Het initiatief van Dr. Colijn Nida Senff vestigt nieuw wereldrecord De aanleg moet er zijn! Scheepsbotsing op de Westerschelde Driewieler door personen auto omver gereden Wegens poging tof chantage veroordeeld Bij een inbraak 1000*- gestolen Roer van postboot stuk geslagen Het ontwerp pacht-wet Ongeluk in de Maashaven te Rotterdam Herleving van het verdrag van Ouchy bepleit Dejeuner van de Nederlandsche kamer van koophandel in België. Onder auspiciën der Nederlandsche Ka mer van Koophandel in België is Maandag een dejeuner aangericht in hotel Metropole, te Brussel, waar o.m. aanwezig waren Z. Exc. Ph. van Isacker, minister van econo mische zaken in België. Z. Exc. Mr. J. A. N. Patijn, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van H. M. de Koningin der Nederlanden, Mr. L. Colson, secretaris generaal van het ministerie van economi sche zaken, Dr. J. A. Goris, cabinetschef van het ministerie van economische zaken. Mr. J. Fonson, voorzitter van de Kamer van Koophandel in Brussel, en tal van andere autoriteiten. Als spr. was uitgenoodigd de heer J. de Keuster, directeur van de Belgische vereen, van in- en uitvoer-handelaren. In zijn inleidingswoord heette de voorzit ter van de Nederlandsche Kamer van Koop handel in België de heer J. B. Vink, zijn gasten hartelijk welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat België bij de onlangs plaats gehad hebbende huwelijksvoltrek king van H.K.H. Prinses Juliana met Z.K. H. Prins Bernhard, zoo zeer met de vreugde van het Nederlandsche volk heeft meege leefd. Bij zijn inleiding wijst de heer Vink er op dat, willen wij van de vele handelsbelem meringen verlost worden, de Ouchy-formule te eeniger tijd toepassing zal moeten vinden Het tijdperk van herleving, dat thans aan gebroken is, leent er zich bijzonder toe, elke poging tot afbreking der tolmuren te on dersteunen. De heer Keuster, hierna het woord nemende, zeide onder meer: Het bezoek, da Z. M. den Koning van Zweden morgen aan ons land brengt, geeft ons de gelegenheid ons land te betrekken in de actie ondernomen door den heer Colijn, ministerpresident van Nederland, en den heer Hanssen, minister-presi dent van Zweden, om de economi sche samenwerking te herstellen tusschen de landen, die het pact van Oslo onderteekenden. Deze actie moet geplaatst wor den in het kader der algemeene beschouwingen betreffende verla ging der douane tarieven, beschou wingen die tot uiting kwamen in het drievoudig muntaccoord van September 1.1. en in de verklaringen afgelegd in den volkenbond tij dens de bespreking van het verslag van het economisch comité. De verlaging der toltarieven is noodza kelijk, wil men een overdreven prijsstijging vermijden, die de wereldeconomie naar een ongezonde „boom" zou leiden. De poging in die richting, thans door eeni- ge kleine Europeesche landen ondernomen, is ten zeerste belangwekkend. Die poging zou er toe moeten leiden, het verdrag van Ouchy te doen herleven. Dit verdrag beant woordt aan de richtlijnen, uitgestippeld door de internationale Kamer van Koop handel in een voorstel tot algemeene consoli deering der toltarieven en een daaropvol gende geleidelijke verlaging. Dit voorstel behelsde eveneens de geleidelijke afschaf fing der nijverheidscontingenten en de her ziening der landbouwcontingenten. Het is in die richting, dat de thans on dernomen actie gevoerd zou moeten wor den. Het te sluiten verdrag zou toeganke lijk moeten zijn voor alle landen, die er de verplichtingen van zouden aanvaarden. Een dergelijke toepassing van de meestbegunsti- gingsclausule wordt thans algemeen aan vaard, zelfs door Engeland. De samenwer king