De bewapeningswedloop ter zee Hr. Ms. O 16 in den storm Duitschlands koloniale eischen Nieuwe inflatie in Italië? De Nederlandsche neutraliteit De kerkstrijd in Duitschland Marktberichten „Het jodendom begint te blaffen" De moord op den kleinen Mattson llit onze Omgeving Geen concrete voorstellen ver- verwacht, Von Ribbentrop heeft, naar Reuter meldt een onderhoud aangevraagd met Halifax, den plaatsvervanger van Eden. Men verwacht dat er Woensdag of Donderdag een bespre king tusschen beide staatslieden op het Foreign Office zal plaats hebben. Hoewel het normaal is, dat een gezant na een tijd van afwezigheid, een beleefd heidsbezoek op het departement van bui tenlandsche zaken brengt bestaat er toch weinig twijfel of de jongste uitlatingen van Hitier betreffende de koloniën, zullen bij dit onderhoud ter sprake komen. Men vermoedt dat von Ribbentrop nogmaals de aandacht zal vestigen op de woorden van Hitier, doch men neemt niet aan dat hij concrete voor stellen zal doen aangaande Duitsch lands koloniale eischen. De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph is van meening, dat men voorloopig geen belangrijke beslissingen in de koloniale kwestie moet verwachten. Zoo wel in Parijs als Eerlijn vinden op het oogenblik veranderingen plaats in de Brit- sche diplomatieke vertegenwoordiging, en nu Eden voor veertien dagen met vacantie gegaan is, zullen er op het ministerie van buitenlandsche zaken geen belangrijke be slissingen genomen worden. Voorts verwacht men dat Baldwin in Mei door een anderen premier zal worden vervangen en Baldwin wenscht geen ver plichtingen op zich te nemen, waarmee hij zijn opvolger zou kunnen bezwaren. Men verwacht dat Chamberlain, de tegenwoordi ge minister van financiën Baldwins opvol ger zal zijn. Onmiddellijk na deze veranderingen in den ministerraad, zal te Londen de imperi ale conferentie worden gehouden, waar o.a. de betrekkingen tot het buitenland en d^ verdediging van het Britsche rijk zuil-et? worden besproken. Deze conferentie zal waarschijnlijk tot half Juni duren. Het zou derhalve niet te verwachten zijn, dat Engeland in de komen de vier maanden eenig initiatief zou nemen in de koloniale kwestie. De wanhopige strijd tegen prijs- verhooging. De voormannen van de Italiaansche fas cistische partij spannen zich, naar Reuter uit Rome meldt, in tot het uiterste om ctè onverbiddelijke prijsstijging in Italië, die een gevolg is van de devaluatie van de lira in October, tegen te gaan. Paste, de verschillende vormen van maca roni, die met brood het voornaamste voed sel van de bevolking vormen, zijn sinds 't najaar met 20 pet. in prijs verhoogd, kalfs vlcesch steeg ongeveer evenveel in prijs. De stijging voor olijfolie bedraagt 50 pet. en ook boter, kaas, melk groente en fruit zijn duur der geworden. Er worden iedere maand maximum-prij zen voor levensmiddelen vastgesteld, maar om aan de behoeften van de winkeliers te gemoet te komen, houdt men alleen de prijs van de onontbeerlijke levensmiddelen laag. Broodmeel is laag in prijs gehouden, maar meel voor banketbakkerijen is des te duurder; de eenvoudige vleeschsoorten zijn goedkoop, de fijnere duur. Het gevolg is, dat de goedkoope artikelen vaak uitverkocht zijn of althans heeten te zijn, zoodat de huisvrouwen de duurder geprijsde „luxe waren moeten koopen. De prijs van de olijfolie is zoo hoog ten gevolge van den misoogst van dit jaar. Een uitvoerbelasting moet zorgen, dat de olie binnenlands blijft. Citroenen zijn ook al duur, doordat de oogst tengevolge van ziekten in de vruchten slecht is geweest. Zeep en brandstoffen zijn ook al in prijs verhoogd. Te Milaan verwacht men tegen den zo mer nieuwe loonsverhoogingen en ook verwacht men een zekere mate van in flatie. Sinds October 1935 zijn er geen bank- of schatkistrapporten