De rede van Eden Generaal Nogues op inspectie Het dreigende mijnconflict in België Het vrijwilligersvraagstuk Betoogingen wegens aan wezigheid van Trotzky De luchtvaartongelukken in Amerika Aspecten van de binnenlandsche De komende voetbalwed strijd tegen Duitschland Een niet alledaagsch geschenk Grensverdediging van België Geen jood meer in Palestina Spionnage in het Britsche leger 1 De recruteering in Engeland Britsche officieren in Egypte Goede tijd voor Krupp politiek in Oostenrijk De vlieger Brook terecht Toscanini ontvangt een sinaas appelplantage cadeau. Het Rijnstadion te Dusseldorl wordt in orde gemaakt voor den komenden voetbalwedstrijd HollandDuitschland. Instemming te Berlijn. Kaar het D.N.B. uit Berlijn verneemt juicht jncn d&sx in politieke kringen dien wil tot samenwerking, welken Eden in zijn gehou- den rede tot uiting heeft gebracht, onrecht toe. Men hoort gaarne dat Engeland den kring zijner vrienden en medewerkers zoo ruim mogelijk wil trekken, aangezien Duitschland eveneens samenwerking met alle vredelievende volken wenscht en met name ook met Engeland. Wat d|en door Eden geuiten wensch om trent opheffing der internationale oeconomi- sche slagboom en betreft, wortd opgemerkt, dat men van Duitschen kant steeds weer heeft getracht een dergelijken gang van ■zaken te bevorderen. Dat Duitschland zich, ondanks dit streven, op oecomisch gebied in een moeilijken toestand bevindt, valt niet te ontkennon. De opmerking van Eden dat oorlogen steeds een raimp zijn. strookt met een door den Leider herhaaldelijk uitgesproken be ginsel. Ook in Duitschland is men van (meening, dat wapeningen niet tot het geluk der volken bijdragen. Daarom heeft de Lei der meermalen door practisehe en snel te verwezenlijken voorstellen een zoo laag mo gelijke internationale bewapening geopperd. Aan zijn aanbiedingen is helaas geen ge volg gegeven zoodat Duitschland evenals Eden zulks voor Engeland heeft verzekerd gedwongen was in het belang van den Europeeschen vrede voor een „wapenings vereffening" en voor zijn eigen veiligheid te zorgen. Nieuwe garnizoenen. De correspondent van de N. Rott. Crt. te Brussel meldt: In verband met de nieuwe eischen, aan de grensverdediging gesteld, zal binnen betrek kelijk korten tijd tot motorisatie van nage noeg alle regimenten cavalerie worden over gegaan. Alleen het te Brussel garnizoen houdende regiment bereden gidsen zou zijn paarden behouden en als koninklijke lijf wacht worden beschouwd. In verschillende steden worden oude ka zernegebouwen weer in orde gebracht en bewoonbaar gemaakt voor de miliciens van de jaarklasse 1937, die in Februari onder de wapenen komen. Het Sint Jans-ziekenhuis, aan de Kruidtuinlaan te Brussel, dat moest worden gesloopt, zal vermoedelijk eerst nog een jaar dienst doen als kazerne voor het 8ste regiment infanterie. Dit regiment zal er zijn intrek nemen, alvorens naar Turn hout, waar de noodige kazernes nog ontbre ken, te worden overgebracht. Ook het Zuid-Vlaamsche stadje Ouden aarde zal een garnizoen krijgen. Wanneer zal Duitschland op de Britsche voorstellen antwoor den? In politieke kringen weet men nog niet, wanneer Duitschland zal antwoorden op de Britsche voorstellen inzake het vrijwilligers vraagstuk, Men zegt, dat von Neurath ver schillende malen gesproken zou hebben met von Ribbentrop en von Blomberg. Het lijkt wel zeker, dat Duitschland zich weer met de Italiaansche regeering zal verstaan, meldt een Havas-telegram aan de Msb. In nationaal-socialistische kringen ziet men een nieuwe moeilijkheid rijzen uit het feit, dat volgens een bericht uit Britsche bron de regeering te Valencia voornemens zou zijn, den buitenlandschen vrijwilligers die reeds aan haar zijde in Spanje strijden, de Spaansche nationaliteit te verschaffen. De Arabieren