De geschiedenis van een auto Tweede Kamer Arrondissements rechtbank te Alkmaar SIVÉER De Bilt seint De staking bij de General Motors Aanval op Aranjuez Marktberichten Uit onze omgeving WIERINGEN Zoon van Trotzki ge arresteerd Japan nog steeds zonder regeering SPANJE KORT VERHAAL DE STANDPUNTEN OMTRENT DE GRONDWETSWIJZIGIN GEN. DEN HAAG, 27 Jan. 1937. De verwachting, dat de Regeering niet heel veel moeite zou hebben met haar voorstellen tot wijziging der Grondwet, werd heden nog eens duidelijk gerechtvaardigd; de alge- meene debatten zijn heden,op den minister na (Exc. De Wilde neemt de materie voor zijn rekening) tot een einde gebracht. Zelfs hebben een paar vertegenwoordigers van po litieke groepen (in casu de heeren Arts (K.D.P.) en Sneevliet (R.S.A.P.) het niet noo- dig geoordeeld, in eerste instantie het hunne over de voorstellen te zeggen. De leiders der twee grootste partijen had den zich gisteren reeds geuit en heden was het wachten op de meening der overige voormannen. Eigenaardig is, dat heel veel het heden opgemerkte buiten de ingediende ontwerpen óm ging; men praatte veel meer over allerlei zaken, welke niet in de Regeeringsvoorstellen werden belichaamd! ,Wat velen zullen uitleggen als een bewijs, dat de huidige revisie-voorstellen veel te „mager" mogen worden genoemd. Doch een man als oud-minister De Geer (C.H.) deed een argument aan de hand om aan te too- nen, dat ook het debatteeren op zich zelf zijn groot nut kan hebben, wat trouwens mr. Goseling gisteren ook reeds betoogde. Dit nut bleek gisteren duidelijk. Men weet, dat ir. Albarda sterk verzet had aangetee- kend tegen de in de M. v. A. door de Regee ring ontwikkelde meening, als zou onder de werking van het huidige art. 7 wel degelijk preventief optreden tegen een bepaald pers orgaan mogelijk zijn. De s.d. leider betwistte dat en achtte de gestie der Regeering het be wandelen van juridische kronkelwegen. Mr. de Geer dacht daar heel anders over. Hij vond het niet vreemd, dat do Regeering eerst thans tot de „nouvelle" gekomen is en nu haalde hij een voorbeeld aan om te be wijzen, dat alleen debatten reeds concrete gevolgen kunnen opleveren in deze: Tot 1887 meende men, dat de Grondwet van '48 het geven van subsidies aan bijzondere scholen niet toeliet. Althans, zoo legde men het des betreffende artikel uit. Maar bij de schrifte lijke en mondelinge gedachtenwisseling over de Grondwetsherziening van '87 kwam dui delijk vast te staan, dat de Grondwetgever (Regeering en 2^3 Kamermeerderheid) aan het bedoelde artikel deze remmende strek king niet wenschte te verleenen. Men kreeg dus als 't ware een jurisprudentie, welke subsidie aan het bijzonder onderwijs toeliet. Het gevolg was, dat in '89 minister Mackay aan enkele bijzondere onderwijsinstellingen subsidie ging verleenen. Iets dergelijks constateerde de heer De Geer ook ten aanzien van art. 7. De Kamer meerderheid zal zich misschien kunnen ver eenigen met de uitlegging van de Regeering (ook de linksche" mr. Joekes V.D.) bleek er niet heelemaal tegen zoodat in het vervolg b.v. een verschijningsverbod voor een be paald orgaan niet in strijd-zou worden ge acht met art. 7 De gedachten, welke de ge bruikers van bedoeld orgaan wilden uiten, kunnen immers in een ander drukpersor gaan of brochure openbaar worden ge maakt. Natuurlijk staat ir. Albarda niet alleen met zijn afwijzing; heden pakte de commu nist De Visser uit over deze „diepe reactie". Eenige verbazing wekte des heeren De Vissers „tegenvoeter" mr. Westerman, toen hij verheugd bleek te zijn, dat de Regee ring niet aan het