Doodelijk ongeval op onbe waakte overweg Flesschentrekkerij? De staking in de Dienstmeisje voor de rechtbank Wat is een „verkeersheuvel" Anna Paulowna Verduistering van remboursementen Zeven rijders naar Noorwegen Na de ramp van de „Van der Wijck" Steun aan de Pluim veehouderij „De schat van Attila" Derde blad Te water gereden en verdronken •- - Dc huwelijksreis van Prinses Juliana en Prins Bernhard DE VERBRIJZELDE AUTO automobiel-industrie De heer D. Stammes om het leven gekomen. Vrijdagmorgen om enkele minuten over 10 ja op den onbewaakten overweg aan den Boermansweg een auto door den uit de rich ting Den Helder komenden personentrein gegrepen. De wagen werd een 20-tal meters meegesleurd; de eenige inzittende, de heer D. Stammes alhier, kwam om het leven. Als een loopend vuur verbreidde zich de afgrijselijke mare door den Polder en omge ving, waar den heer Stammes een algemeene achting genoot en één der vooraanstaande personen uit landbouwkringen was. De juiste toedracht heeft zich als volgt voorgedaan. De heer Stammes had Donder dag j.1. op de Schager markt met den heer J. C. Slikker te Den Helder afgesproken dat deze laatste Vrijdagmorgen omstreeks 10 uur in „Veerburg" zou zijn om vandaar gezamen lijk naar den Oostpolder te gaan teneinde paarden te koopen op het bedrijf van de zuster van den heer St. Te dien einde verliet de heer St. om 10 uur per auto (een vier-persoons „Rockne") zijn boerderij die vlak aan de spoorbaan ligt in den Boermansweg. Zijn vrouw en dochter keken hem nog na, zagen den trein naderen en schreeuwden: „Vader!" Helaas tevergeefs Zijn schoonzoon was hem met twee fietsen vooruit gereden. Door een of andere omstandigheid moet de heer Stammes den trein niet hebben opge merkt; heeft hij zijn huisgenooten nog toe gewuifd? Heeft hij door het ongunstig staan de spoorhuisje geen uitzicht gehad? Heeft bij zijn wagen nog in de eerste versnelling gehad en daardoor den trein niet gehoord? Het zal immer een raadsel blijven De trein greep de auto aan den achterkant, draaide deze een kwartslag om, waardoor ze geheel voor den locomotief kwam te staan en een twintigtal meters werd meegesleurd. Het personeel van den trein, welke dade lijk stopte, en de ooggetuigen, waaronder de schoonzoon van het slachtoffer, vonden den totaal in elkaar gedrukte wagen aan den kant van den spoorbaan: de bestuurder zat er nog in, maar gaf geen teeken van leven meer. De ijlings ontboden dokter kon slechts den dood constateeren. Het lijk van den overledene is naar zijn nabij gelegen woning overgebracht De overledene had uitwendig geen letsel bekomen. Inwendig was hij echter gekneusd. De wervelkolom was gebroken, zoodat de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden. De heer S. laat een vrouw en drie doch ters achter. De trein is met 15 min. vertraging naar Schagen doorgereden. Zeer spoedig was de rijks- en gemeentepo litie van Anna Paulownapolder ter plaatse, terwijl van de zijde der Ned. Spoorwegen de stationschef van Schagen en den Polder aanwezig waren, geassisteerd door den op zichter van weg en werken te Schagen. Na beëindiging van het onderzoek werd de totaal vernielde auto door een kraanwa gen weggesleept, hetgeen met lofwaardige ijver geschiedde, daar vanuit de ramen der boerderij het auto-karkas duidelijk was te zien. De heer Stammes is 51 jaar oud gewor den. Hij werd in 1885 geboren te Anna Pau lowna .bezocht de lagere school te Oude- sluis en daarna de z.g.n. Fransche school te Wieringerwaard. Na op het bedrijf van zijn vader werkzaam te zijn geweest vestigde hij zich bij zijn huwelijk op de boerderij in den Boermansweg, waar hij tot dusverre steeds heeft gewoond. In het openbare leven heeft de heer S. steeds een vooraanstaande rol gespeeld. Op 22 Juni 1918 volgde hij den heer A. de Graaf als hoofdingeland op, welke functie de heer S. tot op heden heeft bekleed. In 1917 werd de heer S. gekozen tot lid van den gemeente raad voor den Vrijz.