700 dooden bij bioscoopbrand Een trotsch record gebroken DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De positie van den Franschen franc Ontzettend drama in een stad in Mandsjoerije Onbeschrijfelijke paniek Staat van beleg in Honduras Duitschland en de kerk BuHenlandsch Overzidü SPANJE Valencia vanuit zee gebombardeerd ^IT RUKKERU EN UrTC*EVERIJ V/H c- DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG. No. 7926 De redevoering van Dr* Goebbels De Paus verlaat het bed Spanje en het Vaticaan Wordt Duitschland handzamer? Slechte dag voor de Hollandsche zwemsters heldersche courant MAANDAG 15 FEBRUARI 1937 VECHTEND OP LEVEN EN DOOD TRACHTTE DE ME NIGTE ZICH EEN WEG NAAR DE UITGANG TE BANEN. TOKIO, 14 Febr. (A.N.P.). Volgens berichten uit de Mandsjoe- rijsche stad Antoeng heeft daar Za terdagavond in een bioscooptheater een brand gewoed, die ontzettende gevolgen heeft gehad Vijtienhonderd menschen aan schouwden een film over het Chi- neesche nieuwjaar, toen op het too- neel een brand uitbrak, die zich snel uitbreidde over het geheele theater. Er ontstond een onbeschrijfelijke pa niek. Gillend en schreeuwend tracht te de menigte zich een weg naar den uitgang te banen, waarbij gevochten werd op leven en dood. Plotseling bezweek de gallerij, even later stortte het dak in, waardoor velen het gebouw niet meer konden verlaten. In vijftig minuten was het theater tot den grond toe afgebrand. De be strijders van het vuur stonden volko men machteloos. Japansche troepen, die te hulp waren geroepen, vormden een cordon en namen deel aan de red dingspogingen. Men gelooft, dat drie honderd menschen, voor het meeren- deel vrouwen en kinderen, om het leven zijn gekomen. MEER DAN 700 DOODEN. Antoeng, (Mandsjoekwo): Nader wordt gemeld, dat bij den brand in de bioscoop meer dan 700 personen om het le ven zijn gekomen. Reeds is het stoffelijk overschot van een 650-tal slachtoffers onder de puinhoopen vandaan gehaald. 28 Personen werden ern stig gewond naar het ziekenhuis gebracht. De brand tastte 30 huizen in de omge ving aan. Groot aantal terechtstellingen? Voor geheel Honduras is de staat van be leg afgekondigd. In het land zou volgens reizigers, die per vliegtuig uit Tegucigalpa zijn aangekomen, een revolutionnaire ge zindheid tot uitdrukking zijn gekomen. De leider der oppositie, Justo Umano, zou met een honderdtal goedgewapende mannen op de oostkust zijn geland om den opstand te ontketenen. Een aantal notabeien, onder wie vrouwen, is, naar men verklaart, in de gevangenis op gesloten. Verscheidene personen zoudeU te rechtgesteld zijn. Ernst van den toestand wordt ontkend. Volgens berichten uit Tegucigalpa zijn de via Nicaragua tot het buitenland doorgedron gen berichten over den staat van beleg en opstandige actie in Honduras sterk overdre ven. Er is geen staat van beleg en van opstand is niets te bespeuren. Justo Umano, naar men beweerde de leider van den opstand, bevindt zich naar men gelooft, te Belize. Een slechts half georganiseerde poging om belangrijke punten in bezit te nemen, zou de vorige week door de federale rpgeering onderdrukt zijn. Er zijn talrijke aiVestaties verricht, doch de verdachten zijn sedertdien Vveer op vrije voeten gesteld. Meening van de Osservatore Romano. De Osservatore Romano protesteert tegen de beweringen door den rijksminister van pers en propaganda, Dr. Goebbels, in zijn jongste redevoering uitgesproken waarin hij den Heilige stoel zou hebben verweten niet vertegenwoordigd te zijn bij de regeering van Burgos en de Katholieke kerk, dat zij afzijdig zou staan in den strijd tegen het communisme. De*Osservatore Romano wijst er op, dat na de toespraken van den Heili ge Vader en de herderlijke brieven van de bisschoppen in Duitschland, Frankrijk, Ne derland, België