Stadsnieuws De fijnproever gebruikt Visscherij VAN HOUTENS CACAO Waar gaan we heen? ROL doet ze verdwijnen! Feuilleton Dinsdag 9 Februari 1937 Heldcrsche Courant Tweede Blad Inschrijvingen handelsregister. De „Boltha 1937" Najaarsstormen De „Dorus Rijkers" en de „Utrecht" maken een vergeefsche reis. Meisje aangereden LET OP DEN ORANJE-BAND! Licht op voor alle voertuigen Burgerlijke Stand van Den Helder Marineberichten Hr- Ms- „De Ruyter" en „O 16" BVet worm pies HET RAADSEL VAN HET ONBEWOONBARE J-Jyjg THEA BLOEMERS Nieuwe zaken: He!d,er: Coltof, Kanaalweg 155; winkelier in meubelen, enz. Wijzigingen: Anna Paulowna: Coöp. Boerenleen bank, Molenvaart 8; bestuurswijiziging. Texel: P. Uitgeest, Groeneplaats 1, Den Burg, kapper; overgegaan aan mevr. de Wed. A. Uitgeest—Bunschoten. M. Vonk, Koogerstraat, Den Burg; filiaal gevestigd: Warmoesstraat, Den Burg Wieringen: B. Kat en Zoon, Koning straat 13, Vischhandel; omgezet in een ven nootschap onder firma. Coöp. Boerenleenbank, Hofstraat stuurswijziging. 76; be- Iets bijzonders. Wij maken onze lezers attent op de in dit nummer voorkomende adver tentie betreffende de a.s. bolbloemen- tentoonstelling, welke, zooals wij reeds schreven, 18, 19, 20 en 21 Febr. a.s. in de zalen van Musis Sacrum gehouden zal worden. Reeds nu kunnen we verklappen, dat de Anna Paulownasche en Hel- dersche „Lente in Februari" iets bij zonders belooft te worden. Men reserveere in ieder geval een of meer van genoemde data om een bezoek aan de tentoonstelling te brengen. JAARVERGADERING ALGEMEENE BEGRAFENISVEREEN. „DEN HELDER", Wij vestigen er de aandacht op, dat de Jaar vergadering van de Algemeene Begrafenis- vereeniging gehouden zal worden op Woens dag, 17 Februari a.s. in de bovenzaal van café Centraal des avonds te 8 uur Voor de agenda en verdere bijzonderheden leze men de advertenties in ons blad van 10 en 17 Februari Modelopvoering van „T.A.V.E.N.U." Konden we bij de voorlaatste maal, dat „Tavenu" een tooneeluitvoering gaf, niet bijzonder enthousiast zijn over het ver toonde spel en de keuze van het tooneel- stuk, we prijzen ons gelukkig, dat we ons thans in andere termen kunnen uiten. De uitvoering van „Najaarsstormen" was er een, die paste in het kader van de tooneel- voorstellingen, die onze plaatselijke too- neelvereeniging „T.A.V.E.N.U." den eere naam gegeven hebben, dien zij verdient. Het was in één woord weer als van ouds, een echte „Tavenu"-uitvoering. Met de keuze van het stuk is men ditmaal wel heel gelukkig geweest. „Najaarsstormen" behandelt een menschelijk onderwerp, van personen, die elk hun zorgen en hun vreug den hebben. De voornaamste figuren zijn die van Bob en Lou Terlaet, het echtpaar, dat na de eerste huwelijksjaren in volmaakte harmonie te heb ben beleefd, langzaam maar zeker uit elkan der raakt. Lou is de landjonker, die zijn vrouw behandelt als een kind en uit liefde voor haar, alle zorgen uit het leven bant. Hij vergeet daarbij, dat een vrouw niet leven kan zonder actief deel te nemen aan het werkelijke be staan, hjj verwent haar door en door, maar dreigt intusschen haar liefde te verliezen, omdat hij haar buiten het leven van allen dag wenscht te houden. Bob vereenzaamt op het platteland, waar zjj omgeven is door weelde en comfort, maar waar de ware liefde van een echtgenoot haar ontbreekt. Het conflict blijft niet uit Bob wordt bekoord door de wereld- sche manieren van den bon-vivant Victor