Zinnebeeld van onzen tijd! Zaterdag 23 Januari 193?. Vierde blad De hoogste steden en dorpen der aarde HET UITLOOP JURK JE EEN KLEEDINGSTUK ZONDER HOCUS-POCUS. Een van onze voornaamste kleeding- stukken is wel het eenvoudige ja ponnetje, het japonnetje voor over dag en voor iedcren dag. De meesten van ons, zeker zij die niet binnen kunnen blij ven, trekken het al vóór of, in ieder geval, onmiddellijk na het ontbijt aan. Ik weet wel dat er ook vrouwen zijn, die den geheelen morgen in een peignoir of een kimono blij ven en zich eerst kleeden tegen den tijd waar op er bezoek komen kan, maar wie uren lang in négligé kan blijven, moet in de eer ste plaats haar eigen bazin zijn en dan nog den morgen aan huishoudelijke bezig heden kunnen wijden, die alleen door de komst van den bakker of den slager onder broken worden. Nu, voor een leverancier be hoef je niet veel drukte te maken. Maar zelfs voor haar, die het zich veroor loven kunnen een aantal uren van den dag, bij wijze van spreken, ongekleed te zijn, is 't nog altijd nuttig een jurkje bij de hand te hebben, dat, hoe simpel het ook zijn moge, toch altijd een wat gekleeder indruk maakt dan een kimono, die misschien heel fraai is, maar die niettemin een kleedingstuk blijft, waarin je zelfs geen boodschap in de buurt kunt doen. Zulk een japonnetje moet vóór alles in een wip aangeschoten kunnen worden. Het moet daarom tot zijn eenvoudigsten vorm worden teruggebracht. Het moet «gedragen kunnen worden zonder ceintuur en vooral moet het met een zoo klein mogelijk aantal knoopen sluiten. In 't geheel geen knoopen is beter dan één knoop. De simpele uitloop-jurkjes, waarop ik het oog heb, zijn vrij kort, dalen tot hoogstens tien centimeter onder de knie. In dat opzicht zijn ze nauwelijks aan mode onderhevig. Ver der bezitten ze geen „ampleur"; het is vol komen onnoodig dat bij het vervaardigen er van ergens ruimte geknipt is. De mouwen sluiten behoorlijk om de armen en verwijden zich niet boven de pols. Verder sluiten deze kleedjes niet hoog om den hals, maar ver mijden ook alles wat naar décolleté zweemt. Het spreekt vanzelf, dat ik het over voor de zen tijd van het jaar geschikte japonnetje heb; 's zomers kan de hals een scheepjes hals meestal wat dieper uitgesneden zijn en mouwen worden overbodig. Maar zoover zijn we nu nog niet. Deze eenvoudige kleedjes zijn bijna alle van soepele wol, van dun fluweel, van harig fla nel of van een van die ruige Stoffen, waar aan tegenwoordig vaak de voorkeur gege ven wordt. Wollen jerseys komen ook in aanmerking en deze kunnen dan óf in glad de-, óf in stoffen, die relief vertoonen, geko zen worden. De versiering dezer japonnetjes dient in de eerste plaats om ze te verlevendigen, dus om de eentonigheid, die van al te grooten een voud een gevolg zou kunnen zijn, te breken. Maar tevens kan de versiering practische doeleinden dienen. Dat is bij voorbeeld het geval als het kleedje tnet kleurige Hekslui tingen op beide schouders verlucht wordt. Dan siert de sluiting. Wil men iets anders dan bordure men initialen op de linkerborst of wel een toefje bloemen. Dezelfde versie ring kan in de taille worden aangebracht. Draagt men fluweel dan kan men er ook over denken iets te schilderen. Fluweel leent zich daar uitstekend toe. Wil men het nog eenvoudiger dan bordure men alleen een randje langs den bovenkant van de