Gemeenteraad Stadsnieuws Een bezoek Strooi zand! RIVIÈRA-REIZEN Winter op de haven* aan onze Ambachtsschool Vierde Marine-Concert» Bij dc opvoering van het A.B.C.-Cabaret. 12-daagsche loe 'post brug VELTHUIS Brooden en cadetjes in het kanaal. Licht op v^or a&e voertuigen WüWaafccord. Heldersche Courant Tweede Blad tn het domem von den heer De Draafrr, dut der eMro-teetomk, een der interremmtste ufdeetmgen der wAeet E5 Van meubelmakerij naar machinebankwerhery. Enthousiasme der leerlingen. Uit het„radiohok worden ze weggeslagen In de smidse. Op verschillende wijzen is reeds bekend ge maakt de verplichting om, bij gladheid van den weg, zand, asch of zout te strooien voor de deur van zijn woning. Velen hebben aan dit verzoek gevolg gegeven, maar even zoo- velen hebben het voor kennisgeving aange nomen en zich daardoor blootgesteld aan een strafbaar feit. Tal van menschen zijn de laatste dagen op minder-zachte wijze in aanraking gekomen met het harde wegdek. Gelukkig zijn er nog geen ernstige ongelukken gebeurd, hoewel verschillende verstuikingen zijn voorgekomen. Dat had voorkomen kunnen worden als onze stadgenooten gevolg hadden gegeven aan het verzoek, de gladheid, met bovenstaande mid delen, te bestrijden. Wij doen hierbij opnieuw een beroep op onze stadgenooten, dat tevens als een waar schuwing geldt, omdat de politie proces verbaal op zal maken als men niet de noodige maatregelen neemt om de gladheid voor zjjn woning te bestrijden. Gisteravond is in Casino het vierde der se rie Marine-concerten gegeven door het sym- phonieorkest van het Stafmuziekkorps der Koninklijke Marine en ondanks het feit, dat de weersomstandigheden een verontschuldi ging waren geweest, viel de opkomst zeer mee. Het programma van dit vierde Marinecon cert was gereserveerd voor, aan de vaste be zoekers „oude bekenden", alle nummers, die korteren of langeren tijd geleden reeds ten gehoore gebracht waren. Wij kunnen dus dit maal uit den aard der zaak met een kort overzicht volstaan. Na den even bekenden als pittigen K.M. Defileermarsch van Hazebroek volgde Franz von Suppé's ouverture „Isabella", een nu niet direct zeer belangrijk werk, doch dat wel een aantal even muzikale als origineele passage's bezit. Met name de finale ervan werd op uit stekende wijze door het korps vertolkt. Vervolgens kreeg men te hooren Gabriel Fauré's „Elegie" in het arrangement van den heer Leistikow, een heel fijn nummer, met uiterst subtiele nuanceering gegeven en dat door het auditorium zeer gewaardeerd bleek te worden. Als laatste nummer voor de pauze volgde de voor kort nog uitgevoerde „Suite Algérien- ne" van Saint-Saëns. Hoewel reeds de eerste "m&al op zeer verdienstelijke wijze ten ge hoore gebracht, bleek thans dat men nog eens extra voor de finishing toutch zorg had weten te dragen, iets dat speciaal in de be kende „Marche Militaire Frangaise" tot uiting kwam. Een uitmuntende weergave van een stuk muziek met kwaliteiten. Na de pauze kreeg men allereerst de „Fan tasie Jolante" van Tschaikowski (arrange ment L. Weninger). Noemen wij hiervan de vioolsolo van den heer Palo, die voor een niet gering deel had aan de succesvolle uitvoering. Volgden eenige kleine soli. Allereerst „SUsses Sehnen" van Fr. Manzei, een romance, waarin als solisten optraden de heeren Bandel en Donkers, respectievelijk cello en fluit. Wij meenen dat beide heeren genoegzaam in Derf Helder bekend zijn, dan dat het noodzakelijk is nog eens extra op hun solistische antece denten te wijzen. Kranig werk, dat met een wel zeer spontaan applaus gewaardeerd werd. Evenzoo ging het met 's-heeren Leistikow's „Concertpolka voor Piccolo", waarin wederom de heer Donkers de solo speelde en welke een dermate succes bracht, dat als toegift gegeven werd de „Luistervinkenpolka". Het laatste nummer was Coates' London Suite, een waardig besluit van een program, dat in ale opzichten geslaagd mocht heeten. Op Woensdag a.s. Zooals door ons reeds eerder geschreven is zal a.s. Woensdagavond, 3 Februari, in Casi no een enkele opvoering gegeven worden door het welbekende A.B.C.