De geluidsdistributie langs den bruidsweg Zware veldslag bij Madrid De kwestie van Alexandrette Het Prinselijk jacht Jubeldag. Scotts Poolschip in eere hersteld Willy den Ouden geslagen Alkmaarschc Kaasmarkt Zaterdag 9 Januari 1937 Derde blad Het Paukenpaard in den Engelschen kroningsstoet Vandalisme SPANJE Safety. iirst, Nu de officieele aanbieding van het natio naal huwelijksgeschenk heeft plaatsgevon den en op symbolische wijze aan ons prinse lijk paar het motorjacht en de verbetering van het Paleis te Soestdijk zijn aangeboden, rijst alom belangstelling voor de vraag: hoe komen de plannen voor dit jacht tot stand? Aanstonds zal ook gevraagd worden: hoe zal het worden gebouwd, hoe zal het worden ingericht? Het spreekt vanzelf, dat in deze met de wenschen der toekomstige eigenaren, met name van H.K.H. Prinses Juliana en van Z.K.H. Prins Bernhard, behoeft rekening te worden gehouden. Teneinde het formuleeren dezer wenschen gemakkelijker te maken, werd Z.K.H. voorgelicht door eenige leden van een inmiddels in het leven geroepen technische commissie en bezocht de Prins enkele jachten en jachtwerven. Genoemde commissie, bestaande uit experts op het ge bied van scheepsbouw en jachtbouw, is be last met den bouw van het prinselijk jacht. De Prinses en de Prins wenschen een motorjacht geen zeiljacht aan boord waarvan zij met eenige gasten kunnen ver blijven en waarmede zij weekendtochten en langere tochten kunnen maken, waar zij ,van zon, water en buitenlucht kunnen ge nieten en waarmede zij zich kunnen bewe gen, langs vele schilderachtige plekken, die ons land aan de waterzijde zoo talrijk biedt. Een zeer gelukkige omstandigheid is, dat ons prinselijk paar niet de begeerte heeft de Noordzee te gaan bevaren. Voor een gebruik zoowel in Nederland als buitengaats behoeft het schip dus niet te worden ingericht. Was die eisch wel ontstaan, dan was een twee slachtig schip ontstaan, een schip, dat eigenlijk ongeschikt zou zijn voor beide doeleinden. Immers tot heden is men nog nooit geslaagd een schip te construeeren dat goed en betrouwbaar bleek in zee en tege lijk het meerendeel der binnenwateren kon bevaren, waarvan er vele slechts een gerin gen diepgang toelaten. Nu wordt gedacht aan het bevaren der Zeeuwsche en Zuid- Hollandsche stroomen, de groote rivieren, desnoods de Rijn stroomopwaarts, het IJssel- meer, een deel der Waddenzee, de voor naamste kanalen in het Zuiden des lands en in Zuid- en Noord-Holland, in Overijsel en de groote vaarwegen en meren van Fries land en Groningen. Er blijven evenwel voor de technische commissie genoeg moeilijkheden ter over weging. Het ligt voor de hand dat een klein Schip met weinig diepgang een uitgebreider vaarterrein vindt dan een grooter met meer diepgang. Maar een dergelijk klein schip biedt niet de benoodigde ruimte, noch het comfort, dat In een jacht voor prinselijke eigenaren bestemd, worden geëischt. In het labyrinth van eischen en beperkin gen, dat ontstond door de vereischte machine- capaciteit, stabiliteit, diepgang en veiligheid der opvarenden diende de technische com missie een weg te zoeken en een compromis tot stand te brengen, waarbij in zooveel mogelijk opzichten evenwicht wordt ge- »3r3/Cllt» De lieer H. W. de Voogt bracht het resul- Jtaat aller overwegingen in teekening. Zoo Ontstaat in goede samenwerking en met veel onderling overleg een harmonisch geheel. Wanneer de thans in bewerking zijnde plan nen gereed zullen zijn, wordt van het ont- ,werp een model gemaakt, dat beproefd zal worden te Wageningen in het Scheepsbouw kundig Proefstation. Enkele wijzigingen in het onderwaterschip kunnen dan met het het oog op de snelheid van het schip, het gedrag in ondiep water enz. noodzakelijk blijken. Eerst dan zullen de maten van het schip bepaald zijn en zal met den bouw een aanvang kunnen worden gemaakt. 