zullen verdere emigratie niet dulden. De Arabieren zullen niet dulden, dat nog een jood in Palestina wordt toegelaten, al dus luidde de verklaring, die Aoeni Abdocl Hadi, een op den voorgrond tredend Ara bisch politicus tijdens zijn getuigenis voor de Koninklijke commissie heden heeft afge legd. Toen de voorzitter der commissie de gedachte naar voren bracht aan algemeene onderhandelingen, antwoordde Aoeni Ab- doel Hadi daarop, dat de Arabieren in Pa lestina niet kunnen overleggen met de Jo den. TOSCANINI. Toscanini, die het eerste concert van de nieuwe Palestij nsche Philharmonie heeft ge dirigeerd, heeft van het Gemeentebestuur van Tel Aviv een sinaasappelplantage in de nabijheid dezer stad, ten geschenke gekre gen. Toscanini wenschte voor zijn leiding der concerten geen honorarium te ontvangen. Ter controleering van het Fran- scbe verdedigingssysteem in Ma rokko. Uit Casablanca wordt aan de Msb. geseind dat de resident van Fransch-Marokko, gene raal Nogues, die tevens opperbevelhebber is van de Fransche strijdkrachten in dit protec toraat, een inspectiereis begonnen is, welke hem o.a. in het Rif-gebied aan de Spaansche grens, zoomede in de Fez-streek zal brengen. Nogues wil middels deze reis persoonlijk de sterkte controleeren van de door vreem- delingeniegionnairs, Senegal-regimenten en Marokkaansche inboorlingentroepen bezette grensposten, teneinde Vrijdag, wanneer hij te Parijs zal zijn, aan Blum, Daladier en den hoogen verdedigingsraad rapport te kun nen uitbrengen omtrent den juisten status van het Fransche verdedigingssysteem in Marokko. Hooge Fransche militairen hebben ver klaard, dat de momenteel in Fransch-Marok ko gestationneerde strijdkrachten toereikend zijn en dat geen nieuwe versterkingen zijn gearriveerd, noch zich onderweg bevinden. De geruchten, welke in het buitenland zijn verspreid omtrent de verscheping van 100.000 man versterkingen naar Fransch- Marokko, zijn dan ook, aldus genoemde mili tairen, van eiken grond ontbloot. Hieraan wordt nog toegevoegd, dat het uitloopen van acht schepen, welke voor een dergelijk om vangrijk transport van noode zouden zijn ge weest, toch zeker zou zijn opgevallen. Duitschland heeft de overeen komsten van 1904 en 1912 niet geschonden. Vreemde troepen zijn niet geland. Berichten uit alle deelen van Marokko hebben de Fransche officieele instanties er thans volkomen van overtuigd, dat de be richten nopens de Duitsche militaire activi teit in Spaansch Marokko zeer overdreven zijn en dat de overeenkomsten van 1904 en 1912 niet zijn geschonden. Vreemde troepen, noch buitenlandsch oor logstuig is in de Spaansche zone van Marok ko geland. DE NATIONALE SCHATKAMER DER UNIE. Het eerste goud naar Fort Knox gebracht. Uit Washington wordt geimeld, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag de eerste goudzending naar Fort Knox, waar de nieuwe goudkelders van de Vereenigde Sta ten zijn gebouwd, is vervoerd. Het transport werd per specialen trein, den „goud ex press" vervoerd. Acht arrestaties. Tijdens een Communistische betooging tegen Trotzky te Mexico (Stad), zijn acht personen gearresteerd, die evenwel direct weer werden losgelaten, nadat de commis saris van politie hun een ernstige verma ning had gegeven. De ongeveer 500 betoogers waren bijna allen kinderen van 14 tot 16 jaar met hun onderwijzers. Heden zal een groote betooging worden gehouden, waaraan schoolmeesters en spoor wegpersoneel zullen deelnemen. Zeven gewonden. Nader wordt gemeld, dat de communisten op het Santo Domingoplein en in de aan grenzende straten gedemonstreerd hebben tegen Trotzky. Een zestigtal manschappen der Motorpolitie en een honderdtal agenten te voet, hebben charges uitgevoerd. Zeven personen werden gewond, terwijl een groot aantal betoogers werd gearresteerd. Verklaring