Het Agrarische vraagstuk in Amerika De moeilijkheden om Dantzig Heeft Amerika weer hoop Schacht gaat niet naar Parijs Huwelijksgeschenk HJM. de Koningin naar Soestdijk Ongewenschte gasten Wilde staking te Enschedé Aardverschuivingen door zware regens Nederlandsch Publicist te Valencia gearresteerd Het verblijf van het Prinselijk paar te Krynica van de Ned. schooljeugd Wielrijder door auto aangereden Woonhuis te Eefde afgebrand Tentoonstelling van „Avicultura" DE BRITSCHE INVLOED IN 'CANADA EN DE GEVOLGEN VAN DE EMPIRE-POLITIEK. IIL Bij de Niagarawatervallen verlaten wij de Vereenigde Staten om eenigen tijd op Cana- deeschen bodem door te brengen. Wij wil len eens zien, of er in het Britsche dominion een onderscheid valt waar te nemen tegen over de naburige gebieden van de Unie en in het bijzonder ook, hoe het er in den landbouw uitziet. Daarbij zijn wij er ons van bewust, dat de vier- of vijfhonderd km., die wij op Canadeeschen bodem afleggen, -slechts een klein deel van dit land vormen. Canada is, geografisch gezien, een van de meest eigenaardige landen ter wereld. Het strekt zich uit van den Atlantischen tot den Stillen Oceaan in een breedte, die ongeveer overeenkomt met vijfmaal Amsterdam-Ber- lijn. Duizenden vierkante kilometers in het noorden van het land zijn intusschen onbe woond en ook onbewoonbaar. De 11 millioen Canadeezen wonen slechts in een betrekke lijk klein gedeelte van het land, hoewel deze .kleine" oppervlakte nog vele malen grooter is dan Frankrijk en Duitschland tezamen. Het bewoonde deel van Canada loopt als een smalle band langs de noordelijke grens van de Vereenigde Staten. Het is begrijpelijk, dat over een afstand van duizenden kilometers verschillende bodemsoorten en verschillende klimaten worden aangetroffen. De smalle be woonde strook, die zich al naar de klimaats- en bodemomstandigheden min of meer raar het noorden uitstrekt, wordt bovendien op 2 plaatsen tamelijk ruw onderbroken, in het westen door het Rotsgebergte en in het mid den van het continent door een duizend km. breede woudzöne, die bijna onbewoond is en voor den landbouw nauwelijks in aanmer king komt. Canada bestaat dus uit meerdere scherp van elkaar gescheiden economische gebieden. Bij deze geografische verschillen komen nog andere bijzonderheden. Het oostelijk deel van Canada in het bijzonder de pro vincie Quebec wordt hoofdzakelijk door Franschen bewoond. Deze behooren tot de oudste blanke geslachten van Amerika en vermeerderen zich in tegenstelling met hun stamgenooten in Frankrijk sterk. De meer naar het. Westen gelegen provincies hebben een Britsch karakter, hoewel zich hier ook talrijke kolonisten uit andere landen bevin den lieden, die voor een groot deel hun eigen taal en zeden nog behouden hebben. De landbouw in de Oostelijke provincies. Het Oosten van Canada, met inbegrip van de provincie Ontario, welke ons bezoek geldt, is hoofdzakelijk op veeteelt en den verbouw van veevoeder aangewezen. Het broodkoren speelt hier een ondergeschikte rol. In ver gelijking met de West-Canadeesche prairie provincies, waarop Canada's roem in de tar- weproductie gegrond is, bestaat een groot onderscheid Oost-Canada heeft in het alge meen indien men afziet van fruit- en groen ten kweekerij en gemengde bedrijfs vormen, waarin de veeteelt een groote rol Speelt. Graan fabriek en zooals in het westen vindt men hier niet. Overigens wordt het land hier meer en meer geïndustrialiseerd. De goedkoope verkeersmogelijkheden in west-oostelijke richting over de meren en de St. Laurensrivier, de waterrijkdommen met hun onuitputtelijke mogelijkheden tot de opwekking van electrischen stroom en de