Tragedieën van den Spaanschen Burgeroorlog Geheimen uit de keuken van de sport Detectieve-geheimen Zijn dochter mishandeld Karl Schaefer beroepsrijder emigratie en immigratie. Middelccuwsch schip gevonden De Koran vertaald in het Hebreeuwsch Ernstig vliegtuig-ongeluk te Berlijn Stroomlij n-problemen Mijnen drijven af naar de Fransche kust Verbinding met den Afsluitdijk De reis van het Prinselijk Paar de haagsche zedenzaak. 473e STAATSLOTERIJ OOK SPAANSCHE SCHEPEN ZIJN HET TOONEEL VAN MOORD EN DOODSLAG. TALRIJKE LIJKEN AANGESPOELD AAN DE KUST VAN de VENDéE. Waar de mimosa bloeit. Het eiland Noirmoutier, aldus onze V.P.B- correspondent, gelegen ten zuiden van den Loire-delta voor de kleine haven -Pornic, is een geliefd vacantie-oord in den Atlanti- schen Oceaan. Het seizoen begint hier vroeg, reeds eind Februari bloeit de mimosa. Maar eind Januari is het eiland nog bijna verla ten: slechts in de kleine visschersdorpen wonen eenige honderden menschen, die zich echter in den tijd van de groote stor men liever niet aan de kust wagen Zoo ontdekte men op 31 Januari mis schien eerst na dagen een lijk, dat ten zui den van het plaatsje Guérinière op het eiland Noirmoutier aangespoeld was. Het was het lijk van een man, die tot den bete ren stand behoorde, tenminste naar zijn kleeren te oordeelen. Aan het lijk, dat reeds eenige weken in het water gelegen moest hebben, ontbrak het hood, de romp was met touwen omwonden en de handen waren op den rug samengebonden. Al spoedig ver breidde zich het gerucht, dat zich de een Of andere tragedie aan boord van een luxe jacht afgespeeld zou hebben. Deze veron- derstelling was echter niet zeer waarschijn lijk, want in den winter kruisen de pïei- zierjachten weliswaar in de Middellandsche Zee, maar gemeenlijk niet in den Atlanti- schen Oceaan. Wederom lijken aangespoeld. Op 2 Februari spoelde wederom een lijk aan, ditmaal op het vasteland te St. Jean des-Monts, 15 kilometer ten zuiden van het eiland. Hoewel ditmaal geen kleeren werden gevonden het cadaver was geheel naakt kon men vaststellen, dat men weer met het lijk van een man te doen had. Nog al tijd spraken de visschers van de Vendée- hust hoofdschuddend over gentlemen-moor denaars aan boord van een pleizierjacht.. Maar don volgenden dag deed men in de onmiddellijke omgeving, n.1. in Brétignolles en Croix-de-Vie, wederom twee verschrikke lijke vondsten. Maar nu zette de politie zich imet alle mogelijke middelen aan de oplos sing van het lugubere raadsel. Marineboo ten werden uitgezonden, om den Oceaan af te zoeken. Een dergelijke massamoord moest toch op een misdaad van grooten omvang wijzen. Want ook de beide laatst aange spoelde lijken waren zwaar verminkt en met touwen gebonden. Een paar dagen lang bleef men in het duister tasten. Maar toen vond op 'n avond de eigenares van het Hotel de la Plage te Notre-dame-des-Monts, een kleine badplaats tusschen Pornic en SablesDolonne, een vijf de lijk. Ook dit was verminkt en om het lichaam zaten nog de strikken, waarmede de ongelukkige gebonden was geweest. En de knoopen Naren evenals de vorige kee- ren door een zeemanshand gelegd. Spanjaarden. Voor de eerste maal kon men de her komst van den doode vaststellen; in het boord van zijn hemd vond men „Almacenas la Batalla, Catarazaras, Cap Santander' gedrukt staan. Een jasknoop droeg het op schrift „El Aguila". Daaruit bleek, dat men hier met Spanjaarden te doen had en nu werd de theorie van een verschrikkelijk liefdesdrama op een luxe jacht opgegeven. In de volgende dagen werden wederom twee lijken gevonden, evenals de vorige ma len verminkt en geboeid. Alle lijken droe gen burgerkleeding, er bevond zich geen