Het initiatief van Dr. Deterding Anti-lawaai Het Palestijnsche wespenoest Nieuw Massa-Proces te Wuppertal Donderdag 14 Januari 1937 Vierde blad De afzet van boter naar de Vereenigde Staten Samenwerking tusschen Polen en Tsjecho-Slowakijë Een Engelsch-Amerikaansche Transatlantische luchtverbinding? Uitlevering gevraagd Jipaosch vrachtschip gestrand door Dr. H. MOLHTJYSEN, Secretaris Kon. Ned. Landbouwcomdté. EEN WELKOME STEUN VOOR EEN LANDBOUW. VOOR BOTER EN KAAS ZIJN GUN- STIGE GEVOLGEN TE VER WACHTEN. Het behoeft geen betoog, dat het grootsch opgezette plan van dr. H. W. A. Deterding, om het surplus van landbouwproducten in Nederland aan te koopen en in Duitschland af te zetten ons aller belangstelling en sympathie verdient. Geen enkele tak van bedrijf in Nederland is zwaarder getroffen door het terugloopen van den export dan juist het landbouwbe drijf. Dat in Nederland de landbouwcrisis- maatregelen zoo diep in den gang van het bedrijfsleven moesten ingrijipen, vond voor namelijk zijn oorzaak in de door het weg vallen van afzetmogelijkheid noodig gewor den inkrimping der productie. De traagheid, waarmede het doorvoeren van dergelijke maatregelen nu eenmaal onvermijdelijk ge paard gaat en de moeilijkheid een nieuwe bestaansbasis te vinden Voor het gros van onzen boerenstand waren oorzaak van het ontstaan van voorraden, die een druk uit oefenen op onze toekomstige landbouwpro ductie. Hoe eerder de voorraden aan land bouwproducten zijn weggewerkt, hoe spoedi ger het evenicht tusschen de voortbrenging en de afzetmogelijkheden der landbouw producten is bereikt, wat prijsherstel tot gevolg zal hebben. Onze boter wordt geforceerd naar Enge land geëxporteerd tegen lage prijzen. Dit jaar zal de boterexport naar Engeland meer dan 30 millioen K.G. zijn, togen in normale tijden 6 a 7 millioen. Als er een belangrijke hoeveelheid boter voor Duitschland wordt aangekocht, is er kans, dat de prijs, van onze boter op de Engelsche markt stijgt. Evenwel dient wel te worden bedacht, dat er voldoende boter beschikbaar blijft voor export naar Engeland om onze vaste bo- terafnemers in dat land- te kunnen blijven bedienen. Verlichting van de kaasmarkt. Behalve ten opzichte van de boter zal ook iten aanzien van de kaas het initiatief van dr. Deterding gunstige gevolgen hebben. Onze voorraden kaas zijn veel grooter dan verleden jaar en zouden deze niet tot nor male proporties worden teruggebracht, dan zou er een domper worden gezet op de kaas productie van 1937. De handel in kaas, die een min of meer speculatief karakter draagt was bevroren; de handelaren hadden hun bedrijfskapitaal in de voorraden vastgelegd. Als zij deze voorraden nu gedeeltelijk kun nen spuien, kunnen zij hun normale bedrijf voortzetten. Zooals reeds bekend heeft het onder di rectie van Dr. Ir. M. D. Dijt staande bureau te Haarlem, dat met de uitvoering van Dr. Deterding's plan is belast, aan de „Produ cent", waarvan de heer A. van Wijnen te Gouda directeur is, den aankoop van kaas opgedragen. De aankoopen worden zooveel mogelijk verdeeld over de kaasproducee- rende provincies van ons land. De kaasnoteeringen, die reeds eenige maanden aan het afbrokkelen waren, zijn door deze aankoopen met 1 a 2 gulden ge stegen. Dank zij deze groote transacties, waardoor practisch de overschotten aan kaas zijn geruimd, is de markt verlicht, hetgeen straks aan de prijzen van de nieuwe graskaas zal ten goede komen. Andere aankoopen. Naast groote kwantiteiten uit dien Regee- iringsvoorraad aardappelmeel zijn er zooals reeds bekend van de Nederlandsohe Vee houderij Centrale een paar millioen K.G. spek overgenomen. Verwacht mag worden, dat daarmede lucht is gegeven aan de var kenshouderij. Wat de rundveehouderij aangaat, deze