meer gepubliceerd om geen inlichtingen te verschaffen aan den vijand, maar men neemt aan, dat de 'bankbiljettenomloop het laatste jaar niet verhoogd is. Op last van Mussolini zal de „telling" van het industrieele Italië, welke van 1937 tot 1941 gehouden wordt, dit jaar speciaal de levensmiddelenindustrie en de industrie- en verbonden met den landbouw betreffen, teneinde de actie van de fascistische partij tot controle van de productie en de prijzen van eerste levensbehoeften doeltreffender te maken. Heden ministerraad. De Italiaansche ministerraad zal heden onder voorzitterschap van Mussolini bij eenkomen voor zijn gewone Februari-zit- ting. Dr. Ley over het vierjarenplan. Dr. Ley, de leider van het Duitsche ar beidsfront, heeft in een interview aan de Lokal Anzeiger verzekerd, dat de verwijde ring van de Joden uit het Duitsche oeco- nomische leven gerealiseerd zal -worden in het kader van het vierjarenplan; dit in vol komen overeenstemming met generaal Goe- ring. Ley verklaarde, dat het internationale Jo dendom zich reeds rekenschap geeft van de richting, die wordt ingeslagen. „Het begint te blaffen". De z.g. gevaren van het vierja renplan bedreigen slechts het internationale Jodendom, dat het oeconomische lot der volkoren ter bepaling voor zich had opge- ëischt. Als het Duitschland gelukt zich daar van te bevrijden, zullen andere landen vol gen. Vragen van den heer Van Vessum. De heer Van Vessum heeft de volgende schriftelijke vragen gesteld aan den Minis- .er van Buitenlandsche Zaken: 1. Is de minister bereid, in aanvulling van zijn 6 Februari j.1. ingezonden antwoord op tot hem gerichte vragen, mede te deelen op welke vroegere openbare verklaringen van de zijde van den Duitschen leider en rijkskanselier de zinsnede in diens op 30 Januari j.1. uitgesproken rede, luidende: „De Duitsche regeering heeft voorts aan België en Holland verzekerd, dat zij bereid is deze staten te allen tijde als onaantastbare neutrale ge bieden te erkennen en te garandee ren naar het inzicht van den minister blijkbaar terug sloeg? 2. Is het persbericht juist, volgens het welk aan den tijdelijken zaakgelastigde te Berlijn is opgedragen bij de Duitsche regee ring inlichtingen in te winnen omtrent de beteekenis van de in de vorige vraag aan gehaalde verklaring van den Duitschen lei der en rijkskanselier? 3. Indien een dergelijke opdracht niet is verstrekt, is de minister dan bereid als nog de bedoelde inlichtingen bij de Duitsche regeering te doen inwinnen? 4. Is de minister bereid van de eventueel ingewonnen inlichtingen mededeeling te doen? „De oorlogsverklaring aan de Katholieke Kerk". Mgr. Maximilian Kaller, de katholieke bisschop van Ermland (Oost-Pruisen) heeft in alle kerken van zijn diocees een herderlijk schrijven doen voorlezen, waarin hij den moeilijken religieusen toestand van Duitsch land bespreekt. De bisschop herinnert er aan, dat men in de afgeloopen 2000 jaar meermalen het ein de van het christendom heeft voorspeld, doch nooit is de godsdienst zoo bedreigd als thans. „Men zegt, dat het christendom zijn tijd heeft gehad en dat het schipbreuk heeft ge leden, omdat het niet overeenkomstig het Duitschedras is. Dit is een oorlogsverklaring aan de katholieke kerk We hebhen een concordaat, dat de betrek king tusschen den Heiligen Stoel en het Rijk moet versterken en aanmoedigen, doch het volk en de jeugd leeren in de cursussen en de kampen, dat het papisme te vergel ij ken is met het jodendom en de vrijmetselarij en dat het vrije Duitschland een kerk, los van Rome moet eischen." De bisschop protesteert verder tegen het verbod om herderlijke brieven te publiceeren en tegen den veldtocht tegen het katholi cisme. „Wij zijn thans verplicht een beroep te doen op de openbare meening. Wij vragen allen, die in ons land