-Cabaret, waaraan o.a. medewerken Louis Gimberg, Corry Vonk, Lau Ezerman, Tilly Perin—Bouwmeester, het duo Beuker en Denijs, Wim Kan, e.a. Dat dit cabaret in zijn genre voortreffelijk werk schjjnt te presteeren, mag men aannemen, in dien men de waarlijk zeer gunstige critieken in de bladen leest. O.a. schrijft „De Telegraaf": Wie het A.B.C. niet kent is een analfabeet; en zoo zou men dengene, die geen kennis heeft gemaakt met het A.B.C.-Cabaret kunnen noe men een analfabeet in de kunst met een klei ne k. „Beschaafd" cabaret is een versleten uitdrukking geworden, maar indien gij nog in staat zp't haar op de juiste waarde te schat ten, dan is zij d e kwalificatie voor dit ensem ble, dat de ideale samenwerking schijnt te hebben gevonden. vanaf f 90.-j inclusief alle kosten. 0Orstel tot nadere wijziging der verordening betreffende penoionneering der wethouders en hunne weduwen en weezen, alsmede de toe kenning van wachtgeld. In de raadsvergadering van 10 November 1936 werd door den raad, overeenkomstig het voorstel no. 120 (1936), vastgesteld een nieuwe „Verordening, regelende de pensionneering der wethouders en hunne weduwen en weezen, als mede de toekenning van wachtgeld". Deze verordening, ter goedkeuring ingezon den aan Gedeputeerde Staten dezer provincie, heeft aan dit College aanleiding gegeven tot een tweetal opmerkingen. In de eerste plaats zijn Gedeputeerde Staten van oordeel, dat artikel 3 moet worden ge schrapt. Dit artikel bepaalt, dat voor de bere kening van het aantal dienstjaren van eiken wethouder medetelt het tijdsverloop, gelegen tusschen het beëindigen van de waarneming van het ambt door zijn onmiddellijken voorgan ger en het aanvaarden van het ambt door den betrokkene. Naar de meening van Gedeputeer de Staten vangt uiteraard de diensttijd van be trokkene eerst aan bij het aanvaarden van het ambt. De tweede opmerking heeft betrekking op den aanhef van artikel 9, regelende het wee- zenpensioen. In de door den raad vastgestelde verordening wordt aldaar gesproken van de wettige of gewettigde „kinderen beneden den leeftijd van 21 j.". Gedeputeerde Staten geven in overweging dit te wijzigen in „minderjarige kinderen". Hierdoor zal toch worden bereikt, dat het pensioen zal vervallen voor hen, die vóór hun 21ste jaar in het huwelijk treden. Deze bepaling komt ook in sortgelijke veror deningen van andere gemeenten voor. B. en W. meenen, dat aan beide opmerkin gen zonder eenig bezwaar tegemoet kan wor den gekomen en stellen daarom voor: de overordening dienovereenkomstig te wij zigen en de verordening opnieuw vast te stel len, zulks met inachtneming van de vereischte wijzigingen. Benoeming leeraar Handelsavondschool. B. en W. schrijven aan den Raad: In Uw vergadering van 21 Juli 1936 werd o.a. tot leeraar aan de Handelsavondschool in tijdelijken dienst benoemd F. J. F. Spaaij. Na genoemden datum, doch vóór de eigenlijke overneming van de school door de gemeente, is de heer Spaaij door het Bestuur der Helder- sche Winkeliersvereeniging, na verkregen goedkeuring van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, in vasten dienst aangesteld, omdat hij, tengevolge