Texel De schaatsen onder Waar gaan we heen? ORANJE-BAND! Burgerlijke Stand van Den Helder Het A.B.C.-Cabaret. Kantongerecht Marineberichten Uit het politierapport Visscherij Ijsgang in de haven van Oudeschild. Texel's Fanfarecorps» Het incognito van Prinses Juliana en Prins Bernhard in Polen» Momenteel heeft onze Ambachtsschool een 40-tal buitenleerlingen. Ze komen van Texel en uit de Wieringermeer en het is op deze plaats, dat wij gaarne een woord van lof wil len doen hooren met betrekking tot de TESO, die aan de Texelsche jongens gratis overtocht verschaft. De heer Smit is een gezellig gastheer en genoegelyk hebben we daar een half uurtje over zijn school zitten babbelen. Er werd af en toe een oude herinnering opgehaald, waar over wjj dan hartelijk konden lachen en ander zijds waren daar de perspectieven voor de af gestudeerde leerlingen. Gelukkig schijnt er thans een kentering te komen, zoodat ook de mogelijkheid tot afzet van de jongens naar andere plaatsen en eventueel naar het buiten land weer grooter wordt. Er is licht aan den horizont te bespeuren... en wij meenen, dat het ditmaal geen fata morgana is! Hierna hebben wij met den heer Smit een wandeling door zijn school gemaakt, iets wat wel het meest interessante onderdeel van ons bezoek was. Overal hebben wij een kijkje ge nomen, het geheele gebouw door en bij dit alles trof ons steeds weer de groote mate van orde, de netheid, die in de lokalen heerschte. Daarbij maakte de school nog steeds een indruk van nieuwheid. Precies, alsof zij eerst eenige we ken geleden afgeleverd werd door den bouwer. Ook hieraan zal de groote ijver van het schoolbestuur zeker niet vreemd zijn. Allereerst komen wij in het rrjk van den heer Schippers; het lokaal, waar het vaktee- kenen beoefend wordt. Een groot aantal jeug dige timmerlieden en meubelmakers was hier naarstigljjk bezig met het leeren trekken van lijnen, wat altijd nog iets anders is dan het eveneens bekende „lijntrekken"... Het waren de juniores der school en er waren er bij, die nog maar ternauwernood met hun witgekuifde kopjes boven de banken uitstaken. Maar tee kenen, dat konden ze! Via het bioscoopzaaltje (werkelijk: de Am bachtsschool heeft haar eigen „bios", ook al krijgen de jongens hier niet direct Poppey the Sailorman, Charley Chan of Buck Jones te zien) nemen we en passant nog een kijkje in het magazijn. Magazijnen zijn altijd interessante afdeelin- gen, omdat je er meestal de wonderlijkste voorwerpen in vindt. Keurig stond hier alles gerangschikt. Daar waren honderden en hon derden potlooden, kwasten, tienduizenden vel len papier, vijlen, enzoovoorts enzoovoorts. Te veel om op te noemen. Er naast is een grootere ruimte, en hier wor den de voorwerpen opgeslagen, welke voor de jaarlijksche verloting als pr(js in aanmerking komen. Juist als we binnenkomen valt het zonnetje door het raam en het is alsof we zóó bij Van Willigen binnenstappen: daar staan tafels, stoelen, dressoirs, prachtige stukjes luxe-meubelmakerskunst naast een prozaische prut-schep. Een keurig kastje, om z o o in de salon te zetten naast een ordinairen straatbezem... Er is wellicht in de geheele school géén plaats, waar zoo duidelijk de wel zeer veelzijdige werkzaamheden van den am bachtsschoolscholier gedemonstreerd worden dan juist hier in deze opgeslagruimte. Ons volgend bezoek gêldt den heer Dijkstra, die de timmerafdeeling onder zjjn hoede heeft. Hier wordt naarstigljjk arbeid gepleegd door middel van schaven en zagen en het is er een geknars en geklop van jewelste. Er is hier eveneens gelegenheid voor machinale houtbewerking, waarvan evenwel eerst de meer-gevorderden mogen profiteeren. Met ver bazing hebben wjj, leek zijnde, die