T HOEKJE OUDERS Tob nooit hoekje Inkomens van Amerikaansche vrouwen voor en na de Wereldcrisis Allerlei voetbezwaren en hoe deze op te heffen Oververwarmde kamers. VOOR DE II ITTERTJEfiüP1 Hoogtepunt in 1929 Werkverruiming na opheffing gouden standaard, (Van onze bijzondere correspondente). Evenals in de meeste Europeesche landen is ook in de Vereenigde Staten van Amerika het jaar 1929 de tijd van de hoogconjunctuur geweest. Gedurende dezen tijd waren de arbeids- loonen het hoogst, ja, zelfs mogen we zeggen, dat ze menigmaal abnormaal hoog opgedre ven waren. In de Vereenigde Staten verdiende een arbeider in doorsnede ongeveer 18 dollars per week en de loonen van het vrouwelijk kan toorpersoneel waren gemiddeld ongeveer 25 dollar per week. Wanneer men in aanmerking neemt, dat het hier een gemiddeld loon betreft en dit resultaat berekend is met inbegrip van de loonen der beginnelingen en leerkrachten, dan begrijpt men, dat de meer geroutineerde vrou wen aanmerkelijk hooger betaald werden. Men vergete tevens niet, dat ook de koop kracht van den dollar beduidend hooger was. De wereldcrisis begon in 1930 en kostte het bedrijfsleven meer en meer in de daarop vol gende jaren, zoodat men langzamerhand een teveel aan werkkrachten kreeg, wien het niet mogelijk was, in handel, industrie of verkeer een werkkring te vinden. De loonen liepen terug en de nood der tijden noodzaakte de arbeidsters zich te schikken en zelfs blij te zijn, dat ze althans werk had den. Deze vermindering van loon bereikte veelal een bedrag van ongeveer 10 dollar per week in het jaar 1933 voor fabrieksarbeid sters, zoodat haar inkomsten zelfs beneden de helft van eenige jaren terug kwamen, n.1. van de hoogconjunctuur in 1929. Na 1933 zijn de loonen vrijwel stabiel ge bleven, hetgeen hieraan toe te schrijven is, dat vele dezer arbeidsters bij verbruiks- industrieën werkzaam waren, die minder door de crisis getroffen waren, dan de kapitaal- vormende. In takken van Industrie als weverijen, schoenen-, conserven-fabrieken e.d. bleef steeds werk, alhoewel een teruggang duide lijk waar te nemen viel. In de staal- en ijzer industrie, in machine- en autafabrieken daar entegen werden de arbeidsmogelijkheden tot het uiterste beperkt; reden waarom de vrou welijke arbeidskrachten gedurende de econo mische depressie zich beter staande konden houden, dan de mannen, die in laatstgenoemde bedrijven werkten. Vergeleken bij de loonen van de arbeidsters in fabrieken e.d. zijn de loonen van vrouwelijk kantoorpersoneel naar verhouding hooger gebleven. Deze loonen waren eveneens in 1933 het laagst, doch een gemiddeld loon bedroeg toch nog steeds 20,49 dollar; hetgeen beteekent, dat sedert 1929 een teruggang van 16 plaats vond. De crisis had in het voorjaar van 1933 het hoogste punt bereikt en de toestand op de arbeidsmarkt was uiterst gespannen. In April 1933 werd de gouden standaard opgeheven, er werd weer meer geproduceerd, de arbeids mogelijkheden verruimden zich, en de loonen gingen omhoog, ook al door het feit, dat het aantal werklui per week meer werd uit gebreid. Sedert den herfst 1393 zijn produc tie, werkmogelijkheden en loonen weer in stijgende lijn. Wat verdient de werkende Amerikaansche vrouw thans? In Mei 1936 was het gemiddelde weekloon van een industrie-arbeidster gestegen tot 14.9 dollar, waarmede weliswaar de hoogte van 1929 nog niet bereikt werd. Tevens moet in het oog gehouden worden, dat de