il LAGE PRIJZEN S. PRINS, Brand TAXI Adoeïtmen doe SCHAATSEN EN MAHDEIMS EKIKliPE WINKEL WIJ Machinaal slijpen van schaatsen MAARTEN SMIT Modehuis s. Last van Uw zenuwen? in de Spoorstraat Betrekkingen TE HUUR verschebokscharren I Groote sorteering pulflovers mutsen garnituren Koningstraat 88 HEDEN OPENING VAN DE IJSBAAN BIJ DE DONKERE DUINEN (bij SCHIPPERS) BEL OP: één - twee - drie (123) gevraagd. gevraagd IJsclub De Eendracht Ijsbaan aan de Korte- vliet geopend Entree tot 5 uur n m. 15 ct. 'sAvonds verlichte baan Entrée 15 ct. Aiacitcsit t.n ie Meidmch 'Camnt Zorgt toch voor regelmatige gewichtsafname! GROOT III. S. F. Btl-IMSQUÉ Radiateurhoezen Antivries Autakachels Voorruitverwarmers Sneeuwkettingen en Winterolie LAFÈBER Bij ZWAGERMAN KOEGRAS - TEL. 2 AOVERTEEREH DOET VERK06PEN EERSTE FRIESCHE KUNST. REN- en NOORSCHE- SCHAATSEN SLIJPERIJ R. MOPPERT, HOOGSTRAAT 110 BonKora-Depót TE KOOP aangeboden KANAALWEG 194, SPOORSTRAAT 15, hoek Spuistraat Mijnhardt's Zenuwtabletten Winterverdriet. Rotterdamsche Bankverecniging N.V* Interview met dr. P. C. Boutens. Stoomvaartberichten De Heer en Mevrouw SPEEKENBRINKCR E VEL geven kennis van de geboorte van hun Dochter MARIANNE HENRIETTE. Den Helder, 26 Januari 1937. Singel 78. Tijd. St Lidwina Stichting. GÉRARD VAN SWELM en DINY MULDERS hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen Huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op Dinsdag 9 Fe bruari a.s. te 10.30, in de Kathe drale Kerk St. Bavo te Haarlem. Amsterdam Z., Van Eeghenstraat 17 bv. Haarlem, Emmaplein 32. 26 Januari 1937. Ruime 5- en 7-persoons wagens Buitenritten zeer goedkoop ook zonder chauffeur Alleen SNIJDERS, Langeslraat 69 B.z.a. net BUITENMEISJE, voor d. en n., liefst met huiselijk verkeer. Adres: Bureau van dit blad. Op de Stoomwasscherjj „Insu- linde", Rijksweg, kunnen eenige Meisjes geplaatst worden. Aanbiedingen aan kantoor. Te huur gevr. omstreeks Maart Mei WINKEL in Spoorstraat. Br. met volledige cond. onder No. 23, aan 't Bureau v. d. blad. GR00TESORTEERING LAGE PR IJ ZEN Uw spiegel verraadt precies Uw voor komen. ook al stelt U zich gerust met de gedachte, dat Uw dikte toch nog wei meevalt! En het kon zoo gemak kelijk anders zijn, wanneer U dok maar een kuur deed met BonKora, de prettige, veilige, snelle, gemakkelijke vermageringskuur in vloeibaren vorm. U zult dan reeds spoedig zien. dat Uw dikte regelmatig afneemt en de elegante lijnen van Uw figuur naar voren brengt. Probeer vandaag nog BonKora i HOGE SCHAATSSCHOENEN, bruin leder, 1.95 p. p. by OOST, Koningstraat 31. Ter overname aangeboden een ruime 7 persoons FIAT, ook ge negen te ruilen. Brieven onder No. 24, aan het Bureau van dit blad. Te koop een JONGE HERDER, 3 mnd. oud, zwart dek. Adres: Bureau van dit blad. noteeren de laagste prijzen voor Winterartikelen als 30 JANUARI Entrée Gecostumeerden 30, ongecostumeerden 60 ct. (bel. inb.] Weststraat 89 Natie bewerking erkrijgbaar bg alle Apothekers en Drogisten Prijs per flacon f 2.25. In dien nog niet bjj Uw Apotheker of Drogist verkrijgbaar, zend dan post wissel of op Giro 263663, waarna franco toezending omgaand volgt. Zend mjj gratis uitvoerige in lichtingen over BonKora. Naam Adres Stad: 17 I-C. BonKora verkrijgbaar bij: M. DE RIDDER—MEYER, Spoorstraat 100. Drogisterij JOH. HAM, Spoorstraat 