Openbareverkooping Met Hr* Ms- „De Ruyter naar de Oost Adwiteeïen doet 5e koop WERELD JAMBOREE 1937 Koopt allen een lot a f 0.50 5e (mm MEUBELEN Nieuw verhaal van Piepneus en Bibbersnoet v. W. F. V. d. VLIES Wzn. Boier, Kaas en Eieren WOENSDAG tot 4 uur GESLOTEN „DE ROOKENDE AMERIKAAN'' te BERGEN het winkel- en woonhuis met werkplaats en erf Drankwet aangeboden aangeboden aangeboden A. DE WAART llit het politierapport Marineberichten Stoomvaartberichten Maandag, 25 Januari. In de mist zijn we vertrokken, de meer- ploeg is nog bezig als we de „Graf Spee" passeeren en er front maken geblazen wordt. De dekken verlaten in het grijs, slingert het slagschip aan zijn ankerketting, de uitgevoer de bakspierijen duiken van tijd tot tijd onder in de golven. Onze motorsloep is vastgesjord buiten boord: we slingeren te hard om hem over de groote Commandantssloep te nemen. Tegen de grijze lucht verschijnt in de verte de vage omtrek van Gibraltar na eenige uren stoomen. Op de bak en op het halfdek is men bezig de vier gesprongen staaltrossen te repareeren: met groote marlpriemen wor den de tieren uit elkaar getikt, een tier door gestoken en een volgende ondervindt daarna dezelfde behandeling. In de grijze lucht is een blauwe scheur ge komen, die snel uitrafelt en weldra schijnt de zon weer met volle kracht. Met 16-mijls vaart stuift „De Ruyter" door het blauwe woelige water met de witte schuimkoppen, een duide lijk zog achterlatend. Als een witte streep trekt het schip de log tollend achter bij het halfdek door het water. Half twaalf: bij het dekhuis blaast de Thijs stilte, de twee gelederen zondaren nemen de houding aan als de Commandant aan dek komt. Commandant, Eerste Officier divisie chef luisteren naar de laatste verdedigings pogingen van den gevallen schepeling, die te laat was, zich niet op tijd op zijn post bevond, e.d. Een paar uur strafdienst, verscheidene dagen licht arrest en andere straffen worden naar mate uitgedeeld onder de liefhebbers en ieder neemt zich voor voorloopig niet meer op het matje te komen, al of niet met succes. 's Middags zijn de mariniers aan het infan- terieën; voor bij het dekhuis staat een ser geant te tellen en nemen de menschen het ge weer onberispelijk over den schouder of diri- geeren het weer met een harde klap op dek, op het halfdek oefent een tweede groep. De baas timmerman is met zijn leerling bezig het dek weer na te zien 'en op te knappen, op het halfdek wordt de tent voorloopig opgerold. Na vastwerken treden de eerste schermlus- tigen aan: witte vesten, wite broeken, bruine maskers. Na langen tijd van niet meer oefe nen strekken zich krakende armen en beenen zoo vlug ze kunnen, een hauw wofdt geweerd, een schijnhauw geplaatst. De hauw zelf heeft succes: met de kom wordt het masker van de tegenpartij geraakt, die zit dus, het plat van den sabel zwiept nog een stukje door en treft den rug van de verslagene. Kronkelend van pijn en woede wordt voorloopig de slag be ëindigd en overgegaan op de degen, waar dat tenminste niet kan. Gutsend wordt na een half uurtje ingelegd: morgen komt de revan chewedstrijd wel. Woensdag, 27 Januari. Kooi schrobben: de matrozen en mariniers, hun witte werkbroeken tot de knieën opge stroopt, staan bij de aardappelmachine, groote zeepvlokken drijven over dek en de te reini gen kooien, of en toe een waterstraal om de kooien schoon te spoelen. Alles wat klaar is wordt vooruit in het windje gehangen: