Postauto gestolen Voetbalwedstrijd De watercatastrofe Onze reis-ministers in Den Haag terug Ongerustheid over een Groningsch schip Ragnhild Hveger toch naar Gns land? De sterrit naar Monte Carlo Kampioenschappen kunsfrijden voor paren Postwisselvervalscher aangehouden Valsche aangifte van diefstal BRUTALE ROOF TE EINDHOVEN. Gisterenmiddag hebben te Eindho ven vermoedelijk twee mannen een brutale roof gepleegd. Omstreeks kwart over vijf stond een wagen der posterijen nabij een brievenbus in de Alberdingk Thijmlaan. De bestuur der, de postambtenaar A. L. Rondeel, had zich naar de brievenbus begeven, en juist op het moment dat hij bezig was de brieven er uit te halen, reed tot zijn grooten schrik de wagen weg. Het voertuig had onmiddellijk zoo'n vaart, dat de ambtenaar geen enkele poging kon doen om er nog op te springen. Hoewel hij geen sig nalement van de daders kon opge ven, is het zeer waarschijnlijk, dat twee mannen zich van den wagen hebben meester gemaakt. In den wagen bevond zich een groot aan tal brieven van gelichte bussen, benevens een bedrag aan geld van circa 1800 gulden, dat de postambtenaar bij een der bijkantoren als opbrengst van den dag had ontvangen. De ambtenaar waarschuwde onmiddellijk zijn directeur, die de politie van het gebeur de in kennis stelde. De auto is een groen gekleurde bestelwagen, genummerd HZ 29514 of HZ29516. De politie van de om liggende gemeenten werd ten spoedigste van de roof op de hoogte gebracht. Ook de grensbewaking werd gewaarschuwd. Een tweede brutale autodiefstal in Brabant. „Meerijder" ver dwijnt met auto en al. Niet alleen Eindhoven, ook Roosen heeft gisteren een zeer brutale autoroot te boe ken. Omstreeks zeven uur hield een per soon op den Wouwschen weg een vracht auto van de Nationaal Express uit Utrecht aan en vroeg den bestuurder of hij mocht meerijden. Dit verzoek werd toegestaan. In de gemeente Roosendaal moest de chauffeur stilhouden om een zaak af te doen Toen hij enkele oogenblikken later terug kwam, ontdekte hij dat auto en meerijder waren verdwenen. De chauffeur was niet zoo verbouwereerd, of hij toog dadelijk naar de politie om van het gebeurde aangifte te doen. Hij kon daarbij meedeelen, dat van den wagen, die met den kop in de richting Breda stond een der koplampen defect was. Terstond trok de Roosendaalsche motorpoli tie er op uit in de richting Breda. Van te gemoetkomende automobilisten vernamen zij dat deze inderdaad een auto met één kop lamp hadden ontmoet. Tot Breda kon zij aldus de auto volgen maar in deze stad zijn de mannen van de motorbrigade het spoor bijster geraakt. Men heeft toen Moer dijk, Den Bosch, Tilburg en Breda gewaar schuwd. hetgeen echter geen resultaat heeft opgeleverd. In vijf dagen geen nieuws vernomen. Van het Groningsche motorschip „Hendri- ka Johanna", dat Woensdag van Delfzijl naar Aalborg in Denemarken is vertrok ken heeft men tot dusverre geen tijding meer vernomen. Deswege is er eenige onge rustheid ontstaan, bij de familie en verdere verwanten van de vier opvarenden. Kapitein van de „Hendrika Johanna" is H. Everardus, wonende te Groningen. Zijn echtgenoote verblijft op het oogenblik bij familie te Dordrecht. Het schip behoort toe aan F. Westers te Groningen, en meet 175 ton. Het heeft een lading van 150 ton haver in. Men heeft zich nu in verbinding gesteld met het radiostation te Scheveningen, ten einde langs radiotelegrafische weg inlich tingen over het schip te verkrijgen. Tot nu toe heeft dit echter geen resultaat gehad. Event. in Maart a.s. In het midden van deze maand was, naar men weet een tournee door Nederland vast gesteld van enkele Deensche zwemsters, waartoe ook Ragnhild Hveger behoorde, welke tournee echter om organisatorische redenen geen doorgang heeft kunnen vinden Thans worden, naar wij vernemen, door RAGNHILD HVEGER. de technische commissie avn den Konink lijken Nederlandschen Zwembond pogingen