Be watercatastrofe in Aierika DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Wyshinski eischt de doodstraf Frankrijks eeuwige angst De Britsche De strijd om het Duitsche kind troonopvolging Wauters, opvolger van Hei water daalt Vandervelde Buitenlandsch Overzicht Engelands verdedigings systeem UITGAVE! N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 V R IJ D A G 29 JANUARI 1937 65e JAARG. No. 7912 Echter nieuwe regenval verwacht Het Radek-proces BELGIE Bewapeningswaanzin Grieksch stoomschip nabij de Noordhinder in nood HELDERSCHE COURANT Honderdduizenden bewoners van de dalen ivan Ohio en Mississippi hebben gister met yreugde kunnen constateeren, dat het wa ter allengs daalt. Het was een verademing na dagen van panischen angst en verschrikkelijke drei ging. Vast staat, dat tot dusver 235 personen bij de overstroomingsramp om het leven zijn gekomen, doch ongetwijfeld zullen, zegt Gn. Press, de lijken van nog tallooze andere slachtoffers worden aangetroffen, zoodra het water tot normaal niveau zal zijn gedaald. Het gigantische evacuatie-plan, waarom trent gister melding werd gemaakt, is geheel uitgevoerd. Alle steden en dorpen, die in een omtrek van tachtig kilometer links en rechts van de Mississippi zijn gelegen, zijn ontruimd. Het betrof hier een afstand van niet minder dan 2300 kilometer, van Cairo tot New Or- leans. De influenza en longontsteking breiden zich op tal van plaatsen verder uit en nemen allengs een epi demisch karakter aan. Het gevaar voor typhus en dysen- tery blijft eveneens nog steeds groot aangezien geen zuiver drinkwater te bekomen is. Het is den ingenieurs gelukt, Cairo voor een algeheele verwoesting te behoeden. Niettemin zijn de dijken, welke enkele mij len ten Noorden van de stad zijn .gelegen, doorgebroken, tengevolge waarvan twee dorpen volkomen zijn overstroomd. Vooral in Cincinnati en Pittsburgh is het water aanzienlijk teruggeloopen, terwijl ook bij Louisville een lichte daling viel waar te nemen. In den staat Indiana is het water echter weer gestegen, zoodat andermaal tien dor pen moesten worden ontruimd. In allerijl heeft zich een groot aantal hulpmanschappen derwaarts begeven, teneinde het gevaar zoo veel mogelijk te bestrijden. De burgemeester van Memphis heeft alle volmachten bekomen, teneinde de door hem noodzakelijk geachte maatregelen te treffen. Duizenden vluchtelingen uit allerlei streken hebben in de stad een toevlucht gezocht. Memphis vormt dan ook het hulp-centrum voor het overstroomde gebied van de Bene- den-Missisippi. Manschappen van het Roode Kruis hebben rond de stad een tentenkamp ingericht, waar 500.000 vluchtelingen kunnen worden opge nomen. Nieuwe regenval verwacht. Ondanks het feit, dat het water van de boven Ohio langzaam terugloopt, wordt een verergering van den overstroomingsramp gevreesd, daar nieuwe regenval voorspeld is en de Mississippi steeds meer water toe gevoerd krijgt. Met koortsachtige haast ver sterkt men de dijken van de Mississippi en zelfs veroordeelden helpen hierbij de troepen en vrijwilligers. Tot dusver zijn 500 dooden geteld, doch men gelooft dat ziekten boven dien nog duizenden slachtoffers hebben ge- eischt, waarvan vele begraven zijn zonder dat men hun identiteit heeft kunnen vast stellen. Pas over eenige weken zal men pre cies kunnen zeggen hoe groot het aantal dooden is. Men is van meening, dat het mil- liarden dollars zal kosten om de getroffen ge bieden weder in orde te brengen. Te Cincin nati wordt de schade geraamd op 10 tot 15 millioen dollar en te Louisville op 100 mil- lioen. DE BEKLAAGDEN ONBEWOGEN. Na de beëindiging van het plei dooi, dat vier-en-een-half uur duur de, eischte, naar Un. Press meldt, de procureur-generaal van de Sovjet- Unie, A. I. Wyshinski, in het op zienbarende politieke proces, dat daar gevoerd wordt, tegen alle ze ventien beklaagden de doodstraf. Bij het stellen van dezen eisch verklaarde