machinale schaven aangezien en ook de handigheid, waarmede eenige jongelui dit werk verrichten. Ter afwisseling betreden we hierna een klas, waar de heer De Vries bezig is met zijn 2e-jaars de beginselen van de algebra bij te brengen. Twee ziten er in iedere bank en ze kijken den bezoeker aan alsof het Kerstman netje zoo opeens kwam binnenvallen. Het is nog precies als vroeger. Kladblaadjes op de lessenaars, roode denk-hoofden, die nu een maal bij algebra hooren en een meneer voor de klas, die een wakend oogje op „spiekers" houdt. Wat dat betreft is er niets nieuws onder de zon... van 26 Januari. BEVALLEN: M. KonijnKoppes, z.; C. Kok—van Netten, d.; G. W. de GrootEngel, d.; D. MooijHoekstra, J. Roosvan Daeie, d. Ijsbaan aan de Langevliet wordt hedenmiddag geopend. De talrijke liefhebbers en liefhebsters van de sehaatsensport kunnen juichen! Zij worden n.I. van hedenmiddag 2 uur af In de gelegenheid gesteld om op de ijsbaan aan de Langevliet de sport te beoefenen. Reeds gisteren was het ijs voldoende hard, doch de baan bleef toen gesloten, omdat men de vrees koesterde, dat het ijs spoedig zou scheuren, vooral met den te verwachten groo- ten toeloop. Bovendien was de baan dik be sneeuwd. Hedenmorgen vroeg, toen bleek, dat de vorst nog aangehouden had, heeft men de noodige mannetjes aan het werk gezet om de baan bereldbaar te maken. Met schuiven, schoppen en bezems is de overvloedig gevallen sneeuw van de baan verwijderd, zoodat zij thans berijdbaar is. We twijfelen er niet aan, of zij zal vanmiddag druk bezocht worden door de dames, heeren en kinderen, die voor het eerst dezen winter de ijzers zullen hebben ondergebonden. We wenschen hun veel plezier! De IJclub „Het Noorden". Bovengenoemde ijsbaan wordt dezen winter geëxploiteerd door de N.V. „Het Sportpark". Zij is dus thans niet onderverhuurd aan de (jsclub „Het Noorden", zooals dat b.v. vorig jaar het geval was. Hoewel deze ijsclub thans niet over een baan beschikt, blijft zü toch be staan, omdat men naar een mogelijkheid uit ziet om toch een eigen rij-gelegenheid te be komen. De leden ondervinden geen financieel nadeel van deze omstandigheid, omdat voor dit jaar geen contributie wordt geïnd. Temperatuur was vannacht om het vriespunt. Het is in den afgeloopen nacht lang niet zoo koud geweest als in den nacht van Maan dag op Dinsdag. Vroor het toen tot 7 graden Celcius, vannacht bewoog het kwik zich rond het O-punt. Dan vroor het weer enkele tiende graden, dan was het weer precies 0. Welis waar heeft het nog niet gedooid, maar van een versterking van het ijs is geen sprake ge weest. Gisterenavond heeft men hier anders voor een meteorologisch „wonder" gestaan. Van 6 uur af had het constant zoo'n graad of vier gevroren, maar tusschen 10 en 11 uur consta teerden de weinigen die nog buitenshuis wa ren, dat... er een fijne motregen viel. De tem peratuur was plotseling gestegen tot 1 graad boven het vriespunt! Later daalde het kwik weer, zoodat de neerslag in ijzel veranderde, wat vooral funest werd voor het dek van stra ten en wegen, die toen zeer glad werden. Ook vanmorgen vroeg was die gladheid hevig, zoo dat menigeen, die zich naar zijn werk spoed de, een buiteling gemaakt heeft, waarbij in vele gevallen de aanraking met het wegdek van pijnlijken aard geweest zal zijn. Vanmorgen omstreeks acht uur stond de thermometer precies op 0, terwijl de wind nog steeds O.Z.O. was. Die zit dus nog wel in den goeden hoek, trouwens De Bilt is nog al optimistisch gestemd, van schaatsenrijders standpunt bezien dan, want zij voorspelt aan houdende, lichte vorst in het Noorden van het land. De hoop is nog niet vervlogen, schaatsen rijders. Ingeval de Ijsbaan niet geopend is, zul len w(j dat bijtijds voor ons bureau bulletineeren. Het A.B.C.