invloed hebben op den loop der gebeurtenissen: moet dit zoo door gaan? Zal men zoover gaan dat men de zie len der katholieke Duitschers geweld zal aan doen?" Een Oostenrijker gearresteerd. De plaatselijke immigratie-autoriteiten heb ben de arrestatie gemeld van den individu, dat beantwoordt aan het signalement van den ontvoerder van den kleinen Mattson. De gearresteerde, de Oostenrijker Stanislas Poracki, is op onwettige wijze Canada bin nengekomen. Hij was niet ver van Tacoma de grens overgekomen en had zich daarop naar Noord Dakota begeven. Een vergelijkende staat van de maritieme hulpstrijdkrachten van Engeland, Amerika en Ja pan. De Japansche admiraliteit heeft den vergelijkenden staat der maritieme hulp strijdkrachten van Engeland, Amerika en Japan gepubliceerd. Deze is als volgt: Kruisers der a-klasse: Japan 107.800 ton twaalf schepen). Vereen. Staten 151.800 ton (16 schepen). Groot Brittannie 143.970 ton (15 schepen) behalve drie kruisers van het type Hawkin en de Vindictive Kruisers der b-klasse: Japan 101.575 ton (21 schepen, behalve de IJirato en de Yahagi). Ver. St. 75.900 ton met inbegrip van de 5400 ton metende Olympia. in het ge heel elf schepen) Engeland 215.070 ton (38 schepen) met inbegrip van drie schepen van het Hawkin- type, vijf schepen van het type-Cerebes, maar behalve de Vindictive. Torpedojagers.: Japan 116.559 ton (94 schepen) behalve de Take Hasji en de Kaye. Ver. St. 209.000 ton (180 schepen) Gr. Brittannië 100.509 ton 154 schepen) behalve 31.795 ton (33 schepen, welke wor den gesloopt. D uikbooten: Japan: 68.298 ton (53 schepen) behalve de Ro 54. en de Ro 55.) Ver. St. 67.410 ton (75 schepen) en Groot Brittannië 56.114 ton (54 schepen) 's-Gravenhage, 9 Februari. Prof. Vening Meinesz schrijft ons van boord van H. M.'s ,0. 16" (d.d. 23 Januari uit Horta): Het mooie weer bij het vertrek uit Den Helder op Maandag 11 Januari heeft niet lang gehouden. Den volgenden dag begon in het Kanaal de lucht al grijs en het water ru wer te worden. 's Avonds stak de wind meer en meer op, zoodat het water al over de brug heen begon te komen. Dat was het begin van een stormperiode, zooals ik in alle reizen, die ik met onderzeebooten maakte, nog nimmer 'meemaakte. Acht dagen zijn wij heen en weer gegooid dan eens meer stampende, dan eens meer slingerende, maar steeds zoo dat het moeite kostte overeind te blijven staan. Die omstandigheid natuurlijk geheel on begaanbaar en op de brug kon men toch alleen binnen de kleine borstwering blij ven staan, waar officier van de wacht en roerganger hun post hebben. Doorloopend kwamen hooge zeeën aanrollen, die, bre kende tegen de brug, in torenhooge stuif- fontuinen overgingen en het behoeft wel niet gezegd te worden, dat ieder die eens even boven kwam om een luchtje te schep pen, meteen doornat was. Grootsch was het schouwspel wel, men ziet de waterbergen hoog boven zich aan komen, om een oogenblik later er half ovenheen te rijden, half door te breken. In den aanvang van de reis was er nog schut ting op de brug van een zeiltje over de borstwering, maar dat begon al spoedig water door te laten en op den duur sloeg het stuk. De „O 16" heeft zich onder deze beproe ving kranig gehouden. Het schip heeft prachtig weerstand geboden, zoodat hier in Horta maar weinig schade viel te consta- teeren. En officieren en bemanning hebben als ware Hollandsche zeelieden den strijd onvermoeid gevoerd, zonder ooit voor de moeilijkheden uit den weg te gaan. Te midden van soms onbeschrijfelijke om standigheden ging binnen boord het leven zijn gewonen gang, zeeziekte werd overwon nen en de dwaze kant van het leven in een zoo sterk heen en weer gegooid schip, gaf aanleiding tot menigen kwinkslag. Rust was er geen oogenblik en een mcnsch moest wel drie beencn en vier handen