der Communistische Partij. De Communistische Partij heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin zij er op wijst, dat Trotzky reeds de beloften, welke hij heeft gedaan, zich van alle politieke activi teit te zullen onthouden, heeft geschonden door de Sovjet-Regeering te beschimpen. Hieraan voegt zij de verklaring toe, dat men niet zal ophouden de uitzetting van Trotzky te eischen en dat de communisten door de energieke actie zullen weten te ver hinderen, dat Trotzky in het openbaar een politieke activiteit zal kunnen ontplooien. Twee officieren gearresteerd. Aard der beschuldiging niet be kend. De „Daily Telegraph" bericht, dat twee kapiteins van het Britsche leger zijn ge arresteerd en voor den krijgsraad in het hoofdkwartier van het Corps Royal Enge- niers zullen terecht staan. Beide officieren zijn ongeveer 35 jaar oud; zij zijn niet verbonden aan het depot van Chatham, doch zijn alleen hierheen gebracht om terecht te staan. Zij werden zes weken geleden gearresteerd in een trein te Londen, toen zij van een vacantiereis naar het vasteland van Europa terugkeerden. Op het oogenblik worden zij door twee officieren van gelijken rang bewaakt. Men vermoedt, dat zij afzonderlijk terecht zullen staan, ongeveer 40 getuigen zullen worden gehoord. Waarschuwende woorden van Milne. „Uw land is in gevaar. Sommigen zeggen dat wij vijf jaar den tijd hebben om ons voor te bereiden. Ik zou mij een optimist vinden wanneer ik zeide dat wij van he denavond af nog vijf maanden den tijd heb ben." Deze waarschuwende woorden wer den gisteravond gesproken door veldmaar schalk Milne, den voormaligen chef van den rijksstaf, op een diner ter ondersteuning van de recruteeringsactie in Londen en Middlesex. „De tijd is gekomen om de lands- jeugd te oefenen, zoodat zij gereed zijn voor den grootste van alle diensten, den landsdienst". De raadslieden bij de legerher- vorming. Te Cairo is gisteren een delegatie van Engelsche officieren aangekomen, die als raadslieden zullen werkzaam zijn bij de hervorming van het Egyptische leger, in overeenstemming met het verdrag tusschen Engeland en Egypte. Volgens de bestaande plannen zal de infanterie worden uitgebreid van 10.000 man tot 20.000 man en naar Britsch model gemoderniseerd worden. De luchtmacht, die op het oogenblik bestaat uit 31 toestellen, moet in 1941 over 100 vlieg tuigen beschikken. Een luchtvaartconferentie. Naar aanleiding van het groote aantal luchtvaartongelukken der laatste weken heeft het Ministerie van Handel alle colleges en autoriteiten, die zich met de luchtvaart bezig houden, bijeengeroepen tot het uitwer ken van nieuwe bepalingen ter vergrooting van de veiligheid der passagiers. Men wil in de eerste plaats de radiopeilen verbeteren omdat de meeste ongelukken te wijten zijn geweest aan het mislukken van deze peiling tijdens nachtvluchten en stormachtig weer. DE DUITSCH-OOSTENRIJKSCHE HANDELSBESPREKINGEN. De Duitsche Legatie onder leiding van dr. Claudius is te Weenen aangekomen, ten einde de voor Kerstmis afgebroken econo mische besprekingen voort te zetten. Van Oostenrijksche zijde namen dr. Schuel- ler en dr. Wildner aan deze besprekingen in de bondskanselarij deel. De Duitsche gezant te Weenen, von Papen, heeft den Oostenrijkschen Staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, dr. Schmidt, naar aanleiding van de hervatting der besprekin gen een bezoek gebracht, waarbij de belang rijkste op de agenda staande vraagstukken werden besproken. De staalfabrieken van Krupp keeren dit jaar een dividend uit van 4 procent. Het is voor het eerst in twintig jaar dat deze wa penfabriek een dividend uitkeert. DE STAKING IN RIJSSEL OPGEHEVEN. De ingenieurs en meesterknechts hebben na een onderhoud met den Prefect van het Departement van het Noorden