Duitschlands Malaga ernstig bedreigd DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De toestand van den Paus Ras Desta verslagen economische politiek Dc oversfroomings- ramp in Amerika Onafgebroken beraad in Tokio Voetbalwedstrijd Duitschland - Holland Aarzelt Duitschland Buiienlandsch Overzicht DRUKK£RIJ UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG. No. 7907 ZATERDAG Nog geen beslissing gevallen SPANJE De militaire macht in Japan, Het gebed der Duitsche Katholieken Ook Boecharin zal terechtstaan i i ldersche courant 23 JANUARI 1937 Het Rijk verdiende aan de deva luatie der andere valuta's circa 8 milliard Mark. De goud- en kapitaalmarkt onder strenge controle. In 'n te Berlijn gehouden rede heeft de rijks minister van economische zaken en bank- president Dr. Schacht, o.a. verklaard dat het feit, dat alle groote prestaties, zooals 't we der doen ontstaan van de souvereiniteit op bewapeningsgebied en het terugwinnen van de Duitsche vrijheid van handelen, met een dergelijke snelheid en in een dergelijken om- yang zijn geschied en ten volle uit eigen middelen konden worden gefinancierd, slechts mogelijk was, omdat alles wat op de goud- en kapitaalmarkt werd gebracht, aan controle en strenge discipline werd onder worpen. DR. SCHACHT. Als tweede factor, die de ontwikkeling van het economische leven heeft bepaald, moet de voortgang met de politiek tot. regeling van het schuldenvraagstuk worden genoemd. De handhaving van de goudpariteit onzer valuta heeft ertoe bijgedragen, dat wij alle voordeelen der devalu atie van andere valuta's bij de rege ling onzer schulden mede in aanmer king hebben kunnen nemen, met het resultaat, dat wij thans als de winst op de schuldenaflossing der laatste vier jaren de ronde som van 8 mil liard Rijksmark kunnen boeken. Het spreekt vanzelf, dat ten aanzien van de elf milliard rijksmark, die wij op het oogen blik nog aan het buitenland schuldig zijn, steeds opnieuw onderhandeld moet worden, want wij kunnen ons in economisch opzicht niet van het buitenland afzonderen. Als derde factor moet de wijziging in de geheele Duitsche handelspolitiek worden be schouwd. Destijds heeft Schacht, naar hij verklaarde, na ruggespraak met den Fueh- rer, de geheel handelspolitiek in zekeren zin teruggebracht tot het eenvoudige begin sel, niets meer te koopen dan men betalen kan, en slechts dkt te koopen, wat men noo- dig heeft en niet dat wat een ander juist wil verkoopen. Deze koerswijziging heeft net aan den eenen kant mogelijk gemaakt, Duitschlands grondstoffenaankoopen te doen toenemen van ongeveer 26 millioen tot 42 millioen ton per jaar, en aan den anderen kant den invoer van afgewerkte fabrikaten tot een minimum te beperken. Als vierde factor van de economische po litiek der laatste jaren, noemde Dr. Schacht het handhaven van de pariteit der Duitsche valuta. In de afgeloopen vier jaar is de ver meerdering van het in omloop zijnde geld weldaardacht aangepast aan de venmeerde- ring van de productie. De vraag, doet zich voor, of het mogelijk is, de goederenproduc tie nog verder op te voeren, dan wel of wij een peil hebben bereikt aan de handhaving waarvan wij onze krachten moeten wijden. Daarvan zal de toekomstige geldpolitiek af hangen. De door Duitschland nagestreefde valutavastheid wordt gemotiveerd door de noodzakelijkheid de prijzen stabiel te hou den. ELF STATEN GETEISTERD. REEDS 82 SLACHTOFFERS. DE RIVIEREN BLIJVEN WAS SEN. Volgens de jongste opgaven be draagt het aantal personen, dat bij de overstrooming om het leven is gekomen, twee en tachtig. Men heeft, naar Reuter seint, de zakenwijk van Portsmouth in den staat Ohio onder water laten loo- pen, om op deze wijze de rest van de stad te sparen. Men vreesde na melijk, dat de dijk, welke drie millioen dollar heeft gekost, zou be zwijken. In dat geval zou de heele stad overstroomd zijn. Door de sluizen te openien is thans alleen de zakenwijk onder water komen te staan. Het spoorwegverkeer met Cincinnati is ge heel lam gelegd. De rivieren blijven wassen. Beken zijn veranderd