hebben om steeds te blijven staan en te bedwingen wat heen en weer dreigde te vliegen. Den commandant, luit-ter-zee C. J. W. van Waning ben ik groote erkentelijkheid verschuldigd voor het. feit, dat_ ik mijn waarnemingsprogramma van slingerwaar nemingen volledig heb kunnen uitvoeren, zelfs hier en daar nog met een enkele be langrijke aanvulling. Het duiken onder zulke omstandigheden bij dag en nacht, dik wijls driemaal per etmaal, is een hoog te waardeeren prestatie, waarvoor aan com mandant en officieren een woord van hulde toekomt. Deze reis is een voorbeeld ge weest-van. waartoe het taaie doorzettings vermogen van den rechtgeaarden Hollan der in staat is. De etat major zij hier ver meld, het zijn behalve den commandant luit ter zee J. F. van Duim, oudste officier, officier MSD. K. C. J. Lugten, hoofdmachine kamer, luits. ter zee H. A. W. Goossens (die temidden van de waterzeeën de bestekken nam) en A. H. W. van Freytag Drabbe, en off. M. S. D. A. Ohr. Wij voeren voor de waarnemingen gere geld op 50 meter diepte, d.w.z. 20 meter dieper dan ik op vroegere reizen de waar nemingen verrichtte, en nog slingeren, wij soms tot 7 graden toe naar weerskanten. Het was een verademing op Woensdag 20 Januari hier te Ilorta-aan te komen, nadat wij in den nacht nog een windkracht van ruim tien te verduren hadden gehad. De haven ligt goed beschut, zoodat er met dit weer wel eenige zee staat, die ook soms nog wel zorg baart er brak een ankerka bel doch wij kunnen toch binnen blijven. Onze dagen op de Azoren zullen allen een welverdiende rust brengen. CALLANTSOOC Zwijntjesjager aangehouden. Als er wat aan 't rollen gaat, komt er meer. Toen dè gemeenteveldwachter met de Heldersche recherche zich te Alkmaar om inlichtingen tot de politie aldaar richtte, werd hem mededeeling gedaan omtrent een rijwieldiefstal, op Donderdagavond j.1. ge pleegd. Op verzoek van den Gommiss, van Politie te Alkmaar heeft de gemecnteveld wachter alhier een persoon aangehouden, welke van genoemde diefstal yyerd verdacht. Hij is door den heer Koelemeij overgebracht naar Den Helder. Na verhoor bekende de aangehondëne de diefstal te hebben ge plcegd en vertelde het rijwiel in de sloot aan de Westzijde van de Noord Schinkeldijk ge gooid te hebben. Het rijwiel is onder de Groote Keeten opgevischt. De aangehoudene is naar Alkmaar over gebracht. Geweren in beslag genomen. De gemeenteveldwachter bleek nog niet genoeg opgeknapt te hebben, want toen hij zich Zondagmorgen in burger per fiets naar de plaats van de inbraak begaf, zag hij twee jongelui langs den tfieuweweg fietsen, die elk op hun rijwiel een geweer vervoerden. Zij herkenden den heer Koelemeij niet en fietsten rustig door; toen hij hen echter sommeerde af te stappen smeten zij haastig de verloren wapenen weg en gingen aan de haal. De geweren zijn in beslag genomen, terwijl de overhaaste vlucht de heeren niet zal redden, daar zij bij de politie bekend zijn. Inbraak in „De Kaap". De ongewone gast voelde zich blijk baar goed thuis. Vrijdagavond j.1. werd hij den gemeente veldwachter telefonisch aangifte gedaan van inbraak in de woning, staande op de hoek C.allantsoogervaart-Puinweg, meer bekend onder den naam *De Kaap", eigendom van den heer Jhr. Laman Trip te Wageningen. welke dit huis als zomerwoning gebruikt. Nog den zelfden avond werd door veld wachter Koelemeij- een onderzoek ingesteld, waarbij deze dc kasten onderzocht. Volgens den rentmeester, den heer Maters te Juli- anadorp, werd er evenwel niets vermist. De inbraak is ontdekt door een niet-ge- sloten luik en van het verbreken van de sluiting van het hekje. Het eerste was oogen schijnlijk gesloten, doch bij onderzoek bleek de pen, welke voor sluiting aangedraaid moet worden, los te zijn. De ketting, waar mede het hekje om den tuin gesloten was, had men stuk geknepen en was gedeelte lijk vervangen door een stuk ijzerdraad. Zeer waarschijnlijk is de ongewone gaat reeds eenige dagen na de ontdekking daar geweest. Bij het voortgezette onderzoek op Zater dagmorgen kwam er weer een en 'ander aan. het licht, 's Nachts was de geheimzinnige weer op bezoek geweest en had zich door het indrukken van het W.C.