Hat is voor de naaste toekomst het meest Abonneert U op dit blad 473e STAATSLOTERIJ Inleider de heer Dr. Ir. M. D. Dijt te Haarlem Tweede Cursusvergadering van de Vereeniging van Oudleerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Scha- gen. In het Noordhollandsch Koffiehuis van den heer J. Schenk te Schagen werd Maandag 25 Januari 1937, des namiddags half twee de tweede cursusvergadering gehouden van de Vereeniging van Oudleerlingen der R.L, W.S. te Schagen. De belangstelling was buitengewoon groot en het bleek een goede maatregel te zijn, dat bij de plaats van den inleider, een geluidsin stallatie van het radio-installatiebureau J. Groot, alhier, was geplaatst, zoodat het toch reeds krachtig geluid van den heer Dijt tot alle hoeken der zaal doordrong. De Voorzitter, de heer P. Blaauboer Gz., Kolhorn, sprak de volgende openingswoor den: Dames en Heeren! Als Voorzitter van de Vereeniging van Oudleerlingen der R.L.W.S. te Schagen, heet ik U allen van harte welkom op onze twee de cursusvergadering in 1937 en wel in het (bijzonder onzen geachten spreker van heden, den heer Dr. Dijt, die wij bereid hebben ge vonden hier te willen behandelen het vraag stuk: „Wat is voor de naaste toekomst het meest gewenschte regeeringsbeleid." Dat dit onderwerp veler belangstelling heeft, getuigt wel de buitengewone groote op komst. Dr. Dijt, U is voor de Vereeniging van Oud- leerlingen geen onbekende en meermalen hebben wij U bereid gevonden voor ons een onderwerp te behandelen en van Uw inzicht getuige te mogen zijn. Tot ons genoegen hebben wij kunnen con- stateeren dat vele van de door U bepleite stellingen zijn uitgekomen en getuigden van Uw uitgebreide studie over het wereldgebeu ren. Dat Uw naam den laatsten tijd veel wordt genoemd in verband met het grootsche plan van den heer Deterding en U met de uit voering daarvan is belast, heeft ons een groot genoegen gedaan, overtuigd als wij zijn, dat de uitvoering dan in goede handen is. Dr. Dijt, vanaf deze plaats wil ik U feli- citeeren met deze opdracht en hoop dat U in alle deelen zal mogen slagen, in het belang van den Nederlandschen landbouw en han del. Dan heet ik hier nog speciaal welkom onze eereleden, de heeren Ir. S. Smeding, Ir. G. J. Lienesch. Ir. L. de Vries en H. Visser, de heeren Brakman, Bedrijfsconsulenf, Schef- fel. Secretaris van de Kamer van Kooohan- del te Alkmaar en G. Nobel, den heer Koster als Voorzitter van de Commissie van Toe zicht op het onderwijs aan de R.L.W.S, de heer De Veer als Voorzitter van H.N.K het Bestuur van de Vereeniging van Oud-leer lingen van het Landhouwhuishoudonderwijs. de leeraren der R.L.W.S. en den conciërge den heer Waiboer Dan wil ik welkom heetnn de Pers, die als trouwe bezoekster van onze Cursusvergaderingen er ook heden wel zorg voor zal dragen het hier gesprokene in bree- dere lagen bekend te maken. Hiermede open ik deze vergadering en geef gaarne het woord aan onzen geachten spre ker. De heer Dr. Ir. Dijt dankt den Voorzitter voor de vriendelijke woorden van welkom tot hem gericht en is de Vereeniging van Oudleerlingen dankbaar, dat spr. in de gele genheid werd gesteld zijn stellingen kenbaar te maken en spr. hoopt dat bij spr.'s leven en welzijn het contact tussehen vereeniging en spr. bestendigd moge blijven. (Applaus.) Het vraagstuk, waarvan de behandeling mij door het bestuur van de Vereeniging van Oud-ieerlingen der Rijkslandbouwwinter school te Schagen is voorgelegd, aldus de geachte inleider, is van een zoo algemeene strekking, dat het noodzakelijk is reeds in het begin van mijn voordracht enkele op merkingen te maken over de grenzen, waar binnen wij ons hedenmiddag moeten be perken. Wanneer mij gevraagd wordt te spreken over „regeeringsbeleid", dan zal het niemand verwonderen, dat ik mij, eenerzijds gezien het karakter van de uitnoodigende vereeni ging, anderzijds