Het regeeringsfront in Zuid-Span je wankelt Roosevelt vastbesloten De pacificatie DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER 20*000 Italianen het vuur De politieke strijd in Japan De staking in De natuurrampen in de Vereen* Staten Strijd tegen het van Sjensi de automobiel industrie Buiienlandsch Overzicht Koning George voorloopig niet naar Indië REIST PER WACO UITGA E. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG- No. 7921 m De anti-kerkelijke actie in Mexico De strijd in Spanje communisme AUTOBUSDIENSTEN naar HOORN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND heldersche courant DINSDAG 9 FEBRUARI 1937 Ook successen der opstandelin gen bij Madrid. Het oificieele bericht van de alge- heele bezetting van Malaga door de nationalistische troepen, dat door den opperbevelhebber van de Zuide lijke armee, generaal Queipo de Llano, persoonlijk via den zender van Sevilla werd medegedeeld, heelt volgens Reuter, in de Andalusische hoofdstad een waren orkaan van en thousiasme ontketend. De inneming van Malaga, dat totdusver het sterk ste bolwerk van de roode troepen in Zuid-Spanje was, werd aangekon digd met een aan het adres van Moskou gerichten radio-oproep: »Hallo Moskou, Malaga is weer Spaanschl" Een Duitsch-Italiaansche over winning. Volgens een Spaansch persbureau was een regiment Italianen het eerste, dat de stad binnenrukte, gevolgd door een kolonne van het vreemdelingenlegioen en Marok kanen. Bij wanhopige pogingen om uit de stad te vluchten zijn honderden verdronken, meldt het bureau verder. De stad werd door de manschappen van het vreemdelingenlegioen en de Marokkanen geplunderd. Uit Almaria wordt vernomen, dat over eenkomstig de bevelen van den generalen staf van de regeering de regeeringstroepen zich in goede orde terugtrokken op hun nieuwe stellingen. Zij konden nog een aan zienlijke hoeveelheid oorlogsmateriaal mee nemen om ieder verder oprukken van de opstandelingen onmogelijk te maken. In de eindbeslissing werden meer dan honderd Italiaansche tanks in den strijd geworpen, deelde een cor respondent van een Spaansch pers agentschap mede, die tot het laatste oogenblik in de stad was gebleven. Deze aanval werd uitgevoerd door 20.000 Italianen, vele duizenden Duitschers en Marokkanen. De cor respondent verklaarde verder, dat de aanval werd geleid door de Duit- schen generalen staf aan boord van den Duitschen kruiser „Graf von Spee". Tenslotte zeide deze correspondent nog, dat de opstandelingen enorme verliezen hebben geleden, zij moesten versterkt wor den met afdeelingen Italianen, die onmid dellijk na hun aankomst te Cadix naar het front werden gezonden. In zijn toespraak van gister zeide gene raal Queipo de Llano: „Het roode Malaga is wit geworden. De operaties in die pro vincie zijn met het grootste succes be kroond. Nadat de nationale troepen den natuurlijken tegenstand van het terrein hadden overwonnen, trok de vijand zich terug, aldus de generaal, en vernielde op zijn terugtocht de bruggen, doch liet daar bij een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal achter. De bezetting van Malaga vond in den ochtend plaats. Drie colonnes, die Zon dagavond in de voorsteden stonden, dron gen tot het centrum der stad door, waar zich de uit Colmenar komende colonnes bij haar voegden. Het enthousiasme der bevolking was zeer groot. In het eerst moesten wij eenige geringen tegenstand overwinnen en kregen enkele gewonden. De regeeringstroepen moesten 80 dooden achterlaten. Het aantal gevangenen, dat in onze handen is gevallen, is aanzienlijk, terwijl onze verschillende colonnes op het oogenblik der bezetting van de stad reeds meer dan 50 gevangenen hadden gemaakt. Na de bezetting gaven vele soldaten zich met hun bewapening aan ons over. Te vijf uur in den namiddag trokken verschillende colonnes die de stad hadden bezet, onder luide toejuichingen door de stad. Ook successen der opstandelin gen bij Madrid. Een speciale correspondent meldt: De opstandelingen hebben hun opmarsch voortgezet in den driehoek die gevormd wordt door den weg van Toledo naar Ma drid en dien naar Valencia. Gisteren heb ben de troepen der opstandelingen de Ja rama