IBIS SHAG Pobbcfmonn lekker... man! Visscherij GEMEENTERAAD VAN DEN HELDER VOOR DE PldP. Kees Mer Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp, Bij Uw winkelier verkrijgbaar. vereeniging hem bereid hadden. Er was hem niets van dit feest bekend en daarom was het in des te groote mate een verrassing. Hij dank te de sprekers voor hun bijzonder hartelijke woorden en bloemen, en verzocht tenslotte on der een daverende ovatie, deze laatsten te dis- tribueeren over de plaatselijke ziekenhuizen. De heer Veen besloot te over twaalven dit deel van het program en dankte den keurploeg voor hun demonstraties. Ter herinnering kreeg ieder van het octet een doos kersversche Heldersche botersardines mede, die zichtbaar op prijs gesteld werden. Staande werd het „Gymnastenlied" gezongen en toentoen werden de stoelen aan den kant geschoven en maakte men zich gereed om verscheidene uren van den nacht op de klanken van de Casino-band dansende door te brengen. Een feest, dat èn den heer Van Hooydonk èn alle aanwezigen zeker niet spoedig uit de her innering zal gaan. Een feest, dat evenwel wel zeer in het bijzon der verdiend mag heeten! Veel aanvoer van platvisch. Dat de tongprjjzen Maandag zoo zeer zijn gedaald, vindt wel zijn verklaring hierin, dat er verschillende groote trawlers, die zich an ders bezig houden met de Noordvisscherij, nu, als proef, zich eens hebben geworpen op de z.g. kustvisscherjj. Ze zijn hiertoe gekomen, omdat het in het boorden van de Uoordzee den laatsten tijd zoo stormachtig is geweest en de visscherij daardoor haast niet uitvoerbaar was. Deze booten maakten toen niet zulke goede reizen, terwijl juist de kleinere booten en de loggers, die niet zoover van honk gingen, niet zooveel van de stormen hebben te lijden gehad en goede vangsten en zeer goede besommingen maakten. Maar door deze verandering in hun eigen lijk emplooi, was er ruime aanvoer van tong, zoodat daardoor daling in prijs ontstond. Bovendien was er om dezelfde reden min der rondvisch aan de markt, hetgeen de han del nu niet zoo bijster kan apprecieeren. We verwachten voorloopig geringen prijs van tong, met daarna de kans van weer wat stijging, verband houdend met den aanvoer. Dinsdag was de tongprijs nog weer bene den den gulden per kilo voor de groote soor ten, zoodat van lage prijsstelling kan worden gesproken. De tarbot, die in kleiner kwanta wordt aan gevoerd, houdt zich goed op prijs en haalde Dinsdag nog 1.70 per kilo. Echter is dit een bewijs, dat ook de tong wel zal stijgen, indien, om de bovengenoemde reden, de aanvoer weer zal minderen. Ook de scholprijzen zakten nog wat, hoe wel voor zetschol toch nog ten hoogste 26.50 per 50 kilo werd besteed. Bot en schar liepen zelfs weer wat op, zelfs schar haalde 15.per 50 kilo. Ondanks de vele schepen, die Maandag aan den ÏJmuider afslag waren, hadden deze goede besommingen; verscheidene zelfs heel goede, waaronder de loggers een uitstekend figuur maakten. Afzet van restant haring naar Rusland. Zooals de bladen melden ,is Mr. Kiewit de Jonge weer voor de reedersvereeniging in het haringbedrijf naar Rusland om te trachten het restant haring, waarover hier nog wordt beschikt, kwijt te raken. Mocht dit gelukken, dan is er schoon schip gemaakt en zal men de komende nieuwe teelt met vertrouwen tegemoet kunnen gaan. En het schijnt, dato alleen al deze bemoeiing een zeker optimisme te voorschijn roept, want nu reeds maakt men alles in gereedheid hier en daar voor de nieuwe visscherij, terwijl men vroeger daarmee nog wel minstens een maandje wachtte. TTrker Noordzeevloot. Voor zoover de Urker vloot nog niet was opgesloten door het ijs in het IJsselmeer en kon deelnemen aan de Noordzeevisscherij, heeft ze zee gekozen. Veel verder dai» Terschelling