van Nieverden, en als deze haar van zijn avontu ren vertelt en Bob onder de bekoring van de romantiek raakt, mede door de onsterfelijke muziek van Ludwig von Beethoven, vergeet Victor zich voor een wijle. Op dit moment wordt het treffen tusschen beiden betrapt door den echtgenoot van Bob, die de meest voor de hand liggende conclusie trekt, n.1. dat zijn vrouw hem ontrouw geworden is. Het derde en laatste bedrijf is gewijd aan de oplossing van het conflict, want „Najaarsstormen" geeft die voldoening, dat het tot een happy ending leidt. Dit bedrijf is uiterst sterk en de tekst is volkomen aannemelijk geschreven. „Najaarsstormen", op zichzelf al een dank baar stuk, is op voortreffelijke wijze door „Tavenu" ten tooneele gebracht. Dit dient in de eerste plaats toegeschreven te worden aan de bezetting, waaraan ditmaal kennelijk bij zondere zorg was besteed. Wij troffen dezen keer weer een ensemble, waarvan elk lid vol komen berekend was voor zijn taak en in vele gevallen zelfs meer dan dat. Voor het echtpaar Westhoeve was dit een af scheids voorstelling en het dient gezegd: bei den hebben op zeer lofwaardige wijze voor de laatste maal hun medewerking aan de tooneel- vereeniging, waaraan zij hun hart verpand hadden, verleend. Hun spel heeft wederom diepen indruk gemaakt en zonder nog te den ken aan de vele vorige opvoeringen, is het gisteravond wel geblekenwelk een verlies „Tavenu" door het vertrek van de familie Westhoeve naar Utrecht zal lijden. Tallooze malen hebben wij genoten van de tooneelis- tische prestaties van den heer en mevrouw Westhoeve en gisteravond hebben zij wel bij zonderen indruk gemaakt: Er was een beheer- sching en een expressie, die gelijk te stellen was aan die van professionals. Waarlijk, het amateur-tooneel in onze plaats lijdt een ge voelig verlies door het vertrek van deze echte lieden! Dadelijk na hen dient genoemd te worden de heer J. H. Ekkers, die een uiterst dankbare rol had te vertolken, maar welke rol niet zoo tot zijn recht gekomen was, als hij er niet zoo'n bijzonder cachet aan gegeven had. .Tavenu" mag dankbaar zijn, dat deze kracht, die ook in vroegere jaren triomphen geboekt heeft, zijn medewerking heeft verleend. Hij heeft er niet weinig toe bijgedragen, dat Najaarsstormen" zoo'n succes had. Een kleine, maar zeer geslaagde partij speelde de heer J. Schokker als Mr. Simon Geldens. Zijn „make-up" was zeer geslaagd en ook voor zijn acteeren hadden wij de grootste waardeering. Na hem dient genoemd te worden mejuffrouw L. van Hoek, die reeds lang haar sporen op het tooneel verdiend heeft. Den meesten indruk maakte zij in de dialoog met Lou, in het derde bedrijf. Haar stembuiging was goed getroffen en de portée van het melo-drama werd hier volkomen dui delijk geaccentueerd. Om alle medespelenden hier te noemen, zou ons te ver voeren. Wij zullen ons beperken tot het noemen van de namen. De heer W. O. Prins heeft op tref fende wijze Louis' neef, Hein de Bont ver tolkt. Mej. E. Pala fungeerde als zijn echt- genoote en paarde een charmante verschijning aan een stemmig, bescheiden optreden. Mevr. A. SchellingerPasman heeft weer eens een duidelijk bewijs geleverd van haar „all-round- ship" in de dramaturgie. Het beste vonden we haar als de conservatieve juffrouw Hansen, maar ook als Willy, het 2e dienstmeisje bij de Terlaeten, straalde haar spel een spontani teit uit, die weldadig aandeed. Noemen wij tenslotte nog