Concentratie van Bijzondere Scholen „De Liga der Goudgele Lelie" Het graf van J. P. Coen Buitenland De HXML in de feestdagen Dc kwestie Alexandrette Twee mannen gearresteerd industrie voor een debacle? Staat de Britsche film- Donker Amsterdam Hevige griep-epidemie in de Ver, Staten Militair moet officier in burger gehoorzamen Wordt de Rijksdag bijeengeroepen? Geldswaardige papieren gestolen voorgestelde nieuwe derde lid van art. 96 behelsde, dat de Minister, den Onderwijs raad gehoord, in bijzondere gevallen, zon der eenige beperking of nadere aanwij zing, op verzoek van het schoolbestuur kan bepalen, dat de school voor de in art. 88 bedoelde vergoeding in aanmerking komt. Hertsel van de 4 K.M. grens. Om aan de hiertegen geuite bezwaren zoo veel mogelijk tegemoet te komen, wordt thans voorgesteld een bepaljng in de wet op te nemen, die hierop neerkomt, dat de vergoeding behouden blijft, indien ten min ste een zeker aantal der leerlingen eener bijzondere school', welke beneden de nieuwe normen blijft, binnen een zekeren afstand van hun woning elders het door hun ouders voogden of verzorgers gewenschte onder wijs niet kunnen genieten. Het aantal is gesteld op 25, voor welke keuze de bestaan de wet een aanknoopingspunt biedt. Het was nog slechts de vraag, bij welken afstand de grens moet liggen, bij over schrijding waarvan moet worden aangeno men, dat de gewenschte school te ver van de woning der kinderen verwijderd ligt. In onze wetgeving is als zoodanig alleen de grens van 4 K.M., later deels tijdelijk ge wijzigd in 5 K.M., bekend. De staatscom missie heeft zieh voor het herstel der vier- kilometergrens uitgesproken. De voorgestelde regeling bedoelt te berei ken, dat geen school, vallende onder d? nieuwe algemeene normen, de Rijksvergoe ding behoudt, tenzij de plaatsruimte, welke andere scholen van dezelfde richting bie den, voldoende is benut. Alle bijzondere scholen, ten aanzien waarvan de ouders, voogden of verzorgers niet schriftelijk hebben verklaard, dat en waarom zij tegen de richting van het daar gegeven onderwijs overwegend bezwaar hebben, worden beschouwd als scholen, waar het gewenschte onderwijs gegeven wordt. Deze formuleering is gekozen, om dat men van oordeel was, dat op deze wij ze de belanghebbenden ouders gedwongen worden zich rekenschap te geven, dat zij tegen de scholen, waarheen zij hun kinde ren niet wenschen te zenden, overwegend bezwaar hebben, ontleend aan de richting van het daar gegeven onderwijs, maar dat zij dan ook kunnen volstaan met dat be zwaar aan te geven, zonder dat eenig overheidsorgaan de gegrondheid daarvan zal kunnen toetsen. 4.233.558 reizigers vervoerd, 139.000 meer ontvangen. De Haagsche Tramweg Mij. heeft gedurende de feestweken 4.233.558 reizigers vervoerd, waarvan alleen in de laatste week 1.899.173. Op den grooten dag zelf zijn rond 351.000 reizigers vervoerd met een opbrengst van 32.880. Van 19 tot en met 31 December werd rond 55.000 meer ontvangen dan in de overeen komstige periode van het vorige jaar. Van 1 tat en met 7 Januari werd ongeveer 81.000 meer ontvangen, tezamen dus rond 139.000 meer-ontvangsten. 