'Aangekocht te Groningen. In opdracht van Z. K. H. den Hertog van Kent hebben gister majoor Abel Smith en Lady May Abel Smith, nicht van H. M. Ko ningin Wilhelmina, een bezoek gebracht aan Groningen, teneinde daar een paard te koopen. De hooge bezoekers waren verge zeld van de heeren W. Graaf van Limburg Stirum, Baron Rengers en Jhr. de Beaufort. De aankoop betrof een bont paard, dat bestemd is om in den kroningsstoet van Koning George VI op 12 Mei a.s. de pauken te dragen. Er werd een voorloopige koop gesloten met den Groningschen paarden handelaar, den heer Dirk Bolt Van het ge kozen paard werd een foto genomen, welke zal worden doorgezonden aan den Koning van Engeland. Deze zal dan over den defi nitieven aankoop beslissen. Na het bezoek bij den heer Bolt, die de hooge gasten zeer charmant ontving met koffie en Groninger koek, gebruikte het gezelschap de lunch in het hotel „De Doelen" Om drie uur keerde men naar de residen tie terug. Ind en vorigen nacht hebben vandalen den ter gelegenheid van het vorstelijk huwelijk geplanten herinneringsboom staande naast de Nederlandsohe Herv. Kerk te Ede voor een gedeelte van den bast heroofd. Er bestaat groote vrees, dat de boom zal dood gaan. Deskundigen zullen alle mid delen te baat nemen om den herinnerings boom in het leven te houden. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in naar de bedrijvers van deze laffe daad. ZIJN VROUW MISHANDELD. Tijdens en twist heeft de 21-jarige B. S. te Groningen zijn vrouw zoodanig toegeta keld dat zij bloedende wonden aan het hoofd opliep en een bloeduitstorting in den rug bekwam. De vrouw is in het zie kenhuis opgenomen. S., die reeds vroeger met de politie in aanraking kwam, is aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Hij zal beschikking van den officier v. justitie wor den gesteld. Nu is de blijde dag voorbij! Het feestelijk gebeuren. Van vlaggentooi en samenzang, Vol zon en licht en kleuren! Maar ook vol van een blij geluk, Dat diep ons kwam ontroeren, En heel ons Nederlandsche Volk. Naar hooger wist te voeren! Daar trok een schoone sprookjesstoet Langs d' overvolle wegen, Een Sprookjesprins en een Prinses, Ze lachten allen tegen! En van den hemel scheen een zon Langs breede, lichte banen, Die straalden op de gouden koets, En op d'Oranjevanen! De groote feestdag is voorbij, En 't dagelijksche leven Komt door ons werk en ons bestaan Opnieuw zijn zorgen weven. Maar toch, er is iets schoons gebeurd, Om nimmer te vergeten, En wat we, diep in ons gemoed, Voorgoed geborgen weten! Daar is in 'f hart iets neergedaald Van allealle standen, Dat onverbreekbaar samenbindt Met innerlijke banden. Want, 't „Ja" van de Oranje-Bruid, Vol zachtheid, liefd' en gratie, Werd tot een „Ja", sterk en ontroerd, Voor de geheele natie! Jong Echtpaar, nog aan het begin Van 't geen U 't lot zal geven, Gezegend zij Uw jong Gezin, En heel Uw verder leven! Wij danken U voor dezen dag, Gij hebt ons hart gevonden, Zoo blijft Uw toekomst en ons lot Voor immermeer verbonden! Januari 1937 KROES (Nadruk verboden) Meer dan 100 luidsprekers dien den voor de reportage. De geweldige,, menschenmeniigte, die op 7 Januari j.1. tof binnenstad van Den Haag getuige was van het Prinselijk huwelijk, stelde de Haagsche politie Voor een uiterst zware taak. Het is inderda,ad geen geringe opgave als het ware de regie te voeren over een enthousiaste menschenmassa van vele honderdduizenden, te waken voor orde en veiligheid, zonder daarbij afbreuk te doen aan de algemeene feestvreugde. De Haagsche politie had