nu maar hopen dat het droog blijft en waaien, dart is alles vanavond wel weer bewoonbaar. Bezems zijn nu geld waard, van hand tot hand vliegen ze verder.. Rust tot twee uur: in het zonnetje liggen de menschen vooruit op den bak lang uitgestrekt te slapen, kris kras door elkander, de ver schillende onderdeelen van den buurman die nen als kussen. Enkelen zitten droomerig over een boek te suffen of zuigen een gedraaid strootje. Heel actieven staan over de ver schansing geleund en kijken naar de kleine witte golven die de boeg door het water opzij wegduwt. In de kombuis is het schoonschip: de houten plankiertjes staan net afgewas- schen in de zon te drogen, ketels worden op gepoetst, de vloer krijgt een extra beurt. In de kleine ketel staat de koffie klaar voor straks, zwart en donker. Achter op het halfdek staan enkele officie ren, een herstellende zieke, in pyama en bad jas, een pantoffel slingerend aan een voet, ligt in een luie ligstoel zijn pijpje te rooken. In de verte verschijnt een vliegtuig, ronkend komt het door de stilte nader, passeert hoog, voorbij het schip, draait het bij en bekijkt ons nu van minder hoogte. De manoeuvre wordt nog twee keer, steeds lager herhaald, dan weet de Franschman blijkbaar wat we zijn en kiest weer zijn weg terug. Spanje en alles wat daarmee samenhangt ligt nu ver achter ons: 's avonds is de vlag weer normaal weggenomen en zijn er geen schijnwerpers meer opgericht die ieder oogen- blik aan kunnen flitsen als dat noodig mocht blijken te zijn. De vlaggen, die over de torens overdag waren gespannen, en die zoo vaak als achtergrond voor treffende foto's werden gebruikt, zijn de weg van de schijnwerpers gevolgd. Als een blauwgrijze streep ligt de kust van Afrika aan stuurboord, ver weg zijn hooge pieken, met in de zon schitterende sneeuwvelden te zien. Algiers... Tunis... In het „ochtendblad", het rijtje gegevens dat we iederen ochtend te zien krijgen over de inter nationale gebeurtenissen en de gespeelde voet balwedstrijden en dat overal gretig gelezen wordt, staat dat op het oogenblik Holland aan het insneeuwen is en aan het doodvriezen, w ij hier beginnen over ander goed en een de ken minder te piekeren. Voor het eerst op de reis krijgen we lim-lim, ieder slurpt het Het vierde artikel werd opgenomen in Ons nummer van Donderdag 4 Febr. j.1. (Van een bijzonder en medewerker jian boord van den kruiser) citroenachtige vocht met genoegen naar bin nen. Overal staan de patrijspoorten open en waait door het schip een frisch windje, doeken worden beneden gedroqgd, gordijntjes waaien heen en weer. De eerste menschen hangen 's avonds hun kooien aan dek op boven de aardappelbalies, dan hebben ze vast een plaatsje voor de rest van de reis. De gymnastiek staat in het middelpunt van de belangstelling: 's ochtends wordt het half dek dat overal voor gebruikt wordt, eerder geschrobd en na baksgewijs treden de nog niet 30-jarigen aan in truien, witte broeken en pompoesjes. De sergeant van de mariniers neemt zijn plaatsje in boven op den dwars scheeps gebaksten toren 3 en het spel kan be ginnen. Jaren Sportschool hebben zijn kun digheden verveelvuldigd: Sprong op de plaats... marsch, looppas, alles achter en door elkaar. Knappende knieën knikken, krakend zwaaien armen heen en terug. Het slotnum mer: in een grooten cirkel rennen ze hoog knieheffend en puffend het halfdek rond, de baas van het spul heeft zijn toren verlaten, zonder rijzweep, zonder beenkappen en zwarte gekrulde puntsnor, maar even fanatiek dirigeert hij het blazend geheel. 