niet het oog op de terrei nen, waarvan ik bijzondere studies heb ge maakt, zal beperken tot het economische re geeringsbeleid (de economische politiek) in het algemeen en de agrarische politiek in het bijzonder. In de tweede plaats dient een nadere uit leg gegeven te worden van de bedoeling van „het meest gewenschte" (regee ringsbeleid). Men zal mij toegeven, dat ik daaronder niet zal verstaan die politiek, wel ke gewenscht wordt door het grootste aan tal stemmen, doch wel dat het te ontwik kelen regeeringsbeleid objectief het meest gewenscht moet zijn voor de samenleving als geheel. Met andere woorden: ik zal mij niet afvragen of het meerendeel der arbei ders, het meerendeel der boeren, het meeren deel der renteniers of der industriëelen en bankiers een bepaalde regeeringspolitiek wenscht, doch wel of dit gewenschte beleid zoodanig is, dat daarmee de voorwaarden voor een opbloei van het economische leven gegeven worden, dat daarmee dit economi sche leven dat nu vastgeloopen is, weer los komt, weer vaart en vooral weer „wel vaart' In de derde plaats wordt gevraagd het meest gewenschte regeeringsbeleid „voor de naaste toekomst'' te behandelen. Dit sluit utopistische beschouwingen over het jaar 2000 en dergelijke abstracties voor heden zonder meer uit, doch dit beteekent niet, dat wij bij de politiek „voor de naaste toekomst" niet meteen hebben te denken aan de verdere toekomst. In het verleden ligt het heden; in het nu, wat komen zal. De meest gewenschte politiek voor de naas te toekomst dient daarom le rekening te houden met de tot heden gegroeide maat schappelijke structuur en 2e. zoo gericht te zijn, dat de samenleving door de te nemen maatregelen niet alleen onmiddellijk, doch ook en vooral voor de verdere toekomst ge baat zal zijn, dat derhalve onze cultuur, onze beschaving verder kunnen blijven be stendigd en ontwikkeld. In de te behandelen vraag ligt voorts als een onuitgesproken bewering opgeslo ten dat de huidige toestand en derhalve het huidige beleid ongewenscht is en dus ge- heele of gedeeltelijke herziening noodig heeft. Om die herziening aan te geven en te verdedigen, is het in de eerste plaats noodig de kwalen nauwkeurig te kennen. Het is mij reeds vergund geweest op de voordrachten, welke ik in Januari 1932 en in Januari 1935 voor Uw vereeniging mocht houden in bijzonderheden aan te geven, hoe het economische leven zich in de laatste eeuw heeft ontwikkeld. Het is voor een goe de beoordeeling van den huidigen toestand gewenscht, dat deze ontwikkeling heden in korte trekken herhaald wordt: le. Met den groei van de steden en de industrie t.o.v. het platte land, moesten steeds meer menschen gevoed worden, die zelf geen voedsel voortbrachten en moesten derhalve de landbouwers naar verhouding een steeds grooter deel van hun productie verkoopen. Vandaar een steeds grootere af hankelijkheid van de markt. 2e. Met de ontwikkeling van weten- schappelijken landbouw, industrie en han del kon, ondanks de sterke toeneming der bevolking, het levenspeil zeer belangrijk stijgen, hierdoor werd de vraag naar aller lei producten hoe langer, hoe onelastischer en werden de prijsschommelingen hoe lan ger hoe grooter. 3e. Gelijktijdig met deze ontwikkeling, maar vooral gedurende de laatste 00 jaren, heeft het crediet zich zoodanig uitgebreid, zoowel binnen de staten als internationaal, dat de maatschappelijke structuur, hoe lan ger hoe gevoeliger geworden is voor prijs schommelingen. ie. Mede als gevolg van den oorlog 1914- '18 en het daarbij aansluitende vredesver drag van Versailles is de financieele struc tuur van de wereld in disharmonie geko men met de economische structuur, waar door de kwalen, die de prijsdaling opwek ten in verschillende opzichten werden ver ergerd. Hieruit volgt, dat, indien onze cultuur wil blijven profiteeren van den grooten vooruit gang van