de Geertje van Mevr. T. Prins van Steenbergen en Maarten, de huisknecht, van den heer J. W. A. Matthijsen. Nogmaals, de bezetting was wel verzorgd en we zullen hopen, dat, ondanks het verlies, dat T.A.V.E.N.U. eerstdaags lijdt, het peil er niet minder op zal worden. Gelukkig ver namen wij in het openingswoord van den heer P. C. van Diest, den voorzitter, waarin deze tevens den burgemeester van Zflpe, Mr. Breebaart, welkom heette, dat T.A.V.E.N.U. eenige nieuwe, en, wat meer zegt, verdienste lijke leden heeft mogen boeken. Dus zal, naar we hopen, T.A.V.E.N.U. in staat zijn om haar leden en donateurs(trices) avonden van goede tooneelspeelkunst te blijven bieden. Vermelden wij nog, dat de bekende schil der Jaarsma een schilderij voor de verloting beschikbaar had gesteld. Wij mogen evenmin verzuimen een compliment te maken aan de regie van den heer Schokker, die het decorum zoo uitstekend verzorgd had en aan het kap- werk van den heer M. M. Wolzak uit Amster dam. De meubileering en stoffeering waren ver zorgd door de N.V. H. Harjer en Zoon, de electrische ornamenten waren geleverd door de firma J. F. Schellinger en de kunstvoor werpen en schilderijen door de firma H Mazairac. Summa summarum, een zeer goede uitvoe ring van T.A.V.E.N.U., die we niet licht zul len vergeten en die in dankbare herinnering zal blijven bij hen, die T.A.V.E.N.U. eerst daags gaan verlaten. Het bal was als vanouds zeer gezellig. In de koffiekamer had later op den avond nog een intieme bijeenkomst plaats, waar de heer en mevrouw Westhoeve alsmede de heer en mevrouw Westenberg, die eveneens onze stad gaan verlaten, door verschillende sprekers werden gehuldigd. Er zouden lichtkogels ontstoken zijn. Gisterenavond vernam de heer Van Dok, op het Observatorium op den Dijk, dat eenige personen op het strand een 3-tal lichtkogels, welke ver in zee werden afgevuurd, ontwaard hadden, en welke dus vermoedelijk van een schip afkomstig zouden zijn. Op deze informatie hebben de „Dorus Rijkers" en de sleepboot „Utrecht", van Wijs- müller de haven verlaten. Het ging in de richting van de z.g. looien boei (de ton van de Middelgronden), het Westgat, uit, rond de Noorderhaaks en ten slotte het Molengat weder in. Noch de „Dorus Rijkers", noch de „Utrecht" hebben evenwel iets kunnen ont dekken, zoodat men te half 2 's nachts onver- richterzake in de haven van Nieuwediep terugkeerde. Zondagmiddag, omstreeks half 2, kwam een circa 18-jarig meisje van de Vischmarkt ge reden, in de richting Spoorgracht. Toen zij den hoek genaderd was en dezen wilde nemen, kwam juist van genoemde gracht een auto aangereden. Deze greep het meisje, en sleurde het aan de bumpers een aantal meters mede. Het meisje kwam er evenwel nog goeddeels met den schrik af. Erger was het gesteld met de fiets, die op tal van plaatsen kapot bleek te zijn. AANKOMST INDISCHE MAR. Morgen in ons land. De Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het heden te Marseille ver wacht wordende mailschip „Slamat" wordt morgen (Woensdag 10 Februari) om 7.38 uur te Den Haag H. S. M. verwacht. De trawlervloot te IJmuiden. Het aantal trawlers te IJmuiden, dat in bedrijf is, kan maar niet hooger komen dan ongeveer 80 stuks. Verleden week Vrijdag waren in bedrijf 78 trawlers, n.1. 