Raad Callantsoog Oe Fransche wapenindustrie na de nationaliseering Marktberichten Uit onze Omgeving Predikbeurten Einde van de school kwestie op Wieringen ANNA PAULOWNA ALGEMEENE VERGADERING B.K.C. In zijn openingswoord sprak de voorzitter de heer C. Kaan Az; o.m. zijn dank uit voor het fraaie cadeau waarop de vereeniging hem en zijn vrouw bij hun zilveren bruiloft had bedacht. Jaarverslagen van secretaris en penning meester werden onder dankzegging aan den heer Slikker goedgekeurd. Bij enkele candidaatsfelling werden de vol gens rooster aftredende bestuursleden, de heeren G. v. Loon en Totté herkozen. Vervolgens was aan de orde verkiezing van de elftalcommissie. Alle-vijf leden waren aftredend, de heer Overmeer kon zich we gens vertrek niet langer ter beschikking stel len. Bij de eerste stemming verkregen L. de Winter (26). X. Xap (24). A. v. Zandwijk Rz. (23) en P. J. Wilms (21) een volstrekte meerderheid. Na een tweede vrije stemming en herstemming werd tenslotte de heer J. Post als vijfde lid gekozen. De heer A. Jongejan, Totté en Overmeer worden dus opgevolgd door de heeren Van Zandwijk, Wilms en Post. Voorzitter dankte de niet-herkozenen en speciaal den scheiden den heer Overmeer. Hóewei een aftredend lid der kas-commis- sie niet herkiesbaar is, besloot de vergade ring op voorstel van het bestuur den heer W. A. Hoep bij acclamatie als zoodanig te her kiezen. Besloten werd het vijftienjarig bestaan de oprichting van het eene deel der combinatie, Excelsior, vond in 1922 plaats) met een paar groote voetbalwedstrijden te vieren. Het tussrhentijds bedanken van leden, 'waarvoor de vereeniging den K.N.V.B. en N.H.V.B. f 1.60 inleggeld heeft betaald, lokt een drukke discussie uit. Tenslotte wordt een voorstel van den heer C. Schenk aangeno men dat den leden verbindt tot het einde der competitie contributie te betalen, zoo zij voor de competitie zijn opgegeven. Wie tus- schentijds bedankt (vertrek uitgesloten) is niet van zijn verplichtingen ontslagen, ook at heeft hij tot op dat oogenblik trouw con tributie betaald. Hij zal dan die f 1.60 inleg geld moeten voldoen, wil hij geheel bevrijd zijn en bijv. voor overschrijving in aanmer king komen. Het bestuur zal eens rondkijken bij zuster verenigingen om eerdaags een waschgele- genheid te laten aanleggen, die aan alle eischen voldoet. Bij de rondvraag brengt de heer Jac. van Wees het aanschaffen van lichtere ballen naar voren en het verbeteren van het terrein. Omtrent het eerste zal het bestuur op zijn „studie-reis" inlichtingen inwinnen. Wat de terrein verbetering betreft, wordt men het er tenslotte oVer eens dat de heer Slikker, de terrein-eigenaar, voor grond zal zorgen en dat een aantal werklooze leden onder lei ding van den heer Van Wees, den arbeid zul len verricht. Ook zal het bestuur eens bij B. en W. informeeren. De heer R. v. d. Burg wil het adspiranten- voetbal weer ter hand nemen. In overleg met tiet bestuur'zaf "hij, naar een geschikte lei der uitkijken. Voorzitter sluit deze goedbezochte verga dering tenslotte met den wënsch dat het eer ste elftal al liet mogelijke zal doen om de tweede plaats op de ranglijst te behouden. Na Onderhandsche aanbesteding is de houw van een dubbel woonhuis aan den Xieuwe- weg, voor rekening van mei. T. Slothouwer, gegund aan den heer H. Jonker te Ourlesluis De architectuur is aan den heer W. Hoep te Breezand opgedragen. Bij de gehouden verloting van Herwonnen Levenskracht waren de drie voornaamste prijzen voor: le Molenaar. KleineSluis, lot- nm492 i 2e Houtlosser, KleineSluis, lotno. 