tusschen de Noordelijke staten zou haar kern moeten vinden in de Neder- landsch-Belgische economische toenadering. Die toenadering kan niet van don eenen dag op den anderen worden tot stand gebracht. Wij moeten ons niet door moeilijkheden la ten afschrikken. Om te beginnen zou de Ne- derlandsch-Belgische handelsbalans moeten teruggebracht worden op het peil van pl.m. 3 milliard (peil van 19311 tegen 1.8 milliard thans. Een bestendig Nederlandsch-BelgiscH co mité zou een nuttig instrument zijn om de toenadering tot stand te brengen. Dit comi té, bestaande uit afgevaardigden der regee ringen van Nederland. België en Luxemburg zou onderverdeeld moeten zijn in afdeelin gen zooals toerisme, verkeer, tolkwesties, economie, statistieken. Spr. besloot zijn rede met de woorden „Wij zijn van meening, dat het samenslaan der krachten en den wederzijdschen steun tot harmonische ontwikkeling van twee op elkaar aangewzen entiteiten, een groep zou vormen van 16 millioen inwoners en met een. uitgestrekt koloniaal gebied, een waar emporion, waarvan de toekomst veilig ge steld zou zijn". Inbrekers hebben in den vorigen nacht een goeden slag geslagen in een garage van de firma Vroom en Dreesman. in de Valkenburgerstraat te Amsterdam. Zij heb ben uit een kast een bedrag van ruim f 1000 meegenomen, nadat zij zich door openslui ting toegang hadden verschaft De bestel lers van deze firma dragen na hun laatsten rit het ontvangen geld niet meer af, maar bergen dat in een kast in de garage, om het dpn volgenden dag af te rekenen. Dit geld. zooals we zeiden ditmaal meer dan f 1000..- was gisterenmorgen verdwenen, Gisterochtend heeft nabij Terneuzen een aanvaring plaats gehad tus schen een Fransch en een Zweedsch stoomschip. Beide schepen waar van de namen nog onbekend zijn zijn waarschijnlijk op weg van Antwerpen naar zee. Het Fransche stoomschip schijnt water te maken. Sleepbooten zijn ter assistentie uitgevaren. Het Fransche stoomschip in zin kenden toestand. Nader vernemen wij dat het nabij Ter- neuzen aangevaren Fransche stoomschip blijkt ts zijn het uitgaande stoomschip „Condé" van de reederij Nouvelle Compag nie Havraise Peninsulaire de Navigation te Parijs, gebouwd in 1915, groot 4537 netto re- gisterton. Het schip bevindt zich in zinken den toestand. Sleepbooten zijn aanwezig. Het met de „Condé" in anvaring geweest zijnde schip is vermoedelijk het m.s. „Stras- sa" van de reederij Grëngesberg Trafikak- tiebolagct, thuisbehoorende te Oxelosund (Stockholm). Nadere berichten melden: Het met de „Condé" in aanvaring geweest zijnde Zweedsche motorschip blijkt te zijn de „Bullaren" (niet „Strassa", zooals aan vankelijk gemeld), gebouwd in 1918 groot 5722 bruto en 3428 netto registerton van de reederij Transatlantic in Gothenburg. De „Builaren" ligt nabij Terneuzen met een groot gat boven de waterlijn. De „Con dé" is in zinkenden toestand op een zand plaat gezet. Ruim twee is vol water en het voorschip is diep voorover gezonken met den schroef en het achterschip naar boven gekeerd. De sleepbooten zijn steeds in de nabijheid. Gistermorgen te ongeveer kwart voor 12 is op het Damrak te Amsterdam een on geveer 18-jarige jongen, die op een drie wieler een vat met smeerolie vervoerde, juist toen hij naar links uitweek, om een aan den rand van het trottoir geparkeerd staanden wagen te passeeren, door een hem achterop komenden personenauto, welke een zeer snelle vaart had, aangereden. De uitwerking van de botsing was zoo hevig, dat de driewieler omver werd geworpen en meer dan tien meter over het wegdek schoof. De jongen, die er af was geslingerd, kwam vlak naast een in de richting