Stagnatie „Hot News" in de Engelsche pers Opleiding tot schutter Dc Fiat B. R. 20 bommenwerper Weldadigheids parasieten cn bommenwerper Nieuwe bombardeer terreinen in Engeland Metselsteenen van beton De bewapeningwedloop ter zee HET RESULTAAT DER DIPLOMATIEKE GESPREKKEN. DE FRANSCHE MEE MIN G OVER EE HUU3IGE SITUATIE. Onze VPB-correspondent te Parijs schrijft ons: Het groote diplomatieke offensief van Januari ligt al weer achter den rug. 1» Frankrijk had men zich daar veel van voor gesteld, men had gehoopt, dat de verklarin gen van Eden, Blum en Hitier tot oen ot ander positief resultaat zouden leiden, P°®'* lief tenminste in dezen zin, dat er wat licht in de duisternis zou worden gebracht, zoodat men in staat zou zijn, te zien, waarheen de weg loopt, zij het naar het goede, zij het naar het kwade. Het Europeesche evenwicht is intusschen zoo labiel geworden en de ge moedstoestand der volkeren eveneens, dat men van het eene extreme in het andere valt en eensdeels zijn vrees, anderdeels zijn hoop, waaraan men zich nog blijft vastklem men, overdrijft. In zooverre had men gehoopt, dat hot diplomatieke offensief eenige opheldering zou kunnen brengen. Nog alles hetzelfde. Maar met redevoeringen is liet op bet oogenblik niets meer gedaan, hoewel zelden in de moderne geschiedenis aan redevoerin gen zulk een waarde werd gehecht als juist op het oogciiililik, nu men achter ieder woord, dat een staatsman spreekt, een nieuw licht punt of een verholen bedreiging zoekt. Nu, hoewel er ook lieden waren, die van tevo ren hun verwachtingen niet zoo hoog had den opgeschroefd iets meer had er toch wel bereikt kunnen worden, meent de door snee- Franschman. Want indien men zonder valsche sentimentaliteit de resultaten be studeert, dan moet men nuchter vaststellen, dat Europa precies op hetzelfde punt is aan beland, waarop het zich eind December be vond. En dat was een punt, waarop alles zicii nog in het ongewisse verkeerde. In Frankrijk redeneert men nu als volgt: Nicrt een stap verder gekomen is het l)t0" bleem der Fransch-Duitsche betrekkingen, de Spaansehc kwestie blijft nog steeds duis ter, want Hitier heeft het verbod van hel zenden van vrijwilligers naar Spanje nog niet uitgesproken en dientengevolge zal ook Frankrijk zijn desbetreffende wet nog niet Aan kracht laten worden. Al even onopge helderd is het Midden-Europeesche probleem daar de neutraliteitsgaranties, die Hitier aan België en ons land aanbood, zich niet, tot Tsjecho-Slowakije uitstrekten, zoodat de on zekerheid op dit punt verder blijft bestaan, een toestand, die bijna ondragelijker is dan een verscherping, daar men in dit geval ten minste weet, waaraan men toe is. Dat juist is het karakteristieke van het oogenblik: er heeft zich niets veranderd, de duisternis blijft, de krachtverhoudingen hebben zich niet verschoven, alle naties blij ven hun afwachtende houding aannemen. Ongetwijfeld zal het echter zoo niet blij ven en men weet immers reeds; dat de di plomatieke gesprekken zullen worden voort gezet. Aan het einde van deze maand houdt Blum wederom eeng roote rede en Eden zal gedurende de Lagerhuisdebatten van deze maand voldoende gelegenheid hebben, om in tegrijpen en zijn meening nog eens na der uiteen te zetten. Het koloniale vraagstuk. Slechts een nieuw perspectief hééft zich uit de redevoeringen van Januari voorge daan: terwijl het tot nog toe scheen, alsof Spanje de as was, waarom de-geheele Euro peesche politiek op het oogenblik draait, zijn er intusschen aan den horizon nieuwe ge bieden opgedoken, die ongetwijfeld in de discussies van de eerstkomenden tijd op den voorgrond zullen staan: het zijn de kolonia le vraagstukken. De aandacht zal dus in