5430 Rondritreizigers op één dag. BLANKE VROUWEN IN DIENST VAN OOSTERSCHE ORGANISA TIES. Een strijd op leven en dood. (Van onzen VPB-correspondent) Het zoo juist bijgelegde conflict tusschen de Chineesche maarschalken Tsjang-Kai- Sjek en Tsjang-Hsoe-Lian is slechts een klein onderdeel van den strijd tusschen twee ge heimzinnige en verschrikkelijke machten, die zich thans in het Verre Oosten afspeelt. Op de eene zijde van de barricade van dezen strijd staat de geheime broederschap Koku- ryukai in Europa als Zwarte Draak bekend en door niemand anders dan door den nu in Spanje verongelukten Franschen reporter Louis Delaprée voor het eerst tot in de kleinste bijzonderheden beschreven, op de andere zijde staat Nan-Lin-Kiao, de „Liga der goudgele lelie", van oudsher een geheim ge nootschap in China. Kokuryukai strijdt voor de verwezenlijking van het parool „Azië voor de Aziaten", en verstaat daaronder de zonen van Japan. Nan-Lin-Kiao streeft niet slechts naar een verdrijving der Japanners, maar bovendien van de talrijke vreemdelingen, die zich in China hebben gevestigd. De „Zwarte Draak" staat onder leiding van den 82-jarigen grijsaard Mitsoeroe Toya- ma en den genialen Sasho Inouye, terwijl de „Goudgele liga" door den Chineeschen multi millionnair Fan Tui in Manila en den door legenden omhulden „Bedelaarskoning van Kanton", M, evenzeer dictatoriaal worden geleid. De beide teiders van den Japanschen ge heimen dienst, generaal Doikara en overste Fadako Itagaki zijn evenzeer leden van de broederschap Kokuryukai als generaal Araki zijn evenzeer leden van de broederschap Kokuryukai als generaal Araki, baron Hi- ranuma en klaarblijkelijk ook de minister van buitenlandsche zaken, Hiroto. De aan hangers van de „Goudgele Liga" hebben een overheerschenden invloed in het Centrale Comité van de Kwomintong, de opperste krijgsraad in Nanking en de organisatie van samenzweerders in Indo-China en op de Philippijnen. In beide organisaties, die langen tijd heb ben samengewerkt, en elkander thans ver bitterd bestrijden, zonder dat ons Euro peanen de phasen van dezen strijd altijd even duidelijk zijn, vechten menschen van het blanke ras, in de eerste plaats vrouwen. Danseressen en spionnen. Een Russische danseres van het „Cabaret Paris" in Tientsin, die slechts onder haar voornaam „Natascha" bekend is, speelt een beslissende, niet volkomen duidelijke rol in de affaire van den Japanschen geheimen Verhooging minimum aantal leerlingen voor de Stichting van Bijzondere Scholen. Gelijk stelling tusschen Openbaar- en Bijzonder Onderwijs moet blijven bestaan. Het rapport der Staatscommissie. Het rapport van de Staatscommissie in zake concentratie van Bijzondere Scholen bevat een ontwerp van wet met een toelich ting, waaraan het volgende wordt ontleend. De inhoud van het ontwerp bestaat voor eerst uit een bepaling, strekkende tot ver hooging der minimum-aantallen leerlingen voor de stichting van Bijzondere Scholen voor gewoon lager onderwijs, waarvan de kosten geheel of gedeeltelijk door de open bare kas worden gedragen. Voorgesteld wordt op het voetspoor der bepaling van het eerste lid van art. 3 der wet van 4 Augustus 1933 de aantallen leer lingen vermeld in het eerste lid, onder a, van art. 73 der L. O.-Wet 1920, voor de scholen voor gewoon lager onderwijs te ver- hoogen, doch deze niet te stellen op ander half maal de daar vermelde getallen, maar in aansluiting aan het voorgestelde in het wetsontwerp van 6 Augustus 1935 te be palen op één en een kwart maal die getallen. Aangezien bij de wet van 22 Februari 1936 voor de scholen voor U.L.O. reeds verscherpte bepalingen zijn tot stand gekomen, wordt deze verhooging echter niet voorgeschreven voor U.L.O. In een nieuw vierde lid van art. 73 wordt wat betreft de leerlingen, die voor het vast stellen