wetenschap, van industrie, land bouw en verkeer, van nationale en interna tionale specialisatie, het noodzakelijk is, dat nationaal en internationaal gezorgd wordt voor een stabiliteit van het prijspeil bij vrije productie en handel op zoodanige wijze, dat de vooruitgang van de productie aan het geheel ten goede komt. Hoe dit zou kunnen ontwikkelde ik in Uw midden in Januari 1932. Wanneer nu over regeeringsbeleid inzake het economische leven gesproken moet worden, zoo dienen we ons af te vragen, óf de Overheid een taak en zoo ja, welke taak zij in dat economische leven inneemt of in nemen moet. Heeft zij in te grijpen, ten be hoeve van de boeren of van de stedelingen, voor den producent of voor den consument, voor den schuldeischer of voor den schulde naar, voor den invoer of voor den uitvoer? ïn moeten de prijzen van de goederen hoog zijn of laag? Principieel is de economische politiek in de laatste jaren daarom verkeerd geweest, omdat de maatregelen steeds gericht waren op den steun van de eene groep ten koste van de andere ,een politiek, die wel eens de verdeelende rechtvaardigheid" genoemd wordt en in geen geval gericht is geweest op een verhooging van het welvaartspeil in harmonie met de grootere productie-moge lijkheden. Want het groote gevaar van onzen tijd is, dat de koopkracht van het volk als ge heel niet voldoende is om de productie op te nemen en 't is uit de geschiedenis aer oude beschavingen bekend, dat het groote verval plaats vond in de tijden, waarin het levenspeil zoo gedaald was dat de industrie verviel, de landbouw verarmde en de handel verstarde. In de eerste plaats moeten we derhalve, willen we onze cultuur niet eveneens laten vergaan, de z.g. „aanpassingspolitiek", dat is „het streven naar lager levenspeil" ver- oordeelen. Men heeft van dat levenspeil trouwens zeer merkwaardige denkbeelden ontwikkeld. Er wordt beweerd, dat onze land- en tuinbouw en onze industrie daar om niet zouden kunnen concurreeren op de wereldmarkt, omdat ons levenspeil te hoog zou zijn. Door verlaging van dat peil zou onze export vergroot kunnen worden. Nu dient evenwel onze export om den import te betalen, gaat een volk als geheel nu naar lager levenspeil, dan koopt men minder, gaat de invoer terug en vermindert derhal ve automatisch de uitvoer. Men bereikt dan precies het tegenovergestelde van wat men meende na te streven. Neen, niet het con currentievermogen is een resultaat van het levenspeil, maar het omgekeerde is het ge val. Door onze goede economische ligging tussehen Frankrijk, Üuitschland en Enge land, door de uitstekende verkeersmiddelen door de kwaliteiten van onzen bodem en de zegeningen van het klimaat, door de jaren lange verbetering van veestapel en produc tietechniek is ons concurrentievermogen zoo groot geworden, dat het levenspeil zoo hoog kon stijgen. En wanneer nu onze reeds ge noemde gevoelige economische structuur een sterke prijsdaling veel moeilijker draagt, dan die van primitieve gebieden, mag dit niet tot de conclusie leiden, dat wij dan maar tot het peil van de primitieven terug moeten, maar wel, dat het onverantwoord is onze structuur aan dergelijke prijsdalin gen bloot te stellen. Immers in het eerste geval zou het levenspeil omlaag gaan bij betere productiemogelijkheden, een situatie, welke geen enkele samenleving verdraagt zonder te vervallen. Wij moeten daarom voor de tweede richting opkomen. Dat een aanpassing bij lagere prijzen en lagere loonen bij de huidige zoo gevoelige economische structuur tot afbraak van het productieapparaat en zoo tot werkloosheid en verval moet leiden, kan duidelijk worden, wanneer men de verdceling van de inko mensgroepen in ons land beschouwt. Ik heb dit voor twee jaar hier in uw midden reeds kunnen uiteenzetten en verwijs daarvoor naar het verslag. Wanneer het prijsniveau daalt beteekent dit, dat het aandeel, dat