Texel Visscherij Brief voor Indië Dc strijd tegen het ijs* Maandag 1 Februari 1937 Speeltuin-kinderen van afd. „Centrum" vieren feest. Heldersche Courant Hoofdpijn, Kiespijn. ^ef;atomnoSezf Dc propaganda-feestavond van de speeltuinver, „Den Helder"* afd. Centrum, Ingekomen personen Auto geslipt* Ds* van Grasstek overleden* Dure visch? Dóór en vóór de jongelui. Hoewel de eigenlijke officieele uitvoering voor des avonds gereserveerd was, had het bestuur der ispeeltuinvereeniging, en in het bijzonder dat van de afdeeling „Centrum", be sloten Zaterdagmiddag de kinderen van deze afdeeling een specialen jeugd-middag te be zorgen in Mussis Jacrum. Het bleek, dat het enthousiasme voor dezen middag bij de jongeren van jaren groot was. In ieder geval: Musis Sacrum was om kwart over 2 goeddeels gevuld met een even luid ruchtige als enthousiaste schare jongelui, die in spanning de komende dingen zaten af te wachten. Het begon met zingen: diverse populaire wijsjes, die luidkeels gezongen werden met pianobegeleiding. De beide heeren Polak, kin dervrienden par excellence, zorgden voor de note gaie: zoo fungeerde de een met zijn viool als „speelman", terwijl de andere won derlijke rhythmen tooverde uit twee bruine houten ballen, die deftig genoemd worden: „Rumba-shakers". Nadat bewezen was, dat het met de cen trum-stemmen in orde was, ging het doek naar hoogere sferen en kreeg men het eerste optreden der jongelui te zien. Een woord van waardeering mogen wij hier niet onthouden aan het werkelijk bijzonder aardig uitgevoerde decor, hetwelk geschilderd werd door den heer Steeman. Het eerste nummer dat op gevoerd werd, bezat zijn eigen „orkest", d.w.z. wij ontwaarden toeters, bekende en onbekende blaasinstrumenten, piepers, deksels en een triangel. Is het wonder, dat het auditorium dit gezelschap hartelijk toejuichte. Hierna volgden weer andere jongens en meisjes, die het een en andér ten beste gaven, allemaal met pianobegeleiding van Mevr. Corry MoreeDol, ook al een oude bekende in het Speeltuinwerk. Het criterium van den middag was de wed strijd. Een groot aantal jongens' en meisjes traden achter elkaar op, ieder met zijn of haar eigen liedje, voordracht of schetsje. Er waren er bij van 12 en 13, maar er was er ook een van... 2. Een enkele vergat wel eens en kele strofen van zijn nummer, maar dat gaf niets, want we wisten allemaal dat het voor de meesten de eerste kennismaking met de planken was en... dat valt lang niet mee! En de jury zat ernstig dit alles te beluisteren en maakte, maar aanteekeningen. Want op de tafel voor het tooneel, waren de prijzen opgesteld, en het was hiernaar dat veler oogen gericht waren... Zoo tusschen de bedrijven door werd men gefêteerd op fijne koeken en chocolade, iets wat uit den aard der zaak bijzonder in den „smaak" viel (zoowel letterlijk als figuurlijk). En aldus voltrok zich dei,e prettige middag, waarin veel gelachen en veel genoten werd. Het slot bracht de prtjsuitdeeling" ert' met'-'vah vreugde stralende gezichten spoedden de ge lukkigen zich weer naar hun plaats. Er werd nog een liedje gezongen, en toen verscheen de heer Steeman voor het laatst dien middag voor het voetlicht, om een kort woord ten besluit te s-ireken. Een geslaagde jeugd-uitvoering, gewijd aan de jeugd en: verzorgd door de jeugd. Zóó be hoort het! pijnen te verdreven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Het motregentje, dat Zaterdagmiddag uit een grauwe lucht omlaag viel en aldus de illusies van schaatsenrijdend Den Helder den bodem in sloeg, had de straten in ware ijs banen herschapen en niet zonder