koopkracht der dollars ook beduidend verminderd is. Het is dus geenszins mogelijk voor deze werkende vrouwen, om ook maar eenigszins „royaal" te leven, doch men kan zeggen, dat de meest ernstige crisisverschijnselen in Amerika overwonnen zijn. Hoe het thans staat met het vrouwelijk kantoorpersoneel Aangezien de daling der salarisen geen gelijken tred gehouden met die der week- loonen der fabrieksarbeidsters, kan men niet verwachten, dat de stijging een gelijk percen tage bedraagt. Het gemiddelde weekloon, dat terugliep op 20,49 dollar, geeft thans 21,32 aan, een stij ging dus van 3,6% tegenover 50% van de loonen der fabrieksarbeidsters. In vergelijking tot de 'mannelijke werk krachten op kantoren verdienen de vrouwen slechts zéér weinig, nauwelijks meer dan het gemiddelde inkomen van een man. Ingestelde enquêtes hebben bovendien aan getoond, dat de werkende Amerikaansche vrouw zeer vele familieverplichtingen heeft, zoodat haar inkomen relatief nog aan den lagen kant is. Natuurlijk geven wij toe, dat deze persoon lijke belastingen niet op rekening gesteld kunnen worden van hare werkgevers, doch met dit al wordt het leven van de werkende vrouwen in Amerika er niet gemakkelijker door. Aanpakken is het parool en inderdaad wordt er door de vrouwen veel werk verzet. (Nadruk verboden). Eskimo-leerling (op Groenland): Heerlijk, de thermometer staat vandaag 10 gr. onder nul. Warmte-vacantiel Practische wenken. Vlekken op linoleum, die moeilijk te verwij deren zijn, worden stevig ingewreven met vloeibaar poetsgoed, daarna met een vochtige doek afnemen en met was nawrijven. Indien men spiegels eenmaal per maand met een weinig goede boenwas inwrijft en deze flink uitwrijft, heeft men ze in den tusschen- tijd slechts met een verwarmde stofdoek op te wrijven. Ze slaan niet aan en blijven er door deze behandeling mooi glanzend uitzien Indien de vleesch- of groentenmolen zwaar gaat, „oliet" men deze met enkele druppels glycerine. Komt deze eventueel in aanraking met het voedsel onder het malen, dan zal dit geen onaangename olismaak aannemen; ter wijl de molen zelf weer gemakkelijk zal wer ken. VERKEERD BEGREPEN. Een schilder ontdekte in een ouderwetse boerenwoning een kamer, die hem zeer be viel. Mag ik deze kamer schilderen? vroeg hij den boer. Neen, dank-je. Waarom niet? Ten eerste komt mij dat te duur, en ten tweede wordt het toch dadelijk weer vuil. Wanneer men de eerste teekenen bemerkt van wintervoeten, moet men wel bijzondere aandacht aan de schoenen schenken, die vooral niet mogen knellen en waarvan de zolen even min te dun mogen zijn. 's Winters moeten wollen kousen gedragen worden. Iedereen, die wel eens last heeft gehad van wintervoeten, weet, welke misère dit met zich brengt. Men kan veel verzachten en het euvel grooten- deels, zoo niet geheel genezen met wissel voetbaden. Men neemt twee kommen of teilen met water, één warm, één koud, en houdt de voeten hierin afwisselend 4 minuut. Men moet de kom met warm water steeds bijvul len de duur der baden ongeveer 15 minuten aanhouden. Deze voetbaden hebben eerst dè.n resultaat, wanneer men ze geruimen tijd neemt en daarna de pijnlijke plaatsen inwrijft met het volgende mengsel: 80 gram terpen tijnolie, 15 gram Venetiaansche terpentijd, 6 gram jodium, 6 gram kamfer worden in een fleschje gedaan en in een warm water bad verwarmd en opgelost. Goed afgesloten be waren en de winterplekken met een penseel