Belangrijke order aan de Fokkerfabriek DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De moord op Charles Mattson Valencia beschoten De opstand in Sj ensi De Britsche mijnen in Spanje Bouw van 16 luchtkruisers SPANJE Buiienlandsch Overzicht Hitier als vredes apostel Ciano naar Londen REIST PER WACO UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 D ONDERDAG 14 JANUARI 1937 65e JAARG. No. 7899 Naar het einde der autostaking 1 AUTOBUSDIENSTEN naar HOORN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND Inlichtingen WACO, Kanaalw.137, Den Helder, tel. 773 HELDERSCHE COURANT Naar wij vernemen, heeft het de partement van defensie besloten, aan de N.V. Nederlandsche vliegtuigen- fabriek „Fokker" te Amsterdam een opdracht te verstrekken tot den bouw van 16 luchtkruisers van het type 5. Bedoeld type werd na een zeer grondige studie door de Fokkerfa briek in nauw overleg met de daartoe ingestelde commissie van deskundi gen van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg ontwikkeld. Hoewel uiteraard uit overwegin gen van landbelang omtrent de te bouwen vliegtuigen geen détails kunnen worden medegedeeld, staat vast, dat bedoeld vliegtuigtype zich kenmerkt door een zeer hooge snel heid, bijzondere zware bewapening en zeer grooten actieradius. Wij vernemen, dat de vliegtuigen ieder zullen worden voorzien van twee Bristol Pegasus 20 motoren, elk ontwikkelende 925 p.k. Het vliegtuig is een middendekker en wordt natuurlijk voorzien van een intrek baar landingsgestel. Deze order, die tot de belangrijkste mili taire opdrachten moet worden gerekend, die sedert jaren door de Nederlandsche vlieg- tuingindustrie kon worden verkregen, is het gevolg van een vruchtbare samenwer king tusschen de autoriteiten der lucht vaartafdeeling en de Nederlandsche vlieg- tuigenfabriek en het is zeker als een na tionaal belang te beschouwen, dat bedoelde belangrijke opdracht, waardoor vele hon derden gedurende zeer geruimen tijd werk zullen vinden, hier te lande kon worden ge plaatst. Naar wij verder vernemen zijn de voorbe reidingen van constructieven aard in ver band met dezen opdracht reeds ver gevor derd en zal dan ook eerlang met den daad werkelijken bouw kunnen begonnen worden. Dank zij de grondige voorbereiding, die aan het geven van de opdracht voorafging, zal het mogelijk zijn deze vliegtuigen bin nen zeer korten tijd voor hunne bestem ming op te leveren. Aan de successen, die de Nederlandsche vliegtuigenfabriek in dé laatste maanden mocht boeken met het te Parijs geëxposeerde gevechtsvliegtuig type G. 1 en het jacht vliegtuig type D. 21, is dus thans een nieu we belangrijke opdracht toegevoegd, die voor de Nederlandsche industrie in de naaste toekomst goede perspectieven belooft te openen. Op jacht naar den beestmensch. Het voor de opsporing van den (de) moor denaar^) van den kleinen Charles Mattson uitgetrokken bedrag beloopt, naar Un. Press meldt, reeds in totaal elf duizend dollar. De politie, die vandaag een bijna onbe gaanbaar gebied afzocht, vond een jasje, dat, naar men gelooft, van het vermoorde kind afkomstig is. De Canadeesche politie vermoedt, dat de moordenaars naar een woeste streek nabij het Flazerdal in Britsch Columbia gevlucht zijn. De politie van Tacoma volgt inmiddels het spoor van den strafgevangene Tim, die kort voor de ontvoering in een hotel te Tacoma met twee andere personen plannen zou heb ben besproken voor een „groote onderne ming". De opgewonden bevolking van Tacoma verdrong zich gisteravond in dichte groe pen voor het politiebureau, met het vaste voornemen, zich met geweld van den (de) dader(s) meester