opvattingen der geering ten aanzien van de niet inmengings- problemen Voorts moeten de besprekingen internationalep toestand en en laliaansche antwoorden. Opnieuw Italiaansche vrijwilli gers naar Spanje. Volgens te Gibraltar ontvangen berichten zijn Dinsdag weer 3500 Italiaansche vrij- wiligers te Cadiz geland. Zij zouden, aan boord van een Italiaansch schip met twee schoorsteenen, derwaarts zijn gebracht en volkomen militair uitgerust aan land zijn gegaan Van Cadiz zouden ze middels een troe pentransporttrein, welker opschriftborden den naam Sevilla droegen, naar het bin nenland zijn vervoerd. Indien het bericht juist is, dan strijden thans in Spanje aan Franco's rijde 15.000 Italianen. Vinnige taal van de Engelsche pers. Naar een nieuwe nederlaag der Britsche diplomatie? In een commentaar op het Engelsch-Ita- liaansche accoord schrijft het liberale week blad „Economist": In plaats van een triomf voor onze diplomatie, begint deze nota-wis seling gevaarlijk veel te lijken op een tweede en nog zwaardere nederlaag van Engeland tegen over Italië en Duitschland. Een over winning kan in dit laatste stadium niet meer verkregen worden, tenzij» onze regee- rin.g en de Fransche zonder dubbelzinnig heid haar gemeenscnappelijke vastbesloten heid te kennen geven, zich nu verder een voudig te verzetten tegen iedere avtieve in menging in Spanje, met alle middelen, die haar ter beschikking staan". Het linlcsche tijdschrift „New Statesman and Nation" schrijft: „Maandag werd tekst gepubliceerd van het .gentlemens agree- ment", dat de traditioneele goede betrekkin gen tusschen Downingstreet en Bome her stelde. Dinsdag vernamen wij, wat voor een „gentleman" Mussolini is. Tusschen de on der-handelingen over en de onderteekening van het accoord zond hij een expeditieleger van ruim 10.000 man naar Cadiz". Voor de conservatieven „Spectator" wordt „de positie van Engeland en Frankrijk in snel tempo ondragelijk en zullen de pogin gen tot handhaving van de non-interventie slechts kunnen worden voortgezet, wanneer Duischland en Italië bereid zijn, van het verbod tot iedere buitenlandsche inmenging in Spanje een werkelijkheid te maken. Wanneer men echter deze poltiek zal moe ten prijsgeven, zal het eerste resultaat daar van zijn, dat de Spaansche regeering onder normale voorwaarden zal kunnen worden voorzien van wapentuig door Groot-Brittan- nië en Frankrijk en de gevaren van een dusdanige ontwikkeling zijn maar al te dui delijk, wanneer men b.v. rekening houdt met het optreden van de Duitsche oorlogs schepen in de Spaansche wateren". Tsjang-Kai-Sjek zou zich niet aan de gemaakte afspraken houden. Een D.N.B.-telegram uit Peking meldt, dat negen generaals in het Noord-Westen van China, die bevel voeren over de vroegere troepen van Tsjang Hsoe Liang en Yang Hsoe Sjen, telegrafisch hun gehoorzaam heid jegens de Nanking-regeering hebben opgezegd. Zij verklaren, dat het optreden der regeering niet in overeenstemming is met het door maarschalk Tsjang Kai Sjek tijdens diens gevangenschap te Sian Foe goedgekeurde program. Met name protesteeren zij tegen de aanwezig heid van tien divisies Nanking- troepen in Toeng Koean. Het zou reeds tot bloedige gevech ten zijn gekomen. Tsjang Kai Sjek. Nader wordt gemeld, dat de plaatselijke autoriteiten in het Noord-Westen van China zich inderdaad niet bekommeren om de nieuwe regeling, welke door de Nanking- regeering is getroffen, zoodat Nanking hoogstwaarschijnlijk energiek zal moeten ingrijpen. De regeeringstroepen, die de pro vincie Sjensi pas hebben ontruimd, zijn op bevel van Nanking op hun schreden terug gekeerd. Zij zijn inmiddels op ernstigen tegenstand gestuit van de zijde der strijd krachten, waarover generaal "i ang Hsoe Sjen vroeger het bevel voerde. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gistermiddag te 3 uur in Innsbruck aange komen. Ze werden door een groote menigte hartelijk toegejuicht, Na Haar verblijf op Het Loo. Naar wij vernemen is de Koningin zeer vermoeid van de feestdrukte en zal Zij na Haar verblijf op Het Loo eenigen tijd rust nemen in het buitenland. Men meldt ons nader uit Apeldoorn, dat gisteren op het paleis Het Loo bericht ont vangen is, dat de Koningin niet vandaag, zooals aanvankelijk was gemeld, doch over eenige dagen op t' Loo zal aankomen. De regeering der Vereenigde Staten wenscht niet in de Spansche zaak te worden betrok ken Op hetzelfde oogenblik, waarop President Boosevelt zijn handteeke- ning plaatste onder de resolutie be treffende het wapenembargo voor Spanje, gaf men van gezaghebbende zijde te kennen, dat de regeeringen der Vereenigde Staten zich niet zou verzetten tegen een blokkade van de Spaansche kusten, wanneer de Euro- peesche regeeringen hiertoe mochten besluiten. Alle voorzorgsmaatregel len zouden worden genomen om te verhinderen, dat de aanwezigheid van Amerikaansche schepen in de geblokkeerde zone tot een bron zou kunnen worden van internationale incidenten aangezien de Amerikaan sche regeering wenscht te vermijden betrokken te worden in de Spaan sche zaak. Slechten indruk in Engeland. De tegen Tsjecho-Slowakije gerichte aan vallen in de Duitsche bladen hebben in Engeland verrassing en misnoegen gewekt. De in Engelsche bladen uit de Duitsche pers overgenomen commentaren bevatten felge kleurde verhalen over een groote Sovjet- Bussischen invloed in Tsjecho-Slowakije en mededeelingen, die reeds meer dan eens door de regering te Praag tegengesproken zijn. Het karakter van deze verhalen is te weinig in overeenstemming met de feitelijke positie Tsjecho-Slowakije, dan dat er in Engeland geloof aan gehecht wordt Donderdag is een aardschok waargenomen, waarvan het epicentrum volgens de deskun digen van het station K.A.W. zou liggen in een weinig bevolkte, bergachtige streek van Oost-Thibet. Het is waarschijnlijk, dat de eerste berichten over deze aardbeving, die even hevig is geweest als die, welke Quetta verwoest heeft, eerst over geruimen tijd zul len worden ontvangen. Of in China Het metorologisch Instituut van Waykay- ama heeft gisteren een hevige aardbeving geregistreerd waarvan het epicentrum op 3240 K.M. afstand moet liggen, vermoedelijk in het binnenland van China. Vermoedelijk heeft men hier met een en dezelfde aardbeving te doen, doch kan niet worden uitgemaakt, waar het epicentrum zich precies bevindt. Thans hebben bijna 90000 man de arbeid neergelegd. In de staking in de automobielindustrie duurt de impasse voort en naar schatting zijn thans 88.580 man in staking. De enorme organisatie der General Motors Corporation is vrijwel geheel verlamd. Te Flingt (Michigan) hebben zich eenige incidenten tusschen de politie en stakers voorgedaan. De arbeiders van verscheidene fabrieken hebben een anti-stakingsarganisa- tie in het leven geroepen. Het „Europeesche probleem" in Spanje. Engeland en Frankrijk waren het lange wachten op Duitschlands antwoord moede geworden en hadden door middel van hun gezanten opnieuw op antwoord angedrongen op hun vragen betreffende het zenden van „vrijwilligers"' naar Spanje. Men weet dat het begrip „vrijwilligers" hier als zeer relatief opgevat moet worden, want het is niet denkbaar, dat zonder medeweten van de betreffende regeeringen duizenden gewa pende burgers de grenzen overschrijden. Duitschland en Italië