764 en 3e Regenmortel, Oostpolder, lotno. 937. WIKPINGKN WIELERCLUB „WIERINGEN". Zondag a.s. aller opkomst gewenscht in 't wielerbaanrestaurant om tien uur v.m. SLUITING VOOR DE SCHEEPVAART. M. i. v. 1 Maart a.s. zal de schutsluis in den Afsluitdijk te Den Oever, en de brug al daar, alsmede vele andere sluizen in den Wieringermeerpolder, des Zondags voor de Scheepvaart gesloten blijven. Op werkdagen kan te Den Oever van nam. 9 u. tot voorm. 5 uur niet worden gepas seerd. Op algemeen erkende Christelijke feestdagen geldt hetzelfde als voor den Zon dag. GEHAKT IN BLIK Voortaan kan het gehakt in blik in ruime re mate worden beschikbaar gesteld Gezin nen t. en m. 4 personen kunnen thans in- plaats van 1, twee bussen krijgen, en groo- tere gezinnen i.p.v. 2, drie bussen per week VERLOF VERLOTING De Mandolineclub Oost-Wieringon, bekwam vergunning tot het houden van een verlo ting. Uitgegeven zullen worden 1000 loten a f 0.25. POLITIE. Verloren: Een bruine want en een zwart groene vulpen met de letters A P. Gevonden: Een wollen heerendas. Inlichtingen bij den gemeentebode. WITTE KRUISVERGADERING. In de gisterenavond gehouden vergadering van de Witte Kruisafdeelïng werd het zich niet meer herkiesbaren bestuurslid, de heer P. Kaan Cz. tot eere-voorz.itter benoemd, ter wijl de heer Kalsbeek, die naar elders ver trok tot eerelid werd benoemd. Na de diverse gewone vereenigingszaken te heben afgehandeld, kwam aan de orde het voorstel van het Bestuur om aan de wijkverpleegster tegen 1 Juli a.s. eervol ont slag te verleenen en haar een pensioen van f 300 per jaar uit te keeren. Van verschillende kanten wordt dit voorstel bestreden, omdat men oordeelt dat zuster haar functie nog wel een paar jaar kan blij ven vervullen en zij zelf nog niet wenscht heen te gaan. Het resultaat van de discussie was dat op voorstel van den heer O. J. Bosker besloten wordt de zuster totdat zij ouderdomsrente krijgt f 450 per jaar uit te keeren en daarna daerna f 300'per jaar. Bij de rondvraag komt de wensch naar voren dat ér voortaan een betere verstand houding in de "vereeniging z-ij- en -dat." bijv. de doktersquaestie tot een gereede oplossing te brengen. Door den heer D. Beeker wordt ZONDAG 7 FEBRUARI. Ned. Herv. Gemeente. Anna Paulowna, vm. 10 uur, Ds. Vorstman. Hinpolvtushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. v. Beek. Westerland, 'nam. 7.30 uur, Ds. Van Beek. Julianadorp, voorm. 10 uur, Ds. M. van Wichen. Doopsgezinde Gemeente. Wiéringen, voorm. 10 uur, Ds. j. Maarse, van Krommenie. Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Ilippolytushoef, vm. 10 uur, de heer Deen. Den Oever, nam. 2.30 uur, de heer Deen. The Star of Hope Mission. Julianadorp, geen dienst. Oud-Geref. Gemeente. Breezand, Dinsdagavond half acht, Ds. v. d. Kraats, van Don Helder, in O. L. S. II. Geref. Kerk. Anna Paulowna, voorm. 