der minimum-aantallen zullen mede tellen, met eenige wijzigingen tijdelijk de zelfde beperking aangelegd als thans geldt ingevolge de bepaling van het tweede en derde lid van art. 3 van de wet van 4 Augus tus 1933. Behalve in gevallen, waarin aan zienlijke toeneming of belangrijke verplaat sing van de bevolking in eenig deel der gemeente of andere gewichtige omstandig heden aanleiding geven, worden dus tijde lijk niet medegerekend zoowel de leerlingen, die slechts voor een korten tijd op een open bar school zijn geplaatst en te voren een bijzondere school bezochten, als de leerlin gen, voor wie op de bijzondere school, welke zij bezoeken, plaatsruimte beschikbaar is, tenzij die school meer dan vier km van hun woning is verwijderd en zij die school reeds gedurende tenminste zes maanden hebben bezocht. Parallel daarmee word+ voorgesteld de regeling, welke thans is vervat in het tweede lid van art. 2 der wet van 4 Augustus 1933, enigszins gewijzigd, tot een blijvende rege ling te maken voor het openbaar onderwijs. Het ontwerp zegt 'niet, dat het aantal Openbare Scholen moet worden vermeerderd. De toestand wordt volgens het ontwerp der Commissie- zoo, dat Ged. Staten geen vermeerdering van het aantal openbare scholen bevelen, noch hun goedkeuring aan een be sluit van den gemeenteraad tot stich ting eener openbare school verleenen, indien niet blijkt, dat de te stichten school zal worden bezocht door ten minste evenveel leerlingen als in de zelfde gemeente voor de stichting eener bijzondere school worden ver- eischt, of, dat de stichting der school ingevolge art. 19 wordt gevorderd. Het laatste gedeelte dezer bepaling is noodzakelijk, omdat art. 19 der L.O.-Wef 1920 voorschrijft, dat in elke gemeente open baar onderwijs wordt gegeven in een genoeg zaam aantal scholen eb afwijking van deze bepaling niet kan worden toegelaten, indien voor het aldaar vermelde aantal kinderen openbaar onderwijs in de gemeente wordt verlangd. Blijkt, dat het eene of het andere genoemde geval zich voordoet, dan zijn Ged Staten verplicht, hun goedkeuring te verlee nen. Onder de leerlingen die de te stichten openbare school zullen bezoeken, worden evenwel niet medegerekend die leerlingen voor wie plaatsruimte beschikbaar is in een openbare school die zij reeds bezoeken en evenmin leerlingen, voor welke binnen vier km van hun woning in een openbare school plaatsruimte beschikbaar is. Deze laatste bepaling heeft echter, in overeenstemming met hetgeen voor het bijzonder onderwijs wordt voorgesteld, slechts een tijdelijk karakter. Het vorenstaande heeft betrekking op de minimum-aantallen leerlingen bij de stich ting van scholen, die geheel of gedeeltelijk uit de openbare kas worden bekostigd. Daar naast bevat art. 96 der L.O. wet 1920 een bepaling omtrent het aantal leerlingen, dat een bijzondere school moet tellen, wil zij voor vergoeding der jaarlijksche exploitatie kosten, met inbegrip der onderwijzerswed- den, in aanmerking komen. Het waren de ze aantallen, die het op 6 Augustus 1935 in gediende wetsontwerp voorstelde met een vierde te verhoogen. Dezelfde regeling zal, ingevolge voormelde verhooging van de ge tallen, van art. 73 der L.O. wet 1920, nu auto matisch gelden, omdat in art. 96 naar het aantal leerlingen van art. 73 wordt verwe zen. Verhouding tusschen openbaar- en bijzonder onderwijs mag niet worden verbroken. Teneinde de verhouding, die sinds de wet van 1920 tusschen het openhaar en het bij zonder