enkel soldaat of matroos onder, en alle ze ven lijken waren van het mannelijk ge- slacht Op het oogenblik is den kustbewoners de schrik op het hart geslagen; visschers ver tellen, dat zij nog andere lijken op de gol ven hebben zien drijven en den geheelen dag zoekt men aan het strand van de Yen- dée-kust naar nieuwe slachtoffers. Zijn het vermoorde gijzelaars? Nog steeds is men intusschen, hoewel nu vaststaat, dat men zonder uitzondering met Spanjaarden te doen heeft, op veronderstel lingen aangewezen. Men weet slechts een ding: het betreft hier slachtoffers van den Spaanschen burgeroorlog, maar men weet niet, of het aanhangers van Franco of van de regeering zijn. Wellicht zijn het gijze laars, maar gijzelaars van welke partij? Want het is zeer goed mogelijk, dat de mannen in Santander aan de ver afgele gen Spaansche kust in zee zijn geworpen. De golfstroom en de stormen kunnen de lijken gemakkelijk tot aan de uitmonding van de Loire gespoeld hebben. Maar het is evenzeer mogelijk, dat een burgeroorlog in het klein op een van de vele Spaansche schepen, die regelmatig voor de kust van de Vendée kruisen, heeft plaatsgevonden. In de haven van Santander ankeren her haaldelijk dergelijke schepen en thans her innert men zich, dat de politie op het. schip „Alona-Mendi" de rust moest herstellen, wijl hier matrozen en militie-soldaten slaags waren geraakt. Dergelijke tragedieën zijn in den Spaanschen burgeroorlog alledaagsch en wellicht heeft men hier dan ook met een dergelijk drama te doen. Karl Schaefer, Olympisch kampioen, we reld- en Europeesch kampioen in het kunst rijden heeren, Is volgens een mededeeling van zijn manager Willi R. Boeckl tot de be- roepssport overgegaan. w J KARL SCHAEFER. Naar men weet nam Schaefer voor het eerst sedert jaren niet deel aan de Europee- sche kampioenschappen, welke eenige dagen geleden te Praag zijn gehouden. Dit stond in verband met het feit, dat hij naar de Ver- eenigde Staten was vertrokken, naar het heette voor het geven van Schaulaufen. Doch Schaefer is den weg van Sonja Henie ge volgd. Weer is een der grootsten onder de grooten naar de beroepssport overgegaan. In het jaar 1936 zijn 41.137 Italianen naar het buitenland vertrokken, terwijl 32.613 per sonen naar het vaderland zijn teruggekeerd. Men brengt in herinnering, dat in de jaren voor het fascistische bewind jaarlijks on geveer 800.000 Italianen emigreerden. Wrak van een schipvermoe delijk vit de veertiende eeuw, opgehaald. Men meldt uit Messina, dat De Italiaan- sche bergingsvaartuigen „Rampino" en „Ar- tiglio" die in de straat van Messina naar twee tijdens den wereldoorlog gezonken schepen zoeken, op den bodem der zee het wrak van een zeer oud schip, dat Neder- landsch of Portugeesch zou zijn, hebben ge vonden. Men is er in geslaagd, vier bron zen kanonnen uit de veertiende eeuw te bergen. Andere bodemschatten. Juist dezer dagen heeft de Italiaansche Mijnmaatschappij een plan opgesteld tot het opsporen van ertsen in den bodem van Italië, waardoor een grondig wetenschap pelijk onderzoek zal worden ingesteld van Piemont tot aan de uiterste punt van Calabrie. Kikkel-erts in Piemont. Voor de exploitatie van de vastgestelde nikkelerts-lagen in Piemont is reeds een bijzondere maatschappij gesticht. Voortaan zal boveng. Mij. zich bezighouden met de ont sluiting van de koperertsgebieden des lands, zoo zou o.a. in Calabrie (provincie Cosenza) de anwezigheid van uitgestrek te koperertslagen definitief zijn vastgesteld. Samenwerking tusschen de aan hangers van Mohammed en de Christenen. De Mohammeda nen tevreden over de vertaling van hnn bijbel. Vanwege de Hebreeuwsche Universiteit te Jeruzalem