72. C. W. SPIERENBURG, Van Galenstraat 61. Entrée 20 cent - Kinderen 10 cent - Parkeeren vHJ De Ondernemers SCHAATSEN Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Buisje 75 ct» By Apoth. en Drogisten. De heer Noordgk het woord verkrygende, deelde mede, dat hij met genoegen de uitnoo- digitig had aanvaard om deze tenstoonstelling ta openen en dat men juist my daarvoor heeft 'aangezocht zal niemand vreemd vinden, im mers als keuringsveearts sta ik in voortdu rend contact met de slagers in deze gemeente. Met zeer veel genoegen heb ik dan ook 't ver joop v. d. cursus in 't gameeren van vleesch- gevolgd. Ik kreeg daarby de overtuiging, dat de Texelsche slagers er ernstig naar streven, om met hun tijd mee te gaan. Wanneer het vleesch niet zindelijk wordt behandeld bestaat •de mogelykheid dat vleeschvergiftiging op treedt. En al voert men nu wel eens 't argu ment aan, dat hier gedurende de laatste 100- jaar nog nooit (ondanks ouderwetsche behan deling vroeger) eengeval van vleeschvergifti ging is voorgekomen. Dit argument is evenwei niet steekhoudend. In herinnering ligt nog by sommigen 't ernstig geval van vleeschvergifti ging, dat in den kop van Noord-Holl. heeti plaats gehad na de slachting van een paard, waardoor alleen in Schagen een 80-tal perso nen ernstig ongesteld zijn geweest. Wanneer hier één zulk een geval zou voorkomen, zou men wel voorgoed met den keuringsdienst ver zoend zijn. De Wet is op 't gebied van de zindelijkheid van de slagers zeer streng, gelet moet worden op de werkplaatsen, winkels, materieel en ook op de kleeding. Ik kan tot mijn genoegen ver klaren, dat de Texelsche slachtplaatsen en winkels alle in goeden staat verkeeren. Toen 1 Oct. 1923 ook hier de wet in werking trad, zijn alle gevestigde bedryven overeenkomstig de wettelijke bepalingen grondig gewijzigd, terwijl de nieuwe bedrijven overeenkomstig de hygiënische voorschriften zijn gebouwd. Er moet daarbij o.m. rekening worden gehouden met licht, luchtverversing, en vooral ook met vloeren. Het slagersbedryf heeft hier in den loop der laatste jaren een grooten omvang aangeno men, als men nagaat dat hier voor ongeveer 70 jaar soms slechts een rund in de twee of drie weken werd geslacht, omdat er door zoo veel ingezetenen een varken werd gezouten voor den winter en dat er nu jaarlyks enkele honderden runderen en meer dan 1000 varkens worden geslacht. Vroeger vond men alleen sla geryen te Den Burg en te Oosterend, nu op alle dorpen, uitgezonderd te De Waal. Ten slotte wees de heer Noordijk er op, dat de noodslachtingen door een in dienst van de vereeniging voor noodslachting zijnde persoon worden behandeld en afgeleverd, zoodat men nooit van Texelsche slagers vleesch kan krij gen van ten deele afgekeurd vee. Hiermede verklaarde spr. de tentoonstelling voor ge opend. V Nog voerde de heer v. Westen daarna het woord, waarbij hij o.a. mededeelde, dat de tentoonstelling door hem is georganiseerd. Spr. leidt dit jaar een zestal cursussen, 't is gewoonte, dat iederen cursus met een ten toonstelling wordt besloten. Men had met Den Helder willen samenwerken, doch dit ging be zwaarlijk. Wij hebben na afloop der officieele opening de verschillende werkstukken eens bezichtigd, met verschillende maakten velen reeds kennis voor de tentoonstelling in de étalage's. Er waren evenwel ook bizonder intressante nieuwe werkstukken bij. 