zou zijn gebaat door afname van slachtvee, hetgeen ook de bedoeling schijnt te zijn. Nu de aankoopen voor Zwitserland zijn stop gezet zou levering naar Duitschland ons zeer welkom zijn. Hoogere rundvleeschprij zen zullen er toe leiden, dat het surplus aan oudere koeien, dat thans verantwoor delijk is voor onze groote melkproductie allengs zal verdwijnen. Om verschillende redenen zou derhalve aankoop van slacht vee zeer van pas zijn. Groentenaankoop binnen zekere grenzen. Voorts heeft men eieren aangekocht en het is de bedoeling in dit voorjaar ook groenten met de bestemming voor Duitsch land te verwerven. Echter zal niet „tot el- ken" prijs worden gekocht. Zoodra zou blijken, dat tengevolge van de uitvoering van het plan-Deterding de prijzen der land bouwproducten voor het binnenland oneven redig zouden stijgen, zal de export worden gestaakt, en zal het export-bedrag op een later tijdstip b.v. een volgende maand worden besteed. Resumeerende zijn wij van meening, dat, in velerlei opzicht het initiatief van dr. Deterding, dat naast een economische ook een ideëele strek king heeft, zegenrijke gevolgen zal kunnen hebben en dan ook ten. zeerste moet worden toegejuicht. Moge het dan ook slagen. Optimistische verwachtingen in zuivelkringen. Mogelijke verla ging van invoerrechten. In het algemeen schreef men de in de laatste paar jaren verbeterde situatie op de zuivel- en melkproductenmarkt in de Ver eenigde Staten van Noord-Amerika voorna melijk toe aan de, door de daar geheersoht hebbende droogte, teweeggebrachte afzetver- houdingen. Inderdaad zal deze droogte een zeer domineerende factor hebben gevormd voor de betere conjunctuur op de Ameri- kaansche zuivelmarkt; welke ook voor de komende maanden van 1937 nog een voor name rol zal spelen bij de algemeen ver wachte vaste tendens. Daarnaast echter meent men de verwachte opleving in den boterhandel vooral toe te moeten schrijven aan andere, minder toe vallige en minder tijdelijke factoren, n.1. aan de oplevende koopkracht. Van deze laatste kan men vooral ten aanzien van hef boter- verbruik, direct gunstiger reacties verwach ten. Reeds het October-overzicht van het Ame- rikaansche departement van landbouw deed over de zuivelsituatie te dezen een zeer opti mistisch geluid hooren. Maar ook in zuivelkringen kent' méti aan dezen factor een overwegende beteekenis toe. In een referaat, onlangs uitgebracht door „The Borden Company" in de jaarl. vergadering der „American Association of Creamery Butter Manufactures", wordt de nadruk gelegd op de den laatsten tijd aan zienlijk afgenomen werkloosheid. In het rap port wordt in dit verband vooral groote be teekenis gehecht aan de uitbreiding van de bouwbedrijvigheid in de steden, welke gun stig wordt beïnvloed door de afgenomen .werkloosheid. Gedurende het afgeloopen jaar is de werkloosheid n.1. afgenomen met pl.m. 34 pet. in vergelijking met 1932, terwijl het uitbetaalde loonbedrag zelfs met 66 pet is gestegen. Dit meerdere loonbedrag komt weer voor een groot deel ten goede aan uitgaven voor boter e.d. Men verwacht dan ook, dat de boterprijs ge durende de eerste twee of drie jaren hooger zal zijn dan in de afgeloopen drie jaren, ondanks het feit, dat toen de droogteperioden van groo'tcn invloed zijn geweest op het prijs peil der botermarkt. Op het moment is men in zuivelkringen in de Vereenigde Staten nogal ongerust aan gaande de buitenlandsche handelspolitiek der regeering; zulks met het oog op spoedig te verwachten verdrags-onderhandelingen met landen, welke bij den export van boter, kaas en melkproducten belang hebben. Doch de Amerikaansche regeering, met name het departement van landbouw zoowel als dat van buitenlandsche zaken staat op het standpunt dat met de