van den Dam rijdenden tramwagen van lijn 24 te midden van een groote plas groene smeer olie, welke uit het vat was gevlogen, terecht. Oschoon hij er ontoonbaar uitzag ook het voorbalcon van de tram, waarvan de be stuurder dadelijk had gestopt, vertoonde de sporen van de rondgespatte olie bleek hij niet gewond te zijn. Van den driewieler was het achterwiel geheel in elkaar gedrukt, de auto was niet beschadigd. De politie heeft van het gebeurde proces verbaal opgemaakt, waarbij door ooggetui gen werd verklaard dat de chauffeur van den auto met te groote vaart heeft gereden, om nog tijdig te kunnen remmen. Nachtelijke tocht over het ijs. Maandagavond om half elf uur werd het eiland (Jrk opgeschrikt door noodseinen, afkomstig van de postboot „Insula". Onmid dellijk werd een ijsvlet in gereedheid ge bracht, welke, bemand met tien man, om twee uur van wal stak teneinde de post boot hulp te verleenen. Gisterenochtend om tien uur is de beman ning van de ijsvlet in ürk teruggekeerd met drie personen van de uit tien personen be staande bemanning van de „Insula". Het is gebleken, dat het roer van de „Insula" was stukgeslagen. Hierdoor geraakte de boot stuurloos en kon zij niet verder door het ijs komen. Er worden pogingen in het werk ge steld om het roer van de „Insula" te her stellen. SCHILDERIJEN ONTVREEMD TE ROTTERDAM. Rotterdam, 2 Februari. Uit een perso nenauto op de Noordblaak te Rotterdam zijn ten nadeele van den schilder A. van Gilst een achttal schilderstukken, verpakt in een grijzen molton deken, gestolen. Alle schilderstukken waren ingelijst. Zij stelden voor: Boerderij met pont, Zeilende tjalken, Keulsche pot met papavers, Duinpan, Bra- bantsche boerderijtjes Boschgezicht met waterpartij, Stilleven (cinea's in groenen gemberpot) en Gezicht op Voorstraathaven te Dordrecht. Kunsthandelaren of andere personen, die eenige inlichtingen omtrent het gestolene kunnen geven, worden verzocht zich tot het politiebureau Centrum, Witte de Withstraat te Rotterdam, te wenden. Bond van R.K. boeren en tuin ders dringt aan op aanneming. De Katholieke Nederlandsche boeren- en tuindersbond heeft deze dagen een adres aan de leden van de Eerste Kamer der Sta ten Generaal gericht, waarin de bond aan dringt het ontwerp-pachtwet, dat binnen kort in behandeling zal komen, te steunen. Een reeks van jaren is om het pacht- vraagstuk gestreden en het is voor alles ge- wenscht, dat aan dezen strijd een einde komt. De Bond vertrouwt daarom, dat ook de Eerste Kamer haar stem willen geven. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeel de gisteren den 26-jarigen kantoorbediende J. B. van L. wegens poging tot afpersing tot twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek van zes maanden voorarrest. De man, die reeds eerder wegens poging tot oplichting is veroordeeld had tijdens zijn straftijd een roman geschreven waarin de eer en goede naam van een Zwitsersche familie en haar dochter werd aangetast. De jongeman schreef, dat hij het auteursrecht voor f 85.000 wilde afstaan aan de familie. De procureur generaal had anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest gevorderd. Indertijd had de rechtbank een straf van twee jaar met aftrek van voorarrest opge legd. Het hof heeft de straf dus aanmer kelijk verzwaard, doch de civiele vordering werd afgeween, daar het hof deze niet vol doende gefundeerd achtte. Gisterenmiddag voer op de Maas ter hoog te van de Maashaven een roeibootje, waarin zeven arbeiders gezeten waren. Op hetzelfde moment naderde de sleepboot „Minerva", welke 't Duitsche s.s. „Protesilaus" trok. De stalen kabel, welke beide schepen verbond, heeft