bereikt, welker rechterover thans ge heel door de rechtschen bezet is. De regee ringstroepen hebben de Arganda-brug bij de samenvloeiing van de Manzanares en de Jarama in de lucht, laten vliegen. Deze stel ling ligt in ieder geval onder het vuur der rechtsche kanonnen. Het geheele gebied tus schen den weg van Toledo, den beneden loop van de Manzanares en den rechter oever van de Jarama tusschen Aranjuez en den weg naar Valencia wordt thans gecon troleerd door het leger van generaal Mola. De regen, die den geheelen dag aanhield, belemmerde in het Madrileensche strijdge bied de krijgsverrichtingen, terwijl de re geeringstroepen eergisteren iederen recht- streeksohen strijd ontweken, boden zij gis teren feilen tegenstand. Volksfrontleiders gevangen ge nomen? Een geheel eskader van rechtsche oorlogs schepen heeft de haven van Malaga bezet. Een vaartuig aan boord waarvan zich lei ders van het Volksfront hadden ingescheept is door Franco's oorlogsschepen aangehou den. MITRAILLEURS GESTOLEN TE SAUMUR. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in een gebouw van de cavalerieschool te Saumur een brutale diefstal gepleegd. Der tien „Hotchkiss"-mitrailleurs, dertien gewe ren, en drie alarmpistolen bleken ontvreemd te zijn. Er werd onverwijld een onderzoek ingesteld, dat echter tot dusver nog geen spoor heeft opgeleverd. Het eenige, wat dui delijk schijnt te zijn is, dat de inbrekers volkomen op de hoogte moeten zijn geweest van de situatie. De „Journal" vermoedt dat de schuldigen gezocht moeten worden in communistische kringen. HET PROGRAM DER REGEERING. Na de keizerlijke sanctie te hebben verkre gen, heeft het kabinet gisterenmiddag een program bestaande uit vijf punten gepubli ceerd. Als doel wort gesteld, een gestadig ten uitvoer leggen van bestuurs-hervormingen en een stabilisatie van het nationale leven, be nevens een herstel van het nationale ver trouwen. Zoowel te radicale als te conserva tieve maatregelen bij het uitvoeren van her vormingen worden veroordeeld. De hervor mingen moeten aan de eischen van den tijd beantwoorden. De partijen en het program. regeenngs- Commentaar leverend op dit program der regeering, heeft de leider van de Seyoekai- partij tegenover een vertegenwoordiger van Ilavas verklaard: „De minister-president zal zijn regerings verklaring voor een waarlijk eenheidsfront waarin alle Lagerhuisfracties vereenigd zijn voor de verdediging van het parlementaris me, voorlezen. Ten aanzien van de houding van de Seyoekai-partij tegenover het kabi net, verklaarde Nakamoera, de leider: „Het kabinet 1* te zwak om te re- ge eren en vormt dus slechts een in strument van het leger. Wij moeten derhalve niet met het kabinet.^ maar met het leger onderhandelen." Ten slotte verklaarde Nakamoera, dat, haar zijn meening, de militaire kringen zich te ver in de politiek hebben begeven, dat zij daardoor een groot deel van hun vroegere populairiteit hebben verloren en nu meer gevoelen voor het denkbeeld van een com promis met de politieke partijen. Radiorede van Hayasji. Naar verluidt zal de eerste minister, Hayasji, binnen enkele dagen een radiorede voering houden, waarin hij uiteenzettingen zal geven over het program der regeering. Tevens zal de premier toelichtingen daarop geven in een redevoering in het Lagerhuis, waarbij hij ook zal spreken over de buiten landsche politiek, zulks in zijn kwaliteit van minister van buitenlandsche zaken a.j. Hij zal echter ten aanzien van de bui tenlandsche politiek niet veel meer ver klaren, dan dat de politiek, zooals die door Arita in het Lagerhuis op 21 Januari j.1. uiteengezet is, voortgezet zal worden. In regeeringskringen verluidt, dat het Lagerhuis niet meer zal worden verdaagd en dat integendeel het Huis volledig gelegenheid zal krij gen de begrooting en andere wets ontwerpen te behandelen. Satoh minister van sche zaken? buitenland- De „chi Shimbun" bericht, dat minister president Havashi, na ex-president Hirota en den vroegeren minister van buitenland sche zaken, Arita, te hebben geraadpleegd, den Japanschen ambassadeur te Parijs, Na- otake Satoh zal verzoeken de portefeuille van buitenlandsche zaken te aanvaarden. Satoh