-Cabaret dat gedurende 5 achter eenvolgende maanden te Amsterdam is opge treden onder leiding van Louis Gimberg, zal op Woensdag 3 Februari a.s. een enkele op voering van de Cabaret-revue „Klanken parade" geven in het Casino te dezer stede. Behalve Louis Gimberg zullen hierin mede spelen: Corry Vonk, Lau Ezerman, Tilly PerinBouwmeester, de vleugel-specialisten Beuker en Denys, Wim Kan, Fientje Beghegge, Maria Marletto, e.a. Verschillende auteurs hebben de diverse tek sten geschreven, t.w. Wim Kan, Louis Gim berg, Louis Borel, Pierre Perin terwijl de muziek is gecomponeerd door Han Beuker. Zitting van Dinsdagmiddag 26 Januari. Een verkeerspuzzle.und kein Ende. De heer A. B., woonachtig te Slootdorp, had op 25 September te Wieringen met een auto plus aanhangwagen de dreven aldaar door kruist, doch dat op een wijze, die diverse wiel rijders, welke zich clubsgewijze voortspoedden niet aangenaam was. De chauffeur keerde oa. zonder teeken te geven plotseling midden op den weg, waardoor een der fietsen hevig ge ramd werd. Verd. was niet verschenen, wel een paar getuigen, zwaar k charge. Het werd tusschen hen en den kantonrechter, mr. Veld man, een eindelooze ultzoekerjj aan de hand van een situatie-teekenlng. Er was veel vaags doch tenslotte nam toch het O.M. 't woord, die het heele geval wettig en overtuigend bewezen achtte, en 25 gulden of 20 dagen elschte, plus toewijzing van de civiele vordering ad 15. Uitspraak 20 guld. subs. 10 dag. met toew.c.v. In eigen strikken verstrikt D. W. W„ bakker, en J. B., landarbeider, beiden te Den Helder, waren op 23 October van het verstorven jaar in de duinen ontdekt door eenige leden der militaire politie. Ze deden zeer verdacht. De eene dook weg achter een heuveltje, en toen de heeren aldaar eens poolshoogte gingen nemen zagen zij de beide mannen vluchten. Helaas, een van hen strui kelde en later bleek een strik de oorzaak te zjjn... Vraag. Van wie was die strik „Niet van mijn," zegt de verdachte. „Ik vind het ver dacht," zegt de kantonrechter en ook het O.M. zat sarcastisch te snuiven. Er werd lang en breed over gepraat, de man hield z'n onschuld vol en de Overheid deed haar ironie waarlijk overvloeien. Tenslotte werd de zaak aangehouden tot 23 Februari. Het staartje voor B. was evenwel reeds n u onaangenaam. Hij had bij dit geval een val- schen naam opgegeven, iets wat steeds streng bestraft wordt en had bovendien op verboden grond geloopen. Uitspraak voor de valsche-naamopgeverij 15 gulden of 7 dagen; voor het loopen op ver boden terrein 3 of 1 dag. Musik musz sein. A. C. M., een plaatselijk bedrijfsleider in de Keizerstraat, had 10 October om ongeveer 10 uur in den avond zijn radio-muziek, waarvan ook het publiek kan profiteeren, besloten met een zóó daverenden finale-marsch, dat hij op de bon geslingerd werd. 4 gulden of 2 dagen. Dezelfde persoon had een bediende arbeid laten presteeren in een tijd, dat dit wettelijk verboden was. Ook dat mag niet. 2 gulden of 24 uur. De Wet is Streng. De vischhandelaar H. B. heeft een loopjon gen, en genoemde jongen had tijdens zijn ziekte (van verd.) een transportfiets geduwd, hetgeen in verband met zijn 16 jaren niet mocht. Verd. kon er niet veel aan doen, het geen geen bezwaar bleek hem een poene te verschaffen van 2 gulden of 1 dag. Den dood ontsnapt. J. J., wonende te Huisduinen, had voor het slechte weer even gescholen bij een n i e t- bewaakten overweg, gelegen in den spoorweg Den HelderAlkmaar. Trein no. 937 vloog voorbij en hoewel verd. nog een opstopper van de locomotief te incasseren kreeg, bleef hij wonder boven wonder ongedeerd. Het O.M. feliciteerde den man zeer harte