Groote schoonmaak De staking in de ia Engeland Olie uit Sojaboonen Open brief aan Nederland automobiel industrie Dc kerkstrijd in Mexico Marktberichten De Bilt seint Voetbal Een bloedig naspel Dc a s* kroninqsfeesten te Londen Sneeuwstorm in Noord' Japan Uit onze omgeving DE MORAAL ONDER STRENGE CONTROLE. ZELFS GRAPJES OVER SCHOONMOEDERS EN STOTTERAARS VERBODEN! vu?' de troonsafstand van koning Eduard V Hl en de benoeming van zijn broeder tot opvolger niet slechts een zuiver administra tieve gebeurtenis was, maar dat George VI, \oor zoover de grondwet hem daartoe in staat stelt, van plan is veranderingen in het openbare leven en vooral in de open bare meening aan te brengen, is volgens on ze .P.B. correspondent reeds uit vele din gen gebleken, in het bijzonder uit het zeer energieke streven, de moraal van het land °P een hooger peil te brengen. Dit mag misschien wat eigenaardig klin ken, omdat eerstens de moraal in Engeland zich op grond van oude tradities op een niveau bevindt, dat niets te wenschen over laat en wijl het tweedens zou kunnen schij- ne?' ,a's°f de korte regeeringstijd van Edu ard VIII van het land een Sodom en Go- morra zou hebben gemaakt. Het tweede punt is beslist niet waar; over het eerste Kan men natuurlijk van meening verschil len. Vast staat in ieder geval, dat op het oogenblik het Ministerie van Binnenland- sche Zaken hand in hand met Scotland ïard en den lord Mayor van Londen een veldtocht ter zuivering van het Engelsche en in het bijzonder het Londensche leven ondernemen. De invloed van de kerk gestegen. Deze veldtocht, die absoluut ernstig ge meend is, staat eenerzijds in verband met den sinds den troonsafstand van Eduard VIII weer grooter geworden kerkelijken in vloed, anderzijds met het streven, om den velen honderdduizenden bezoekers, die in Mei uit alle deelen van de wereld naar En geland zullen komen, een uitstekenden in druk van het land te geven. Intusschen ont staat hier tegelijkertijd een dilemma: er zijn namelijk vreemdelingen, die er, natuur lijk volgens Engelschen maatstaf, een „vrije re" opvatting op nahouden en die niet slechts de kroningsplechtigheden wenschen te zien, maar zich ook willen amuseeren. Bij deze lieden zou een wat al te puriteinsch Engeland weinig in den smaak vallen. Intusschen schijnt men toch geneigd te zijn, datgene, wat men als „exces" beschouwt, zoo mogelijk voor de Meimaand met wor tel en tak uit te roeien. Zoo hebben bijvoor beeld 300 man van Scotland Yard dezer da gen de opdracht gekregen, de Londensche boekwinkels en courantenkiosken te inspec- teeren en alle buitenlandsche magazines, vooral Fransche en Ameriaansche, voor zoover deze dingen zouden inhouden, die in strijd met de goede zeden moeten wor den geacht, in beslag te nemen. Bij deze razzia werden niet minder dan 40.000 van dergelijke geschriften in beslag genomen, een feit, dat des te opvallender is, wijl eenige dagen tevoren een groote zending Fransche magazines in de haven van Fol- kestone door de autoriteiten was vernie tigd. Ook de radio wordt „gezuiverd". Ook de Engelsche radio werd onder de Ioupe genomen en de leiding van de „Bri- tish Broadcasting Corporation" moest te genover het Ministerie van Binneniandsche Zaken de verplichting op zich nemen, van nu af geen improvisaties meer te dulden, d.w.z. bij uitzendingen van revue- en ca baretvoorstellingen moeten de tooneelspe- lers zich nauwkeurig aan den tekst hou den. die tevoren aan de B.B.C. werd voorge legd. Bovendien zijn grapjes over bepaalde personen en onderwerpen verboden, b.v. over schoonmoeders, hardhoorenden. stot teraars, enz. Men ziet het. over de moraal kan niet