is kortelings van de hand van den lector in 't Arabisch, dr. Joseph Rivlin, een Hebreeuwsche uitgave van den Koran verschenen. Naar het Joodsche Telegraaf Agentschap uit Lahore in Britsch-Indië meldt, heeft deze vertaling in vooruitstre vende Mohammedaansche kringen een zeer gunstige ontvangst en een goede pers gevon den. Het te Lahore verschijnende Mohamme daansche weekblad „The Light", huldigt dr. Rivlin voor het resultaat van zijn 20-jarig werk, dat getuigt van zijn grondige kennis zoowel van de Hebreeuwsche als de Arabi sche literatuur. Het weekblad is van mee ning, dat deze Hebreeuwsche Koran-verta ling aan de verstandhouding tusschen Mo hammedanen en Joden zeer ten goede zal komen. Wij herinneren in dit verband nog aan de politieke samenwerking tusschen Moham medanen en Christenen in het z.g.n. Mo hammedChristusfront. Vijf dooden. Gisteren is te Berlijn in de Seestrasse (in het Noorden der stad) een militair vliegtuig naar beneden gestort. Tijdens de vlucht had aan boord van 't toestel, 'n Jun- kers-vliegtuig van vrij oud type, een hevige ontploffing plaats. Tot overmaat van ramp botste het toestel tegen een hoogspannings kabel en viel daarna brandend neer in de drukke straat. Brandende benzine kwam terecht op eenige voorbijgangers, die ern stig gewond werden. In totaal zijn bij dit ongeval 5 dooden te betreuren. Da schijnbaar eenvoudigste na tuurwetten vinden telkens weer toepassing In de vervolmaking van sport-prestaties. Bij het ski springen wielrennen, zwemmen, roeien en vele andere sporten vormen zij vaak de basis voor het hoogst bereikbare nuttig effect. (Van onzen sport-niedewerker). In deze lioogtij-dagen op sportgebied is er vrijwel niemand die niet voor den een of anderen tak van sport belangstelling heeft. Overal om zich heen hoort men over records spreken, over tactisch en technisch Röspeclde voetbalwedstrijden, over ski-pres tal ies, crawlslag bij liet zwemmen en over ijshockey-fenomcnen en velen bedienen zich daarbij van zeer deskundige sport-uit- drukkingen, ook al weet men er niet altijd het fijne van en kent men niet altijd de juiste beleekenis van woord of uitdrukking welke gemeenplaats is geworden. Veelal gaat het met deskundige sportuitdrukkingen zoo: velen gebruiken ze, weinigen begrij pen ze. Bij het ski-springen gold voor een jaar of tien geleden de Noorsche stijl als het toon aangevend voorbeeld voor iederen beoefe naar. Recht als een kaars stond de Noor na zijn sprong op de gladde latten en volbracht de ski-sprong op die wijze in volmaakte Perfectie. Hoe anders zien de sprongen van vele, 'och geoefende springers er tegenwoordig dikwijls uit! De ervaren springer buigt di rect na zijn afzet het lichaam diep voor over, bovenlichaam en ski's liggen in een evenwijdig vlak met elkander. Zoo legt hij het grootste deel van zijn luchtreis af; eerst vlak voor dat bij den grond zal raken, richt hij zich op en tracht dan op de juiste wijze neer te komen en zijn evenwicht daarbij te bewaren. Voor de toeschouwers vormt deze spring- techniek altijd weer een bron van verbazing en spanning. Den springer zelve brengt het een luchtreis met de minste luchtweer- stand; in de ware beteekenis van het woord legt hij zich met lichaam en ski's „op de lucht" en vermindert daardoor automatisch de valsnelheid. Ten slotte behoudt hij zelf de mogelijkheid om den sprong naar belie ven te bekorten door zich op te richten. Hoe ongelooflijk het ook moge klinken is het een feit dat de goede springer zich maar niet zonder meer van do schans afzet, het aan het toeval overlatend, waar hij neer komt, maar in zekeren zin de lengte van zijn sprong door het vroeger of later rem men der