in het werk gesteld, Ragnhild Hveger in den loop van Maart toch naar Nederland te laten komen, waar zij dan in enkele wed strijden tegen de beste Nederlandsche zwem sters zou starten. De tournee zou omstreeks Paschen plaats vinden. In welke plaatsen deze internationale wedstrijden zouden wor den gehouden, is nog niet definitief vastge steld. Besprekingen zijn daarover nog gaan de. De mogelijkheid is groot, dat Inge Soe- rensen, de jeugdige Deensche schoolslag zwemster, haar landgenoote zal vergezellen, zoodat men zoowel de borstcrawlnummers als op de schoolslagwedstrijden van span- nenden strijd getuige zal kunnen zijn. DUITSCH STOOMSCHIP BIJ EGMOND VOOR ANKER. Te I.Tmuiden is gisteren bericht ontvangen, dat. bij Egmond aan Zee een vaartuig rond dreef, dat klaarblijkelijk hulp behoefde. Hier op is 's middags de sleepboot „Stentor" van Bureau Wijsmuller naar de aangegeven plaats gestoomd. De sleepboot trof hier aan het circa 2900 ton metende Duitsche stoom schip „Helios", dat wegens den Oosterstorm onder de kust ten anker was gegaan. De kapitein wenschte echter geen assistentie en wilde beter weer afwachten alvorens de reis voort te zetten. DOOR DE TRAM DOODGEREDEN. Tusschen Harkezijl en Witmarsum is gis terenmiddag te ruim zes uur de 48-jarige Klaas K. door de tram, die van Bolsward naar Harlingen ging, overreden. Het slacht offer was op slag dood. Aangenomen wordt dat K. den door regen, sneeuw en vorst glad geworden straatweg heeft willen mijden en daarom tusschen de tramrails is gaan loo- pen, waar hij in den rug werd aangereden. K was ongehuwd. IN EEN BOUWPUT GEVALLEN. Gisterenmiddag is een ernstig ongeluk ge beurd aan de in aanbouw, zijnde brug voor de Kinkerstraat. Een heire is van een stel ling gevallen en in den bouwput terecht ge komen. De ongelukkige was er ernstig aan toe. Behalve een gebroken been en verschil lende hoofdwonden, was zijn borstkas ge kneusd. Hij werd eerst naar het Wilhelmina- gasthuis en daarna naar het O. L. Vrouwe gasthuis vervoerd, waar hij is opgenomen. Wedstrijden afgelast. Moei lijkheden tusschen K.N.S.B. en IJscub „Kunstijsbaan Amster. dam". Naar wij vernemen, zullen de Europeesche kampioenschappen in het kunstrijden voor paren, welke op Zaterdag -20 en Zondag 21 Februari a.s. op de kunstijsbaan te Amster dam waren vastgesteld, geen doorgang vin den, daar ernstige moeilijkheden gerezen zijn tusschen den Koninklijken Nederland schen Schaatsenrijders Bond en de IJsclub .Kunstijsbaan Amsterdam". In overleg met het bestuur van de Internationale Eislauf Vereinigung is geadviseerd, deze kampioen schappen te Weenen te organiseeren. De moeilijkheden komen in hoofdzaak hierop neer, dat de vorm van organisatie der IJsclub „Kunstijsbaan Amsterdam", zoowel wat haar statuten, reglementen als de samensteling van het bestuur betreft, niet de goedkeuring van den K.N.S.B. kon wegdragen. Het presidium van den Schaat- senrijdersbond is n.1. van meening, dat de exploitanten der N.V. Kunstijsbaan een dergelijken invloed hebben dat de sportieve belangen der IJsclub worden geschaad. Het bestuur van den K.N.S.B. staat op 't stand punt, dat zakelijke en sportieve belangen De sluisbouw bij Kolhorn. Een overzicht van de werkzaamheden. zooveel mogelijk gescheiden dienen te wor den gehouden. Het bleek tenslotte ondoenlijk overeen stemming tusschen K.N.S.B. en de IJsclub „Kunstijsbaan Amsterdam" te verkrijgen. De laatste vereeniging heeft dezer dagen in een schrijven aan den Schaatsenrijdersbond medegedeeld, dat zij in de gegeven omstan digheden geen prijs op de Europeesche kampioenschappen stelde. Het presidium van den K.N.S.B. heeft daarop overleg ge pleegd met den voorzitter van de I.E.V. den heer U. Salchow, te Stockholm, die er volkomen accoord mee ging, dat de K.N.S B„ onder deze omstandigheden van de orga nisatie der wedstrijden, af zag. In dit seizoen hebben, door dezelfde om standigheden, nog