lijk en wees hem op het geluk dat sommige stervelingen steeds vergezelt. MéAóre... ter zake komende... zoo iets kan niet ongestraft passeeren, zoodat deze ern stige les den man onderstreept werd met 4 gulden of 2 dagen. Waarna verdachte sprak: „Goed meneer" en vertrok. Ambtenaren van de Landbouw-Crisis- Wet voor boeven versleten. G. D., expediteur te Enkhuizen, had geen gevolg gegeven aan het stopteeken van eenige ambtenaren der Landbouw-Crisiswet. Het was laat in den avond en hoewel de man het roode lichtje zag, beweerde hij gedacht te heb ben dat het „kwaad volk" was, hetgeen mo gelijk is doch niet waarschijnlijk. Nadat de man nog de opmerking had kun nen lanceeren, dat er teugenwoordig zooveel boeven rondscharrelen in den Polder, kwam het einde met 8 gulden of 4 dagen. Daar zat een luchtje aan. Een arbeider te Julianadorp, S. v. d. H., had 3 kieviten over een land vervoerd en dat nog wel in zijn jaszak. Het zijn beschermde vogels, doch de dieren waren ten geschenke gegeven aan zijn zoontje. Het geheel leek zeer ver dacht, hetgeen tengevolge had dat 't bestraft werd met 7 gulden subs. 3 dagen. Weer een arbeidswet-overtreding. De heer J. M. P. had de arbeidswet over treden, door zijn zoontje op-een transportfiets te laten rijden, terwijl dit op het betreffende trnr verboden was. Verd. meende dat derge lijke wetgevingen niet voor „eigen-zoontjes" bestemd waren, wat een dwaling zijns weegs was. 3 Gulden of 1 dag. Klein assortiment. J. H. v. d. H. heeft in de Poststeeg gefietst in een richting, welke verboden is. 4 Guld. of 2 dagen. J. F. T„ een haringventer, reed een kar zonder rood voorlicht en zonder überhaupt een licht aan den achterkant, 2 maal 2 gulden of 2 maal 1 dag. J. G. heeft in de Poststeeg gereden, daar waar dit verboden was. 3 Gulden of 1 dag. D. V. hield op 18 Jan. in de Sluisdijkstraat niet rechts. 3 Gulden of 1 dag. L. B. reed op den Rijksweg met zijn fiets achter een auto. Dit is levensgevaarlijk. 10 Gulden of 5 dagen. J. J. nam op 18 Jan. op de fiets een te korte bocht. 4 Gulden of 2 dagen. En tenslotte was daar nog D. P„ een jonge dame, die d.d. 20 Januari j.1. op den „Prelle- weg" gereden had, zonder een lantaarn. 4 Gulden of 2 dagen. Hr. Ms. „O 16" VERTROKKEN NAAR WASHINGTON 's-Gravenhage, 26 Januari. Hr. Ms. „O 16" is 25 Januari, om 7 uur, vertrokken van Horta naar Washington. Er stond een flinke wind en er was een zeer zware zeegang. Officier van den marinestoomvaartdienst der le kL J. G. Charmes, is bestemd tot leeraar in stoomwerktuigkunde (ketels en zuigermachines) aan het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord. Marineschepeling door aanrijding gewond. De commandant van een der marinesche pen heeft aangifte gedaan, dat een van de opvarenden van zijn schip Zaterdagavond, vermoedelijk door een auto, is aangereden. De schepeling raakte gewond en is in het Marine hospitaal opgenomen. Vandalisme. Er zijn gisteren ook weer eenige gevallen van vandalisme op het Hoofdbereau gemeld. Zoo werd van een winkel in de Molenstraat een glasruit vernield, terwijl een raam van een woning in de Breewaterstraat een zelfde lot onderging. In het laatste geval is er eert (sneeuwbal-gooiende marineschepeling door heen gevallen. Een variatie op deze vernielingen kwam in de Ooievaarstraat voor, want daar was een antennedraad onderwerp van de vernielzucht gekozen. Als de winter komt Gisteren heeft zich iemand aangemeld, die in het Politieblad voorkwam. Hij wilde zijn straf uitzitten, zoo zeide hij. Aan dit verzoek zal gevolg gegeven worden; althans de man bevindt zich momenteel in arrest. Rectificatie. In ons overzicht van Maandag staat, dat voor herstel der vaartuigen men de noodige fondsen ter