van het be halen eener akte, volledig bevoegd was gewor den. In verband daarmede en onder overlegging van de daarvoor van het schoolbestuur ontvan gen stukken, stellen wij U voor den heer F. J. F. Spaaij, te rekenen met ingang van 7 Sep tember 1936, in vasten dienst aan te stellen tot leeraar aan de Handelsavondschool. Het wintert op den buitenkant. Wel ligt er nog geen ijs in de haven, of lig gen de plakkaten bevroren zeewater te kruien tegen de steigers, maar desondanks is het er fel koud, zoodat zelfs de eeuwig jjsbeerende Urkers en andere kaailoopers een oppertje opgezocht hebben. En ze staan in de portieken bij de Binnen haven, en schuilen weg terzijde van het Ha venkantoor, waar de Noordooster geen vat op hen heeft. Het is eenzaam op de haven. Op het zwarte dek van de „Emma" .zitten een 30-tal kokmeeuwen. Ze zitten er doodstil. De gele snebben weggeduwd in de borstvee- ren. Ze kijken niet op en ze kijken niet om. Als waren ze dood. Er zijn nu ook geen matrozen op dezen win- terachtigen middag, die hen door een dwaee yel aan 't schrikken maken. Slechts de Noord wester zoeft over het schip, een enkele maal nog wat niet reeds verstoven poedersneeuw meevoerend. Een torpedoboot meert langs den kant. Een slanke schim, die uit den nevel opgedoken komt. Kolkend welt het water aan den achter steven op. Groen-zwart water. Op den neus staan 4 Jantjes. De wind heeft hun witte broeken te pakken en speelt er een grotesk spel mee. Bolt ze uit en flapt ze op. Diep met de koppen in de kragen van hun jekkers, doen ze hun werk. Tros uit... lijntje in... 't valt niet mee. Het water is ijskoud. Dan gaan de lichten op. Honderden kleine schitterende punten in de schemering. Ook de roode en groene havenlichten op het Wier- hoofd floepen aan. Maar het blijft hier mis troostig. Eenzaam. Een verlaten oord. Hoog aan den steiger liggen de „Dokter Wagemaker" en de „Marsdiep". Groot en zwart. Meeuwen vliegen er laag over heen. Misschien heeft een passagier resten van z'n diner bewaard. En aan den overkant: de Harssens. Breed en imponeerend. Op de wallen ligt de sneeuw. Alles dekt het nu daar af met een spierwit kleed. De avond valt. De lichten trachten door de duisternis en den nevel te priemen. Het lukt maar half. Het wordt steeds kouder, want de wind neemt in kracht toe. Zal het in den nacht van Woensdag of Donderdag er van langs gaan? Zal het wéér 7 graden worden? Hier op den buitenkant wordt het beweerd. En het kwam Zitting van Woensdagmiddag 27 Januari. Diefstal door schildwacht. Wederom diende voor den Zeekrijgsraad een geval van een matroos, die zich in zijn functie van schildwacht aan diefstal had schuldig gemaakt. Ditmaal ging het slechts om een rijksdaalder, welke uit het kastje van een slapenden collega weggenomen was. Ten einde de Reclasseering de gelegenheid te geven den delinquent op te vangen om hem een poosje naar de Stichting „Het Hooge Land" te sturen, vroeg de fiscaal, officier van administratie der 1ste klasse, mr. D. B. A. Franken, een voorwaardelijke gevangenis straf van 4 maanden en een proeftijd van 2 jaar. Mr. dr. J. Buiskool vroeg zich af, of de conclusie van het reclasseeringsrapport wel in het belang van bekl. was. In een sympa thiek betoog, waarin hjj o.m. op het goede gedrag van bekl. wees, vroeg hij clementie, n.1. een gevangenisstraf gelijk aan den tijd, welke bekl. reeds in voorarrest heeft ge zeten, en handhaving in den militairen dienst. De fiscaal voelde daar niet veel voor, want, zoo zeide hij, de marine is geen liefdadige instelling of reclasseeringsvereeniging; in den dienst moet gediend worden. Mr. Buiskool's