Abonneert II op dit blad V isscherij UIT DE PERS Sport Vrijdag 15 Januari 1937 Naar Spanje? De middagwedstrijden van de K.N.V.B,-ers. Te veel winkels Burgerlijke Stand van Den Helder Marineberichten Haven van Nieuwediep Visscherijberichten Tijdschriften en Weekbladen Stoomvaartberichten OMVRACTBRIDCC vzw/ 5e fiuui aangeboden 5e ko aangeboden bovenstaande toe, le. dat bet verboden is, in deze verkoopen andere soorten van goede ren te verkoopen, dan gewoonlijk in de betref fende winkelnering worden verkocht, en 2e. dat het niet geoorloofd is in deze verkoopen goederen te betrekken, die bjj den aanvang van het tijdvak 13 Januari13 Februari niet tot den handelsvoorraad van de betreffende winkelnering behoorden. Naar wjj vernemen zijn een drietal stadge- nooten met de Noorderzon vertrokken. Men heeft een sterk vermoeden, dat zij naar Spanje uitgeweken zy'n om daar deel te nemen aan den strijd. Nog steeds goede vischprjjzen. Hoewel er Donderdag eenige daling der vischprjjzen viel waar te nemen, kunnen deze toch nog goed worden genoemd. Weliswaar liep de tongprys terug tot ten hoogste 1.25 per kilo en was die voor tar bot 1.40 ten hoogste, maar de scholprijzen, ofschoon ook wel naar omlaag gegaan, had den toch nog een goed prijsniveau. Voorname lijk de kleine schol had een uitstekend prijs- beeld en liep van 9.— tot 25.per kilo. De motorloggers hadden hooge besommingen, welke rond de duizend gulden bedroegen. Meer attentie voor de visschery! Schrijvende over het plan Deterding, meent Dr. Molhuysen, secretaris Kon. Ned. Landbouwcomité, dat geen enkele tak van be drijf in Nederland zwaarder is getroffen door het terugloopen van den export dan juist het landbouwbedrijf. We willen niet ontkennen, dat de Land bouw gevoelige slagen heeft gekregen, maar we meenen, dat ook het visscherijbedrijf door den verminderden export zeer is getroffen. Te weinig is de visscherij nog in de aan dacht van ons volk, zoodat er allicht de nei ging bij de overheid aanwezig is, om de Vis scherij als een niet zoo belangrijke bedrijfs tak te zien, zoodat er, voor verbetering van den vischexport niet die interesse is, die men wel heeft voor de landbouwproducten. Het mag begrijpelijk zijn, maar daarom is dat niet minder juist. Wel draagt het bedrijf daarvan eenigszins zelf misschien de schuld, omdat er op organisatorisch gebied eerst pas in de laatste jaren bij de visscherij iets is tot stand gekomen. Men meende vroeger, dat men met de stille trom werkende, ook wel wat kon bereiken. Dat ging ook altijd goed, tot de crisis roet in het eten gooide. Toen deze flink had doorgewerkt, ontstond de behoefte van organisatie, die nu nog waar schijnlijk te veel worstelt met de kinderziek ten en daarom nog niet de noodige kracht kan ontwikkelen. Er is immers nog een zoeken naar meer eenheid tusschen de verschillende groepen, die, nog niet zoo heel lang geleden, meer als vijanden tegenover elkaar stonden, terwijl ver geten werd, dat men elkaar broodnoodig heeft, wil men voor allen iets bereiken. Maar soms schijnt het ook weer in dit op zicht te dagen, hoewel