hiertoe omvang rijke maatregelen getroffen. In ruime mate heeft zij hierbij met succes gebruikt gemaakt van het door de moderne techniek geboden hulpmiddel, de geluidsversterking, waardoor het haar mogelijk was om duizenden recht streeks toe te spreken en waar noodig aan wijzingen voor het handhaven van orde te geven. In samenwerking met de Haagsche ge meente-telefoondienst werden voor dit doel niet minder dan 100 speciale luidsprekers van groot vermogen met bijbehoorende ver sterkers langs het geheele traject van den bruidstoet aangebracht. Deze omvangrijke Philips installatie, die tevens gebruikt werd am de radio-reportage van de gezamenlijke omroepvereenigingen en de Phohi ook op straat hoorbaar te ma ken en de duizenden langs den weg in de gelegenheid gesteld heeft oorgetuige te zijn van de gewichtige gebeurtenissen, droeg on getwijfeld belangrijk bij tot het groote en thousiasme dat onafgebroken langs het ge heele traject heeft geheerscht. De weg van den bruidstoet, welke ongeveer 5 K.m. lang was, had men in elf geluidsdistricten" ver deeld, welke ieder over een microfoon, een versterker met een vermogen van 60 tot 160 watt en een 6 tot 16-al luidsprekers van groot vermogen, benevens de noodige hulpappa raten de beschikking hadden. De verschillende versterker-installaties en de microfoon waren voor leder district af zonderlijk in een bestaande publieke tele fooncel ondergebracht. Door een eenvoudig omschakelen in de tele fooncellen kon voor elk district naar om standigheden de luidsprekerinsallatie voor ordedoeleinden, dan wel voor de radio-re portage worden gebruikt. Ook in de St. Jacobskerk was door Philips een uitgebreide geluidsversterker-installatie aangebracht, die het groote aanal genoodig- den bij het volgen van de huwelijksplechtig heid uitstekende diensten bewees. HET ONTSLAGEN PERSONEEL VAN DE KONINKLIJKE HOLLANDSCHE LLOYD. Een vordering tegen de Lloyd in gesteld. Het bij verleenen der susceance van be taling aan de Koninklijke Hollandsche Lloyd ontslagen personeel heeft voor den kantonrechter te Amsterdam een vorde ring ingesteld tegen de Koninklijke Hol landsche Lloyd tot erkenning van zijn ver meende rechten op uitgesteld pensioen en op uitkeering ineens uit het gevormde spaarfonds, welke aanspraak door de di rectie van de Lloyd en de bewindvoerders worden ontkend. Een van de leden van het personeel treedt in deze test-case op voor 120 man. Mr. Th. J. Eskens zal voor hem de proce dure voeren. Men rekent erop, dat de be slissing spoedig kan worden verwacht. Een nieuwe Britsche Zuidpool expeditie gebruikt de Discovery In Maart zal de ontdekkings reiziger Walker een poging wagen. Voor enkele weken was het 25 jaar geleden, dat Amundsen de Zuidpool ontdekte. Kort na hem ondernam de Engelsche kapitein Robert Scott de reis naar het Zuidelijkste punt der aarde. Later volgden Byrds vlucht rond 50.000 vierkante mijlen om de Zuidpool. Door deze expedities weten wij thans, dat de Zuidpool op een vergletscherde hoog vlakte midden in een geweldig vasteland ligt, waarvan de randgebergten zich 3000 m hoog vérheffen. Wat er thans nog te doen overblijft zijn minutieuze wetenschappelijke onderzoekingen, kustmetingen, geologisch onderzoek van de Zuidpoliare Iandmassa's, enz. De nieuwe Engelsche expeditie, welke onder leiding van den ontdekkingsreiziger JE— ML^Walkcr staaU is V90rngmena, haar onderzoekingen in 'het Australische deel van het Zuidpoolgebied, dus in Banzare- en Prinses Elisabethland, te verrichten. De 34 Britsche vorschers, die deel uitmaakten van deze expeditie, hebben daarbij het voordeel, dat hun leider reeds eens aan een tweejarige geologische expeditie naar het Noordpool gebied heeft