de rente in het maatschappelijk inkomen in goederen uitgedrukt, inneemt, grooter wordt. Er blijven dus minder goederen ter verdee ling tussehen producent en arbeider. De loo nen zouden dan zoo omlaag moeten, dat de koopkracht van het arbeidsloon, ook in goe deren uitgedrukt zou moeten dalen. Dit is voor het productieapparaat, van het huidige tijdsgewricht ondragelijk, in de periode 1384 1896 was het aanpassingsvermogen van de samenleving groot genoeg om de toen maals nog betrekkelijk geringe prijsdaling te verdragen. Noodzakelijk is een stabiel prijspeil en op de basis van omstreeks 1929. Om dat te verkrijgen op korten termijn en zonder internationale samenwerking, is een verdere aanpassing van de munt noodzake lijk. Tevens is noodig, dat bij de dan optre dende prijsstijgingen onmiddellijk gezorgd wordt voor een voldoende verhooging der ar- beidsloonen, vvelke dan ook mogelijk wordt. Ik heb u hier reeds vaker verklaard, dat ik principieel tegen dergelijke valutamanipu- laties ben, doch in een economischen oor log, zooals we dien thans beleven, een der gelijke muntaanpassing als aanvals- en ver dedigingswapen onmisbaar acht. De gouden standaard is immers alleen gerechtvaardigd, wanneer deze internationaal wordt gehand haafd. Verlaten de groote staten deze basis, dan is het een economische zelfverzwakking, wanneer een kleine staat zijn valuta hoog blijft houden. Naar zijn meening heeft Neder land uit economisch oogpunt veel te laat gedevalueerd en het zal niet eenvoudig zijn, de gevolgen van deze politiek op korten ter mijn te overwinnen, Voorts zal als secondaire maatregel noo dig zijn om op korten termijn de gevolgen van de verkeerde economische politiek dei- laatste jaren op te heffen een krachtig ter hand nemen van openbare werken, waarbij moet worden bedacht, dat herstel van het prijspeil primair is. Nu kan voor de naaste toekomst een ze ker herstel van het prijspeil op de wereld markt worden verwacht als gevolg van de gioote verschuivingen in productie en con sumptie, waarbij de wereldoverschotten der stapelproductén zeer sterk zijn afgenomen. De plaatsgevonden en te. verwachten prijs stijgingen betreffen in het bijzonder de ak kerbouwproducten, waardoor de toestand van de veehouderij en pluimveeteelt nog veel moeilijker wordt. De positie van deze be drijven is door de diverse restrictiemaatre gelen nog rampzaliger geworden. Noodig is allereerst afschaffing van de beperkingspoli- tiek, welke is geweest een politiek van ach ter de markt aanloopen, een politiek der halve, waarbij de fouten, die de particuliere ondernemers zouden hebben gemaakt, in hooge mate door de Overheid zijn verergerd. Het zou juist de taak van de Overheid zijn de conjunctuuruitslagen te verzachten, ter wijl bij het huidige stelsel deze uitslagen worden versterkt.. Behalve opheffing der beperking is voor de naaste toekomst een sterke verdediging van den export noodig door een flinken exporttoe- slag. Laat dit in 193? eens eenige tientallen millioenen kosten, men redt daarbij een zeer groote bevolkingsgroep, die voor de produc tie en voor de welvaart in de naaste toe komst van het allergrootste belang is en waarvan de instandhouding niet in millioe nen is uit te drukken. Door een behoorlijke verhooging van het prijspeil en van liet loonpeil is meteen de kwestie der schulden en der vaste lasten veel gemakkelijker oplosbaar. Dit zal niet alleen voor de nationale, doch ook voor de interna tionale verhoudingen van groot belang zijn. Die internationale leeningen, welke econo misch gerechtvaardigd waren en thans nood- lijdend zijn, zullen dein weer z.g. „gezond'* genoemd kunnen worden, terwijl dan tevens een betere sfeer geschapen is om die inter nationale leeningen, welke economisch niet gei echtvaardigd zijn (n.1. de oorlogsschul den met als gevolg een reeks tussehen 1925 en 1929 als uitwassen