bestrijken. Transpireerende voeten geven de betrokkene en diens omgeving veel onaange naams. Dagelijks baden met lauw water en formaline of borax versterken de huid en hou den deze toch soepel. Kousen en schoenen vaak verwisselen. In de kousen kan men een poeder strooien, dat uitstekend werkt en ge makkelijk te bereiden is. Noodig: 100 gram talkpoeder en 20 gram aluin worden ver mengd in een strooibusje gedaan. Een ander middel, dat vaak goede resultaten geeft, ls een oplossing van 20 gram salisylzuur in 380 gram alcohol, waarbij men 100 gram gedis tilleerd water voegt. Een scheut van deze op lossing voegt men aan het voetbad toe. In ge val men zéér veel last heeft van transpiree rende voeten, kan men de kousen naspoelen onder toevoeging van een scheut van deze oplossing en daarna laten drogen. Gezwollen en pijnlijke voeten kunnen een gevolg zijn van ziekelijke stoornissen van hart of nieren of wel door een slechte circulatie van het bloed veroorzaakt, worden. Medisch advies is niet alleen noodig, doch zelfs zéér gewenscht. Is het euvel alleen aan overver moeidheid toe te schrijven, dan zullen warme voetbaden en massage weldadig werken. Eelt en eksteroogen en een z.g. lederhuid onder de ballen van de voeten kunnen voor een groot deel voorkomen worden, indien men de voe ten dagelijks baadt en daarna met een voor dit doel verkrijgbare vijl langs het eelt gaat. (Drogisten, apothekers). Indien men zoo'n vijl niet in zijn bezit heeft, kan men ook met puimsteen of schuur papier langs het geweekte eelt wrijven, dat op den duur geheel zal verdwijnen. Wanneer men regelmatig volhoudt voetbaden te ne men, ook nadat de eelt verdwenen is, blijft de huid soepel en zacht. Na het bad van de teenen af naar boven de voeten masseeren met enkele droppels olijfolie of met vaseline. Brandende voeten. De klacht van vele huis vrouwen worden eveneens veel beter, indien men een voetbal neemt met twee eetlepels keukenzout of vier eetlepels azijn.. Men kan op eenvoudige wijze zelf een badzout samen stellen van 2 eetlepels keukenzout, 1 thee lepel natron, 1 theelepel borax op één voetbad te gebruiken. Heeft men bij voortduring pijn in de voeten en helpen deze middelen niet afdoende, dan kan één of andere afwijking de oorzaak zijn en is het aan te raden een orthopeadisch arts te raadplegen. Men zorge steeds, dat de kamers in den winter niet oververwarmd zijn. Men komt soms in gezinnen, waar de warmte bij het binnentreden der kamers iemand tegemoet komt en waar de thermometer 72 graden F. en hooger aanwijst. Een normale kamertem peratuur is 6265 graden en zich hieraan te houden, is het verstandigst. Indien men veel in oververhitte kamers ver toeft, zal men veel gevoeliger zijn voor kou vatten en alle mogelijke andere winterkwalen. Men vindt de buitentemperatuur dan al spoe dig „heel erg" koud en komt er meer en meer toe in huls te blijven, inplaats van iederen dag een flinke wandeling te gaan doen en v f '--che lucht in te ademen. j zij het parool Matig verwarmde kameis en veel frissche lucht!" bondag. Groentensoep. Kalfslever appelmoes. Gebakken aardappelen. Sinaasappel crème. Maandag. Ribstuk. Spruiten aardappelen. Drie in de pan. Dinsdag. Koud vleesch. Schorseneeren met roomsaus. Aardappelen. Rijst, met bessensap. Woensdag. Rolpens. Roode kool aardappel'.::. Appelmoes. Donderdag. Gehakt. Knolraap. Aardappel-puree. Macaroni met tutti-frutti. Vrtfdag. Aardappelsoep. 