verklaard, dat zij besloten hebben hedenochtend het werk te hervatten. Zij willen de gezinnen der arbeiders niet langei» laten lijden onder den toestand. Waarom de chef van de Italiaan sche persdienst heengaat. De Wee nsche correspondent van de N. Rott. Cr. schrijf aan zijn blad: Uit de provinciale pers valt op te maken, dat het streven naar klaarheid in de binnen landsche politiek van Oostenrijk, waarvan ook de laatste reizen van den bondskanse lier het gevolg waren, sterk toeneemt en voor een deel van kringen uitgaat, die links-georiënteerd waren, doch zich later bij de richting Dollfuss hebben aangesloten. De eisch van meer politieke vrijheid hebben de nazi's met de voormalige linksohe krin gen gemeen. Een aanzienlijk en tamelijk regeeringsgezind provincie-blad spreekt den wensch uit, dat meii het Vaderlandsche Front, dat immers in 1936 het monopolie op politiek gebied heeft verworven, voor ver starring zal behoeden, door de lieden gele genheid te geven tot politieke bedrijvigheid, mits men te doen heeft met een vaderlands lievend en loyaal streven. Naar het schijnt, wordt de eisch van meer politieke vrijheid zoo dringend, dat de re geering er zich niet meer geheel aan ont- trekken kan; temeer daar zij ook den in druk niet wil verstoren, dat de innerlijke rust in Oostenrijk zoozeer is hersteld, dat men wat meer vrijheid in de binnenland sche politiek zou kunnen gedoogen. De leiding van het Vaderlandsche front deelt mede, dat spoedig z.g. „wensohverga- deringen" zullen worden belegd, waarin elk lid van het Vaderlandsche Front de gele genheid zou hebben in volledige vrijheid zijn politieke wenschen, voorstellen en be zwaren te uiten. Wanneer dit werkelijk mocht gebeuren, zal het een belangrijke stap in de richting der democratie zijn, al ontbreekt ook aan de beoogde mogelijkheid van wilsuiting, de macht dien wil in daden om te zetten. Ongetwijfeld heeft men hier te maken met een belangwekkend experiment, dat echter heel spoedig belachelijk of gevaarlijk kan worden, wanneer het niet van het be gin af goed wordt opgezet. Officieus wordt thans medegedeeld, dat de chef van den Italiaanschen persdienst te Weenen, Commendatore dr. Eugnio Morreale zijn post die hij al 11 jaar heeft bekleed, zal verlaten om de leiding van een consulaat op zich te nemen. Tegelijk wordt met nadruk De Duitsche ploeg komt voor een zware taak te staan. Het is begrijpelijk, dat men ook in Duitsch land met groote belangstelling den wedstrijd 'egen de Nederlandsche ploeg te Dusseldorp ;egemoet ziet. De Duitsche sportbladen geven er reeds thans uitvoerige beschouwingen over ten beste. Uit de Fussball Woche, waaraan dit bericht is ontleend, blijkt wel, dat men er van overtuigd is, dat de Duitsche ploeg voor een zware taak zal staan. Het blad meent, dat men het Duitsche elftal wel met groote zorg zal moeten samenstellen, wil men een kans op succes hebben. Het blad wijst er b.v. op, dat in den wedstrijd Nederland Duitschland te Amsterdam, waarbij Duitsch land met 32 won (dit was de wedstrijd, waarin het door scheidsrechter Ohlson toe gekende buitenspel doelpunt de beslissing bracht), Bakhuys tegenover den Duitschen middenspeler Münzenberg in de eerste helft niet zoo heel veel heeft kunnen uitvoeren daar Münzenberg toen in zijn allerbesten vorm speelde. Maar een spil van het formaat van Münzenberg in topvorm heeft men op het oogenblik niet. Vermoedelijk zal men Goldbrunner kiezen. Of hij echter in staat zal zijn Bakhuys te houden, daaraan twij felt men wel eenigszins. Overigens zal het blad een vertegenwoordi ger naar den oefenwedstrijd te Rotterdam sturen om daardoor reeds vooraf iets over den vorm van het tegenwoordige Nederland sche elftal te kunnen mededeelen. De Paris Midi meldt, dat de Engelsche vlie ger Brook, dien men