is de visscherij door haar niet uitgeoefend. Hoog waren de resultaten dan ook niet en het hoogste dat behaald werd, kwam niet boven de tweehon- der gulden uit. Dit waren dan de grootste motorvaartuigen. De kleinere, visschende meer om de Zuid,, kwamen over het geheel niet boven de honderd gulden, ondanks de toen nog zeer hooge vischprjjzen. Mosselen. In Zeeland gaat men nog steeds door met het aanvoeren van mosselzaad. Dit is trouwens de geheele winterperiode doorgegaan. Te Tholen werd verleden week weer 600 ton van dit zaad aangevoerd. Ook dit jaar kan men dus de schuiten uit Zeeland weer via onze haven zien trekken naar de mosselbanken in de Waddenzee, om daar het zaad op te korren en naar Zeeland te voeren. Tenminste voor zoover de Vis- scherij-Inspectie daartoe toestemming geeft. Het aanschaffen van een z.g. kantoormachine lokt een algemeen protest uit. Het college doet concessies. Na het terugtrekken van aan vankelijk gestelde voorwaarden wordt het voorstel aangenomen. Gisteravond kwam de Raad dezer ge meente, onder presidium van burge meester Ritmeester, in openbare vergade ring in het Raadhuis bijeen. Afwezig was wethouder W. de Boer, die door ziekte verhinderd was. Even acht uur opende de heer Ritmees ter de vergadering. Omdat de agenda w e veel tijd zal vragen, zal de voorzitter geen nieuwjaarsrede houden, doch hij wil van de gelegenheid gebruik maken om de raadsleden zijn beste wenschen voor 1937 aan te bieden. De heer Ritmeester sprak de hoop uit, dat de arbeid van de raadsleden vruchtbaar voor de gemeente zal zijn. Spr. is verheugd alle raads leden aanwezig te zien en dus ook den heer Kraak (S.D.), die langen tijd afwezig is ge weest wegens ziekte. Vastgesteld worden de notulen van de ver gaderingen van 10 November en van 22 December van het vorige jaar. Mededeellngen. De Voorzitter deelt mede, dat binnen gekomen is een Dankbetuiging van H.M. de Koningin voor de mede namens de ingezetenen, aangeboden gelukwenschen met het voorgenomen huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard. Voorts, dat gezonden zijn: Gelukwenschen aan H.M. de Koningin, H K H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bern hard, en aan H.D.H. Prinses Armgard van LippeBiesterfeld, ter gelegenheid van de voltrekking van het huwelijk van H.K.H. Prin ses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. De vragen van den heer Schoeffelen- berger. Naar aanleiding van de vragen van het lid van den Raad, den heer J. J. Schoeffelenber- ger, nopens het toekennen van een extra-uit- keering aan werkloozen, in verband met het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana, met het antwoord van Burgemeester en Wethouders, zegt de heer Schoeffelenberger (Opp.), dat het gemeentebestuur had kunnen weten,'dat deze extra steun in zekere stad werd vérstrekt. Het berichtje heeft immers m de groote pers gestaan. Spr. is niet tevreden over het antwoord, dat hij kreeg op zijn vraag: is de financieele draagkracht van de gemeente voldoende om een dergelijken steun te kunnen uitkeeren? Dit.antwoord luidde: hierover kan verschillend worden geoordeeld. Dit noemt spr. „schuilevinkie" spelen. In ieder geval wekte het antwoord den indruk, als zouden de gemeentefinanciën er niet rooskleu rig uitzien, maar hij hoopt, dat dit anders moge zijn. Spr. had eerlijker van het College gevonden als het geantwoord had: al hadden we dat berichtje over die extra-steunverlee- ning gelezen, dan nog zouden we daar niet aan meegedaan hebben De Voorzitter vindt, dat de vragen niet heelemaal concreet gesteld zijn. Blijkbaar heeft de heer Schoeffelenberger met zijn derde vraag bedoeld iets over de begrooting te weten te komen. Had hij dit dan in ronde be woordingen gevraagd! Het