10 uur. Cand. J. Vcrhave. Nam. 2.30 uur, Cand. J. Verhave. geantwoord dat, wat hem betreft de dokters quaestie voorbij is. In volgend .nummer ge ven wij uitvoeriger verslag dezer bijeen komst. J.l. Donderdagavond vond in Hotel de Haan de le cursus plaats over „Ziekenverpleging in huis" onder leiding van Zuster van der Togt. Deze cursus gaat uit van de Neder- landsche Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen, a.fdeeling Wieringen. De cursus wordt gevolgd door 60 cursisten. HET SCHOOLBESTUUR BETAALT HET GELAG. Bij Koninklijk besluit van 30 December j.l. is in hoogste instantie uitspraak ge daan in hot geschil gepezen tusschen het gemeentebestuur en het bestuur van de Christelijke Nationale school te Den Oever over de betaling der bouwkosten van de destijds door laatstgenoemd bestuur ge stichte houten hulpscliool te Don Oever. Uit financieel oogpunt bezien uiteraard voor beide partijen een belangrijke beslissing, daar de inzet van het geschil het niet lut tele bedrag van f 12.333.50 vertegenwoor digde. De Kroon Heeft haar beslissing ten gunste van het gemeentebestuur doen uit vallen. zoodat het schoolbestuur dit bedrag zal moeten bijpassen. Deze beslissing vormt het einde van een reeks soortgelijke tusschen het gemeente bestuur eenerzi.jds en hot school best imr an derzijds en roept onwillekeurig weder her inneringen wakker aan de eens. zoo fel gevoerde schoolstrijd op het vrijzinnige Wieringen. Voor éen juist begrip omtrent de boven -genomen beslissing willen we in bet kort - de. feiten .mewocpeeon, -zooals deze zich hebben voorgedaan.1, In Mei 1929 werd door het bestuur voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs aan den gemeenteraad het verzoek gericht gel den te willen beschikbaar stellen .voor den houwvan een bijzondere lagere' school te Den Oever. De reactie bij de Wicringer be volking was hevig. Openbare vergaderingen werden belegd, waarin door de voorstanders van het openbaar onderwijs op, krachtda dige wijze stelling werd genomen tegen het voornemen van het schoolbestuur. Scherp gestelde artikelen verschenen over en weer in de groote confessioneele pers en de klei nere plaatselijke bladen. Kortom de school strijd was in al zijn hevigheid ontbrand. In zijn vergadering van 20 Juli beschikte de gemeenteraad afwijzend op het verzoek, niettegenstaande dit aan de eischen der wet voldeed," daarbij overwegende, dat de school in de nabije toekomst geen levens vatbaarheid zou blijken te bezitten, aange zien het hier een overgangstoestand betrof, daar immers de schoolbevolking geheel zou worden gerecruteerd uit die gezinnen, welke na afloop der Zuiderzeewerken weer naar bun vroegere haardsteden zouden terug- keeren, terwijl dan de lasten zouden blij ven drukken op hen die de school niet wenschten. Het schoolbestuur liet zich deze beslissing niet welgevallen en riep de hulp ir. van Gedebuteerde Staten welk College in beroep besliste dal de aanvrage behoorde te worden ingewilligd, omdat zij aan de cisthen der wet voldeed. De Raad op zijn beurt wondde zich tot de Kroon, doch deze handhaafde de beslissing van Gedepu teerde Staten. Intusschën liet het schoolbestuur geeh gras over dn zaak groeien en was in afwach ting van deze heide beslissingen inmiddels tot de bouw van een houten hulpscliool over gegaan. En liet is juist de betaling van dit gebouw welke de aanleiding vormde tot de thans ton nadeele van het schoolbestuur ge nomen beslissing. Ongeveer Ie ze.lfder tijd besloot de gemeen teraad tot de bouw van een openbare school te Don Oever, welk besluit door Gedeputeer de! Staten werd goedgekeurd. Thans was de beurt aan de voorstanders der bijzondere school, dje coneurrontie vreesden, om tegen dit besluit te ageeren. Do Kroon echter ver klaarde het bezwaarschrift ongegrond. Thans de financieele zijde der aangelegen heid. 5 Juni 1931"werden door B. en W. de gelden voor den bouw der bijzondere school beschikbaar gcsfeld, onder voorwaarde, dat dé