vele aanwezige grondstoffen begunstigen een dergelijke ontwikkeling. Het Britsche voorbeeld. Onze tocht door Ontario laat ons vele ver schillen met de Vereenigde Staten ontdek ken. De tegenstellingen, die het leven in de USA beheerschen, komen hier minder sterk naar voren. Hoewel ook den invloed van de Vereenigde Staten niet te ontkennen valt, merkt men toch zeer goed in een ander land te zijn. Reeds in de samenstelling van de bevolking vindt men niet dezelfde tegenstel lingen als in de Vereenigde Staten. De ne gers, die sinds den oorlog ook in het noorde lijk deel van de Vereenigde Staten in elk klein nest te vinden zijn, ontbreken hier bijna geheel. Het beslissende echter schijnl te zijn, dat in deze provincie de blik op Engeland gericht is. De maatstaven, waar mede men moet en waarnaar men het eigen leven inricht, sluiten zich veel sterker dan in de Vereenigde Staten bij Britsche voor beelden aan. Men vindt hier over het alge meen veel meer gevoel voor orde en netheid dan in de USA. Het schoonheidsgevoel, in het bijzonder de voorliefde voor bloemen, is beter ontwikkeld. De Zondagsrust wordt zeer nauw in acht genomen, de bioscopen en theaters blijven op dezen dag gesloten. Eerst na middernacht mag met de voorstelling begonnen worden. In de stad, waarin wij den Zondagavond doorbrengen, ontwikkelt zich tegen middernacht een levendig verkeer. Men ziet ontelbare auto's in de straten rond rijden en de inzittenden wachten met onge duld op het einde van den Zondag, 's Nachts om 12 uur staan voor de bioscopen lange rijen wachtende menschen. Een Canadeesche landbouw- hoogeschool. Evenals in den staat New York, bevordert ook in Canada het bezoek aan een landbouw- hoogeschool ons begrip voor agrarische vraagstukken. De president van de hooge- school, die overigens vroeger plaatsvervan gend minister van Landbouw in de Ver. Staten is geweest, zal ons als het type van een echten .gentleman" niet zoo spoedig uit het geheugen gaan. Bij de bezichtiging van de fokdieren, die men ons hier laat zien, valt op, hoe sterk de band juist op het gebied van veeteelt met het moederland is. Men voert waardevol fokvee uit Engeland en Schotland in, om de nakomelingen door middel van veilingen, die in den herfst van ieder jaar door de hoogesehool worden geor ganiseerd, over de geheele provincie te ver- deélen. In de laatste tientallen jaren zijn door deze veilingen van de hoogesehool niet minder dan 30.000 fokdieren naar deze pro vincie gebracht. De ontwikkeling van de Onze V.P.B.-correspondent heeft zijn Amerlkaansche reis ook tot Canada uitgestrekt ter bestudeering van de landbouwtoestanden aldaar. In dit artikel vertelt hij omtrent zijn bezoek in het hooge Noorden inte ressante bijzonderheden. veeteelt wordt dus van hier uit beslissend beinvloed. Op de Engelsche markt ingesteld. Interessant is ook onze ontdekking, dat men zich zeer doelbewust op de behoeften van de Engelsche markt heeft ingesteld. Canada heeft door het verdrag van Ottowa gunstige invoermogelijkheden naar Groot- Brittannië gekregen en zulks heeft ook voor de zuivelproductie van de Oostelijke provin cies gunstige gevolgen. Een tolvrij invoer contingent van 280 millioen kg. spek en ham kon tot nogtoe slechts voor tweederde gedeel te benut worden. Men tracht thans de pro ductie van spek en ham te verhoogen, waarbij men rekening houdt met de bijzon dere behoeften van de Engelsche markt. Uit dit voorbeeld wordt ons duidelijk, wat de sinds de conferentie van Ottowa gevoerde empire-politiek van het Britsche rijk voor de dominions beteekent. Een Nederlandsch menu. In hun gastvrijheid staan de Canadeezen zeker niet ten achter bij de