geen demonstraties kunst rijden te Amsterdam plaats gehad en het ziet er wel naar uit, dat voorloopig geen kunstrijders en rijdsters uit het buitenland op de Kunstijsbaan kunnen optreden. Het Duitsche elftal samengesteld Het Duitsche elftal, dat Zondag 31 Maart a.s. te Düsseldorf tegen Nederland zal spe len, is als volgt samengesteld: Doel: Jakob (Regensburg). Achter: Janes (Düsseldorf) en Muenzen- berg (Aken). Midden: Gellesch (Schalke), Goldbrunner (München) en Kitzinger (Schweinfurth). Voor: Lehner (München), Hohmann (Ben- rath), Friedel (Neurenberg), Szepan (Schal ke) en Guenther (Duisburg). Als reserves zijn aangewezen: Abromait (Duisburg), Lenz (Dortmund) en Mehl (Düs seldorf). Habnit's wagen licht beschadigd bij botsing te Umea. De Nederlandsche fordequipe, bestaande uit de heeren F. F. Habnit en H. A. Burger hout, die heden te Umea zullen starten voor den sterrit naar Monte Carlo, heeft giste ren een ongelukje gehad, dat nog betrekke lijk goed is afgeloopen. De heer Habnit hield er bij een rit door de straten van Umea niet genoeg rekening mee, dat daar het verkeer, evenals bijv. in Engeland, moet linkshouden. Onze landge noot vergat dit te doen en botste daardoor tegen een vrachtauto. Gelukkig werd er nie mand gewond, doch de Nederlandsche Ford werd licht beschadigd. De mogelijkheid is echter zeer groot, dat de schade aan den wagen morgen bij den start naar het Zuiden geheel hersteld zal zijn. Amsterdam. Aan het postagentschap Admiraal te Ruv- terweg 248 vervoegde zich gisteren een Duitscher aan het loket, die een postwissel ter verzilvering aanbood. De beheerder van het kantoor ontdekte dat de wissel valsch was en weigerde het geld uit te betalen, waarop de Duitscher de vlucht nam, gevolgd door dep beheerder. Deze laatste had het geluk dadelijk po- litiehulp te ontmoeten. Het was een agent, die vrij was. Deze wist dén Duitscher te grijpen in de Bestevaerstraat. Hij bracht hem naar het bureau Admiraal de Ruyter- weg. De arrestant had inmiddels kans ge zien de valsche wissel te verscheuren, en weg te werpen. De stukken werden echter opgespoord. De Duitscher is later opge bracht naar het hoofdbureau van politie. De centrale recherche heeft in den loop van den dag nog een Duitscher aangehou den, die vermoedelijk medeplichtig is. Poging tot oplichting kippenverzekering. van de Er werden het laatste half jaar in de ge meente Ede talrijke kippendiefstallen ge pleegd, zoo zelfs, dat de boeren-kippenhou- ders zich aaneensloten en een hooge premie o.a. van honderd gulden uitloofden voor die gene, die een kippendief kon aanwijzen. Thans zijn de rijks- en gemeentepolitie te Ede er in geslaagd, zekeren K. uit Lunteren aan te houden, die een maand geleden aan gifte had gedaan van vermissing van 120 kippen te zijnen nadeele. De politie wist hem tot bekentenis te bren gen, dat de diefstal gefingeerd was. De man had aangifte van diefstal gedaan om de kip pen vergoed te krijgen van de verzekerings maatschappij, bij welke hij zich tegen kip pendiefstal had verzekerd. Een intervieuw met de bewindslie den Het streven naar een vrijer handelsverkeer vindt in Scandina vië bijval Gisterenavond om acht uur zijn de minis ters Deckers en Gelissen, die in gezelschap van de heeren Lamping, directeur van de handelsaccoorden en Ir. Peters, secretaris van den minister van landbouw en vissche- rij, een reis naar Scandinavië hebben ge maakt, in den Haag teruggekeerd. De heeren waren zoo welwillend aan een vertegenwoordiger van het Alg. Ned. Pers bureau, die hun een eind weegs tegemoet was gereisd, eenige indrukken van hun reis mede te deelen. Het bezoek zeer gewaardeerd. Beide ministers waren zeer ingenomen met de wijze waarop zij in Zweden en Noor wegen ontvangen zijn. Beide Scandinavi sche regeeringen hebben zich uitgeput in vriendelijkheden om het den Nederland schen gasten zoo aangenaam mogelijk te maken. Van de grens