toen een lichter geraakt, waarop deze aan het schuiven ging. Aangezien het roei bootje zich juist tusschen den lichter en een daarnaast gemeerd liggende prauw bevond, geraakte het bootje bekneld, waardoor het vrijwel geheel vernield werd. Zes der inzit tenden wisten op de lichter te springen, doch de zevende arbeider, de 30-jarige D. van Bodegraven geraakte tusschen beide vaar tuigen vast. Hij kon pas bevrijd worden, toen er gelegenheid was lichter en prauw van elkaar te duwen. Met een bekkenfrac tuur en inwendige kneuzingen is die man in zorgelijken toestand naar het ziekenhuis Coolsingel gebracht. ZIJ VERBETERT DAT OP 200 M. RUGSLAG. THANS ALLE WERELDRECORDS RUGSLAG DAMES OP NEDER- LANDSCHEN NAAM. Tijdens de zwemwedstrijden, giste renavond in het A.M.V.J.-zwembad te Amsterdam door de Amsterdamsche Dameszwemclub gehouden, is Nida Senff, lid der organiseerende vereeni- ging, er in geslaagd het wereldrecord 200 meter rugslag, dat op naam stond van de Amerikaansche zwemster mevr. Eleanor HolmJarrett, geves tigd op 27 Maart 1936 te Toledo, met een tijd van 2 minuten 48.7 sec., met 4,1 sec. te verbeteren en thans te brengen op 2 min. 44,6 sec. Het merkwaardige feit deed zich voor, dat ook de beide andere deel neemsters van dit nummer, Ida van Feggelen van het IJ en Dini Kerk- Jan Langendijk in actie tijdens den wed strijd over 3000 Meter bil de sehaatekraiagpl, oenschappen te Davos. NIDA SENFF. WIELRENNEN. Anders wordt men geen renner van klasse. Sterren breken snel door. Opkomende krach ten in Noord-Holland. De rennerswereld in Noordholland beleeft een bewogen tijd, het eene opzienbarende bericht is nog niet van de lucht of er doen zich al weer nieuwe vermeldenswaardige dingen voor! Er is momenteel een groep jonge renners in Noordholland boven Am sterdam welke de volledige belangstelling verdient, jongens met aanleg die in diverse coursen hun klasse toonden. Er zijn er ech ter ook die nimmer zullen komen tot goede verrichtingen, doordat zij eenvoudig niet goed genoeg kunnen fietsen. Fietsen dat kan vrijwel elk mensch leeren, maar of men zoo goed leert fietsen om naam te kunnen ma ken als groot renner of locaal favoriet, is zeer sterk de vraag en bij veel jongeren in Noordholland is dit niet het geval. Geluk kig dan ook maar, dat velen uit pure lief hebberij zich een racekar hebben aange schaft. maar onder de mislukkelingen be vinden zich ook menschen, die droomen dat zij eens door hun fiets in hun onderhoud kunnen voorzien en voor hen zal het een hittere ontgoocheling zijn, als zij tot de ont dekking komen, dat zij inderdaad mislukt zijn als renner, want zij allen denken toch een belofte voor de toekomst te zijn. Wat een groote zelf-misleiding genoemd kan wor den en daarom zouden wij onze jongeren toeroepen: als de uitslagen van de diverse coursen geen bewijs geven van uw kunnen, houdt dan op om te gelooyen, dat ge eens een rijder van klasse wordt. In de diverse open- en clubwedstrijden hebben wij naast de jongens met aanleg een aantal nieuwe lingen en amateurs gezien, die maar het best doen, van het dure coureursleven af scheid te nemen. Het is juist als bij het voet ballen, in school wedstrijden ziet men al, welke kinderen aanleg en gevoel hebben voor het voetbalspel en welke niet en zoo is het ook met wielrenners, de aanleg moet er zijn. Naast athletische kwaliteiten moet jen wielrenner over een ontzettende hardheid en veel durf en initiatief beschikken en wanneer dit het geval is, maakt zoo iemand de kans, om eenmaal op de hoogte te ko men van de renners van het eerste plan. Een belangrijke voorwaarde is echter ook. dat het ontwikkelingsproces