College heeft daags voor de feesten ter gelegenheid van het Prinselijk huwelijk zich afgevraagd: wat moe ten we doen voor de minder bedeelden in onze <»emeente De gemeente was in deze mede afhankelijk van datgene wat de Regeering zou decreteeren. Bovendien stond de positie van de Begrooting-1936 niet toe, dat er eigen machtig een uitkeering gedaan werd. Ook de beo-rooting voor 1937 liet dit niet toe en zoo was het College niet in staat een extra uit keering aan de werkloozen te doen. Men stelle ons echter niet in gebreke, aldus de heer Rit meester. De vraag van den heer Terra. Naar aanleiding van de vraag van het lid van den Raad, den heer Th. A. A. Terra, nopens het plaatsen van waarschuwingsbor den aan den Middenweg, tegenover de Sport- laan en de P. J. Blokstraat, met het antwoord van Burgemeester en wethouders, zeide de vragensteller (R.K.), dat hij de begroote kos ten voor het aanbrengen van de borden wat te hoog vond. De Voorzitter heeft hem daarop geantwoord, dat de kosten worden be streden uit een z.g. stelpost. Wat teveel be groot is valt terug aan het betreffende bedrijf. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving aangenomen worden de volgende stukken: A. Bericht van goedkeuring van Gedepu teerde Staten op de besluiten van: a. 10 November 1936, tot het vaststellen van een capitulantenverordening; b. 22 December 1936, tot wijziging van de verordening, regelende de belooning van de plaatsvervangende hoofden van scholen; c. 22 December 1936, tot aanvaarding om niet van een strook grond, gelegen aan de Gor- tersteeg, van N. Schutte; d. 22 December 1936, tot wijziging van de verordening op het bouwen en de bewoning in deze gemeente. B. Bericht van Gedeputeerde Staten tot verdaging hunner beslissing ten aanzien van het ter goedkeuring voorgedragen besluit van 22 December 1936, tot verkoop van grond, deel uitmakende van de Oude Schoolstraat, aan Gebrs. Riemers. C. Bericht van goedkeuring door de Kroon van de verordening, regelende de ran gen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de ambtenaren der gemeente-politie, vastgesteld bij Raadsbesluiten van 10 December 1935 en 10 November 1936. D. Bericht van goedkeuring door de Kroon van het besluit van 10 November 1936, tot wijziging van de legesverordening. E. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger. F. Schrijven van F. L. Boer, houdende be richt van aanneeming zijner benoeming tot onderwijzer aan de U.L.O.-School. G. Bericht van ontvangst van Gedeputeer de Staten van de in de vergadering van 22 December 1936 vastgestelde verordening, be^ treffende de voorwaarden, waarop patiënten ter verpleging kunnen worden opgenomen in de gemeentelijke afdeeling van het Marine- Hospitaal, de St.-Lidwinastichting of in elders gevestigde ziekenhuizen. Cursus Oude Talen, Medegedeeld wordt, dat in verband met een vraag van den heer Dr. P. Feenstra Kuiper in de vergadering van 22 December 1936, het in de bedoeling ligt zijn voorstel tot wijziging van de Verordening tot heffing van cursus gelden voor den curus in Oude Talen te doen behandelen bij de begrooting voor 1937. De heer Feenstra Kuiper (Gem. Be lang) gaat slechts schoorvoetend accoord met deze handelwijze. Deze geschiedenis raakt op den langen baan: zij is het vorig jaar ook al op de begrooting geweest. Het gaat hier niet zoozeer om den financieelen kant van de zaak, maar spr. acht het van belang, dat er nu eens een behoorlijke regeling getroffen wordt voor het heffen van genoemde cursusgelden. Eervol ontslag. Eervol ontslag als onderwijzer aan School 5 wordt verleend aan den heer J. L. H. J. Westenberg. Adres van „Samenwerking". In handen van Burgemeester en Wethouders wordt, om prae-advies, gesteld het adres van de Heldersche Verhuurdersvereeniging „Sa menwerking", houdende verzoek om wijziging van de verordening, bevattende de voorwaar den voor waterlevering. Hamerstukken. Zonder hoofdelijke stemming worden aan genomen het: Voorstel tot het benoemen van den heer F. J. F. Spaay als leeraar aan de Handels avondschool. Voorstel tot het toekennen van een vergoe ding ingevolge art. 13 der L.O.