Yankees, Toen wij in Guelph met den president, de profes soren en de studenten van de landbouw- hoogeschool in de groote eetzaal gemeen schappelijk aten en zich een levendig ge sprek ontwikkelde, voelde een 'ieder, hoe zeer deze gastvrijheid zoo ongedwongen en desondanks toch zeer in de vormen menschen van verschillende taal en levens gewoonten in korten tijd tot elkaar brengt. Ook in een hotel te Hamilton beleefden wij een aardige geschiedenis. De kok, die een tijd op een Nederlandsche boot gewerkt had, had met al de kennis, die hij van het Ne derlandsch had weten te vergaren, voor ons een speciale Nederlandsche spijskaart ont worpen, die men gedrukt had. Naast vele andere heerlijke gerechten kregen wij ,beaf- stuk" en verder „kase en kirsentart". We waren over deze verrassing niet weinig ver heugd en schudden onzen kok, wiens ge zicht van vreugde straalde, hartelijk de hand. Wij deden hier een ervaring op, die men in Amerika steeds weer kan maken, n.1. dat de Amerikanen, die Nederland van meer nabij kennen met groote liefde over ons land spre ken en niet weten, wat zij van vreugde moe ten doen, indien zij iemand uit Nederland ontmoeten. Ook deze ontmoeting was er een bewijs voor, dat zich uit het leeren kennen van de nationale gebruiken en eigenaardig heden een wederzijdsch begrip van genegen heid ontwikkelen kan. HET VERGAAN VAN DE „JOHANNA THORDAN". Weinig hoop nog meer overleven den te redden. Over een zeer uitgestrekt gebied is gezocht naar de verdwenen sloep van de „Johanna Thordan", het Finsche motorschip, dat in de Pentland Firth is vergaan, doch niets is ge vonden. Men vreest thans dat de dertig per sonen die in deze sloep hebben plaats ge nomen, zijn omgekomen. EEN BESCHOUWING VAN DEN GEWEZEN SENAATSPRESIDENT RAUSCHNING. Rauschning, de gewezen Senaatspresident van Dantzig, die in Polen vertoeft, publi ceert in het weekblad „Der Deutsche in Polen" een tweede artikel, waarin hij althans volgens het uittreksel dat de Dan- ziger Morgenzeitung, een orgaan van d'en N. S. gouwleider Forster ervan geeft op den Volkenbondsraad een beroep doet om in zijn zitting van deze maand over het vraag stuk van Dantzig te beslissen en deze be slissing onverwijld uit te voeren. De toestand is naar de meening van den schrijver zoo geworden, dat verder uitstel elke verstandige regeling onmogelijk zou maken, hetgeen een grenzelooze verwarring tengevolge zou hebben. De inbreuken op de constitutie van Dantzig en op de daarin ge waarborgde rechten mogen niet langer als een leelijke, maar overigens onbelangrijke vlek op de democratische garderobe van Europa worden beschouwd. Men moet he laas vaststellen dat de kwestie van Dantzig met allerlei diplomatieke middelen kunst matig achterbaks wordt gehouden. De situatie is intusschen zoo ge spannen geworden, dat zij tot een gevaarlijke ontploffing kan leiden. De thans in Dantzig gevolgde me thoden van regeering en bestuur kunnen geenszins tot herstel van orde leiden, doch beoogen veeleer een oplossing langs den weg van de uitgemaakte zaak. De Volkenbondsraad dient daar een stokje voor te steken en duidelijk te maken, dat het statuut van Dantzig van kracht moet blijven en moet worden nageleefd. Dat is hoog noodig, want men is onmiskenbaar bezig Dantzig rijp te maken voor een Putsch. De Danziger Morgenztg. teekent hierbij aan: .Rauschning tracht den Volkenbonds- raad en de achter Genève staande mogend heden tegen Dantzig en het nationaal so cialisme te mobiliseeren. Toch diende juist Rauschning als gewezen Senaatspresident en op grond van zijn eigen ervaringen te Genève te weten, dat inmenging en zelfs bedenkingen van den Volkenbond tegen