plaats van op Europa op Afrika gevestigd worden, want in de eerste plaats betreft het hier het pro bleem, of het mogelijk is, veranderingen in de koloniale bezitsverhoudingen in Afrika aan te brengen. En op hetzelfde oogenblik dat dit probleem na de rede van Hitier, of ficieel bediscussieerd wordt, verschuift zich de Europeesche spil. Deze liep tot nog toe tusschen Berlijn en Pafijs, maar zij zal zich, al naar mate het koloniale probleem acuter wordt, meer en meer in de richting Berlijn —Londen verplaatsen. Het zou dus kunnen gebeuren, dat er weliswaar niets in den in houd van de FranschEngelsche betrekkin gen verandert, maar wel in den vorm. Ter wijl namelijk Frankrijk tot nog toe in zeer veel belangrijke vraagstukken niet in de laatste plaats in de Spaansche kwestie, de intenties Van Engeland volgde en in dezelf de mate op de morecle steun van Engeland was aangewezen, kunnen de rollen in de toekomst zeer wel verwisseld worden. Interessante mededeelingen over de Zwitsersche training. De „Algemeine Schweizerische Zeitung" heeft een speciaal nummer gewijd aan de Zwitsersche militaire luchtvaart. In het ar tikel over de opleiding tot schutter en bom menwerper verdient, zegt de N'.R.Crt., het volgende de aandacht. Bij het schieten met den voorsten mitrail leur wordt door afgerichte vliegers op een grondschijf van 3 hij 3 M. een trefferper centage van 70 a 80 pet. bereikt. Door afge richte waarnemers wordt met den achter sten mitrailleur op een schijf van 6 bij 12 in. 30 a 45 pet. treffers verkregen. Wat be treft de resultaten hij het schieten in de lucht op sleepschijven van 2 bij 15 m. wordt vermeldt, dat zoowel de vliegers met den voorsten mitrailleur als de waarnemers met den achtersten mitrailleur 20 pet. treffers behalen. De opleiding tot bommenwerper begint op den grond. In een donkere ruimte wordt door een in het plafond opgesteld projectie apparaat een terreinbeeld op den witten bodem geprojecteerd, zooals dit uit een vliegtuig wordt gezien. Vlieger en waarne mer bevinden zich in een geheel uitgerusten vliegtuigromp, welke zich op een platform hoven liet geprojecteerde terrein bevindt, liet geprojecteerde beeld kan nu door een aandrijfmacltine naar believen worden be wogen, zoodat de bemanning den indruk krijgt zich in'een zich bewegend vliegtuig, te bevinden. De bewegingen van den stuur stok in het vliegtuig worden automatisch op de bewegingen van het doel overgebracht. De vlieger stuurt op deze wijze als 't ware het terrein op aanwijzingen van den waar nemer. Van het oogenblik af, dat de waar nemer door een druk op het atwerpmecha- nisme de bom afwerpt, beweegthet beeld zich nog gedurende den valtijd van de bom voorwaarts. Tot het practisch bommenworpen in de lucht wordt pas overgegaan, wanneer de leerling de verschillende handelingen ge heel zelfstandig op den grond kan verrichten. Voor het werpen uit gróotc hoogte. De tot nu toe bestaande bombardeerter- reinen zullen voortaan slechts worden gebe zigd voor het werpen uit niet grootere hoogte dan 2000 M. Voor het werpen uit grootere hoogten zijn bereids 7 terreinen go- reed en worden verder nog 6 in orde ge bracht. Van de 7, welke klaar zijn, bevin den zich 4 in het midden van het land en 3 aan de kust. Zij zijn zoo ingericht, dat het eigenlijke doel wordt aangegeven door een cirkel met een straal van 330 M., ter wijl zich daaromheen dan het noodige on veilig terrein bevindt. Volgens de tot nu toe opgedane ondervinding is zelfs bij het wer pen uit 8000 M. de geringe' doelgrootte meest al voldoende om de bommen binnen den cir kel te krijgen, niettegenstaande bij een vliegtuigsnelheid van 320 K.M. per uur de valtijd 50 seconden bedraagt en de hottt 4.8 K.M. van te voren moot worden losge maakt wil deze doel treffen. liet schijnt in Engeland nog moeite te hebben gekost de noodige vrije bombardeer- terreinen ter beschikking te krijgen, alhoe wel de afmetingen daarvan waarlijk niet zoo groot zijn en er slechts met oefenings- bommen wordt geworpen. WOENSDAG 10 FEBRUARI 1937. Hilversum I. VARA-Uitzendlng. 