-Wet 1920, ten behoeve van leerlingen der R.K. Scholen. Voorstel tot nadere wijziging der verorde ning, regelende de pensionneering van de wet houders en hunne weduwen en weezen, als mede de toekenning van wachtgeld. Voorstel tot onttrekking van een strook grond, gelegen aan de Oude Schoolstraat, aan den openbaren dienst, enz. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het verhuren van woningen. Voorstel tot het aanvaarden van een zonne wijzer. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het aangaan van een over eenkomst met de N.V. Technisch Bureau voor Algemeene Lichtreclame S. Kool, te Amster dam, nopens het aanbrengen van reclame apparaten. Voorstel tot wijziging der Algemeene Politieverordening. Voorstel tot intrekking van de raadsbeslui ten van 26 Augustus 1936 en 15 September 1936 tot nadere vaststelling van de achter gevelrooilijn van de perceelen Koningstraat 21 en 61—67. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van J. Bakker tot nadere vaststelling der rooilijnen voor perceel Crocusstraat 31. Bij dit laatste voorstel is door den heer Schoeffelenberger nog getracht om het College tot andere gedachten te brengen, doch zonder succes. Het voorstel inzake het aankoopen van een kantoormachine Thans komt het voorstel inzake het aankoopen van een kantoormachine aan de orde. Met de behandeling van dit agendapunt, welke om ca. kwart voor negen aanving, zou het verdere gedeelte van deze vergadering gemoeid zijn, want toen eindelijk een beslissing gevallen was, was het intusschen bij eenen in den nacht geworden. De Raad bleek toen niet meer geneigd om de openbare zitting voort te zetten, zoodat, op voorstel van den burge meester, besloten werd om hedenavond, half acht, opnieuw bijeen te komen. In eerste instantie hebben alle fracties hun standpunt inzake deze kwestie uiteengezet. Voornamelijk werd daarbij gewezen op de ge volgen, die het aanschaffen door de gemeente van deze Multilith voor de drukkerij De Boer zou hebben. Deze zou dan n.1. genoodzaakt zijn om 3 menschen te ontslaan; het lot van deze drie gezinshoofden vormde voor de meeste woordvoerders een onderwerp van be spreking. Het bleek, dat het College van B. en W. in haar bijlage betreffende dit voorstel bij lange na niet volledig was geweest en zelfs werd er de suggestie in gewekt als zou al het drukwerk van de gemeente op deze Multilith-machine vervaardigd worden. Im mers de bijlage sprak als volgt: Ook bedoelde verslagen, de begrooting, de rekening, de raadsbijlagen en -notulen zullen hierop kun nen worden vervaardigd. Hierop hadden de meeste woordvoerders hun rede gebaseerd, zoodat de besprekingen ellenlange vormen aannamen. Eerst bij de verdediging van het voorstel door wethouder Van der Vaart (s..d.) kwam tot uiting, dat dit niet in de bedoeling van het College lag. Had de bijlage hier dui delijker geweest of had men van de bestuurs tafel bjj den aanvang van de discussies gezegd, dat deze Multilith slechts diende om de oude, afgewerkte cyclostylemachine te vervangen, dan zou veel tijd bespaard zijn. Daar veel wat gezegd is, in dit licht bezien, eigenlijk achter wege had kunnen blijven, zullen we slechts in het kort het een en ander weergeven uit de discussies. Het eerst was de heer Schoeffelen- b erg er (opp.) aan het woord. Deze vond het prettig, dat blijkens de circulaire, die den raadsleden was