't Garneeren met vet in verschillende kleuren doet meer denken aan 't banketbakkersbedrijf dan aan slagerswerk. Bizonder wordt de aandacht getrokken door een vuurtoren, geheel van vet vervaardigd. Terwijl de vleeschschotels, bewerkt met gela tine, den lekkerbek doen watertanden. Naast de slagervakexpositie is een stand be trokken door de firma C. R. Keijser met ge mengde veevoeders en zaaigranen, door den heer De Wilt met electr. apparaten ook op 't gebied van 't slagerbedrijf en elëctr. verlich- tings-artikelen, ook is er een keurigenstand met slagersgereedschappen van de firma An- driessen, terwijl er ook nog een stand komt van de firma Kalker met specerijen. De jury heeft gisteren de volgende prijzen toegekend Eereprijs Jn. Bruin, Oudeschild, le prijs A: E. Boekei, Oudeschild. Ie B: S. Dros, Oosterend. 2e A: J. v. Heerwaarden, Den Burg. 2e B: N. Ran, Den Burg. 3e A: F. Visser, Den Burg. 3e B: C. Ran, Den Burg. Door de plotseling ingetreden vorst en den daarbij heerschenden Oostenwind is in het bootverkeer met Den Helder ernstige stag natie ontstaan. In de haven vormde zich reeds een laag ijs, waardoor met het oog op invriezen, de in de haven liggende „Marsdiep", voorloopig naar Den Helder gestationneerd werd. Ook de „Dokter Wagemaker" „overnacht" te Den Helder, zoodat de eerste dienst om 5.50 van Oudeschild vervalt. Door het lage water van vandaag en giste ren bleek het niet doenlijk de diensten van 10 uur en 12.20 van Den Helder door te laten gaan, zoodat er slechts tweemaal verbinding met den vasten wal was. Buiten den dyk werd druk naar wulken ge zocht; op den afslag van gisteren werd 260 kg aangevoerd, die 21 tot 23 ct. p. kilo deden. De visschery ligt hier geheel stil, zoodat door velen hier naar het einde van de winter periode wordt uitgezien. inlevering versch spek. De Nederlandsehe Veehouderijcentrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van Maandag 1 Februari a.s. de inlevering van versch spek te Oss niet meer moet geschieden bij Zwanenberg'sfabrieken N.V. doch tot nadere aankondiging by de N V. Hartog's Fabrieken aldaar. (Adv.) Hedenmorgen te even voor half negen brak brand uit in het café van den heer Bakker, Spoorstraat no. 31 (Café Woud). Vermoedelijk door te groote hitte van de kachelpijp, die door de zoldering loopt, heeft het houtwerk tusschen de zoldering en eerste verdieping vlam gevat. Zoodra men het vuur, dat reeds door de zoldering heengevreten was, ontdekte, werd de politie in kennis gesteld, waarna oogenblikke- lijke inspecteur Schipper met eenige man schappen en het slangewagentje uitrukten. Zoodoende zou het mogelyk geweest zyn reeds enkele minuten na het ontstaan van den brand, water te geven, doch het bleek, dat de straalpijp niet op de straatkraan paste. Even later arriveerde de motorbrandspuit, gevolgd door de politie en een aantal ge meentewerklieden. Energiek werd nu de blussching ter hand genomen met een tweetal spuiten, welke bei den gevoed werden door de waterleiding. De motorbrandspuit behoefde geen dienst te doen. Hoewel er zich aanvankelijk nogal vrij veel rook ontwikkelde, bleek toch, dat de brand ach ernstiger had laten aanzien dan zij in werkelijkheid was. Te kwart voor negen al thans was men het vuur dan ook goeddeels meester. Er was groote