afbraak der in 1930 ingstelde tarieven, ook op zuivelproduc ten, moet worden voortgegaan, ook in het belang van den Amerikaanschen landbouw. In dit alles zit wel eenig perspectief voor onzen Nederlandsöhien zuivelexport. (N.R.Crt.) n 1 ii Een nieuwe Amerikaansche vinding om de rijvaardigheid te beoordeelen. Op een film vlak voor de candidaat, ziet men de af te leggen weg, terwijl de wijzer In het front aangeeft of men Juist stuurt. Een vroolljke val. ZAL EEN JOODSCHE BEVOL- KINGSMEERDERHEID WOR DEN VOORKOMEN? Reuter meldt uit Jeruzalem, dat men hier en daar uit de verhandelingen, voor de Koninklijke commissie gisteren den indruk heeft gekregen, dat tot de aanbevelingen van de commissie zou kunnen behooren een zoodanige wijziging van het mandaat, dat een einde komt aan de tweeslachtig heid tengevolge van de dubbele verplich tingen, welke Engeland heeft ten aanzien van Joden en Arabieren. Lord Peel, de voorzitter van de commis sie, stelde op een oogenblik aan den Jood- schen getuige Leonard Stein, een Londensch advocaat, honorair raadsman van de Je- wish Agency, de vraag, of de voorwaarden van het mandaat niet met instemming van den Volkenbond, vatbaar waren voor wijzi ging. De getuige antwoordde, dat, gezien de Engelsch-Amerikaansche con ventie over het Palestij nsohe man daat, de instemming van de Ver eenigde Staten voor een dergelijke wijziging noodig zqu- zijn. Volgens den heer Stein vereischt een juiste interpretatie, dat het mandaat als geheel zou worden genomen, over eenkomstig het beginsel van het „oeconomische absorptievermogen" van Palestina in verhouding tot den groei van het Joodsche Natio nale tehuis. Lord Peel antwoordde, dat de ontwerpers van het mandaat de bedoeling gehad had den te impliceeren, dat in Palestina een Joodsch Nationaal tehuis zou worden op gericht, maar er zich niet speciaal mee bezig gehouden hadden om te zorgen, dat de Arabieren een meerderheid zouden blij ven. Het was daarom mogelijk, dat voor de Joodsche immigratie een andere toets en beperking bedoeld waren dan het oecono mische absorptievermogen. De heer Stein hield vol, dat., te oordeelen naar alle gezaghebbende commentaren op het mandaat, beperkingen op politieke gron den volstrekt uitgesloten waren. Al Husseini, de moefti van Jeruzalem en een van de onverzettelijkste leiders van de Arabische beweging, heeft als getuige ver klaard, dat nationale onafhankelijkheid in Palestina het doel der Arabieren was. In de getuigenbank waren de meeste leden van het Hooge Arabische comité aanwezig. Maar dan moeten de Tsjechen de Polen anders behandelen! In een artikel over de betrekkingen tus schen Polen en Tsjecho-Slowakije schrijft de „Express Poranny", dat de Tsjechische Mi nister van Buitenlandsche Zaken, Krofta, de wereld tracht te overtuigen dat de betrek kingen tusschen beide landen verbeteren. Praag moet evenwel niet vergeten dat deze betrekkingen niet beter kunnen worden zoo lang de Tsjechische politiek ten aanzien van de Poolsche minderheden in Tsjecho-Slowa- kiie niet verandert. Tot nu toe heeft men nog niets daarvan gemerkt. Het blad wijst vervolgens op het verbod van de Tsjechische autoriteiten Poolsche lie deren te zingen of portretten op te hangen van Maarschalk Pilsoedski en President Moscicki, terwijl ook de beeltenissen van O. L. Vrouw van Czestochowa niet mogen worden vereerd. Indien de Tsjechen denken dat een toena dering tot Polen tot stand kan komen door de ontwikkeling van de betrekkingen van Polen met de overige mogendheden, vergis sen zij zich. De weg van Praag naar War schau gaat niet via Parijs en Londen of Boe karest, doch via Teschen, Morawska en Gstrava, (Van onzen V.P.B.