af was een salon wa gen ter hunner beschikking gesteld en ook op andere manieren heeft men getracht de reis een zoo vlot mogelijk verloop te doen hebben. De overtuiging, dat dergelijke bezoe ken zeer nuttig zijn, was bijzonder leven- dig bij de ambtgenooten van de heeren Deckers en Gelissen in het Noorden en bij de betrokken kringen van landbouw, handel en industrie. Ook de Nederlandsche diplo matieke vertegenwoordigers in die landen waren zeer verheugd over het Nederland sche bezoek omdat daardoor het inzicht in de handelsverhoudingen verdiept kan wor den. Groote bedrijvigheid in Scandinavië. Wat den algemeenen economischen toe stand van de landen, welke zij bezocht heb ben, betreft waren de beide ministers een stemmig van oordeel dat men inderdaad van een hoogconjunctuur in die landen kan spreken. Wanneer men de verschillende fa brieken bezoekt, ziet men dat deze overal in vollen gang zijn. De werkloosheid is uiterst gering en uit alles blijkt, dat de bedrijvigheid nog steeds een opgaande lijn vertoont. Sterk krijgt men den indruk dat de fabrieken eigenlijk „verbeijet" zijn. Koorts achtig wordt overal gewerkt en van verschil lende kanten vernamen de Nederlandsche bezoekers dat tal van industrieën thans eigenlijk meer produceeren dan de capaci teit bedraagt. Als voorbeeld hiervan vertelde minister Gelissen, dat een papierfabrikant hem mede gedeeld had dat hij 40% meer zou kunnen produceeren en ook zou kunnen omzetten, als er maar boomen genoeg waren. Helaas groeien de boomen te langzaam. Deze eischen een bepaald aantal jaren voor hun groei en dit tempo is klaarblijkelijk te langzaam voor den huidigen vraag naar papier. De export van de Zweedsche industrieele producten biedt niet zooveel moeilijkheden. De producten, welke hier gemaakt worden zijn meerendeels eenig in hun soort en kun nen nergens anders gemaakt worden. Internationaal ruilverkeer. Het gesprek kwam ook op de bekende uit latingen van den minister-president, dr. Co- lijn, ten aanzien van het streven naar een vrijer en ruimer handels- en goederenver keer. Beide ministers verklaarden dat hun reis en het door den heer Colijn gesprokene met elkaar in geen enkel rechtstreeks ver band stonden. Het was slechts een toeval lig samentreffen. Wel hadden de ministers zeer sterk den indruk, dat men in Zweden en Noorwegen veel voelt voor een grootere vrijheid. De moeilijkheid is echter: hoe moet men den toestand van nu en die van een vrijer ruilverkeer in de toekomst overbrug gen? Als er ooit, aldus minister Gelis sen, een bespreking tusschen de Oslo-staten zal plaats hebben, dan zal de formuleering van de ge- meenschappedijke gedachte weinig moeite geven, doch wel de wijze, waarop men die gedachte wil ver wezenlijken. In elk geval, de tijd is rijp voor het lanceeren der idee, een idéé, welke zeer zeker in Scandina vië sympathiek zal worden begroet. Zal Nederland het initiatief ne men? Indien de Nederlandsche regee ring van oordeel zou zijn dat het tijdstip voor een bespreking der Oslo-staten gunstig zou zijn en mi nister Colijn zou de Scandinavische regeeringen daartoe uitnoodigen, ben ik zeker, aldus minister Gelis sen, dat de uitnoodiging zal wor den aanvaard, maar het spreekt vanzelf, dat men dan eerst de zeker heid moet hebben dat deze bespre kingen niet vruchteloos zullen ver- loopen, maar dat de basis om tot een resultaat te komen inderdaad aan wezig is. Deze reis was geheel bedoeld als een reis om eenig inzicht te krijgen in de verhoudin gen tusschen Zweden en Noorwegen. De ministers hebben dan ook geen onderhan delingen gevoerd Wel heeft de heer Lam ping gelegenheid gehad zijn collega's te ont moeten en in wederzijdsche besprekingen zijn de handelspolitieke systemen in de ver schillende landen uiteen te zetten Enkele de- siderata werden naar voren gebracht en de heer Lamping heeft toegezegd deze te zul len overwegen en met de betrokken autori