-raampje, waar door hij in staat was een knipje te verschui ven, toegang tot het huis verschaft. Er was echter nog meer. U kunt zich de verbazing van den veld wachter wellicht voorstellen, toen hij bij zijn opnieuw ingesteld onderzoek in een ka mer, welke niet geopend kon worden en waarvan de deur tenslotte meer werd inge drukt, een volledige geimproviseerde keuken vond. Er was koffie, thee, suiker, melk, kar nemelk enz. aanwezig. Daar niemand hem gastvrijheid betoonde, had mijnheer zich dus een en ander maar gepermiteerd en leefde, zij het in het verborgene, rustig als of het zijn eigendom was. Er werden limonade- en wijnflesschen aangetroffen, waarvan er in de onmiddel lijke nabijheid van de woning, in den tuin, bij den heg in de sloot, nog meerdere soort gelijke exemplaren werden gevonden. Onder meer door deze ontdekking leidde het spoor naar Heiloo, waar men nog van niets wist. De partij flesschen bleken ont vreemd te zijn uit de consumptietent, staan de op het terrein van de Heilooër ijsclub. Intusschen had de veldwachter na zijn eigenaardige ontdekking in het huis de re cherche van Den Helder gewaarschuwd en haar om assistentie verzocht. De heeren Beukers, rechercheur en de Vrije, adj.-in- specteur, kwamen terstond en stonden on zen veldwachter goed terzijde. Vanuit Heiloo vertrokken de mannen naar Alkmaar, waar een verdachte werd aange houden, welke Zondagavond naar Den Hel der is overgebracht. Na langdurig verhoor is deze persoon Maandag weer op vrije voeten gesteld. Het onderzoek wordt nu ijverig voortge zet met hoop op nader succes. ANNA PAL'LOWNA „Kunst na Arbeid". De r.k. heerentooneelvereoniging „Kunst na Arbeid" voerde in de „Vlas- en Koren beurs" voor een goed bezette zaal „Oom Jan", een klucht in drie bedrijven, van Herman Burger, op. De regie was in han- den van Pastoor Van der Eem. In het stuk komen tal van verwikkelin gen voor, doordat een bakker, om geld los te krijgen van een oom in Indië, beweert gehuwd en vader van een tweeling te zijn. terwijl er niets van aan is. Als faan de Oom in Holland komt. is er heel wat te doen óm alles tot een goed einde te bren gen en krijgt het publiek gelegenheid eens flink te lachen. Menigmaal kregen de spe lers een open doekje en vooral het spel van den heer J .Leegwater werd zeer ge waardeerd. Na afloop was er een gezellig carnaval bal onder leiding van den heer Dudock. waarhii het trio Rijkers voor uitstekende dansmuziek zorgde. Vergadering „Sportlust". De vergadering van de vereeniging „Sport lust" die bij den heer Slikker werd gehou den, werd door den vice-voorzitter, den heer D. Koorn, geleid. In z'n openingswoord her innerde deze er aan, dat reeds in de be stuursvergadering het groote verlies, dat de vereeniging door het overlijden van den heer D. Stammes leed, was betreurd en ook nu wijdde spr. eenige gevoelvolle woorden aan het zeer verdienstelijke bestuurslid, dat op zoo noodlottige wijze om het leven kwam. Na goedkeuring der notulen van den heer Slikker, bracht de heer Zon verslag uit over de financiën. De draverij gaf een nadeclig saldo, dc kosten der bokswedstrijden wer den gedekt, maar dank zij de verloting en de Floralia-tentoonstelling waren de uit komsten over het geheel toch bevredigend. Er is een voordeelig saldo van f 113.16, Er werd besloten in den voorzomer worstel of bokswedstrijden of iets dergelijks te or- ganiseeren en de draverij niet met kermis, maar op Zondag 