onderwijs is ontstaan niet te verbre ken, wordt nu voorgesteld een nieuw art. 22 bis in de L.O. wet 1920 op te nemen, krach tens hetwelk de gemeenteraad een school voor gewoon lager onderwijs moet opheffen, indien het aantal leerlingen daalt beneden de grens, waarbij vooi de bijzondere school het recht op Rijksvergoeding verloren gaat, tenzij de school moet worden in stand ge houdens krachtens art. 19 der wet. Het op deze wijze ingebracht bezwaar zal zonder meer moeten worden aanvaard. Onder bezwaren tegen de richting van het onderwijs kunnen niet worden begrepen de bezwaren verband houdende met bepaalde onderwijsmethoden of een bepaalde inrich ting van de school of van het onderwijs. Evenmin zijn daaronder te begrijpen be zwaren tegen het onderwijs aan jongens en meisjes te azmen. Openbare scholen met meer dan 25 leerlingen worden niet op geheven. Daar de Staatscommissie meende dat een overeenkomstige regeling ook moest gelden voor het openbaar onderwijs, wordt voor gesteld, dat het gemeentebestuur ontheven wordt van de verplichting een openbare school, waarvan het aantal leerlingen bene den de gestelde normen daalt, op te heffen, indien ook voor deze school tenminste 25 leerlingen overblijven, voor wie binnen vier K.M. van hun woning geen plaatsruimte in een andere openbare school voor gewoon lager onderwijs beschikbaar is, benevens voor het geval, dat de instandhouding der school wordt gevorderd op grond van het bepaalde in art. 19 der wet. Ruimere interpretatie van Art. 96. In de bestaande wet op het L. O. is in 't derde lid van art. 96 reeds de bevoegdheid aan den Minister toegekend om in bijzon dere gevallen voor sommige scholen te be palen, dat aanspraak bestaat op de jaar lijksche vergoedingen, zelfs al telt de school minder dan 40 leerlingen, mits het aantal niet daalt beneden 25. Deze bepaling wordt eenigszins ruimer gesteld overgenomen. Het bij het wetsontwerp van 6 Aug. 1935 NED. OOST-INDIë Een som van f 60.000 bijeenge bracht voor den aankoop van bet huis, waarin zich het graf bevindt. In tegenwoordigheid van detachementen van Land- en Zeemacht, van alle leden van den Raad van Ned.-Indië, en van vele hooge autoriteiten, overhandigde gister de President van de Javasche Bank, mr. dr. Buttingha Wichers, aan de directie van het Kon. Bataviaasch Genootschap de som van f 60.000.welke bestemd is voor den aankoop van het perceel waarin het graf van Coen zich bevindt. (Zooals bekend was het gisteren 350 jaar geleden dat J. P. Coen het levenslicht aanschouwde. De Gouverneur-Generaal legde op dezen dag een krans aan den voet van het mo nument voor J. P. Coen aan het Waterloo- plein. De regimentsmuziek luisterde de plech tigheid op. Er werden geen redevoeringen gehouden, doch het Wilhelmus en verder koraalmuziek werden ten gehoore gebracht I.ater op den dag legden ook deputaties van de N.S.B. en van den Nat. Jeugdstorm kransen bij het monument. Het bedrag van f60.000.—. dat de heer van Buttingha Wichers overhandigde, is bijeengebracht door een aantal groote in stellingen, wier arbeidsveld geheel of ge deeltelijk in Ned.