belangstelling van de zijde van het publiek, dat zich niet bleek te storen aan de hevige koude, die er heerschte. Door de politie werd het evenwel op behoorlyken afstand gehouden, zoodat de blusschiing geen hinder ondervond. Op het terrein van den brand waren o.a. aanwezig burgemeester Ritmeester, commis saris Van der Hoeven, de heer Dokter, en de inspecteurs van politie. Naar wij vernemen is de heer Bakker ver zekerd. Er is vrij groote waterschade. Aan het Jaarverslag over 1936 der Rotter damsche Bankvereeniging N.V. ontleenen wy het volgende: Het belangrijkste feit in de financieele ge schiedenis van het afgeloopen jaar was zonder twijfel het losmaken van den gulden van het goud. Onze munt, los van het goud, toont eerst recht haar innerlijke kracht; het ingesteld ega lisatiefonds heeft moeite om den gulden niet boven een zeker peil te laten stijgen. In den loop van het jaar begon, ook in ons land, een kentering te komen in het economisch leven; vooral in de scheepvaart en den scheeps bouw kwamen de teekenen van verbetering duidelijk aan den dag. Het prijsgeven van de muntpariteit heeft deze opwaartsche beweging te onzent versterkt; het heeft veelal een stimu- leerenden invloed uitgeoefend op handel en be drijf, die zich reeds sterk hadden weten aan te passen. In de economische opleving speelt de herbe wapening een rol van beteekenis. Werkelijk ge zonde algemeene opleving kan het zij hier nog eens herhaald eerst worden verwacht, indien aan de volgende drie voorwaarden is vol daan: een stabiele internationale politiek, een stabiele internationale muntverhouding en een stabiele internationale handelspolitiek, bevrijd van hooge douanerechten en contingenteerin- gen. De ingrijpende gebeurtenissen op financieel gebied hebben in het laatste kwartaal levendig heid gebracht in het effecten- en emissiebe- drijf. Daarentegen is de wisselmarkt, sedert de operaties van het egalisatiefonds aanvingen, vrijwel verstijfd. De rente ging in het afgeloo pen jaar op en neer naar gelang men gevaren zag voor de goudblok-valuta's; sedert het goud ook hier te lande werd losgelaten, is de geld markt zeer ruim geworden. De vraag naar nieuw crediet bleef beperkt. Onze rentewinst is ongeveer gelijk aan die van het vorig jaar. Alles bijeengenomen zijn de resultaten van onze instelling over het afgeloopen jaar zeer bevredigend te noemen. De algemeene omstan digheden politiek en economisch bren gen ons echter er toe U in overweging te geven wederom een uiterst voorzichtig beleid te vol gen en belangrijke bedragen aan onze reserves toe te voegen. Indien onze voorstellen, die de instemming van Commissarissen hebben, ook Uwe goed keuring wegdragen, zal na de gewone storting In het Pensioenfonds en een afschryving op ge bouwen van ruim 578.000 een bedrag van 1.000.000.— aan de gewone reserve en 1.500.000.