15 Augustus te houden. Dc heeren Zon Rezelman en Slikker werden bij acclamatie als bestuurslid her kozen en in de bestuursvacatures voorzien door de benoeming van de heeren W. Alke made en A. Dekker. De heer D: Koorn werd daarop tot voor zitter en de heer C. Kaan tot vice-voorzitter gekozen en als afgevaardigden ter alge- meene vergadering de heeren Alkemade, Koorn, Zon en Stellingwerf aangewezen (plaatsvervanger de heer Slikker). Hierna volgde sluiting. BREEZAND. R.K. Tooneel. In de zaal van den heer Jb. Borst werd door de R.K. tooneelvereeniging „Breezand" het blijspel in drie bedrijven: „Er was eens een steenhouwer" opgevoerd. Pastoor Verhoeff sprak een openings woord. waarin hij o.a. dank bracht aan de Heldersche firma's, die de benoodigdheden voor de aankleeding van het tooneel wel willend beschikbaar stelden. Zooals de titel aangeeft, berust het blij spel op eenzelfde gegeven als de bekende parahei van Multatuli, waarin steeds aan de wenschen van een ontevreden steenhou wer wordt voldaan en die dan tenslotte ein digt met toch weer, maar nu een tevreden, steenhouwer te zijn. In dit stuk, waarom vaak hartelijk werd gelachen, erfde een ontevreden mensch een groote som gelds, raakte alles kwijt en was toen wel tevreden. Een band onder leiding van den heer J. Schenkels zorgde voor de muziek bij het gezellig samenzijn, dat velen na de uitvoe ring nog geruimen tijd bijeen hield. WIERINGEN DEN OEVER NAAR CONCOURS Naar ons wordt medegedeeld zal de man dolineclub „Oost Wieringen", onder leiding van den heer Jac. Bakker, deelnemen aan het nationaal concours dat den tweeden Paaschdag te Rotterdam zal worden ge houden. Dit is het eerste concours waar aan deze vereeniging sedert haar bestaan zal deelnemen. TYPISCH ONGEVAL Maandagmorgen omstreeks zes uur werd de landbouwer Jn. Tijsen Mzn. gewaar schuwd door een visscher die naar de haven ging, dat zijn paard op den Noorder- weg lag. De heer Tijsen die schrok en het geval niet kon begrijpen stelde zich ter stond op de hoogte. En inderdaad zijn paard dat in een steenen schuurtje aan den Noor- derweg gestald stond lag op den weg, ter wijl het Noordmuurtje van de schuur ge deeltelijk in elkaar lag. Vat was gebeurd? Toen men de toestand eens opgenomen had bleek dat het dier vermoedelijk plotseling een verlamming gekregen had en met zijn zware lichaam tegen de muur gevallen was die bezweek, waardoor het beest op de straat was gevallen. Op advies van den dierenarts Dr. Hoedemaker, heeft men het paard met vereende krachten op een slee per weten te krijgen waarna het vervoerd werd naar de dorsch van de oude boerde rij van den heer V. Koorn. Het beest had door den val enkele vleeschwonden aan den kop bekomen. Wielrennen. Op Zondag 21 Maart 1937 zal wederom door de Wielerclub een open wedstrijd wor den georganiseerd. Dit is nl. iets nieuws voor het Hollands Noorderkwartier en wel een veldrit. ook wel Cycle Cross genaamd, Dit is een wedstrijd die wordt verreden over landwegen, door weiden en zandgron den, daarbij dan het nemen van enkele hindernissen. Deze wedstrijd wordt verre den onder reglementen der N.W.U. en on der auspiën van F.W.N.H. boven het IJ. De wedstrijd staat, open voor alle licentiehou ders der N.W.U. en voor Junioren vniet-li- centiehouders) en Toeristen. Vele en goede prijzen worden beschikbaar gesteld voor de deelnemers, Welke sportliefhebber wil ook een prijs ten geschenke geven, de organisee- rende vereeniging houdt zich aanbevolen. Wij hopen, dat de geheele burgerij ons zal steunen, om deze veldrit om den grooten prijs van de Federatie en Wieringen goed te doen slagen. Renners en toeristen geeft U vanaf heden op bij het secretariaat Zandbu- reweg, Wieringen. Politie, Gevonden: een leeren want met kap. Verloren: een bruin lederen handschoen, Inlichtingen