zakjes, die op de rok beter niet ontbreken. Of men trekke een koordje door den hals, waaraan, om maar iets te noemen, een paar eikels bengelen. Dat is volkomen voldoende. Men vermijde voor het weefsel al te helle als ook te sombere kleuren. Voor het oogen- blik verdienen herfsttinten de voorkeur. Draagt men donkerblauw dan bezige men een in tint krachtig-afstekend versierings motief: rood of geel. Deze japonnetjes zijn voor alle leeftijden. Er is geen enkel verschil tusschen de jurk bestemd voor een vrouw, die de vier kruis jes bereikt heeft, en die van haar zestien jarige dochter. Het verschil tusschen deze twee doet zich eerst later op den dag voe len, 's middags en vooral 's avonds. Tot na de lunch kunnen wij allen met hetzelfde eenvoudige pakje volstaan. Het is heel gelukkig dat het zoo is. Want dat duidt er op dat de vrouw „van een ze keren leeftijd" niet langer gebonden is aan de voordeelen, die wilden, dat zij zich niet al te „jeugdig" kleedde. Nu kan zij zich zoo jong kleeden als ze maar wil. Waarom zou ze ook niet? Ze voelt zich jong, ze is jong en jong kan ze nog lang blijven. De tijd, waarin een vrouw meende dat ze op een leeftijd, waarop ze grootmoeder zou kunnen zijn niet meer aan ,,'s werelds ijdelheden" mocht offeren, ligt achter ons. Nu weet ze wel dat de jeugdgrens veel verder naar bo ven ligt en dat het maar van haar zelf af hangt om de dagen-der-ouderdom nog lang te vermijden. Vroeger was een vrouw-van vijftig inderdaad vijftig, nu is ze vijf-en- dertig. En haar jeugd dankt ze niet aan een groot aantal schoonheidsmiddelen, waar mee ze zich trouwens alleen een schijn van jeugd zou kunnen verschaffen; haar jeugd is werkelijke op gezondheid gebaseerde jeugd en haar schoonheidsmiddelen zijn geen ver ven en zalven, mar simpele gymnastische oefeningen, die haar lenig houden en vrij van overtollig gewicht, en hygiënische maat regelen, waarmee ze haar lichaam jeugdig- frisch houdt. Zoo blijven de simpele jurkjes, zonder ceintuur en zonder hocus-pocus, ook voor de vrouw-op-leeftijd mogelijke kleeding- stukken. Is het niet heerlijk? Is het niet heerlijk dat geen van ons, die nog in mode belangstellen en ook in dat opzicht met haar tijd willen leven, vrees behoeft te koesteren voor het japonnetje zonder ingewikkelde Hiernaast: ENSEMBLE VAN WIT EN ZILVER, naar een ontwerp van Lucien Lelong, Parijs. De zwartfluweelen hoed, gesierd met ge kleurde struisveeren, is van de Parijsche modiste Susy. Gedeponeerd model P.A.I.S. (Reproductie verboden). versieringen, voor het strakke eenvoudige kleedje, dat heel gewoontjes de lichaams- lijn volgt en niets in strooken of ruimte behoeft te verdonkeremanen? Is h§t niet heerlijk en is het niet voor iedere vrouw, die nu niet zoo héél jong meer is, om trotsch op te zijn dat zij ongestraft en zonder het allerminst bezwaar zich in dit opzicht Juist zoo als haar dochter kleeden kan? Zoo krijgt het eenvoudige uitloop-jurkje nog een diepe symbolische beteekenis. Het wordt het zinnebeeld van onzen modernen tijd, die jonge vrouwen van iederen leeftijd zien wil, een tijd, waarin de begrippen oud en jong vervagen en ineenvloeien. GERTRUDE. De hoogstgelegen steden der wereld bevin den zich in tropisch Amerika, op de hoog- plateau's van het Andesgebergte en in Mexi co. Het hoogterecord daar wordt gehouden door de stad Huanchaca in Bolivia met 4102 