'Gebakken schelvisch. Andtfvie- en bietensla. Aardappelen en botersaus. Zaterdag. Stoofpot van Wortelen, Kool, Aardappelen en Lamsvleesch. Fruit. Slnaasappelcrême. 2% dl slagroom, 2 eiwitten, 150 gram sui ker, 2 klontjes suiker, 3 bladen witte gelatine, 5 sinaasapplen, 1 citroen. We raspen met de suikerklontjes de schil van den goed gewasschen citroen en van 1 sinaasappel en persen de vruchten goed uit, waarna we het sap door een zeefje gieten en met de citroensap en de suiker verwarmen, niet bepaald koken, daarna de geweekte en goed uitgeknepen gelatine er in op laten los sen. Room en eiwitten worden te zamen stijf geklopt en hierbij wordt het afgekoelde vruch. tensap gevoegd. In een kristallen vlaschotel dienen we deze crème op met beschuitjes, b.v. boudoir of bonne mère. Schorseneeren met roomsaus. 1 kg schorseneeren, 4 1 melk, 30 gram bloem, 25 gram boter, 1 dl room, zout en nootmuskaat. We borstelen de schorseneeren in lauw water met een scheut azijn flink af, snijden ze daarna in vingerlange stukjes, die wij schrappen en in water en melk leggen om de kleur te behouden. We koken de schorseneeren in ruim water met een scheut melk of azijn en zout gedu rende drie kwartier of een uur. Daarna laten wij ze op een vergiet uitlekken. Van de boter, bloem, een tikje zout en noot maken wij met de melk een mooi gelijk sausje, dat wij een paar minuten laten doorkoken eij daarna door de room roeren. De schorseneeren worden nog even in de saus nagestoofd en opgediend, be strooid met nootwuskaat. Macaronischoteltje met Tutti Frutti. 200 gram macaroni, 3 eieren, 4 1 melk, 50 gram suiker, zout, 250 gram tutti frutti, 50 gram suiker, botervlokjes, paneermeel. De macaroni wordt in kokend water met zout gedurende 20 minuten gekookt, daarna in het vergiet gedaan en overgoten met warm water, dat we zooveel mogelijk laten uitlek ken; de macaroni wordt in stukjes van 3 i 4 cm gesneden. De tutti frutti, die lifst van te voren geweekt wordt, wordt zoo noodig nog even opgeweld en bestrooid met de suiker. We vetten een vuurvast schoteltje in en leggen nu laag om laag macaroni en gestoofde vruch ten, terwijl de bovenste laag uit macaroni moet bestaan; we kloppen de eieren met de suiker en melk en gieten dit mengsel over de macaroni, strooien er paneermeel over en leggen er botervlokjes op, plaatsen het scho teltje 20 30 minuten in den oven en dienen het warm op. Stoofpot van wortelen en kool met lamsvleesch. 14 kg winterwortelen, 14 kg aardappelen, 1 groene kool, 500 gram lamsvelesch, 200 gram spek, 2 groote uien. We schillen de wortelen en snijden ze in blokjes, evenals de aardappelen; terwgl de uien schoongemaakt en in plakken gesneden worden; de kool in reepjes snijden. Het spek wordt in dobbelsteentjes gesneden en uitge bakken, waarna we in het vet de stukjes vleesch bruin braden, evenals de plakken ui en daarna ongeveer 4 1 water bijvoegen, daarna de wortelen, kool en aardappelen bij het vleesch doen en de geheele massa aan den kook brengen en op een zeer lage pit laten gaar smoren, afmaken met peper en zout naar smaak. Zoo noodig nog een weinig wa ter toevoegen, doch niet te veel. Voor het op doen worden vleesch, kool, wortelen en aard appelen dooreen geroerd, doch niet gestampt. Inplaats van lamsvleesch kan men ook goedkoop rundvleesch nemen, b.v. haché- vleesch, doch dit moet een klein uurtje voor de overige ingrediënten worden toegevoegd. OORZAAK EN GEVOLG. Resultaat verkeerd? Zoekt de oorzaak