dupliek was geheel geba seerd op het dringend verzoek om bekl. niet uit den dienst te verwijderen. De Zeekrijgsraad veroordeelde den delinquent vervolgens tot 4 maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk. Zoeroi heien rght n*e4 een auto een meik-carrier aan. Op 16 November van het vorige jaar kwam de zeemilicien J. S. met een auto op den Parallelweg aangereden in de richting van de Spoorstraat. Uit de Kroonstraat kwam de melkslijter W. Dienaar op Zijn carrier en wilde den Parallelweg oprijden, in de richting van den Ruyghweg. Toen hij den naderenden auto ontwaarde, hij was toen al ongeveer op het midden van den Parallelweg aangekomen besloot hij om niet verder te rijden, zette den motor af en draaide zijn stuurnaar links. Zoo kwam de driewieler dus op het voor den automobilist rechter weggedeelte terecht. S., die steeds midden op den weg had gereden, doch, met de bedoeling om den tegenligger links te passeeren, naar het rechtergedeelte van den weg was ge gaan, reed nu den driewieler aan, welke aan rijding zoo ernstig aankwam, dat Dienaar zwaar letsel bekwam en gedurende eenige weken niet in staat was om zijn dagelijksch werk te verrichten. De fiscaal weet het voorval aan onvoor zichtig rijden van S., die zich niet voldoende rekenschap heeft gegeven van de moeilijk heden, welke de Parallelweg met z'n zij straten den automobilist kan bieden. Het is dan ook aan zijn schuld te wijten, dat Dienaar zoodanig letsel bekwam, daf hij tijdelijk ver hinderd was in de uitoefening van zijn be roep. In verband hiermede vroeg mr. Franken 2 weken gevangenisstraf. Mr. Buiskool, die ook dezen beklaagde als raadsman bijstond, hield een helder betoog, dat er op neerkwam, dat hij de tenlastelegging niet bewezen achtte. Uit getuigenverklaringen leidde hij af, dat toen Dienaar om den hoek kwam, de auto van bekl. nog op geruimen afstand geweest moet zijn, zelfs nog vóór de zijstraat, liggende voor de Kroonstraat. Volgens pl. was hier geen sprake van „gelijk naderen of nagenoeg gelijk naderen" van een wegkruising. Dienaar was den hoek al om, reed al op den Parallelweg en voor den automobilist was hij geen „rechtsch verkeer" meer. Pl. wierp de schuld van de aanrijding op Dienaar zelf, die immers niet het voorrecht genomen heeft wat hem gebo den werd, toen hij van rechts kwam. Inplaats daarvan zette hij zijn motor af en wendde rijn driewieler naar het linker gedeelte van den weg. Pl. maakte daarop duidelijk, hoe bekl. er volkomen logisch, toe gekomen was, om zijn stuur naar rechts te gooien. Om vervolgens te concludeeren, dat hier geen sprake is van grove schuld waarvoor een veroordeeling op artikel 308 van het Wetboek van Strafrecht mogelijk is. Pl. vroeg vrijspraak en zoo de Raad, daar niet mee accoord wilde gaan, een geldboete. In zijn dupliek bestreed Mr. Franken de meening van den heer Buiskool, als zouden S. en D. niet nagenoeg gelijktijdig op het kruis punt aangekomen zijn. Volgens D. zou de auto dwars over hem heen gegaan zijn, als hij rijn weg vervolgd had. Nogmaals wees spr. er op, dat S. te hard gereden heeft: Spr. heeft wel gedacht aan een geldboete, maar aangezien S. die wel niet zal kunnen betalen, achtte hij ge vangenisstraf beter op zijn plaats. Nogmaals drong Mr. Buiskool aan op het opleggen van een geldboete. Daarna ging de Raad in de Raadskamer. Het vonnis luidde: 25.boete en 14 dagen voorwaardelijk, met een proeftijd van 2 jaar. Gistermorgen, te omstreeks half elf, raakte een broodkar van den heer Bos, staande op de Westgracht, door de gladheid ter plaatse aan den rol. Er was niemand die hem meer wist tegen te