strenger gewaakt worden dan op het oogenblik in Engeland. Nachtolubs en music-halls. In de derde plaats zal van de meer dan 1000 nachtclubs, die Londen op het oogenblik telt, voor het kro ningsfeest meer dan de helft ver dwijnen, waartegen ook van geen enkel standpunt iets in te brengen is, want de meeste van deze nacht clubs zijn zaken, waar men de gas ten slechte dranken tegen exorbitan te prijzen voorzet. Moeilijker is reeds het vraagstuk, wat men doen moet, om het moreele peil der music-halls te verhoogen. Inderdaad heeft en daaraan is Eduard VIII ongetwijfeld geheel onschuldig de Londensche music- hall zich in den iaatsten tijd aan continen tale voorbeelden gespiegeld en na langen strijd met de censuur en andere autoritei ten. hebben de directeuren van eenige the aters het door weten te drijven, dat er thans zeer spaarzaam gekleede danseressen op het tooneel mogen verschijnen. Dat deze scènes, indien men van de zoo goed als ge heel ongekleede dames afziet, in den grond geheel decent zijn, behoeft wel geen be toog. Intusschen hebben de Londenaren 't schouwsne! in den eersten tijd met verba zing gadegeslagen, want om een dergelijke sensatie te kunnen medemaken, moest men tot nog toe voor een weekend naar Parijs vertrekken. Indien men nu ook de music-halls onder een strenge censuur stelt zullen dan niet de buitenlanders, die toch van het „onzedelijke" continent komen (om van Amerika maar geheel te zwijgen!) niet te leurgesteld zün over de verveling, die van het Londensche nachtleven uitgaat'7 En dat is nu juist de vraag, die de gemoederen van de comnetente autoriteiten als maar bezig houdt. Honerziids moet er iets gedaan worden, om de goede oude zeden weer tot aanzien te brengen en anderzijds mag hel vreemdelingenverkeer daaronder niet lijden, integendeel. Sir John Simon, de minister van Binnen iandsche Zaken, die de zuiveringsactie leidt, bevindt zich dus in een moeilijk parket en gaat volgens den een te ver, volgens den ander daarentegen niet ver genoeg. Het Hongaarsche blad „Pesti Naplo" publiceert een zgn. „open brief aan den minister-president van Neder- land", waarin de schrijver, getroffen door het bezoek onzer Kroonprinses en Haar Gemaal aan Hongarije, ge waagt van den band tusschen Ne derland en Hongarije. De hulp door Nederland indertijd aan Hongarije's zwakke kroost bewezen, is wel de oorzaak van dezen brief. De open brief van Graaf Gabor Halier in het Hongaarsche blad besluit dan met het .volgende: Wij zijn Holland dankbaar, omdat dit land den adel van het leven in zijn historische opvatting heeft beleden, omdat het de her geboorte der menschheul niet aan Rome en Griekenland, maar aan Bethlehem en Gol- gotha toeschrijft, omdat het de vrijheid der wetenschap heeft verzekerd. Onzen dank aan Nederland, dat openlijk vergondigt dat de kunst „geen bandje aan het kleed is, geen spel, maar een genadig geschenk van God" Bemoedigend is voor ons de gedachte aan de bevrijding van Leiden, in het fatale jaar 1573, toen Alva en Willem de Zwijger hun geweldigen strijd hebben gestreden! toen de bevolking zich met ratten en honden heeft gevoed, verklarend als één man: „Als het noodig is, eten wij onze linkerhand op, op dat wij met de rechterhand onze vrouwen, onze vrijheid en onzen godsdienst kunnen verdedigen." Een verheffend voorbeeld is voor ons de vrijheidsliefde ,de eerbied voor de grondwet en de voorbeeldige bescherming der vrijheid van het Nederlandsche volk. Zoo kunnen wij begrijpen hoe Holland voor de wegens hun godsdienst vervolgden in den loop der eeu wen zoo een groote gastvrije familie kon worden. Dit was mogelijk, omdat de Neder landers zich aan