's Middags gymnastiek voor de officieren: het plunje magazijntje is geplunderd voor sportbroekjes; met truien, met pull-overs, met en zonder petjes, op bloot voeten, op sok ken of model schoenen gaan zij nu beginnen met voorligsteunen, met op-den-rug-liggen en andere oefeningen. Nog steeds zijn er den heelen dag oefenin gen, nog eens hebben we oorlogswacht gehad, weer een batterij-exercitie. Ratelend voeren munitieliften granaten en hulzen naar boven, in den toren brandende roode, blauwe en witte lichten, in de minutiebergplaatsen sjouwen de menschen met zware granaten naar de lift toe. De verschansing is bij de kanons neerge slagen en ligt tegen dek. Afstandswaarnemers richten op verre doelen aan den kim. Steeds oefenen, oefenen om het schip zoo snel moge lijk aan zijn oorlogstaak ten volle te beant- lijk aan zijn oorlogstaak te doen beant- Vrijdag, 29 Januari. Gisteren, op den hondenwacht is Malta, voorloopig het laatste eiland, op 10 mijl af stand ongeveer, gepasseerd: in het heldere maanlicht als een donker rotsachtig silhouet met een enkel klein vuurtorentje. Mét het passeeren van Malta zijn we het schitterende weer van de twee vorige dagen kwijt en komt de wind een beetje opzetten. Wat kan het ons schelen: in den Helder is het op het oogenblik windkracht 9 en vriest het 6 graden volgens het weerkaartje en daar zijn we nog stukken vandaan. Een koude, gure Buitenhaven, veel menschen, die met opgeslagen jekkerkragen en blauwe vingers zoo snel ze kunnen warme kachels opzoeken om te ontdooien, tóch in Den Helder geen ijs, een beetje modderige sneeuw, veel ijzel; voordat het hier zoover is, moet er heel wat gebeuren. Rustig gaat het leven .pan boord zijn gan getje: dekken schrobben, koper zuigen, vóóral nu we op het punt staan weer een haven aan te doen. Iederen ochtend is het op het oogenblik voor een deel der bemanning gas maskeroefening; in het begin een beetje on wennig werden de apparaten behandeld, nu, nu iedereen de werking kent, houden we er gymnastiek in. De instructeur, zonder gas masker, gaat meedoogenloos te werk en laat looppassen, armen zwaaien, knieën buigen alsof er geen gasmasker bestond. Wacht maar, over een paar lessen zal hjj als slacht offer zijn beurtje dubbel en dwars wel krijgen. In het Korporaalsverblijf verzamelen zich steeds de doktoren met hun staf en instru menten. Een wederopvoering van de „Anato mische Les": een Korporaal-ziekenverpleger, als teeken van zijn waardigheid in lange witte verbandjas, bindt onder toezicht van een der dotkoren een afgrijselijke beenbreuk af van een stoker. De studenten en het slachtoffer bekijken het geheel critisch, steeds verder komt de chirurg, het been is ingepakt. Zie zoo, die is weer klaar. Het verband en de pakkingen gaan er weer af, de stoker, wiens been ondertusschen is gaan slapen, strekt eenige keeren het nu gezonde onderdeel. Een leerling strekt het been opnieuw, draait er een paar keer aan, zwachtelt en trekt een paar keer flink, de gewonde draait een paar keer om zijn as en de behandeling mag als mislukt heeten. Daarvoor is de leerling dan ook nog pas „student". Bij de oorlogswacht is het noodhospitaal opgetuigd, matrassen en kussens worden heen en weer gesleept, een ziekenkot klaargemaakt. De bewondering en opmerkingen voor dit staaltje van moderne architectuur zijn veelzijdig, in een grooten kring stana de menschen erom heen en geven critiek. 