eenige moeite gelukte het ons dan ook het Musis- gebouw te bereiken, waar een feest in het teeken van de jeugd zou plaats vinden. Want ondanks het feit, dat deze feestavond door de afd. Centrum van de Speeltuinvereeniging voor de ouderen was gereserveerd, was het hier enkel en alleen de jeugd, die hun beste kunnen ten tooneele bracht. Jammer is het, dat zooveel ouders het groote nut om hun kinderen van dit speeltuinverband lid te laten worden, niet inzien. Vooral door dezen propaganda-feestavond bleek ons weer duidelijk, dat het voor kin deren aan het ideale moet grenzen om deel te mogen uitmaken van een vereeniging, die hen niet alleen op zoo aangename wijze bezig houdt met zang en spel, maar hen tevens ook zooveel nuttigs leert. En dan te moeten weten hoe het algemeen bestuur van deze speeltuinafdeelingen financieel maar juist het hoofd boven water kan houden. Het was even acht uur, dat de voorzitter, de heer Steeman, de aanwezigen, in het bijzonder den beschermheer, burgemeester Ritmeester, van harte welkom heette. De heer Steeman wijdt dan eenige woorden aan het clubleven. Het zou sterker kunnen zijn, dan op het oogenblik het geval is, indien de ouders hun volle medewerking maar zouden willen verleenen. De voorzitter noodigt de diverse vaders en moeders, die in grooten getale naar het Musis-gebouw zijn getrokken om hun kroost, de medewerkers van dit feest, in spel en zang te kunnen bewonderen, uit om vooral de jaarvergadering van 8 Februari a.s. niet te verzuimen. Daar kan men nader kennis maken met het werk van de vereeniging. Met het uitspreken van den hoop, dat het voor de aanwezigen een genoeglijke avond mag wor den. besluit de voorzitter dit openingswoord. Wanneer het. doek hierna opgaat, vertoont zich het zangclubje voor de oogen van het publiek. Een gemengd zangclubje van kin deren van 4 tot ongeveer 10 jaar en dat voor het eerst in het openbaar optrad. Onge veer een jaar geleden is de heer H. Hooger- vorst begonnen om de kleinen het noodige muzikale gevoel bij te brengen en zooals hij ons vertelde heeft het heel wat voeten in de aarde gehad, voordat het hem gelukte om de kleinen tweestemmig een lied in te studeeren. Dat dit voor elkaar is gekomen, is voor een belangrijk deel te danken aan de uitstekende pianobegeleiding van mevr. C. MoreeDol. Het was een alleraardigst gezicht om de kleintjes in hun witte blouses en blauwe rok jes op het tooneel te zien. En een hartelijk applaus volgt dan ook na ieder d^r vier gezongen liederen. Vooral het mooie „Slaapliedje" van Schubert, werd keu rig vertolkt. Dan volgt iets uit het A.V.R.O.- album en wel „Als muzikantjes spelen" en natuurlijk het populaire „De IJsman". Het eerste, waarin de kinderen met hun papieren soldatenmutsen en instrumenten van allerlei aard, potdeksels, vegers en blik, toe ters en wat niet al optraden, ontving een dergelijk applaus, dat het nummer herhaald moest worden. Als derde nummer verschijnt hetzangclubje weer op de planken en het is nu het „Wiegenlied" van Mozart, dat genoemd moet worden. Deze dankbare compositie werd door de kleintjes op werkelijk aardige wijze gezongen. Voor de pauze is het nog het geestige stukje „De Bruidsvaart in de sneeuw" van Hendrica van Tusschenbroek, dat opgevoerd wordt. Vlot en vrij spelen de kleintjes hun rol. Bruid en bruidegom zagen er in hun trouwkleed^ wel zeer bekoorlijk uit en dat de kleintjes op de hun eigen enthou siaste wijze hun best deden, laat zich denken. Het is dan het groote nummer „Grootmoeder vertelt", dat na de pauze de aandacht van het publiek gevangen houdt. Een echt gezellig