en Engeland geen twijfel kan bestaan over de houding van de kerk tegenover het Bolsjewisme en dat de aan val terzake van de vertegenwoordiging te Burgos, „van allen grond ontbloot is" De Osservatore Romano" geeft toe, dat tus- schen den Heiligen Stoel en de regeering van Burgos betrekkingen werden aange knoopt, hetgeen overigens ook blijkt uit de zoojuist verschenen annuario. Kardinaal Faulhaber steekt de hand der verzoening toe. In zijn preek van gisteren heeft Kardinaal Faulhaber de nationaal-socialisten beschul digd van talrijke schendingen van het con cordaat tusschen Duitschland en het Vati- caan, o.a. sluiting der confessioneele scho len, verbeurdverklaring der kerkelijke geld middelen, enz. Het concordaat, dat als een vrijwillig verdrag onderteekend is, kan, zoo zeide hij, niet eenvoudig verscheurd worden zonder ernstig eerverlies. De kerkvorst wees er op, dat zijn preek een poging vormde om den nationaal-soci- alistischen staat de hand der verzoening te reiken en zeide dat een breuk tusschen Kerk en Staat, die de opzegging van het concor daat zou beteekenen, een groote schok zal teweeg brengen in de andere landen, die trachten in Duitschland vertrouwen te vin den. MANOEUVRES AAN DE POOLSCHE GRENS. 1800 Russische vliegtuigen zullen in actie komen. De „Express Poranny" bericht, dat de voor- jaars-manoeuvres van het Roode Leger aan de Poolsche grens 10 dagen zullen duren. Aan deze manoeuvres zullen o.a. 1S00 vlieg tuigen deelnemen. De Paus is gisterenmiddag opgestaan en heeft in zijn kamer enkele schreden kun nen doen. Slechts professor Milani, een zie kenverpleger en de beide secretarissen van den Paus waren tegenwoordig bij de poging, welke de geneesheer niet te lang wilde la ten duren, om niet te veel van de krachten van den zieke te vergen. De resultaten wer den zeer bevredigend geacht, aangezien de Paus er geen hinder van heeft ondervonden. Betrekkingen tusschen H. Stoel en Valencia feitelijk verbroken. Uit het nieuwe Pauselijke Jaarboek blijkt, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen den H. Stoel en de regeering van Valencia feitelijk verbroken zijn. Achter de namen van monseigneur Silvio Pericano, zaakge lastigde a.i. en van Ignacio Zulueta, Spaansr'i.i mbassadeur bij het Vaticaan, is vermeld „afwezig". Daarentegen worden in het jaarboek de gemelde betrekkingen tus schen den H. Stoel en de regeering van Burgos bevestigd. Zoo wordt kardinaal Co- may Tomas, aartsbisschop van Toledo, ver meld als voorloopig officieus vertegenwoordi ger van den H. Stoel te Burgos. Onder de bij het Vaticaan geaccrediteerde buitenland sche vertegenwoordigers wordt genoemd markies Magaz, als officieus zaakgelastigde der regeering van Burgos. De strijd tegen de duurte wordt aangebonden Radioredevoe ring van Minister President Blum. Zaterdagavond heeft ministerpresident Leon Blum in een radiotoespraak allereerst herinnerd aan de vriendschappelijke onder handelingen, welke thans door hem met de vertegenwoordigers der ambtenaren worden gevoerd over een nieuwe aanpassing der sa larissen en traktementen aan de kosten voor levensonderhoud. Blum zeide, dat hij door deze aanpassing niet alleen gehoor zou geven aan den geest van rechtvaardigheid maar dat hij zijn prin cipes in toepassing zou brengen. Blum noem de het een gebiedende plicht van een regee ring, met spoed orde te vestigen en maatre gelen vast te stellen naar de mate der moge lijkheden. De regeering kan het deficit op de begrooting niet bovenmatig laten toenemen zonder het openbare crediet in gevaar te brengen en zij heeft aan dit crediet behoefte om te voldoen aan de buitengewone lasten waarvan gij den oorsprong en den aard kent. De mogelijkheid van een nieuw Locarno. Men weet uit beschouwingen, die we vroe ger hier