10.0010.20 v.m. en 7.308.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding. 11.30 Voor de werkloozen. 12.00 Gramofoonplaten. 12.45 Orgelspel. 1.151.45 Gramofoonplaten. 2.00 Viool, piano en gramofoonplaten. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-Salon:orkest en gramofoonplaten. 7.00 Vocaal concert. 7.30 Lezing „Christelijk Humanisme". 8.00 Herhaling SQS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Residentie-orkest en solist. 9.15 Radiotooneel., 10.00 Berichten ANP. 10.05 De Ramblers. 10.30 Sportreportage. 10.45-12.00 Gramofoonplaten. Hilversum II. NCRV-Uitzending. 6.307.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek Gramofoonplaten 8.309.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Harmoniespel en zang. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Concert door kwintet. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.003.45 Pianorecital. 4.00 Zang en piano. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Causerie over het Binnenaanvarings- reglement en Stoommachines. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „De Jurist als Ambtenaar. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 NCRV-orkest. 9.00 Causerie „Christelijke muziek". 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Schaakles. 10.20 Vervolg concert. 11.0011.30 Gramofoonplaten. Hierna: Schriftlezing. Het snelste zware gevechtstoe stel ter wereld,? Een der luchtvaart-medewerkers van de N.R.Crt. meldt: Een der nieuwste producten van de Ita- liaansclie industrie heeft nogal opzien ge baard in internationale luchtvaart-kringen. Bedoeld is hier de- zware bommenweroer Fiat „B.R. 20" een prototype van de reeks nieuwe gevechtsmachines die met een wisselenden last van bommen en ontplof bare stoffen een werkings-sfeer bezitten van 1200 tot 3500 K.M. Aan de constructie van deze reeks heeft de opvatting ten grondslag gelegen, dat de offensieve lucht macht eerst dart haar hoogste rendement bereiken zal, wanneer zij beschikt over het -vereischte aantal modellen speciaal be rekend voor zekere, duidelijk omschreven doeleinden. Dus niet langer één of ten hoogste twee typen van bommenwerpers, maar even zoovele als er catagorieën van objecten zijn. Het is duidelijk, dat deze op zet alleen dan verwezenlijkt is, wanneer de luchtvloot toestellen telt van allerhande grootte, verschillende reikwijdte en draag vermogen. Iii twee opzichten evenwel moe ten de constructies overeenstemmen, in snelheid en stabiliteit. En het zijn juist de ze twee hoedanigheden, waardoor de Fiat „B.R. 20." zoo een indruk gemaakt heeft. Zij heeft op 4000 M. hoogte, volledig uit gerust en met de helft van haar bommen- last een maximum snelheid van 440 K.M. per uur en kan liet dus tegen de snelste jagers, die op dit oogenblik in dienst ge steld zijn, opnemen. Met een vol gewicht van 10.400 kilo eh een actie-radius van 25Ö0 K.M. is haar kruissnelheid nog 340 K.M. per uur wat aanzienlijk hooger is dan die van andéré bekende zware bom menwerpers. De drijfkracht wordt opgele verd door 2 Fiat A-80 motoren van 1000 P.K. elk. De vleugel en staart-constructie is van duraluminium, dé romp van licht smcedstaal. Dé vleugel is van het half-laag- SENSATIE NEEMT DE PLAATS VAN WAARHEID IN. DE STRIJD TEGEN AMERIKAANSCHE METHODEN. Tot nog toe kwamen polemieken tusschen de Engelsdie