is op het oogenblik op weg naar het vaderland om er zijn vacantie door te brengen en wordt 2 Maart a.s. te Yokoha- ma verwacht. Men verwacht algemeen, dat hij het aanbod van Havashi zal aannemen. Minister-president Havashi heeft pers vertegenwoordigers medegedeeld, dat hij niet voornemens is. drastische hervormin gen in te voeren. Hij wil geleidelijk verbe tering in het staatsbestel brengen. Havashi legde den nadruk op de verknochtheid van het Japansche volk aan zijn keizer. HIJ ZAL ZIJN HERVORMINGS PLANNEN DOORZETTEN. Ondanks den storm van protesten, is Roo- sevelt, naar men verklaart, vastbesloten, zoo spoedig mogelijk het wetsontwerp inzake hervorming van het rechtswezen te doen aannemen. Gisteren heelt hij de voorzitters der juridische commissies uit het huis en den Senaat bij zich ontboden en hen ter lunch genoodigd om met hen de middelen te bespreken om spoedig het doel te hereiken. Felle strijd te wachten. De strijd, die zich in het parlement zal afspelen, zal waarschijnlijk de felste zijn se dert de dagen, dat president Wilson de Ver- eenigde Staten tot den volkenbond wilde doen toetreden. Niettemin is het vrijwel zeker, dat Roose- velt's ontwerp in Maart wet zal zijn gewor den. Het huis van afgevaardigden met zijn overweldigende democratische meerderheid zal weinig moeilijkheden bieden. De groote hotsing wordt pas verwacht in den senaat, waar de conservatieve democraten en de te genstanders van de politiek der „New Deal" zich onder leiding van Borah tot het uiter ste zullen verzetten. Roosevelt is er zich van bewust, dat hij, nu hij met' zoo groote meerderheid herkozen is, het recht heeft, de maatregelen te nemen, die hij noodig acht voor de tenuitvoerlegging van zijn programma. De tegenstanders van het ontwerp laten zich intusschen in felle bewoordingen over de voorgestelde wijzigingen uit. De „New York Herald Tribune" bijvoorbeeld schrijft, dat de verandering in de samenstelling van het hoogste rechtscollege het einde van den Amerikaanschen staat, zooals hij zoo lang bestaan heeft, zou beteekenen. Politie-inval in woning, waar de H. Mis werd opgedragen. Te Orizara in den staat Veracruz heeft, naar Havas seint, de politie een inval ge daan in een woning, waar op clandestiene wijze de H. Mis werd opgedragen. De celebrant werd door de agenten gear resteerd, waarop het tot een gevecht kwam tusschen de politie en de aanwezige katho lieken. Tijdens den strijd werd een vrouw door een revolverschot gedood terwijl een kind ernstig werd gewond. In totaal zijn zeventig personen gearres teerd. Betreffende den politie-inval in een wo ning te Orizara, waar een H. Mis werd op gedragen door pater José, Maria Flores, wordt nader door Un. Press gemeld, dat de agenten het vuur openden op verscheidene personen, die trachtten te vluchten. Daarbij werd Senorita Leonor Sanchez door een schot in den rug doodelijk gewond, terwijl een kind zware verwondingen op liep. Vier mannen, 68 vrouwen en de celebrant werden gearresteerd, die allen, behalve den priester, later op vrije voeten werden ge steld. De katholieken hebben zich bij het ge meentebestuur van Orizara over de gods dienstvervolging beklaagd, daar in andere deelen van den staat Veracruz particuliere kerkdiensten worden getolereerd. In geheel Veracruz zijn, zooals bekend, alle kerken wettelijk gesloten. Nog geen overeenstemming bereikt. Na een bespreking, die vier uur duurde, zijn de vice-president der General Motors. Knudsen, en de vertegenwoordiger der sta kers, Lewis, uiteengegaan orn hun onder houd te middernacht te hervatten. Na af loop der conferentie sprak gouverneur Murhpv de geruchten tegen, volgens welke de besprekingen volkomen mislukt zouden zijn. Van onpartijdige zijde wordt evenwel vernomen, dat de beide onderhandelaars niet dan na interventie van Washington ervan af hebben gezien, de onderhandelin gen af te breken. De bespreking tusschen de afgevaardig den van de General Motors en van de Uni ted Automobile Workers is gistermiddag uitgesteld tot gisteravond. Er is nog geen enkele aanwijzing, die een accoord doet verwachten. Gouverneur van Michigan vraagt versterking. De toestand te Flint is zooveel ernstiger