hebben bewust den strijd in Spanje meegestreden. Waar het hiér gaat om een strijd ter overwinning van communisme of fascisme, daar kunnen deze regeeringen niet lijdelijk toezien. Even min als Rusland dat doet en evenmin als... Frankrijk dat doet. Maar nu heeft Duitschland dan geant woord een antwoord dat men gisteren in onze krant heeft kunnen lezen, maar dat zoo in de ruimte is, dat het de onzekerheid omtrent het Spaansche gevaar voor Europa doet voortbestaan. Duitschland heeft Engeland en Frankrijk behoorlijk de waarheid gezegd wat betreft het vraagstuk der „vrijwilligers" en het heeft er op gewezen dat het juist de tegen partij is geweest, die oorspronkelijk vrijwil ligers heeft toegestaan in onbeperkte mate Spanje binnen te stroomen om de regee ring van Madrid bij te springen. En daarin heeft Duitschland geen ongelijk, omdat Frankrijk en Engeland tegen een verbod waren voor het vertrek van vrijwilligers, een verbod dat Duitschland en Italië van het begin van den oorlog af gewenscht heb ben. Engeland kan deze pil dus slikken. Maar met dat al zijn we niet uit de im passe en daar gaat het toch eigenlijk om, in het belang van Spanje, sterker, in het belang van Europa. Het Hbl schreef gisteravond in een be schouwing o.m.: Duitschland voelt zich bij den stand van het Spaansche probleem blijk baar sterk. Het heeft, in weerwil van het decente gentlemen's agreement tusschen Engeland en Italië de on verzwakte medewerking van Italië ten aanzien van het Spaansche pro bleem behouden. Italië heeft trouwens een soortgelijk ant woord aan Engeland en Frankrijk gezon den als Duitschland Hieruit blijkt, dat de beide mogendheden niet van zins zijn, hun gemeenschappelijke campagne tegen de in vloeden van het bolsjewisme in Spanje te staken, zoolang deze niet definitief onscha delijk zijn gemaakt. Hieruit kan men ook opmaken, dat de beide mogendheden in onderling overleg „vrijwilligers" naar Span je zenden. Een stopzetting van het zenden van „vrij willigers" zal dus nog wel veraf zijn en Spanje blijft dus nog het terrein van een Europeeschen oorlog in het klein. Moskou en Yalencia hebben thans den sleutel van het probleem in handen, zegt het „Hbl.". Voordat zij hebben gesproken, zal er geen nieuw licht schijnen over het Spaansche probleem. Voordat zij hebben ge sproken, zal men niet kunnen uitmaken of Spanje zijn conflict verder op eigen krachten zal uitwerken, het bemiddeling der mogend heden zal aanvaarden, of het een gevaar zal blijven voor de rust en den vrede van Europa. KRANTEN EN RADIO ZWIJGEN OVER ONZE NATIONALE FEES TEN. FILM DER HUWELIJKS PLECHTIGHEID IN BESLAG GE NOMEN. De N. R. Ct. schrijft naar aanleiding van het feit, dat Duitschland geen of weinig nota heeft genomen van ons vorstelijk hu welijk o.a. het volgende: In haast heel de wereld heeft het huwe lijk van Prinses Juliana blijden weerklank gevonden. Niet alleen bij de Nederlanders die in den vreemde hun woonstee hebben, doch ook de pers wijdde bijzonder waardee- rende artikelen en soms extra-nummers aan ons vorstenhuis. Enkel Duitschland schijnt een uitzonde ring te willen maken. Rijkskanselier Hitier we meldden het, zond deze week een feli citatie-telegram, doch hierbij schijnt het te moeten blijven. De Berlijnsche correspondent van de Tele graaf schrijft d.d. gisteren, dan ook, dat hij omtrent de echo van het vorstelijk huwelijk in Duitschland slechts in negatieven zin kan berichten. En hij vervolgt dan: „Na de destructieve perscampagne, die de Duitsche bladen na de Kerstdagen op grond van tendentieuze en gedeeltelijk on juiste berichten voerden, heeft de Duitsche regeering het nagelaten, de door de