Wyshinski: „De wet eischt in geval de schuld bewezen wordt, den dood door den kogel, welke straf alleen onder verzachten de omstandigheden gewijzigd kan worden". Alle beklaagden hoorden den eisch onbewogen aan. In de voor de toe hoorders bestemde ruimte werden de woorden van den procureur-gene raal met luid applaus onderstreept. Het requisitoir. In zijn requisitoir van gisteren, zeide Wyshinski, dat het proces als een schijnwer per licht heeft gebracht in alle meest duiste re en afschuwwekkende hoeken van de Trotzkistische onderwereld. Hij wees er op, in welk een verschrikkelijken afgrond het contra-revolutionnaire Trotzkisme tenslotte onherroepelijk verzonken is en hoe het reeds lang tot de ergste baanbreker van het inter nationale fascisme is geworden. Wysjinski laat dan de verschillende be klaagden de revue passeeren. Eerst de min der belangrijke en daarna' de leiders Pjata- kow, Radek en Sokolnikow, waarvan hij een uitvoerige DOlitieke biografie geeft. Na er °P gewezen te hebben dat de beklaagden zich voor ieder als een politieke partij trachtten voor te doen, verklaarde Wysjinki: men kan zich er gemakkelijk van overtuigen, dat dit geenszins een politieke partij is, doch een bende misdadigers, die het agentschap van een buitenlandsche spionnagedienst vormt. Herinnerend aan de talrijke slachtoffers hun ner sabotage, riep Wysjinski uit: hier voor u zitten de moordenaars. Met deze bende moordenaars, brandstichters, roovers, spion nen, saboteurs en documentenvervalschers kan wellicht de middeleeuwsche camorra vergeleken worden. Wysjinski geeft dan een opsomming van de verschillende punten van het program ma van het Trotzkistische anti-sovjet cen trum o.a. samenwerking met het fascisme, openlijke erkenning van de noodzakelijk heid der restauratie van het kapitalisme in de sovjet unie en de these betreffende den nederlaag des sovjet-unie in den oorlog. Op sterke bewapening drongen. aange- Gisterenochtend 9.35 uur is de kamer bij eengekomen ter bespreking van de lands verdediging. De links-republikeinsche afgevaardigde Beauguitte vroeg, volgens Havas, wat Frank rijk stelde tegenover de strategische we gen, welke Duitschland aan zijn Westgrens bouwt. Hij verlangde, dat in het grensge bied autowegen worden aangelegd van mins tens 12 meter breed. Oud-minister De Chappedelaine achte het noodig, dat Frankrijk den verloren tijd in de aanvulling van de oorlogsvoorraden in haalt. Tevens verlangde hij, dat het we genstelsel verbeterd wordt, teneinde de mo bilisatie te vergemakkelijken. In het verder verloop van de de batten over de landsverdediging vroeg de links-democratische afge vaardigde Coquillaud waarom men in Frankrijk zes jaar noodig heeft om een kruiser te bouwen, terwijl men dit in Duitschland in drie of zelfs in twee jaar doet. Spreker spoorde de regeering aan, deel te hemen aan den bewapeningswedloop. Vervolgens sprak de radicaal-socialist PotUt over de en rnrnWatie van het leger. De grenzen moeten niet al leen worden verdedigd door een defensie systeem doch ook moet de mogelijkheid be staan van een bliksemsnel beantwoorden van een plotselingen aanval. Verder drong hij aan op een verbetering van de militaire opleiding en een verbete ring van het materieel. Nadat tenslotte nog Wiedeman Goiran had aangedrongen op een verbetering van het materieel van de luchtmacht, werd het debat opgeschort tot hedenmiddag half 4. De Maginot-linie niet voldoende Quenette, onafhankelijk republikein, sprak de meening uit, dat de Maginot-linie niet voldoende is, omdat de vijand er iri het Noorden omheen kan trekken. Daarom moet er een mobiele, sterke strijdmacht zijn, die tegenaanvallen kan doen. Er moeten tal rijke aanvalswagens komen. Nar aanleiding van een opmerking van één der afgevaardigden zette minister Cot dan uiteen, dat hij voorstander is van het in de practijk brengen van eenheid der luchtafweer in het land Frédéric Dupont