42 Noordzee- booten en 36 kustbooten. Over Januari besomden de trawlers in totaal f 310.159.87, in 140 reizen, hetgeen een reisgemiddelde oplevert van f 2.215.43. Eén IJmuidensche motortreillogger maakte die maand drie reizen en besomde totaal f 2.275.43. Van de Rotterdamsche vloot waren 4 motor- treilers in bedrijf, die vijf reizen maakten en in totaal f 13.214.52 besomden, hetgeen een gemiddeld reisresultaat was van f 2.642.90. Dit gemiddelde stak dus ver uit boven de IJmuider trawlers. Het is trouwens bekend, dat deze motor- treilers goede resultaten hebben. Voorjaarsharing. Nog steeds is er weinig vangst van voor jaarsharing. Het kwantum bepaalt zich in het geheel tot ongeveer een tal. Desonndanks is er nu reeds verlaging van prijs merkbaar. Be steedde men eerst ongeveer tien gulden per tal, nu reeds kwam deze op ongeveer f 7.50 per tal. Natuurlijk is het nog te vroeg om nu al zekere conclusies te trekken, maar veel op timisme omtrent den prijs laat deze gang van zaken niet toe. Veel kan echter nog afhangen of het bui tenland wat versche haring gaat vragen, en of er met de voorgenomen distributie van regeeringswege, veel afzet van haring zal zijn. Daarop maar gehoopt. Natuurhistorisch Museum. Elke week eiken Woensdagmiddag van 36 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 8—10 uui den eersten Zondag van elke maand van 35 u. Dinsdag 9 Februari. Casino, 8 u. Feestavond Gymn.ver. „Pra Patria", Woensdag 10 Februari. Musis Sacrum, 8.30 u. Nederlandsche Reis vereeniging. Lichtbeeldenavond. Dinsdag 9 Febr. 17.31 uur van o Februari 1937, BEVALLEN: A. M. BrandenburgTrumpie, z., A. Sandersevan Os, z., G. A. Wind Holthaus, z., H. F. CornelissenViet, d., N, PlasLandman, d., C. Clowtingde Jong, d., M. SchefferBot, z. OVERLEDEN: L. M. van Eijsden, (m), 37 jaar. Wulken. Ofschoon de vangsten niet groot zijn, mag deze visscherij toch nog wel worden genoemd, omdat ze voor de kleinere vaartuigjes wat besommingsmogelijkheid oplevert. De prijs per baal is zeer hoog thans en komt weer ver uit boven de twintig gulden. Met dezen prijs zet het gauw wat zoden aan den dijk, omdat de exploitatie niet zulke groote bedragen eischt. Men had gedacht, dat de afsluiting der Zuiderzee ook op den wulkenstand invloed zou hebben en eerst zal dat ook wel het geval zijn geweest maar er zijn nu hier en daar plekken waar de wulk zich begint te ver- toonen. Zoo b.v. dicht onder den Texelschen wal, die nu en dan bijna droog komt te liggen op enkele plaatsen en waar men dan in de ge legenheid is wat wulken op te rapen. En wanneer de prijzen zijn als op het oogenblik, kan hiermee een klein dagloontje worden ge wonnen. Bij K. B. van 2 Februari 1937 is met in* gang van 1 Februari 1937 aan den heer J. A. P. Albada Jelgersma, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als vlootaalmoezenier. Bij beschikking van den minister van Staat, minister van Defensie a.i., is de luitenant ter zee der le klasse I. W. Reijnierse 1 Maart 1937 eervs.' ontheven van de betrekking van adjudant van den commandant der marine te Willemsoord en ter beschikking gesteld. 's-Gravenhage, 8 Februari. Hr. Ms. „De Ruyter" is 7 Februari, om 8 uur van Suez vertrokken. Hr. Ms. „O. 16" is 5 Februari des mid dags 12 uur, te Hamilton Harbour (Bermuda eilanden) aangekomen. huidonzuiverheden en puistjes Gebruikt bij gelaatsverzorging witte Purol. Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. BSKSSBËSia Naar het Engeisch bewerkt door 13) Ze liepen de trap af en Julian duwde met den schouder tegen de dichte salondeur. Die week niet. Ze gingen het vertrek binnen, waar alles nog precies zoo was, als toen Amabel het verlaten had. Ze deed de deur secuur achter zich dicht en leidde hem naar de groote, diepe sofa, die tegenover den leegen haard stond. Er lagen kussen op van verbleekt brocaat, een rose, een groen en een blauw; de kleuren waren bijna verbleekt tot een vaal grijs. Het blauwe kussen lag het dichtsbij, opgepropt in den hoek van de sofa; Amabel tilde het op, keerde het om en wees. De zijde aan den onderkant was open gereten. Een lange, naaldvormige glassplinter hing nog tusschen de draden. HOOFDSTUK X. Ze stonden zwijgend naar het stukje glas te kijken. Na de eerste oogenblikken van verbijstering keerde Julian zich om, keek van de sofa naar het raam en van het raam naar de sofa. Hij liet een langgerekt gefluit hooren en keek weer. De afstand was ongeveer vijf meter. Hij raakte den splinter aan en trok een die pen rimpel in zijn voorhoofd. „Hoe heb je dit ontdekt?" „Er lag een heel klein scherfje bij de sofa". Zij wees de plek aan met de punt van haar schoen. „Ik zag het glimmen. Toen keek ik rond en zag nog een stukje op de sofa, en toen ik het kussen wilde uitschudden, zag ik dit. Ik heb het voorzichtig weer neergelegd, om het je te laten zien." Er volgde een lange stilte. Toen zei Julian: „Ik ga een poosje rondwandelen om na te denken. Je bent niet boos, omdat ik zooeven onhebbelijk was?" Glimlachend schudde zij het hoofd. Ze gingen samen de hall in. „Ik zou eerst Jenny wel even willen spre ken", hernam hij. „Daar heb je toch geen be zwaar tegen?" „Natuurlijk niet. Zal ik haar boven roe pen?" „Neen," antwoordde Julian, „ik vind haar wel. Dan ga ik meteen even bij Brownie aan. Jenny was in de keuken en toen hij haar begroette, keek ze op van haar werk, bleek, met groote schrikoogen. „Ik ben geen spook, Jenny", lachte Ju lian. „Gunst neen, mijnheer," hijgde Jenny en ze kwam naar de tafel. „Je keek net of ik er wel een was," plaag de hij opzettelijk door. Julian keek haar plotseling strak aan en vroeg. „Wat hoor ik, dat je na de thee niet naar boven wilt? Laat je mevrouw Grey zelf haar souper boven halen?" „Ellen deed het altijd," verklaarde Jenny zonder hem aan te zien. „Ellen is weg, dus ligt het voor de hand, dat jij het voortaan brengt, nietwaar? Jenny greep den rand van de tafel en schudde ontkennend het hoofd, „Waarom niet?" Weer schudde Jenny het hoofd. Hij zag dat haar oogleden vochtig werden en dat er een traan langs haar wang gleed. „Spreek eens op, Jenny, heb je daar een reden voor? Mevrouw Grey zegt, dat je bang bent. Ben je ergens van geschrokken, hier in huis, Jenny?" Jenny barstte in een krampachtige huil bui uit. „O, mijnheer Julian," snikte ze, „vraag u 't me toch niet! Toe alsublief, mijnheer Ju lian!" Hij legde de hand op haar schouder. Zij trilde van zenuwachtigheid. „Wat heb je gezien, Jenny?" drong hij, zich dichter naar haar toe buigend. „O, mijnheer Julian!" „Wat heb je gezien, Jenny?" „O, mijnheer Julian, zult u 't niet aan moeder vertellen? O, mijnheer Julian, 't zou haar dood zijn, vast en zeker!" „Wét heb je dan gezien, Jenny?" „Het was Annie". De woorden waren nau welijks te verstaan. „Ik heb Annie gezien." Julian nam haar vriendelijk bij den arm. „Toe, meisje, wees kalm. Vertel het me maar gerust, dat zal je opluchten. Waar heb je haar gezien?" „In de kamer van miss Georgina. Het was donker, ik kwam langs de kamer, met mijn kaars in de hand. De