deelgenomen en dientengevolge met de eigenaardige omstandigheden van den antarctis vertrouwd is. Bovendien maakt de expeditie gebruik van Scotts schip „Dis covery", waarmee hij zijn eerste Zuidpool expeditie van 1899 tot 1904 heeft gemaakt. Het schip is reeds geheel uitgerust voor een Poolexpeditie. In de jaren tusschen 1920 en 1930 werd het verbouwd enen door d Engelschman Mawson voor diens diepzee- onderzoek in de Zuidpolaire wateren ge bruikt. Voor de aanstaande expeditie is de .Disco very" met een aantal bijzondere installa ties uitgerust. Behalve de echoloods bezit het een electrisch gedreven peilapparaat voor de kustwateren en een zoogenaamd Lukastromelapparaat voor diepten tot 9000 meter. Voor het meten van temperaturen in de verschillende waterlagen wordt be halve van zelf-registreerende, aan den scheepsbodem bevestigde thermometers van de Nansen-Petters en waterflesch voor diep ten tot 500 meter gebruik gemaakt en voor grootere diepten van de Eckmannsche wa terflesch, waarin zich de thermometers bin- nennin bevinden Verder heeft de .Discovery" een chemisch laboratorium aan boord, waar in de verschillende watermonsters op hun gehalte aan koolzuur, zuurstof, stikstof, en fosfor onderzocht worden. Opmerkelijk is nog, dat de nieuwe expeditie geen sledehon den meer gebruikt, doch tractoren en motor sleden. Ragnhild Hveger braoht het wereldrecord in gevaar. Dat de lagere afstanden de grootste kracht van Ragnhild Hveger uitmaken, was reeds voldoende bekend, doch gisteravond, toen voor de tweede maal te Kopenhagen internationale zwemwedstrijden werden ge houden, is dat wel heel duidelijk gebleken. Willy den Ouden was er in geslaagd op de 100 èn 200 meter borstcrawl van de Deen- sche zwemster te winnen, doch gisteravond kwam de Rotterdamsehe zwemster op de 400 meter tegen haar concurrente uit. En hier moest zij beslist in Ragnhild Hveger haar meerdere erkennen. Verwachtte men aanvankelijk een span- nenden kamp, op het laatste gedeelte van deze 400 meter geraakte Willy den Ouden een groot stuk achter, terwijl de Deensche zwemster met denzelfden soepelen slag bleef doorgaan. Zij maakte een tijd van 5 minuten 16.4 sec., welke tijd slechts 0.4 se conde boven het wereldrecord van... Willy den Ouden ligt, de R.D.Z.-zwemster heeft op 12 Juli 1934 te Roteradm de 400 meter in 5 min. 16 sec. afgelegd, sedert dien is deze tijd nimmer verbeterd. Maar Ragnhild Hve ger was er gisteravond zeer dicht bij en het zou ons niet verwonderen, als binnen niet ai te langen tijd een bericht uit Denemar- De opstandelingen trachten een overwinning te forceeren. Regeeringstroepen houden stand Het schijnt dat de rechtschen thans alles op alles zetten om een bres te slaan in het hechte front dat de regeeringstroepen voor Madrid hebben gevormd. Te Madrid is nog geen enkel nauwkeu rig bericht ontvangen over den strijd in den sector ten noordwesten van de stad, waar de zwaarste slag schijnt geleverd te worden van den Spaanschen burgeroorlog. Het leven in de hoofdstad is er in het minst niet door verstoord. Het bombarde ment van de stad zelf is sedert bijna ge heel gestaakt. Hieruit zou men kunnen af leiden, dat generaal Franco zijn activiteit geheel samentrekt op strikt militaire doel einden. In officieele Spaansche kringen wordt niet verheeld, dat de toestand ernstig is, maar hij wordt verre van wanhopig ge noemd. De gevechten van de laatste dagen zijn zeer verbitterd en de troepen van Franco lijden bij hun aanvalspogingen zware ver liezen aan menschenlevens. Als zij er op bepaalde punten in slagen voordeelen te behalen, wordt elders weer een krachtig verweer georganiseerd. Gisteren konden de republikeinsche troe pen verschillende malen