— aan de bijzondere reserve voor mogelijke risico's worden toegevoegd, waarna een dividend van 5% kan worden uitge keerd. Balans: Debet zijde: Kas, Kassiers en Callgelden 30.234.572.64; Wissels 75.477.907.95; Banken en Bankiers 37.757.711.89; Prolongatie en voorschotten tegen eff. 36.990.707.08; Eff. 1.298.780.65; Syndicaten 52.880.10; Deelnemingen in finan cieele instellingen 616.078.42; Debiteuren in rekening courant 98.298.902.80; Vorderingen wegens gestelde borgtochten 17.630.984.80; Gebouwen 4.250.000—; Te leveren fondsen 2.139.540.34. Creditzijde: Kapitaal 45.000.000; Reserve 15.500.000; Geadviseerde Wissels 1.730.674.04; Geaccep teerde Wissels 19.389.569.41; Door derden geaccepteerd 2.196.132.28; Deposito's 38.133.532.55; Crediteuren in rekening-cou rant 160.370.179.99; Te ontvangen fondsen 1.637.723.19; Gestelde borgtochten 17.630.984.80; Saldo in verband met termijn zaken 434.346.88; Dividend 1936 2.475.000; Saldo op nieuwe rekening 249.923.53. Winst- en Verliesrekening: Het winstcijfer van wissels en rente bedraagt 7.319.972.18; Provisie 4.632.139.32 en dat der Effecten en Syndicaten 569.726.70. De Debetzijde der winst- en verliesrekening vertoont de navolgende cijfers: Bedrijf sonkos- ten 5.843.417.86; Pensioenfonds 475.888.28; Afschrijving gebouwen 578.545.84; Reserve 1.000.000.Bijzondere reserve tegen moge- lyke risico's 1.500.000.Dividend 5% ƒ2.475.000.Dividend- en tantièmebelasting 265.671.75; Tantièmes 193.500.—; Saldo op nieuwe rekening 249.923.53. De trein rolt door een by uitstek Hollandsch landschap. Windmaaiende molen-wieken, pa- rallel-loopende sloten, die aan den einder ver strakken, koeien, varkens, menschen, die wachten voor een spoorwegovergang, het zijn slechts flitsen. De interviewer in spé constateert met een schok dat hij dichterlijk gaat worden, maar hij is toch niet dichterlijk. Neen, maar hy gaat naar een dichter! Leiden, holklinkende sta tionsgeluiden en dan weer verder. Hoe zal dr. Boutens zyn? Wat moet ik ook al weer vragen? Oh, ja, de rymprent! De interviewer bereikt via de gerieflijke Haagsche tram Laan Copes. Even kyken, oh hier 43, 45, 47, daar is het 49. „Boutens" staat er kort maar krachtig. Dan zit ik in de eetkamer, ik moet even wachten want dr. Boutens heeft onverwachts bezoek. Een dame en een meisje, die de rijm- prijt niet begrypen... De eetkamer druk van de antiquiteiten. Aan den wand en overal: porcelein. Een hobby van den dichter. Geluid van krakende trappen en dan staat de interviewer tegenover den dichter. Twee dingen trekken myn aandacht, een groote snor en een heerlijk dichtershoedje. Z'n kamer is zooals Ik me dat vaag voor gesteld had. Schilderyen in bonten willekeur door elkaar, 'n schryfbureau met dingen die er niet op hooren, zooals medicijnfleschjes, veel boeken voorts een groote divan als oord van Inspira tie. U zult het wel druk hebben door die rymprent zeg ik voorzichtig. Ik heb het altyd druk zegt ie, nóg voorzichtiger. Ik snap het gedicht vervolgt de inter viewer, om meer te weten te komen. Het gehikt. Ja maar, beste jongen, daar is ook niets aan te snappen! Zeg nu zelf eens, is er iets moeilijks aan? De interviewer heeft een moeilijkheid. Wat beteekent „dat hebt ge goed en vroom gedaan" Juliana heeft laten zien, dat haar hu welijk geen gedwongen zaak was en boven dien is ze gaan trouwen op een leeftijd die de goede is voor een huwelyk. Meneer Boutens vertelt U nog eens wat betreffende de rijmprent. De regeering heeft mij vier dagen den tijd gegeven om een gedicht te maken voor personen van 619 jaar. Wat doe je nu? Een gedicht maken voor zesjarigen. Dan beloop je de kans dat de ouderen zeggen dat het fauw is. Dus heb ik een gedicht gemaakt voor hen van 19 jaar. Immers, die van 6 worden 19, may die van 19 geen 6 meer. Uw meening over dat „niet snappen?" Je