persvrijheid-artikel wil raken, maar nu dadelijk verduidelijkte hij: De partijenregeeringen verdienen niet, groo- te bevoegdheden in handen te krijgen, die ze toch maar misbruikenDe afgevaar digde vond trouwens de geheele herziening maar prullewerk, er moeten groote hervor mingen komen. De overige debatten van vandaag hadden eigenlijk een zeer algemeen karakter; bij de artikelen en amendementen wordt nader bespiegeld. Mr. Joekes was het met ir. Albarda eens, dat aan de Staten-Generaal geen „Derde Kamer", namelijk die voor het bedrijfsle ven, moet worden toegevoegd. Heden sprak ook nog ds. Zandt (S.G.P.) die van meening bleek te zijn, dat de Re geering lang niet krachtig genoeg tegen de revolutionairen optreedt, hoewel zij zeker weet te ageeren tegen anderen, die haar onwelgevallig zijn, aldus de afgevaardigde Ook om zekere kerkelijke verhoudingen had de heer Zandt een breedere herziening ge- wenscht. Méér zou hij er thans niet van zeggen Ten slotte mag nog wel even worden te ruggekomen op de redeDe Geer, die even zeer de zaak van de delegatie van wetge vende macht aanroerde. Zijne Excellentie vond de aangele genheid van groot gewicht, al gaf hij toe, dat het hier wel nimmer zal komen tot de Duitsche practijk, waar de wetgever ineens voor vier jaren haar macht geheel uit handen gaf. Doch de afgevaardigde wilde wel, dat de zaak bij een volgende re visie terdege onder de loupe wordt geno men, wijl de recente practijk z.i. de ratio van het normale reeds verre overschreed, (landbouwcrisiswet) Morgenmiddag zal minister De Wilde van antwoord dienen, en dan komen wij nog wel 't een en ander tegen, dat heden naar voren werd gebracht. Theosophie. Op 30 Jan. a.s. zal de heer De Vries uit Bussum hier spreken over „Theosophie". Een der Theosophische leeraren zeide: Denk IJ de Theosophie niet in als een verzame ling wijsgeerige of andere gedachten, doch veeleer als de hoogste levenswet, die de in het leven doorgevoerde uiting van god delijke liefde of mededoogen is. De Theo sophie geeft u iets, dat nooit weer kan verdwijnen: het bewustzijn van uw god delijk, uw innerlijk zelf, de overtuiging van de u geschapen macht om uw energie in geestelijke banen te houden Voorts raadplege u de advertentie, in dit blad voorkomende. KERKELIJKE BENOEMINGEN. Bij de Hervormde gemeente te Oosterland zijn de heeren M. Bakker en S. Koorn Jz. herbenoemd als Notabelen. Tot Kapelvoogden te Den Oever zijn ge kozen de heeren P. Bakker Rz. en M. Kalf in de plaats van de aftredende en niet her benoembaar zijnde heeren V. Bakker Dz. en S. Bakker Ez. POLITIE Verl. een portemonnaie inhoudende f 1.61 en een vleeschkaart. Gev. een paar Glacé dameshandschoenen en een huissleutel. Inl. bij de gemeentebode. Op Initiatief van de Oudercommissie van de O.L.S. te Oosterland zullen de Ouder commissies met de hoofden van de O. L. Scholen van Wieringen op Maandag 1 Februari a.s. in de O.L. School te Hippoly- tushoef in vergadering bijeenkomen. Be sproken zal worden: het instellen van een Centrale Ouderraad te Wieringen. De bedoeling hiervan is het contact tus- schen de verschillende scholen te verster ken, waardoor het mogelijk is kwesties, die alle scholen aangaan, gemeenschappelijk te bespreken. Naar wij vernemen heeft de IJsclub „Wes- terland" de groote baan in het Zoutland reeds opengesteld. Vrijdag zal de officieele opening plaats vinden. Muziek en ook wed strijden in het hardrijden, zullen cachet aan deze opening verleenen. Het ijs is in uitstekende conditie. DEN OEVER DE „OEVERSCHE ORKEST VEREEN. Bovengenoemde vereeniging die wij tij dens de