's Middags kan het pistoolschieten van de laatste dagen niet meer doorgaan: de opge tuigde schijf achter bij de vlag wordt weer opgeborgen. Het mikpunt is niet erg gemak kelijk meer te krijgen bij den dwarsinkomen- den wind en dus kunnen officieren, hoofdon derofficieren voor vanmiddag inleggen 'en wordt de schijf met de talrijke stukjes opge plakt papier voorloopig op nonactief gesteld. Geen avond meer als een paar dagen ge leden toen de volle maan een zilver schijnsel wierp over de kalme zee en de dekken van de „De Ruyter" deed glanzen. Zware schadu wen wierpen torens en gevechtsmast tegen dek. alles wat er de gelegenheid toe had stond bij de verschansing te genieten van den mooien avond. De muziek oefent met „Piet Hein", wat er al vlot begint uit te komen, een enkele „on- Heden ontsliep tot onze I diepe droefheid, zacht en kalm, onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, ELIZABETH WIT, Weduwe van den heer Jacob Bakker, in den ouderdom van 82 j. Den Helder, 6 Febr. 1937. Weezenstraat 37. v Wed. G. B. KUNST- BAKKER. H. D. BAKKER. M. I. BAKKER—BAKKER J. C. BURGERS BAKKER. H. J. BURGERS. S. N. BAKKER. W. C. BAKKER- DIJKSHOORN. J. C. BAKKER. A. E. BAKKER—LANSER en Kleinkinderen. De ter-aarde-bestelling zal plaats vinden Woens dag 10 Febr. n.m. 12.30 u. van uit het Sterfhuis, op de Algemeene Begraafplaats te Huisduinen. Heden overleed, na een geduldig gedragen lijden, onze innig geliefde, zorg zame Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder en Zuster, EBELTJE SCHUURMAN- SLUITER, in den ouderdom van 68 jaar. Den Helder, 6 Februari 1937. Diaconiestraat 40. Uit aller naam, P. SCHUURMAN. De ter-aarde-bestelling zal plaats vinden Dinsdag 9 Febr., n.m. 12.30 u., vanuit het sterfhuis, op de Alge meene Begraafplaats te Huisduinen. Verzoeke geen bloemen. sloemen. «gwm Algemeene kennisgeving. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven van het plotseling overlijden in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar van onze lieve Vrouw, Dochter, Zuster en Tante, TRIJNTJE AUGUSTIJN geb. SMIT, in den ouderdom van bijna 34 jaar. Den Helder, 7 Februari 1937. le Schagendwarsstraat 12. Uit aller naam, H. C. AUGUSTIJN. De ter-aarde-bestelling zal I plaats vinden op Woensdag 10 Februari a.s., op de Al gemeene Begraafplaats te I Huisduinen. Vertrek van het sterfhuis om 1 uur. BHBRQ Ondergeteekende deelt bij deze mede, dat hij met ingang van heden zijn zaaak in Boter, Kaas en Eieren te Koegras heeft over gedaan aan den Heer en zegt bij deze zijn geachte cliënten hartelijk dank voor het genoten vertrouwen en beveelt hiermede zijn opvolger ten zeer ste aan. ALB. NUIJENS, Koegras. In aansluiting op het boven staande deel ik het geachte pu bliek van Den Helder en Omstre ken mede, dat ik de zaak in van den heer ALB. NUIJENS heb overgenomen. Ik hoop door goede bediening Uw gunst waar dig te worden. Beleefd aanbevelend, W. F. v. d. VLIES Wzn., Koegras. Groote loterij. 120.000 loten. 