te maken, indien hij (zij) gevangen zou (den) worden genomen. Lynchen, zoo hoort men algemeen, zou nog een veel te kleine straf zijn, de daders moesten levend verbrand worden. Het medisch onderzoek van het lijkje heeft intusschen uitgewezen, dat het kind, alvorens te sterven, op beestachtige wijze gefolterd moet zijn. Gisteren had te Tacoma de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den kleinen Charles Mattson. De familie van het op zoo gruwzame wijze om het leven ge brachte kind had uit alle deelen van de Vereenigde Staten bloemen en betuigingen van deelneming ontvangen. Persoonlijk bevel va.n den Presi dent. President Roosevelt heeft, naar een D.N.B.- bericht uit Washington meldt, persoonlijk gelast, dat alle politiemachten der bonds- regeering gemobiliseerd moeten worden om den moordenaar van den kleinen Mattson te vinden. Er is een belooning van 10.000 dollar uit geloofd voor het vinden van den dader. Volgens sommige bladen zouden de auto riteiten tot de bevinding gekomen zijn, dat de dader een geestelijk abnormale ontslagen gevangene is, die zich op den vader van het knaapje wilde wreken. Een arrestatie. Een man van middelbaren leeftijd, wiens «aam niet bekend is gemaakt, is door de politie aangehouden als verdacht van mis schien betrokken te zijn bij de ontvoenng van Charles Mattson. DE SCHEEPSRAMP VAN DE „JOHANNA THORDEN". Thans 30 slachtoffers. Het aantal slachtoffers, dat om het leven is gekomen bij de scheepsramp van net Einsche schip „Johanna Thorden is thans definitief vastgesteld op 20. Er zijn nop zes lijken op de kust ge worpen Bemiddelaar Murphy gaat on. derhandelen met werkgevers en arbeiders. Een verklaring van den leider der Vakvereenigingen. Er schijnt een gunstige wending te konten in de groote staking in de automobielindu strie in de Vereenigde Staten. Bemiddelaar Murphy gaat thans onder handelen met werkgevers en arbeiders. Uit de berichten krijgt men echter den indruk, dat noch de stakers, noch de werkgevers van plan zijn de met vele offers bereikte resultaten voetstoots prijs te geven en van hunne eischen afstand te doen. Zoo hebben de stakers van het General Motorconcem nog steeds niet alle werkplaatsen en fa brieken ontruimd; iets, wat door de directie van het concern als voorwaarde gesteld was voor het voeren van onderhandelingen. Bij het aanbreken van den dag heeft de politie n.1., naar Reuter uit Flint meldt, geconstateerd, dat alle stakers de fabrieken van de General Moters nog niet hadden ontruimd, en dat een belangrijk percentage arbeiders zich nog steeds in de gehouwen bevond, toen de nationale garde de bewa kingsposten ging bezetten. Wegens gebrek aan materiaal is de fa briek der General Motors te Fleetwood ge sloten. Uit Detroit werd gemeld, dat er gisteren om elf uur te Lansing een door Murphy opgeroepen bijeen komst zou worden gehouden, waar bij de gouverneur zal trachten een oplossing te vinden voor het con flict. De gouverneur blijkt wel de juiste man te zijn om in dit conflict als bemiddelaar op te treden, zegt de Msb. Hij heeft voldoen de volmachten om het optreden van de Amerikaansche staatspolitie geheel te re gelen, welke troej>en in verband met den ernst van het conflict zijn gemobiliseerd. Murphy beeft aan John Lewis, den leider dier vakvereenigingen verklaard, dat de staatspolitie niet zal ingrijj>en om de werk plaatsen te ontruimen. De arbeiders worden op dit punt geheel vrijgelaten. Een verklaring van John Lewis. De heer Lewis, leider der vakvereenigin gen, heeft verklaard, dat zijn organisatie bezig was een resolutie voor te bereiden, welke aan het Congres zou worden