loopgraven verla ten om den vijand tot zijn punt van uitgang terug te drijven. De rechtschen trachten nog steeds in het Noorden éen omsingelende beweging uit te voeren, maar de indruk bestaat, dat zij daarmede geen succes kun nen hebben, zoolang zij de versterkingen in het Westen niet genomen hebben. Blijkens een Havas-bericht uit Avila wa ren om twaalf uur 's middags alle doelein den der Witten bereikt: Pozuelo, Humera, Cerro de la Cruz, Cerre Val de Gomez, Cer- ro de los Perticones, Cerro de la Plate. Volgens bericht van rechtsche zijde zijn de rechtsche troepen er na hevige gevechten in geslaagd de vijand uit Corruna, het station van Pozuelo, uit het dorp Pozuelo Numera en uit de loopgraven ten Noorden van dit dorp terug te drijven. De regeeringstroepen hebben zich met groote verliezen moeten terugtrekken. Een Russische tank en meer dan 300 geweren werden buit gemaakt. De regeeringstroepen hebben voorts een aanval gedaan op Carabicas (sector-Casa de Campo) met het doel de Casa de Campo vn de vijandelijke troepen te bevrijden. De strijd schijnt kort doch hevig te zijn ge weest. In de morgenschemering hebben de regeerinstroepen een aanval gedaan op de linies der rechtsche troepen in dezen sec tor. Deze aanval is onmiddellijk afgeslagen. Melding wordt voorts gemaakt van fusi- lades in den sector-Aranjuez Ook in het Guadarrama-gebergte zijn de rechtsche troe pen tot den aanval overgegaan, doch zon der resultaat. Aan het Baskische front hebben 18 vlieg tuigen der rechtsche troepen de van stra tegisch oogpunt zeer gewichtige stellingen der regeeringstroepen bij Lequeitio, ten Oos ten van Bilbao gebombardeerd Tegelijker tijd hebben de oorlogsschepen der rechtsche troepen de haven van Santander en Bilbao beschoten. Noorsch stoomschip aangehouden. Het Noorsche stoomschip Ibis groot 1367 ton afkomstig uit Bergen, is gistermiddag in de Straat van Gibraltar aangehouden door een kanonneerboot der opstandelingen. Het schip werd opgebracht naar Algeciras, waar de papieren en lading werden onderzocht. De Ibes kwam van Huelva, en was op weg naar havens aan de kust'der Middellandsche Zee. De regeering te Valencia antwoordt niet op het ultimatum van de Kö- nigsberg Naar,*Reuter uit Berlijn meldt, heeft de commandant van de Konigsberg korten tijd na 12 uur hedenmiddag de Duitsche regee ring ervan in kennis gesteld, dat de com mandant geen antwoord heeft ontvangen van de Spaansche regeering te Valencia op het ulimatum, dat hedenmorgen om 8 uur is afgeloopen. RAGNHILD HVEGER. ken zou komen, dat zij er inderdaad In ge slaagd was het wereldrecord op haar naam te brengen. Willy den Ouden bleef niet minder dan ruim 14 seconden achter. Amiie Timmer mans werd derde. Aan de zaak zal door Turkije geen internationaal karakter worden gegeven. Reuter meldt uit Ankara, dat gezagheb bende Turksche kringen hebben medege deeld, dat het gerucht dat Turksche troepen aan de Turksch-Syrische grens zouden zijn geconcentreerd, ongegrond is. Uit Ankara wordt gemeld, dat de voorzit ter van den ministerraad, de ministers van buitenlandsche zaken en de chef van den generalen staf hun gewone bezigheden her vat hebben. Kemal Atatürk heeft zijn reis naar Konia voortgezet, waar hij eenigen tijd vertoeven zal. Er is sprake van, dat met het oog op de a.s. bijeenkomst van den Volkenbondsraad 11 dezer de secretaris-generaal van het Turk sche departement van buitenlandsche zaken naar Genève zal vertrekken, op 15 dezer door Rüstü Aras gevolgd. Ponsot, de Fransche gezant te Ankara, heeft gisteravond nog een lang onderhoud gehad met den Turkschen minister van bui tenlandsche zaken. Een geruststellende officieuze uiteenzetting. Falih Rifki, de officieuze