2000 prljen. Wegens familie omstandigheden SPOORSTRAAT 37-39 wegens sterfgeval en gemis aan opvolger, op WOENSDAGEN 17 en 24 FEBRUARI 1937 bij opbod en afslag, telkens des voormidd. om 10 uur, in De Rustende Jager, ten overstaan van Notaris VAN RIET, van: aan de Karei de Grootelaan, groot 3.20 aren, waarin door wijlen den Heer S. ZWAAN is gedreven een zaak in visch en wild. Eenige de rgel jj ke zaak ter pl aatse Te aanvaarden bij de betaling! inlichtingen ten kantore van den Notaris. t Burgemeester en Wethouders van DEN HELDER; Gelet op art. 45, in verband met art. 16, alinea 1, der Drank wet, S. 1931, no. 476; Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van N. P. BRINK VERSLUIS om een verlof A voor den verkoop van zwak-alcoholi- schen drank in het klein voor perceel Badhuisstraat 10. Den Helder, 8 Februari 1937. Binnen twee weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren in brengen. Den Helder, 8 Februari 1937. %iwMen Vooruitbetaald10 et. p. regel f minimum Niet reoruitbet: 16 et. p. regel 40 en 60 e. Wie helpt net werkl. gezin aan wat Kleertjes voor meisje van 8 mnd. en 3 jongens resp.: 7, 5, en 3 jaar. Adres: J. v. Kampen, sHoogstraat 90. Heden, Bouvier, prachtdier, Duitsche Herder, zwart dek, br. oft, spitse kop, staande ooren, beide zéér waaksch en betrouw baar, verder diverse Rashondjes in alle prijzen, Molenstraat 151, eenig adres voor Den Helder en omstreken. Jkttehkingen Vooruitbetaald: 10 et. p. repel I minimum Niet Tooruttbet: 15 et. p. repel 50 en 60 e. Gevr. een net MEISJE voor halve dagen, Vrijdags den ge- heelen dag. Adres: J. A. Veen, Spoorstr. 102. Gevraagd flinke Dagdienstbode, Javastraat 6. Aanmelden 's avonds tusschen 7.30 uur en 8.30 uur. Direct gevraagd een nette Dienstbode. Adres: Vosstr&at 10. „ZKopsUoop" Verkrijgbaar a f O 35 en f O 65 p. fl., -f- omzetbel. Grootere en duurdere hebben wjj niet, is ook niet noodig, het helpt altijd direct bij Hoest, Keelpijn en Verkoud heid voor Uzelf, Opa en Opoe, zoowel als Baby. Vooruitbetaald: 10 et. p. repel I minimum Niet reoruitbet: 1» et. p. repel 40 en 00 e. Te huur Huis Achterstraat 30, water vrij, electr. aanwezig, huurprijs f 4. Te bevr.: Kanaalweg 169. Vooruitbetaald: 10 ct. p. repel minimum Niet rooruitbet: 15 et. p. repel 40 en 60 e. Ter overname aangeboden een bestaande Zaak voor handel en Aardappelen, Groenten, Fruit. Met erkenning. Met bijbehooren- de Friesche Aardappelhal. Adres: Bureau van dit blad. TE KOOP: 3 ÉTALAGE YTTRINEN, in prima staat. Adres: Spoorstraat 102. KRUIDENIERSBEDRIJF. Ter overname aangeb. een uit gebreid Kruideniersbedrijf, druk ke loopzaak. Huis te huur of ta koop. Verdienste 40.per week. Brieven onder No. 54, aan het Bureau van dit blad. Te koop eenige in goeden staat zijnde RIJWIELEN. AdresFirma MOREE. s fn mè*tjeAju Moet het Uw woning zijn in het betere genre: Keizersgracht 81 Amsterdam Tel. 43154 Slaapk., mahonie of eiken met 3 deurs kast, f 125. Eng. of eiken woonk. f 115, 135, 180. Salon, 4 clubs, tafel met riet, f 120. Be taling desgew. maand. door G. Th.. ROTMAN. 15. Wel... daar komt me, op de baan, Kaastand aanrijden, heel doodleuk, alsof er niets gebeurd is. Alleen hij is drijfnat, maar dat schijnt hem niet te deren. „Ik heb de eerste prijs gewonnen!" zegt hij, als hij bij ons is. En jawel, mijnheer heeft het overwinnaars lint al om z'n schouder! 