hun godsdienst, aan hun constitutie en aan hun gewetensvrijheid on verzettelijk bleven vasthouden. Mijnheer de minister-president, deze ge dachten was ik zoo vrij in den vorm van een open brief te publiceeren, nu ons land door de vreugde is verrast, dat Uw Kroon prinses het heeft bezocht. Wij weten dat Haar komst van zuiver par ticulieren aard is, doch ik kan u deze ge dachte toch niet verzwijgen. De gedachte van de volkomen vrijheid houdt ons sterk gevangen, wanneer wij de diepte en de stra lende schoonheid van deze gedachten voor God meten. De gedachte van de vrijheid ver schijnt voor mij met toenemende kracht, wanneer ik het ongelukkige Europa van alle kanten door het despotisme zie bedreigd. Na Groen van Prinsterer en dr. Abraham Kuyper moge het aan u door Gods genade gegeven zijn om de grondwet, de nationale deugden en het gezinsleven van Nederland .voor de toekomst te bewaren. Dezen dr. Hendrik Colijn, dien ik in de achterste banken van een der Gereformeer de kerken in Den Haag heb zien bidden, de zen man, die in zijn diep ernstig bewust zijn van zijn roeping een der grootste poli tici van Europa is, wensch ik Gods zegen op zijn werk en zijn persoon." De dezer dagen geeindigde groote staking in Amerika's auto-industrie heeft Zaterdag in de stad Anderson nog een bloedig naspel gehad. Georganiseerde arbeiders vierden in den schouwburg aldaar een overwinningsfeest, ter gelegenheid van de beëindiging van het conflict in Flint. Nauwelijks echter waren de feestelijkhe den begonnen, of voor het gebouw verzamel den zich volgens Un. Press, ettelijke hon derden arbeiders, die niet bij het vakver bond zijn aangesloten, om tegen het vroe gere optreden van de georganiseerden te protesteeren. De georganiseerden verbarricadeerden zich daarop in den schouwburg en trachtten hierdoor tijd te winnen, om zich van stoel pooten en andere wapens te voorzien. Toen zij zich voldoende uitgerust achtten, onder namen zij hiermede een uitval, waarbij het tot bloedige vechtpartijen kwam. De toestand werd ten slotte zóó erg, dat de autoriteiten zich genoodzaakt zagen, den staat van beleg in Anderson af te kondigen. In twaalf steden van den staat Indiana werd de nationale garde gealarmeerd, om even tueel te kunnen ingrijpen. Een 275 man sterke afdeeling van de na tionale garde is daar inmiddels reeds gear riveerd en heeft alle wegen in de omgeving met mitrailleurposten bezet, daar uit Flint zevenhonderd georganiseerde arbeiders naar Indianopolis onder weg zijn. Ongeveer tweehonderd daarvan rilden in éen gesloten autokaravaan, bestaande uit ongeveer vijftig auto's, die reeds in de na_ bijheid van Muncie bij Andersongesignaleern zijn. De nationale garde aldaar heeft op- -drachto ntvangen, deze auto's in geen ge val naar Anderson door te laten. Het feit dat het vakverbond van arbeiders in de auto-industrie nu ook over vliegende stoot troepen beschikt, heeft bij de autoriteiten Kroote bezorgdheid gewekt, daar deze troe pen telefonisch kunnen worden ontboden, zoodra er ergens iets op touw gezet wordt. Goering nog niet als vertegen- woordiger van Hitier aangewe zen. In welingelichte kringen te Berlijn verluidt naar aanleiding van de in de bladen l?eP bliceerde berichten, dat minister-presiden Goering als vertegenwoordiger van ten Fuehrer zou deelnemen aan de kronings feesten te Londen, dat de Fuehrer in deze kwestie nog geen beslissing beeft genom De aan deze berichten vastgeknoopte gis singen zijn derhalve eveneens onjuist yan tetteren grond ontbloot. Katholieken trachten met geweld de kerken te heropenen. 