sprookje, dat grootmoeder om het haardvuur gezeten haar kleinkinderen vertelt, wordt als realiteit weergegeven. De aardige décors hier voor zijn door den speeltuin zelf gemaakt, terwijl de kabouterpakjes door de operette- vereeniging „Ons Genoegen" werden afge staan. De aardige dansen, die de feeë:- onder begeleiding van zang en piano op b~ „Blu- menlied' van Lange uitvoeren, ,-erden ingestudeerd onder de bekwame leiding van den heer Polak. Een aardig vlot geheel werd er van dit sprookje gemaakt. Een ge heel, wat bizonder in den smaak van 't publiek viel en dat tevens een waardig besluit van dezen prettigen feestavond was. Na een ver loting van liefst 170 prijzen, waarvan ook de verslagggever het noodige inpikte, werd met het bal een aanvang gemaakt, doch niet nadat de heer Lücker, als voorzitter van het alge meen bestuur, mede als tolk van alle aan wezigen, de afdeeling voor dezen gezelligen avond had bedankt. B. de Kroon, chauffeur, van Leeuwarden, naar Bassingracht 3. J. Nugter, koopman, van Alkmaar, naar Binnenhaven 109. J. B. Oskamp, voorganger evangelisatie, van Velsen, naar Oostslootstraat 64. M. G. van Sermondt—Brands, van Rossum, naar Van Galenstraat 99. Wed. T. Smit—Wolda, van Oldenzaal, naar Californiestraat 44. J. Verhartvan Hamburg, van Maassluis, naar le Goversdwarsstraat 7. G. v. d. Waal, van Oudenhoorn, naar Anje lierstraat 9. R. J. L. van Bijnen, winkelbediende, van Haarlem, naar Weststraat 109. P. Griek, dienstbode, van Texel, naar Visch- straat 68. Jeanette Mozes, van Mörs (Dld.), naar Kru- gerstraat 18. C. Rudolph, onderwijzer, van Rotterdam, naar Ruijghweg 52. Zaterdagmiddag kwamen op den hoek KeizerstraatSpoorstraat een tweetal auto's met elkander in botsing, tengevolge van het slippen op genoemden hoek door een hunner Een der auto's, een taxi kreeg eenige deuken in zijn achterspatbord, de ander kwam onge deerd uit den strijd. J. van 't Hof, zonder beroep, van Teteringen (N.-Br.), naar Schagen straat 8. H. Jongen, schipper K.M., van Soerabaja, naar Fazantenstraat 63. "m"* 'J. Jonker—ScHëffer', van 's-Graven- hage, naar Hector Treubstraat 76. A. J. Keijnvan Lit, van Leerdam, naar Kroonstraat 23. Anna Johanna Willems, van Beverwijk, naar Molengracht 48. B. AlbersPaauw, van Amsterdam, naar B. Ballotstraat 10. G. J. J. Bouman, beheerder der magazijnen De Kooij, van Rotterdam, naar Dahliastr. 96. H. Geelen, chauffeur mecanicien, van Soera baja, naar Van der Duyn van Maasdamstr. 6. B. Groot, mach.-bankwerker, van Alkmaar, naar Oooievaarstraat 82. K. P. Hart, dir. bioscoop-onderneming, van Velsen naar Brakkeveldweg 108. G. J. van KouwenBonte, van Rotterdam, naar Vischstraat 107. P. J. Leenhouts, onderwijzer, van Zuidzande, naar Janzenstraat 1. G. Otterspoor, van Amsterdam, naar Dijk weg 41. R. Reijers, res. 1, luit., van 's-Gravenhage, naar Lombokstraat 1. Margaretha Tiemes, kant.-bed., van Am sterdam, naar Polderweg 57. Wed. H. J. Verburgvan Eek, van Rotter dam, naar Spoorgracht 16. Chr. Verhoeks, dienstbode, van Eindhoven, naar Wachtstraat 32. C. J. Wagemaker, dienstbode, van Hoorn, naar Spoorstraat 31. M. WielaardBinder, van Dinslaken (Dld.), naar Achterstraat 8. C. W. Bottema, officier van gezondheid, van Soerabaja, naar Hoofdgracht 76. A. van Houte, hoofdoff. v. adm. 2e kl., van Soerabaja, naar Singel 146. H. van Schreven, luit. ter zee le kl., van Batavia, naar Hoofdgracht 78. A. J. W. van Baaren, winkelier, van Hengelo (O.), naar Gravenstraat 29. Kl. Bakker, dienstbode, van Alkmaar, naar Spoorgracht 36. J. Brandsma, schilder, van Wonseradeel, naar Parallelweg 54. W. H. Flenterie, matroos le