huwelijksfeesten van onze: Prinses voor het eerst mochten beluisteren en een uitstekenden indruk op ons maakte zal eerstdaags haar eerste openbare uit voering geven met medewerking van Louis Contran en diens pianist. Een bezoek aan dezen avond zal zeker de moeite loonen. DE HAUKES. Rouwkoetsdienst Wieringen. Deze dienst vergaderde gisterenavond in café Halfweeg te De Haukes; aanwezig 30 personen. Te ruim acht uur opende de heer E. Bais, waarna de heer Siesling de notulen voorlas, die zonder op- of aanmerking werden goed gekeurd. Aan de orde kwam behandeling van de vraag, waar zou zijn de zetelplaats van het bestuur. In het reglement is vastgelegd, dat dit te Westerland is; hiertegen wordt echter door leden van Hippolytushoef bezwaar ge- Mcicikt Na vele discussiën komt het bestuur ten slotte met het voorstel de zetelplaats Wester land te veranderen in Wieringen, wat met al- gemeene stemmen werd aangenomen. Voorts zal huisbezoek tot ledenwerving ge daan worden; de contributie bedraagt f2.50 per jaar per gezin, wederzijdsche inwonende ouders medegerekend. Een ontwerp-reglement werd hierna voor gelezen, waarna het besluit werd genomen, het op een volgende algemeene vergadering officieel voor te dragen. Na eenige huishoudelijke besprekingen volgde sluiting. CALLANTSOOG BOUWVERGUNNINGEN. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is vergunning verleend aan A. Schagen te Groote Keeten voor het bouwen van een schuur op zijn erf en aan het Be stuur van den Polder „Het Koegras" te Den Helder voor het bouwen van een schuur op het erf van de sluiswachterswoning aan 't Sluisje. COLLECTE. Aan het Leger des Heils te Amsterdam is door Burgemeester en Wethouders vergun ning verleend tot het houden van een col lecte. MEERVOUDIGE STRAFKAMER Strafzitting van 26 Januari. Uitspraken 19 Jan. 1937. Arjen de H., koopman, Koegras, toebren gen van ernstig lichamelijk letsel door schuld, f 100 boete of 50 dagen, plus 2 mnd. gev. voorw. met 3 proefjaren. Eisch was 3 maanden gev. Hendr. Corn. A„ chauffeur, Den Helder, hooger beroep vonnis f 6 boete of 6 dagen hecht, wegens overtreding motor- en rij- wielwet. Vonnis bevestigd. Hubertus Jac. Joh. v. K.. Den Helder, uit oefenen van een autobusdienst zonder ver gunning. Vonnis Kantongerecht vernietigd en veroordeeld tot f 40 boete of 20 dagen. Eisch was f 100 boete of 50 dagen hechtenis. EEN CHAUFFEUR, MOET ÓÓK IN ZIJN ACHTERHOOFD OOGEN HEBBEN. De chauffeurs, vooral van tractors met aanhangwagen, en autobussen, zijn feitelijk onvolmaakte wezens, model 20ste eeuw. Zij moesten geboren zijn met twee scherpe kijkers ook in hun achterhoofd! De chauf feur van een autobusdienst HelderZaan dam, Ente S., stond dan ook terecht door zijn tekort aan oogen. Hij reed op 18 Juli met zijn bus te Den Helder op de Achter gracht Westzijde en wenschte toen een ach- terwaartsche manoeuvre te maken, nam naar zijn meening de voorgeschreven voorzorgen, keek behoorlijk achterwaarts, gaf signaal, maar helaas hij merkte niet dat een klein, peuterig luxe wagentje, waarin de vischhandelaar Corn. Kolster als bestuurder was gezeten, vlak achter de hooge bus reed en nu door dit overwichtig monster werd aangereden. De kantonrechter te Den Helder legde f25 boete of 15 dagen aan E. op maar deze straf werd door onzen chauffeur te peperig geacht en hij ging het te Alkmaar hooger op zoeken. Echter tot dusver zonder succes aangezien de Officiw bevestiging requireerde. NOG ZOO'N DITO, MAAR NOG VééL GROOTER ONGELUKSVOGEL. De zandautochauffeur Hendrik SI. te Den Helder, deelde het lot van zijn voorganger, maar waar het feit veel meer ernstig was, Verwachting: Krachtige tot stormachtige, la ter afnemende Oostelijke wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, strenge tot matig vorst in het Noorden, in het Zuiden matige tot lichte vorst. Verdere vooruitzichten: Aanhoudende vorst Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 750. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 5 gr. onder het vriespunt, 23 gr. Fr. hield de straf met dien ernst gelijken tred. Hij keek op 3 October, toen hij met een zwaarbeladen vrachtauto" uit de zand- mijn'derij aan de Langevliet kwam rijden, niet voldoende uit zijn doppen en was hij zoo ongelukkig 'n luxe wagen, bestuurd door den bloemist Cornelis v. d. Bergen uit Anna Paulowna, in de soep te rijden, welke soep casu quo bestond in het water van de Langevliet. De luxe auto kreeg zoo'n stoot van het zandvehikel, dat hij 'n paar naai over den kop buitelde, om daarna in de wegsloot, te verdwijnen. Gelukkig konden de twee inzittenden poedelnat maar onge deerd worden opgevischt en ondervonden van dit vochtige en emotioneele avontuur geen nadeelige gevolgen. De zandwagen- bestuurder echter werd op zijn beurt ge kraakt door den Holdersch.cn Kantonrechter, die lang niet lekker bleek en den ongeluk- kigen sappelaar op 15 gulden traktement per week, veroordeelde tot 80 gulden boete of 10 dagen en 6 maanden ontzegging van rijbevoegdheid. Van dit nogal barre vonnis kwam SI. in hooger beroep en had nu zijn toevlucht gezocht bij- mr. Volkers, de advocaat lan den bond, gevestigd te Arnsterdaba, 'n ijve rige, maar wat. langdradige strafpleiter. Nu, we moetgn het eerlijk zeggen, be paald slecht trof Henk het niet bij ae meervoudige strafkamer en hij vond in den heer Officier zelfs een vriend, die hem wel zijn feilen toonde,: maar toch niet ongenegen was, wat de straf betrof, wat meer clementie te gebruiken, dan de Kanton rechter van Den Helder. De Officier be toogde zeer onpartijdig dat Hendrik welis waar beter had moeten opletten op het ko mende verkeer, doch dat op den bloemist zijnerzijds ook dien plicht had gerust. Der halve was de Officier genegen, gelet mede op den behóeftigen toestand van den ap pellant, om de opgelegde straf belangrijk te reduceeren en de uitgesproken ontzegging van de rijbevoegdheid, die voor den appel lant broodeloosheid beteekende, te annu- leeren, Derhalve werd nu gevorderd alleen f 40 boete subs. 20 dagen hechtenis. Mr. Volkers, die met dit requisitoir nog blij der scheen dan de hooger beroepeling zelf, had natuurlijk nog heel wat aan te merken. In de eerste plaats op de slordige dagvaarding (wat de officier als zijnde met de fabrikant) zelf onderschreef, voorts op het aandeel dat v. d. Berg in de aanrijding had en ten slotte op de straf. Overigens bracht pleiter een spontane hulde aan den Officier voor diens menschkundig requisi toir, concludeerde vrijspraak subs. clemen tie. Serge.j Sedof, de tweede zoon van Trotzkv, zou, volgens berichten uit Moskou, zijn ge arresteerd wegens pogingen om arbeiders der fabrieken te Krasnojarsk te vergiftigen. Trotzky over de arrestatie van zijn zoon. Trotzky heet naar aanleiding van de ar restatie van zijn zoon Sergej verklaard, dat dit een persoonlijke wraakneming is. Hij voegde hieraan toe, dat het slachtoffer waarschijnlijk ondragelijke kwellingen zal hebben te verduren. Dit is, zeide hij, geheel in overeenstemming met het karakter van Stalin. Hij is reeds verantwoordelijk voor den dood van mijn twee dochters. Ugaki houdt vol. Uit kringen, die in nauwe relatie met Oegaki staan, werd gisteren volgens Un. Press