be staande feiten volkomen illusoir zijn." De Duitsch-Fransche handels, besprekingen zullen in het begin door deskundigen worden ge. voerd. De geruchten in 'fle'buitenlandsche pers, dat dr. Schacht voornemens zou zijn naar Parijs te gaan voor net leggen van den eer sten steen van den „Duitschen toren" voor de tentoonstelling 1937 schijnen hun oor sprong te vinden in een uitnoodiging van den Duitschen commissaris voor de wereld tentoonstelling te Parijis. Dr. Schacht heeft reeds een week geleden doen weten, dat zijn werk hem tot zijn spijt niet in de gelegenheid stelde aan deze uit noodiging gevolg te geven. De aanstaande Duitsch-Fransche handels besprekingen zullen om te beginnen door de deskundigen worden gevoerd. EEN DURE BOTSING. Een vrachtauto uit Landsmeer geladen met eieren reed gistermorgen op het Frede- riksplein tegen een trampaal. De auto kreeg belangrijke schade en een groot deel van de eieren, naar schatting voor een waarde van 100.ging verloren. Een vrouw, die naast den chauffeur zat, sloeg door den schok met haar hoofd door de voorruit. De snijwonden werden in het O. L. Vrou wengasthuis verbonden. VRIJDAG 15 JANUARI. Hilversum I, 1875 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 7.30 VPRO, 9.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonplaten. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Gramofoonplaten. 12.00 Kovacs Lajos en Gramofoonplaten. 1.30 J. Kroon's ensemble. 3.00 Gramofoonplaten. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 Orgelspel. 4.30 „Melody Circle". 5.00 Voor de kinderen. 5.30 De Flierefluiters, zang en gramofoonpl. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gramofoonplaten. 7.00 Literaire causerie. 7.20 Gramofoonplaten. 7.30 „Lezen in den Bijbel", causerie. 8.00 Alt en piano. 8.30 „De tragedie van den stervenden mensch", causerie. 9.00 VARA-orkest en harp. 9.45 Radiotooneel. 10.00 De Ramblers. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.00 Jazzconcert (Gramofoonplaten). 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum II, 301 M. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Cello en piano. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Ensemble van der Horst. 1.15 Gramofoonplaten. 1.45 Vervolg concert. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00—3.45 Orgelspel. 4.00 Zang en piano. 5.00 Declamatie en gramofoonplaten. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten A.N.P. 8.15 Orgelconcert. 9.00 Reportage. 9.30 NCRV-orkest. (Om 10.00 Berichten A.N.P.) 110011.30 Gramofoonpl. Hierna: Schrift- lesing. De Poolsche Regeering villa ter beschikking. stelt Uit Krynica wordt gemeld, dat de Pool sche Regeering aan Prinses Juliana en Prins Bernhard, die aldaar als Graaf en Gravin van Sterrenberg hun intrek heb ben genomen in hotel Patria, voor hun ver der verblijf de particuliere villa te Krynica, welke de Poolsche Staatspresident en Maar schalk Smigly Rydz ook reeds hebben be woond, heeft aangeboden. Deze villa is in een afgesloten park ge legen. r, Men acht het zeer wel mogelijk, dat Prin ses Juliana en Prins Bernhard onmiddellijk de villa zullen betrekken. De Poolsche Regeering wil voorkomen, dat ons Prinselijk Paar welks incognito niet langer bewaard kon blijven, overlast zou ondervinden van film-operateurs en journalisten en als ge volg daarvan niet ten volle van zijn witte broodsweken zou kunnen gehietcn. Reeds 39.000 ontvangen. Namens 't Comité van de Nederlandsche Schooljeugd wordt het volgende mede gedeeld: De inzameling is een overweldigend suc ces geworden. Reeds kwam een bedrag van meer dan 39.000 binnen en nog telkens blijkt het, dat er