bouw der school in het openhaar moest worden aanbesteed en de gunning aan hun' goedkeuring zou worden onderworpen. De geldon der hijlpschool werden echter niet beschikbaar gesteld. Wederom wendde het schoolbestuur zich tot Gedeputeerde Staten en dit College besliste dat onder de stich- tingskosten van het permanente gel>omv ook móesten .worden begrepen de kosten van voorloopige huisvesting der kinderen in de hulpschool en de gemeente dus ook tot'be faling van deze kosten gebonden was. De gemeenteraad zocht recht hij de Kroon zich daarbij op liet standpunt stellende, dat afge zien of onder de stichtingskoston der defini tieve school ook moeten worden begrepen de kosten der hulpscliool, het schoolbestuur niet had voldaan aan de voorwaarde' van 't besluit van B on W van 5 .Tnni 1931 om de houw in het openbaar te doen aanbesteden en do gipuiing. aan de goedkeuring van B eb W te onderwerpen. De Uitspraak van do Kroop, had bet vermelde resultaat en stelde lift gómoeulehestiuir in het gelijk. Ziet hier in het'kort de geschiedenis ge durende 7 jaren van de oprichting cener bijzondere school en tot wélke moeilijkhe den dit aanleiding kan geven. Laat ons thans hopen, dat Themis de rust zal vinden die haar toekomt en dat na deze emotievolle periode in het school leven op Wieringen een weldadige rust zal intreden in de betrekkingen tusschen ge meente- en schoolbestuur. CALLANTSOOG Op de ter gemeentesecretarie ter inzage gelegde lijst van de namen van eigenaars en houders van paarden, welke lijst is op gemaakt ingevolge het Inkwartieringsbe- sluit, komen 133 paarden voor. De heer De Leeuw herdacht. De woonforensenbelasting zal worden opgeheven! We moeten niet het onderste uit de kan willen hebben! Nieuwe schoolgeldtarieven, doch geen belangrijke wijzigingen. Geen alcohol bij buitengewone op roeping van dienstplichtigen. Ge ringe werkzaamheid van de com missie van Toezicht op het L. O. De heer Vries tegen de brand-assu- rantiebelasting. Vergadering van den Raad op Vrijdag 5 Februari 1937, 's morgens om 10 uur. Voorzitter de heer G, D. Rehorst, burge meester, tevens secretaris. De raad is voltallig. De Voorzitter opent de vergadering en spreekt de hoop uit. dat 1937 voor de ge meente alsook voor de leden van den raad een voorspoedig jaar mag worden. Mogen de beraadslagingen verloopen in een even prettigen geest als dat vorig jaar het geval was. De notulen worden hierna onveranderd goedgekeurd. Van de ingekomen stukken noemen we een mededeeiing van het overlijden van den heer De Leeuw, in leven gemeente-opzich ter van Callantsoog. De Voorzitter spreekt ecnige woorden van waardeering en betoogt dat door het over lijden van dézen funetionnaris de gemeente een groot verlies heeft geleden. Om de nagedachtenis van den overledene te eeren. wordt dan een oogenblik stilte in acht genomen. De overige ingekomen stukken, als goed keuringen van raadsbesluiten, verslagen, enz. leveren geen besprekingen op. Begrooting 1937. Aangeboden wordt d§ begrooting voor het dienstjaar 1937. B. en W. zijn er in ge slaagd de begrooting sluitend te maken. Aan .Onvoorziene uitgaven" kan nog ruim f250.geraamd worden, terwij] Van het batig saldo dienst 1935 f 1500.zal worden gereserveerd voor latere dienstjaren. De Voorzitter zegt, dat wij aan den eenen kant tevreden kunnen zijn, aan den anderen kant weer niet. Wel toch staan we er beter voor dan tal van andere ge meenten, maar we kunnen onszelf niet be druipen er moet een kleine reserve aan te pas komen. Bij deze begrooting zullen B. en W. voor stellen de woonforensenbelasting af te schaffen, wijl zij gelooven, dat die op den duur niet in het belang van de gemeente is. Tevens zullen zij voorstellen een kweeke- ling met acte aan te stellen tegen een iaariijksche helooning van f 300.