beschikking heeft. Dit moet na tuurlijk zijn, dat men zoo'n fonds niet ter beschikking heeft. Dan staat er, dat door te eischen, etc., dit moet zijn, dat door te blijven visschen de menschen, althans voor een gedeelte, in eigen onderhoud kunnen voorzien. De Urker Noordzeevloot. De vorige week is weer een groot gedeelte van de Urker Noordzeevloot ter visscherij uit getrokken. Daar er onder de kust in deze maanden in den regel weinig visscherij is, zijn de grootste vaartuigen meer om den Noord getrokken tot in de Duitsche bocht. De kleinere zijn wel gedwongen dichter bjj den wal te visschen in verband met het in den winter plotseling opkomende slechte weer, zoodat ze gauw naar binnen kunnen spatten. Veel dagen heeft men niet kunnen visschen, zoodat de aanvoeren niet groot konden zijn. Dank zij de hooge vischprijzen is men toch nog tot eenige besomming gekomen, hoewel deze in het algemeen te wenschen overliet. De grootste vaartuigen, die dan het verst van wal staken, besomden tusschen 120 tot 145; die vischten tusschen Texel en Ter schelling besomden van weinig tot omstreeks 100 en de kleinste vaartuigen brachten het in het algemeen niet hooger dan om en bij de vijftig gulden. Men heeft dan ook den indruk, dat de kosten niet konden worden gedekt. De Urker garnalenvisschers, die bjj IJmui- den visschen en waaraan van Urk een 30-tal vaartuigen deelnamen, kwamen ongeveer tot een opbrengst van 100. Mededeeling van de Ned. Visscherij- Centrale aan de vischexporteurs ln Frankrijk. Het Dagblad voor IJmuiden maakt melding van het volgende schrijven van de Ned. Vis scherij-Centrale aan de exporteurs van fijne visch naar Frankrijk: „Hiermede bericht ik u, dat ingevolge een voorschrift van den Minister de toe wijzingen voor den invoer van fijne visch naar Frankrijk in den vervolge zullen loopen tot den 20sten van de maand. Van dien da tum af zal het niet uitgevoerde gedeelte van uw contingent wederom toevallen aan de Ned. Visscherij-Centrale. De alsdan ter beschikking komende hoe veelheid zal op oproep ter beschikking wor den gesteld van de rechthebbende exporteurs. Voor de loopende maand deel ik u mede, dat de overschotten uwer toewijzingen, welke op Dinsdag den 26sten dezer nog niet zjjn uit gevoerd, op dien dag hun geldigheid verliezen en van dien datum af op afroep ter beschik king zijn. Deze maatregel is getroffen, teneinde uit putting van het contingent fijne visch, be stemd voor den export naar Frankrijk te be vorderen." Het Dagblad voor IJmuiden teekent hierbij aan: „Met klem moeten wij een protest laten hoo ren, dat een dergelijke ingrijpende maatregel genomen wordt zonder overleg met de be- drijfsmenschen, die door den Minister zijn aangewezen om zitting te nemen in de Ned. Visscherij-Centrale om Z.E. van advies te dienen. Meer en meer blijkt, dat het zitting heb ben in de Ned. Visscherij-Centrale der bedrijfs- menschen slechts een wassen neus is!!" We hopen hierover binnenkort meer van te kunnen vertellen. Iets dalende vischprijzen. Vermoedelijk door bovengenoemden maat regel van de Visscherij-Centrale liepen de prij zen van tarbot en tong aan den ÏJmuider af slag Dinsdag al eenigszins terug. Tarbot kwam op ten hoogste 1.60 en tong tot 1.45 per kilo. De scholprijzen bleven op hoogen prijs. De besommingen waren goed te noemen. Er wordt echter, volgens het A.N.P. ge klaagd over te weinig aanvoer van fijne visch. Verschillende trawlers zouden naar Engeland Natuurhistorisch Museum. Elke week: eiken Woensdagmiddag van 36 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 35 u. Woensdag 27 Januari. Casino, 8.S0 u. Vierde Marine-concert. Donderdag 28 Januari. Casino, 8.15 u. Amusementsavond Christel. Marine Belangen