gehouden hebben, dat de mogelijk heid van een nieuw Locarno niet groot was. Duitschland voelde heel weinig voor ge meenschappelijke actie. Het had zich in de laatste jaren hoe langer hoe meer onafhan kelijk gemaakt en wilde dit isolement niet opgeven, voor het risico van collectief over leg in verschillende aangelegenheden, die 't iets van eigen zelfstandigheid zou doen ver liezen. Hitler's streven is er immers op ge richt Duitschland niet alleen militair, maar ook economisch een geheel zelfstandige po sitie in Europa te doen innemen. En alle pogingen tot nog toe door mogendheden als Frankrijk en Engeland, de laatste in het bijzonder, gedaan om Duitschland weer in de gemeenschap van de andere te betrek ken, faalden. Duitschland voelde zich sterk in zijn issolement. Er is echter in dit opzicht ecnige veran dering ten goede waar te nemen.. Ten goe de, schrijven we, omdat we het isolement van een mogendheid in geen geval kunnen toejuichen. De mogendheden hebben elkan der te veel noodig, zoo ooit, dan is dat de laatste jaren gebleken. We staan niet los van elkaar en de in de historie getrokken grenzen, mogen geen muren zijn, die het eene land van het andere scheiden. Als we minder „begrensd" waren geweest, hadden we nooit de ellende van den laatsten tijd leeren kennen. Dat Duitschland eenig „Euro peesch-begrip" begint te toonen, is dus ver heugend. Hoe we aan deze veronderstelling, ten opzichte van Duitschland, komen? Met herinnert zich, dat von Ribbentrop, de Duitsche gezant te Londen, een bezoek aan lord Halifax, de plaatsvervangend mi nister van buitenlandsche zaken van Enge land, heeft gebracht Men weet niet wat de twee diplomaten precies besproken hebben, doch de corr, van de Matin weet er over te melden, dat de Duitsche regeering bereid zou zijn de Britsche Fransche voorstellen te bestudeeren voor een algemeene regeling, welke in de plaats zou treden van het ver drag van Locarno, mits in de Fransche-Rus- sische overeenkomst een speciale clausu le zou worden opgenomen, dat deze niet te gen Duitschland is gericht. De N.R.Crt. schreef hierover: Wanneer deze mededeeling een zekeren grond van juistheid in zou houden, zou zij voor de toekomst van groot belang geacht kunnen worden. Tot dusverre toch scheen de Russisch- Fransche overeenkomst voor Duitschland 't vrijwel ononverkomelijk bezwaar om aan, de totstandkoming van een Europeesch ac- coord mede te werken. Het feit, dat men hier te doen had met een bilateraal ver drag. welks veiligheidssysteem een compli ment is van de collectieve gedachte, die op het oogenblik door Frankrijk weer op den voorgrond wordt geplaatst, sloot toch niet uit dat Duitschland ten deze achterdocht bleef koesteren. Zou Duitschland bereid zijn om op dit punt een regeling te treffen deels wellicht onder den indruk van de Engelsche bewapening, deels ook onder den druk der oeconomische belangen, die Hitier op 30 Januari ondanks zijn fel requisitoir tegen het communisme reeds deden erkennen, dat ook met Rusland de tusschen staten noodzakelijke betrekkingen moesten worden onderhouden, dan zou daarmede een belangrijke hinderpaal voor een toenadering zijn weggenomen. De deur, die naar de mogelijkheid leidt door een veel om vattende regeling tot een gedeelte lijke voldoening van Duitschland's wenschen te komen, zou daarmede weer op een kier zijn opengezet. Het probleem van het openbare crediet wordt thans nog ingewilligd door het pro bleem van liet particuliere crediet. Verschillend van hetgeen in andere landen is geschied, gaat in Frankrijk het oecono- misch herstel v. jraf en moet dit logisch een financieele herstel met zich brengen. Zeer zeker zou alles zeer snel veranderen, indien de opgepotte en naar het buitenland overgebrachte kapitalen in het Fransche bedrijfsleven