—. in ver hand met het feit. dat de school een twee- ma nsschool is geworden. De leden van don Raad, niet wethouders, zullen de begrooting nazien. Volgt de benoeming van leden van het Algemeen Armbestuur. P.eriodieke aftre ding van de heeren M. Vries en A. Toes. B. en W. bevelen aan: var. M. Vries: 1. M. Vries, 2. G. W. Timmink; vac. A. Toes: 1 A. Toes; 2. T. Bakker Azn. De heeren Vries en Toes worden herko zen; de heer Vries neemt onder dankzeg ging zijn herbenoeming aan. Gewijzigd wordt het reglement van orde voor dp raadsvergadering. Rij dit reglement wordt geregeld de benoeming van den ambtenaar ter secretarie tot plaatsvervan gend gemeente-secretaris. Vastgelegd is nu, dat de heer Brussaard waarnemend-secretaris blijft. Reclames woonforensen-belasting. Aan de orde is de behandeling van éenigé reclames inzake de woonforonhelas ting waarbij conform de voorstellen yan B. en W. wordt besloten. De heer Vries zegt, niet te gelooven, dat opheffing van de woonforensenbelasting de gemeente groote schade zal doen. Misschien is het juist wel ten voordeele van Callants- oog, dat dit beletsel wordt weggenomen. Erg iritrnm is spr. trouwens nooit met deze belasting geweest. De Voorzitter is het met den heer Vries pons; we moeten niet het onderste uit de kan willen hebben! Conversie geldleeningen. B. en W. stellen voor. over te gaan tot conversie van een aantal geldleeningen en een nieuwe leening tegen een lager rente percentage aan te gaan tot dit doel met de N. V. Bank van Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage. Hiertoe wordt besloten; met voornoemde Bank wordt, dan een leening aangegaan tot een bedrag van f17.950. rentende 4 Hierdoor wordt een bezuiniging van f 100.per jaar verkregen. Nieuwe schoolgeldverordening. Tn verband met de wijziging in de voor schriften hieromtrent, stellen B. en W. voor 'vast te stéllen éen geheel nieuwe verorde ning op de beffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs. De nieuwe tarieven zullen vrijwel dezelf de zijn als de oude, enkele uitzonderingen daargelaten. Zoo is bet minimumtarief ver hoogd van f 2.00 tot f 3.- Betaalde men even wel voorheen f.3.dan blijft, men dit be drag betalen. Oude tarieven tusSehen de drie en vier gulden, worden hij de nieuwe rege ling vier gulden, enz., enz. De verordening wordt na deze toelichting vastgesteld. Wijziging Alg. Politieverordening. B. en W. stellen voor deze verordening aan te vullen met een bepaling omtrent den verkoop van alcoholhoudende dranken, in geval van buitengewone oproeping van dienstplichtigen bij mobilisatie e.d. Aldus besloten. Gewijzigd wordt de verordening inzake de Commissie van Toezicht op het lager ondci- l)e vergoeding van deze commissie wordt daarbij teruggebracht van f15. öp f i.oO, waarmede de commissie accoord ging. De lieer Weij dacht, dat het een vast be drag was, dat niet gewijzigd kon worden, volgens den vorigen voorzitter was dat al thans zoo. De Voorzitter zegt, dat het bedrag kan wor den teruggebracht, wanneer de erordening wordt gewijzigd, wat nu het geval is. De Voorzitter deelt nog mede, dat er eerst aan gedacht was, de Commissie, welke