geworden, dat de gouverneur van den Nieuwe verwoede aanvallen. In Duitschland krijgt men genoeg van het avontuur Italië houdt zich verre van non-interventie. We hebben de laatste weken volstaan met uitsluitend berichtgeving over de gebeurte nissen in Spanje, zonder beschouwing. Er was niet veel te melden over den strijd, omdat die. behoudens wat kleine schermut selingen, zoo goed als stil lag. Doch in de laatste dagen is het offensief van de op standelingen opnieuw met alle hevigheid ingezet en het is de aan de Middellandsche Ze gelegen, belanrijke havenstad Malaga die aan een bloedigen strijd is blootgesteld geweest en waar de regeeringstroepen in de minderheid bleken, zoodat we gisteren reeds konden schrijven dat Malaga gevallen was. De bezetting van Malaga beteekent voor de opstandelingen een niet geringe winst, omdat zij, via deze stad reserve troepen aan kunnen voeren. In dit verband is een bericht, ook gisteren in ons nummer opge nomen van belang, waarin sprake was van een landing van 16000 Italianen, met twee Italiaansche schepen. Deze inmenging van Italiaansche zijde toont opnieuw het ge vaarlijke karakter aan van den strijd in Spanje en tevens, dat Italië zich nog steeds niet houdt aan zijn belofte van non-inter ventie. Wellicht zullen meerdere troepen volgen, want als de strijd met dezelfde he vigheid wordt voortgezet, zal de beslissing, binnen afzienbaren tijd vallen en het blijft voor Italië en Duitschland een hartewensch dat die beslissing in gunstigen zin valt aan de zijde van de opstandelingen. Hoe zullen de andere mogendheden rea- geeren op dit bericht van de Italiaansche inmenging en de schending van het ver drag van niet-inmenging? Dat is een vraag die van het grootste belang is, omdat het antwoord daarop van beslissende beteekenis kan zijn voor Europa. Blijven Italië en Duitschland immers voortgaan met troepen zendingen, dan zullen Frankrijk en Enge land waarschijnlijk tot het nemen van maat regelen overgaan, omdat beiden onthouding in de Spaansche geschiedenis wenschen. Dat we Duitschland in één zin noemden met Italië vindt zijn oorzaak in het feit, dat ook Duitschland onomstootelijk zijn contingent troepen levert aan de Spaansche opstandelingen. Het bericht, in ons num mer, van gisteren, over de stemming in Duitschland, tegen het Spaansche avon tuur, was daarvoor een sprekend bewijs. Tal van Duitsche jongemannen zijn in den strijd in Spanje gevallen en de „Dai ly Herald" meldde gisteren dat de ouders dan de mededeeling van de regeering krij gen „Uw zoon werd gedood tijdens de ma noeuvres", terwijl hun gezegd wordt geen rouw te dragen en niet gemeld wordt waar en onder welke omstandigheid hun zoon den dood vond. Dat werd zelfs Duitsche ouders te sterk, vandaar hun protest in steden als Dussel- dorf, Berlijn en München En toch gelooven we niet dat de Duitsche regeering zich zal onthouden, vooral niet nu den strijd mis schien zijn einde nadert. Of zal het toch nog maanden duren? Het Spaansche vraagstuk is nog niet op gelost. Niet voor Spanje, maar ook nog niet voor Europa. Er zitten nog tal van gevaar lijke kanten aan. staat Michigan in een dringend telegram versterking der troepen heeft gevraagd. Saking bij Goodyear beëindigd. De staking in fabriek No. 2 van de Goodyear Tire Rubber Company, welke vier dagen heeft geduurd, is beëindigd. Het werk is gisteren hervat. Californië en Arizona door een cycloon geteisterd. Een cycloon, welke Californië en Arizona teisterde, heeft aanzienlijke schade aange richt. Talrijke hoornen werden ontworteld, huizen vernield en spoorwegen weggesla gen. Tengevolge van de overstroomingen zijn vele menschen om het leven gekomen. San Diego is geheel geïsoleerd. Kustvaar ders hebben tallooze vluchtelingen aan boord genomen. Ook Oklahoma, Texas, en Kansas hebben ernstige schade geleden. Tengevolge van den hevigen wind was het verkeer 24 uur ge stremd. Het water trekt langzaam terug Van de 415 slachtoffers, die de overstroo mingen voorzoover men weet hebben ge- eischt, hebben er 285 te Louisville het leven gelaten. Het water van de Mississippi en de Ohio blijft langzaam vallen, en de ingenieurs zijn vol vertrouwen, dat de