kunt het vergelijken met het volgen de. Als er ergens een groot feest is, byv. een kermis, dan komen er uit alle deelen van het land menschen die eens willen laten zien wat zy wel kunnen. Nu myn gedicht. Uit alle dee len van het land komen de lieden, die eens willen laten zien hoe zy er over denken en wat zij wel kunnen. Voél je? Je begrypt nu natuuriyk meteen dat ik me er niets van aantrek! Zoo kreeg ik byv. een brief uit Gro ningen van leeraren die vroegen of ik met „gemeene dooden" misschien o.a. Prins Hen drik bedoelde! De interviewer schryft, begint lont te ruiken. Meneer Bontens ontbreekt er niet iets aan dat gedicht, het eindigt in mineur. Dat heb je goed gezien. Inderdaad ont breekt er iets aan dat gedicht. „Iets," meneer Boutens? Goed dan. Op de plaats waar nu die J en B staan behoorde een slotvers te staan. Ik heb een slotvers geschreven, maar de regeling heeft het eenvoudig geschrapt. De interviewer gaat gewaagd doen. Zoudt u een llefhebbery-journalistje het groote genoegen willen doen, dat slotvers te dicteeren Natuuriyk wil ik dat zegt hy, en via vele malen „wat zegt u?" en „wilt u dat nog eens herhalen? komt het slotvers op myn papier: „Zooals de nachtegaal z'n gaai Opvoert aan immer heller toon, Zal myn verrukking lichterlaai Den wieg omringen van uw zoon Het kind van liefde op Hollands troon." De interviewer grynst. Is dat even een bui tenkansje. Daar schreef me dr. Boutens, dat hy over het gedicht niets kon zeggen, en hier dicteert hy me het slotvers! Dr. Boutens vermoedt wat in me omgaat. Je zou het toch wel te weten zyn geko men, het geheel wordt n.1. in toon gezet en door Jo Vincent in A'dam gezongen. Het is m'n tyd geworden, by het opstaan laat hij me een exemplaar van wylen Slauen- hof's „Een eerlyk zeemansgraf" 'zien. Voorin staat met een zwakke, zieke hand: „Aan myn vriend dr. P. C. Boutens", en onder de handteekening van Slauenhof. 't Was vlak voor z'n dood zegt Boutens het zwakke handschrift verklarend. Ik help hem in z'n jas. Kijk maar eens, wat de post voor me heeft vraagt ie. Ik lees de afzenders. Eén met „de leerlingen van 4a Leiden". Ho maar zegt Boutens, ik weet 't alweer. We besluiten loopende naar 't station te gaan. Dan gaan we, de handen in de jassen, gebukt tegen den wind in. De man naast me vertelt hoe hy zich iederen avond met grappige Engelsche verhaaltjes in slaap leest, hoe hy het Haagje vindt. Ik kijk hem tersluiks aan dezen grysaard, die toch zoo jong is. Helder steekt het Paleis tegen den donker af. Een vrachtauto ziet prooi in ons. We sprin gen op zy eu dr. Boutens merkt op, dat de voetgangers tegenwoordig niet meer gelden. By het station nemen we afscheid, ik bedank hem nogmaals en dan gaat hy weg, een beetje gebogen, om door den menschenstroom op geslokt te worden. Een eenvoudig mensch, Neêrlands groote dichter! PIET DEKKER. Stoomv. My. Nederland. Enggano, u., pass. 26 Jan. Dungeness. Tajandoen, t., 27 Jan. te Batavia. Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij. Atlas, 25 Jan. te Curagao. Baralt, 16 Jan. v. Curagao. Boskoop, t., 26 Jan. v. Cristobal. Ceres, pass. 26 Jan. Ouessant. Rotterdamsche Lloyd. Blitar, 27 Jan. te Rotterdam. Buitenzorg, 27 Jan. te Batavia. Indrapoera, u., 27 Jan. te Singapore. Slamat, t, 27 Jan. v. Colombo.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7