-Dem. Bond. In October 1932 heeft hij als raadslid bedankt. Van Sept. 1923 tot Sept. 1931 was hij wethouder. Tot op den dag van zijn noodlottig onge luk was de heer S. Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. Ook in het vereenigingsleven vervulde de overledene tal van functies. De heer S. was vice-voorzitter van de Com missie tot het houden van Paaschveetentoon- stellingen te Schagen, bestuurslid van de IJs club „Eendracht Maakt Macht" te Anna Pau lowna, voorzitter van de vereeniging „Sport- lust", bestuurslid van de Holl. Mij. van Land bouw, vice-voorzitter van den Raad van Toe zicht van de Boerenleenbank, voorzitter van de plaatselijke ongevallen-commissie van de Landbouw-Onderlinge, adviseur van 's Rijks belastingen. Tallooze harddraverijen heeft de heer S. als starter en handicapper geleid. Met den heer Stammes is een algemeen geziene figuur heengegaan, wiens plotseling en jammerlijk verscheiden alom groote ver slagenheid teweeg heeft gebracht. Door de recherche te Groningen is aange houden de 31-jarige vrachtrijder J. D., wonende te Nieuw-Amsterdam, gemeente Emmen, wiens financiën totaal in de war bleken te zijn. Hij heeft de gelden, welke hij op remboursementen ontving, niet afgedra gen, doch te eigen bate aangewend. Het eene gat werd met het andere gestopt, waardoor zijn tekort steeds grooter werd. Zijn schuld- eischers maakten het D. zoo lastig, dat hij de laatste weken niet meer in de stad durfde te komen. De politie heeft aan een en ander een einde gemaakt en D. gearresteerd. Hij is ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Hoe groot het verduisterde bedrag is, is nog niet bekend. Ook J. van Zijl te Oudkarspel gaat trainen. Morgen vertrekt uit Groningen een aantal rijders der Nederlandsche Vereeniging tot Bevordering van het Hardrijden op de Schaats voor training naar Hamar. De Nederlandsche rijders zullen 4 weken in Noorwegen verblijven. De namen der rijders zijn: Lo Geveke te Leeuwarden, J. Havekotte te Diemen, J. van Zijl te Oud-Kar spel, J. Visser te Steenwijk, Joh. van der Pol te Steenwijk, W. Buttinger te Amsterdam en A. Kooistra te Beilen. Toestand van den heer Stada thans vooruitgaand. Aneta verneemt, dat de toestand van den heer Stada, den vierden officier van de „Van der Wijck", die bij het vergaan van dit schip gewond werd, o.a. een been brak, zich beter laat aanzien sinds zijn moeder die daartoe uit Nederland per K.L.M. vlieg tuig naar Ned.-Indië kwam, en die thans woont in het ziekenhuis op Darmo te Soe- rabaja, steeds om en nabij den patiënt ver toeft. Naar verluidt is van amputatie van het been geen sprake. Voorts wordt verwacht dat de hoofdwerk tuigkundige van de „Van der Wijck" de heer Weyhenke, dezer dagen het ziekenhuis kan verlaten. In den vorigen nacht is een wielrijder te Wildervank, tengevolge van de gladheid van den weg, in het Oosterdiep gereden en ver dronken. De politie had het lijk Vrijdagmid dag om half twee nog niet opgehaald. Waar schijnlijk is het met den vrij sterken stroom weggedreven. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de verdronkene Ds. Huizinga is, Baptisten predikant te Muntendam. Ds. Huizinga had Donderdagavond een spreekbeurt in Valthermond vervuld. Na afloop hiervan heeft hij zich per fiets huis waarts begeven. Hij is niet in zijn woon plaats aangekomen. Haar mevrouw vermoord. Voor de Rechtbank te Assen werd heden wederom behandeld de zaak tegen de dienst bode Eike V. uit Meppel, die op Zóndag 3 Mei 1936 mevrouw Stern te Meppel in haar bed met een hamer het hoofd insloeg. Op 28 September 1936 werd deze zaak ook voor de rechtbank te Assen behandeld. Na dat toen de deskundige Dr. Audier te Assen een rapport over den geestestoestand van de verdachte had uitgebracht waarin hij tot de conclusie kwam, dat het meisje absoluut ontoerekenbaar was, eischte de officier van justitie acht jaar gevangenisstraf met ter beschikking stelling van de regeering. De officier kon zich toen niet met het rapport van den deskundige vereenigen. Wel achtte hij het meisje in hooge mate verminderd toe rekeningsvatbaar. Nadat de rechtbank toen in raadkamer was geweest, deelde de President mede, dat alsnog aan Prof. W. N. van der Scheer en nis. Vonnis 5 Febr. 's-Gravenhage, 22 Januari. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat door de Nederlandsche cehtrale voor eieren en pluimvee uit het Landbouwcrisis- fonds uitkeeringen zullen worden gedaan aan fokkers en houders van vermeerderings- bed rijven. Deze uitkeeringen zullen geschieden op grond van de aaniallen door fokkers en hou ders van vermeerderingsbedrijven afgelever de, van eigen bedrijf afkomstige kuikens en broedeieren. Verdere bijzonderheden worden afzonder lijk bekend gemaakt. Uit Venetië wordt gemeld, dat in de buurt van Treviso bij archeologische nasporingen overblijfselen zijn gevonden van een paleis van he.t geslacht Ottoboni, dat indertijd het bezit was geweest van Paus Urbanus VIII. Er werden bij het graafwerk vierhoekige gouden munten gevonden met den beelde naar van den Gothenvorst Odoaker. Dieper gravende kwam men op 8 meter onder het maaiveld bij een marmeren plaat, die als deksel lag op een schacht.. Er bestaat een overlevering, dat in deze streek de Hunnen koning Attila een schat had 1 «graven, welke zou hebben bestaan in gemunt en ongemunt geld. Optimistische lieden gelooven nu, dat er althans mogelijkheid bestaat dat men thans op het goede spoor is dat naar den schat van Attila leiden zal. Wij zullen dus met belangstelling wachten op nader nieuws van de schatgravers van Treviso. (.KW. Roti Crf."). .Wl "|J .1 w,pi li*;: V;: s Gisteren heeft het jonge Paar weer een skitocht gemaakt. Prinses Juliana is geheel hersteld van de lichte verkoudheid, welke haar genoopt had een week lang haar kamer te houden. Donderdag is H.K.H. voor den eersten keer weer in dq buitenlucht geweest. In gezel schap van Prins Bernhard heeft zij toen een skitocht gemaakt. Dr .S. van Mesdag, beiden te Groningen, zou worden verzocht als deskundigen rapport uit te brengen over den geestestoestand van verdachte. De rechtbank was thans in het bezit van dit zeer omvangrijke rapport waarin deze beide deskundigen tot de conclusie waren gekomen, dat in het algemeen de vraag, of er van ziekelijke storing van de geestvermo gens sprake is, ontkennend moet worden beantwoord. Wel bestaat er bij verdachte aanlegstoring, welke tot disharmonische ont wikkeling heeft gevoerd. Verdachte was tijdens het misdrijf onder zoodanigen invloed van affectieven toestand, dat het feit haar slechts in verminderde mate kan worden toegemeten. Haar moreel gevoel is zoo zoo slecht ontwikkeld, dat zij ter beschik king van de regeering moet worden gesteld. De deskundigen achtten het niet noodig en ook niet gewenscht, dat verdachte in een krankzinnigengesticht wordt geplaatst. Dr. Audier werd weer als getuige-deskun- dige gehoord. Thans had hij kennis kunnen nemen van alle stukken, hetgeen voordien niet het