gegroeide internatio nale credieten) te regelen. Om een voorbeeld te noemen: zoolang Duitschland de economi sche structuur van een crediteurstaat en de financieele van een debiteurstaat. heeft, kan onze export naar dat land niet opleven; en zoolang de Ver. St. de economische struc tuur van een debiteurstaat en de financieele ^an een crediteurstaat heeft, zal men daar als het ware „stikken" in het goud. Een behoorlijke regeling der internationale schulden kan en moet gepaard gaan met een regeling der valutaverhoudingen en een ver mindering der handelsbelemmeringen. Een en ander hangt niet alleen af van het re geeringsbeleid in Nederland, doch ook van den goeden wil en het juiste inzicht in En geland, Amerika en Duitschland. Wanneer deze 3 machten door bemiddeling van Ne derland tot overeenstemming waren te bren gen, zouden de overige staten zonder veel moeite tot die internationale samenwerking zijn over te halen. Ik heb mij tot. nu toe bepaald tot het uit stippelen van hoofdlijnen in verband met de algemeene situatie. Het is noodzakelijk daar bij duidelijk te zeggen, dat alle kleine lap middeltjes niet in staat zijn om behoorlijke welvaart te scheppen. Merkt men nu op, dat er geen behoorlijke internationale regelingen kunnen worden verwerkelijkt, omdat er te weinig vertrouwen bestaat tussehen de sta ten, dan moeten wij daartegenover stellen, dat juist het gebrek aan behoorlijke inter nationale regelingen het wantrouwen en den chaos vergroot, zoodat er in redelijkheid geen andere oplossing bestaat dan interna tionale samenwerking. Dit neemt niet weg, dat, zooals reeds is opgemerkt, in een economischen oorlog en voor zoolang deze bestaat, ook economisch gestreden moet worden. En in dezen strijd acht ik het huidige economische beleid ave- rechtsch. In een strijd is het doel zich te handhaven tegen krachten, die van buiten inwerken. De aanpassings-, beperkings- en vernietigingspolitiek is echter een politiek van economisch defaitisme, die we betoog den het reeds is ingegeven door een ge brek aan inzicht in de economische verhou dingen, waarvan een gebrek aan geloof in de toekomst het gevolg is. Tot welk een pa radoxale opvattingen deze wanbegrippen aanleiding geven, blijkt onmiddellijk, wan neer men ziet, dat heden in Nederland te gelijkertijd voor productiebeperking en voor emigratie wordt gepronageerd. Of het een, óf het ander, óf een land biedt geen toe komst voor zijn bevolking omdat zijn produc tie te klein is en dan moet er wel geëmi greerd worden (volksverhuizingen, uittocht WOENSDAG 27 JANURAI 1937. Hilversum I. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 „Onze keuken", causerie. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.20 Literaire causerie, en gram.platen. 11.30 Causerie voor werkloozen. 12.00 Gramofoonplaten. 12.45 Orgelspel. I.151.45 Melody Circle. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Voor de vrouw. 3.05 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonplaten. 6.00 VARA-orkest en soliste. 6.45 „Ordening en wetenschap", causerie. 7.30 Protestantisme en geestelijke vrijheid. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Gramofoonplaten. 9.00 De Vliegende Hollander, spel met muziek. M.m.w. solisten en het Vara-Theater-orkest. 10.00 Berichten ANP. 10.05 De Ramblers. 10.30 VARA-orkest. II.00 „Huwelijksverhoudingen", lezing. Hilversum II NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muzielj Gramofoonplaten 8.309.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Harmonium en sopraan. 12.00 Berichten. Gramofoonplaten. 12.30 Het Stichtsch Salonorkest. 2.00 Orgelmuziek. 2.15 Sopraan met pianobegeleiding. 3.003.45 Gramofoonplaten. 4.00 Orgelspel. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Landbouwpraatje. 6.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 7.00 Berichten. 