dan deze blinken aan de kim, vaak weer door allerlei nevel worden onzichtbaar gemaakt. Wel is men overtuigd, dat het tot grooter samenwerking moet komen, maar de cordate daad schijnt men niet te kunnen volbrengen. Wil men echter de groote belangstelling van de overheid hebben, dan zal men eendrachtig dienen op te trekken. Eerst dan kan het beste succes worden verwacht. Export moeten we voor onze visch hebben. Daarvoor zal toch noodig blijven bemidde ling van de overheid, zij het soms misschien niet officieel; dan toch zeker semi-officieel. Prjjs levende garnalen. De prijs van de levende garnalen was Don derdag te Amsterdam per lit van 15 kilo van 2.25 tot 2.75. Vangen weer om half drie aan. We maken de bezoekers van de middag wedstrijden van de KNVB-clubs er op attent, dat voortaan deze wedstrijden weer om half drie zullen aanvangen. De periode, waarin deze wedstrijden om 2 uur moesten beginnen, is dus weer voorbij. A. HUIZIN GA GESCHORST. Wij lezen in „De Sportkroniek",- dat A. Huizinga, speler van Texel I, met ingang van 11 Januari tot 1 September 1937 door den K.N.V.B geschorst is, zulks wegens beleedi- ging van den scheidsrechter na afloop van den op 22 November 1936 gespeelden wed strijd TexelSchagen. OEFENWEDSTRIJD NED. ELFTAL. Southend United de tegenpartij. Naar wij vernemen zal het voorlooplg Ned. elftal Woensdag 20 Januari a.s. op het Spartaterrein te Rotterdam een oefenwed strijd spelen tegen de Engelsche derde klas profclub Southend United. Het is niet mogelijk een sterkere Engel sche club als tegenpartij te nemen, daar er Zaterdag 16 Januari cupwedstrijden worden gehouden en de reglementen bovendien voor schrijven, dat voor de competitie inhaalwed strijden dienen te worden gespeeld. D. Hans schrijft in „De Avondpost"; De Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft de verbindend-verklaring van ondernemers-overeenkomsten in de bakke rijen te Rotterdam en te Amsterdam afge wezen. De motieven voor die afwijzing, zijn dezer dagen gepubliceerd en aan het slot daarvan leest men: „Zooals reeds werd medegedeeld, heeft de Minister wel de overtuiging gekregen, dat de toestanden in het bakkers-bedrijf dringend ver betering behoeven, zoodat eerlang maatregelen, die de onbeperkte vestiging van nieuwe bak kers-patroons aan banden leggen, kunnen wor den tegemoet gezien". Hier wordt dus ronduit toegegeven, dat men het aantal ondernemingen in het bakkersbe drijf moet gaan beperken. Met andere woorden: hier wordt de vinger op de wond gelegd. Het te-veel aan winkels is een internationaal verschijnsel, dat dan ook reeds jaren geleden onderwerp van behandeling heeft uitgemaakt op internationale congressen. Wie den middenstand wil verheffen, econo misch, moet den overvloed bestrijden. Nu erkent de Regeering de noodzakelijkheid hiervan voor het bakkersbedrijf. Er zijn maat regelen noodig, „die de onbeperkte vestiging van nieuwe bakkerspatroons aan banden leg gen". Zet inplaats van „bakkerspatroons" een ander woord, dat op andere bedrijven en on dernemingen betrekking heeft, en de waarheid wordt