5.000 Katholieken uit Cordoba hebben ge poogd de kerk van OL. Vrouwe van Lourdes waarvan een brandweerkazerne gemaakt was, te heropenen. Zii verjoegen de brand weerlieden en vernielden het brandweerma teriaal. De federale troepen slaagden er echter in ben te verdrijven. Te Orizaba zijn de geloovigen volkomen meester gebleven over vier kerken van de tien, die tot dusverre gesloten waren. Dc federale troepen houden de andere zes be zet. 15.000 geloovigen, met aan bet hoofd* een aantal vrouwen, die bet beeld droegen van de H. Maagd van Guadelupe, hebben een vreugdebetooging gehouden voor het regee- ringspaleis in tegenwoordigheid van den gouverneur, aangezien zij dachten, dat zij hun strijd reeds gewonnen hadden. De gou verneur verklaarde echter, dat de katholie ken hem hadden beloofd de wet te zullen eerbiedigen en de orde te bewaren tot dc kwestie der heropening der kerken definitief geregeld zou zijn. De Liga van landbouwgemeenschappen in den staat Vera Cruz, die een radicale rich ting heeft, heeft besloten president Carde- nas te vragen onmiddellijk een bataillon ar beiders en boeren te vormen binnen het ka der van de kortelings in het leven geroepen legerreserves, aangezien zij van meening is, dat de fascisten van de katholieke beweging gebruik zullen maken om de staatsregeering omver te werpen. Schepen in nood. Op Hokkaido en Aomori heeft een felle sneeuwstorm gewoed waardoor het verkeer ernstig werd belemmerd. Men is ernstig be vreesd over het lot van het vrachtschip „Otaru Maru", metende 1464 ton, dat Zater dagavond S.O.S. seinen uitzond. Als positie werd opgegeven 40 mijl ten zuiden van Yatsusobe in de prefectuur Aomori. De Heiyie Maru" snelde te hulp. doch heeft niets van de „Otaru Maru" kunnen ontdek ken, zoodat men vreest dat het schip is ge- Z°Vcrdcr is Zaterdagavond het vrachtschip „Fuki Maru" op reis van Yokohama naar Hokkaido aan den grond geloopen. Het schip is evenwel weer vlot gekomen. Tenslotte drijft nog een vrachtschip, de Daizan Maru", metende 3857 ton, met ma- chineschade stuurloos rond in de nabijheid van Hokkaido. De marine-autoriteiten heb ben torpedojagers opdracht gegeven de sche pen te hulp te snellen. CALLANTSOOG Biljartwedstrijd. Zaterdagavond werd de eerste helft van don wedstrijd tusschen de biljartclubs te F.allantsoog ges-peeld. De club van „de Haan" kwam bij de club van „de Waal" in Hotel Duinzicht te gast. Beide clubs tellen tien leden en zoo moeten twintig partijen gespeeld worden. De eerste tien in Hotel Duinzicht, de volgende tien in Hotel de Haan. Door de besturen is de handicap on derling geregeld. Zien we deze cijfers aan. dan zal de club .de Haan" de matadors van het groene laken in den strijd bren gen. Door het stellen van deze bandican voorkomt men dat de spanning in de par tijen verdwijnt. Eerder bleek dat er meer spanning was Zaterdagavond. De meeste partijen werden slechts met een geringe voorsprong gewonnen. De uitslag is, dat beide clubs eerlijk gedeeld hebben. Elk hoeft 5 partijen gewonnen. Voor de club „de Haan" werden ze ge wonnen door P. de Haan, K. Baken, A. Kruit, S. Baken en H. Bakker Jbzn.; voor de club „de Waal" door Jb. Mooii Jr„ Jn. Kruit, J. Zeeman. Jb. de Waal en P. Glijnis. Volgende week Zaterdagavond zal de strijd om den' prijs, een kistje sigaren, worden voortgezet in Hotel „de Haan". WIERINCEN VISSCHERSFONDS. Zondagmiddag j.1. vergaderde in café „De Ster" van den heer S. Scheltus bovengen, fonds. Te drie uur opent de heer J. J. Tijsen de vergadering. In het afgeloopen jaar, zegt spr., zijn de besommingen f 40.000 teruggeloopen. Ook heeft het afgeloopen jaar één onzer be stuursleden ontnomen en wel den penning meester, den heer Jb. Bakker Cz. Bakker heeft 18 jaar het