Neder- landsche regeering in haar nota verschaf te uitleggingen en rectificaties te publi- ceeren, zoodat het publiek hier niet anders weet of alles, wat in die dagen werd ge schreven, berust op waarheid. Bovendien heeft de overheid opnieuw in gegrepen en o.a. de radioreportage over de huwelijksplechtigheid verboden. Duitsch land is aldus het eenige naburige land, waar de zenders gisteren over de glorieuze gebeurtenis voor het Nederlandsche volk zwegen. Officieel werd door den Reichs Rund funk Woensdag bekend gemaakt, dat, hoe wel des ochtends geen gelijktijdige radio reportage zou worden gedistribueerd, des avonds tusschen vijf en zeven een op gramo- foonplaten neergelegd résumé zou worden uitgezonden, Ds. Briët, die eergisteren den eeredienst voor de Nederlandsche kolonie leidde, deelde de gemeente van den kansel mede, dat de beide Duitsche zenders Don derdag van half zes tot zes een reportage zouden brengen. Tevergeeft draaiden de le den der Nederlandsche kolonie alhier ech ter hun toestellen aan. De Duitschlandzen- der zoowel als de Berlijnsche kortegolfzen- der gaf dansmuziek. Naar wij van den Reichs Rundfunk ver namen is gistel-middag op het laatste mo ment de verleende vergunning ingetrokken. Het programma werd veranderd. Wel ga ven beide Duitsche zenders kort na acht uur een half uur lang reportage over den voetbalwedstrijd DuitschlandEngeland, die in de namiddag was gehouden. Over de huwelijksplechtigheid meldden de Duitsche zenders alleen in het nieuwsbe richt: „Heden is te Den Haag het huwelijk voltrokken tusschen Prinses Juliana der Nederlanden en Prins Lippe-Biesterfeld. Aan Prins Lippe-Biesterfeld is de titel Prins der Nederlanden, met het praedicaat Koninklijke Hoogheid, verleend en tevens is hij door de Koningin tot lid van den Raad van State benoemd." Bij dit alles heeft zich thans nog een nieuw, wel bijzonder onverkwikkelijk feit gevoegd. Genoemde correspondent seinde nl. gistermiddag nog 't volgende aan zijn blad: „Naar wij vernemen is hedenmiddag de film van de huwelijksplechtigheden in Den Haag, die de Metro-Gold wijn Zondag a.s. in besloten kring voor de leden der Nederland sche kolonie te Berlijn wilde doen opvoeren, in beslag genomen. Mocht de Duitsche overheid bij haar be sluit blijven, dan zullen dus de Nederlan ders te Berlijn niet in staat zijn iets van de huwelijksvoltrekking op het witte doek te aanschouwen. Laten we hopen, dat die herziening plaats heeft." Begrooting 1938 zal in evenwicht zijn. In een boodschap, die president Roosevelt bij de indiening van de begrooting tot het congres heeft gericht, zegt hij onder meer, dat de stijging der inkomsten vooral te danken is aan de grootere belastingop brengst, die haar oorzaak vindt in het eco nomische herstel. Hij spreekt de verwach- ROOSEVELT ting uit, dat, indien dat herstel In hetzelfdt tempo aanhoudt, de begrooting voor 193S volkomen in evenwicht zal zijn. Naar aan leiding van het feit, dat op den ieuwe be grooting een milliard minder is uitgetrok ken voor werkloozensteun, zegt Roosevelt dat dit is geschied met het voorbehoud, da' de werkgevers zullen medewerken aan hel tewerkstellen van ingeschreven werkloozer Hij doet een beroep op den goeden wil de: werkgevers Roosevelt, venvacht dat hij dt begrooting voor 1938 in evenwicht zal kun nen brengen, indien de voor den werkloo zensteun uitgetrokken som toereikend is. ARRESTATIES VAN DEVIEZEN- SMOKKELAARS. In verband met het smokkelen van devie zen zijn te Warschau zesentwintig personen gearresteerd. Bij deze kwestie moet een aan tal vooraanstaande personen betrokken zijn.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1