geval was en nu was hem gebleken, dat er bij verdachte veel meer overleg is geweest en dat het meisje inlichtingen had verzwegen of verkeerd had ingelicht. Nu kwam hij ook tot de conclusie, dat verdachte verminderd toerekenbaar moet worden ge acht. Hij kon zich geheel met het rapport van de beide andere deskundigen vereenigen De officier van justitie persisteerde geheel bij zijn requisitoir in eerste behandeling en eischte weer acht jaar gevangenisstraf met ter beschikkingstelling van de regeering. Uitspraak over veertien dagen. Buitenlander logeerde gratis in hotels. De rechtbank behandelde gister een zaak met een principieelen kant, waarbij de vraag aan de orde werd gesteld: kan iemand tve' gens flesschentrekkerij worden vervolgd, die enkele dagen in een hotel gelogeerd heeft en zijn rekening niet kan betalen. De man in de verdachtenbank, 'n Fransoh- man, die reeds herhaaldelijk in het buiten land veroordeeld is, is begin December jl. gearresteerd, omdat hij in twee hotels in de binnenstad had gelogeerd zonder te beta len. Zijn koffers bevatten waardelooze rom mel Art. 326a. W.v.S. stelt strafbaar hij die een beroep of een gewoonte maakt van het koopen van goederen met het oogmerk om zonder volledige betaling de beschikking over die goederen te krijgen. Kan hier worden gesproken van „een ge woonte" of „een beroep". De man heeft slechts v ijf dagen in de hotels doorgebracht. De Officier en de verdediger deden beiden een beroep op de memories van toelichting en antwoord van oud-Minister Mr. Donner bij het indienen van het betreffende artikel. Requisitoir. De Officier Mr. van Dullemen was van meening, dat hier van flesschentrekkerij sprake is. We hebben hier weer te doen, aldus spr., met een man, die misbruik heeft gemaakt van de groote gastvrijheid, die hier te lande aan vreemdelingen wordt verleend. Hij nam op valsche papieren zijn intrek in hotels hier ter stede, gewapend met oude koffers, op het Waterlooplein gekocht en gevuld met waar delooze rommel. Deze vreemdeling heeft een zeer slecht strafregister. Hij heeft minstens 8 jaar in Fransche gevangenissen doorgebracht en hij is specialist in het gebruikmaken van val sche papieren. Wie weet wat hij hier reeds heeft gedaan. Wegens flesschentrekkerij vorderde de Of ficier een gevangenisstraf van vier maan den, met aftrek van zes weken voorarrest. De verdediger, Mr. Dr. E. Diaconide, be streed, dat hier sprake is van flesschentrek kerij. De man was nog slechts enkele dagen in Nederland, toen hij werd gearresteerd. In die dagen kan hij er toch geen „ge woonte" van hebben gemaakt om goederen zonder betaling machtig te worden. Hij heeft zijn intrek in goedkoope hotels genomen en de hoteliers hebben verzuimd naar zijn pas te vragen, wat bij A. P. .V is voorgeschreven. De man had de bedoeling te betalen, daar hij geld van zijn familie verwachtte. Met klem drong Mr. Diaconide aan op ont slag van rechtsvervolging, subs. vroeg hij een straf gelijk aan de voorloopige hechte- Raadsels waarvoor het nieuwe Motor, en Rijwielreglement ons stelt. De A.N.W.B. schrijft ons: Het kortgeleden in werking getreden ge wijzigde motor- en rijwielreglement bevat onder meer een bepaling, welke voorschrijft dat verkeersheuvels in het algemeen redhts voorbij gereden moetien worden. Alleen wanneer zij van de bekende verkeerszuil met groene, bij avond verlichte, vlakken zijn voorzien, mogen motorrijtuigen er naar wensch links of rechts oimheen gaan. Verder wordt ten aanzien van deze ver keersheuvels bepaald dat men er naast, of binnen een afstand van 8 meter ervan, niet mag parkeeren. Zoo op het eerste gezicht, aldus de