k!., van Vlis- singen, naar Tuinstraat 4. C. Has, timmerman, van Middeiie, naar Brakkeveldweg 62. J. Hoekstra, marinier, van 's-Gravenhage, naar Cronjéstraat 22. Wed. G. Kuiper—Mootj, van Velsen, naar Achterbinnenhaven 65. Tr. Rozeboom, winkeljuffrouw, van Haar lem, naar Oudeschoolstraat la. A. E. Selie, dienstbode, van Hoom, naar Goversstraat 4. Wed. H. BenaventeGrishaver, van Vlissin- gen, naar Kanaalweg 71. Debora Grishaver, van Vlissingen, naar Ka naalweg 71. J. C. d'Engelbronner, luit. ter zee le kl„ van Soerabaja, naar Hoofdgracht 72. J. S. de GeusSpruitenburg, van Nieuwer- Amstel. naar le Goversdwarsstraat 6. G. H. van Gorkum, sergt.-monteur K.M., van Soerabaja, naar Spechtstraat 1. G. Kieviet, dienstbode, van 's Hage, naar De Ruyterstraat 55. J. van der Kooij, lederwinkelier, van Am sterdam, naar Spoorstraat 111. Propaganda voor vischgebruik. De propagandadagen, die in Limburg gehou den worden voor meer gebruik van zoetwater- visch schijnen een goed verloop te hebben. Er is soms buitengewoon veel belangstelling vóór deze demonstraties, zoodat de menschen zelfs niet allen kunnen worden toegelaten. Men laat het publiek zien hoe er electrisch kan worden gekookt en hoe gebakken terwijl de bereide visch ter consumptie beschikbaar wordt gesteld. Op deze wijze zou ook kunnen worden ge handeld voor het grooter gebruik van de zee- visch. Men heeft in Limburg schijnbaar de juiste manier gevonden om het publiek op deze demonstraties te krijgen, een eenmaal daar, dan zullen er ook wel consumenten zijn. Nog hooge, maar toch verminderde prijzen aan den afslag te IJmuiden. Vrijdag liet eenige daling zien in de prijzen. Zoo gingen tarbot en tong met tien cent per kilo terug. Ook de scholprijzen toonden niet dat hooge beeld van de Donderdagmrakt, even min als kabeljauw, schar, bot, haring, enz. Kortom een daling over de geheele linie. Er waren nogal wat loggers aan de markt en de kwaliteit liet misschien hier en daar iets te wenschen over, omdat, door het stormweer wat langer reis was gemaakt en de verzorging om diezelfde reden niet zoo goed had kunnen zijn. De loggers over het geheel maakten goede besommingen, de trawlers daarentegen niet. Van één dier trawlers is zelfs de visch door den halchef afgekeurd, hetgeen maar zelden voorkomt. Aldus een kostbare reis voor de reederij. Vooruitzicht voor de visscherij. Notaris Dolleman, voorz. van „IJmuiden's Bloei", heeft in zijn jaarrede gemeend, na een vjjfjarige periode van pessimisme, thans, wat het visscherijbedrijf betreft, een wat opge wekter geluid te mogen laten hooren, hoewel het nog lang niet alles koek en ei is in het bedrijf. Hetgeen voor Den Helder van belang is, was de suggestie in die rede neergelegd, om van IJmuiden te maken een maritieme basis. Volgens het verslag in het „Dagblad voor IJmuiden" heeft de heer Dolleman gezegd: „Waarom moet Den Helder alles van onze marine hebben Heeft IJmuiden ons militaire zeewezen niets te bieden Uit een oogpunt van defensie zal het overbrengen van een gedeelte van onze marine naar IJmuiden toch zeker niet aanvechtbaar zijn: de verdediging van het Noordzeekanaal, de slagader van Amsterdam, is toch ongetwijfeld een belang rijke factor, die meespreekt." Hoewel dit gedeelte van de rede niet be hoort tot de rubriek „Visscherij", meenden we er toch hier melding van te moeten maken. Het lijkt ons gewenscht, dat men in Den Helder deze suggestie goed in het oog houdt, want er is voor Den Helder een overwegend belang bij betrokken. Nu het contingent marinepersoneel staat uitgebreid te worden en er dus voor Den Hel der een beter