bij de gemeentebode. KleuferschooL J.1. Zondagavond is na de bioscoopvoorstel ling in Cinema de Haan, ten bate van de Kleuterschoolvereeniging te Hippolytushoef, tijdens een bal wat werd gegeven, de ver loting gehouden. Voor een en ander bleek groote belangstel ling. De eerste prijs werd gewonnen met lot nummer 653. De tweede prijs viel op no. 465, de derde op no. 2071, de vierde op no. 1785. Wielerclub „Wieringen". Zondag j.1. werd wederom een trainings- rit gehouden. Het traject was als volgt: Hip polytushoef, Den Oever, gem. Leemans, rand weg, Haukes, Hippolytushoef eindpunt. Deze rit werd gewonnen door S. Lont in 37 min. en 15 sec., 2e Jn. Verbiest, zelfde tijd, 3e P. Kapitein 37 min. 30 sec., 4e F. Zoons dezelfde tijd, 5e A. Baardman 38 min. 5 sec., 6e C. Oostdijk ^ezelfde tijd. J. P. \4™t, Jb. Glim en C. Honard staakten den strijd. AMSTERDAM, 8 Februari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 466 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren: le kw. 6670 ct., 2e kw. 5864 ct., 3e kw. 5056 ct. per Kg. slachtgewicht; 90 melk- en kalfkoeien f 180230 per stuk, vette kalveren: 2e kw. 5258 ct., 3e kw. 4550 ct. per Kg. levend gewicht; 106 nuch tere kalveren f 610 per stuk, 38 schapen f 2024 per stuk, 555 varkens: vleeschvar- kens, wegende van 90110 Kg. 5556 ct., zware varkens 5455 ct., vette varkens 52 53 ct. per Kg. slachtgewicht; aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. Overzicht: Runderen met behoorlijken aanvoer. Handel zeer stug door de hooge vraagprijzen. Aan het slot van de markt lager. Vette kalveren behoorlijken aanvoer en willigen handel, priizen iets lager. Nuch tere kalveren behoorlijken aanvoer en vluggen handel, prijzen lager. Schapen wei nig aanvoer, geringen handel, prijzen lager. Varkens behoorlijken aanvoer, handel vlug met hoogere prijzen. DEN OEVER, 6 Februari. Vischafslae. 2 Fehr.: 95 Kg. wulken f27.45. 4 Febr.: 272 Kg. wulken f32.40. 5 Febr.: 446 Kg. wulken f 30.10—40, 2 tal haring f 10.40. PURMEREND. 9 Februari. Veemarkt, Koeien, totaal 430 stuks: 195 vette koeien 64—68 ct. per Kg., gelde- koeien f 80160, melkkoeien f 110—225, per stuk; stieren 4555 ct. per Kg., 16 paarden f 60130 per stuk, 53 vette kalve- veren 3060 ct. per Kg., 750 nuchtere kal veren f 516 per stuk, 210 vette varkens voor de zouterij 4246 ct. per Kg., 65 ma gere varkens f 1523 per stuk, 315 biggmn f 8—13 per stuk, 730 schapen f 15—30, 20 bokken f 514 per stuk. BROEK OP LANGENDIJK. 8 Februari. Aanvoer: 400 Kg. aardappelen: blaüwe f2.50. 24000 Kg. uien f 0.80—1.20, gele drie lingen f 1—1.20, grove f 1—1.20. 6300 Kg. peen f 1.501.70, 38000 Kg. roode kool f 1.40 2.20. 118000 Ka gele kool f 1.20—1.30, 80.000 Kg. D. witte kool f 1.4000 Kg. groene kool f 1.50—2.90. BROEK OP LANGENDIJK. 9 Februari. BI. eigenheimers 2—2.10. uien 1.10—1.30, dr. 0.701.20, grove 1.20—1.40, gele nep 3.60, peen 1.802.10. groene kool 1.203. 2650 kroten f 0.60—1.70, 37000 Kg. roode kool f 1.40—2.60, 100.000 Kg. gele kool f 1.20, 50.000 Kg. D. witte kool f 1. NOORDSCHARWOUDE. 9 Februari. Uien 1.101.30, drielingen 0.901.30, gro ve 1.30, peen 7.01.80, kleine peen 6090. Gele kool f 1.20, D. witte kool f 1. ALKMAAR. 8 Februari. Aardappelen 2.80, andijvie f 1019, appe len f314, Bloemendaler kool 1.503. boe renkool 1—2.20, bieten 1.60. gele kool 1.20 —1.80. groene kool 2 204.60. knolselderie 23.50, prei 1.504.20 peterselie 1.202.60, rabarber 6.50—10.50, radijs 1.60, roode kool 1 40—2.60. selderie 1.803.70, schorseneeren 1—2.5'0. spruiten 3—5, uien 1—2.20, worte len 1—1.80. waschwortelen 2—3.50, witlof I 56.50, idem II 2 503.50. WARMENHUIZFN, g Februari. Aanvoer: 1650 Kg. roode kool f 2.102 20. 6500 Kg.g ele kool f 1.20, 4325 Kg. Deensche witte kool f 1.—.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3