Brammetje Flapoor en z'n vrienden De Heldersche Ambachtsschool 5e kooji ZBefoekkingen „JCojtïltOOf 5e huut een Baby-Offset Circulaire HET KRANIGE TEXEL I, MEUBELEN TE KOOP PR. HENDRIKLAAN 16 De heer A. Smit, directeur der Ambachtsschool Marineberichten Nagekomen politieberichten. Stoomvaartberichten aangeboden Een en ander schiedenis der inrichting. uit de ge- onderwijs- Hoe het begin was dat gisteren kampioen werd van de Vierde klasse A, K.N.V.B» azwumad. aangeboden 3 Russische Hazewindhonden. A. DE WAART AANGEBODEN indiensttreding een flinke Kantoorbediende ALG, ASSURANTIEKANTOOR J. J. DITO Telefoon blijft 527 Ie klas Maatschappijen - Concurreerende premiën Coulante en vlugge schadeafwikkeling N.V. Drukkerij en Uitgeverij vh. C. DE BOER Jr HR. Më. HERTOG HENDRIK BK DE RUYTER. Blijkens bij het departement van defensie ingekomen telegrammen zijn Vrijdag Hr. Ms. Hertog Hendrik te Napels en Hr. Ms. De Ruyter te Tanger aangekomen. Baldadige jeugd. Zaterdagmiddag werd aangifte gedaan, dat door een aantal jongelui een tweetal ruiten is ingedrukt. Door een hond gebeten. Door een persoon werd Zaterdagmiddag aangifte gedaan, dat zijn 10-jgrig zoontje door een hond in de hand werd gebeten. Geval van beleediging. Tevens werd Zaterdag nog aangifte gedaan door iemand, wien door een persoon beleedi- gende woorden waren toegevoegd. Overtreding van winkelsluitingswet en rustdagbesluit. Zondag moest de politie weer eens voor de zooveelste maal constateeren, dat een tweetal ondernemers zich aan bovengenoemde overtredingen hadden schuldig gemaakt. Zedendelict. Zondagmiddag werd door een persoon aan gifte gedaan, dat met zijn dochtertje van 9 jaar door een zwakzinnig persoon niet nader te noemen handelingen waren gepleegd. Stoomvaart Mij. Nederland. Bintang, t., 23 Jan. te Triest. Marnix v. St. Aldegonde, u., 22 Jan. v. Genua Moena, 23 Jan. v. Amsterdam. Poelau Laut, 23 Jan. v. Bremerhaven. Poelau Roebiah, u., 23 Jan. te Port Said. Poelau Bras, t., 22 Jan. v. Marseille. Singkep, u., 23 Jan. v. Suez. Simaloer, t., 22 Jan. v. Batavia. Rotterdamsehe Lloyd. Blitar, 23 Jan. v. Rotterdam. Dempo, t., 23 Jan. v. Lissabon. Indrapoera, u., 23 Jan. v. Colombo. Palembang, t., 23 Jan. te Londen. Sibajak, u., 22 Jan. v. Southampton. Vooruitbetaald: 10 et. p. rejel I minimum Niet vooruitbet: 15 et, p. retel 1 40 en 60 e. Te huur het goed onderhouden HUIS Cronjéstraat 32, 5.40 per week., water vrij. Te bevragen aldaar. Te huur een Woonhuis in de Vischstraat 53h, 4.50 per week, water vrij. Adres: Violenstraat 59. Te huur de moderne Woning, Ruijghweg 180, 2 gr. sl.k. en zolder, 6.80 p. w. LONDON, Makelaar, Hertzogstraat 52. Te huur het Woon- en Winkel huls met pakhuis in de v. Lim- burgstirumstr. 3, voor alle doel einde geschikt, ƒ6.per week, water vrij. Adres: Violenstraat 59 of KeL zerstraat 21. Te huur Achterkamer met keuken en erf, le Vroonstraat 66, p. w. 1.80, water vrij.. Adres: Emmastraat 88. Te huur lief Huisje Pieter Quantstr. 3 3.85 en Pijlsteeg 1 2.75 p. w., w. vr. LONDON, Makelaar, Hertzogstraat 52. Te huur of te koop: CAFÉ, voor vele doeleinden geschikt. Prijs billijk. LONDON. Makelaar, Hertzogstraat 52. door G. Th. ROTMAN. 111. „Zo, bent U de dief van mijn vlieg machine!" zei deze vreemde heer. Want... het was de eigenaar van de vliegmachine! „Mooie boel!" vervolgde hij; „tippel ik me daar even m'n machine uit, om in een oase wat drink water te halen, en... wèg is terwijl de ma chine! Heb ik me daar 'n hele dag moeten zwerven, en als hier meneer de sheik me niet toevallig tegengekomen was, zwierf ik nu nog! Mooie boel!" 112. Mr. Habberton liet Mr. Plumstake zo heette de vliegenier maar uitmopperen. Toen vertelde hij de ware toedracht der zaak. En toen de twee grote mannen gezellig in een der twee kamers van den sheik bij elkaar zaten en elkaar hun avonturen vertelden, spraken ze ook af, om het geld, dat de Be- doeïnen van hun jeugdige vrienden gestolen hadden, weer te bemachtigen. IJSBAAN OUDESCHILD. Vandaag heeft de heer M. S. Langeveld, die achter de Vinkebaan een stuk land heeft