perspectief aanbreekt, dient er alles op gezet te worden om die welvaarts bron hier te houden. Men zij gewaarschuwd! Sterk verhoogde vischprijzen. Zaterdag gingen de vischprijzen te IJmuiden met een sprong omhoog. Was er Vrijdag een dalingsneiging te constateeren, Zaterdag was er een sterke stijging, vooral van de plat- vischprijzen. Deed tarbot en tong tot 1.60 per kilo op STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steun vergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatu reerd in het tjjdvak 18 Januari 1937 tot en met 23 Januari 1937 1.20 per 100 kg zal bedragen. Voor in-datzelfde tijdvak gedenatureerde groene erwten van de laagste klasse en andere erwten is de steunvergoeding bepaald op 0.70 per 100 kg. De steunvergoeding voor veldboonen welke volgens de dateering van het dorschbriefje zijn gedorscht in het tijdvak 18 Januari 1937 tot en met 23 Januari 1937 zal 1.75 per 100 kg be dragen. (Adv.). Beste Piet. Vandaag heb ik in de stad een thuisvaarder van het eskader gesproken, die me nog van alerlei nieuwtjes vertelde over onze Marine in Ipdië. Er is sinds mijn vertrek nog maar weinig veranderd. Een nieuwe onder-equipage meester op het M.E., er is nog een keer ge vechtsschietoefening gehouden en jullie zijn op buitenlandsche reis geweest. Het vorige jaar om dezen tijd, deed ik mijn eerste pogingen om thuis te varen. Wat dat aangaat, zijn jullie er thans heel wat beter aan toe hoor. Je kunt nu toch weer met vrij groote zekerheid zeggen, wanneer of je bootje gaat. Ja, de toestanden zijn sindsdien voor mij wel veranderd. Toen zat ik daar met om en bij de 90 graden in mijn hutje, tran- spireerend en wel, met een bottel Heynekens aan collega Klaas in Nieuwediep te schrijven Nu zijn de ramen bevroren, ligt de sneeuw dik op de straten en zit je om zoo te zeggen op de kachel om het goed warm te hebben. Je lichaam krijgt op deze wijze toch wel het één en ander te verdouwen, maar alles went en het weet blijkbaar niet beter meer. Dat alles maakt dan zeker dat het langzamerhand weer behoefte krijgt aan de Oost, zoodat je weer welgemoed aan je zooveelste term gaat beginnen. Ja, het heeft gisteren hier flink gesneeuwd en ik moet je zeggen, dat ik op straat mee gedaan heb met sneeuwballen gooien. Voor zoonlief was het ook een sensatie, en hij gaf er geen zier om, dat de „oedjan kapok" een beetje koud was. Daarna is het gaan vriezen, dat het kraakte. In Nieuwediep zijn de ijs banen al open, maar dat is ook het hooge Noorden. Hier, in het Haagje, doen we het wat kalmer aan. Maar ik hoop toch, dat het er van komen zal en dat ik je de volgende week lekker kan maken met een brief over het ijsgenot. Voorloopig zie jij het nog niet anders dan in je split of in de frigidaire van toko Piet. Den Haag heeft haar feestkleed, vanwege het Prinselijk huwelijk, thans geheel uitge trokken. Dagen lang hebben de wagens van de gemeentereiniging vrijwel niets anders vervoerd dan dennegroen, latten en planken Alles van straat- en gevelversieringen. Het moet een heel werk geweest zijn om alle straten weer af te tuigen. Het gaat al net als met een feest aan boord: het optuigen in het vooruitzicht van een feestje, dat doe je graag, maar het aftuigen is altijd een beetje katte rig. Nu, er viel heel wat werk te verrichten, want vrijwel alle straten in het Haagje wa ren versierd. Ook de menschen van het elec trisch bedrijf hebben heel wat moeten ver zetten om die duizenden en duizenden extra lampjes van de straat-illuminaties weer op te bergen. Een illuminatieplan, zooals op de kruisers bij ons, met afgepaste kabels, dat heb je