penningmeesterschap waargenomen" en zegt spr. „wij zijn voor al het werk in dien tijd gedaan niet alleen aan hem dank verschuldigd, ook zijn echt- genoote heeft aan het vele, een actief deel gehad. Hiervoor dus onze hardgrondige dank". Door den heer H. Krommedam, wordt namens de commissie tot nazien der boeken verslag uitgebracht, alles werd in goede orde bevonden. Hierna wordt door den secr. den heer S. P. de Vries, het financieel verslag voorge lezen, hetgeen als volgt luidt: De ontvangsten bedroegen f 3893.26. Hier van wordt een derde deel verdeeld onder de leden boven de zestig jaar; dit is f 1297.75. Hiervoor komen 48 oude visschers in aan merking, zoodat ieder f 27.035 krijgt. De an dere tweederde worden verdeeld onder de weduwen en weezen en bovengenoemde vis schers, dit bedrag is f2065.71. Hiervan krijgt iedere deelgercchtigde f 35.79, zoodat de ou de visschers in totaal f 62.82 zullen ontvan gen. De omzet bedroeg in totaal f 427.545.30, waarvan f 5.344.12 voor het fonds is. Door den voorzitter wordt aan den heer de Vries voor zijn vele werk dank gebracht. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren G. Dirks, M. Kooij en J. Tijsen, wor den bij acclamatie herkozen. In de twee vacatures, ontstaan door het overlijden van Jb. Bakker Cz., en het be danken van J. Koorn Jbz., wordt voorzien door de benoeming van de heeren H. Krom medam en S. ten Bokkcl, die hunne benoe ming aannemen. De heer J. Koorn Jbz. wordt tot eerelid bcYiocmd. Rondvraag. De heer S. de Haan .Tz. vraagt of het wegen van groote hoeveelheden pa ling niet wat spoediger kan gebeuren. Voorzitter zegt: ik dacht dat dit nogal naar wensch ging. We hebben er al eens een tweede bascule bij gehad, maar die is toen weer weggezet omdat we er niet mee kon den opschieten. Het zal echter onder oogen gezien worden. Hierna sluiting. Zij nog vermeid, dat thans den heer S. P. de Vries het penningmeesterschap zal waar nemen. Witte Kruis. Op de gehouden bestuursvergadering van het Witte Kruis is tot voorzitter de heer D. Minnes gekozen. Wielerclub „Wieringen". Zondagmiddag jl. is de eerste competitie- rit gereden. Dit was een peletonrit over 49.2 K.M. De uitslag van deze rit is als volgt: No. 1. S. Lont Gz., in 91 min. en 4 sec., 6 punten; 2. M. Deijkes, 91 min. 4 sec., 5 pt.; 3. H. Meijer, 91 min., 4 sec., 4 pt.; 4. C. Oost- dijk, 91 min., 4 sec., 3 pt.; 5. A. Baartman 95 min., 25 sec., 2 pt.; 6. J. Verbiest, 97 min. 46 sec., 1 pt. (lekke band); 7. J. Glim, opge geven na 8 ronden. F. Zoons reed deze wedstrijd mee zonder mededinging. Zoons was volgens binnen komst ook no. 4. Paard op hol. Zaterdagmiddag jl. geraakte het paard van de petroleumventer C. Duijnker op hol. Duijnker was in de Hoofdstraat aan het venten, toeri hij in de buurt van hotel De Haan een klant bezocht had en weer verder wou rijden, schrok het paard en vloog er vandoor in de richting van de Beltstraat. Duijnker probeerde nog het beest tegen te houden, hetgeen echter niet gelukte. Het op 't Hoekje staande volk vloog, toen het paard naderde, verschrikt uiteen. Het paard wou de Beltstraat in, naar huis, het kon echter met den wagen achter zich aan de draai niet krijgen. Hierdoor kwam de wagen en tenslotte ook het paard door het hek in de bleek van den heer J. Kleijn terecht. Nu moest het beest wel noodgedwongen zijn holpogingen opgeven. Het hek was ge heel vernield, terwijl zes palen zijn afge knapt. Na paard en wagen weer op de straat gebracht te hebben, kon Duijnker zijn tocht weer vervolgen. Paard of wagen had den bijna geen letsel bekomen. Burgerlijke stand van 5 t.m. 12 Februari 1937. Geboren: Arie Johannes, z. v. W. v. d. Haven