van de republikeinsche federatie verklaarde vervolgens, dat naar zijn meening de luchtmacht in Frankrijk niet sterk genoeg is. Daladier bestreed dit. Dupont verweet de Fransche luchtmacht niet zoo actief te zijn als de Duitsche en Italiaansche. Voorts verweet spr. den minister van lucht vaart gevolg te geven aan inblazingen van het communistisch orgaan „Humanité" het geen minister Cot weerlegde. De rad.soc. afgevaardigde Archimbaud vroeg dan naar de voornemens der regee ring ten aanzien van de Duitsche bewa peningen, waarbij hij vooral den nadruk legde op de kwestie van het troepenaantal a.t in PnUcz-blnnd zoo veel grooter is. Elisabeth Kroonprinses. Het wetsontwerp betreffende het regent schap waarvan de tekst gister is gepubli ceerd, bepaalt, zegt Reuter, dat een regent schap zal worden ingesteld ingeval een vorst den achttienjarigen leeftijd nog niet heeft bereikt, of wanneer de vorst door ziekte niet in staat is zijn functie uit te oefenen. Regent zal zijn de persoon, die in de orde der troonopvolging eerste in rang is. De regent zal niet de bevoegdheid heb ben goedkeuring te hechten aan een wets ontwerp, waarin de orde der troonopvol ging wordt gewijzigd of besluiten worden genomen aangaande denProtestantschen godsdienst. Wanneer de vorst jonger is dan achttien jaar en niet gehuwd zal zijn moe der regentes zijn. Kroonprinses Elisabeth. Verder voorziet het wetsontwerp in de eventueele voogdij over den persoon van den vorst en in het geval dat de vorst be paalde koninklijke functies kan delegeeren, waarbij is bepaald, dat de bevoegdheid om het parlement te ontbinden niet kan wor den gedelegeerd, tenzij de vorst hiervoor uitdrukkelijk Opdracht heeft gegeven. Havas meldt nader 'ui! Londen dat de mi nister van binnenlandsche zaken gister in het Lagerhuis op een desbetreffende vraag heeft geantwoord, dat de regeering niet het voornemen heeft een wetsontwerp in te die nen om te bepalen dat Prinses Elisabeth de eenige troonopvolgster is, aangezien daar omtrent geenerlei twijfel bestaat. Hulde aan de aftredende. Om twaalf uur gistermiddag heeft Van Zeeland koning Leopold rapport uitge bracht over den politieken toestand met het oog op het aftreden van Vandervelde. De koning heeft het ontslag van Vander velde aanvaard en de benoeming van Ar- thur Wauters, directeur van „Le Peuple" als diens opvolger goedgekeurd. Het kabinet is vanmiddag te kwart voor twee onder presidium van Van Zeeland bij eengekomen. De mnister-president heeft tijdens de zit- ting een verklaring afgelegd over het aftre den van minister Vanderveld. Hij zeide, dat er nooit een tegenstelling had bestaan tusschen Vandervelde en de regeering op belangrijke punten en dat alle door het kabinet genomen besluiten met algemeene stemmen aangenomen waren. Niettemin heeft minister Vandervelde, om in de lijn te blijven van de nationale een heid, bij zekere maatregelen, waartoe door de regeering werd besloten, zijn gevoelens geweld moeten aandoen. De gewetenscrisis, waarmede Vandervelde sinds verscheidene maanden te kampen had, kon niet zonder gevolg blijven voor de wijze waarop hij tegelijkertijd zijn eigen taak en de ontwikkeling van de regeeringsactie zag. De schakeeringen, die aan den dag traden tusschen zijn eigen opvattingen en de ge dragslijn, die spr. noodzakelijk achtte voor een nationale regeering, werden duidelijker Onder deze omstandigheden herhaalde Vandervelde zijn verzoek tot ontslag, dat hij tevoren reeds had gedaan. Voortgaande bracht de premier hulde aan Vandervelde, waaraan hij toevoegde, dat Vandervelde van opvatting is, dat niets is gewijzigd in de diepgaande redenen, die de drie groote partijen verplichten, haar sa menwerking in het belang van het land voort te zetten. EEN NIEUW BRITSCH BOMBARDE MENTSVLIEGTUIG. Op het oogenblik worden de proefnemin gen met den eendekker „Arrow" voortge zet. Men beschouwt dit toestel als een van de zwaarste