deur stond half open en toen zag ik haar gezicht." „Alleen haar gezicht?" „Ze keek me aan," fluisterde Jenny. „O, mijnheer Julian, zult u het niet tegen moeder zeggen? Ze keek me aan en ik wist, dat het een teeken was. Als u 't moeder vertelt, ver lies ik die ook!" Julian was heel hartelijk tegen haar. Hij klopte haar op den schouder, beloofde haar te zwijgen en bracht het gesprek toen op een ander punt. „Heb je vannacht een kat gehoord, Jenny? De hond is namelijk achter een kat aange gaan; ben je er niet wakker van geworden?" „Neen, mijnheer," hakkelde Jenny, haar oogen afvegend. „Mevrouw Grey heeft het me ook al gevraagd en ik heb haar gezegd, dat we nooit een kat hadden, om moeder, U weet immers nog wel, dat die er niet tegen kan. Natuurlijk komen er wel eens in den tuin. Vader mopperde altijd, dat ze zijn bloem bedden zoo bedierven." Vóór hij het huis verliet, ging Julian zijn oude kindermeisje bezoeken. Hij vond haar in een keurige, gezellige kamer en ze toonde zich heel blij met zijn komst. „Het doet me pleizier, dat ik u eens alleen spreek," zei ze. „Anders loopt Jenny altijd in en uit. Ik zou u zoo graag wat vragen, mijn heer Julian." Julian ging naast het bed zitten en klopte vriendelijk op haar hand. „Da's best, hoor; ga je gang maar." „Ik wou u vragen of er ook nieuws was... of u ook iets gehoord had... over Annie, fluis terde ze. Julian schudde het hoofd. „Ik geloof niet, dat er nieuws Is, Brownie". Toen Annie Brown, twaalf jaar geleden, verdwenen was, had hij zijn best gedaan haar op te sporen. Hij had echter de hoop, troost te vinden voor de lijdende moeder, sinds lang opgegeven. Maar eiken keer, als hij kwam, stelde zij dezelfde vraag, en eiken keer moest hij hetzelfde weinig bemoedigende antwoord geven. De lippen der zieke vrouw trilden en haar oogen schoten vol tranen. „Twaalf jaar is een heele tijd," zuchtte ze. Even later stond Julian op. „Heb je ook ergens een portret van haar?" vroeg hij. „Ik meen me te herinneren, dat er vroeger een op den schoorsteenmantel stond." „Dat heeft Jenny weggenomen. Ze dacht, dat het me te veel verdriet deed, er altijd naar te moeten kijken." „Heb je geen ander?" Juffrouw Brown keek schichtig om zich heen, toen wenkte ze hem, dichterbij te ko men. Zonder iets te zeggen, stak ze de hand onder haar kussen en haalde er een bijbel on der uit, die de sporen van een veelvuldig ge bruik toonde. Zij bladerde zenuwachtig tot ze een lok haar en een verbleekte foto vond. Julian zag, dat het 't kiekje was, dat hij zelf had genomen: Annie en Jenny, bezig met appels plukken. Hij kon de twee niet aan stonds onderscheiden, maar zij wees met be vende vinger. „Ze leken op elkaar als twee druppels wa ter, maar Annie was kwieker, levendiger èn knapper dan Jenny." Toen, een stap in de gang hoorende, sloeg zij het boek dicht en borg het haastig weer onder haar kussen. HOOFDSTUK XI. Amabel ging den brievenbesteller tege moet en kwam met drie brieven in de hall terug: een van Daphne, een van miss Lee en een van haar zuster Agaath. Twee der epistels legde zij voorloopig terzijde, zij scheurde Daphne's enveloppe open en las het haastige gekrabbel, dat in Marseille gepost was. ,,'t Is hemelsch," schreef Daphne, „ik ben dol op reizen. En het is heet, echt héét; wij, in Engeland, kennen haast geen warmte meer. Jimmy was vreeselijk blij, dat ik meeging. c XWordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5