gehuurd, om er een ijsbaan te exploiteeren, deze reeds onder water gezet. Naar de heer Langeveld ons vertelde, is hij voornemens om bij intredende vorst de baan electrisch te verlichten, terwijl door den radio wagen van den heer Vonk voor vrooljjke mu ziek zal worden gezorgd. De baan is pl.m. 114 bunder groot. Als 't nu maar winteren wil. De baan is er klaar voor. Den Helder is een plaats met zeer veel goeae eigenschappen. En tochbij al dat goede ontbreken haar twee zeer belangrijke welvaartsfac toren: nijverheid en industrie. Hiervan vindt men practisch geen vertegenwoordi gers. Evenwel, er behoort toch gelegenheid te zijn, dat onze jeugd zich bekwaamt in goed nijverheidsonderwijs, daar een groot deel der jongelui, na hun studietijd, in andere deelen van ons land verplicht is emplooi te zoeken. We kunnen ons gelukkig prijzen een instelling van nijverheids-onderwijs te bezitten, die er in ieder opzicht wezen mag. Een instelling, die niet alleen in Den Hel der, doch ook ver daarbuiten een reputatie geniet, zooals men die maar zelden aan treft. Eenigen tijd geleden waren wij in de ge legenheid het een en ander te bezien van deze onderwijsinrichting en terstond rees bij ons het plan, over onze Ambachtsschool eens het een en ander te schrijven. Een woord van specialen dank aan den actie ven directeur der Ambachtsschool, den heer A. Smit, die ons op de meest bereidwillige wijze over een groot aantal onderdeelen van zijn school, heeft ingelicht. Uit de geschiedenis der Ambachts school. De vereeniging „Ambachtsschool voor Den Helder en Omstreken" werd opgericht 5 Jan. 1905, en waarvan het eerste bestuur bestond uit de heeren N. Koers, voorzitter, en voorts uit de heeren C. S. Jaring, J. KruysVoorberge, J. M. Sporrij, R. Kastelijn, C. N. van Gijn, J. Spruit, A. Korff en J. Hubbeling. De eerste werkzaamheden betroffen het ver krijgen van een geschikt terrein, alwaar men de te bouwen school zou kunnen neerzetten. Men wist de hand te leggen op den grond van een bloemisterij aan de Laan, en die aange kocht werd voor een bedrag van 5100. De plannen voor den bouw werden opgedra gen aan den architect S. Krijnen, terwijl de uit voering geschiedde door de Gebr. van Pelt, en wel voor een bedrag van 25.844.—. De nieuwe school in gebruik genomen. Het zou evenwel nog geruimen tijd duren voor men in dit nieuwe gebouw met het onderwijs kon aanvangen en het was zaak dat men met het onderwijs zoo spoedig mogelijk kon beginnen. Alzoo geschiedde, en op 30 Augustus 1907 togen de jongelui aan het werk in een houten hulpschool der gemeente, gelegen aan den Dijkweg, ter wijl in de Waagstraat een smederij werd gehuurd. Met ingang van 1 Juli werd tot directeur benoemd de heer J. KruysVoorberge en tot leeraren de heeren A. Korff, P. Kersten en A. Smit. Alleen de heer Smit is thans nog aan de school verbonden en bekleedt van 1 Novem ber 1926 af de functie van directeur. Er meldden zich voor dezen lsten cursus aan 92 jongelui, waarvan 36 als metaalbewerker en 13 als timmerman geplaatst werden. De nieuwe school werd in gebruik genomen op 30 April 1908, en reeds in het jaar 1911 was men verplicht het gebouw uit te breiden door den grooten toevloed van leerlingen. De lessen werden in 1907 aangevangen met 49 leerlingen, terwijl op 1 April 1936 de school begon met 250 leerlingen. In 1908 werd aan de school een opleiding verbonden voor meubelmakers, in 1912 voor electriciens, terwijl op 1 April 1936 een aan vang werd gemaakt met de opleiding voor rij wiel- en autoherstellers. In 1912 werden aan de school avondcursus sen verbonden voor schoenmakers en schilders en in 1919 voor electriciens en typografen. De laatstgenoemde cursus is sinds 1927 wegens verandering in opleiding voor dat vak, niet meer aan de school verbonden. De opleiding voor schoenmakers is met ingang van 1 Octo- ber 1935 geschorst wegens onvoldoende belang stelling. Op 1 Januari 1921 kwam de N.O.wet tot stand, waardoor het Nijverheidsonderwijs wet telijk werd geregeld en steeds meer tot ontwik keling kon komen. Gedurende haar bestaan