7.15 ,Het ambt der geloovigen en de Mannes vereeniging", causerie. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Tamboers- en pijperscorps Jubal. 9.00 Economische causerie. 9.30 Orgelspel. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Schaakcursus. 10.20 Vervolg orgelconcert. 10.5011.30 Gramofoonplaten. 10.5011.30 Gramofoonplaten. Hierna schrift» lezing. in de 19de eeuw naar Amerika), óf een land kan meer produceeren dan bij zijn bevolking past, en dan kunnen de menschen immigree- ren. Wanneer men èn meent, dat er te veel menschen zijn èn, dat er te veel geproduceerd wordt, ligt de kwaal in de economische or ganisatie. Wanneer groote internationale regelingen onmogelijk zijn, is een wijziging t. o. v. de verhouding van ons land tot Duitschland toch ook zeer gewenscht. Onze land- en tuin bouw is in hooge mate aangewezen op ex port naar deze buurstaat. In het belang van onzen export is het wenschelijk, dat meer in Duitschland wordt gekocht en dat de rente betaling op de clearing een bescheidener plaats gaat innemen. Hoe men overigens de zaak ook Wendt of draait: zonder behoorlijke internationale re gelingen blijven de nationale maatregelen gebrekkig. Men zal in Europa tot het besef moeten komen, dat de bestendiging en ont wikkeling van de naties Westersche samen werking eischen. Nog is het niet te laat om tot daden te ko men. Reeds veel te lang heeft men, gepaaid door opmerkingen als: „het zal zoo'n vaart niet loopen", zijn toevlucht gezocht tot lap middeltjes, doch daarmee heeft men de moei lijkheden vergroot. Wil men voor de naaste toekomst op dezen weg voortgaan, dan moet men bedenken, dat daarmee onze verdere toe komst wordt vernietigd. Naar onze meening is het de taak van Ne derland het initiatief te nemen tot de ver werkelijking van de noodzakelijke daden. Wanneer ons land dan al in aantal soldaten en kilogrammen goud gemeten een beschei den plaats in de Westersche samenwerking inneemt, de meer geestelijke krachten zullen en kunnen de gewenschte oplossing brengen. Hierna volgen de discussies die wij mor gen zullen vermelden. (Niet officieel) 5de klasse, 5de lijst Trekking van Maandag 25 Januari 1937 Hooge Prijzen 5000.- 14221 1000.— 9039 12729 400.— 1057 5795 8042 8774 9864 10030 12060 13795 200 559 2158 20403 20994 100.— 8441 10041 11299 12537 Prijzen van f 70. 187 296 441 489 655 681 730 762 879 956 968 1066 1085 1160 1208 1356 1389 1425 1479 1522 1613 1621 1632 1666 1890 1945 2428 2470 2479 2480 2584 2635 2666 2685 2712 2898 3010 3090 3097 3143 3181 3212 3531 3607 3786 3817 3943 3949 4005 4261 4262 4336 4408 4445 4448 4537 4675 4815 4882 5000 5007 5050 5134 5222 5494 5673 5675 6447 6461 6526 6877 6936 7015 7485 7494 7630 «029 8053 8149 9246 9258 9292 5870 6597 7115 7801 8224 9316 6077 6744 7120 7900 8489 9336 6223 6224 6406 6826 6849 6867 7207 7293 7476 7931 7959 7992 8697 8940 9082 9674 9747 9970 9976 10035 10176 10251 10301 10303 10311 10387 10476 10487 10493 10614 10629 10836 10857 10939 11045 11099 11165 11177 11225 11515 11694 11854 11869 11915 12159 12204 12253 12254 12688 12740 12808 12829 13111 13129 13304 13528 13550 13557 13581 13644 13833 13953 13997 14103 14158 14262 14267 14337 14468 14528 14580 14696 14959 1509.9 15117 15151 15281 15339 15422 15464 15504 15500 15594 15721 15860 15861 15889 15898 16036 16203 16271 16281 16312 16404 16432 16497 17522 16560 16630 16707 16781 16927 16986 17291 17532 17543 17555 17630 17651 17677 17767 17807 17843 17949 18029 18186 18250 18329 18435 18586 18707 18779 18785 18934 18939 18958 19178 19338 19340 19426 19440 19718 19758 19840 19903 19921 20107 20212 20305 20471 20520 20765 20787 20951 20990 Hoe kleiner u den hoek naar links naakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past.