luchtweerstand zelf bepaalt. Wanneer wij aan het overwinnen van luchtweerstand denken, dan treedt direct een geheel andere sport op den voorgrond, die des zomers de belangstelling van tien duizenden wekt: het wielrennen. leder weet dat stayers wielrenners ach ter den motor), een race-rijwiel gebruiken, waarvan de wielen ongelijk van grootte zijn, maar waarom is dat zoo? Zooals men weet houden stayers zich niet met een rit van korten afstand bezig, zooals sprinters cn ook wel koppelrijders dat doen. Met gangmaking van motorrijders rijden zij rit ten van 25, 50 of 100 K.M. Het voorwiel van hun fiets is beduidend kleiner dan het ach terwiel. Laat ons even de taak van den gangmaker bekijken. Die bestaat in de eerste plaats uit den zorg de luchtweerstand voor den renner achter zich weg te nemen. Hoe dich ter de renner achter den rug van zijn gangmaker zit, des te grooter zal de snel heid zijn die hij kan ontwikkelen. Naarma te het voorwiel kleiner is, zal hij zich nu door zijn houding dichter bij zijn gangma ker bevinden, wat de snelheid dus ten goede komt. Nog maar enkele jaren geleden be droeg het verschil van middelen tusschen beide wielen van een stayersfiets: 20 c.M. Daar de hoogere snelheden echter allengs gevaarlijker werden, stelde de internatio nale wielren-organisatie limiet-maten vast, w aardoor het verschil thans nog maar 8 c.M. bedraagt. Leeken hebben zich al dikwijls afgevraagd waarom bij het zwemmen juist de bekende crawl-slag de stijl is, waarmee de snelste voortbeweging in het water bereikt wordt. Ook al worden de prestaties van vrije slag en rugzwemmers steeds beter, de tijden der „crawlers" zijn nooit te bereiken. Het beslissende voordeel dat de crawlslag heeft tegenover elke andere wijze van zwemmen, is de ononderbroken voortbewegingsslag. Bij bet crawlen maken de boenen van den zwem mer de beweging van een scheepsschroef: zonder onderbreking in één gelijkmatig tempo. Zij doen het meeste werk, (in te genstelling b.v. met de schoolslag) en du- won het lichaam als een pijl vooruit. Door deze beweging, die eigenlijk een soort aandrijving is, ontstaat het gelijk matig tempo en het altijd evenredig opvoe ren van de snelheid. Bovendien heeft het crawlen mot zijn specifieke beenbeweging het voordeel, dat bet het zwemmende li chaam een zeer vlakke houding in het wa ter geeft, wat proefondervindelijk de snel heid blijkt te bevorderen. (Men denke hierbij aan de vlakke houding der roeirie men in het water hij het race-roeien). Een ander voorbeeld van het groote be lang van kleine technische hulpmiddelen in de sport, zien wij bij het race-roeien, waarbij de booten in alle onderdeden op snelheid berekend zijn. Zoo is het rol- zitplankje een toepassing van bijzonder groote beteekenis voor de te bereiken snel heid. De wetten van evenwicht en balans mogen velen uit hun schooljaren zich nog maar flauw herinneren, voor den race- roeier vormen zij het Alpha en Omega van de kunst van hun sport. Door de uitleggers is het draaipunt van de roeiriem, zoo ver uit de smalle boot verlegd, dat de gunstig ste hefboom-beweging bereikt wordt. De „rol-plank" bevordert het hoogste nuttige effect van de kracht der heenen en verge makkelijkt de houding van den roeier, waardoor in geen enkel onderdeel van den slag ook maar eenige spierkracht verbruikt wordt. Zoo zien we. dat hij sport-beoefening eeni ge theoretische kennis van groot nut is en zeker onmisbaar voor hen, die werkelijk iets prestoeren willen. Sedert eenigen tijd ziet men vanaf Brochefort Sur Mer op drift geraakte mij nen, waarschijnlijk afkomstig van de Spaan sche kusten verschijnen. De laatst geziene mijn is opgemerkt tusschen de eilanden