teiten te zullen bespreken. OP TAL VAN PLAATSEN BRE KEN BESMETTELIJKE ZIEK TEN UIT. De overstroomingsramp in de Ver- eenigde Staten strekt zich, zegt Un. Press, momenteel uit over elf staten, terwijl 150 steden geheel of gedeel telijk onder water staan. Manschappen der hulpexpedities hebben over een front van achttien mijl tegen het water te kampen. Het aantal vluchtelingen is inmid dels tot 450.000 gestegen, meeren deels personen uit de dalen van de Ohio en de Mississippi. Verscheidene honderden men- schen worden nog vermist. De materieele schade is op het oogenblik met geen mogelijkheid te overzien. Zij beloopt ongetwijfeld vele millioenen dollars. De dakloozen worden op tal van plaatsen bedreigd door typhus, dy senterie en andere besmettelijke ziekten. Het Roode Kruis heeft de regeering met kracht verzocht, vier millioen dollar be schikbaar te stellen voor de leniging der nooden van de duizenden slachtoffers, ter wijl het uit eigen reserves een bedrag van één millioen voor dit doel zal uittrekken. Aangezien de geheele politioneele macht is gemobiliseerd, om deel te nemen aan het reddings- en hulpwerk, is zij op sommige plaatsen niet in staat, met straffe hand op te treden tegen plunderaars en andere mis dadige elementen, die ten eigen voordeele van den noodtoestand misbruik trachten te maken. In het gansche gebied der catastrophe is de staat van beleg afgekondigd. In vele steden ligt alle verkeer volkomen stil; in andere wordt het ten zeerste belem merd. Alle bewoners van de stad Louisville hebben zich tegen de typhus laten inenten. Tengevolge van de verschillende hevige branden in Cincinnati heeft de toestand zich aldaar nog toegespitst. De brandweer staat machteloos tegen de laaiende vuur zee. Het drinkwater moest worden gerant soeneerd. Electrische stroom wordt nog slechts geleverd aan de radiostations en dagbladen. Twee branden hebben alleen reeds een schade veroorzaakt van naar schatting, twee millioen dollar. In den staat Missouri zijn 14 personen in de golven omgekomen. Slachtoffers en materieele schade. New-York, 25 Januari (A.N.P.). Te Cincinnati zijn zeven personen om het leven gekomen bij de overstroomingen en de daar door veroorzaakte branden. Er zijn 42 huizen verwoest en 1500 over stroomd. Te Frankfort (Kentucky) heeft de gouver neur van den staat zijn voornemen bekend gemaakt den staat van beleg af te kondigen. Hij heeft te Washington troepen verzocht, daar hij vreest dat alle dwangarbeiders zul len uitbreken. In de buurt van Portsmouth (Ohio) wer den magazijnen verwoest en geplunderd en geweren, revolvers en patronen gestolen. Roosevelt heeft den burgemeester van Cincinnati telefonisch medegedeeld, dat hij dag en nacht voor hem bereikbaar is en dat de regeering al het mogelijke zal doen om de hulpverleening te bevorderen. Vannacht zijn manschappen van de kust wacht met reddingbooten naar het bedreigde gebied vertrokken. Het noodweer houdt aan. Het regent nog steeds. Men meldt uit Arkan sas drie dooden, in Illinois drie, in Missorri twee, Ponnsylvanië één, West-Virginië zeven, Ohio acht en Kentucky twaalf doo den, behalve de slachtoffers te Cincinnati en Frankfort. De schade wordt volgens Reuter geschat op 270 millioen dollars, het Roode Kruis vreest, dat het aantal slachtoffers meer dan 100 zal bedragen. De bevolking van Louis ville is voor tweederde gedeelte dakloos ge raakt. De stad is in het duister gehuld, daar de electrische centrale onder water staat. Geheele steden langs de oevers van de rivier zijn geëvacueerd door nationale garde, die wordt bijgestaan door manschappen van de kustwacht en marinevliegers. Ondanks strenge maatregelen en waar schuwingen wordt te Cincinnati en elders nog steeds geplunderd. Naar nader wordt gemeld, zijn hij de mui terij in de gevangenis van Frankfort vijftien gevangenen, blanken en negers, gedood.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8