nu eenmaal niet bij zulke gelegen heden. Soerabaja en Batavia zijn nu zeker einde lijk wel eens uitgefeest, is het niet? Wat je zoo uit brieven en kranten-berichten leest, was het in de afgeloopen maand het eene feest na het andere. Ik benijd je vrouw niet als ze straks de soosrekening moet betalen. Dat wordt deze maand geen bier bij de rijst tafel, hoor! De griep-epidemie hier in Holland, begint een beetje af te nemen. Nu, die vorst zal daar het hare ook wel toe bijdragen. Het was anders onrustbarend. Je kon niemand spre ken of hij was ziek, of net ziek geweest, dan wel hij werd het den volgenden dag. (Pre cies als met de wacht één van de drie). Kom Piet, ik ga eindigen, een dikke das om doen en de ijsmuts van mijn zoon op zetten en dan ga ik naar de brievenbus. Hoe anders als jij, die 's avonds in een schiller- hempje met opgestroopte mouwen en een flanellen broek je brief op de Darmoboule- vard gaat posten. Saluut hoor, groet ze in de Oost en zeg er bij, dat ik nu met dat heerlijke winterweer geen draadje heimweh naar den „Gordel van smaragd" heb. Gonje, Henk. Vrijdag. Zaterdag kwam de prijs van tarbot op ten hoogste 2.per kilo en die van tong op 2.10, hetgeen wel een buitengewoon hooge prijs kan worden genoemd. Ook de scholprijzen ondergingen een sterke verhooging. Groote schol deed van 17 tot 16.per 50 kilo; middel schol van 23.tot 25.zetschol van 30.tot 40.en kleine schol van 4.10 tot 32. Bot daarentegen liep omlaag; schar bleef on geveer gelijk in prijs. Kabeljauw was even eens laag in prijs. Vermoedelijk, dat de kwa liteit hierin een woordje meesprak. De trawlers maakten geringe besommingen terwijl sommige loggers weer beste uitkom sten hadden, andere daarentegen lage resul taten. Vooruitzichten van de haring- visscherjj op de Noordzee. Mr. James Donaldson, een Britsch vissche- rjjdeskundige, heeft zich optimistisch over de vooruitzichten der haringvisscherij uitgelaten. Overal, zoo deze zegsman, stijgen de prijzen der levensmiddelen, en zoo zal ook de prijs van de haring gaan stijgen. Het zal goed zijn de haringvloot te vernieuwen, opdat de Engelsche haring niet van de markt wordt verdrongen. Het is wel kenteekenend, dat men gere geld in optimistischen geest spreekt, al voegt men dan dadelijk er aan toe, dat men niet een te groote verwachting nog mag koes teren. Toch doet zoo'n geluid goed aan, want het doet weer hoop ontstaan, die een stuwing kan zijn tot nieuwe energie-ontplooiing. Beschouwing over het trawler- bedrjjf. In de 'N. Rt. Crt. komt een nogal uitvoe rige beschouwing voor omtrent de vooruit zichten van het trawlerbedrijf. En ook hier in loopt een lijn van optimisme. Er was den laatsten tijd wat verbetering merkbaar, die nog wel geen gestadige voor uitgang beteekent, maar die toch misschien oorzaak kan zijn, dat er wat meer kapitaal gaat vloeien naar dat bedrijf, waardoor er dus gelegenheid ontstaat om de vloot beter in te richten. Weliswaar is er een verhooging van on kosten gekomen tengevolge van de duurdere materialen als gevolg van de veranderde muntwaarde ende verhooging der kolen- prijzen met voorloopig 50 cent per ton, maar, als de prijzen der visch wat aan den hoogen kant blijven, heeft men toch verwachting, dat met wat beter resultaat zal kunnen worden gevaren. Oosterend. Te Zandeweer (Gr.) is in den ouderdom van 56 jaren overleden Ds. J. L. van Grasstek, voorheen predikant b(j de Ned. Herv. Ge meente te Oosterend op Texel. Ds. Van Gras stek wérd geboren den 2 April 1878, en was van 1907 tot 1909 predikant van de Herv. Evangelisatie te Schagen, en daarna tot 1922 predikant te