Oleron en Ré. De Fransche marine heeft maatregelen genomen om de mijnen op te visschen en te vernietigen. Naar aanleiding van de laatste Haagsche diefstallen. Het is wel eens aardig na te gaan hoe po- litie-rechercheurs nu eigenlijk precies te werk gaan, om de individuen naar wie zij op jacht zijn, te pakken te krijgen. De opspo ring van de Haagsche diefstallen, waarover wij in ons blad van gisteren schreven, geeft ons een aardig kijkje achter de coulissen. Zooals men zich herinnert, werd er bij de firma's P. Co., in de Hoogstraat en de firma „Goeprcsse" aan De Drie Hoekjes, te Den Haag ingebroken en een groote waarde aan vulpenhouders, regenjassen, luxe voor werpen en bontvellen meegenomen. De re cherche had vernomen, dat in Rotterdam een verdacht soort vulpenhouders verkocht wer den. Wat deden de handige rechercheurs nu? Zij informeerden eerst eens bij hun collega's te Rotterdam of er bij de menschen die regelmatig op het politie-rapport voorko men, soms waren die met meer dan één vul penhouder in hun vestjeszak rondliepen. De recherche kwam nu te weten, dat twee der vermoedelijke helers, een anderen man, die zij tot dit vak bekwamen wilden, in een café in de binnenstad ontmoeten zouden, ja zelfs het uur der samenkomst kwam hun ter oore en op dit uur togen twee rechercheurs naar bedoeld café, eveneens met het doel, hun slag te slaan. De heler-in-de-tweede-graad kwam echter niet opdagen en nu besloten de rechercheurs zelve als koopers op te treden van de goed- koope vulpenhouders. De beide verkoopers vlogen er in. Zij prezen hun waar met enthousiasme aan, en noemden wel 40 soor ten op, die zij alle bij zich hadden! Toen de „koop" was gesloten, namen de rechercheurs niet alleen de vulpenhouders, doch ook de beide mannen mee naar het po litiebureau. Eén der verdachten, T., kon zich echter niet neerleggen bij het feit, dat hij er zoo leelijk tusschen genomen was. Hij slaagde er in, tijdens het transport, te ont vluchten, doch dit bleek slechts uitstel van executie, want de nacht daarop werd hij toch gepakt. Ook het derde lid van het dieven-trio werd nog gevonden, zoodat. in Rotterdam de koers der vulpenhouders weer op peil is gekomen. DE RIJKSWEG AFSLUITDIJK— SNEEK—HEERENVEEN. Door den Rijkswaterstaat te 's-Graven- hage zal, zooals de A.N.W.B. ons bericht, den 2den Maart a.s. worden aanbesteed de bouw van een viaduct van gewapend beton over de Dijksvaart en den daarlangs gele gen weg nabij den Afsluitdijk ten behoeve van het in aanleg zijnde gedeelte van den Rijksplanweg No. 43 Zurig (Afsluitdijk)' Sn eekHoeren veen. Daarmede zal aansluiting worden verkre gen van den in aanleg zijnden weg met den Afsluitdijk, terwijl daarbij do weg langs den voet van den voormaligen Zuiderzee dijk van Ilarlingen naar Workum ongelijk vloers zal worden gekruist. De doorgang van dezen weg in het via duct is 8 M. breed en 4 M. hoog, terwijl de doorgang van de Dijksvaart eveneens 8 M. breed is. De rijbaan over het viaduct verkrijgt een breedte van 21 M. en is verkant in verband met een flauwe bocht ip de wegaansluiting. Aan weerszijden der rijbaan is 'n verhoogd trottoir ontworpen, resp. breed 2.6 M. en 0.5 Meter. liet geheele werk zal in begin 1938 moe ten zijn voltooid. De Haarlemsche rechtbank heeft gister morgen de behandeling voortgezet van de zaak tegen den 55-jarigen machinist C. B., wonende in den Spaarndammerpolder te Velsen, verdacht van mishandeling van zijn 17-jarige dochter. In Juli van bet vorige jaar had do politie bet meisje, dat in zeer vervuilden toestand verkeerde, aangetroffen in een afgesloten schuurtje bij de woning van B. Hoewel het er vochtig en tochtig was, had het kind bij na geen kleeren aan, terwijl het lichaam vele sporen van mishandeling vertoonde. Verd. had zijn dochter nl. enkele dagen te voren met een gummistok afgeranseld, om dat zij het slot van het schuurtje had ver nield. Het O. M., bij de Haarlemsche rechtbank had op 24 September drie maanden gevan genisstraf geëischt. Nadat vandaag een reclasseeringsrapport was uitgebracht, persisteerde de officier bij dezen eisch. Mr. M. van Vugt, uit Amsterdam, vroeg een voorwaardelijke straf. Uitspraak 25 Februari. Prinses Juliana en Prins Bern- hard uit Boedapest vertrokken. Naar de Fransche Rivièra. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. II. Prins Bernhard, die Woensdagavond nog het diner gebruikt hebben met den aartshertog van Habsburg, Joseph Franz, zijn gisterenmid dag om half twee per auto uit Boedapest naar Weenen vertrokken. Zooals men weet zal het Prinselijk Paar na Weenen doorrei zen naar de Fransche Rivièra. NEDERLAND EN TURKIJE. De Europeesche mogendheden, en voor namelijk Engeland en Nederland too- nen den wensch belangrijke zakenrelaties te entameeren met Turkije. Italië biedt Turkije van zijn kant aan voor den aankoop van bijna alle Turksche chroom een bedrag te besteden van 150 millioen lire en de betaling ten uitvoer te leggen met op Italiaansche werven te bou wen schepen. Naar wij vernemen zal de Haagsche Rechtbank op Dinsdag 2 Maart a.s. de zaak behandelen tegen de vier verdachten, die be trokken zijn bij de Haagsche zedenzaak en tegen wie de Officier van Justitie de straf vervolging heeft doorgezet. De behandeling zal geschieden met geslo ten deuren. (Niet officieel) 5de klasse, 16de HJst Trekking van Donderdag 11 Februari 1937 Hooge Prijzen 1000.— 11391 400.— 17777 19527 19795 19900 200.— 166 100.— 4283 4781 6544 9642 10223 15327 16524 17089 18198 19027 Prijzen van 70. 3 106 492 551 673 850 862 877 1037 1080 1102 1127 1151 1301 1332 1363 1393 1460 1468 1471 1541 1674 1702 1329 1855 1879 1922 2090 2100 2161 2184 2203 2517 2697 2709 2759 2801 2881 3077 3176 3188 3264 3352 3424 3476 3508 3603 3622 3775 3922 4097 4141 4142 4182 4263 4310 4548 4585 4602 4730 4739 4744 4943 4947 5157 5284 5328 5345 5550 5602 5722 5742 6106 6165 6233 6374 6566 6615 6803 6893 6975 7054 7074 7246 7292 7323 7472 7480 7487 7492 7503 7644 7769 8133 8163 8172 8213 8241 8293 8306 8527 8533 8535 8571 8572 8617 8633 8653 8942 9200 9293 9377 9497 9633 9641 9659 9786 9807 9810 10261 10271 10376 10460 10499 10585 10786 10960 11008 11055 11082 11193 11257 11354 11494 11602 11705 11831 11942 11976 12058 12155 12270 12387 12436 12479 12620 12716 12773 12789 12904 12S56 12996 13062 13108 13126 13133 13160 13248 13350 13372 13407 13469 13603 13605 13620 13694 13740 13923 13993 14009 14094 14101 14132 14144 14285 14339 14487 14512 14574 14690 14761 14791 14810 14857 14865 14924 15054 15059 15284 15300 15317 15382 15430 15630 15691 15777 15836 15843 15883 15929 15965 16023 16027 16033 16194 16439 16496 16594 16697 16825 16846 17130 17271 17292 17358 17359 17422 17456 17541 17550 17591 17712 17716 17735 17790 17942 17986 18026 18046 18123 18201 18220 18433 18440 18456 18474 18588 18602 18776 18842 18927 19082 19248 19250 19350 19446 19553 19603 19646 19695 19768 20099 20128 20413 20420 20445 20623 20700 20754 20812 20817 20838 20877 20931 102 428 566 878 1280 1512 1626 1849 2154 2384 2550 2903 3158 3265 3429 3803 4192 4367 4483 4636 4843 4994 5166 5404 5631 5943 6117 6411 6632 6773 7097 7318 7482 7735 8003 8329 8628 8729 8983 9170 9369 9722 9977 10194 10366 10679 10824 11007 11210 11467 11636 11988 12113 12404 12585 12820 13007 13271 13402 13698 13881 14070 14419 14521 14692 14848 14979 15452 15897 16267 