zouden worden teruggebracht Zij bedragen thans ongetwijfeld het drie voud van het bedrag dat de Fransche staat in den loop van dit jaar zal moeten leenen. De oeconomische en financieele stabiliteit moet ons volk tot springplank dienen om de nieuwe fase in te treden, welke ook voor de stabiliteit der prijzen noodig is. Blum wilde voor het oogenblik niets zeg gen over den uitvoer van kapitaal. Blum braht vervolgens in herinnering, dat de regeering het parlement de volgen de week wetsontwerpen ter goedkeuring zal voorleggen om den strijd tegen de prijsver- hoogingen doeltreffender te doen zijn. ZWEMMEN. HET WERELDRECORD 200 METER RUGSLAG DAT OP NAAM STOND VAN NIDA SENFF, DOOR HET DEENSCHE MEISJE RAGNH1LD HVEGER MET NIET MINDER DAN 3.3 SEC. VERBETERD. Aarhus, 14 Februari (ANP) Nog geen twee weken geleden, op 2 Februari j.1. ble ven drie Nederlandsche zwemsters, Nida Senff, Ida van Feggelen en Dini Kerkmees ter tijdens de wedstrijden in het A.M.V.J.- bad te Amsterdam, beneden het officieels wereldrecord op de 200 meter rugslag, waar bij Nida Senff den besten tijd maakte met 2 minuten 44.6 sec., daarmede waren alle wereldrecords op de rugslag voor dames in Nederlandsch .bezit gekomen en wat nog belangrijker was, de supprematie van de Hollandsche meisjes was nog grooter gewor den door het feit, dat ons klein landje op dat moment 14 van de 26 wereldrecords in zijn bezit had. Maar lang zou dit niet duren. Tijdens de tournee, die Nida Senff, Tini Wagner en Jopie Waalberg momentcel door Scandina vië maken, wist Ragnhild Hvegcr. het Deen sche meisje, waarvan men in de toekomst nog heel veel verwacht, het 400-meter-record, dat toch vrij scherp op naam stond van Willy den Ouden, te verbeteren. Van de 14 bleven er nog 13 wereldrecords over. Vandaag slaagde dit 16-jarige Deen- sche meisje, tijdens de wedstrijden te Aarhus er in, het wereldrecord op de 200 meter rugslag, het trotsche record van Nida Senff, met niet minder dan 3.3 sec. te verbeteren en RAGNHILD HVEGER. te brengen op 2 minuten 41.3 sec. En Nida Senff vermocht bij lange- na niet dezen tijd te benaderen. De A.D.Z.-zwemster kwam als tweede ,aan in 2 m. 45.2 s. Van de 13 wereld records op Nederlandschen naam zijn er nu nog 12 overgebleven. Vijf staan op naam van Denemarken, 4 zijn in Amerikaansche handen, daar op volgen Japan met 3 en Duitsch land met 2 wereldrecords. Van de drie meisjes, die onder leiding van mevrouw de DoodKoenen de tournée door Scandinavië zijn begonnen, zouden, dat wist men van te voren, Tini Wagner en Jopie Waalberg de zwaarste concur rentie hebben, immers Ragnhild Hveger was de sterke Deensche troef op de borst- crawlnummers. Christensen en Soerensen de snelste op de schoolslagafstAiden. Maar wie zou het tegen Nida Senff kun nen opnemen? Hoe anders is dat echter uitgekomen. In Nederland was van Ragn hild Hveger bekend, dat zij snel was op de korte astanden borstcrawl, dat zij zeer sterk was op de middel- en vooral op de lange afstanden. Maar haar prestaties op de rugslag waren nimmer opvallend goed geweest. Tot Nida Senff Vrijdagavond j.1. te Kopenhagen op de 200 meier royaal ge slagen werd. En Ragnhild Hveger zette de kroon op haar werk, door thans te Aarhus niet alleen Nida Senff voor de tweede maal te slaan, doch daarbij tevens er in te sla gen het wereldrecord op phenomenale wijze te verbeteren. Ragnhild Hveger heeft thans vijf wereld records op haar naam staan, n.1. de 400 me ter borstcrawl met een tijd van 5 minuten 14.4 sec., de 500 meter borstcrawl in 6 mi nuten 45.7 sec., de 800 meter borstcrawl in 11 min. 11.7 sec., de 1000 meter borstcrawl in 14 min. 35.6 sec. en de 200 meter rugslag in 2 minuten 41.3 sec. Wil men nog een andere vergelijking? Het Europeesche record 200 meter rugslag hee- ren staat