toegezonden, werkgevers en werknemers samen gingen. Spr. apprecieert het in het College, dat het tracht te bezuini gen, hetgeen in dezen tijd een welkom streven is. Maar de bezuiniging, die hier beoogd wordt, bestaat misschien in theorie, maar, zoo vraagt spr., is het in de praktijk wel verantwoord om dit voorstel van B. en W. aan te nemen? Is het wel democratisch om 3 vaders van huis gezinnen te ontslaan De zuinigheid bedriegt in dit geval. Want spr. ziet er van komen, dat binnenkort een tweede persoon bij de machine geplaatst zal moeten worden. De ontslagenen zullen in de steunregeling komen, als we alle uitgaven eens optellen, dan viel het nog te be zien of er van bezuiniging sprake was. Zet men halve krachten aan het werk en volwaar dige arbeiders aan den dijk, dan helpen we mede aan het bederven van de arbeidsmarkt Spr. wil dat op-den-bres-staan van de druk kerij voor 3 menschen, die als slachtoffers zouden vallen, met een korreltje zout nemen, maar hij concludeert tenslotte, dat hij met het voorstel van B. en W. niet mee kan gaan. De heer Uithol (Nat. Herstel) aan het woord. Dan is het woord aan den heer Uithol. Deze zegt o.m.: Spr. kan het verband niet vinden tuschen het aanschaffen van de ma chine en de door het College voorgestelde be zuiniging. Het wil spr. voorkomen, dat het College van B. en W. in deze wel een beetje voorbarig is geweest, want zegt het College niet in een schrjjven aan den leverancier van de bewuste machine: dat echter de goedkeuring van den Raad weliswaar nog moet worden verkregen, maar dat de Raad wel niet van meening met het College zal verschillen De machine is reeds gekocht, het mannetje zal, practisch gesproken, eveneens wel benoemd zijn, maar dat neemt niet weg, dat er toch wel raads leden zullen zijn, die deze bijlage niet zullen steunen. Het College wil deze machine in 10 jaar afschrijven, dat is onlogisch, want deze ma chine zal steeds op volle energie moeten wer ken, en dan is een dergelijk apparaat in 5 jaar geheel op en moet weer een nieuwe aange schaft worden. Men wil in de toekomst zelfs overgaan tot het vervaardigen van ander drukwerk, werk, dat tot dusver steeds door particulieren werd verricht, tot volle tevredenheid van alle raads leden. Voor het vervaardigen van de diverse ver slagen en het andere drukwerk werd in de part. drukkerijen gewerkt: 4332 uren of bij een werkweek van 48 uur is dat arbeid voor 2 man gedurende een jaar. Dat is nog maar in één drukkerij. Dit werk zal dus door 1 typist-schrijver moeten worden verricht, dat is echter onmo gelijk, derhalve zal meer personeel moeten worden aangenomen, terwijl 1 machine een dergelijke hoeveelheid werk niet kan verwer ken; een tweede machine zal worden aange schaft. Een typist-schrijver werkt echter geen 48 uren, doch slechts 39 uur per week, dus zal hij om 4332 uren te halen ruim 111 weken per jaar moeten werken, dus ook ruim 2 werk krachten. Als deze bijlage wordt aangenomen, zullen 3 gezinshoofden in de toekomst worden ont slagen. Aan deze menschen moet steun wor den betaald. Menschen, die door een dergelij ken maatregel zijn ontslagen, zijn nog steeds zonder werk. De koopkracht van deze men schen vermindert en zij betalen geen belasting meer. Men gaat een concurrentie-strijd aan met de part. bedrijven. Als men zoo zou doorgaan en een dergelijk bedrijf zou hier worden op?6_ heven, dan worden er ongeveer 100 menschen werkloos. Spr. toont aan, dat de gemeente in werke lijkheid niet goedkooper zal zijn, daarbij uit- gaande van de gedachte, dat de laagste in. schrijver thans 1340 Is, zich bepalend bjj het drukken of vervaardigen van de diverse ver- slagen. In 5 jaar een machine is 1600 1 typist-schrjjver in 5 jaar 6000,-» steun (1 man in 5 jaar) 2750.