er niets minder om. Het aantal winkels zal door wettelijke maat regelen verminderd moeten worden. De noodzakelijkheid van die vermindering zal geen verstandig mensch ontkennen. Maar men verzet zich tegen ingrijpen in naam der vrjjheid. Het oude dogma, dat (terecht) al in zoo menig opzicht op sociaal terrein is prijs gegeven, maar dat men hier zoo vurig blijft belijden. De vrijheid, die tot bandeloosheid en ontreddering voert. Het is daarom van beteekenis, dat de Re geering ten aanzien van een zoo belangrijk bedrijf als dat der bakkers noodgedwongen tot de erkentenis moet komen: het gaat niet lan ger zoo, we moeten de vestiging van steeds nieuwe winkels gaan beperken. Als ze conse quent en reëel wil zijn, zal ze niet alleen bij de bakkerijen moeten blijven. GETROUWD: J. S. Goes en J. C. M. Ver- burgt; M. Abbo en R. M. Sander; A. van Anraat en M. C. van Winden. BEVALLEN: M. p. MessinkHutjes, d.; M. WittebolKindt, z; J. J. OttenOlden- burg, d. OVERLEDEN: Wed. L. f. A. Born, 95 jaar, Wed. G. Jurriaans, 84 jaar. 14 Januari 1936. De „Maetsuyker" is na proef gestoomd te hebben weer naar zee vertrokken. Luit. ter zee der 2e kl. A. G. den Boesterd is overgeplaatst van Hr. Ms. Wachtschip te Vlissingen aan boord van Hr. Ms. torpedo- instructieschip Schorpioen te Nieuwediep. Luit. ter zee der 2e kl. A. H. W. von Freij- tag Drabbe is overgeplaatst van Hr. Ms. tor pedoboot Z 7 aan boord van Hr. Ms. topedo- instructieschip Schorpioen te Nieuwediep. 14 Jan. 1937. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen Nederlandsche motorschoe ner „Delta". Aangekomen van Amsterdam Nederl. s.s. „Maatsuiker" (proefstoomen). 14 Januari. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 1.131.08 Slips 1.00—0.92 Tarbot 0.950.88 Schol le soort p. kist „11.009.00 Schol 2e soort 5.903.40 Schar 5.904.70 Wijting 1.90—1.60 Verschenen Dy Van Holkema Warendorp N.V. te Amsterdam: 1. „Naaldwerk" door Jo Blauwkuip, direc trice van de 2e Openbare Huishoudschool te Amsterdam. De bedoeling van dit werk is platen en werkteekeningen te geven met beschrijvingen van ontwerpen van Jo Blauwkuip zelf of van haar leerlingen, welke nu eens niet meer star geometrisch zyn, maar zich uiten in een rijkdom van weelderige vormen, passend bij het fijne soepele werkmateriaal voor naald werk. Schrijfster behandelt dan een achttal technieken van naaldwerk, geeft eenvoudige en moeilijke ontwerpen. Voor liefhebsters van handwerken een mooi werkje. 2. De Januari-aflevering, tevens feestnum mer van „De Vrouw en haar Huis", uit welks inhoud we noemen een artikel van N. M. Ja- pikse over het prinselijk paar, een beschou wing over prins Bernhards werkzaam leven door Lenie Schenk, een gedicht van Annie de HoogNooy: „;t Is Bruiloft", de reproductie van een miniatuur van prinses Juliana door E. L. H. WouterseVan Doesburgh, een be schrijving van Vorstinnen-gestalten uit Oran jes verleden en een artikel over „De Prinses en haar Maatschappelijk Werk". Een nieuw rijdschrift voor Letterkunde. Binnenkort zal de eerste aflevering ver schijnen van een nieuw periodiek „Elckerlyc", Tijdschrift voor Christelijke Letterkunde. In deze aflevering zijn bijdragen opgenomen van Jo KalmijnSpierenburg, Roel Houwink, Sjoerd Leiker, Bjintse Blinxma, Hendrika Kuypervan Oordt, Reinold Kuipers, Willem de Mérode, Jan H. Eekhout, P. Keuning en Emile Buysse. „Elckerlyc" wordt uitgegeven door de firma Bosch Keuning te Baarn. „Stad en Land" van 16 Januari staat uit den aard der zaak nog geheel in het teeken van het vorstelijk huwelijk. Een serie zeer interessante en goed-gereproduceerde foto's werd opgenomen. Van den overigen inhoud noemen wjj het van tal van illustraties voorziene artikel van „Den Elektrischen Mensch", en het dito van H. P. Freund over „Zuid-Afrika, een land van belofte". Actueel filmnieuws besluit dit wel zeer gevarieerde nummer. Iton. Ned. Stoomboot-Maatschappij. Achilles, 14 Jan. v. Amsterdam. Aurora, 14 Jan. v. Ouessant. Barneveld t., 13 Jan. te Liverpool. Calypso, 13 Jan. v. Bourgos. Fauna, t„ 14 Jan. Lydd gep. Canymedes, pass. 14 Jan. Finisterre. Hercules, 14 Jan. te Istanbul. Juno, 14 Jan. te Kopenhagen. Orestes, 14 Jan. te Amsterdam. Orpheus, 13 Jan. te Grynia. Orion, 14 Jan. te R'dam. Theseus, 13 Jan. te Stettin. Titus, 14 Jan. te Triest. Ulysses, 13 Jan. v. Malta. Venus, 13 Jan. v. A'dam. Vesta, 13 Jan. v. Lissabon. Kon. Holl. Lloyd. Eemland, 14 Jan. v. Amsterdam. Salland, 14 Jan. v. Amsterdam. Waterland, u„ 13 Jan. te B. Ayres. HollandAmerika Lijn. Breedijk, 14 Jan. v. Rotterdam. Dinteldijk, 12 Jan. v. Londen. JavaNew-Vork Lijn. Kota Inten, pass. 14 Jan. St. Helena. Talisse, 13 Jan. te New-York. Silver JavaPacific Ljjn. Bengalen, 14 Jan. v. Manilla. Rotterdamsche Lloyd. Blitar, t., pass. 14 Jan. Finisterre. Dempo, t., 14 Jan. v. Suez. Djambi, u., pass. 13 Jan. Gibraltar. Indrapoera, u„ pass. 14 Jan. Suez. Palembang, t., pass. 13 Jan. Kaap del Armi. Sitoebondo, t., pass. 14 Jan. Perim. RotterdamZuid-Amerika Ljjn. Aldabi, t., 12 Jan. v. Rio Janeiro. Stoomvaart My. Oceaan. Antenor, 13 Jan. te Marseille. Laertes, 14 Jan. te Port Said. Teucer, 9 Jan. v. Port Soudan. HollandAfrika Lyn. Algorab, u„ 14 Jan. v. Lourenzo Marqués. Heemskerk, 13 Jan. v. Hamburg. Jagersfontein, 13 Jan. te Bremen. Springfontein, t., 13 Jan. v. Genua. HollandAustralië Lijn. Aludra, u., 14 jan te Antwerpen. Stoomv. Mij. Nederland. Calchas, 14 Jan. te Penang. Memnon, 14 Jan. te Rotterdam. Marnix v. St. Aldegonde, u., 14 Jan. te Sout- hampton. Johan van Oldenbarnevelt, t., 14 Jan. v. Algiers. Poelau Tello, u„ 13 Jan. te Sabang. Salabangka, t„ 13 Jan. v. Sabang. Simoloer, u., 14 Jan. te Macassar Tabian, 14 Jan. v. Amsterdam. Een lichte Opening met goede afloop. Tegen een kwetsbaar paar kan dikwijls bij zelf niet kwetsbare stand een lichte opening op de voorhand niet alleen de robber tegen houden, maar zelfs nog meerdere successen hebben. Een voorbeeld hiervan geeft de Bridge-World van October: S. H. 10.5.4.3. R. 10.7.3.2. K. a.10.7.6.3. s. v.7.5.4. H. 9.8. R. v.b.9.5.4. K. 9.5. N. S. h.b.6.3. W. o- h.v.b. r. a.h.6. 3. k. h.8.2. S. a.10.9.8.2. h. a.7.6.2. r. 8. k. v.b.4. Openingsslagzet van J. Raman, te Amsterdam. 