tot nog toe gebouwde bombar dementsvliegtuigen. Alles is gereed om f it type vliegtuig in serie te fabrieeren. Wij hebben van de week mogen wijzen op eenige lichtteekenen aan den overigens nog dreigenden Europeeschen politieken hemel. Daar was bij verschillende groote mogend heden het verlangen naar toenadering. Het gunstige commentaar van Duitschland, op de redevoering van den Franschen minister president, Blum, was een van de verschijn selen daarvan. We hebben nog op andere kenmerken gewezen. Het was verheugend deze klanken te mogen beluisteren in het Europa-orkest, dat overigens nog zoo somber van toon is. Vandaag moeten we wijzen op eenige ver schijnselen, die niet bemoedigend zijn en geen reden geven tot optimisme voor de toekomst. We bedoelen de bewapeningswaan zin, die deze week op nieuw de aandacht vroeg, door de stappen die afgevaardigden in de Fransche Kamer, zoowel als in het Engelsche Lagerhuis hebben gemeend te moeten doen, om bij hun regeeringen op een versnelling en uitbreiding der bewapening te moeten aandringen. Als oorzaak daarvan moet beschouwd worden de Duitsche bewa pening, terwijl de ervaringen in Spanie er waarschijnlijk ook niet vreemd aan zullen zijn. Nu bewapenen Frankrijk en Engeland na tuurlijk... defensief, en Duitschland doet dat ook. Rusland en Italië bewapenen zich, naar zij beweren, met hetzelfde doel. Maar onder- tusschen wordt Europa een kruitvat en de geringste uitbarsting kant een lont erin wer pen, die tot de zoo gevreesde en ontzettende uitbarsting leidt. In beide landen (Frankrijk en Engeland), zoo schreef de Nw. Rott. Crt. gisterenavond, vervult het de bevolking met zorg, dat de particuliere wapenindustrie niet meer in staat is het tempo der bewapening bij te houden. In Engeiand heeft de vliegtuigin dustrie het voor de plannen benoodigde aan tal vliegtuigen niet kunnen leveren. Sir Tho mas Inskip heeft een overzicht gegeven van den stand der uitbreiding van het productie apparaat. De Fransche ministerraad gaat nog dras tischer te werk. Dinsdagmorgen besloot hij tot de onteigening van vliegtuigfabrieken, terwijl hij tegelijkertijd een decreet goed keurde, waarin de financieele deelneming van den staat in wapenfabrieken wordt ge regeld. Dat is een somber beeld. De N. R. Crt. zegt, in een artikel over de „bewapeningswedloop o.m.: Nimmer was de bewapeningswed loop feller dan thans. Desondanks wordt voortdurend druk geoefend om die snelheid te verhoogen. Dat wijst erop, wat men in sommige landen van de versterking van de weer macht verwacht, hoezeer men in an dere landen een oorlog vreest Men pleegt aan te nemen, dat in een toe- komstigen oorlog het materiaal een veel grootere rol zal spelen dan in vroegere oor logen. Het materiaal, dat thans gebruikt wordt, is van veel ingewikkelder constructie dan ooit tevoren is gebruikt. Sinds den grooten ootlog hebben wij de droevige ervaring moeten op doen, dat nieuwe technische vindin gen en verbeteringen voor alles in de weermacht worden toegepast. De invloed van de techniek op de effec tieve kracht van de weermacht is dan ook zeer groot. De strijd tusschen aanvals- en af- weerwapen wordt in belangrijke mate door de techniek beheerscht. Dit kan zijn invloed op de wapeningspolitiek der landen niet missen. Verkiezfngsboodschap van Baldwin Baldwin heeft den conservatieven candi- daat, Grant Ferris, voor de tusschentijdsche verkiezing in St. Pancras een boodschap ge zonden, waarin hij o.m. het volgende zegt: BALDWIN. „De op het oogenblik overheerschende kwestie is het behoud van den vrede. Voor het waarborgen van onze veiligheid is het van essentieel belang, dat wij een machtiger verdedigingssysteem hebben, ofschoon wij allen gelooven, dat de tijd nabij is, waarop wij de andere naties zullen kunnen overre den een overeenkomst aan te gaan betreffen de gemeenschappelijke bewapeningsvermin dering. De nationale regeering heeft in den