-corespondent) Met medewerking van Lindbergh heeft men aan de Iersche West kust twee plaatsen voor den aanleg van steunpunten voor den Engelsch-Amerikaanschen vlieg- dienst uitgezocht. Waarschijn lijk komt deze nog in den loop van dit jaar tot stand. De gemeenschappelijke bemoeiingen van de Britsche Imperial Airways en de Pan- Amerikaansche Luchtvaartmaatschappij heb ben er toe geleid, dat met hulp van vlieger kolonel Lindbergh, die de belangen van de Amerikaansche maatschappij vertegenwoor digt, aan de Westkust van Ierland twee plaat sen zijn gevonden, die als steunpunt voor de Engelsch-Amerikaansch Transatlantische luchtverbinding, waartoe reeds verschillende plannen zijn uitgewerkt, kunnen dienen. Deze beide punten zijn Kilconry in het graafschap Clare en Foynes in het naburige graafschap Limerick. De voordeelen van deze beide plaatsen zijn vooral gelegen in het feit, dat zij zoowel als steunpunt voor water- als voor landvliegtuigen te gebruiken zijn. Naar verluidt, zouden de Amerikanen aan het vliegen met landvliegtuigen de voorkeur geven. Voor experimenteele doeleinden heeft ook het Britsche ministerie van Luchtvaart twee landvliegtuigen voor het bevliegen van lange afstanden laten bouwen. Met deze béide toestellen zal reeds zeer binnenkort een proefvlucht gemaakt worden. De bouwkosten van een dergelijk modern vliegtuig bedragen niet minder dan 20.000 pond sterling. Het vraagstuk van landingsplaatsen op den Oceaan is tot nog toe niet opgelost. De oorspronkelijke plannen, om kunstma tige eilanden te bouwen en midden in den Oceaan te verankeren, heeft men voorloopig opgegeven. De beide belanghebbende lucht vaartmaatschappijen zouden echter bereid zijn, dergelijke drijvende vliegvelden te „hu ren", indien de een of andere particuliere onderneming tot den bouw van dergelijke stations zou willen besluiten. Joden beschuldigd van hoogver raad. Een bijzondere correspondent van de „Daiiy Herald" bericht, dat Vrijdag a.s. een nieuw massa-proces zal beginnen te Wup pertal, waar een jaar geleden een zeshon derdtal socialisten terecht stonden wegens hoogverraad. De beklaagden zijn thans allen Joden en de bedoeling van het proces is te bewij zen, dat de Joden de schuld zijn van de lage loonen en lange werktijden, welke nog heerschen in het industriegebied. Men hoopt op deze wijze de ontevredenheid van de be volking in anti-semietische banen te leiden inplaats van in anti-nationaal-socialistische. De beklaagden zijn allen lid ge weest van plaatselijke democratische organisaties en de beschuldiging is „hoogverraad". O.a. worden zij be schuldigd gelden te hebben verza meld voor de verdediging van so cialistische gevangenen in verschei dene processen. Zes van de beklaagden worden op het oogenblik in het hospitaal ver pleegd en zullen het proces niet kun nen bijwonen. Hitler's verlangen naar vrede. Maar dit proces zal Duitschland geen goeden naam bezorgen. In een hoofdartikel schrijft de „Daily He rald" ten aanzien van dit bericht, dat het jammer is dat de betuigingen van Hitier van zijn verlangen naar vrede samenvallen met dit proces. De Fuehrer verklaart boven alles te verlangen dat Duitschland eerlijk wordt beoordeeld, doch een nieuwe demon stratie van de Nationaal-Socialistische justi tie, zooals deze tot uiting komt in de massa processen, zal Duitschland geen goeden naam bezorgen. Daden spreken luider dan woor den. Het Wuppertal-proces geeft den Duit- schen leiders gelegenheid te toonen, dat zij nog niet alle menschelijkheid hebben verlo ren. Het lawaai In onze straten Nam zeer onrustbarend toe, Onze zenuwen tenslotte Voelden zich geplaagd en moe. Eind'lijk werd het onverdraag'lijk, leder riep: „Houdt op er meer Men belegde zelfs congressen, Of men stichtte 'n Comité! Dat gaf heilzaam resultaten, Heerlijk werden we 'f ons bewust, Ha, nu werd het toch begrepen, En hoe zoet is thans de rust! Auto's knipp'ren met hun lampen, leder wees men op zijn plicht, Ook de radio moest naar binnen, En de knalpot sloot men licht! Maar toch zijn win zeker opzicht Niet bepaald beginselvast, Geven onze straatgeluiden Wel de grootste overlast Het lawaai met groote woorden Is haast niet meer van de lucht En de stemmen van de leiders Klinken harder en geducht! Vette letters in de kranten Roepen ons sensatie toe, 't Stormgeloei langs wielerbanen Maakt ons niet bizonder moe! 