Oosterend, vanwaar Ds. Van Grasstek vertrok naar Edam, om daar predi kant te zijn bij de Herv. Evangelisatie. Den 3 April 1927 werd de overledene beroepen te Zandweer, waar hij bleef tot heden. Om ge- zondheidsi edenen had Ds. Van Grasstek met 1 Mei a.s. emeritaat aangevraagd. De dood kwam nog geheel onverwachts. Oudeschild. Donderdagavond maakte de directie van T.E.S.O. bekend, dat de „Dokter Wagemaker" Vrijdagmorgen om 10 min. voor 7 van Den Helder naar hier zou komen en om 8 uur weer vertrekken. To enwe dan ook om half acht onzen neus buiten de deur staken om eens een kijkje bij de haven te nemen, woei ons de ijskoude Oosten wind, hoewel in minder hevige mate dan Don derdag, tegen, en bracht ons op minder aange name wijze in herinnering, dat Juni nog ver af was. Gelukkig waren we e? gauw „doorheen" en weggedoken in den kraag van m'n jas, spoedde ik me naar de plaats waar aldra „het" evenement van den dag, de verbinding met den vasten wal, zou geschieden. De boot liet evenwel lang op zich wachten, en de veronderstelling, dat ze ook in Den Hel der wel moeilijkheden met het ijs zou hebben, werd dan ook direct als juist aanvaard. Ein delijk doemde een onregelmatig plekje op het water op, en even later konden we vaag de toplichten waarnemen. Dichterbij komende konden we waarnemen hoe de „Dokter" stamp te in de vrij holle zee, doch steeds vooruitge- richt, een machtige, volhardende figuur, die z'n doel weet, kwam ze steeds dichterbij, en was eindelijk voor de haven. Tot zoover gaat alles heel gewoon, zelfs dan nog, als de eerste meters in het ijs worden afgelegd. Immers de buiten ste laag ligt los en is voortdurend in beweging. Dichter bij de haven ging langzamerhand de vaart er uit, en juist voor de pieren kwam ze tot stilstand. Even achteruit en met vernieuw de moed poogde ze de ijsmassa vaneen te doen gaan en ruim baan te maken. Slechts enkele meters werden gewonnen, doch nu kon men een staaltros uitbrengen en met behulp van de ankerwinch ging het nu nog een klein stukje verder, zoodat het schip tot halverwege de pie ren kwam. Het was vrijwel hopeloos verder in de ijsmassa door te dringen. Waren het nog schotsen dan zouden ze wel splijten als er met kracht een wig, zooals de voorsteven van de „Dokter" is, in werd gedreven. Al het ijs is echter z.g. motijs, waar ze zich hoe langer hoe vaster inwerkt, daar dit ijs geen ruimte maken wil. Na nog een laatste poging, waarbij tenslotte de staaltros afknapte, werd besloten om dan maar aan den steiger te meren. Veel verder dan het uiterste puntje was men niet gekomen, maar het doel was bereikt, voor vandaag was de verbinding tot stand gekomen, post-, pas sagiers en levensmiddelen war0:1 veilig over gebracht. Dat het vertrek niet zoo spoedig kon plaats vinden, bleek wel uit het feit, dat eerst om 10 uur alle goederen aan boord gebracht waren. Door de inmiddels ingevallen eb was men dan ook genoodzaakt om in allerijl te vertrek ken, daar bij eventueel aan den grond raken, dit niet eerder dan 'smiddags bij vloed kon ge schieden. Door de gestagneerde bootverbinding kregen we dit verslag eerst Zaterdagmiddag in ons bezit. luchter-zakelijk bestelt U bjj een vischhan- delaar Uw visch. „Breng dadelijk even 'n paar pond schol, en maakt U ze even schoon?" Zoo'n telefoon brengt de boodschap gemakkelijk over, en spoedig kunt U gaan smullen. Maar de lekening valt altijd wel even tegen. Gunst, is die visch zóó duur, je vangt ze toch bij netten vol tegenwoordig; ze halen maar op en de vangst is binnen. En met een schouderophalen

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6