scholen zijn, die „nalezin gen" houden. Het Comité zou het op prijs stellen thans eventueel voor dit doel bijeengebrachte be dragen zoo spoedig mogelijk op de post rekening van den penningmeester te mogen ontvangen. (Dr. W. van der Wijk, 's-Graven- hage Giro 18942). Een bericht uit Baarn meldt, dat H.M. de Koningin gistermorgen aan het paleis Soest dijk arriveerde. Het doel van dit bezoek aan Soestdijk is om de werkzaamheden, welke daar momen teel aan de nieuwe woning van het Prinse lijk Paar worden verricht, in oogenschouw te nemen. Laat in den middag keerde de Koningin naar Den Haag terug. Twee Duitschers op weg naar Amsterdam te Deventer in trein aangehouden. Dinsdagavond kwam het de Enschedesohe politie ter oore, dat twee Duitschers, beiden beruchte individuen, de rgens waren ge passeerd. Een onderzoek wees uit, dat dit tweetal door de Duitsche politie werd gezocht in verband met een brutalen overval met be- rooving te Rheine (Duitschland) gepleegd. Het tweetal was daar de woning van een bejaarden geneesheer binnengedrongen en had den dokter en zijn huishoudster mis handeld en vastgebonden, waarna zij het huis doorzochten en al het aanwezige geld meenamen. Het bleek de politie, dat de beide mannen M. en S. geheeten, voornemens waren met den nachttrein naar Amsterdam te reizen. De trein was echter reeds vertrokken, maar op verzoek der Enschedesohe politie werd de trein te Deventer door de politie aldaar doorzocht. De mannen werden inderdaad aangetroffen en aangehouden. Zij zullen vermoedelijk worden uitgele verd. Enkele honderden arbeiders werkloos geworden. Te Enschedé is onder de z.g. afzetters van de spinnerij „Noorderhagen" der N.V. Van Heek en Co., een wilde staking uitge broken, welke tot gevolg had, dat de gehee le spinnerij moest worden stopgezet. Hierdoor zijn enkele honderden arbeiders tijdelijk werkloos geworden. CAFE TE DAARLE UITGEBRAND. Dinsdagavond laat is brand ontstaan in café „De Blauwe Arend" te Daarle, gem. Hellendoorn, eigendom van den heer F. Slot. De brand ontstond, doordat een vlam in een pan met vet sloeg. Het personeel tracht te met een emmer water het vuur te blus- schen. De brand nam echter weldra zulk een omvang aan, dat slechts een gedeelte van den inboedel gered kon worden. Men tastte het vuur aan met slangen op de brandkraan der drinkwaterleiding. Het vee kon met moeite gered worden. Het geheele café ging verloren; verzeke ring dekt de schade. BRUTALE INBREKER TE GRONINGEN AANGEHOUDEN. Gedurende de laatste weken werden in ver scheidene perceelen te Groningen insluipin gen gepleegd, gepaard gaande met diefstal van geld uit die woningen. De inbreker-ver schafte zich dan toegang met behulp van valsche sleutels en stoorde er zich blijkbaar niet aan, of de familie al dan niet thuis was. Zoo werden midden op den dag inbra ken gepleegd in verschillende huizen. Na lang zoeken is het de recherche einde lijk gelukt den dader te arresteeren. Het is de 21-jarige ongehuwde W. B., wonende te Groningen. Hij is ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie, NED.-INDIë. Officieel wordt uit Buitenzorg gemeld, dat tengevolge van zware regens in het district Kalisat (Oost-Java) in de dessa's Ardjasa, Mowohsarie en Randoengagoeng, aardschuivingen hebben plaats gegrepen, waarbij vermoedelijk 21 menschen zijn om gekomen. Tien lijken zijn reeds geborgen. Van Be- dadoeng wordt een zware overstroomlng gemeld, waarbij de weg Ardjasa—Kalisat gedeeltelijk is weggeslagen en waardoor het verkeer vermoedelijk gedurende langen tijd gestremd zal zijn. Het transport naar Ban- joewangi kan echter via Djember worden geleid. Verschillende sawah-complexen zijn overstroomd, doch de uitgestrektheden zijn niet van grooten omvang. Hulpbehoevenden worden door het Alge meen Steuncomité voor inheemsche behoef- tigen gesteund. HET DUIKONDERZOEK NAAR DE „VAN DER WIJCK". Het duikonderzoek naar de „Van der Wijck" zal tot medio Maart worden gei staakt in afwachting van beter weer. De stukken van onderzoek zullen binnen kort door den Hoofdinspecteur van Scheep vaart aan den Raad van Scheepvaart ter bestudeering worden toegezonden. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de openbare behandeling eerst zal plaats vin den wanneer het rapport van het volledig duikonderzoek zal zijn ontvangen. Automobilist doorgereden Op den Utrechtschen Straatweg onder Utrecht is de wielrijder Balk uit IJsselstein door een auto aangereden. B. kwam uit de richting Utrecht en werd achterop gereden door een auto. Tijdens het passeeren haalde de automobilist niet voldoende naar links uit met het gevolg, dat Balk door den wagen werd gegrepen. Het slachtoffer bekwam een hersenschudding en ver schillende verwondingen aan hoofd en beenen. Hij werd naar het Ziekenhuis te IJsselstein overgebracht. De automobilist reed na de aanrijding door. De Burgemeester van Jutphaas verzoekt in verband hiermede opsporing van den 4-persoons lagen donkergrijzen wagen, met linnen kap, vermoedelijk letter M. Een wielnaafdop van het rechter-voorwiel heeft men op de plaats van de aanrijding gevonden. Vannacht om 2 uur werd de Zutfensche brandweer gewaarschuwd voor een feilen uitslaanden brand in het woonhuis van den heer Simmenes op de Boedelhofkamp te Eefde, die het eigendom was van den heer G. Menkveld, te Gorssel. Toen de bewoner den brand bemerkte, stond het huis reeds in lichter laaie. Ternauwernood kon hij zich met zijn vrouw en vijf kinderen door een raam in nachtgewaad redden. De bewoners hebben nog gepoogd het vuur te blusschen, doch toen dit niet gelukte, heeft men den chef-veldwachter te Eefde gewaarschuwd, die op zijn beurt de brandweer te Zutfen opbelde. Toen deze arriveerde slbegen de vlammen naar alle kanten uit. Men gaf nog water met twee slangen op de waterleiding en met de motorspuit, doch niets kon ge red worden. Huis en inboedel waren ver zekerd. Er zullen 3000 dieren te bewon deren zijn. Ook katten wor den tentoongesteld. De belangstelling voor de 51ste tentoon stelling der Kon. Ned. Vereeniging „Avi- cultura" is zeer groot. Volgens de voorloopige tellingen zullen ongeveer 3000 dieren op 22, 23 en 24 Januari a.s. den Dierentuin te 's-Gravenhage be volken. Als bijzonderheid zij vermeld, dat ditmaal aan de tentoonstelling een kattententoon stelling is verbonden. Na onderzoek vrijgelaten voor, vertrek naar Nederland. Naar thans bekend is geworden is op 7 Januari de Nederlandsche publicist dr. J. Brouwer op beschuldiging van spionnage te v alencia gearresteerd en naar Madrid over gebracht. Aan de Spaansche Regeering is bij onderzoek gebleken, dat deze gevangen neming is geschied op grond van valsche geruchten. Bij besluit van den Oppersten Verdedi- gingsraad van Madrid is dr. Brouwer op transport gesteld naar Valencia, vanwaar hi] op eigen gelegenheid naar het vaderland kan vertrekken. ERNSTIGE AANRIJDING TE GRONINGEN. Op den Emmasingel te Groningen is de wielrijder W. K. wonende in de kenstraat (loor een auto, bestuurd or den heer W. K. van M., aangereden. ,a'.'f,omobilist bemerkte te laat, dat de ie rijder van richting wilde veranderen. t ke?repen en tegen den grond ge- i t s'achtoffer bekwam een sehedel- bas^fractunr en werd in ernstigen toestand car het Groningsche Diaconessenhuis over gebracht.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2