16397 16427 16663 16868 17087 17230 17441 17659 17879 18056 18229 18480 18888 19104 19282 19540 19693 20022 20281 20512 20786 104 442 573 985 1302 1518 1764 1871 2218 2386 2585 2956 3165 3303 3453 3887 4199 4369 4522 4661 4856 5010 5198 5410 5633 5957 6189 6442 6656 6775 7101 7319 7555 7792 8014 8401 8669 8765 8938 9197 9385 9757 10019 10280 10392 10685 10861 11018 11239 11474 11643 11999 12128 12453 12636 12861 13014 13272 13477 13706 13893 14151 14423 14570 14698 14918 14986 15453 15987 16274 117 450 599 996 1339 1534 1776 1898 2250 2417 2650 2981 3168 3306 3503 3942 4205 4374 4524 3694 4867 5011 5201 5428 5637 5975 6212 6539 6658 6822 7133 7322 7576 7796 8126 8406 8672 8781 8993 9198 9489 9827 10048 10307 10434 10702 10896 11036 11256 11499 11681 12001 12146 12511 12672 12879 13077 13296 13500 13747 13914 14164 14440 14622 14706 14925 15013 15508 16004 16279 Nieten 131 143 460 637 1053 1342 1540 1799 1929 2257 2499 2679 3062 3172 3332 3549 3999 4225 4375 4552 4701 4885 5034 5208 5491 5682 5997 6257 6547 6671 6850 7217 7370 7582 7822 8139 8446 8673 8791 9008 9219 9556 9843 479 656 1115 1368 1555 1823 2052 2334 2501 2798 3075 3184 3369 3558 4088 4242 4379 4560 4727 4928 5063 5240 5604 5749 6008 6266 6562 6705 6904 7268 7375 7588 7849 8150 8521 8688 8820 9017 9248 9606 9902 10082 10091 10338 10351 10530 10637 10717 10723 10902 10986 11063 11102 11277 11283 11527 11537 11688 11733 12008 12062 12256 12357 12516 12524 12692 12715 12914 12940 13078 13098 13305 13341 13540 13595 13785 13825 13934 13957 14193 14284 14466 14471 14641 14643 14710 14728 14939 14940 15120 15257 15607 15673 16091 16161 16348 16361 165 531 837 1209 1416 1560 1839 2065 2346 2523 2856 3104 3189 3374 3611 4121 4292 4392 4584 4757 4961 5090 5255 5622 5757 6016 6268 6571 6710 7042 7278 7444 7607 7856. 8154 8580 8689 8831 9053 9265 9609 9938 10112 10353 10650 10724 10988 11122 11285 11570 11738 12084 12361 12534 12750 12995 13121 13353 13614 13840 14032 14304 14479 14662 14756 14948 15357 15686 16172 16379 251 536 841 1224 1428 1586 1841 2084 2349 2527 2887 3115 3196 3409 3636 4129 4308 4402 4615 4778 4976 5107 5279 5623 5899 6054 6307 6578 6731 7048 7295 7470 7653 7968 8202 8588 8691 8849 9083 9276 9622 9946 10122 10359 10654 10734 10990 11150 11300 11571 11907 12101 12370 12567 12775 13002 13155 13361 13646 13845 14035 14318 14505 14664 14805 14958 15371 15699 16232 16394 359 550 851 1226 1445 1595 184.8 2115 2356 2539 2896 3125 3263 3414 3718 4191 4341 4470 4634 4829 4980 5137 5397 5628 5925 6115 6338 6617 6752 7064 7306 7479 7697 7989 8309 8623 8705 8874 9162 9359 9700 9972 10130 10361 10666 10797 HOOI 11186 11451 11583 11918 12111 12383 12584 12818 13005 13253 13365 13683 13847 14047 14355 14503 14681 14822 14963 15448 15741 16236 16395 16468 16684 16874 17111 17250 17455 17693 17880 18092 18276 18741 18910 19111 19307 19541 19701 20088 20288 20530 20826 16469 16720 16967 17112 17260 17505 17742 17910 18105 18369 18743 18948 19131 19357 19547 19805 20146 20292 20645 20827 16516 16734 17040 17157 17277 17528 17775 17914 18117 18390 18745 18954 19135 19373 19563 19834 20236 20331 20649 20847 16574 16776 17046 17169 17284 17537 17780 17927 18133 18417 18771 19024 19199 19395 19587 19906 20239 20363 20659 20358 16585 16782 17071 17184 17324 17577 17787 17931 18165 18462 18783 19037 19205 19411 19592 19919 20260 20381 20691 20873 16622 16799 17079 17216 17394 17624 17827 17975 18191 18469 18827 19056 19223 19416 19656 19930 20270 20408 20739 20902 16647 16S0U 17220 17405 17632 17861 17992 18210 18475 18840 19062 19237 19539 19675 19986 20278 20493 20773 20922

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7