couranten bijna nimmer voor. Sinds onheuglijke tijden bestaat er een onge schreven „gentlemen agreement", dat slechts zelden overtreden werd, en gebeurde dit toch, dan geschiedde het in vormen, die uilerst correct waren. Sinds eenigen tijd is hierin echter verandering gekomen, voornl sinds de Simpson-affaire, toen de groote Engelsche bladen er toe overgingen, elkaar over en weer verwijten te maken. Nu echter is er een nieuw schandaal uit gebroken men kan het niet anders dan een „schandaal" noemen, hoewel ook thans nog de vormen zooveel mogelijk in acht worden genomen. De twist tusschen de dagbladen hoeft een zeer groot aspect: hij vormt namelijk een on derdeel van den grooten oorlog, die het En gelsche volk tegen de steeds meer veld win nende Amerikaansche mentaliteit voert. Er bestaat bijna geen enkel gebied, waarop door de Engelschen niet dagelijks een guerilla- oorlog tegen het „Amerikanisme" wordt ge voerd, een oorlog, waarin de Engelschen in tusschen meer cn meer in het offensief wor den gedrongen. „Hot news". Wat nu speciaal het perswezen betreft, geraakt liet uiterlijk van de groote bladen meer en meer onder den invloed van de U.S.A., d.w.z., men coniöert den stijl, men neemt typische Amerikaansche uitdrukkin gen over, de koppen worden steeds sensatio- neeler cn de couranten trachten elkaar meer en meer den loef af te steken in het opdie nen van het allernieuwste nieuws. In de Ver- eenigde Staten heet 't laatste nieuws „hot news" en hoe meer „hot news" een blad heeft, des te grooter is zijn oplage. Want dit „hot news" met zijn groote slagzinnen, wordt door de verkoopers op straat luid uitge schreeuwd en het is het wezen van dit „hol news", dat zijn inhoud meer sensationeel dan waar is. Tot voor kort kon men zich geen grootere tegenstelling dan tusschen de Engelsche en Amerikaansche pers indenken. Do Engelsche pers gold als de moest correcte, de meest ern stige en de best ingelichte. Tot op zekere hoogte is dat on liet oogenblik ook nog zoo en zal nog heel wat water door de Theems moeten vloeien, alvorens de „Times" besluit, „hot news" in te voeren. Maar er zijn toch reeds een groot aantal Londensche bladen met een millioenenoplage en een niet te on derschatten invloed op de meening van den man van de straal, die zich nauwelijks moei van de boulevardbladen van New York cn Chicago onderscheiden. Een „ooggetuigen"-versIag. En nu ls er een schandaal uitgebroken: het betreft een sensationeel „ooggetuigen"-ver slag over de executie der in Moskou ter dood veroordeelden Trotzkisten, dat vooral in de „Daily Express" en in de „Daily Mail" te vin den was en dat natuurlijk, daar deze bladen zeer hekend zijn, ijlings naar alle dealen van dc wereld werd getelegrafeerd en dooi de goheele wereldpers werd overgenomen, liet was een huiveringwekkend verslag, maar het wonderbaarlijkste was en bleef, dat de correspondent die de executie had hij- gewoond, ook zoo uitstekend op de hoogte was van de allerkleinste détails: hoe de een er bleek uitzag, dat de andere om 100 ciga- retten vroeg, dat de derde een flesrli wijn risehte, dat de vierde oen zenuwtoeval kreeg, dat de vijfde op den gtond viel hoe zij daarna neergeschoten werden en wel door de soldaten van een Mongoolseh-Chineesch bataljon. Het was een van de gruwelijkste verhalen, die men in de laatste jaren gelezen had. Dat was op Maandag 1 Februari. Den vol genden dag ondernam de serieuse „News Chronicle" op de eerste pagina onder het op schrift „The News" een heftige aanval op de „Daily Express'. In het desbetreffende arti kel werd er op gewezen, dat eerstens het „ooggetuigen"-verslag uit Warschau geda teerd was, dat ongeveer 700 kilometer van Moskou verwijderd