'n Voetbalwedstrijd blijft het toppunt Van een opgewekt geluid, Zegekreten bij een doelpunt Klinken boven alles uit! Straks verschijnen weer de sprekers Voor een stembus-overwicht, Volle zalenveel applausjes. Wie stopt dan zijn ooren dicht? Auto's knipp'ren met hun lampen, 'n Claxon loeit niet in den nacht, Maar is daarmee de lawaai-grens Inderdaad tot staan gebracht?! (Nadruk verboden) Januari 1937, KROES. irfpop 'i rt r.L\ "jux .w Van gearresteerden Nederlander te Brussel. Op last van de Nederlandsche Justitie is eenigen tijd geleden de Amsterdamsche importeur van G., die in Januari 1936 naar het buitenland is uitgeweken, te Brussel gearresteerd. Hij had op groote schaal Ja- pansc'he goederen in Nederland weten te smokkelen. Toen de beambten op het spoor kwamen van de fraude, wist van G. naar Lichten- stein uit te wijken. Vandaar is hij echter naar Brussel vertrokken. Van G. had een truc bedacht, waarmee hij reeds geruimen tijd de douane bedroog. De kisten uit Ja pan, die te Amsterdam arriveerden, waren z.g. voor doorvoer bestemd. Bij het over brengen van de eene naar de andere haven verwisselde hij de kisten met Japansohe goederen voor kisten met waardeloozen rommel. Deze laatste kisten zagen er precies zoo uit als die, welke uit Japan kwamen. Aangezien de Belgische Regeering niet uit levert voor smokkelen, is de uitlevering voor van G. gevraagd ter zake van verduis tering en oplichting. Hij zou n.1. een docu ment hebben verduisterd, om op deze wijze afgifte te krijgen van de goederen. Van de equipage 31 man ver dronken. Aan de Westkust van Hokkaido Is een 3000 ton metende Japansche vrachtboot ge strand en gezonken. Van de bemanning zijn 31 personen verdronken, terwijl acht zich konden redden. EEN SOLDAAT ZONDER NAAM. In Augustus 1914 was hij vier jaar. Hij woonde toen met zijn vader en moeder in Engeland, misschien te Liverpool en hij meent, dat beiden Fransch waren. Hij herin nert zich nog, dat, terwijl hij in den tuin speelde, de vader, een courant in de hand, zijn moeder in het Engelsch toevoegde: de oorlog is verklaard, we gaan naar Frankrijk. Ze staken het Kanaal over en zijn vader ging naar het front. De Duitschers bezetten de stad hunner inwoning en de jongen werd van zijn moeder gescheiden en met andere kinderen naar Duitschland gezonden. Van daar heeft hij later via Zwitserland Frankrijk weer bereikt, maar hij weet nog niet, hoe hij heet, noch wie hij is. Voorloopig staat hij als Louis Ménard bekend, dit meende hij zich te herinneren uit den tijd, dat zijn ouders bij hem waren. Het gemis aan papieren heeft hem in Frankrijk veel zorgen gebaard. Zoo is hij wegens landlooperij opgepakt en voor een krijgsraad verschenen na 46 dagen „ge zeten" te hebben na in Zwitserschen krijgs dienst geweest te zijn, vervolgens is hij bij de Fransche krijgsmacht ingelijfd en midde lerwijl klopte hij bij vele officieele instan ties aan ten einde zekerheid omtrent zijn afkomst te verwerven. Bij onderzoek te Liverpool is gebleken, dat in 1910 in die buurt een zekere Maurice Mé nard uit Fransche ouders geboren is. Ver der weet hij niets, evenmin in welk kamp hij in Duitschland verbleef.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 11