1. 3328 1®23 2. 28X19 14X23 3. 3933 1014 4. 44—39 14—19 5. 31—27 17—21 6. 33—28 21—26 7. 34—30 5—10? Zwart 19 sch.: 1—4, 6—13, 15, 16, 10—20, 23, 26 Wit 19 sch.: 27, 28, 30, 32, 35—43, 45—50. Wit speelt en neemt dam. De combinatie is zoo zeldzaam mooi, dat wij onzen lezers niet het genoegen willen ontzeg gen de oplossing zelf te vinden. Oplossing eindspel G. L. Gortmans: Zwart 3 sch.: 11, 16, 34. Wit 2 sch.: 37, 50, dan op 8. Zwart aan zet: j 16—21 Op 3439; 830 en wint Op 1117; 8X21, 16X27; 5044 en wint. 2. 8X26 3439 8. 26—21 11—17 4. 21X8 39—43 5. 5044 x en wit wint op 4348 door 8—26 en op 4349 door 835. x iedere winstmogelijkheid door 821, 43—49 (43—48; 21—26); 21—16, 49-40; 50—44, 37—32, 16X49. Oplossing eindspel Gortmans: Zwart 3 schijven: 3, 20, 45. Wit 1 schijf op 50 en dam op 12. Zwart aan zet: 1. 20—24A 24—30 2. 12—18 Op 3—8; 18—7, 8—13 (indien 24—80; T2)7—2, 13—19; 2—8 en wint. 3. 1827 38 Op 30—34; 2743, 3440; 4349 en wint. Op 30—35; 27—13, 3—9 (op 3540; 13—35); 13X4, 3540; 422, 4044; 50 X 39, 4550; 22—6X50. 4. 27—43 5. 43—27 6. 27—13 7. 13—27 8. 2749 en wint. 30—35 8—12 12—17 35—40 Bij niet kwetsbare stand van N/Z en kwets bare tegenstanders opende de gever Z. op zijn hand 1 S., waarop W. moest passen en N. verhoogde tot 2 S. O. wilde dit natuurlijk niet zoo laten gaan en doubleerde, een informatie-double, aan den partner zijn langste kleur vragende. Z. die nu eenmaal begonnen was, zette alles op alles en gaf psychologische redouble, die W. met zijn renonce S. niet in durfde laten en dus 3 K. bood. N. paste hierop en O. die door het bod van zijn partner wel een lange kleur, maar geen kracht te weten was ge komen, durfde geen 3 S.A. te bieden, ofschoon dit altijd gemaakt zou zijn. Hij paste dus maar, doch Z. was nog niet aan het eind van zijn experimenten en durfde zelfs nog 3 S. te bieden, omdat hij nu over tuigd was, dat alle kracht in de hand van O. zou zijn verzameld. Dit bod was echter O. ten zeerste welkom, omdat deze nu de gelegenheid aangreep en na passen van W. en N. een be hoorlijke strafdouble meende te kunnen uit- deelen. West er op bedacht, dat hij zoo weinig mogelijk aan slag moest komen, omdat hij dan naar de speler en dus door de kracht van zijn partner zou moeten spelen, opende met K.aas, waarop O. de 8 speelde en derhalve verzocht K. door te spelen. De hoop van O., dat Z. ook maar 2 K. zou hebben vervloog echter, toen met een kleine K. werd vervolgd en de vrouw niet viel. O. kwam aan slag met K.h. en vervolgde natuur lijk met H., die door Z. direct met het aas werd genomen, waarna op K.v. de laatste H. uit den blinde kon worden weggespeeld. De meeste spelers zouden nu van de aan geboden gelegenheid gebruik hebben gemaakt en er toe over gegaan zijn de resteerende H. in de hand door de tafel te laten aftroeven. Niet echter onze Z„ die zeer terecht berekende, dat dit later ook nog kon gebeuren en deze speelwijze nooit tot winst zou kunnen leiden, indien O. alle 4 de ontbrekende troeven had en bovendien slechts 3 H. De laatste H. zou dan worden overgetroefd, bovendien