en voorkomt herhaling. Wij zijn geneigd om, als er in ons leven iets verkeerd gaat de oorzaak overal eerder te zoeken dan bij onszelf. Andere menschen, de omstandigheden, dingen, die wij niet ge weten hebben, enz., enz. Natuurlijk is het niet mogwlijk om in het leven elke fout en elke teleurstelling te voorkomen. Maar soms lijkt het, alsof omstandigheden inderdaad een an dere gedragslijn van onszelf, die door men schen of omstandigheden uitgeoefenden in vloed had kunnen ondervangen. Zoo dikwijls zeggen wij: „dat heb ik niet kunnen weten", terwijl het juister zou zijn om te zeggen: „daaraan heb ik niet ge dacht". Menschen, die in het leven veel tegenslag ondervonden hebben, zijn dikwijls geneigd om cynisch te worden. Zjj nemen het standpunt in, dat niemand te vertrouwen is, dat men zich nergens iets van moet voorstellen, dat elke poging ten goede bij voorbaat tot mis lukking gedoemd is. Cynisme is altijd een teeken van zwakheid, van gebrek aan moed tot de noodige zelf kennis. Dat een mensch zijn vertrouwen in daartoe onwaardigen gesteld heeft, is nog geen be wijs, dat niemand te vertrouwen is. Dat een poging om een of ander doel te be reiken, mislukt is nog geen bewijs, dat het zelfde doel langs andere wegen niet te berei ken zou zijn. En dat het iemand op alle mo gelijke manieren is tegengeloopen, is geen en kel bewijs, dat het hem voortaan moet b 1 ij- v e n tegenloopen. Het is het meest onvruchtbare en onver standige standpunt, dat wij kunnen innemen om te zeggen: „ik heb alles goed gedaan, maar het ongeluk vervolgt mü". Om het beste van ons leven te maken, moe ten wij zorgvuldig nagaan, welke factoren er aanwezig zijn, waarvan wij gebruik kunnen maken. Wanneer iemand het middelmatige of min der dan middelmatige hersenen een moeilijke intellectueele opleiding wil volgen, is dat plan hoogstwaarschijnlijk tot mislukking ge doemd. Wie zonder voldoende middelen een kost bare studie wil volgen of er een kostbare lief hebberij op nahouden, bereidt zichzelf een te leurstelling. Er zijn naturen, die juist in het streven naar iets, dat onbereikbaar schijnt, een groote voldoening vinden. Maar dan doen zij toch verstandig, rekening te houden met de moge lijkheid, dat hun plan onbereikbaar blijkt. Daardoor kunnen zij den schok breken, die een eventueele teleurstelling met zich brengt, en voorkomen, dat die schok hun energie lam slaat. In het algemeen en voor de meesten van ons is het altijd verstandiger een doel te kie zen, dat theoretisch bereikbaar is, al behoeft het niet gemakkelijk bereikbaar te zijn. Ver der moeten wij leeren, om geestelijk veer krachtig te zijn, zoodat wij ons snel kunnen herstellen van de tegenvallers, die het leven aan niemand bespaart. Zoodat wij onmiddel lijk paraat staan met de reactie: „zoo niet, dus anders", of „dit niet", dus „iets anders". Aan degenen, die bij betrekkelijke kleinig heden zwaartillend lang stilstaan herkent men meestal menschen, die nog nimmer een wer kelijk zwaren slag kregen. Wie het leven door en door kent, vindt niet zoo gauw meer iets „erg". Die heeft geleerd, om de tanden op elkaar te klemmen en verder te gaan, wel teleurgesteld, maar niet wanhopig. En dat is het, wat wij allen moeten leeren. DR. JOS. DE COCK. „Hoe bevalt je vader die vermagerings kuur?" „Uitstekend! Het "schip, dat hg op zg'n borst had laten tatoueeren, is nu nog maar een roeibootje." Teneinde het door mij in de twee laatste „hoekjes" behandelde