in kokende stortvloeden. De overstroomingscatastrophein het Middenwesten heeft zich thans ook uitge breid tot twee nog niet geteisterde staten, zoodat op het oogenblik in totaal elf staten gedeeltelijk zijn overstroomd. Reeds 125000 gezinnen dakloos. Reeds zijn 125.000 gezinnen tengevolge van de hoogwaterramp dakloos geworden. Duizenden boeren, die langs de oevers van de Mississippi Wonen, zijn gevlucht, aange zien zij een herhaling van de overstroo- mingsramp van 1936 vreezen. In het catastpofegebied zijn vele personen, aangetast door longonsteking en influen za, terwijl op tal van plaatsen de levensmid delenvoorraad bedenkelijk is ingekrompen Nog steeds regent en sneeuwt het, tenge volge waarvan de vluchtelingen veel ont beringen moeten doorstaan. In Portmouth (Ohio) heeft het water reeds de vensters der tweede verdiepingen bereikt. Alle zaken zijn gesloten. De gas- en electriciteitsfabrieken liggen stil; de water voorziening is gestaakt, terwijl het telefoon- en telegraafverkeer is geparalyseerd. Het leqer eischt ontbinding van het parlement. Een bericht, dat gisterenmiddag in de bladen verscheen, meldend de ontbinding van het parlement, werd later op den dag officieel te gengesproken. Een nader telegram van het agentschap „Domei" meldt, dat de definitieve beslissing van de regeering over al of niet-ontbinding van het parlement morgen zal val len. Men blijft echter van oordeel, dat indien de partijen hun vijandige houding niet opgeven, de eenig mo gelijke oplossing parlementsontbin- ding zal zijn, teneinde aan het con flict tusschen het leqer en de Seiyoe kai een einde te maken. Men weet het: dit conflict is ontstaan door ''et streven van de politici naar handlia- y'ng van den huidigen toestand, terwijl het leger dringend en dwingend hervormingen eischt in de bestuursmachine ter verdere ontwikkeling van de defensie, de industrie en den buitenlandschen handel. Het leger verwijt den politieken partijen, Partijbelang te stellen boven het landshe- 'ang en is van meening, dat het dei ha onmogelijk is, met de partijen samen te werken bij de noodige hervorming van het bestuursapparaat. Men verwacht een aanmerkelijke ver schuiving in de politieke verhoudingen, als het parlement wordt ontbonden en nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. Vooral de Seiyoekai zal zetels verliezen en vermoedelijk zal een nieuwe partij worden gesticht uit leden van de Seiyoekai en de MinSeito samen welke bereid is met het leger samen te werken. Het beraad van het kabinet over de oplos sing van het ernstig conflict tusschen het parlement en de regeering-Hirota ontstaan tengevolge van de felle aanvallen der oppo sitie tegen het Japansche leger, heeft vol gens Un. Press bijna zonder onderbreking vortgeduurd den geheelen dag. De defini tieve beslissing is niet voor Zaterdag na middag te wachten. Van betrouwbare zijde wordt me degedeeld, dat de weermacht haar ulimatieven eisch handhaaft. Die eisch is zooals men weet, ontbinding van het parlement. Reorganisatie van het kabinet acht men in toon aangevende militaire kringen in de gegeven omstandigheden gezien de partijenverhouding in het parlement geen afdoende oplossing van de cri sis. Naar verluidt, wenschen ook eenige mi nisters parlementsontbinding. Anderen daarentegen en ook tal van leden van het Hoogerhuis verzetten zich met klem tegen dergelijke drastische maatregelen. De toestand blijft uiterst verward. Zeker is slechts, aldus welingelichte politieke waarnemers dit ééne, dat de eindoplossing geen andere kan zijn dan aftreden van de geheele regeering of ontbinding van het parlement. In den staat Ohio zijn één stad en drie dorpen totaal overstroomd. Aldaar is de uit zonderingstoestand afgekondigd. De stad Frankfort is voor tweed-erden overstroomd. De gevangenen van het stede lijk tuchthuis moesten tengevolge van het steeds wassende water naar de cellen in de hooger gelegen verdiepingen worden over gebracht. In Kentucky en Indiana zijn vele dorpen volkomen weggespoeld. De bevolkingen heb ben zich evenwel in