('t Is veel minder tijdroovend om in alle bochten altijd rechts te houden). Nieten 7 153 401 629 976 1138 1330 1723 1931 2070 2248 2362 2575 2783 3074 3365 3566 3713 4035 4440 4782 5122 5446 5514 5868 6197 6387 6594 6793 6973 7241 7489 7650 7918 8445 8608 8858 9064 9307 9625 9736 2(6 156 458 634 992 1171 1338 1735 1943 2104 2266 2395 2594 2820 3081 3423 3568 3759 4117 4441 4838 5151 5453 5527 5882 6205 6402 6606 6799 6982 7243 7505 7660 7988 8457 8644 8863 9107 9392 9650 9808 34 157 475 716 1056 1174 1418 1749 1956 2129 2286 2427 2618 2868 3084 3426 3574 3825 4127 4458 4839 5155 5461 5573 5936 6242 6435 6635 6835 7029 7296 7522 7664 8012 8473 8678 8868 9116 9403 9660 42 219 476 768 1063 1198 1433 1752 1961 2144 2292 2437 2673 2869 3169 3475 3601 3845 4162 4565 4887 5236 5465 5815 5986 6289 6455 6653 6840 7117 7332 7551 7672 8067 8479 8732 8905 9141 9431 9662 48 252 509 803 1075 1228 1504 1798 1985 2197 2308 2440 2681 3028 3220 3497 3610 3865 4280 4629 4902 5321 5469 5748 6018 6297 6484 6727 6342 7140 7443 7564 7680 8074 8497 8736 8964 9157 9444 9670 9850 9861 9867 10011 10013 10014 10053 10071 10296 10317 10328 10341 10369 10442 10445 10452 10455 10472 10558 10648 10701 10788 10795 10918 10935 11002 11006 11019 11189 11244 11298 11397 11404 11465 11523 11598 11644 11662 11711 11746 11773 11793 11838 11952 12012 12017 12025 12119 12240 12314 12318 12323 12377 12398 12431 12433 12455 12463 12581 12592 12601 12605 12609 12748 12751 12760 12827 12868 13053 13131 13166 13204 13212 13310 13355 13364 13387 13460 13627 13640 13643 13682 13712 13815 13816 13854 13865 13871 13899 14007 14052 14060 14065 14161 14293 14300 14309 14324 14620 14680 14718 14720 14753 14881 14883 14896 14922 14972 15007 15068 15094 15111 15135 15232 15254 15308 15427 15462 15544 15546 15583 15681 15697 15766 15789 15817 15826 15881 15945 15978 15992 16012 16030 16044 16130 16138 16207 16226 16263 16438 16494 16502 16509 16511 16578 16603 16632 16645 16704 16794 16805 16807 16817 16884 17009 17067 17104 17122 17141 17209 17210 17226 17313 17400 17526 17601 17664 17696 17795 17936 17943 17971 17998 18001 18267 18273 18274 18279 18323 18439 18457 18468 18540 18547 18575 18583 18610 18627 18636 18682 18699 18731 18734 18795 18916 18959 18965 18987 19010 19239 19290 19302 19306 19356 19461 19510 19552 19556 19611 19721 19729 19732 19752 19764 19944 19977 19985 20078 20101 20211 20240 20245 20283 20309 20572 20661 20673 20713 20751 20981 20989 Verbet. 5e klasse, 4e lijst: 50 315 516 832 1089 1252 1590 1825 1999 2211 2309 2532 2682 3035 3225 3512 3612 3921 4412 4706 4918 5358 5472 5776 6053 6299 6502 6728 6882 7202 7450 7566 7683 8134 8509 8737 9029 9178 9493 9677 9887 10102 10383 10492 10832 11020 11428 11667 11889 12163 12380 12467 12616 12882 13247 13479 13720 13882 14087 14365 14825 14988 15141 15486 15720 15885 16049 16339 16549 16750 16904 17143 17460 17830 18033 18373 18559 18649 18822 19043 19358 19633 19789 20115 20414 20851 66 361 540 870 1099 1276 1593 1930 2029 2213 2336 2542 2735 3042 3248 3518 3614 3384 4413 4708 4967 5381 5480 5828 6100 6317 6503 6739 6941 7203 7458 7577 7805 8409 8514 8745 9030 9230 9586 9710 9913 10182 10396 10495 10842 11053 11445 11671 11913 12173 12389 12515 12673 12981 13253 13487 13728 13891 14091 14396 14832 14993 15163 15495 15722 15900 16098 16372 16553 16756 16910 17171 17469 17846 18102 18391 18562 18657 18857 19191 19391 19637 19808 20141 20421 20887 89 364 610 899 1126 1278 1690 2036 2222 2338 2554 2769 3045 3321 3522 3635 4006 4433 4760 4972 5415 5507 5836 6103 6333 6570 6768 6960 72251 7468 759») 7894 841l| 8590 8839 9042, 9255 9599 9713 9980 10195 10427' 10521 10854T 11088 11453 11692, 11943; 121741 12395' 12543 12681 13592 m. z. 12984>j 13230) 13583: 13798 13698 14142 14581 14842; 15001- 15164 15520, 15720 15929, 16109 1G415 16572 16759 16963 17205 17471 17915 18155 18423 18573 18664 18914 19193 19437 19720 19861 20163 20551 20915 1359$

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2