houden, zoodat het vehikel in het Kanaal arriveerde. Niet minder dan 50 k 60 witte brooden en cadetjes dreven er in het Kanaal, zéér ten ongerieve van den eigenaar, doch tot vreugde van de honderden meeuwen, die als roofvogels op deze „extra-maaltijd" aanvielen. Donderdag 26 JamÏT.66 \M*r Hl. In de meubelmakerij is de heer Lookrnan bezig. Hier stinkt het naar lijm en andere ingrediënten, die des meubelmakers zijn. Voorts is het er zeer rustig en trekt men zich van het bezoek niet zoo héél veel aan. Een der interessantste onderdeelen betreft het domein van den heer Aberson, de smederij- bankwerkerij. Interessant, omdat direct bij ons binnen treden reeds een vuurroode vonk ijzer naar de deuropening sprong, en een van receptabele afmetingen. Zóó was de ontvangst danks alle voortreffelijke uitvindingen op dit gebied nog steeds niet gemist kan worden. Tusschen de draaibanken en boormachines is het een leven van jewelste, doch het ie op vallend met welk een groote mate van en thousiasme de jongelui zich aan dit werk ge ven. Dan arriveeren we bjj den heer De Draayer, die zijn jongens onderwijst in de geheimen der electro-techniek. Dit is een „gezellige" afdee- ling, gezien het feit, dat men beschikt over een radio-installatie, waarmede behalve druk wordt geëxperimenteerd, ook muziek wordt geproduceerd. Het is te veel om op te noe men, wat hier afgeleverd wordt: motoren De heer Aberson heeft ons vertelt van zijn werk. Hoe men de smidsen thans gemoderni seerd heeft. Nog niet zoo heel lang geleden waren het ook hier nog de welbekende blaas balgen, met als gevolg dat men meermalen in den rook stond te werken. Thans maakt men gebruik van plaatijzeren smidsen met rookaf drijving. Er waren niet minder dan een 30-tal jon gens bezig. Een groot deel was bij de smid sen opgesteld en behamerden wit-, rood- of rozig-gloeiend ijzer hevig met hamers. Men deed het alles zoo ijverig, dat hier inderdaad gewerkt werd op een wijze dat „de vonken- er-af-vlogen". We zagen nog het vervaardi gen van een vijl en de eerste onderdeelen voor een bankschroef en het ging de jonge sme den zeer handig af. Hierna komen we aan een afdeeling, waar de 3e klasse der metaalbewerkers bezig was, toen nog onder leiding van den grijzen heer Kersten. Hier wordt o.a. den jongens van alpha tot omega de wetenschap van het na- tuurlijk-lasschen onderwezen, iets, dat on Het tweede artikel werd opgenomen in ons nr. van Woensdag 27 Junari j.L worden gerepareerd, rmorsesieutels en scha kelaars gemaakt. Er is ook een aeculaderij, waarvan vroeger (althans een jaar of 6 gele den) een gretiger gebruik gemaakt werd Het radio-hok heeft uit" den aard der zaak aller interesse. „Ik moet ze er uit wegslaan!... zegt de heer De Draayer. Het einde van onze rondgang is in richt: er rest alleen nog de Machine-bankwerkerij, die wij weliswaar aan het slot behandelen, doch die ongetwijfeld een der belangrijkste onderafdeelingen van onze Ambachtsschool is. We ontdekken den heer Verkerk tusschen een warnet van zaagbanken, schaafbanken, boorbanken en gierende en snorrende drijf riemen. Het is slechts een enkele gasmotor die hier alles drijft, doch men zou meenen, dat er 10 van deze motoren voor noodig zouden zijn. Het is hier dat iemand kan rien hoe geleerd wordt z'n handen te gebruiken. Tot de fijnste instrumentjes kunnen hier kant en klaar worden afgeleverd en enkele specimina, die we mochten aanschouwen bewezen dat dit inderdaad zoo is. Kranig werk van jongens op nog betrekkelijk jeugdigen leeftijd, en een woord van groote waardeering voor het ondor-

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5