verdwenen waande, te Roquencourt bij Parijs is gedaald. Zooals men weet, was de vlieger bij een poging een nieuw snelheidsrecord te vesti gen, op de lijn LondenKaapstad, wegens slechte weersomstandigheden te Bari (Italië) gestrand. tegengesproken, dat dit aftreden het gevolg zou zijn van een buitenlandsche (Duitsche?) interventie bij den Duce. De geheele pers beperkt zich tot het weer geven van het ambtelijke bericht, alleen de officieele Wiener Zeitung wijdt aan Mor reale bij deze gelegenheid een zeer hartelijk gesteld artikel. Morreale heeft na de opkomst van de Heimwehr, waarmee hij in zeer nauwe be trekkingen stond, in Oostenrijk een buiten gewoon sterken politieken invloed uitge oefend, die ook in vele anecdotes tot uiting kwam. Vooral op de officieele Oostenrijksche pers- politiek was de invloed van Morreale zeer groot. Hij speelde in de fascistische bewe ging van zijn land een grooten rol en ging door voor een intimus van den Duce. Te Weenen vertegenwoordigde hij de Popoio d'Italia; te Genève was hij in perskringen een bekende figuur en te Weenen was hij een tijdlang vice-voorzitter van de vereeni- ging van buitenlandsche correspondenten. Tenslotte was hij de feitelijke leider van Weensche Fascio, waar hij als secretaris generaal een buitengewone activiteit ont wikkelde. Morreale heeft het persbureau van het ItaRaansche gezantschap tot een afzonder lijk bureau ontwikkeld, dat ook in een an der gebouw dan de Italiaansche delegatie gevestigd was. Men zeide vaak, dat Mor reale, daar zijn eigen gezantschap had inge richt. In ieder geval behoorde Morreale een tijd lang tot de meest invloedrijke buiten landsche persoonlijkheden, daar hij ook met de provincies, waar de Heimwehr zeer mach tig was, in nauwe betrekking stond. De Italiaansche oriënteering van de poli tiek van Dolfuss is mede door Morreale be gonnen en vergemakkelijkt. Ook de auto ritaire regeering heeft hem hooge onder scheidingen verleend. Het valt niet te betwijfelen, of de uitscha keling van den politieken invloed van de Heimwehr heeft zijn positie geschokt, en uiteindelijk tot zijn aftreden geleid. De ge ruchten aangaande Duitschen invloed in deze kwestie schijnen echter onjuist, daar Morreale wel al zijn invloed heeft aange wend ten bate van de Italiaansche richting in de Oostenrijksche politiek en tot onder drukking van de socialistische stroomingen, doch in zijn streven nooit uitdrukkelijk an- ti-Duitsch is geweest. Wel was hij in zoo verre een tegenstander van de nazi's, dat hij zich steeds een voorstander toonde van Oostenrijks onafhankelijkheid (die voor hem wellicht met een zekere afhankelijkheid van Italië identiek was), maar een vriend van de legimisten kon men hem toch niet no men. Een der moderne Duitsche Oceaan-vliegtuigen, de H.A. 139, welke dienst zul len doen voor transatlantische vluchten tusschen Europa en Amerika. Terwijl de onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers over de invoe ring van de vijf en veertig-urige werkweek in de mijnen genoemd werden, is de toe stand plotseling verscherpt na de gistermid dag gehouden vergadering van het natio nale comité van socialistische mijnwerkers. Dit comité nam een motie aan. waarin ernstige bezwaren gemaakt worden tegen de ontworpen inbreuken op den werkdag van zeven en een half uur, en waarin er aan wordt herinnerd, dat de laatste termijn voor het tot stand komen van een overeenkomst bepaald is op 15 Januari, terwijl in geval van een mislukking der onderhandelingen de algemeene staking op 18 Januari zou worden afgekondigd. De christelijke mijnwerkersoentrale daar entegen heeft de voorstellen der regeering aanvaard. In verband mei den toestand is de vergadering van de nationale mijncom- missie verdaagd.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3