veiligheid kunnen stellen. Het water van de zijrivieren van de Mis sissippi is op tal van plaatsen over de dam men heengestroomd en dientengevolge zijn vele steden in Zuid-Oost Missouri en Noord- Oost-Arkansas ondergeloopen. Duizenden in woners moesten zich in de nabij gelegen heuvels in veiligheid brengen. Nog sterke was der Ohio-rivier voorspeld. Een weerkundige der regeering heeft een zeer sterken was der Ohio-rivier voorspeld. De schade bedraagt momenteel 15 millioen dollar. Cincinnati en St. Louis dreigen afgesloten te worden. Er zijn maatregelen genomen ter voorkoming van het plunderen van winkels. Te Aurora in Indiana zijn reusachtige ben zinereservoirs door de overstroomingen ver nield, zoodat duizenden hectoliters benzine zich over de stad hebben verspreid. Gisteren iets beter. De toestand van den H. Vader was gister volgens de Msb. iets verbeterd, aangezien Zijne Heiligheid den afgeloopen nacht beter had gerust dan den daaraan voorafgaanden. Derhalve kon de Paus in den loop van den dag eenige uren plaats nemen in Zijn nieu wen ligstoel, waarbij Hij verscheidene audi ënties verleende. In het Vaticaansche radiostation beginnen intusschen de proefnemingen om de uitzen ding op den 7den Februari naar Manilla voor te bereiden. In de Sixtijnsche kapel is hedenmorgen voor de zielerust van Paus Benedictus XV z.g. een plechtige H. Mis van Requiem op gedragen door Z. H. Em. kardinaal Ascoa- lesi, die ook aan het slot der plechtigheden der absolute ad tunbam verrichtte. Het feit, dat de troon an dien H. Vader ledig bleef, vervulde de Aanwezigen met die pe ontroering. Italianen opereeren in het Me rengebied. Ras Desta, de laatste belangrijke Abes- sijnsche legerleider, die zich niet aan Italië had onderworpen, is door een actie op groote schaal onder leiding van Graziani op de vlucht gedreven. Toen Ras Desta zich op 18 Januari nog niet had overgegeven, gingen de Italianen over tot den aanval op de Abes RAS DESTA. sijnsche schuilplaatsen. Op 20 Januari bezet ten zij Chevene. Ras Desta had slechts tijd om te vluchten, waarbij hij vrouwen en kin deren in handen der Italianen achter liet, die bovendien ontelbare geweren en vele mitrailleurs buit maakten, benevens een van zijn twee kanonnen. Op het oogenblik wordt Ras Desta achtervolgd. De Italiaansche krijgsverrich tingen. De krijgsverrichtingen in het merengebied tegen de overblijfselen van de troepen van Ras Desta en Gabre Mariam, die persoon lijk door Graziani geleid worden, zijn( naar nader wordt bericht, met volledig succes be kroond. Met behulp van de luchtmacht werden alle gestelde doelen bereikt. Tot dusverre zijn 1800 geweren, 10 machinegeweren, een ka non, een groote hoeveelheid munitie ei> ver scheidene duizenden stuks vee buitge maakt. Per WACO ZONDAG 31 JANUARI naar den te Dusseldorp - Retour J 5. Vertrek Zaterdagmiddag of Zondagmorgen Stadionkaarten verkrijgbaar. Inlichtingen Reisbureau WACO,, Kanaal weg 137, TeL 773, Den Helder, GOERING OPNIEUW BIJ MUSSOLINL Vandaag nog geen antwoord in zake de vrijwilligerskwestie. Volgens Vrijdagochtend binnengekomen telegrammen zou het Duitsche en Italiaan sche antwoord op de Britsche vraag inzake de vrijwilligerskwestie heden worden over handigd. Thans komen echter plotseling berichten welke deze officieele verklaringen tegen spreken. Maar welsprekender is de mededeeling dat Mussolini zijn verblijf in de bergen, waar hij de wintersport beoefende, heeft onder broken en naar Rome is teruggekeerd, waar hij opnieuw besprekingen zal hebben met Goering. Het is geen wonder, dat men de hervat ting der Italiaansch-Duitsche besprekingen in verband brengt met de zeer positieve uit latingen van Eden. Blijkbaar wil Mussolini toch thans liever geen breuk met Londen riskeeren en aar zelt Berlijn om alleen de partij van Franco tegenover Brittannië te verdedigen. Goering verlaat Capri. Generaal Goering is gisterenmorgen van Capri vertrokken onder de geestdriftige toe juichingen van de fascistische organisaties en een talrijke menigte. Alvorens zich aan boord van den torpedo