afge- loopen tijd niet zonder succes voor den vrede gewerkt. Terwijl andere overijlde oplossin gen kunnen bepleiten, zooals inmenging in den Spaanschen burgeroorlog, wenscht de nationale regeering voor den toekomstigen vrede te werken. Het land immers is noch voor het fascis me, noch voor het communisme gemaakt en wenscht geenszins te worden betrokken in een conflict tusschen deze twee extremisti sche ideologieën: Twee sleepbooten derwaarts ver trokken. Het Grieksche stoomschip „Phaeton", ge bouwd in 1913, groot bruto 4168 en netto 2570 registerton, toebehoorende aan de reederij N. G. Livanos te Piraeus, varende met be stemming van Nechochea naar Antwerpen, vroeg gisteren dringend sleepbootassisten- tie. De positie van het schip was 51 graden 32 minuten noorderbreedte en 2 graden 27 minuten oosterlengte, d.i. ongeveer nabij het lichtschip Noord-Hinder. De sleepbooten „Noordzee' en „Goliath" uit Vlissingen zijn onmiddellijk naar het schip vertrokken. De zee was zeer onstuimig en er staat een zeer krachtige oostenwind. Naderhand bleek, dat het schip geen sleep boothulp meer noodig had. Het had aan den grond gezeten, doch was op eigen kracht, zonder lekkage op te loopen, vlot gekomen. Het stoomde op eigen kracht naar Antwer pen; de sleepbooten keerden naar hun ba sis, Vlissingen, terug. Kanselverklaringen in de Beier- sche kerken. Zondag J.l. is volgens de Msb. in de R.K. kerken \an de Beiersche hoofdstad Muen- chen van den kansel een verklaring voorge lezen, welke zich uiterst scherp keert tegen de propaganda van nationaal socialistische zijde voor de gemeenschapsschool. De verklaring luidt: „Aan de katholieke ouders van Muenchen. Zondag a.s. vindt te Muenchen de inschrij ving plaats voor de scholen. Reeds in de af- geloopen week zijn de leerkrachten van of ficieel e zijde aangespoord tot het voeren van propaganda voor de gemeenschapsschool. De ouders werden tot dit doel uitgenoodigd, op de scholen te komen of tehuis bezocht. Par tijinstanties kwamen voor de propaganda in actie en zelfs de kinderen werden op onver antwoordelijke wijze in den schoolstrijd be trokken. Wij zouden ons geweten zwaar belasten indien wij in dit beslissend uur zouden zwij gen. Want het is niet waar, wanneer u ge zegd wordt, dat in de gemeenschapsschool de godsdienstige opvoeding even goed ver zekerd is als in de bijzondere school Reeds b.v. heeft men in een ge meenschapsschool te Regensburg den katholieken kinderen het ma ken van het H. Kruisteeken en het vouwen der handen bij het bidden verboden. Reeds heeft men hier en daar het Kruis uit de scholen ver wijderd. Reeds werd van verant woordelijke zijde tijdens een ver plichte bijeenkomst der onderwij- zere te Munchen de grondwaarheid van het christendom belachelijk ge maakt. Aan zulke gevaren een einde te maken is den katholieken ouders een recht en een plicht. Het is hun recht, want de bijzondere school is staatsrechtelijk gewaarborgd. Het is een plicht, want slechts in de bijzondere school zijn alle opvoedende krachten, ook de godsdienstige tot een sterke eenheid sa mengevat en daardoor alleen is de wegnaar een werkelijk godsdienstige opvoeding ver zekerd. Daarom katholieke oudere, laat u niet mis leiden en blijft trouw aan de bijzondere school. Schoolfeesten en spelen en zelfs ge schenken voor uw kleinen mogen u niet weerhouden, den ernst van uw beslissing in te zien. Meldt uw kinderen (Zaterdag a.s.) aan voor de bijzondere school. Meldt de kinderen die reeds de gemeen schapsschool bezoeken, weer aan voor de bijzondere school. Handteekeningen, welke vóór den wettelijken inschrijvingstermijn van u gevraagd worden, zijn wettelijk niet geldig! In het bewustzijn van onze verant woordelijkheid tegenover God en geleid door liefde en zorg voor de katholieke jeugd, spo ren wij u dringend aan: Zendt uw kinderen naar de „bijzondere school"! t

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1