ligt en dat tweedens de executies in Moskou Maandag in den namid dag hadden plaatsgevonden, zoodat het dus onmogelijk geweest moet zijn, hierover Maandagmorgen reeds bijzonderheden me de te doelen. Ten allen overvloede meldde de Moskou- sche correspondent van den „Daily Tele- graph". dat het reeds na het eerste Trotskis tenproces onmogelijk was geweest, eenige in lichtingen over de executies te verkrijgen, en dat hét aaii niemand was toegestaan, de terechtstelling hij te wonen. Diimanl hadden de Russen nog strenger maatregelen geno men. Hij waarschuwde derhalve tegen sen- sationeeje berichten. Natuurlijk blijven „Daily Express" cn „Daily Mail" bij hun bewering, dat hun he- richten op dc waarheid berusten. Maar bet blijft intusschen opvallend, dat b.v. het ver slag van de „Daily Mail" bijna woordelijk gelijk is aan de reportage, die liet blad over cLe executies v-an liet eerste proces gaf. De debatten in dc Engelsche pers gaan ver der en zullep. zoo spoedig wel niet ophouden. Daarbij' heeft men geenszins met politiek te doen, maar enkel en alleen met de poging, de traditie van de Engelsche pers te redden en de dreigende Amerikaniseering te verhin deren.-Het schijnt ons intusschen een hope- looze strijd te zijn, tenminste voor dat deel van de Engelsche-, pers, dat reeds in zijn be richten over den Spnansrlien burgeroorlog sinds inert' dan een half jaar voldoende heeft Aangetoond dat' objectiviteit cn nncli- lero zakelrjicliéid den straatverkoop niet ver- hoogen, wel echter „het news", waarin de cijfers van mishandelde vrouwen, neerge schoten burgers en gedoode kinderen niet hoog genoeg kunnen zijn.. Reeds in de zestiende eeuw had men last van deze bedriegers. Hij vryt der predikanten doch- teren. De klacht over het optreden van welda digheidsparasieten is, zegt de N.R.Ct. niet nieuw. Dit blijkt uit een rondschrijven, dat in 1593 op last van de synode van Zuid- Holland werd verzonden teneinde de predi kanten in te lichten omtrent het optreden van een oplichter, die de pastorieën afreis de om gelden in te zamelen en zich daarbij aan zonderlinge praktijken schuldig maak te. Wij laten deze waarschuwing hier volgen Eersame, discrete ende seer lieve broe- ders, Ons is te ooren gekomen, dat hier alom- me door 't land loopt oenen sekeren be drieger, die met schoone woorden den ker- eken ende goethertige predikanten het geit afftroggelt, misbruijekkende daartoe den naem van andere predikanten, die hij te voren angesproken heeft, als oft hij sonder- linge kennisse deselve hadde. Ende nade- maol dat wij bevinden dat hij dit continu eert te doen (bijna sedert een jaer her- waerts) op d'een plaetse voor ende d'an- der naer, in steden ende in dorpen (als nog onlangs geschiet) so hebben wij goet gevonden de dassen alomme hiervan ad vertentie te doen, opdat iegelick een toesie ende oft hem selck een verschene, niet al leen hem geen gelooff en geve, maar oock den officier, ist mogelick, aenbrenge, ten eynde hij gestrafft synde, den armen op sulcker wyse niet meer ontstele. Ende op- dat de broeders te sekerder hem mogen kennen, dit is svne gelegentheyt: het is een man van middelbaren stature, vol van aensicht, dickachtich van lichaem ende le den, blondachtich van baert, lieffelick van sprake, hebbende een goet ende eerlick op- sien (dat wonder is in sulcken hoeve). Hij geeft hem uyt voor een coopman van Cue- len (ook meldt hem syn spraeck des oorts geboortich te syn) en segt dat hij is ge vangen ende offgeset geweest, nu hier en de dan daer. Hij gaet oock int bloote wam- bes, sonder mantel. Hij weet te verhalen alle gelegenheyt van de heymelicke gemeenten tot Cuelen, Aken Goch, Gennep, Emmerick. Rees ende andere sowel