-Indië ligt. Thans is nog een bedrag van f 15.000 noodig voor de op richting van een eenvoudig monument waartoe het Kon. Bataviaasch Genootschap heeft besjoten een publieke inschrijving te openen. Na afloop van de bijeenkomst be gaf de Directie zich naar de goedang) (pak huis) waar zich het graf van J. P. Coen bevindt. Hier werd een krans neergelegd. De 27-jarige F. W. uit Lemmer, een schip persknecht, heeft eenige weken geleden, ten nadeele van een schipper te Rotterdam een bedrag van ruim achthonderd gulden ge stolen. Van het geld maakte hij goeden sier. Toen de politie, na een eerste onderzoek, de aanhouding van dezen knecht verzocht, meldde deze zich aan en deelde hij mede onschuldig te zijn Een verhoor bracht echter aan het licht, dat hij inderdaad aan inbraak op een schip te Roterdam schuldig was. 't grootste gedeelte van het gestolen geld had de man fn een week tijd opgemaakt. Tevens bleek, dat hij een bedrag van 105.aan den 57-jarigen werkloozen zeeman J. A. te Botterdam had gegeven. J. A. is in verband hiermede aangehouden en in bewaring ge steld, terzake van schuldheling. Beide mannen hebben het hun ten lasta, gelegde bekend. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Onverlaten hebben zich toegang verschaft tot een woning in de Noorder Amstellaan en maakten zich meester van een bedrag van plm. 12.50, en eenige sieraden. In de Buiten Oranjestraat heeft de politie een 22-jarigen schilder, verdacht vnn rijwiel diefstal en een 30-jarigen schoenmaker, we gens medeplichtigheid aan dit feit c.q. heling aangehouden. Een groot succes zijn de rondritten door de versierde en verlichte stad geweest. Het maximale aantal rondritreizigers heeft 5430 op een dag bedragen, in totaal zijn 46.870 reizigers over den ca. 20 km langen rondrit vervoerd. Het maximum aantal op één dag uitge geven dagkaarten bedroeg 6362. Onbekenden hebben zich toegang verschaft tot de woning van J. S., aan den Beukels- weg te Rotterdam. De dieven, van wie tot dusver geen spoor is gevonden, hebben een ijzeren geldkistje medegenomen, waarin voor ruim zeventienhonderd gulden aan geldswaardige papieren geborgen was. De politie stelt een onderzoek in. Geen Turksche troepenconcen tratie aan de grens. Reuter meldt uit Ankara, dat gezagheb bende kringen hebben medegedeeld, dat het gerucht, als zouden Turksche troepen aan de Turksch Syrische grens zijn geconcen- Zij boekte in 1936 een verlies van 2 millioen pond sterling Geld verspilling de oorzaak. agent Tji-Kuai, die met een onderzoek naar de „Goudgele Liga" was belast en die op 5 November 1935 door een dolksteek den dood vond. Op den greep van den dolk ont cijferden Chineesche schriftdeskundigen het teeken van de broederschap Nan-Lin-Kiao „Natascha" danst als vroeger in het Cabaret Paris; de Chineesche politie heeft tegen haar geen enkel bewijs, en de „Goudgele Liga" bewaakt haar.'.. In Shanghai is de leiding van de Liga in handen van de kooplieden Lee Yoeng, Lee Pang, Sjoe Loeng en de als theaterster be kende Kay Murphy. De politie zoowel de Chineesche als de internationale weet dit alles, maar zij heeft geen enkel bewijs, om tegen de organisatie te kunnen optreden Ook de zeerooversorganisaties van Bias- Bai, de „Broederschap van den Gelen Haai" is verbonden met de Gele Liga. Toen bet den Engelschen gelukte, om op 2 Septem ber 1935 haar leidster, Tang-Tsjin-Tsjiao te arresteeren, meenden zij, eindelijk van de zijde der zeeroovers rust te krijgen. Maar enkele weken later werden de Engelscho boot „Helicon" en de Chineesche boot Tsjoen Tien, waarop de Chineesche minister van binnenlandsche zaken, Sjin-Tjien-Lin, reis de ter hoogte van Wampoa overvallen, de passagiers gevangen genomen en eerst na betaling van een hoog losgeld weer vrijge laten. Spoedig daarna^ernam men, dat de opvolgsters van de gearresteerde leidsters twee