dijken het zullen uithouden. Talrijke gezinnen keeren thans terug naar hun vernielde woningen, waar alles met een dikke laag slijk is overdekt. President Roosevelt heeft zijn goedkeuring gehecht aan de instelling van een organis me, welke maatregelen zal nemen voor het in toom houden van den was der Ohio ri vier en het weder in orde brengen van de overstroomde gebieden. Te Tiptonville .Tennessee) is een lichte aardschok gevoeld. Deze heeft evenwel geen schade aangericht. Rome het brandpunt van de actie. De anti-communistische campagne wordt te Rome onder alle mogelijke vormen voort gezet. De bisschoppen hebben herderlijke brie ven aan het communistische gevaar ge wijd. Zondag is te Napels een ware anti communistische godsdienstige betooging ge houden in de kathedraal, in tegenwoordig heid van den aartsbisschop, Z. H. Exc. kar dinaal AscaleSi. De Franciscaner pater Faiochio voerde het woord naar aanleiding van het goddeloozencongres, dat thans te Moskou wordt gehouden. In de basiliek van San Marco in Venetië is hetzelfde thema ter sprake gebracht. Overigens worden de gebeurtenissen in Rusland met groote belangstelling gevolgd, waarbij men hoofdzakelijk afgaat op be richten uit Berlijn. De bladen geven overzichten over de krijgsverrichtingen in Spanje onder het op schrift: „De anti-bolsjewistische oorlog', terwijl de correspondenten der Italiaansche bladen in Parijs eveneens uitsluitend de extremistische aspecten van de Fransche openbare meening naar voren brengen. De Chineesche regeering thans meester van den toestand. Generaal Ho Jing Tsjing, de Chineesche minister van oorlog, verklaarde dat met het terugtrekken van de troepen van Jang Hoe Tsjeng en het oude leger van Tsjang Soe Liang, de eerste phase van de pacificatie van Sjensi is bereikt. Hij voegde hieraan toe, dat hij deze troepen 5 Januari j.1. nieuwe gar nizoenen heeft aangewezen. De troepen van Sianfoe, welke zich aan de regeering hebben onderworpen, tellen in totaal een brigade on der commando van generaal Jang Hoe Tsjeng. in welingelichte kringen te Nanking hoopt men, dat nu de regeeringstroepen Sianfoe hebben bezet, waar zij met vreugde door de inwoners werden begroet, de toestand in Sjensi spoedig zal worden geregeld. Men is van mecning dat de laatste pogingen tot te genstand van generaal Jang Hoe Tsjeng ten doel had te peilen in hoeverre Nanking on verzettelijk bleef. Hoewel men toegeeft, dat het vroegere le ger van Tsjang Soe Liang sterk onder in vloed heeft gestaan van de communisten, verklaart men toch, dat het geen vergeef- schen strijd wil doorzetten en een regeling zou aannemen. Verder wijst men op de campagne van de Japansche militaire kringen, die het ge vaar van een communistische propaganda in China grooter willen doen schijnen dan het is. Nieuwe communistische actie? Borodin te Lantsjoe. Het Mandsjoerische agentschap Koekoe- tyoe meldt de aankomst te Lantsjoe, de hoofdstad van Kansoe, van den publicist Michew Borodin, den vroegeren raadsman van Soen Yat Sen. Het agentschap voegt hieraan toe, dat Borodin tezamen met de Chineesche com munistenleiders een campagne voert, die ten doel heeft, de vijandige gezindheid van China jegens Japan op te wekken, en het programma der Chineesche communisten in overeenstemming te brengen me+ de anti- Japansche politiek der linksche 'ementen te Nanking. Het streven van .odin zou om te beginnen gericht zijn op de provincie Tsjahar soeijoean en Sjansi. Wegens den politieken toestand. Er wordt uit Londen medegedeeld, dat de Koning-Keizer den minister voor Indië heeft laten weten, dat hij zeer tot zijn spijt tot de slotsom is gekomen, dat hij den a.s. winter niet in de gelegenheid zal zijn in Indië een kroningsdurbar te houden. De koning-keizer is van meening, dat de plichten en verantwoordelijkheden, welke hij heeft aanvaard met de troonsbestijging onder onverwachte omstandigheden het hem onmo gelijk maken een langdurige afwezigheid ge durende het eerste jaar zijner regeering on der oogen te zien. De koning-keizer hoopt later een Durbar te kunnen houden. Inlichtingen WACO, Kanaalw. 137, Den Helder, tel. 773

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1