vernomen, dat deze Donderdag zijn pogingen, om een nieuw kabinet te vormen, zal hervatten. Hij zal evenwel niet zijn toe vlucht nemen tot buitengewone middelen,, om het leger ertoe te bewegen, zijn mede werking aan het nieuwe kabinet te verlee nen. Desniettemin hoopt hij, toch nog een vriendschappelijke overeenkomst met de lei dende militairen tot stand te kunnen bren gen. Oegaki bracht gisteren een bezoek aan het keizerlijk paleis, waar hij een onderhoud bad met den grootzegelbewaarder, Yoeama. Men neemt aan, dat hij dezen verzocht, hem bij zijn formatiepogingen te steunen, De Japansche avondbladen waardige commentaren op de huidige situa tie. De „Nichi-Nichi" beeldt den keizer af als iemand, die wegens de crisis slapelooze nachten doorbrengt en zonder ondOTbreking werkt en studeert. Kan het eger voldoende moed opbrengen, zoo schrijft het blad lan, om de preciese redenen mede te deelen, waarom drie candidaten onvoorwaardelijk de portefeuille van oorlog hebben afgewezen. Een lichte verbetering te consta- teeren. Gisteren viel volgens Un. Press in het sta kingsconflict in de autoindustrie een lichte verbetering te constateeren. In Flint keerden zes duizend arbeiders in'de Chevroletfabriek aldaar terug. In acht andere steden namen in totaal veertig duizend arbeiders en be dienden bij de General Motors het werk we der op. Tot botsingen is het in verband met de gedeeltelijke werkhervatting niet gekomen. De politie had overal de noodige voorzorgs maatregelen genomen. Naar uit Washington gemeld wordt, wijst de directeur van de General Motors, Sloan, in een te New York aan de pers afgegeven verklaring het verwijt van de hand, dat de maatschappij voor den stilstand in de onder handelingen verantwoordelijk zou zijn. De General Motors, aldus Sloan, kunnen niet onderhandelen met arbeiders, die afpersings methodes toepassen, door de fabriek bezet te houden en daardoor honderdduizend andere arbeiders van hun recht op werk te berooven Hij voegde hieraan toe, dat meer dan 100.000 arbeiders het werk willen hervatten. De worsteling om Malaga hervat. Na een hevige voorbereiding van artillerie vuur, zijn de nationalisten overgegaan tot een aanval op Aranjuez. De regeeringstroe- pen sloegen den aanval af en gingen tot een tegenaanval over, waardoor de opstandelin gen zware verliezen leden. De nationalisten hebben ook Ispardo ten noordwesten van de hoofdstad aangevallen. Zij wilden hier den weg naar Coruna be zetten. De regeeringstroepen dreven de aan vallers met mitrailleurvuur terug. De strijd duurde vijf uur. Strijd in het Zuiden. Ook in de richting van Jaen en Malaga oefenen de witten weer druk. Zonder twijfel wil Franco zich van deze belangrijke steden meester maken. De regeeringstroepen verzet ten zich hardnekkig tegen de aanvallbn en bij Jaen niet zonder succes. Gisteren zijn verder hevige gevechten ge voerd bij Alhama in de provincie Granada ten noordwesten van Malaga. Dit schijnt het begin te zijn van een grootere actie in dit ge bied. Incidenten bij la Fatarella. Het comité voor binnenlandsche veiligheid te Barcelona heeft aan de pers medegedeeld, dat zich in het dorp la Fatarella (district Tarragona) tamelijk ernstige incidenten heb ben voorgedaan. Er werden troepen gezonden, die er in slaagden de orde te herstellen. Volgens het blad „Ultima Hora" zouden de incidenten hun oorzaak vinden in geschillen tusschen de boeren over collectivisme. Zacht zoemde de motor van de groote, grij ze wagen. Voor den ingang van het impo sante bankgebouw liep de chauffeur heen en weer, wachtend op zijn patroon. Daar kwam