de gelegenheyt der predikanten aen- gaende, als den standt der kerken, geefft hem uyt voor een swager als nu van sul cken predikant als dan van sulcken. Soin- wvlen vryt hij oock der predikanten doch* teren, hem uvtgevende voor een ryck coop-' mans gesel, die met wynen omgaet, ende weet te noemen de voornaemste predikan ten in Hollandt ende Zeelandt. Hij geefft syn selven verscheiden namen, dan heet hy Bartel Verbeeck, dan Bartemeus van Ra, dan Balthasar Bariens; schrijft somtijds een brieffken aen den predikant, (dien hij bedriegen wil) quansuvs uyt schaemte, en de dat so»wel in Latyn al in Duytsch; want sulcke brieven syn voorhanden. Het ware te lang om sehrvven alle die parten, die hij, so in Hollandt (ende merckelick tot Amsterdam) als ooek in Zeelandt ende int Sticht voortgestelt heefft. Wij hebben oock sekere verclaringe van goeder handt, dat hy tot Cuelen is uytgegeesselt, om syne quade feyten willen. De broeders sal gelie ven dit voor een waerschuwinge te nemen all ist wat late; men meynde hij was lang wech. Maer corts heefft hij het noch iewers geopenbaert met syn luegenen. Tware goet dat hij eens betrapt mochte worden. Blijfft den Heere bevolen. Uyt Delff de- sen 29sten Sentember 1593. De Gedep. en der Suytholl. Synode ende uyt aller name W. Helmichus" De brief laat aan duidelijkheid niet veel te wenschen. Dat deze oplichter listig en handig te werk ging zal niemand ontken nen. Men ziet ook wat het optreden van derge lijke personen betreft, dat er nictê nieuws onder de zon is. liggend type. De bewapening bestaat uit de gebruikelijke 3 vuurmonden in den neus verborgen cn een geschuttoren achterin met een zeer ruim schootsveld. Het maxi male plafond van deze machine is 11.000 M. en dit wordt bereikt nadat het toestel zijn missie heeft volbracht en dus zijn bommenlast heeft uitgeworpen. Met dit toestel heeft de Italiaansclie luchtvloot dus een geducht vernietigingswapen, dat bo vendien tegen den modernen jager opge wassen is en vooral 's nachts de actie van dezen neutraliseert. De draagwijdte van de „B.R. 20" is 74 vierkante meter. De vleugel is voorzien van statisch geequilibreerde ailerons uitgerust met kleine regelings- klappen.. Tusschen aileron en romp zijn de remklappen geplaatst. De romp is recht en regelmatig spitstoeloopend met afgeronde hoeken. Boven den eigenlijken neus is een weinig opvallende geschutstoren, die draaibaar is, aangebracht. Van hieruit wordt de bommenwerpinrichting bediend. De bestuurders-cabine bevindt zich heele- maal vooraan, van waaruit de. bemanning in voortdurend contact is met den radio-te legrafist, die in een aparte kamer zit vlak daarachter. De verdediging achteruit wordt naar boven beveiligd door een geschutsto ren, welke in den romp kan verdwijnen en naar beneden van een ruimte onder den romp uit, bij de inplanting van den vleugel De motoren hebben 18 cylinders in dubbe len stervorm geplaatst, lucht gekoeld en van een gewicht van 725 kg. De zuigerver plaatsing is 45.75 liter. Zij zijn van com pressors voorzien en brengen door middel van een reductor een dricbladige Hamilton schroef in beweging. De wielen zijn intrek baar. De afmetingen van dezen bommen- merper zijn voorts: vleugelspanning 24 m. lengte 16.50 tn. hoogte 3.50 m. Het gewicht bedraagt 6400 kilo (leeg) De verrichtingen zijn: maximum snelheid op 2000 M. hoogte 392 k.rn. per uur, op 4000 m. hoogte 440 k. m. per uur, op 5000 m. 432 k.rn. per uur en op 6000 m. 418 k.rn. per uur. De mini mum snelheid met open remklappen is 107 km. per uur en zonder remklappen 125 k.rn. per uur. De stijgtijden varieeren van 6.50 min. tot 22.50 min. voor hoogten van 2000 tot 6000 M. Van dit soort bommen werper zijn