Stadsnieuws Texel Raad srefl exen Visscherij SAFETY FIRST Waar gaan we heen? Feuilleton Vrijdag 12 Februari 1937 De kwestie Bregman van de baan Menschenredders in 't zonnetje. ASTO-TAX TE LEF. 636 Ruijghweg 38 STERKOFFIE EN STERTHEE JUBILEEREN! Verzending van post voor Hr. Ms. O 16. Licht op voor alle voertuigen Burgerlijke Stand van Den Helder Texels Algemeene Wijkverpleging* HET RAADSEL VAN HET ONBEWOONBARE Huis THEA BLOEMERS In de laatste ronde, Woensdagavond ver reden rond de groene tafel, heeft de minder heid, de heeren v. Loo (V.D.) en Ran (R.K.), van de door den Raad benoemde commissie ad hoe, het af moeten leggen tegen de meer derheid, die bestond uit Mr. Mulder (A R Dr. Feenstra Kuiper (Gem. Bel.), en den heer Smith (S.D.A.P.Met 14 tegen 5 stemmen is het voorstel tot schorsing verworpen. Men weet waar het in deze kwestie om ging. Destijds hadden de heeren van Loo (V. D.) en Smith (S.D.) het voorstel gedaan om den heer Bregman te schorsen, omdat hij deel uitmaakte van een vennootschap onder firma, welke een overeenkomst met de gemeente heeft voor het onderhoud van, c.q. leveren van nieuwe brandalarmeeringstoestellen. Dat was in strijd met artikel 26 van de Gemeentewet, zoo betoogden genoemde heeren. Door burge meester Ritmeester werd een commissie ad hoe benoemd, welke deze kwestie intusschen onderzocht heeft. De meerderheid van deze commissie bleek van meening te zijn, dat de heer Bregman niet geschorst moet worden. De heer B. is een der vennooten van de H.R.C.O., die de uitvoerende macht in de vennootschap opgedragen hebben aan een procuratiehouder. De heer Bregman kan geen invloed uitoefenen op besluiten van dezen procuratiehouder, die dan ook, zonder den heer B. daarover te hoo- ren, de overeenkomst met de gemeente inzake het onderhoud van de brandmelders aange gaan heeft. Juridisch stond de zaak van den heer Breg man dus sterk. De heer Smith (S.D.), die het geval Bregman qualificeerde als te worden gerekend tot de ongeoorloofde verbindingen van belangen, zooals er bij raadsleden meer worden aangetroffen, waarbij hij het voorbeeld aanhaalde van het raadslid-grondeigenaar, kon op wettelijke gronden niet tot schorsing advi- seeren. Mr. Mulder (a.r.) verdedigde, hoe kon het anders, de handhaving van den heer Bregman eveneens op juridische gronden en hij toonde aan, op grond van het feit dat door den heer Bregman geen stellige daad verricht was (geen levering aan de gemeente gedaan), dat er geen reden was tot schorsing. De heer v. Loo daarentegen meende wel degelijk, dat de heer Bregman een levering aan de gemeente had gedaan, de levering van de brandmelders. En al gaat het hier om een bedrag van 120 gulden, dat is ten opzichte van de zaak, waar het om gaat van geen be- teekenis. Spr. nam bij voorbaat aan, dat bij deze levering van persoonlijk winstbejag geen sprake was, maar het gaat, zoo betoogde de heer v. L., om een principieele uitspraak. Het is van het grootste belang, dat nu eens uitgemaakt wordt, waaraan een raadslid zich te houden heeft en vandaar dat hij, en in deze kwestie stond de heer Ran achter hem, een principieele uitspraak wilde van een hoo- ger college dan de Raad. Mr. Mulder noemde de bezwaren van de heeren gegrond op gevoelsargumenten. Maar of dit geheel juist was? Indirect is de heer B. betrokken bij de levering aan de gemeente en het is niet onjuist, als de leden van de minder heid beweren, dat het hier gaat om een prin cipieele uitspraak. Ook voor de toekomst! De heer Bregman staat als persoon natuur lijk geheel buiten deze geschiedenis. Het is den heeren, pro en contra dit geval, onverschil lig of hij al of niet zitting neemt in het college. Uitgezonderd dan Dr. Feenstra Kuiper, die in den heer B. een politiek confrater begroet. tV as het, waar de meeningen ook in de com missie verschilden, niet verstandig van den heer B. geweest, zich van het raadslidmaat schap te onthouden? Oppenheim adviseert dit ook in gevallen van twijfelachtigen aard. Het moet toch in geen geval prettig zijn in een college zitting te nemen, waarvan een vierde deel de overtuiging heeft, dat men er onrecht matig zit. Ook had de heer B. zelf een uitspraak in hooger instantie uit kunnen lokken, Het haa de zaak voor den Raad eenvoudiger gemaakt en was het voor het betrokken raadslid pret tiger geweest. De mogelijkheid bestaat nog dat dit geval door Ged. Staten zal- worden bezien en dat er dus nog een uitspraak komt van een hooger college, zooals de heeren v. Loo en Ran dat wenschen.Het is in geen geval te zeggen of het college van Ged. Staten, als het tot een uitspraak komt, eveneens de meening van de meerderheid van den Raad zal deelem Want rechtscolleges zijn er nu eenmaal om elkaar juridisch te vangen of te bestrijden. De kwestie Bregman kan nog wel eens niet afgedaan zijn, ook al heeft de heer B. Woensdagavond voor het eerst zijn stem doen hooren. Hij bracht bij de rondvraag de vroolijke noot, door te wijzen op het los liggen van de tegels van het trottoir op de Loodsgracht, waarbij ,,de waterfonteinen je om de ooren spoten, als je er overliep." De burgemeester adviseerde den heer Bregmar. die losse tegels maar met een rood krijtje aan te teekenen, dan zou hij ze wel eens vast laten leggen. Een ernstiger geval bracht Mr. Mulder naar voren, toen hij de vraag stelde of er tegen het roekeloos rijden van automobilisten en motorrijders op den Dijk niet opgetreden kon worden. Spr. had eenige malen aan den lijve ondervonden, dat 't vaak levensgevaarlijk was daar te wandelen. Plaats er borden of laat er surveilleeren, zoo adviseerde de heer Mulder. De burgemeester heeft toegezegd daaraan zijn aandacht te schenken en waar inderdaad het gedeelte tusschen Windwijzer en Hoofd gracht, vooral des zomers voor wandelaars, vaak niet ongevaarlijk is, door roekeloos rijden, hopen we, dat met Waterstaat een regeling ge troffen wordt, om hier een maximale snelheid te bepalen. Export van haring naar Engeland. Naar de „N.R.Crt." bericht, worden voor rekening van een, Engelsch handelshuis in gereedheid gebracht 4 5000 vaten eerste kwaliteit Hollandsche pekelharing. De haring wordt gepakt in nieuwe Schotsche tonnen. Van deze partij leveren Scheveningen en Kat wijk aan Zee elk 1000 vaten en Vlaardingen het restant. Als nu ook de transactie met Rusland mag slagen, zal de haring van de teelt 1936 wel nagenoeg zijn geruimd. Invloed van de visscherij door de Noordbooten op den prijs van de platvisch. Het blijkt nu reeds van hoeveel invloed de deelname der groote Noordbooten aan de kustvisscherij op de prijzen der platvisch is geweest. De tongprijs is nu al gekelderd tot 74 cent, ten hoogste, per kilo, terwijl ook de schol- prijzen naar omlaag zijn gegaan. Enkele Noordbooten hebben met deze vis scherij goede resultaten weten te behalen, hetgeen te danken was aan de geringe aan voeren der laatste dagen, waardoor een groote stijging der vischprijzen ontstond. Nu komt er echter weer een zekere verzadiging aan de markt, zoodat de prijzen gaan zakken. Het leven bestaat uit een lach en een traan, Want altijd verdriet, zou zeker niet gaan. Ook zeeridders zien soms de zonzij van 't leven, Wat hun en de hunnen voldoening kan geven, En waarom ook steeds tot het einde gewacht? Want ook bij het leven, dient hulde gebracht. Een zeeridder is een bijzonder persoon, De taak, die hij heeft, is zoo buitengewoon Hij offert zich op, met Volharding en Moed, In kokende zee en in bruisenden vloed, En weet zoo aan velen, met gevaar voor zijn leven, Na vreeslijken strijd, 't geluk te hergeven. Aan zulk een ridder, die de zonzijde ziet, Ontbreekt het vandaag in Den Helder ook niet, Want in de Klaas Duitstraat, waar 't orgel zal spelen En straks ook het „Stedelijk" m'n ooren zal streelen, Daar zetelt een echtpaar, bekend en vertrouwd, Dat 40 jaar lang met elkaar is getrouwd. Nu zijn het geen tranen van weemoed en smart, Nu is ook de thuiskomst niet donker en zwart, 't Gezin van een dochter, een zoon met zijn vrouw, Een schaar van familie en vrienden is nou Te zamen vereend, om het echtpaar te eeren, Dat op dezen dag hun geluk zag vermeeren. En waarom dit nu speciaal hier vermeld? Omdat het ook nu weer een zeeridder geldt, Die levend en wel, met familie en buren, Zijn scheepje in veilige haven mocht sturen, We wenschen het echtpaar dus blijde van geest: Leef immer gelukkig, nog lang na dit feest. K. Het gevolg zal zijn zooals we eerder reeds schreven dat deze verlaagde prijzen ook de Noordbooten geen voldoende besommingen meer kunnen bezorgen. Dan is het moment weer daar (zooals het „Dagblad voor IJmuiden" zich ongeveer uit drukt), dat de prijzen door de Noordbooten zijn verknoeid, zoodat ze zich dan weer op de Noordvaart gaan toeleggen. Er is echter een groote schaarschte ont staan aan rondvisch door deze handeling der Noordbooten. Kan men deze handeling nu den reeder euvel duiden! Neen, want ook zij hebben te zorgen, dat hun bedrijf uit kan en daarvoor kiezen ze de goede gelegenheden, welke zich voordoen. Maar weer dringt zich de vraag op: hoe staat het nu met de samenwerking tusschen reederij en handel Want er mag nu eenig tijdelijk voordeel zijn verkregen door reederij en den handel in een zijdig opzicht, maar het vergroot de onzeker heid in deze bedrijven en de kustvisscherij heeft er het grootste nadeel van. Bovendien zouden we nu wel eens willen weten hoeveel jonge visch er door deze Noord booten is vernietigd, nu ze zich met deze plat- visscherij hebben bezig gehouden. Maar daar over zal men geen cijfers kunnen krijgen. Aanzienlijk zal het zeker zijn ondanks de grootere maaswijdte. Groote uitbreiding van de Duitsche visschersvloot. In Duitschland zullen een 60 tot 70 haring- loggers worden gebouwd in de komende jaren volgens het desbetreffende vierjarenplan. Men wil meer visch aangevoerd hebben, omdat men Wilt U bij ons 125-jarig jubileum o.Bi EEN PHILIPS RADIOTOESTEL EEN SIMPLEX HEEREN- OF OAMESRIJWIEL of EEN ZILVEREN HEEREN- OF DAMESHORLOGE winnen? Zendt ons dan vóór 1 Mei '37 opgave van zoo veel mogelijk bestaande Nederlandsche woorden (oude spelling), die U kunt vormen uit boven staand opschrift: „Sterkoffie en Sterthee jubileeren". Voorwaarden voor deelname: Voor ieder ingezonden woord moet een sluit- etiket met klein Sterretje, geknipt van een zak Sterkoffie of Sterthee, worden bijgesloten. Ieder woord mag niet meer letters van één soort bevatten, dan totaal in het opschrift voorkomen: alle woorden moeten verschillend zijn. Alle inzendingen moeten ons vóór 1 Mei 1937 franco worden toegestuurd. Bovendien ontvangt ieder deelnemer, die min stens 8 woorden en sluit-etiketten heeft inge zonden, een jubileumgeschenk. Dit geschenk heeft U direct, want het opschrift geeft U zoo zonder meer reeds vier van de acht woorden. Fa. Sn. Levelt Prins Hendrikkade 26 Amsterdam Koffie Thee dit product beschouwd als een bij uitstek goed volksvoedsel. De diepzeevloot zal met een 25-tal stoom schepen worden uitgebreid, terwijl in de daar op volgende jaren nog meer schepen zullen worden bijgebouwd. Wat dit voor ons eigen visscherjjbedrijf be- teekent, laat zich denken en er dient dan ook rekening mede te worden gehouden, dat Duitschland voor ons als exportgebied voor visch geheel zal verloren gaan. Daarom zullen we ons des te meer hebben in te stellen op export naar verder afgelegen landen, zooals Noorwegen. Volledig gefrankeerde stukken (volgens bui- tenlandsch tarief) voor opvarenden van Hr. Ms. Onderzeeboot O 16 kunnen worden ver zonden naar: Washington 12 Febr. laatste buslichting hoofdpostkantoor 12.05. Ponto Delgada 19 Febr. laatste buslichting hoofdpostkantoor 7.10 uur. Lissabon 12, 15, 17 Maart laatste buslich ting hoofdpostkantoor 7.10 Correspondentie voor de opvarenden van de „O 16", welke voorzien moet zijn van 2 elkaar snijdende lijnen over het geheele adres, ont vangen na de verzending op 17 Maart, zal naar Den Helder worden gezonden, waar het schip 25 Maart terugkeert. VERZENDING BRIEVENMALEN VOOR Hr. Ms. PANTSERSCHIP „HERTOG HENDRIK" Brieven en andere stukken voor opvarenden moeten worden gefrankeerd volgens het tarief voor het buitenland. Om in de eerstvolgende zending te worden opgenomen, moeten bedoelde stukken ter post worden gebracht op de tijdstippen, op bijgaande staat vermeld en als plaats van Natuurhistorisch Museum. Elke week: eiken Woensdagmiddag van 36 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Zaterdag IS Februari. Casino, 8 u. Uitvoering Zang- en Reciteer- vereeniging „Harmonie". Musis Sacrum, 8 u. Operettever. „Ons Ge. noegen". Opvoering „De fee v. d. bron". Dinsdag 13 Februari. Militair Tehuis, Spoorstraat, 8 u. Openbare Propaganda-filmavond van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholische dranken. Vrijdag 19 Febr. 17.37 uu van 11 Februari 1937. GETROUWD: G. J. A. Sweere en A. M. Ziemons. BEVALLEN: M. Kwak—Kwak, d. A. C. van Kralingenvan Hoek, z. bestemming vermeld de daar aangegeven aanlegplaats. De tijdstippen van buslichting gelden voor de bus aan het hoofdkantoor. Aanlegplaats: datum en uur laatste buslichting Athene 14 Febr. 6.15 15, 16, 17, 18, 19 20.55 Dubrovnik 28 6.15 1, 2, 3, 4, 5 Mrt. 20.55 Bordeaux 20 20.55 22, 23, 24, 25, 26, 27 16.15 m i 27 M 20.55 Gisteravond werd in het vergaderzaaltje van het voormalig café „Den Burg" de jaar vergadering van bovengenoemde vereeniging gehouden. Ook nu weder was buiten de pers geen enkel lid present; ook het bestuur was lang niet voltallig. De oorzaak moet niet ge zocht worden in geringe belangstelling voor de Wijkverpleging, doch alleen in het feit, dat de zaken der Vereeniging uitstekend worden beheerd. Maar toch beklaagde de Voorzitter, Notaris Mulder, zich in zijn openingswoord over de geringe belangstelling, die de Texel- sche doctoren, met uitzondering van Dr. Bos wijk, voor deze instelling toonen. Deze geringe belangstelling van personen, dien het juist 't meest aangaat, is voor het bestuur zeer onaangenaam. De secr.-penningmeester las vervolgens de notulen voor, en daarna het jaarverslag; beide werden onveranderd vastgesteld. Uit het jaar verslag ontleenen wij, dat het ledental, on danks den ijver van de incasseerders, toch nog iets is teruggeloopen. Voornamelijk is de langdurige werkloosheid hiervan de oorzaak. Het aantal leden bedraagt ruim 1400. De financieele uitkomsten over 1936 zijn gunstig te noemen, dank zij de opbrengst van een gehouden tooneeluitvoering met daaraan verbonden loterij is het geraamde bedrag van ontvangst aan giften geheel ontvangen. Voor de verpleegsters is het jaar 1936 een druk jaar geweest. Uitgezonderd het aantal bezoeken als huisbezoekster der t.b.c.-bestrij- ding en die voor het Consultatiebureau voor Naar het Engelsch bewerkt door 16) Toen ze den salon binnentraden, vond Amabel de verandering grooter dan ze bij mogelijkheid had kunnen denken. Het was vroeger een ouderwetsehe, stijf vertrek ge weest, met glimmende mahoniehouten tafels, stoelen met gedraaide pooten. vergulde spie gels en een afschuwelijk rood tapijt. Thans was het geheel van een strakke, geraffineerde moderniteit, het interieur had onmiskenbaar iets bijzonders, met zwart en wit als domi- neerende kleuren. De vloer zwart, met hier en daar een donker Perzisch kleedje, de muren wit, geen spiegels; donkerpaarse gordijnen, de meubels van zwart houtwerk met bekleeding van hetzelfde donkere paars, één ets aan iederen wand. Amabel vroeg zich af van wie deze keuze afkomstig zou zijn. Zeker niet van Angela Bronson, dacht ze, toen ze de hand van het jonge meisje drukte; Angela met haar ru - gen tweed-rok en hei-groene jumper paste al heel weinig in deze mausoleum-achtige ruim te, waarvan, bij alle artisticiteit, iets beklem mends uitging. Mademoiselle Lemoine evenwel, harmo nieerde volkomen met haar omgeving. Zij was geheel in het zwart en er was iets fascinee- rends in het contrast tusschen haar haast doorschijnend blanke huid en haar toilet en satijnig-zwarte haar, dat als een soort tulband om haar hoofd en ooren lag. Vreemd toch aantrekkelijk, vond Amabel, maar ze moest zichzelf bekennen, dat ze de voorkeur gaf aan Angela. Het gaf haar een prettige gewaarwording toen de Berkeley's binnenkwamen. De Millers volgden hij knap en onzeker, zij forsch en slordig, met een vriendelijken glimlach om de krachtige lippen. Lady Susan maakte zich onmiddellijk meester van haar en er volgde een gesprek over de geheimen van de rozen teelt. Nita King kwam laat en klampte zich aan Edward Berkeley vast: haar japon was overladen met linten, zijzelf met juweelen, en haar haar was rood als vuur. Amabel raakte in gesprek met den gast heer. Hij vroeg hoe het haar in haar nieuwe woning beviel, en toen ze hem vertelde, dat ze het er heel prettig vond, keek hij even verbaasd als hij bij zijn visite gedaan had. „Vindt u het er niet vochtig?" „Beneden is het niet erg droog, maar de kamers daar gebruik ik niet." „Ieder huis moest behoorlijke kelders heb ben", meende de heer Bronson. „En u voelt u er werkelijk op uw gemak? Andere huur ders hebben het er niet zoo lang uitgehou den als u „O, neen Zij verbrak de stilte, die volgde, door een bewonderenden uitroep, welke de ets aan den tegenovergestelden muur haar ontlokte. De gastheer werd plotseling één-en-al leven digheid. „Houdt u van etsen?" vroeg hij. „Ik voor mij stel in niets zooveel belang als in goede etskunst. Ik heb hier een portefeuille als het u interesseert Ze knikte en toen ze samen den inhoud van de map zaten te bekijken, voegden Julian en Miller zich bij hen. Miller wees naar de ets, die Amabel op haar knie had. Het stelde een bosch voor een eindeloos perspectief van rechte stammen. „Ik heb dien etser een paar dagen gele den in Parijs ontmoet," zei hij. „Bent u dan pas in Parijs geweest?" vroeg Amabel, om iets te zeggen. „Ik ben gisteren teruggekomen," was het wederwoord. „En hoe was het er?" De vraag kwam van Julian, op denzelfden toon van beleefde onverschilligheid, als waar op Amabel gesproken had. „Ze zijn er 'n beetje in de war," vertelde Miller. Hij bukte weer en wees opnieuw. „Kijkt u die schaduw eens, op een foto krijg je die diepte nooitJa, ze zitten nog al met die bankbiljettengeschiedenis. Er komt steeds meer valsch papieren geld in omloop en ze kunnen er niets tegen doen. Over etsen gesproken de man, die die valsche biljetten maakt, moet een handige knaap ztjn." Bronson knikte. „Ik begrijp alleen niet, hoe ze het water merk er in krijgen," merkte hij op. Opeens weerklonk het geluid van brekend porcelein, een kreet uit een vrouwenmond, toen excuses en beklag. „Wat vreeselijk dom van me! Hoe kon ik toch zoo onhandig zijn. Uw prachtige ser vies En Angela: „Och kom, het is niet erg, heusch niet." Drie dames stonden er bjj de theetafel en het was de middelste, miss Miller, die haar kopje had laten .vallen. Aan haar éénen kant bukte Nita King om de scherven op te rapen, aan de andere zijde stond mademoiselle Lemoine en herhaalde Angela's woorden, dat het heusch niet erg was. HOOFDSTUK XIV. Er volgde een verwisseling van plaatsen na het ongelukje, en Julian kwam terecht tus schen mevrouw King en miss Lemoine. „Weet u hoe ze eigenlijk bankpapier na maken, mijnheer Forsham?" begon Nita King. „Ik heb er geen flauw idee van," ant woordde Julian. „Vraagt u 't eens aan een handigen valschen munter, als u er een ont moet." Ze keek hem met half toegeknepen oogen aan. „Nu houdt u me voor den gek," pruilde ze. „Dat doen de menschen altijd en ik weet heusch niet waarom. Ik begrijp eigenlijk niet, waarom ze geen valsch geld mogen maken. Iedereen heeft er last van, dat er geld te kort is. Als er méér gemaakt wordt, worden alle menschen er toch beter van! Nu lacht u me wéér uit, maar ik snap echter niet, waar om ze dien geheimzinnigen falsaris van u straffen moeten." ,,'t Is mijn falsaris niet," verbeterde Julian. Mevrouw King schoof haar stoel wat dich ter naar hem toe en begon te fluisteren: „Mijnheer Forsham, ik ben zoo nieuwsgie rig hoe uw oude huis u bevalt met al die ver anderingen. Vindt u deze kamer bijvoorbeeld aard?" „Wel smaakvol," meende Julian. „In ieder geval heel bijzonder." Nita King huiverde en kwam nog iets dichterbij. „Het is net een graf! Maar ik ben mis schien een beetje overgevoelig, ik reageer direct op zulke dingen." „U moest toch eigenlijk op zoo'n kamer niets tegen hebben," hernam Julian. „Ze is geknipt voor iemand met rood haar, zou ik zeggen." H(j had er een boosaardige pret in om te zien of Susan Berkeley de dame juist beoor deeld had en hij werd voor zijn opmerking beloond met een coquet lonkje. „Dat akelige haar van nuj! De meeste men schen hebben er een hekel aan. „Ik niet," verklaarde hij complimenteus," ik ben dol op rood haar.". Mevrouw King keek op en sloeg toen de oogen weer neer en iets in haar blik, iets in de houding van haar hoofd, deed hem aan een andere vrouw met rood haar denken. Het was maar een indruk van een oogenblik, maar een zeer levendige indruk, Jenny Brown en Nita King neen, niet Jenny Annie! Er was een zekere overeenkomst met de foto, die hij in den bijbel van de oude vrouw gezien had. Het is het type, hield hij zichzelf voor; alle vrouwen met rood haar hebben een soort ge lijkenis. Maar de lust om mevrouw King te plagen was weg. Hij stond op, gaf zijn plaats aan Agaath Moreland en ging aan den ande ren kant van miss Lemoine zitten. Zij had zijn eerste boek gelezen, zoodat het gesprek met haar al spoedig vlotte. Nita King had rijke stof tot conversatie met mevrouw Moreland. „Ik bewonder uw zuster zoo," zei ze lief jes; „haar moed, bedoel ik. Het is eenvoudig wonderbaarlijk." Ze sloeg de handen in elkaar en keek naar Agaath op precies dezelfde manier als ze naar Julian gekeken had. Agaath staarde haar onthutst aan. (Wordt vervolgd.).

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5