gezon den en waarin o.m. een enquête wordt ver zocht voor de financiering van de General Motors. De toestand te Flint. Twaalfhonderd manschappen van de na tionale garde, met inbegrip van infanteris ten, cavalleristen en artilleristen, hebben hun bivak te Flint opgeslagen, terwijl 1S00 man zich gereed houden, om zich op het eerste sein bij hen te voegen. De gouver- neur«van Michigan, Murphy, heeft medege deeld, dat heden op zijn kantoor een bespre- king zal worden gehouden tusschen verte genwoordigers van de General Motors Cor poration en van de stakers. Thans is ook te St. Louis in Missouri een fabriek der maatschappij gesloten, nadat 1500 arbeiders fin c+oVintr baddpn afcrekond'igfi. FRANCO ONTMOET ERNSTIG TEGENSTAND BIJ MALAGA. RUST OP HET FRONT BIJ MA DRID. Dinsdag is Valencia vanuit zee onder vuur genomen. Omtrent deze beschieting verhalen oog getuigen dat een schip der opstandelingen het vuur op de kust opende. Het vuur was ongetwijfeld gericht op militaire doelen, die echter in verband met de duisternis niet geraakt konden worden. De Spaansche ka noneerboot „Laya" antwoordde onmiddellijk en even later kwam ook de kustverdedi gingsartillerie in actie. Gebleken zou zijn dat een schot doel trof. Volgens andere ooggetuigen zou het schip der opstandelin gen, zonder het gestelde doel te hebben kunnen treffen, voor het vuur der repufoli- keinsche kanonnen de vlucht genomen heb ben. Het bombardement eischte 9 dooden en 12 gewonden, allen burgers. De agrarische schade is onbeteekenend. De verdediging van Malaga. Alle beschikbare strijdkrachten der op standelingen uit de steden La Linea en San Roque aangevuld met vrijwilligers, zijn in der haast naar het front van Este- pona gezonden, waar de rechtsche troepen bij hun offensief tegen Malaga op grooten tegenstand zouden zijn gestuit. Autobussen en vrachtauto's werdien in beslag genomen voor het vervoer der soldaten. Volgens een te Gibraltar ontvangen bericht, hebben de regeeringstroepen een krachtigen tegen aanval ingeleid van Estepona uit. Zij zou den oprukken in het tot dusverre door de opstandelingen bezette gebied. Rust aan het front bij Madrid. In het officieele communiqué wordt me degedeeld, dat aan het front van Madrid rust heerscht. De mist belemmerde de ope raties. Tevens wordt van eenige geschuts- actie aan het centrale front melding ge maakt. Spanje als ruilobject tegen kolo niën? Merkwaard;^' bericht van „News Chronicle". De Parijsche correspondent van de „News Chronicle" verklaart te weten, dat Hitier generaal Faupel, die tegenover hem te ken nen heeft gegeven, dat Franco 80.000 man noodig zou hebben, niet met „neen' zou hebben geantwoord, doch in tegendeel ver klaard zou hebben, dat „wij Spanje slechts zullen verlaten, wanneer wij koloniën zul len hebben verkregen". Dit bericht laten wij natuurlijk geheel voor rekening van de „News Chronicle". ENGELSCHE VLOOTMANOEUVRES IN GRIEKSCHE WATEREN. Het Atheensche Telegraafagentschap deelt mede, dat de Engelsche Middellandsche Zee- vloot, die de grootste eenheden omvat, manoeuvres zal houden in de Ionische Zee en bezoeken zal brengen aan de Grieksche havens, om te beginnen aan Korfoe, waai de Engelsche schepen 21 Januari zullen aan komen. WANTROUWEN TEN OPZICHTE VAN DE EERLIJKHEID VAN ZIJN BEDOELINGEN. Hitier heeft zich ontpopt als vrede-apostel. Nu zijn we van de dictators wel gewend dat zij zich bij tijd en wijle, al naar het hun wenschelijk voorkomt, ontpoppen of als ver dediger of als bedreiger daarvan. Mussolini vindt het om tactische redenen verstandiger als apostel van den vrede op te treden, zij het dan met de practische