De regeeringsvorm van Sovjet-Rusland Rede van Buitenland Schuschnigg Binnenland Antonescoe ziet geen gevaar Aanhechting van Dantzig aan Duitschland Nog geen tijd voor de monarchie Prof, