ZOlfisUWIf FILMVOORDRACHT ION EN MENSCH Zioetien 58e trekkingen 5e /tuut 5e koop, AFBRAAK FALCON GABARDINE BIJENKORF Betrekkingen Flinke WINKELJUFFROUW MEUBELEN Nieuw verhaal van Piepneus en Bibbersnoet Hedenavond Raadsvergadering ADVERTEEREN OGET VERKOOPEN POPULAIRE WETENSCHAPPELIJKE DOOR DR. MED. W. EISENHARDT REGENMANTELS SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT aangeboden aangeboden AOVERTEERENDOETVERKOOPEN aangeboden te koop. A. DE WAART Vele bezwaren van Mr. Muller (A.-R.). De heer Mr. Muller (A.-R.) heeft vele bezwaren tegen het voorstel van B. en W. geopperd. Z(jn eerste bezwaar is, dat het ge meentebestuur het particuliere bedrijf niet moet gaan beconcurreeren. Een bedrijf als dit dient integendeel met orders gesteund te worden. Voor spr. staat het vast, dat 3 arbei ders ontslagen zullen worden als het voorstel aangenomen wordt. Spr. mist in de stukken een offerte, die door Drukkerij De Boer gedaan werd voor het drukken van het verslag voor 1340.(kostprijs zonder meer). Ook deze spr. is niet enthousiast over de Multilith, haar producten liggen z.i. tusschen cyclostyle- werk en drukwerk in. Spr. leest een tweetal brieven voor, waarin attesten over de Multilith genoemd staan. Mr. MULDER (A.R.). Hieruit blijkt, dat de Multilith diverse bezwaren heeft voor een instelling, die geen technische krachten heeft, dat de machine zich meer eigent voor teeken- en linieerwerk *n dat men spoe,dig last van overzetten (vuil worden aan de achterzijde) heeft. Daar Druk kerij De Boer over een Rotaprint beschikt, welke veel overeenstemming vertoont met de Multilith en zij ook over veel materiaal be schikt, is zij in staat voor elk werk de meest economische machine uit te zoeken. Het wer ken met de Multilith is niet zoo eenvoudig als de bijlage wel wil doen veronderstellen. Ook deze spreker verwacht niet, dat de ge meente op den duur met 1 man zal kunnen volstaan. Aan de hand van cijfers bewijst spr. dat inderdaad 3 man ontslagen zullen moeten worden bij Drukkerij De Boer en hij dringt er op aan met deze omstandigheden ernstig rekening te houden. Spr. herinnert er voorts aan, dat genoemde drukkerij een goede klant van de gemeente is, want zij neemt heel wat electriciteit en gas af. Men moge ook wel bedenken, dat de firma door het plaat sen van twee Diesel-motoren zichzelf van de noodige electriciteit zou kunnen gaan voor zien, in welk geval de gemeente 3100.in komsten zou moeten derven. Nu door den tra- gischen dood van den heer De Boer en van mevrouw De BoerJongkees een belangrijke familiewaarde uit het bedrijf verdwenen is, verdient het alle aanbeveling om de firma van orders te voorzien. In dit verband is het goed te weten, dat de firma De Boer de meeste en grootste klanten buiten Den Helder heeft. Hij adviseert om de band met dit bedrijf niet losser te maken; stel U voor, dat de leiding besloot het bedrijf naar het centrum van het land te verplaatsen. Nogmaals sprekende over het personeel, haalt spr. het wetsontwerp aan, dat beoogt remmende bepalingen in het leven te roepen dat gezinshoofden in het bedrijfsleven vervan gen worden door jongere krachten. Dit is een wenk, die de Regeering aan een ieder geeft. Waar wij hier een ton uitgeven om menschen aan het werk te zetten, daar zou het een enorme inconsequentie zijn, als we dit voor stel aannamen. Spr. herinnert voorts aan de woorden, die de burgemeester over een soort gelijk geval gezegd heeft en waaruit ook de wensch tot uiting zou zijn gekomen om de menschen zooveel mogelijk in het productie proces werkzaam te houden. Spr.'s fractie zal uit hoofde van de vele bezwaren eerst afwachten wat het standpunt van het college van B. en W. is Nadat de heer Ran (R.K.) even aan het woord geweest is en ook uit zijn woorden ge bleken is, dat hij geen bewonderaar van het plan van 13. en W. is, krijgt de heer Dr Feenstra Kuiper (Gem. Belang) gelegenheid om te verklaren, dat zijn fractie tegen het bestuursvoorstel is. Hij schaart zich daarbij achter het oordeel van den heer Mul der en vraagt den wethouder; waaruit is het gebleken, dat de Mult.-machine goedkooper kan werken? Ook deze spreker is van mee ning, dat in de toekomst 2 schrijvers noodig zullen zijn. Aan de hand van berekeningen zegt hjj voorts, dat b.v in 1944 van bezuinigingen geen sprake meer zal zijn. Een ander bezwaar is, dat de 2 typisten op den duur „technici" gaan worden en als zoodanig in een andere hoogere salarisgroep zullen ondergebracht moeten worden. Spr heeft vernomen, dat het hebben van een gem.verslag over een jaar of Vijf niet meer verplicht zou zijn. Is dit juist, dan is de tijd nog zoo kort, dat het geen aan beveling verdient nog verandering te brengen in een bestaanden toestand. Ook de heer Feen stra Kuiper is geen bewonderaar voor de technische prestaties van Multilith. Boven dien is het formaat van het papier zeer on handig. Spr. heeft de stukken van het afge- loopen jaar gewogen en bevonden, dat deze 3)4 KG. wogen! Resumeerend: in het eerste jaar is er geen sprake van bezuiniging, in het tweede jaar evenmin en in de toekomst ook zeker niet. Gem. Belang zal dus tegen stemmen. Nog een tegenstander. De laatste spreker, de „hekkesluiter" is de heer Coen Bot (Chr. Dem.), die een be- reop doet om te trachten de weinige bedrijven, Hedenavond half acht komt de raad bijeen tot het afhandelen van de agenda, waarin men gisterenavond, wegens het late uur, is blijven steken. die we in Den Helder hebben, hoog t houden. De bezuinigingen, die het College beoogt, we gen niet op tegen de voordeelen, die de be drijven onzer stad bieden. Als zo :'n bedrijf zou gaan kwijnen, dan zou spr, er zelfs voor te vinden zijn om het te steunen. Hij kan niet met de bijlage meegaan. Verdediging door wethouder v. d. Vaart. Het woord is vervolgens aan wethouder v. d. Vaart, die het bestuursvoorstel namens het College van B. en W verdedigde. Spr. meent te hebben beluisterd, dat de Raad en het College niet veel van meening verschillen ten aanzien van de nieuwe machine en haar werk Er zit echter een element in de bespre kingen, dat de suggestie wekt als zou het College zijn sociale taak niet behoorlijk kun nen overzien. De Raad heeft zich in dit ver band wèl schuldig gemaakt aan overdrijving. Ten tweede meent hij bij den heer Uithol een sfeer van wantrouwen t.a.v. het College be luisterd te hebben en het derde verschijnsel was, dat elk cijfer, dat door het College ge noemd werd als onjuist werd gekarakteri seerd, terwijl men elk cijfer „van buiten" bij voorbaat als juist aannam. Overgaande tot het bespreken van het com- mercieele inzicht van het College in deze ma terie, vertelde de heer v. d. Vaart van de cyclostyle-machine, welke reeds 10 jaar op het Raadhuis dienst doet. Thans is deze ma chine op en dient vervangen te worden. Had den we nu gezegd: we moeten de Gestedtner vervangen, dan had de Raad het crediet waar schijnlijk reeds verleend. Wat de bediening betreft, deze zal geschieden door denzelfden man, die momenteel de stenciltjes op de cy clostyle maakt. In antwoord op de verschil lende opmerkingen van de sprekers, zegt de wethouder, dat de cijfers zooals zij door den heer Uithol genoemd worden, op fantasie be rusten. De voorstelling van zaken, die in de Heldersche Courant dezer dagen gegeven is en waarvoor een raadslid verantwoordelijk is, valt spr. heftig aan. Het is een blamage, dat we iemand, die zulke cijfers verschaft, in ons midden hebben. Dat op de raadsverslagen de laatste jaren een aanmerkelijke besparing werd verkregen, zal men niet zoo gemakke lijk erkennen, maar het is toch een feit. Drukkerij De Boer heeft geruimen tijd ge leden offerte gemaakt van ƒ1250.voor de vervaardigen van de verslagen op de baby offset. Als het College eens gebruik had ge maakt van dit aanbod, dan zouden er ook eenige typografen niet meer noodig geweest zijn. Waarom is er toen geen ophef van ge maakt? De firma had toen ëen dergelijke offerte niet moeten maken. Aan de hand van een voorbeeldje toonde de wethouder dan aan, dat met de Mutilith wel 100 procent besparing zou kunnen worden verkregen. Dit naar aanleiding van de opmer kingen als zou de machine 25 procent bespa ring op de drukkosten geven. Het ligt in de bedoeling van het College om op de Multilith het gemeentelijk drukwerk te concentreeren en als het eenmaal zoo ver is, dan zal de bezui niging zeker grooter zijn. Spr. wil echter de mogelijkheid van personeelsuitbreiding niet ontkennen. Als hy vervolgens de cijfers van den heer Feenstra Kuiper bestreden heeft, komt de wethouder op tegen de geopperde be zwaren, dat de bezuiniging eenige werkloozen zal opleveren. Op dien grond zou elk voor stel tot bezuiniging onmogelijk zijn. Spr. is positief van meening, dat het werken met de Multilith-machine op den duur goedkooper moet zijn, hetgeen hij concludeert uit het feit, dat Drukkerij De Boer er een baby-offset op na houdt. Hij zou dat niet doen, als deze niet goedkooper werkte. Spreker denkt thans aan den papierprps. De gemeente zal het papier van den groot handel kunnen koopen en dat geeft aanmer kelijk voordeel, hetzelfde voordeel dat de firma De Boer van die omstandigheid geniet. Stel nu eens, aldus vervolgt de wethouder, dat de drukkerij het werk behoudt. Wie waar borgt nu, dat zij die 2 menschen in dienst zaï handhaven? Dat kén zij immers niet waar borgen, omdat er b.v. een verplichte reorga nisatie kan komen. Als de Raad consequent is, dan houdt zjjn standpunt in, dat ook de no tulen weer ter drukkerij moeten! Men moet de gemeente niet te veel isoleeren en aangewezen doen zijn op de plaatselijke bedreven. Dat is onjuist. Het zijn gevoelsoverwegingen, die het ge meentelijk belang bij de raadsleden op den achtergrond gedrongen hebben. Het gemeente bestuur mag zich niet binden. Voorts mag ook zeker niet het belang van de belastingbe talers achter worden gesteld bij die van een bepaalde groep. Spr. is niet gevoelig voor het ultimatum, dat de firma zich wel eens kon voorzien van de benoodigde electriciteit op andere wijze dan van de gemeente. Als de firma zich op goed- koopere wijze kan voorzien, dan moet zij dat doen. Kunstmatig mag niets in het leven ge houden worden, wat ten doode opgeschre ven is. Er zal voorloopig geen sprake van zijn, dat al het gemeentelijke drukwerk op de Multi- lithmachine zal worden vervaardigd. Deze zou dat niet kunnen verwerken. Tenslotte ontkende de heer v. d. Vaart, dat er een offerte ingekomen zou zijn van 1340,Er is wel over gesproken om de notulen bij wijze van stopwerk in de drukkerij te laten maken. Maar voor deze productiewijze voelt het ge meentebestuur niet, want het zou dan over geleverd zijn aan den willekeur van de druk kerij. (Zie verder pag. 4 van dit blad.) Heden overleed tot onze diepe droefheid na een kortstondige ongesteldheid onze geliefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder CHRISTINA van den EIJK Weduwe van den heer Jacobus Hoep, in den ouderdom van 64 jaar. Namens Kinderen en Kleinkinderen A. J. C. HOEP. Hoorn, 9 Februari 1937. Drieboomlaan 111. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben a.s. Vrijdag half drie op de Algemeene Begraafplaats te Huisdui nen. Vertrek vanaf het sterfhuis te 12 uur. Heden overleed na een langdurig smartelijk lijden, onze geliefde Vrouw, Moe- I der, Dochter, Zuster en Schoonzuster THEODORA SCHINKEL- DE JONG, in den ouderdom van 43 jaar. Uit aller naam, H. SCHINKEL. NORA. THEA. Den Helder, 9 Febr. 1937. Boerhaavestraat 53. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben op Vrijdag 12 Februari 1937. Vertrek vanuit het sterfhuis des middags 12 uur. Verloofd: L SMIDS en T. MEIJER. Den Helder,' 10 Februari 1937. Brakkeveldweg 63. Keizerstraat 117. DANKBETUIGING. Ondergeteekecden betuigei langs dezen weg hun hartelijker dank voor de vele blijken van deelneming, zoowel van binnen als buiten de gemeente, onder vonden bij het overlijden van onzen lieven Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, JAN BIJL, Echtgenoot van wijlen RIKA RIEKEN. In 't bijzonder aan den Weled. Zeergel. Heer Dr. Biichlifest, N.Z. Holl. Redding-Mij., „Moed, Volharding en Zelfopoffering", Heldersche Reddingwezen en Dorus Rijkersfonds. Tevens aan den Heer G. Reme- link, voor de nette en correcte uit voering der ter-aarde-bestelling. Den Helder, 10 Febr. 1937. Uit aller naam, Fam. VERBLAUW—BIJL. Vooruitbetaald: 10 ct. p. regel I minimum Niet voor uit bet: 16 et. p. regel 40 en 60 e. Net persoon vraagt 1200, te leen. Brieven onder No. 70, aan het Bureau van dit blad. VI Hat ontstaan dar aarda. Da ontluiking van hat levan door da aarsta zonnestralen. Voedingsleer. Oeneaskundlg onderzoek voor het huwelijk. Plicht der ouders. StrUd tegen kvrakzalverU op Maandag 15 Februari 1937, 8.15 uur 's avonds, gebouw „Casino", Kanaalweg, Den Helder Ieder mensch moet deze leerzame avond bijwonen om kennis te nemen van de „ziekten", de geesel der menschheid, zooalsTuberculose, Rheumatiek, Ischias, Bloedarmoede, Bleekzucht, Verval van Krachten, Rachitis en hunne bestrijding. Entree vrij, plaatsbespreking Georganiseerd door de Ulvir a.d. zaal 5 ct. vanaf 13 Febr., G e b e r g t e-Z o n, Nieuwe 3-5 uur. [Keizersgr. 4, Tel. 50636, A dam (C.) en vindt U in GROOTE KEUZE en in ALLE MATEN en PRIJZEN VANAF 9.95 in de DEN HELDER gevraagd, boven 18 jaar. Adres: Spoorstraat 116. gevraagd Vooruitbetaald: 10 et. p. regel I minimum Niet vooruitbet: 15 et. p. regel 40 en 60 c B. z. a. DIENSTBODE voor dag en nacht. Adres: P. VEERMAN, Wijdesteeg 22, Medemblik. Vooruitbetaald: 10 et. p. regel minimum Wiet roorultbet: 16 et. p. regel 40 en 60 c Een flink BURGER WOONHUIS te huur. Joubertstraat 47. Te bevragen op No. 49, Te huur voor direct mooie groote Slaapkamer, 2.90 p. w., ook geschikt voor studeeren. Adres: Bureau van dit blad. Vooruitbetaald: 10 et. p. regel minimum Niet vooruitbet: 15 ct. p. regel 40 en 60 e- KRUIDENIERSBEDRIJF. Ter overname aangeb. een uit gebreid Kruideniersbedrijf, druk ke loopzaak. Huis te huur of te koop. Verdienste 40.per week. Brieven onder No. 54, aan het Bureau van dit blad. CONSUMPTIEMOSSELEN. Wie kan er iedere week 5 H.L. Consumptiemosselen gebruiken AdresBureau van dit blad. Te koop wit Ledikant, 2-p„ m. spiraal f 4Radiokast f 3 Electr. Hanglamp f 3.50, Dames fiets (Stokvis) z.g.a.n. f 20 Plusfourbroek, leeftjjd 12 j. f 1.50 3 witte o.off.pakken f 3.50. Adres: Bureau van dit blad. Te koop Philips Radiotoestel (6-lamps) met Gramofoon en 40 platen. Adres: Bassingracht 14. Te koop Luidspreker en Damesrijwiel met belastingplaatje. Adres: Ruyghweg 335. M. KLOK, Spoorstraat 33. Te koop aangeboden een pracht Haard, 1 jaar oud, Boekenkastje, een partij Boeken, w.o. Aarde e. h. Volken, W. Uhle. Adres: Bureau van dit blad. Al stemt het voor een keer tevree, Het brengt voortdurend [kosten mee, in het betere genre Keizersgracht 81 Amsterdam Tel. 43154 Slaapk., mahonie of eiken met 3 deurs kast, f 125. Eng. of eiken woonk. f 115, 135, 180. Salon, 4 clubs, tafel met riet, f 120. Be taling desgew. maand. door G. Th.. ROTMAN. 19. „Kijk naar je eigen scheve neus", roep ik, „je zal die prjjs niet hebben!" En weer probeer ik hem tegen te houden. En daar geeft me de valserik ineens een stomp onder m'n kin, dat m'n tong tegen m'n verhemelte klapt. „Dat zal ik je betaald zetten!" roep ik uit. 20. Meteen geef ik hem er eentje terug, dat hjj schreeuwend over het (jg rolt. Voor hg tijd heeft ora op te staan, maak ik, dat lk weg kom. Met een paar filnke streken rjjd ik naar het prjjzen-tafeltje. Had ik daarbij nu maar niet omgekeken.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7