-» reparatiën, papier, inkt, enz 1000.--. Totaal U350.~» of per jaar 11.350 5 is 2630. Door de partic. geroutineerde werkkrachten werd aan de diverse verslagen gewerkt 1283.4 uren of bjj een 48-urige werkweek 26 weken voor 1340 (dit is de laagste inschrijver). 1 Typist-schrijver werkt echter geen 48 uren, doch hoogstens 39 uren per week, dus heeft hij werk, mits hij evenveel routine bezit als een vakman in de grafische industrie: 1283.4 39 is 33 weken. Het drukken of vervaardigen van de diverse verslagen op de Secretarie zal dus kosten 33/52 X f 2630 is 1669.—. Spr. wees voorts op het minderwaardig werk en eindigde met te concludeeren, dat hjj zijn steun niet aan de bijlage kan geven. Ook de heer Terra zal tegen stemmen. Ook de heer Terra (R.K.) blijkt tegen het bestuursvoorstel te zijn, omdat het een gevoelige klap voor het particuliere bedrijf zou zijn als het aangenomen werd. De ge meente zal het hoegenaamd geen voordeel op leveren. Hij verwacht, dat in de toekomst de kosten hooger zullen worden dan thans te voorzien valt, terwijl hij er bovendien niet accoord mee kan gaan, dat de werkloosheid door dezen maatregel vergroot zal worden. De heer v. d. Heide (S.D.) be strijd het voorstel namens zjjn fractie. De heer v. d. H e i d e (S.D.) bestreed het bestuursvoorstel allereerst op aesthetische gronden. Het verdient aanbeveling, dat de historie van onze gemeente goed vastgelegd wordt en daartoe doet men het best door op druk werk vast te houden. De heer v. d. HEIDE (S.D.A.P.), In 1934 heeft de gemeente voor de versla gen ongeveer 2400.uitgegeven. Als de aan te brengen bezuiniging ten koste van het werk moet gaan, dan acht spr. het bedrag niet groot genoeg om er een proef mee te nemen. De Multilith gezien hebbende, kan spr. niet zeggen, dat hij er enthousiast over is. De vertegenwoordiger zegt, dat 25 op het drukwerk bespaard zal worden. Dus gaat het hier om een voordeeltje van hoogstens 600.welk bedrag spr. te gering acht om afstand te doen van het drukwerk. Spr. roemt de organisatie in de typogra fische bedrijven, dewelke hij een belangrijke factor in de samenleving noemt; alle sociale maatregelen zijn in deze groep getroffen. De Raad moge daar niet klakkeloos over heen wandelen! Factoren, die deze verhoudingen ondermijnen kunnen, zijn de ongeorganiseerd heid en de cyclostyle-machine. Spr. wil zich niet verzetten tegen het gebruik van de Mul tilith op het Raadhuis, maar laat men die machine houden voor speciaal werk als kwi tanties e.d. Laat het College echter onder scheid maken voor specifiek drukwerk; het drukwerk naar de drukkerij, zoo eindigt hg. Meening van de V.-D. Het standpunt van de V.D.-fractie wordt uiteengezet door den heer Van L o o. Deze vindt het eigenaardig, dat thans van zekere zijde zoo'n medelijden betracht wordt met de menschen, die eventueel werkloos zouden worden. In vele overheidsbedrijven zjjn ma chines aangeschaft en werden menschen op straat gezet. Ook in het boekdrukkersbedrijf kan wel eens een reorganisatie komen, waar door menschen op straat zullen komen te staan. Spr. constateert, dat hier ter plaatse steeds rekening is gehouden met het plaat selijk drukkersbedrijf. Er wordt van alle kan ten op aangedrongen, ook van regeerings- zjjde om te trachten de menschen aan het werk te houden. Als spr. bedenkt, dat 3 ge zinnen broodeloos zullen worden, indien het bestuursvoorstel aangenomen wordt, dan kan hij daar niet mee accoord gaan. In dit ver band herinnert hij er aan, dat de burgemees ter gezegd heeft, toen hij naar hier kwam: we moeten trachten om de menschen zooveel mogelijk aan het werk te houden. Spr.'s frac tie kan thans niet met de bijlage meegaan, zoo eindigt de heer Van Loo.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6