Vereeniging. Vrijdag 29 Januari. Chr. Militair Tehuis, 8.15 u. Ned. Chr. Vrouwenbond. Lezing mevr. L. A. Lever— Brouwer. Zaterdag 30 Januari. Militair Tehuis, Spoorstraat 8 u. „Gysbert Japicx". Musis Sacrum, Sm. Propaganda-feestverga- dering afd. Centrum der Speeltuinvereeniging „Den Helder". gaan om daar hun visch te lossen, waardoor hier de aanvoer natuurlijk minder is. Voor den handel is dat onaangenaam en schadelijk, maar voor de reederij is het voor- deelig. Maar waar blijft de samenwerking tusschen reeders en handelaars? Voor beide groepen zou die waarschijnlijk blijken veel voordeel te kunnen opleveren. Wegens ijsgang in de haven van Oudeschild is de „Dr. Wagemaker", zoowel als de „Mars diep" vannacht in de haven van Den Helder gebleven, omdat men bang was voor invriezen, In de gisteren gehouden vergadering van Texel's Fanfarecorps zijn alle 7 uitgetreden leden weer tot het lidmaatschap toegetreden. Hiermede zijn de moeilijkheden in het corps opgelost. Nader bericht volgt. Brief van een Poolsch Esperantist, Hendrik Gielb. Wjj ontvingen van een Poolsch esperantist een brief over het bezoek van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan Kry- nica, waarvoor wij gaarne eenige plaatsruimte afstaan: In mij herinnering komt een vroeger gelezen sprookje naar boven over een koning, die weg vluchtte van zijn paleizen en bezittingen naar een ver, wild woud. Toen zijn zorgvolle hove lingen hem terugvonden, schreide hij luid en smeekte hun, hem met rust te laten, want de toenmalige pompeuze ceremoniën aan het hof verveelden hem zoo, dat hij zijn geheele levenslust verloor. Hij verkoos dus het leven in een wild, rustig woud boven dat in schitterende paleizen Toen ik nog een jongen was, begreep ik die vreemde voorkeur van den vorst niet, maar nu kan ik me indenken, dat iemand een be scheiden rustig leven prefereert boven dat in een luxueus paleis. De rustige Poolsche bad- en wintersport plaats Krynica raakte plotseling van de kook... Door de geheele Poolsche pers ver spreidde zich bliksemsnel het bericht, dat in Krynica de Nederlandsche Kroonprinses Ju liana en haar echtgenoot Prins Bernhard aan gekomen waren, om daar hun wittebroods weken door te brengen. Ongeloovigen schud den het hoofd, zeggend, dat het een goede journalistieke mop was. Maar belanghebben den trachtten zekerheid te verkrijgen. Het hötel „Patria", waarin volgens de geruchten het prinselijk paar logeerde, antwoordde op de vragen, dat er wel Nederlandsche gasten ver blijf hielden, geen prinselijke, maar wel een zekere graaf en gravin Sternberg. De onzekerheid duurde evenwel niet lang, reeds den volgenden dag verschenen in alle Poolsche bladen foto's van de Prinses en den Prins op ski's Zooals ik boven reeds zeide, in het rustige Krynica werd het druk; menschen liepen af en aan, de telefoons rinkelden onop houdelijk, het postkantoor had nog nooit in zijn geschiedenis zooveel dringende telefoon gesprekken gehad. De telefoonlijn Warschau— Krynica was onophoudelijk bezet door buiten- landsche gesprekken... Daar telefoneerde Den Haag, waarschijnlijk Koningin Wilhelmina, die sprak met Haar be minde Dochter en de lijn bijna een half uur gebruikte. De microfoon was nog niet koud of Berlijn begon te spreken, dan volgden Am sterdam, Utrecht, Parijs en redakties uit allerlei andere steden. In Krynica gonsde het als in een bijenkorf: in één dag raakten alle hótels en pensions gevuld, men kwam onophoudelijk uit alle dee- len van Polen, uit dichtbij en veraf gelegen andere landen. Er kwamen toeristen, fotografen, cineasten en verslaggevers. De laatsten kwamen het spoedigst en juist zij ontnamen de hooge gas-

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6