iemand met snelle schreden het gebouw uit. Inderdaad, het was de heer Von Meinin- gen, directeur-generaal van de Internationale Bank Associatie. Snel opende de chauffeur het portier, even kreunde de wagen in zijn veren, toen klikte het slot en schoof de bediende op zijn plaats. Het motor-gebrom zwol aan, langzaam en voorzichtig werd de wagen opgetrokken door de perfect-loopende machine. Tevreden leunde de heer Von Meiningen achterover in de zachte kussens: 'n uitmun tende kar, die nieuwe wagen van 'm. Trots als een pauw zat de chauffeur ach ter het stuur van den glimmenden wagen, stralend van genoegen bediende hij de ge heimzinnige Knopjes en handles voor zich. Een pracht-machine! Dokter Bosch belde de automobiel-hande laar op. „Luistert U eens, het wordt zoo zachtjes aan tijd, dat ik mijn auto weer eens ver nieuw. Ik krijg af en toe panne onderweg, weliswaar kleine en gemakkelijk te verhel pen defecten, maar in mijn beroep kan ik dat heelemaal niet hebben. Wat zegt U? Hebt U 'n bijzondere aanbieding? Nee, als de wa gen maar goed is, dat hij niet gloednieuw meer is, doet minder ter zake. In orde, komt U vanmiddag even met dien wagen hier Af gesproken." De wagen werd voorgereden en dokter Bosch was in één woord verrukt. Nog dien zelfden dag werd de grijze auto in zijn garage geschoven. 6 „Zie je zei de dokter tegen zijn vrouw, De banden zijn wat afgesleten en er zitten krasjes op het lakwerk. Maar de motor is puma en daar komt het toch maar op aan. Karei Verwey, makelaar in onroerende goederen, zat het verhaal van zijn jongste verovering te vertellen: „Zoo heel toevallig raak ik op de auto- veiling verzeild en mijn oog viel onmiddel lijk op die kar. Die groote, grijze motorkap de soepele bouw, dat alles trof me bijzonder en ik zag wel, dat het lang geen oud-roest was. Nou, toen er maar zoo weinig op gebo den werd, heb ik eens een poginkje gewaagd en in minder dan geen tijd was ie mijn. 't Was een koopje, dat ik gewoon niet kón laten loopen en och, mettertijd vind ik er weer een liefhebber voor, zoodat ik er nog wat op verdien op den koop toe." Piepend in de zware veeren schoof de grij ze auto het plein op, draaide om enkele kraampjes heen en stopte met een schok. Het portier werd opengesmeten en drie, vier mannen stapten uit. Zware pakken werden naar buiten getild, ook de groote kisten, die boven op den wagen en in het bagagenet geladen waren, werden op den grond gezet. „Ziezoo, Sal, we zullen zien, of er van daag weer een boterham te verdienen valt". Pakken werden losgemaakt en de inhoud op de kramen uitgestald. De grijze wagen stond uit te rusten van de zware rit. De wanden waren bekrast en be smeurd, één van de zijruiten vertoonde een diepe barst, de koplampen waren beschadigd de eens zoo fraaie bankiersauto was danig afgetakeld. Zware mist hing over de nachtdonkere velden. Breede lichtbundels uit de zware voorlichten poogden door de ondoordring bare wattendeken heen te boren. De ruiten* wissers klikklakten rusteloos. Twee mannen zaten op de voorste bank. Zenuwachtig wierp de bestuurder nu en dan een blik op de verlichte snelheidsme- ter, waarvan het wijzertje tusschen de 50 en 60 heen en weer hipte. Plotseling verscheen vlak voor den wagen een rood licht. Blinkend-witte knoopen van uniformen lichtten op. De man achter het stuurrad vloekte en gaf vol gas. Schoten klonken. De wagen vlóóg over den weg. Toen verloor de man de macht over het stuur, slingerend en zwaaiend raasde de auto over den dijk, botste tegen een kilo meterpaaltje en vloog over den kop naar beneden. Een hevige klap, vergezeld