16. „Ik zal het je uitleggen," zegt Kaas- tand, als hij onze verbaasde gezichten ziet. „Toen ik in die bijt reed, had ik net een reu- zenvaart, dat weet je. Nou, ik schoot onder het ijs met dezelfde vaart verder en juist was ik bang, dat ik verdrinken zou, toen ik opeens wéér een bijt zag..." afhankelijke" trekt loom aan een harmonica. Na negenen, als het ronden geweest is en de officier van het benedenschip gecontro leerd zal hebben, of alles gesloten is, of er nergens overbodig licht brandt, of bergplaat sen gesloten zijn... Een matroos loopt met een draaglamp voor hem uit: „rond", allen zwij gen, de officieren gevolg door den majoor van de mariniers trekt voorbij en ieder kan aan zijn opgegeven bezigheid doorgaan. Na negenen zullen de meesten echter wel hun kooi opzoeken... morgen op de boeien in Alexandrië! Wie deed dat? Aan het Hoofdbureau van Politie werd aan gifte gedaan dat een glazen mantel van een straatlantaarn door iemand stukgegooid was. Het glaasje, dat te diep was. Door de politie werd een persoon aange houden wegens openbare dronkenschap en ter ontnuchtering in bewaring gesteld. Steel geen fietsen. De politie te Alkmaar verzocht opsporing, aanhouding en voorgeleiding van een persoon, die ervan verdacht werd een heerenrijwiel aldaar gestolen te hebben. Genoemde persoon werd inderdaad in Den Helder aangehouden en naar de kaasstad getransporteerd. Het bleek nog, dat het vehikel in een sloot in de omstreken van Callantsoog gedeponeerd was.., Een alcohol-maniak? Door de politie van Callantsoog werd assistentie verzocht in verband met een ge pleegde diefstal in die gemeente. In samenwerking met de politie te Cal lantsoog en de recherche alhier, bleek bij onderzoek, dat zich diverse flesschen sterke drank in een leegstaande woning te Callantsoog bevonden. Door inklimming heeft vermoede lijk de dader zich toegang tot dit perceel ver schaft. De flesschen bleken bij voortgezet onderzoek te zijn ontvreemd uit een consump tietent welke stond op het IJsclubterrein te Heiloo. Als verdacht van beide wandaden (diefstal en insluiping) werd een persoon te Alkmaar aangehouden en naar de Jutterij over gebracht. Ruit vernield. Door een bewoner van de Nieuwe Brug straat werd aangifte gedaan, dat een glasruit van haar woning vernield was. Dat blijft gevaarlijk. Een bewoner van de De Ruyterstraat deed aangifte dat zijn rijwiel, dat onbeheerd in een steeg gestaan had, verdwenen was. Middeleeuwsche manleren. Een bewoonder van de Walvischstraat deed aangifte, dat hij was mishandeld door een persoon in de Spoorstraat. Het verloren gewaande rijwiel. Er is teruggevonden en rijwiel, dat onbe heerd in de Spoorstraat gestaan heeft. Inlich tingen hieromtrent verkrijgt de eigenaar op het Hoofdbureau van Politie, 2 Maanden op non-actief. Er is in Den Helder een persoon aangehou den en naar Alkmaar overgebracht voor het uitzitten van niet minder dan 2 maanden cel straf. Een herrieschopper. Een caféhouder op de Zuidstraat verzocht politie-assistfentie in verband met de aanwe zigheid van een persoon, die herrie in zijn zaak maakte. De politie kwam en zette de druktemaker op de straat. Luitenant ter zee der le kl. J. B. Meijer is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en 3 dezer met het m.s. Christiaan Huygens daar heen vertrokken. Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij. Alkmaar, t., 4 Febr. v. Patria. Aurora, 6 Febr. te Rotterdam. Bacchus, 5 Febr. v. Lissabon. Baralt, 30 Jan. v. Curagao. Calypso, 5 Febr. te Burriana. Ceres, 6 Febr. te Amsterdam. Costa Rica, 6 Febr. te Hamburg. Euterpe, 5 Febr. v. Bordeau. Euterpe, 5 Febr. v. Bordeaux. Orion, 6 Febr. v. Danzig. Ulysses, 5 Febr. te Kiuluk. Venus, 5 Febr. v. Genua te Savona. Midas, 28 Jan. v. Curagao. Atlas, 3 Febr. v. Curagao. Odysseus, 6 Febr. v. Stettin. Stoomvaart 3ljj. Oceaan. Orestes, 6 Febr. te Napgls.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7