uil 3 leden bestaat, op te heffen, maar zij wordt nu nog in de gelegenheid gesteld, meer werk (e verrichten. Het laatste jaar is slechts éénmaal vergaderd. Benoeming lid van de Commissie van Toezicht op het Lager On derwijs. B. en W. stellen voor aan Mevr. Breebaart eervol ontslag te verleenen als lid der com missie. Voor de benoeming van een lid in de ontstane vacature bevelen B. en W. aan: 1. Mevr. Rehorst en 2. Mevr. Brouwer. Het ontslag wordt eervol verleend. In de vacature wordt met algemeene stem men Mevr. Rehorst benoemd. Gewijzigd wordt de begrooting 1936 in ver hand met de overschrijding enz. yan posten. O.a. wordt aan de t.b.c.-commissie een sub sidie verleend van f 15.voor vervoerkosten, waarvoor dan weer van hoogerhand 45 wordt terugontvangen. De rondvraag. De heer Weij zegt, klachten te hebben ver nomen van ongeorganiseerde werkloozen, die men, hoewel ze door het slechte weer slechts één dag in werkverschaffing werkzaam wa ren, evengoed de volle 50 cent had afgehou den. De Voorzitter antwoordt niet direct te we ten of dit juist is. Zoo op het eerste gezicht komt het spr. niet waarschijnlijk voor, dat het volle bedrag kan worden afgehouden. Billijk is het zeker niet en spr. zegt toe een onderzoek in te zullen stellen. De heer Vries geeft den Raad in overwe ging, wanneer de toestand maar ecnigszins gunstiger wordt, de brandassurantie-belas- ting op te heffen. De Voorzitter deelt tenslotte mede n.a.v. een opmerking van den heer Kruit in de laatste vergadering dat reparatie van de muziektent noodig is en bij het onderhouds werk zal worden opgenomen. Hierna volgt sluiting. Het plan van minister Pierre Cot in uitvoering. Productie van vliegtuigen stijgende. Onze Parijsche V.P.B.-corr. schrijft: Op 2 Augustus 1914, bij het uitbreken van den werldoorlog, beschikte Frankrijk over ongeveer 100 vliegtuigen en 200 piloten; toen de wapenstilstand gesloten werd, op 1 No vember 1918, telde de Fransche luchtvloot meer dan 7600 toestellen en 16.000 vliegers en waarnemers. Zoo ontstond, gedurende den oorlog, een capabele vliegtuigindustrie. De ontwikkeling van het luchtverkeer in de ja ren na den oorlog en de bewaponingskoorts, die thans in de geheele wereld heerscht, maakten een verdere uitbreiding mogelijk van de vliegtuig- en motorenindustrie, wel ke op het oogenblik dank zij het initiatief van Pierre Cot, clen energieken Franschen minister van Luchtvaart, geheel genationa liseerd wordt. „Prototypen" en concurrentie-po- litiek. Nu het Ministerie van Luchtvaart tot de nationaliseering van de vliegtuigindustrie overgaat, heeft het voor goed gebroken met do sinds den wereldoorlog toegepaste metho den der „prototypen" en concurrentiepoli- tiek. De prototypen-politiek berustte hierop, dat de constructeurs flinke voorschotten kregen, dank zij dit geld met verschillende modellen konden experimenteeren en de staat dan tenslotte, indien een model bijzonder goed voldeed, de opdracht tot serie-fabricatie gaf. In werkelijkheid is echter gebleken, dat de serie-vliegtuigen slechts zelden met de proto typen overeenstemden, wijl de modellen ge woonlijk niet in alle opzichten aan de wen- schen van de luchtvaartautoriteiten volde den. Daar intusschën de Duitsche luchtvloot enorm in omvang toenam, ging het Fransche Ministerie van Luchtvaart tot de concurren- lic-poli(iek over: de luchtvaartautoriteiten gaven zelf aan, hoe de vliegtuigen gebouwd moesten worden. De beste nieuwe vliegtui gen werden