probleem zoo volledig mogelijk te laten belichten, volge hier thans een schrijven van een belangstellend lezeres: Als belangstellende lezeres van Uw „Hoekje voor de ouders", wilde ik U gaarne naar aan leiding van uw laatste stuk, betreffende het bijwerken van te jonge kinderen voor de 2e klasse L.S., het volgende mededeelen. Voor mijn huwelijk was ik zelf onderwijzeres. Mijn eenige zoon werd 8 October 1935 6 jaar; was dus 5 weken te jong om dat jaar in de le klasse der L.S. geplaatst te worden. Daar onze zoon blijk gaf van een behoorlijk verstand, hebben wij geprobeerd, hem het vol gend jaar in de 2e klasse geplaatst te krijgen, wat ons is gelukt. Daartoe heb ik onzen zoon vanaf 1 Sept. 1935 tot en met 30 Juli 1936 eiken dag één uur lesgegeven en wel van 9 u. v.m. tot 10 u. v.m., waarna ik hem dus om 10 uur naar de fröbelschool bracht, waar hij den verderen dag het onderwijs volgde. Vacanties en vrije dagen kreeg hjj precies als op de L.S. 1 Sept. 1936 heb ik hem (eerlijk gezegd met angst van mijn kant) naar de 2e klasse ge bracht van een opleidingsschool van H.B.S., dus nu niet direct naar het eenvoudigste onderwijs. Tot mijn groote opluchting was er in zijn kennis geen hiaat te bespeuren. In alle vakken was hjj precies even ver als zijn medeleerlingen, waar ik natuurlijk voor gezorgd had. Hij stond natuurlijk even vreemd tegenover de orde in de klas, maar was daar na een week aan gewend. Zijn eerste rapport, j.1. Kerstmis, was dat van een middelmatig goeden leerling. Behaalde cijfers waren: Lezen 7; Rekenen 7; Ned. Taal 7; Schrijven 7; Teekenen 8; Meegebrachte volle taal- en Tekenschriften vertoonen meerdere malen de waardeerinrs- cijfers 8910. Ook de gezondheidstoestand van mijn zoon liet het jaar, dat hjj werd bijgewerkt, niets te wenschen over. 't Kind gaat daarbjj dolgraag naar school, wat behalve een complimentje voor de klasse onderwijzeres, toch ook inhoudt, dat de jongen zich daar op zijn plaats voelt. In den tegenwoordigen tijd, waarin de werk gevers steeds naar jonge krachten vragen, is ook bij de studie het gezegdetime is mo- ney" van toepassing en daarom zijn wij blij, dat onze zoon, die j.1. 8 Oct. 7 jaar is gewor den, ook door medewerking van het betref fende schoolhoofd, in de 2e klasse zit. Mevr. B. De zoon gaf blijk van een behoorlijk ver stand, beter gezegd: een goed verstand. De moeder was zelf oud-onderwijzeres, kon dus haar kind zeer goed bijwerken. Een bij zonder gunstig geval dus! De jongen ging, na het lesuur van zijn moeder, toch naar de fröbel school en bleef daardoor in contact met de andere kinderen. Ook deze moeder had angst voor het resultaat van haar proefns-ning! Hoe moet dit dan zijn bij hen, die zelf wildvreemd tegenover het onderwijs staan? De opmerking: „time is money" vatte men niet tè zwaar op: heel wat flink bestudeerde jonge krachten ik ken onderwijzers met 212 b(jakten! loopen desondanks to-h zonder betrekking! Overigens geldt hier hetzelfde van 't geen ik bij het vorig schreven heb opgemerkt! Er zullen stellig wèl uitzonderingsgevallen bestaan zoo gunstig de omstandigheden hier echter waren, zal weinig voorkomen! doch men moge hieruit nog geen a 1 g e m e e- ne conclusie trekken! Vooralsnog bl(jf ik dan ook bij mijn eigen opvattingen, vermeldt in het eerste hoekje voor dit probleem. Met dank voor de belangstelling aan alle inzenders (sters).

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 14