meter. Niet veel lager liggen de Bolivaansche steden Potosi, dat vroeger 150.000 en, sedert de ondergang der mijnbouwindustrie nog slechts 30.000 inwoners telt met 4000 M. en Oruro, welker bevolking door dezelfde oor zaak van 70.000 tot 32.000 teruggeloopen is, met 3743 M. In Peru liggen de dichtstbevolk te plaatsen tusschen 1500 en 350 meter. Een uitzondering vormt hier echter het 14.000 in woners tellende stadje Corro de Pasco, dat met een hoogte van 3402 M. den top der Jungfrau in de Berner Alpen nog met 135 overtreft. Maar niet slechts Bolivia en Peru maar in alle tusschen Chili en de Vereenigde Staten gelegen landen heeft de mensch zich in het hooggebergte gevestigd, eensdeels om de drukkende hitte der kuststreken te ont vlieden, en anderdeels om de rijke metaal- schatten der bergen uit te buiten. Zoo ver heft zich Quito, de 100.000 inwoners tellende hoofdstad van Ecuador, 2850 meter boven den zeespiegel, Santa Fé de Begata, de hoofd stad, met 144.000 inwoners, van Columbia, 2645 M., en tenslotte Mexico, de hoofdstad der republiek van denzelfden naam, met 615.000 inwoners, een der grootste steden van Amerika, 2300 meter. In andere werelddeelen zijn de zoo hoog gelegen wooncentra zeldzamer. In Azië is Lhassa, de hoofdstad van Tibet en het re ligieuze centrum van 't Boeddhisme, te noe men, dat 2560 M. boven den zeespiegel ligt. Maar afgezien daarvan, bevinden zich op de Aziatische hoogplateau's geen volkrijke ne derzettingen, hetgeen tengevolge van het buitengewoon koude klimaat en de moeilijk heid der voedselvoorziening gemakkelijk te verklaren is. Met betrekking tot hooggelegen steden, kan slechts Afrika met Amerika concurreeren, vooral Abessinië, dat op na genoeg dezelfde breedtegraad ligt als Co lumbia. De grootste steden van dat land lig gen zonder uitzondering op hoogten, die 2000 m. te boven gaan: Axum op 2300, An kober op 2500 en Gondar op 2273 meter. De andere werelddeelen hebben boven de 150Q M. geen in aanmerking komende steden aan te wijzen- In Europa zijn slechts enkele dorpen aan te wijzen, die zeer hoog liggen, waaronder het Parochiedorp Juf in het Aversdal van het Zwitsersche kanton Graubunderland met 2113 M., wel de hoogst gelegen bewoonde plaats zal zijn. En op Juf volgt Ober-Gurl in het Ootzdal, dat op 1960 meter hoogte ligt LI n k s f SPORTPAKJE VAN YERSEY De mooie en stevige Yersey soorten, die tegenwoordig in de fraaiste kleuren gemaakt worden wekken op om deze stof meer te gebruiken dan tot nu toe het geval was. Hoe buitengewoon goed deze stof zich laat verwerken toont dit pakje bestaande uit een warme blauwe rok en 'n beige jasje, R e c ht s j MET OPEN VIZIER De bekende hoedenmodist Monsieur Erik toont hier zijn nieuwste creatie, die buitengewoon veel weg heeft van een Romeinsche strijdhelm. Niettegenstaande dit excentrieke modelletje tot de toonaangevenden van het a.s. seizoen zal behooren, veronderstellen wij dat het maar weinig gekozen zal worden. MI d d e n t GROENE VILT CEINTUUR MET BONTE JONGENS EN MEISJES rietijd heeft gehad, zullen er toch nog verschillende jonge meisjes FIGUURTJES Niettegenstaande de Tirolermode haar hoogste glo- zijn, die deze ceintuur dolgraag in haar bezit zouden willen hebben. Ze fleurt een eenvoudig linnen japonnetje of een sportblouse wer kelijk aardig op. Moderevue

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 13