spreekbuis van de Turksche regeering, schrijft in de Ulus: Men mag niet uit het oog verliezen, dat de kwestie van het sandzjak Alexandrette, die aanvankelijk een rechtskwestie was, een kwestie van heiligen plicht voor de Turk sche republiek en voor de Turken geworden is. Als wat Frankrijk betreft de kwestie op een oplossing wachten kan, dan is het met Turkije anders gesteld. Wij kunnen niet eindeloos een tweeslachtigen toestand dui der?, wij willen duidelijk weten, of verdrags verplichtingen geëerbiedigd moeten worden, rekening gehouden moet worden met het recht, een gegeven woord moet worden ge houden. Intusschen zijn wij van meening, dat de kwestie van het sandzjak beperkt moet blij ven binnen de grenzen van het grondgebied van het sandzjak en tot het recht van de Turksche bevoiking om zichzelf te besturen. Wij weigeren diegenen te volgen, die de kwestie willen uitbreiden en er een inter nationaal karakter aan geven, waaronder de zaak van den vrede een ondienst bewezen wordt en de Fransch-Turksche betrekkingen worden geschaad. DE TOESTAND VAN DEN PAUS. Verbetering in den gezondheids toestand houdt aan. De verbetering in den gezondheidstoestand van Z. H. den Paus houdt aan. Hij heeft eenige uren het bed kunnen verlaten. De asthma is vrijwel geheel verdwenen. De helderheid van geest van den Paus heeft door zijn ziekte niet geleden. TRAMONTSPORING IN AMERIKA. Eén doode, vijftig zwaar gewonden. New York. Te Seattle in den staat Washington is een wagon van de stads tram in een bocht ontspoord en tegen een betonnen paal gebotst. Een passagier werd gedood en vijftig zwaar gewond. t DRIE JAPANNERS IN HONAN GEARRESTEERD. Verdacht van spionnage. De Chineesche politie van Tsjangtsjoe in de provincie Honan heeft drie Japanners gearresteerd verdacht van spionnage. Een aantal documenten werd in beslag genomen. De arrestanten werden aan het Japansche consulaat uitgeleverd. VERKEERSONGEVAL. In de Weesperstraat bij de Lijnbaans gracht te Amsterdam is een 20-jarige jon geman van een vrachtauto gevallen. De G.G. en G.O. heeft hem naar het Wilhel- mina-Gasthuis vervoerd, waar hij met ern stige inwendige kneuzingen is opgenomen. LANDBOUWER I,N MODDER GESTIKT. De 40-jarige landbouwer H. Schoenmaker te Nieuw Leusen is gistermiddag, nabij zijn woning, in een sloot geraakt. De man is in den modder gestikt. Een ontboden geneesheer heeft nog eeni gen tijd kunstmatige ademhaling toegepast echter zonder resultaat. Hoe het ongeluk ontstaan is, is nog onbekend. DE FRANSCHE LEENING DOOR DEN POOLSCHEN SENAAT GOEDGEKEURD. De Poolsche Senaat heeft eenstemmig het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de Mi nister van Financiën gemachtigd wordt 'n leening in Fransche francs uit te schrij ven voor de defensie. De producenten hadden zich deze week blijkbaar niet weer laten verleiden aan de fabrieken te ver- koopen. Althans de aanvoer was ditmaal bijzonder groot. En waar mag worden aangenomen, dat ook de kaasbeursfabrieken hun voor raad hadden geruimd, kon deze ver meerdering niet van dien kant ko men. De verkoop zette stug in, voorna melijk het gevolg van het feit, dat de vraagprijzen zeer hoog waren. Toen voor één stapel f21.— werd gegeven, vergrootte dit de animo tot verkoopen tegen lage prijzen niet. Toch bleken de handelaren niet bereid veel meer te betalen dan de vorige week. Een belegen stapel ging nog voor f 20.maar de beste kaas kon overigens nauwelijks meer opbrengen dan f 18.—Voor f 17.— ging heel wat om. Dooréén genomen was de markt beter dan een week geleden, al stonj die verbetering in geen ver houding tot de stijging van de hoog st© noteering van f 18.50 op f21

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 9