jager „Aquilone" te begeven, heeft Goering den prefectoralen commissaris van het ei land zijn dank betuigd voor de ontvangst, hem bereid. De „Aquilone" heeft Goering en zijn gevolg naar Sorranto gebracht, vanwaar de rijksmi nister per auto de reis naar Napels voort zette. Om vier uur arriveerde het gezelschap te Amalfi, waar een bezoek werd gebracht aan de haven en de tkahedraal Vervolgens begaf men zich naar Pompeji, waar de ruïnes werden bezocht. Hedenavond zal Goering uit Rome naar Duitschland terugkeeren. Succesvolle aanval der regee- ringstroepen bij Madrid. Volgens een United Pressbericht van het Spaansche front is gisteren op het Malaga front hevig gevochten. De Llano's armee rukte langs de kust verder in de richting van Malaga op, ondanks het vuur van de volksfronttroepen, wier infanterie herhaal delijk tegenaanvallen ondernam. De positie der regeeringstroepen voor Malaga is allesbehalve gunstig. Dat wordt trouwens door de regeering van Valencia erkend. In laatstgenoemde stad heeft gis terenavond opnieuw een militair consult plaats gehad, waaraan ook verscheidene Sov jet-Russische adviseurs deelnamen. Behalve de situatie op het Zuid-front werd daar ook de militaire toestand der re geeringstroepen te Madrid besproken. Men schijnt besloten te hebben, de verdediging van Madrid met sterke contingenten uit Barcelona en Carta gena te versterken. Verder schijnt voor alle vrijwillig ersaf deelingen een nieuw hoofdkwartier te worden in gericht in Albacete. Aanvallen der regeeringstroepen Volgens berichten van het Madrileensche front hebben de regeeringstroepen gisteren voormiddag de luchtaanvallen der natio nalisten beantwoord met een geweldigen aanval op de nationalistische stellingen bij het vliegveld Getafe waar zij meer den 200 bommen neerwierpen. Twintig driemotorige bommenwerpers der regeeringsluchtmacht namen aan deze ope ratie deel. Het vliegveld, een der voornaam ste luchtbases der nationalisten, is gedeel telijk verwoest. Om 5 uur hedennamiddag belegden vlieg tuigen der regeering de nationalistische stel lingen van Carabanchel met bommen. De stellingen der regeeringstroepen in den sector van het Westerpark zijn aanzien lijk verbeterd, doordat zij in de vroege och tenduren een eindweegs hebben kunnen op rukken. In den loop van den middag heb ben de regeeringstroepen het gebouw van de Vicente Blaso Ibanez school bezet, dat rechts van de Madrileensche abattoirs is ge legen. Zij namen tevens bezit van verschil lende aangrenzende woonhuizen. Tevens zijn de regeeringstroepen in de nabijheid van de Fransche brug, in het Noordwesten der stad, 300 meter opgerukt DE SMIDSE VAN GRETNA GREEN WORDT GESLOTEN. De smidse van het Schotsehe stadje Gretna Green waarin van oudsiher zonder verdere formaliteiten huwelijken konden worden gesloten, zal binnenkort gesloten moeten worden. Gisteren heeft namelijk de commisie, die einde 1935 werd ingesteld tot onderzoek van het vraagstuk der onregel matige echtverbintenissen, haar verslag bekend gemaakt. Daarin wordt voorgesteld een einde te maken aan deze soort van huwelijkssluitin gen. Tevens bevat het evrslag het voorstel, dat naast de kerk van Schotland ook eenige andere kerken het recht van huwe lijkssluiting zouden krijgen. Groote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. De kwes tie der vrijwilligers in Spanje. Wel mochten we, in ons overzicht van gisteren, de veronderstelling maken of de militaire macht in Japan ook voor de volle honderd procent achter de verklaring van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Arita stond, waarin deze verzekerde dat Japan geen agressieve bedoelingen had in den Stillen Oceaan, doch er slechts naar streefde, langs vreedzamen weg, zijn handel te bevorderen, in samenwerking met de andere landen. In Japan is de militaire macht een onbe rekenbare factor voor de regeeringspolitiek. Het is niet voor het eerst dat de jonge mili tairen, imperialisten van den eersten rang, de plannen van de regeering niet allen niet onderschrijven, maar dwars er tegen ingaan. Uit