niet te veel tijd mag vorderen. Veelvuldig toch komt het voor, dat de opkomende ster reeds van het firmament zal vallen, voordat deze op volle schitter- hoogte is gekomen. Al wat goed is moet en zal snel komen en dit spreekwoord willen we gaarne met eenige voorbeelden kracht bijzetten. Groote kampioenen komen snel. Arie van Vliet, onze wereldkampioen in de sprint, kwam als 18-jarige jongen in 1934 plotseling in het volle licht der be langstelling. In de maand Juni van dat jaar werd hij ter aanvulling in een serie geplaatst. Hij leverde het kranige staaltje om den Ned. kampioen van toen, Arie van der Linden, en den Oosten rijkschen kampi oen Dusika achter zich te laten. In Augus- fus van dat zelfde jaar, debuteerde hij in het buitenland bij de wereldkampioenschap pen te Leipzig, waar hij zijn grootsten ri vaal in zijn verdere wielerloopbaan. Toni Merkens, in de demifinale uitschakelde. Hij werd tenslotte tweede, achter den niet snel leren. maar veel listiger Italiaan Pola. Dat was het succesvolle entree van van Vliet ais achttienjarigen renner in de internatio nale wielerwereld en het was geen gelukje, want van Vliet hee-X zich gehandhaafd, hij was reeds na enkele maanden „doorgebro ken". Van Schijndel en v. d. Broek, die vo rig jaar reeds in Alkmaar en Wieringen blijk gaven van hun kunnen en ook elders goede resultaten boekten, zijn dezen winter op de winterbanen van Antwerpen en Brus sel officieel doorgebroken. Zoo zouden we ook nog enkele voorbeelden kunnen geven uit eigen omgeving. Van het koppel van vorig ji~a,, dat in ons gebied nogal naam maakte. Klink en Kuiper, dacht men aan vankelijk dat ook zij hun doorgang hadden gevonden, maar zie, op den drempel van het huis, dat de groote renners bewonen, wer den zij teruggestuurd. Individueel zijn zij renners van het goede soort, maar hun com binatie klopt niet. Daarom gelooven we meer in de kracht van de combinatie Derk- seniKuiper, om de eenvoudige reden, dat de laatste combinatie bestaat uit een „treinlooper" en een perfecte sprinter. Want in Jan Derks'en uit Heiloo zien we momen teel één van de sterkste jonge sprinters uit ons land, tenminste wanneer hij zich vol ledig van zijn val van het vorige jaar weet te herstellen. Bij de Nieuwelingen zijn het de Zaankanters D. v. d. Stroom en Van Buren, die de aandacht vragen met de jonge Alkmaarders Hollenheek en Bosma, terwijl ook D. Veld uit Venhuizen vorig jaar goede dingen deed. Weet hij wederom zijn presta ties op te voeren, dan heeft hij goede kans om iets te hereiken. Gaarne zouden we in een wedstrijd op de Alkmaarsche of Wie- ringer baan, het aanstaande voorjaar de ploegen Kuiper—Derksen, Jan Groot—Frank' en DietermanKlink tegen elkaar aan het werk zien, deze drie combinaties zijn van goed gehalte. Vooral Frank is een prima rij der en heeft met zijn vroegeren ploegmaat van Stek in het zomerseizoen 1935 riiet minder dan 30 ploegeoursen gewonnen, ter wijl zij 18 maal tweede werden. Voor onze wegrenners begint het offici- eele wielerseizoen op 28 April met den In ternationalen wegwedstrijd te Purmerend, waarvoor ook Jaap Kuiper en Jan Groot zul len inschrijven. meester van de O.D.Z. met respectie velijk 2 min. 46,2 sec. en 2 mm. 47,8 sec., beneden het onde wereldrecord bleven. En als Rie Mastenbroek, die thans door ziekte verhinderd was, ook had deelgenomen, sou zeer ze ker ook zij beneden den tijd van de Amerikaansche zwemster zijn geble ven. Nida Senff verbeterde door baar prestatie tevens het Europeeseh re cord op dezen afstand, dat tot nu toe op naam had gestaan van Rie Mastenbroek met een tijd van 2 min. 49,6 sec., gevestigd op 20 Januari 1935 te Amsterdam. En vanzelfsprekend werd daarmede ook het Nederlandseh record gebroken. Zooals men ziet is het record van Eleanor Holm aanzienlijk verbeterd, ondanks hef feit, dat het toch vrij scherp stond. Dat dit mogelijk is geweest kwam, door? dat de beide concurrenten van Nida Senff, Ida van Feggelen en Dini Kerkmeester de Olympische kampioene uitstekend partij hebben gegeven. Vooral gaven Nida Senff en Ida van Feg-- gelen mooien strijd te zien, Dini Kerkmees.