toepassing van het spreekwoord dat wie den vrede wil zich wapene ten oorlog. Doch terzake: Hitier heeft, zooals men in ons nummer van Dinsdag heeft kunnen le zen zoet gevooisde taal gebruikt, die, wan neer ze in oprechtheid gemeend is, tot de ontspanning in Europa zou kunnen leiden. „Ik koester de hoop", zoo heeft hij gezegd, „dat ons ernstig verlangen om door onze medewerking een be langrijke bijdrage te leveren tot den vooruitgang van alle volken, toene mende sympathie bij andere regee ringen zal vinden". Hij heeft in een onmiddellijk op deze toespraak ge volgd onderhoud met Francois Pon- cet, den Franschen ambassadeur, de verzekering gegeven, dat „Duitsch- land niet het voornemen heeft, noch ooit gehad heeft, de integriteit van Spanje of van de Spaansche bezittin gen op welke wijze dan ook, aan te tasten." Dat is vriendelijk gezegd van Hitier en als de practijk van zijn daden niet in strijd was met deze woorden, dan zou men er veel van mogen verwachten. Maar het 'n inloochen- baar feit dat duizenden Duitschers meestrij den aan den kant van Franco en die duizen den zijn niet zonder kennis van de Duitsche regeering over de grens gekomen. Het is dus geen wonder dat men in Engeland en Fran krijk met zekere reserve de woorden van Hitier heeft ontvangen. Vooral in Frankrijk is men gereserveerd en dan natuurlijk in het bizonder in links georiënteerde kringen. Men vreest daar dat Hitier de bedoeling heeft ongestoord door te gaan „vrijwilligers" naar Spanje te zenden en Franco dus een stevig handje te helpen, tot vestiging van den na- tionaal-socilalistischen staat in Spanje. In Engeland, waar de wil tot den vrede zeer sterk is heeft men een niet zoo sterke reserve in acht genomen en zoo mogelijk tracht men daar de woorden van Hitier tot practische waarde om te zetten. Men ver mijdt alles wat tot verwijdering of verbitte ring aanleiding zou kunnen geven. Ook in Engeland is het natuurlijk in hoofdzaak te linksche pers die minder vleiend in haar beoordeeling is ten opzichte van de woorden van den Fülirer, doch ook de conservatieve pers is niet enthousiast. De „Daily Telegraph", die de meening der conservatieve het best weergeeft, doet b.v. laconiek opmerken, dat „terwijl Duitschland tot den laatsten man wapent, er iets meer dan woorden noodig is om de ongerustheden en troebelen te bedaren". Minister Eden heeft echter den draad onmiddellijk weder opgenomen. Hij had „met groote voldoening de verklaring tegenover het corps diploma- tique gelezen en beantwoordde de daarin uitgedrukte gevoelens met warmte." Eden kwam terug op zijn oude thema, dat Engeland „aan boter boven kanonnen de voorkeur geeft, als pendant van het gezegde van Göring, dat het Duitsche volk zich het gebruik van boter moest ontzeggen ten be hoeve van kanonnen, en stak opnieuw Duitschland de reddende plank toe van de economische samenwerking, „opdat ook an deren boter zullen hebben in een wereld, die geen kanonnen heeft". De opbrengst door Franco aan Duitschland verkocht. Mijn eigenaren gedupeerd. De Britsche regeering is thans bezig met het bestudeeren van de inlichtingen, die haar verstrekt zijn door twee Britsche mijnbouw- maatschappijen in Spanje, n.1. de Rio Tinto en de Tarsis zwavel- en kopermijnbouwmaat schappij. Deze inlichtingen toonen aan, dat de op brengst der mijnen gerequireerd is door ge neraal Franco en verkocht is aan Duitsch land. De maatschappijen vreezen, dat wan neer zij de werkzaamheden st'aken, de mijnen onteigend zullen worden. Zij ontvangen een Maarschalk Tsjang Hsoe Liang weder met het commando in Sian Foe belast? Naar Reuter meldt, overweegt de centrale