en G. de Jager; Japke Saakje Jen- nie, d. v. H. de Jong en A. v. Dam. Janna, d. v. P. Braaksma en H. Kleefman. Cornelis, z. v. S. Scheltus en A. v. Bloemendal. Jan Dirk, z. v. J. Haverkorn en M. Sluis. Ondertrouwd: S. Wilms en A. C. Brink man. Gehuwd: M. Nieuwland en A. Kooij. Overleden: Albert Wagemaker, 84 jr„ we- duwnr. van A. Schram; Maarten de Haan, 66 Jr., man van T. Luijt. Loop der bevolking maand Ja nuari 1937. Ingekomen: J. Goinga uit Bellingwolde: O. H. Kiewiet uit Midwoide; Mw. C. A. M. Winnubst uit Enkhuizen; E. v. d. Ploeg uit Westdongeradeel; B. Ton en echtgn. uit Medemblik; J. Lont uit Klundert; I. A. van Hanegem uit Retranchement; Gezin A. J. Wagemakers uit Den Helder; Mw. J. Groen uit Harenkarspel; Mw. E. Hoving uit IJist; J. den Hollander uit Klundert; Th. C. de Kohing en gezin uit Den Helder; M. Klem- kerk uit Naaldwijk. Vertrokken: J. Bakker, naar Callantsoog; P. J. Bruul naar Amsterdam; J. Wagenaar en gezin naar Hengelo; G. J. "Hoog-Antink naar Bolsward; F. Hille naar Zutphen; E. Brouwer naar Zutphen; R. de Jager en ge zin naar Amsterdam; G. Blom en gezin naar Amsterdam; P. Wielaard e.e. naar Rotter dam; J. Krol en gezin naar Almelo: S. Blom cn gezin naar Schoorl; Mw. C. Floris naar Heerhugowaard. DEN OEVER. Openbare verkooping. Zaterdagavond werd ten overstaan van Notaris Öbreen in het café van den heer Moeijes in het openbaar geveild het woon huis en schuur, eigendom van den heer V. Koorn aan de Zeestraat. Perceel I, hoogste bieder N. Tijsen Dzn„ voor f 920; perceel II, hoogste bieder de ver kooper voor t 1080; Vervolgens werden bei de perceelen gecombineerd, doch er werd niet gemijnd. Doordat perceel II niet ver kocht werd, werd ook perceel I niet gegund. WARMENHUIZEN, 13 Februari. Roode kool f 1.40—3, gele kool 1.20—1.40. Decnsche witte kool 1.groene kool 2.60. drielingen 0.60. uien 0.80—1.10. grove uien 1.201.40, peen 0.70—1.60. bieten 1.40. Aanvoer: 108.400 Kg. roode kool, 27900 Kg. gele kool, 47700 Kg. Deensche witte kool. 5675 Kg. uien, 1900 Kg. peen, 300 Kg. bie ten. 475 Kg. groene kool. ALKMAAR. 13 Februari. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwar tier. Aanv.: 150.000 kipeieren 56-58 Kg. 3.50— 3.75, 5S—60 Kg. 3.55—3.00, 60—62 Kg. 3.70—4 62—64 Kg. 3.80—4.10, 64—66 Kg. 3.85—4.15, per 100 stuks. ALKMAAR, 13 Februari. Op do heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 9 paarden f 200—350 en 5 nuchtere kalveren (slacht) f 4—8.50, ALKMAAR. 13 Februari. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor groothandel 77V>80 cent en kleinhandel 80—85 cent. Handel goed. Kip- eieren (groothandel) f 3.253.75. Handel goed. Eendeieren geen. MEDEMBLIK. 13 Februari. D. witte kool 1.roode kool 1.401.60. gele kool 1.20. groene kool f 1.79, veldgele 1.59. uien 3550 ct., kroten 52 ct„ wortelen 1.20—1.30. NOORDSCHARWOUDE, 13 Februari. Schotsche muizen 1.50. uien 0.901.10. drielingen 1.10—1.30. grove 1—1.30. peen 1— 1.30. kleine peen 5080 et., roode kool 1.40 2.S0. gele kool 1.20—1.30, D. witte kool 1—1.10. NOORDSCHARWOUDE, 15 Februari. Aanvoer: 5400 Kg. uien: 0.801. drielin gen 1.101.30. grove 11.10. gele nep 4.10 400 Kg. neen 1.40, 5100 Kg. roode kool 1.40 —2.50. 29100 Kg. gele kool 1.20—1.30. 64000 Kg. D. witte kool 1. ALKMAAR. 15 Februari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 85 vette koeien f 140265, handel rede lijk, 226 nuchtere kalveren f 414, 343 vet te varkens 42—46 ct. per Kg. Verwachting: matige tot zwakke, zui delijke tot westelijke wind; betrokken tot zwaar bewolkt; weinig of geen regen; aanvankelijk zachter, later iets zachter. Verdere vooruitzichten: veran dering. BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 767. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 7.5 gr. C. is 46 gr. F. PETTEN 2—CALLANTSOOG I 1—3 Wij, die ons bij voorbaat verheugen in een pittige, pikante ontmoeting tusschen twee kampioenspretendenten, zijn wel zeer teleurgesteld uitgekomen. Wat Petten dezen middag vertoonde was verre beneden peil, zoo slecht en onsamenhangend zagen we hun spel nimmer. Er lag den heelen duur van den wedstrijd een loomheid over hun. verrichtingen, die ondanks enkele indivi- dueele pogingen niet wijken wou. Hierdoor is Cs overwinning waarvan v. Scheijen in de eerste minuut met een schitterend doel punt den grondslag legde, feitelijk geen oogenblik in gevaar geweest. Juistgenoemde sneler was de beste van het veld en maakte bet P's verdediging doorloopend uitermate lastig. Een fout van een der P. backs strafte hij voorbeeldig met een doelpunt af. Een vlak voor de rust door hem genomen penaty wist Raven echter fraai te stoppen. Ruststand 02 Na de hervatting kreeg P. het windvoor- deel, doch ook biervan wisten de blauwwit- ten niet te profiteeren. Dank zij een over treding binnen 't strafschopgebied, kreeg P. een penalty toegewezen, die De Waard benutte 12 Hierbij bleef het echter. De ver dwaalde ballen, die nog op bet C'oog doel kwamen, werden door den doelman, die een. prima partij speelde, onschadelijk gemaakt. Aan de andere zijde kreeg Raven eenige moeilijke ballen te verwerken, maar moest uiteindelijk zwichten voor een schot van den linksbuiten. Met den stand 13 kwam het einde voor C, dat de overwinning vol komen verdiende. Scheidsrechter Bijlsma leidde goed. Door bewerking met alcohol worden de So' jaboonen produc tiever. De tot dusver door de Mandsjoerische maatschappij tot bewerking van Sojaboonen gedane proefnemingen om in een alcohol- procede olie uit Sojaboonen te winnen, heb ben goede resultaten opgeleverd. Krachtens dit procédé worden de So jaboonen in alcohol gekookt, daarna wordt de vloeibare massa afgekoeld en de van de boonen afgescheiden olie vrijgemaakt. De overblijvende alcohol, die tijdens het kookproces ook veel water uit de boonen opneemt, wordt weer tot zuivere alcohol ge distilleerd. Bij deze distilatie hoopt men later de zuiverheid van den alcohol die bij de tot dusver gedane proefnemingen slechts 95 procent bedraagt, te kunnen verhoogen tot 99.8 procent, indien het tenminste ge lukt het chloorgehalte uit de vloeistof af te zonderen. De eerste installatie voor dit procédé is reeds geleverd en kostte met inbegrip van de montagekosten 85.000 yen. Haar dage- lijksch productievermogen bedraagt 233 Ko- ku, d.i. ongeveer 420 Hl. Daar bij het alcoholprocédé de kosten voor de oliewinning lager zijn dan bij de vroeger toegepaste werkwijze en hierbij nog meer olie wordt gewonnen dan vroeger, is men van plan in het. voorjaar nog twee in stallaties in bedrijf te stellen. De afval wordt ook productief gemaakt. Kunstzijde uit boo- nendoppen. Bij de maatschappij worden op het oogen blik ook proeven genomen om na te gaan of de doppen van Sojaboonen als grond stof voor de fabricatie van kunstzijde kun nen worden gebruikt. Dit vraagstuk wordt in vakkringen met groote belangstelling ge volgd, omdat bij een gunsiitre oplossing de ontwikkeling van de kunstzijde-industrie. Kin Mandsjoerije hierdoor s'erk zal worden beinvloed. De doppen van Sojaboonen spe len' voorloopig bij de bevolking op het plat teland nog een belangrijke rol als brand stof. Worden de domen dn? voor de kunst zijde-industrie gebruik f, dan zal men naar een vervanging als brandstof moeten om zien.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3