- ter was na de tweede baan reeds iets ach ter geraakt, Na 5 meter keerde Nida Senff een onder* deel van een seconde eerder dan de Y-zwem ster. Na 100 meter was het verschil tus.- schen beide zwemsters iets grooter gewor? den, doch op dat moment was er van het re- sultaat nog niets te voorspellen. Maar uit de gemaakte tusschen tij den, officieus op genomen, bleek wel, dat de mogelijkheid van een verbetering van het wereldrecord zeer groot was. Na de derde 50 meter had Nida Senff eer) meter voorsprong genomen. Bij het keeren voor de laatste maal ging dat Ida van Feg gelen minder goed af, waardoor de A.D.Z^ zwemster, bij wie dit onderdeel juist zoo buitengewoon goed verzorgd is, haar voor* sprong nog iets vergroot. Met een prach tige eindspurt van beiden werden de laat ste 25 meter afgelegd, terwijl Dini Kerk' meester op niet al te grooten afstand als derde volgde. En al spoedig wezen de chro nometers der tijdwaarnemers uit, dat het wereldrecord niet alleen door Nida Senff, maar ook door de beide andere zwemstertjes was verbeterd. Men zal kunnen begrijpen, dat het enthousiasme der toeschouwers, in grooten getale aanwezig, onbegrensd was. En het weinige, dat de Olympische kam pioene ons wist te vertellen, kwam hierop neer, dat zij het zoo prettig had gevonden,, dat ook de beide anderen beneden het we reldrecord waren gebleven. En wat jam mer, dat Rie Mastenbroek niet heeft kun nen meedoen. Mevrouw de Dood1Koenen, de trainster van Nida Senff, werd van alle zijden geluk- gewenscht en was natuurlijk zeer verheugd met het derde wereldrecord van haar pupil Zij vertelde ons dat al enkele malen bij de training Nida beneden het werldrecord van de Amerikaansche was gekomen, doch het feit, dat er nu zwaren strijd geleverd moest worden was oorzaak, dat het record met zoo'n groot verschil was verbeterd. Van dezen zwemavond zouden echter nog meer sportieve prestaties van den een- sten rang kunnen worden vermeld. Daar was dan in de eerste plaats de uitstekende tijd van Willy den Ouden op de 100 meter borstcrawl, welken afstand zij aflegde in den tijd van 1 min. 5.8 sec. Tini -Wagner gaf goed partij, doch bleef tegen de ver wachting in een flink stuk achter. De jeugdige A.Z.zwemmer A. Smitshuyzon. verbeterde het Nederlandseh record op de 200 Meter schoolslag met precies een secon de en bracht het op 2 min. 48.4 sec. Het oude record stond op naam van Kruithof van de R.C.Z. met een tijd van 2 min. 49.4 ff*-' 29 Octaber 1936 te Rotterdam geves- ugd. Ook Kruithof bleef in dit nummer no£ beneden zijn eigen record. Nederland bezit 14 van de 26 we reldrecords. - Alle wereldreords rugslag dames op Nederland- schen naam. u0Dv..LIA'-Ai k7lt ,T1 totaal 26 afstanden op ,™1' sol|ool- en rugslag voor dames, Ïwh freeords worden erkend. Sonff '|p geslaagde recordpoging van Nida niet m-Pj meiter rugslag staan thans cords m t'j ,n van deze 26 wereldre- afctar,ri Nederlandsehon naam. Op grooten ate anid volgen thans de Vereenigde Staten DuH=;n. "fmarken mef- 3- JaPan met 3 en hS a"/1 2 wereldrecords, wel een j/,"4 Nederland hij de dames volko men de hegemonie bezit.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 4