A.N. W.B., schijnen deze voorschriften volko men duidelijk; bij nader inzien en bij toe passing in de practijk evenwel stuit men op groote moeilijkheden. Deze worden ver oorzaakt door het feit, dat een omschrij ving van wat onder verkeersheuvel ver staan wordt, in het reglement ontbreekt. Men kan gevoegelijk aannemen dat de nor male, langwerpige tramvluchtheuvels er onder vallen en de toepassing van de bepa lingen geeft hier geen bijzondere aanlei ding tot moeilijkheden, ofschoon op breede wegen het parkeeren ernaast dikwijls niet de minste bezwaren zou opleveren. Moeilijker wordt de toestand wanneer de .heuvels" ter geleiding van het verkeer worden benut en allerlei vorm en afme tingen gaan aannemen. Is bijvoorbeeld de driehoekige verkeersleider, zooals deze vaak gebruikt wordt om bij de uitmonding van den eenien weg op den anderen de verkeersstroom in een links en rechts af slaand gedeelte te splitsen 'n verkeersheu vel? Zoo ja, dan kan hij zijn oorspronke lijke functie niet meer vervullen, omdat het langzame verkeer ér beslist rechts om heen zou moeten rijden. Om een uiterste te noemen, wordt het probleem nog ingewikkelder wanneer ver keersleiders het oentrum van een geheel plein gaan vormen. Wanneer ook dan nog sprake is van een verkeersheuvel, zou men op het heele plein niet mogen parkeeren. De A.N.W.B. heeft er de aandacht van d« commissie inzake de herziening van de wettelijke bepalingen betreffende het mo tor- en rijwielreglement op gevestigd ,dat de uiteenloopende beteekenissen, welke door de verschillende politie-autoriteiten aan het begrip verkeersheuvel wordt toe gekend, tot ongewenschte verkeerstoestan- den leiden en haar in overweging gegevien deze materie nader in behandeling te ne men. Lewis heeft een beroep gedaan op Roosevelt. De arbeidersleider John Lewis heeft me degedeeld, dat hij een beroep heeft gedaan op president Roosevelt om de stakers bij de General Motors zooveel in zijn vermo gen ligt te helpen. In een persconferentie verklaarde hij, dat hij dit beroep op Roo sevelt heeft gedaan door bemiddeling van den minister van Arbeid, Miss Perkins. Lewis heeft in den verkiezingsstrijd de arbeiders aangespoord voor Roosevelt te stemmen en thans heeft hij den president hieraan herinnerd. Hij zedde, dat de „eco nomische royalisten" welke door de General Motors worden vertegenwoordigd, hun geld en hun energie hebben ingezet om de hui dige regeering ten val te brengen. De re geering heeft evenwel de arbeiders ver zocht haar te steunen en de arbeiders heb ben geholpen. Dezelfde economische roya listen belagen thans de arbeiders en de arbeiders verwachten thans va.n de regee ring, dat deze hen op alle wettelijke wij zen zal helpen en zal steunen. Lewis waarschuwde, dat- van de zijde der arbeiders geen compromis te verwach ten is. Er zijn nog geen teekenen, die er op wij zen dat het conflict, waardoor 150.000 man zonder werk zijn, zal worden bijgelegd, hoe wel de vertegenwoordigers van de directie van de General Motors te Washington een langdurig onderhoud hebben gehad met Miss Perkins. Donderdagavond hebben een 2000 tal ar beiders van de General-Motors te Baltimore een vergadering belegd om te spreken over het houden van een „marsch naar Washing ton" om een onmiddellijke regeling van het conflict te verzoeken. Sloan dreigt Wastington te verlaten. De president der General Motors, Sloan, heeft medegedeeld, dat hij direct Washing ton zou verlate'n, daar hij niet het nut in zag deel te nemen aan nieuwe pogingen, welke de regeering, doet om door arbitrage een einde aan de staking te maken.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 9