Amerikaansche vrouwen waren: Hel- la Bondy, de weduwe van een dranksmok kelaar uit Frisco, en May Scot, een dan seres uit New York. Zoowel de Engelschen als de Japanners hebben alles in het werk gesteld, om aan deze zeerooverij een einde te makendoch zonder resultaat. De Broederschap van Nan-Lin-Kiao houdt haar vrienden van alle scheepsbewegingen op de hoogte, en het aantal kleine eilanden op de Zuidkust van China is onoverzichte, lijk. ONDERZEEBOOTEN EN RADIO Het onderzoek van de Britsche admira liteit te Hongkong heeft aan het licht ge bracht, dat de piraten van Bias-Bai over twee moderne onderzeebooten beschikken. De Liga is in het bezit van verscheidene radiozenders, die een pan-Chineesche propa ganda voeren en zich tot nog toe aan alle ambtelijke onderzoekingen hebben weten te onttrekken. Bijna allen, die het raadsel van het genootschap hebben pogen op te lossen, zijn daarbij om het leven gekomen. De „Goudgele Liga" is noch Japansch-, noch Russisch, gezind.' Zij is Chineesch! Haar aanhangers van heden kunnen haar vijanden van morgen zijn. Dit verklaart veel, maar het verklaart nog niet de rol van de blanke vrouwen in dit genootschap van het gele ras en de ideeën, waardoor zij worden geleid. Twee journalis ten; de Amerikaan Fletcher en de Fransch- man Gilbert, hebben gepoogd, dit geheim op te lossen. Zij kwamen niet veel te weten en kregen de boodschap, hun onderzoek te staken. De „Goudgele Liga" waakt over hen, die haar belangen dienen... In één week reeds t88 dooden. Uit verscheidene deelen van het land wordt een toenemend aantal sterfgevallen ten gevolge van griep gemeld. Alleen reeds in de stad New-York zijn in de afgeloopen 24 uur 88 personen aan deze ziekte overle den. In de geheele week bedraagt het aan tal dooden 299 in New-York en 189 in Chi- cago. GROOTE NIEUWJAARS-PARADE Vrijdagochtend is voor het Keizerlijk Pa leis te Tokio een groote Nieuwjaars-Parade van het leger gehouden, waaraan 11.000 man en 70 vliegtuigen deelnamen. De keizer schouwde zelf de troepen, vergezeld van het Corps Diplomatique en talrijke hooge amb tenaren en functionarissen. Het militaire schouwspel werd door 15000 toeschouwers gadegeslagen. JAPAN EN DE TOESTAND IN CHINA Buitenlandsche journalisten hebben den woordvoerder van het Ministerie van Bui tenlandsche zaken vragen gesteld over de overeenkomst, welke tot stand zou zijn ge komen tusschen Tsjang Sjoe liang en de Nanking-Regeering. De woordvoerder ver klaarde, dat indien de geruchten over deze overeenkomst waar zouden zijn, dit zeer ernstig zou zijn, doch de Japansche Regee ring zal de ontwikkeling van den toestand in China afwachten, aangezien geen bevesti ging van deze geruchten is ontvangen. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de onderhandelingen tusschen China en Japan te Nanking tot regeling van de be trekkingen tusschen beide landen nog niet zijn afgebroken. ENGELSCHE STUDENTEN TEGEN" DIENSTPLICHT De „Daily Herald" deelt mede, dat "P een conferentie van de conservatieve stu dentenhonden te Glasgow vrijwel eenstem mig het voorstel is verworpen de Regee ring te verzoeken den dienstplicht in te voe ren. Alleen de vrouwelijke afgevaardigde stem de vóór het voorstel. De minister van opvoeding, Oliver Stand- ley. waarschuwde de conferentie, dat niets de Regeering meer kon schaden dan een ooi-stel tot het invoeren van den dienst plicht. 