is de school velen ten zege geweest. Vele oud-leerlingen vervullen functies bij de Bataafsche Petroleummaat- schappij, varen als machinist bij de Paketvaart- maatschappij en de Maatschappij „Nederland" of bij andere maatschappijen. Een groot ge deelte van de teekenaars der Marinewerf zijn oud-leerlingen der school. Ook de Koninklijke Marine heeft veel oud-leerlingen der school be trokken, terwijl de autoriteiten der Marinewerf bij voorkeur leerlingen aanstellen met am bachtsschoolopleiding, hetgeen een verheugend feit is. Aan de Zeevaartschool missen we nog een volledige machinisten-opleiding, waar leerlin gen met een diploma ambachtsschool direct na het verlaten der school plaatsing kunnen vin den om een uitgebreide opleiding voor machi nist te ontvangen. (Wordt vervolgd). HollandAmerika Lijn. Blommersdijk, 22 Jan. te New-York. Leerdam, 21 Jan. te Houston. Maasdam, 21 Jan. v. Hampton Rds. Narenta, 23 Jan. v. Rotterdam. Rotterdam, 21 Jan. v. Kingston (Ja.). Statendam, 23 Jan. v. New-York. Spaarndam, 23 Jan. v. Rotterdam. HollandWest-Afrika Lijn. Amstelkerk, 23 Jan. v. Amsterdam. Maaskerk, u., 22 Jan. te Accra. Reggestroom, t., 21 Jan. v. Winnebah. RotterdamZuid-Amerika Ljjn. Alchiba, 23 Jan. v. Rotterdam. Alcyone, t., 22 Jan. te Santos. Stoomvaart Mij. Oceaan. Antenor, 23 Jan. te Rotterdam. Ajax, 22 Jan. te Suez. Hector, 22 Jan. v. Penang. Philoctetes, 22 Jan. v. Yokohama. Eurymedon, 22 Jan. v. Amsterdam. HollandAfrika Lijn. Springfontein, t., 24 Jan. nam 810 u. te Antwerpen verwacht. Kon. Paketvaart Maatschappij. Bontekoe, 21 Jan. v. Saigon. Japara, 22 Jan. te Port Natal. Siberoet, 22 Jan. v. Sydney. Sipora, 17 Jan. te Belawan. Tasman, 22 Jan. v. Port Louis (Maur.). JavaNew-York Lijn. Kota Gede, 21 Jan. v. Hampton Rds. Vooruitbetaald: 10 ct. p. regel t minimum Niet vooruit bet15 ct. p. regel 40 en 60 c. Vooruitbetaald: 10 et. p. regel f minimum Niet vooruitbet: 15 ct. p. regel 40 en 60 c. Vooruitbetaald: 10 ct. p. regel i minimum Niet vooruitbst: 15 ct. p. regel 40 en 60 e. 5V2 maand, oud, 2 reuen, 1 teef, langharig, zeer elegante dieren, schitterend behaard en getee- kend, met stamboom, iets aparts voor kenners! Verder Yorkshire Terrier, 1 Brussels Griffonnetje, zeer lief diertje, 6 maanden, Schipperkens, Oranje Keesje, Schnauzerg, Vlinderhondjes. Het Rashondenhuis, Molenstraat 151. Weggeloopen een zwart POESJE. Beleefd verzocht terug te bez. Koningstraat 71. Verkrijgbaar a f O 35 en f O 65 p. tl., omzetbel. Groot ere en duurdere hebben wij niet, is ook niet noodig, het helpt altijd direct bij Hoest, Keelpijn en Verkoud heid voor Uzelf, Opa en Opoe, zoowel als Baby. Al stemt het vooreen keer tevree, Het brengt voortdurend [kosten mee. in het betere genre: Keizersgracht 81 Amsterdam Tel. 43 54 Slaapk., mahonie of eiken met 3 deurs kast, f 125. Eng. of eiken woonk. f115, 135, 180. Salon, 4 clubs, tafel met riet, f 120. Be taling desgew. maand. Te koop gevraagd Bad met Geyser. Brieven met prijs onder No. 640 aan het Bureau van dit blad. Gevraagd een flinke DAG DIENSTBODE, zeer goed kun nende werken, v.g.g.v. Adres: Bureau van dit blad. Te koop aangeboden wegens overcompleet 12-els Vloerkleed en Boekenkastje. Adres: Bureau van dit blad. Te koop prima nationaal Kas register en een Radiotoestel, Wisselstroom, ook op condities. Adres: Koningstraat 31. Pracht Volière te koop, lengte 6 meter, hoog 2 en breed 1 meter, met 15 losse ramen en 25 diverse vogels. Te bezichtigen enz.: Van Galenstraat 92. Op handelskantoor hier ter stede wordt gevraagd voor spoedige bekend met BOEKHOUDEN en goed kunn. MACHINESCHRIJVEN Brieven met uitvoerige inlichtingen betreffende opleiding en vorige betrekking onder No. 641, aan het Bureau van dit Blad. Vanaf 18 Januari is het gevestigd: Wij handhaven ons sinds 20 jaar gevolgd devies: Verpak bij Uw artikelen waarop uw specialiteiten vermeld staan. Slechts f3.25 voor 1000 exemplaren. Geboren HENNY, Dochter van A. J. ROOS Jr. en J. M. v. DAELE. Den Helder, 25 Januari 1937. Kanaalweg 158.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7