dan in serie gefabriceerd, waar bij liet bekroonde model door verschillende fabrieken gelijk gebouwd werd en de con structeur voor ieder gebouwd toestel 'n licen- lierecht kreeg. Hiermede bereikte men, dat de belangrijkste vliegtuigfabrieken steeds vol doende werk hadden, maar anderzijds was liet een groot nadeel, dat op deze wijze de productie, tengevolge van de langdurige on derzoekingen, zeer verlangzaamd werd. Er verstreek veel en veel te veel tijd, alvorens de bekroonde modellen gebouwd werden en de zoo juist in serie vervaardigde toestel len waren dikwijls reeds verouderd, als zij voor de eerste maal startten. Zoo ongeveer was de situatie, toen op 11 Augustus 1936 de wet op de nationaliseering van de wapen industrie de grondslagen der vliegtuigindu strie op een geheel nieuwe basis stelde. Nationaliseering, geen socialisee ring. Terwijl de voor de land- en zeemacht wer kende industrieën slechts gedeeltelijk gena tionaliseerd werden wijl zij voor liet mee- rendeel ook vredesproductén vervaardigen is de vliegtuigindustrie, wier afnemer voor 9.) do staat is, aan een algebeole riatlo- naliseering onderworpen. Er worden voor den bouw van vliegtuigen in Frankrijk zes regionale ondernemingen en voor den bouw van vliegtuigmotoren, drie ondernemingen gevestigd. In iedere onderneming bezit da staat toonaangevenden invloed, wijl hij over 9/3 van liet aandeelenkapitaal beschikt Maar ook de vroegere particuliere eigenaars blijven belanghebbenden, evenals trouwens de vertegenwoordigers van liet technische personeel en de arbeiders. Daar de in den raad van toezicht zittende regeeringsverte- genvvoordigcr principieel geen ambtenaar, maar slechts vertrouwensman van de regee ring zal zijn, wordt het principe van de na tionaliseering in den zin van Pierre Cot hoog gehouden, d.vv.z. dat nationaliseering geenszins socialiseering beteekent. Derhalve zijn ook de vliegtuigfabrieken geen „staats- arsenalen", maar naamlooze vennootschap- pen, die volgens de wet van 1867 beheerd worden. Concentratie en decentralisatie, Door de aaneensluiting van talrij ke vliegtuigfabrieken in vijf regio nale ondernemingen wordt zoowel een industrieele concentratie, die tot rationaliseering van den vliegtuig bouw en tot verhooging der produc tiecapaciteit leidt, alsook een geogra fische decentralisatie, die in geval van oorlog zoo buitengewoon belang rijk is, gegarandeerd. Da staat heeft zich bereid verklaard, de zeer aan zienlijke sommen, die voor deze nieu we organisatie noodzakelijk zijn ter beschikking van de ondernemingen te stellen. Het betreft hier een som van eenige milliarden francs. Gera tionaliseerd wordt overigens niet slechts het labricatieproces, maar ook het wetenschappelijk vliegtuig- onderzoek en de export naar het bui tenland. Zooals reeds gezegd, heeft men met behulp van de bestaande vliegtuigfabrieken vijf rei gionale ondernemingen opgericht en wel de Société Nationale de Constructions Aéronau» tiques de 1'Ouest, de Sud-Ouest, du Nord, du Centre en de Sud-Est. Zooals men ziet, zijn de ondernemingen in alle doelen varf het land gelegen. Een zesde onderneming, die in de omgeving van Toulouse geconccin treerd wordt, is zoo juist opgericht. Drie centrale autoriteiten, Tenslotte zijn er drie belangrijke centrale autoriteiten in het leven geroepen, die voorj de rationeele doorvoering der nieuwe orga» nisatie moeten zorgen. Dit zijn: 1. Het coördinatie-comité, dat de bestel» lingen onder de vijf ondernemingen ver» deelt, algemeene voorschriften geeft, vooi» de grondstoffen zorgt, enz. 2. Het instituut voor wetenschappelijk onderzoek, naar het voorbeeld van het Ame» rikaansehe National Advisory Committeé for Aeronautics. 