1 order werd eenstemmig een resolutie aangenomen, om de Regeering aan te sporen krachtiger maatregelen te nemen ten gunste van noodlijdende gebieden NIEUWE HAVEN AAN DE ZWARTE 7.V.V Otsjomtsjiri aan do Kaukasische kust P Zwarte Zee, is een nieuwe haven aan op(l- '■)e werkzaamheden zijn reeds zoo r gevorderd, dat goederen kunnen worden verscheept. Vonnis krijgsraad door Hoog militair gerechtshof bekrach tigd. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den ge woon dienstplichtig-huzaar G. L. B. die door den Krijgsraad voor de Landmacht te 's Hertogenbosch wegens „opzettelijke onge hoorzaamheid" (het bekende geval met den in burger gekleeden eerste-luitenant, die II. had gelast de houding aan te nemen en hem zijn naam op te geven) was veroor deeld tot veertien dagen gevangenisstraf. Het Hof heeft het vonnis van den krijgs raad bevestigd. In politieke kringen houdt men rekeninR niet de mogelijkheid, dat de rijksdag bijeen zal worden geroepen om een rede van den Fuehrer aan te hooren, welke over zuiver binnenlandsch-politieke aangelegenheden zal handelen. Bij het aanvaarden van de macht sprak Hitier de woorden: „geeft mij vier jaar". De ze vier jaar zijn thans verstreken en derhal ve verwacht men dat thans zal worden overgegaan tot het vaststellen van de con- tinuiteit der politiek. Ook wordt rekening gehouden met een bijeenkomst van het Knbinet op 30 Januari Nadrukkelijk wordt er evenwel op gewe zen, dat in de leiding en in de grondwet van het Duitsche Rijk geen enkele wijzi ging zal worden gebracht. Volgens de Engelsche bladen heeft de Britsche Filmindustrie in de afgeloopen 12 maanden een verlies geleden van 2 millioen pond sterling. De tien jaar oude Britsche filmindustrie staat nu voor de ernstigste crisis, welke zij ooit heeft doorgemaakt. De banken zouden geweigerd hebben eeni ge firma's verder geld te leenen. Een groote groep filmfabrikanten die in totaal reeds 600.000 pond sterling hebben verloren staat op het punt onder beheer van een curator te geraken. Talrijke kleine: „Non-Tarriff" verzeke ringsmaatschappijen moesten reeds tot liqui datie overgaan. Minstens een belangrijke verzekeringsmaat schappij, aangesloten bij Lloyds, is hierbij betrokken. Slechts een door de Regeering aan te wij zen Filmcommissie, die belast zou moeten worden met het toezicht op de verplichte re organisatie in deze industrie, zou misschien redding kunnen brengen. De oorzaak van deze crisis - aldus de „Daily Herald" is geldverspilling. Duizenden ponden sterling zijn weggegooid aan waar- delooze films, fantastische salarissen zijn uitbetaald en in vele gevallen hebben war boel en slechte leiding fortuinen gekost. Aangemoedigd door de schijnbare succes sen van F.ngelsche films onder de quota be palingen. zijn vele producenten in deze tak van industrie ontstaan. Hoewel in vele ge vallen hun kapitaal slechts een paar hon derd pond sterling bedroeg, konden zij bij enkele kleinere „Non-Tarriff" verzekering* M?c!ia,??i|en belangrijke bedragen van dimhh) sterlinp en meer opnemen. De meeste van deze verzekeringsmaatschap peen hebben zich aaneengesloten, een svn- dicaat gevormd en met de banken schikkin gen getroffen voor het verstrekken van geld. Op deze manier werd in het afgeloopen jaar meer dan drie millioen pond sterling ren" Waarvan twcc mi"ioen werd verlo- Nu de hanken faillissementen vreezen niet il een onder de film-doch ook onder de ver zekeringsmaatschnppijen. hebben zij beslo- ten geen verdere middelen ter beschikking treerd, ongegrond is.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2