ten name van den Duitscher Heinz Schlauch met een tijd van 2 min. 32.7 sec. Nog geen negen seconden is Ragnhild Hveger daar vanaf. Aan den anderen kant dient te worden gezegd, dat Nederland vooral op den rug slag niet minder dan vier zwemsters heeft, n.1. Nida Senff, Rie Mastenbroek, Ida van Feggelen en Dini Kerkmeester, die nog lang niet over haar hoogtepunt heen zijn. Inte gendeel, wij zijn er van overtuigd, dat dit 200 meter record op den rugslag binnen niet al te langen tijd weer in Nederlandsch bezit is. Al staat het momenteel dan ook zeer scherp. Wederom werden de Nederlandsche meis jes op alle nummers geslagen. Ragnhild Hveger wort ook de 100 meter borstcrawl voor Tini Wagner en Jopie Waalberg werd ditmaal twee achter Valborg Christensen op de 200 meter schoolslag. En zelfs de estafette 3 x 50 M. wisselslag werd door de Deensche meisjes gewonnen. De resultaten waren: 200 Meter rugslag: 1. Ragnhild Hveger 2 min 41,3 sec,., nieuw wereldrecord; 2. Ni da Senff, 2 min. 45.2 sec. 200 Meter schoolslag: 1, Valborg Christen sen 3 min. 7,8 sec.; 2. Jopie Waalberg 3 min. 8.4 sec. 100 meter Borstcrawl: 1. Ragnhild Hveger 1 min. 8,5 sec.; 2. Tini Wagner 1 min. 9 sec. 3. Gunvor Kraft 1 min. 9,5 sec. 3 x 50 meter wisselslag estafette: 1. Deen sche ploeg 1 min. 45,4 sec.; 2. Nederland 1 min. 46,5 sec. Strijd om den weg naar het Oosten. Valencia is gisteravond om even na tien uur hevig vanuit zee gebombar deerd. Ongeveer vijf minuten lang kwamen granaten op de stad neer. Tot dusver is niet bekend, hoe groot de schade is. Havas meldt nader, dat de gra naten werden afgeschoten door een kruiser der opstandelingen, die voor de haven voor anker lag. De kust- batterijen beantwoordden onmiddel lijk het vuur, alsook de kanonneer boot „Lava" der regeering. In totaal werd een dertigtal granaten van groot kaliber op de stad afgeschoten. Hevige strijd om de proviandee- ringswegen van Madrid. Zaterdagmiddag zijn de regeeringstroepen overgegaan tot een tegenaanval nabij San Martin de lc Vega, een aan den rechteroever van de Jarama gelegen dorp. De opstande lingen waren tijdens een vroegeren op- marsch in de nabijheid gekomen van dit dorp, dat om voorzichtigheidsredenen door de loyale troepen was ontruimd en dat sinds dien tusschen de strijdenden lag. De aanval had ten doel de opstandelingen te verdrijven van de hoogten, die de Jarama en den weg van Madrid naar Valencia beheerschen. Na een strijd, die verscheidene uren duurde, slaagden de regeerings troepen er onder een hevig vuur der rechtschen in de .helling te herne men, die naar de hoogvlakte leidt en hun doel te bereiken. De weg naar het Oosten ligt echter nog steeds onder het bereik van de rechtsche kanonnen, echter niet meer onder het rechtsche mitrailleurvuur., Aan beide kanten waren de verliezen vrij gevoelig tengevolge van de felheid van den strijd en doordat hier van gemotoriseerde strijdkrachten gebruik werd gemaakt. De oorlog krijgt trouwens steeds meer een tech- N nisch karakter daar hij steeds meer met mo dern gemotoriseerd materiaal gevoerd wordt. Oneenigheid te Madri^f Naar een speciale Havas-correspondent meldt, hoorde men aan het front van Madrid aan de zijde der opstandelingen gisterenmorgen nog geweervuur, welk ge luid afkomstig was uit het hart van de hoofdstad. Men leidde hieruit af, dat zich ongeregeldheden hebben voorgedaan onder de regeeringstroepen, onder wie volgens be richten afkomstig van overloopers, de mee- ningsverschillen sedert de inneming van Ma laga verergerd zijn. De bezetting van den weg Madrid Valencia. De radioclub te Teneriffe deelde gister avond om half negen mede, dat de weg van Valencia naar Madrid over een lengte van 12 K.M. door de opstandelingen is be zet.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1