voorloopig 50 stuks besteld. Met betonsteenen is vooral in de Jaren na den oorlog in ons land veel geëxperimen teerd. Deze experimenten zijn, zegt de N. R. Crt., vrijwel zonder uitzondering mislukt cn ons vadcrlandsche product, de baksteen, is meester van het terrein gebleven. Inmiddels schijnen de betonfahrikanten toch niet stil te zitten, men hoort althans bij herhaling van nieuwe fabrieken en uit breiding van bestaande fabrieken vooral in Engeland en Amerika, die betonsteenen volgens nieuwe geperfectionneerde metho den maken. Zoo beeft de toenemende vraag naar het product een Amerikaansche firma aanlei ding gegeven tot aanzienlijke uitbreiding van haar fabriek. De onlangs in gebruik genomen installatie geldt als de nieuwste in het gebied ten Westen van Detroit- De eigenlijke fabrieksinstallatie is onderge bracht in een gebouw van 27.4 X 9.1 M. ingericht voor het maken van betonnen met selsteenen, lateien, enz. Grint en zand worden door middel van, drie liften in een drie afdeelingen bevat tende silo gebracht en van daaruit door hun eigen gewicht naar een weeginrichting gestuwd. Het cement wordt met een zak- kenlift naar dezelfde hoogte gebracht en in den menger gestort. Deze menger met een inhoud van 1.7 M3. moet de grootste van dat soort zijn in de Verecnigde Staten. Van den menger uit, wordt het beton met goten naar een automatisch werkende ma chine geleid, die per minuut 6V2 werksteen. kan maken. Per dag kunnen ten naastebij worden gemaakt 3600 holle blokken, me tende 20.3 X 40.6 c.M. of 36.000 betonnen metselsteenen. Hierbij zijn slechts 10 man noodig. Na bet uitstooten worden de werksteenen op kleine karren in den oven gereden. Bij koud weer gebruikt men stoom, in den zo mer laat men de steenen in een sproeine- vel verharden. De betonnen lateien en liggers zijn van een sterk met gaas gewapend I type. Nieuw soort motor voor onder watervaart bij de Duitsche ma rine in gebruik. Admiraal Cavignari, onderstaatssecretaris van marine, heeft, volgons de N.R.Crt., zoo juist meegedeeld, dat 6 nieuwe torpedoja gers van het type „Alfredo Oriani" op sta pel zullen worden gezet te Livomo, waar door deze klasse tot tien wordt uitgebreid. De eerste vier van dit type, nl. de Alfredo Oriani, de Giosue Carducci, de Vittoria Al- fieri en de Vicenzo-Gorbetti zijn reeds bijna voltooid. De waterverplaatsing dezer torpe dojagers is 1850 ton. De contractueele snel heid werd vastgesteld op 39 knoopen, doch deze zal zeker veel meer bedragen, daar reeds de jagers van een vorige klasse bij de proefvaarten een snelheid van meer dan 41 knoopen bereikten. De bewapening bestaat uit 4 kanonnen van 120 m.m., 4 luchtdoelkanonnen van 37 m.m., 4 mitrail leurs en 6 torpedolanceerbuizen van 533 m.m. Engeland heeft een aantal snelle motor- booten van 15 m. lengte en voorzien van 4 Ford V 8 motoren (ieder van 75 p.k.) besteld hij de firma Vosper te Portsmouth. Deze vaartuigen dienen voor den patrouille- dienst langs de Britsche kust. Zij krijgen op het voorschip een mitrailleur, midscheeps een dieptebommen werper en op het achter schip een mijnveegtuig. Zij kunnen even tueel 100 man aan boord riemen. Hun maxi mumsnelheid bedraagt 25 knoopen. De zee waardigheid moet uitmuntend zijn. Het in aanbouw zijnde Duitsche vlieg kampschip zal 18.500 ton meten, krijgt 14 luchtdoelkanonnen van 15 c.M. en kan "a vliegtuigen bevatten. De maximumsnelheid is 37 'knoopen. Het gordelpantser is 16.5 c.M. dik, het pantser van de commandobrug 8 c.M. Verschillende der nieuwe Duilsehe onder- zeehooton zijn voorzien van een motor, wel ke ook hij onderwatervaart bruikbaar is en dan op waterstof en zuurstof loopt.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2