het verslag in ons nummer van giste ren, over de debatten in het Japansche Lagerhuis, is duidelijk gebleken, dat de bur gerlijke elementen het geenszins eens waren met de regeeringspolitiek, waarop zij scherpe critiek geleverd hebben, omdat men meent dat de regeering teveel tegemoet komt aan de eischen van de militairen. De toon was zoo hoonend dat de premier aan den keizer in overweging gaf het parlement voorloopig te verdagen, aan welk verzoek door den Mikado werd voldaan. Men vreest zelfs een ontbinding van het parlement, in geval geen overeenstemming wordt bereikt. Wij volgen met spanning het gebeuren in Japan, omdat een zwenking van de regee ring en een nog grootere macht van de mili tairen, onberekenbare gevolgen kan hebben, niet alleen voor Japan zelf, dat reeds gebukt gaat onder de ziware militaire lasten, maar ook voor ons land, omdat de veiligheid en de rust van den Stillen Oceaan dan niet zoo zeker meer is. Japan blijft een gevaar voor onze bezit tingen, waarop we acht hebben te geven. De Fransche senaat heeft eenstemmigheid betoond inzake de vrijwilligerskwestie. De bedoeling van het wetsontwerp, dat door den Franschen Senaat is aangenomen, is deze, dat de regeering voor den tijd van zes maanden een machtiging krijgt alle maatregelen te nemen, die zij noodig acht om het vertrek van vrijwilligers naar Spanje te beletten. Het is het initiatief van Engeland ge weest om die vrijwilligerskwestie radicaal aan te pakken en ieder landgenoot te ver bieden, op zware straf, naar Spanje uit te wijken, om aan den oorlog deel te nemen. Frankrijk heeft dat nu nagevolgd en al heeft de regeering het verwijt getroffen dat men wat laat is met zijn maatregelen, de goede wil, om nog te reddén wat er te redden is, is prijzenswaardig. Mochten Ita lië en Duitschland maar hetzelfde ernstige streven hebben, dan was al veel gewonnen. De burgeroorlog in Spanje zijn eigen dood te laten sterven is de snelste maaier om er van af te zijn en de minst gevaar lijke om te voorkomen dat het conflict ook buiten de Spaansche grenzen gebracht wordt. De „Kulturkampf" in het Derde Rijk. Eenige dagen geleden publiceerden wij reeds uitvoerige bijzonderheden over de be sluiten welke op de bisschopsconferentie te Fulda van het Duitsche episcopaat waren genomen. Volgens een Havas-telegram uit Berlijn is daar tevens een gebed opgesteld, dat na de Hoogmis op Zon- en feestdagen in alle Duit sche werken zal worden gebeden. Dit gebed luidt als volgt: „Goddelijke Verlosser, wij nemen onze toe vlucht tot U, want men dreigt een school te stichten, welke de kinderen van U ver wijdert en hun zieleheil in gevaar brengt. Sta niet toe, dat onze kinderen van U ge scheiden worden en verleen den christelij- ken ouders de kracht, de katholieke school te verdedigen." Politieke processen in Rusland. Volgens te Berlijn uit Moskou ontvangen berichten zal, afgezien van het proces tegen Radek en zijn lotgenooten, binnenkort ook nog een proces geopend worden tegen an dere zeogenaamde Trotzki-isten, zooals Ger- tik, Hawen, Kares, Kuszienoff, Olberg, Radin en anderen, tegen wie de instructie nog niet is gesloten. Een derde proces zal gevoerd worden tegen Putny, Arzinoff, Rajewski en Boecharin, den vroegeren hoofdredacteur van de „Izwetia", wiens arrestatie thans als zeker kan wor den beschouwd. De Izwestija over Radek. In een artikel over het morgen beginnende proces tegen het Parallelle Centrum schrijft de Izwestija over haar vroegeren medewer ker Radek: „Radek is een zich kronkelend huichelachtig vies reptiel, een giftige Trots kistische slang, die achter een vleierig lach je zijn giftanden verborg. Hij, die in den loop van zijn geheele politieke leven tegen Lenin streed en vele malen verslagen werd, kleefde als een ongedierte aan den machtigen eik van den sowjetstaat en nam in een omme zien elke willekeurige kleur aan, ofn in diepe illegaliteit de netten van zijn contra- revolutionnaire spinneweb te weven en zijn schadelijken arbeid te verrichten."

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1