Chineesche regeering, teneinde de gemoede ren van de muiters in de provincie Sjensi te kalmeeren, maarschalk Tsjang Hsoe Liang, die, zooals men weet, in December den op stand tegen Nanking organiseerde, doch zich later met Tsjang Kai Sjek, nadat deze ver schillende van de door hem gestelde voor waarden had aanvaard, weder met hem ver zoende, het commando in Sian Foe te geven. Deze mogelijkheid is niet uitgesloten, want de maarschalk is vergezeld van tien militaire leiders per vliegtuig naar Feng Hoea ver trokken, om een onderhoud te hebben met Tsjang Kai Sjek, die hier in zijn geboorte plaats zijn vacantie doorbrengt. Intusschen is het hoofdkwartier van den opstandigen generaal, Yang Hsoe Tsjeng, in de provincie Sjensi, naar de Unipress meldt, gisteren door de regeeringstroepen ingeslo ten. De centrale regeering zet de onderhande lingen met den opstandigen generaal toch nog voort, teneinde zoo mogelijk ook de ge ringste vijandelijkheden te vermijden. Tsjang Kai Sjek volgt de gebeurtenissen met de grootste aandacht. Een communistische troepenafdeeling heeft intusschen San Yoean bereikt. De hoofd strijdkrachten van de communisten bevin den zich echter nog steeds in de provincie Kansoe. In strijd met de verordeningen van de cen trale regeering, die een reorganisatie van het bestuur in de provincies Sjensi en Kansoe bevolen heeft, hebben opstandige troepenaf- deelingen uit Noord-Oost-China verscheidene bruggen van den Loeng Hai-sponrweg ver nield en zoo de verbindingen met Kwah Sien en Tsii Hcnni volkomen verbroken. MAARSCHALK TSJANG-HSOE-LIANG. Opmarsch der communisten. Volgens berichten van Chineesche zijde uit Sjensi maken de troepen van Tsang Soe Liang zich gereed de regeeringstroepen het hoofd te bieden. Talrijke communistische benden trekken uit Sjensi en Kansoe op naar Sianfoe en de leider der communis ten, Mao Tse Toeng, heeft zijn hoofdkwar tier op 20 k.m. afstand van Sianfoe. Joe Soe Tsjoeng, de gouverneur van Kan soe en Jang Soe Tsjeng, de gouverneur van Sjensi schijnen overeengekomen te zijn zich tegen Nanking te verzetten. Een vooraan staand persoon van den politieken raad van Hopei en Tsjahar verklaarde aan den cor respondent van Havas, dat de toestand in Sjensi verontrustend is. Het samengaan van de roode troepen met die van Tsjang Soe Liang, kan ernstige gevolgen hebben. Hij voegde hieraan toe, dat president Socng Tse Joeang, zich zal blijven verzetten tegen een burgeroorlog. betaling van 2 psetas per pond sterling, ter wijl de koers op de zwarte beurs voor pese- tas bijna 100 per pond is. De maatschappijen hebben de Britsche regeering niet gevraagd eenigerlei actie te ondernemen, noch is het waarschijnlijk dat Engeland den eersten tijd tot een actie zal overgaan. De geheele toe stand wordt echter nauwkeurig in het oog gehouden. Ook volqens Italiaansche krin gen de mogelijkheid niet uitge sloten. Ofschoon in welingelichte Italiaansche kringen nog niets bekend is over het voor nemen, dat aan den Italiaanschen Minister van Buitenlandsche Zaken wordt toegeschre- C1ANO. ven, om een reis naar Londen te maken, acht men een dergelijke mogelijkheid niet uitgesloten. In dezelfde kringen voegt men hieraan toe, dat een reis van Minister Ciano naar Londen na het Engelsch-Italiaansche gentlemen's agreement geenszins een onver wachte gebeurtenis zou zijn. IN BESLAG GENOMEN OPIUM IN AMERIKA. Te New York is aan boord van een Britsch stoomschip een record hoeveelheid opium, ter waarde van 76.250 dollar in beslag ge nomen. Drie Chincezen die zich aan boord bevonden zijn gearresteerd.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1