van gekraak en glasgerinkel volgde, toen werd het stil. „Het eenige wat nog bruikbaar is, zijn de wielen" merkte de slooper deskundig op, toen hij de vormlooze hoop verwron gen ijzer in zijn werkplaats bekeek. „Kom jong, zet er de bijl maar in" en samen met zijn maat begon hij het bruik bare onderstel los te zagen. ,,'k Heb het vanmorgen al verkocht aan boer de Leeuw" De rest was goed voor het oud-roest. „Vort Bles" zei de jongen en klapte met de zweep. Het zware werkpaard zette zich in beweging voor de Wagen met dam pende mest. De breede hoeven deden de modder in het rond spatten, maar de wagen zakte niet diep in de smurrie, de breede rubber-ban den van het onderstel gleden soepel over de weg. ,,'n Heele vooruitgang bij vroeger ver geleken" vonden de boeren. Bij de kruising van den landweg met den grooten verkeersbaan, wist een statige, zwarte auto nog juist te remmen en daar door een botsing met de mestwagen te voor komen. „Stomme boer" schold de chauffeur, die haast had. „We gaan vooruit" meesmuilde de heer Von Meiningen, die achterin zat" een mestkar op autowielen. 'n Pracht gezicht", M. PAULISSEN. SCHAGEN, 28 Januari. 3 Geldekoeien (magere) 90120; 27 Idem (vette) 160—290; 12 Kalfkoeien 190-230 3 Vaarzen 120135; 33 Nuchtere kalveren 6 —14; 50 Schapen (vette) 2432; 37 Overhou ders 141850 8 Varkens (magere) 1317 10 Varkens vette 0.440.45 11 Biggen 10— Konijnen 0.75—175 WARMENHUIZEN. 27 Januari. Roode kool f 1.402.80, gele kool f 1.20 1.40. Deensche witte kool f 1.drielingen 90 ct., uien f 1.30, grove uien fl.GO. Aan voer: 22075 Kg. roode kool, 4150 Kg. gele kool, 9750 Kg. D. witte kool, 1475 Kg. uien. MIDDENMEER, 27 Januari. Graanbeurs. Witte haver f7.50—S, groe ne erwten f 8.50—9.25, paardeboonen f 6.S0— 7.10, duiveboonen f 9.259.75. AMSTERDAM. 27 Januari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 231 vette kalveren, le k\v. 60—64 ct., 2e kw. 5459 ct., 3e kw. 50—53 ct. per Kg. levend gewicht; 28 nuchtere kalveren f 7 11 per stuk; 239 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg. 52—53 ct., zware varkens 5152 ct., vette varkens 50—51 ct per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wa gons geslachte runderen uit Denemarken. Marktoverzicht: Vette kalveren matige aan voer, handel traag en nauwelijks prijs houdend. Varkens korte aanvoer, handel slepend en nauwelijks prijshoudend. NOORDSCHARWOUDE. 28 Januari. Uien fl.201.50, drielingen f 1.10—1.30, grove f 1.501.70, peen f2.10, kleine peen 80 ct., roode kool f 1.40—3.40, gele kool f 1.20— 1.60. D. witte kool f 1—1.20. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Januari. Gele uien 1.301.60, drielingen 1.10, grove uien 1.30—1.60, peen 1.90—2.10, roode kool L40—3.40. afw: 1.40—1.80, gele kool 1.20-1.40, Deensche witte kool f 11.20, groene kool f 1.903.10. LONDENSCHE WOLVEILINGEN. Londen, 27 Januari (Reuter). Heden werd de laatste wolveiling dezer serie ge houden. Van de 6305 aangeboden balen werden er 4732 verkocht. Voor de middel matige sorteering bestond goede vraag naar de beste soorten, waarbij ook Rusland in de markt was. De mindere soor;en wer den echter vaak opgehouden, tengevolge van de hooge limieten. De prijzen voorMerinos waren onveran derd tot vijf procent hooger in vergelijking met het slot der vorige serie, die van ande re soorten vijf tot vijftien procent hooger. In totaal werden in deze serie 106.602 ha len aangeboden, waarvan er 94.500 werden verkocht. Hiervan kocht de binnenlandsche handel 47.000, het Vasteland 45.500 en Ame rika 2000 balen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 12