zou dan toch een troefslag moeten worden afgegeven, om dat het dan ontstane gebrek aan troeven op tafel uitsnyden onmogelijk zou maken en R.aas moest ook nog worden afgegeven. Resultaat 1 down. Z. baseerde nu een mogelijk van winst op het misschien vrijspelen van de R. op tafel, vervolgde met R. 8 en liet deze eenvoudig uit- loopen, toen W. hierop een kleinere speelde. O. was gedwongen met R.aas of heer te nemen en vervolgde maar weer met H., hier mede den uitsnijkans geringer makende en geen betere kleur om na te spelen hebbende. De tafel troefde, vervolgde met R.v., waar door R.aas werd uitgedwongen en afgetroefd in de hand. De derde H. werd nagespeeld, op tafel getroefd en op de thans vrije R.b. werd de laatste H. uit de hand weggegooid. De daarop volgende S.v. bracht O. in de moeilijk heden, want of hij deze nu overneemt of niet méér dan 1 troefslag kan door hem niet wor den gemaakt, zoodat Z. door te verliezen2 K 1 R., geen H. en 1 S. er in slaagde zfln ge- contreerde contract te maken en zoo de manche in den wacht te slepen. Een resultaat waartegen ook de verdedigers mets konden doen, doch uitsluitend een ge volg van het sublieme spel van Z! Vooruitbetaald: 19 ct. p. regel minimum Niet vooruitbet: 15 et. p. regel 40 en 60 o. Te huur het ruime pand De Ruijterstraat 25, huurprijs f 4.50 per week, water vrij. Adres: „Het Woningbureau" Weststraat 100. Te huur HUIS Schagenstr. 95, huur 3.75 met electr., water inbegr. Adres: Mevr. DIJKSHOORN, Koningstr. 42 boven. Te huur Sohagenstraat 71 4.75 p. w., w. vrij, voorzien van schoors'.eenmantel en closet. Bevr.: Molenstraat 57. Te huur een WOONHUIS, Breedwarsstr. 5, huur 2.25 p. w. Te bevr.: Middenstraat 126. Te huur Huis Kroonstraat 25, 5.p. w., w. vrij, voorzien V. schoorsteenmantel en closet. Te bevr.: Joubertstraat 43. Te huur het BOVENHUIS Bassingracht 5, bevatt. 2 kamers en suite, 4 slaapk., badk. en keu ken, w. vr., 30p. m. Te bevr.: Bassingracht 1. Vooruitbetaald: 10 ct. p. regel I minimum Niet vooruitbet: 10 et. p. regel 40 en 90 e. Een kl. Meisjesfiets. Hoofdgracht 24. Ter overname aangeboden een Damesfiets, zoo goed als niuw, 20.11 dln. Encyclopaedie, Winkler Prins, 110.laatste uitgave; de serie Postzegels uit het Saargebied met de datum 13 Januari '35 25.te bezichti gen 's middags tusschen 2 h 4 h, 's avonds na 8 h. Adres: Bureau van dit blad. Wegens plaatsgebrek NIEUWE FIETS te koop. Adres: Bureau van dit blad. Een z.g.a.n. amp. Damesfiets met Hoofdgracht 24. Te koop: een electriseermachine, merk Helio Lux. Te bevr.: Langesteeg 9. Te koop voor taxatieprijs mooi solied, sterk huis, op mooien stand, geen erfpacht, hypotheek aanwezig. Brieven onder No. 309, aan het Bureau van dit blad. Een Waschmachine (Yelo) z.g.a.n., met Wringer. Hoofdgracht 24. SEIZOEN-OPRUIMING, IJsviltpantoffers met leerzool, Kraagpantoffels met rubberzooi, en Wollen Cosljs, alles s lechts 95 cent p. p. Hoge Herenschoe nen slechts 2.95 p. p. bij: OOST, Koningstraat 31. Ben pracht Heerenfiets mot Lamp. Hoofdgracht 24.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6