3. Een exportbureau, dat de zes onderne» mingen in het buitenland zal vertegenwoor» digen en voor de noodige propaganda zorg» draagt. De grondslagen van de nationaliseert ag der Fransche vliegtuigindustrie zijn hier» mede gelegd. Thans gaat het er om, de nieuwe ondernemingen en nurcaux actief leven in te blaven. Het begin is veelbeïw vend: de productie is in de laatste vi® maanden van 1936 tegenover de maandenl September, October, November en December van het jaar 1935 met 25 gestegen. Een duidelijk bewijs voor het feit, dat de her» vormingen van minister Cot vruchten dra» gen. ALKMAAR, 5 Februari. Kaasmarkt. Aangevoerd: 27 stapels, zijnde 36.000 Kg.: Fabrieksbaas, kleine f22.50. Boerenkaas kleine f 17.50, idem commissie f20.Handel goed. ALKMAAR. 5 Februari. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aan» bod 7372 stuks, verkocht 3122 stuks prijs f 18—20; Commissie 40 plus, aanbod enj verkocht 180 stuks, prijs f 18Ed. Kruid, aanbod 200 stuks. Totaal: aanbod 7752 stuks verkocht 3302 stuks. Aanwezig 7 Lp brieken. Handel goed. ALKMAAR. 5 Februari. Aardappelen 2.70, andijvie f 1020, appe» len 6.50-14, Bloemendaler kool 1.20—4» bloemkool I f 12 boerenkool 1.50—2.40. bieten. 0.601.70, gele kool 1.201.70. groene kool 1.204.40, knolselderie 2—3.60, peren 6— 12.50. prei 1.506.20, peterselie 1.602.60, rabarber 8.50—10.50, roode kooll.40—2.40, radijs 2.50, selderie 14.40, schorseneeren 1.50—3, spruiten 2—5.50, uien 1—3, wortelen 0.601.60, wasehwortelen 24.50, witlof I 4.50—6.50, TI 2.50—3.50. NOORDSCHARWOLTDE, 6 Februari. Bi. eigenheimers 1.60—1.70, uien 1.20—1.30» drielingen 1.20—1,30. grove 1.30—1.40, peca 1.60—1.80, kleine peen 1.kroten 0.6O—1.00 roode kool 1.40—3, gele kool 1.20, Decnschfl witte kool 1.— BROF.K OP LANGF.XDIJK, 5 Februari. Eigenheimers 2.—, gele uien 1—1.30, grové uien 1—1.30, peen 1.50—1.60, roode kooL 1.40—2.70, gele kool 1.20—1.40, D. witte kool 1.rammenas 0.70, groene kool 1.203» BROEK OP LANGENDIJK, 6 Februari. Bi. eigenheimers 2.60, bl. aardappelen 1.70 —2.30. uien 1.30—1.40. drielingen 1.40, grove 1.40—1.70, peen 1.-40—1.70, groene kool 1.60 .)..>0, kroten 1.501.70, roode kool 1.403, spruitkool 4.70—5, gele kool 1.20—1.30, D. witte kool f 1.—. WARMENHUIZEN, 5 Februari. Roode kool 1.40—2.40, gele kool 1.201 30, Deensche witte kool 1.drielingen 80 ct.» uien 1.201.40, grove uien 1.90, peen 1-70, rammenas 1.10. Aanvoer: 45.600 Kg. roode kool, 25.200 Kg. gele kool, 34.000 Kg. Deen' sche witte kool, 1450 Kg. uien, 2900 peen. 150 Kg. rammenas. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. Groenten en Fruit, 5 Februari. Berlijn! ui mar'<t toont geen verandering. Het zachte weer heeft geen invloed op c'® markt. Buiten], prod.: Holl. roode kooj p" Kg! Ital. bloemkool 20—3® P- 100 stuks; Holl spruiten. 1822 p. 50 K?J Canarisehe tomaten "8.50—10.50 p. kuip. HOM. men 6.00-6.50 p. 50 Kg.; Belgisch witlof 3035 p. 50 ft» j7SSpn; Ruitenl. prod.! bloemkool I 30—35 p. 100 stuks; II 20r2a P. 100 stuks; andijvie 3.003.50 p. kistj schorseneeren 20—21 p. 50 Kg. I.cipzig: II"1] spruifeju2.20-2.80 p. 5 kg.; Ital. andijvie 3.«j> 4. p. 18-42er Kg. Canarisehe tomaten 9™ —11.50 p. 13-14 Kg.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 10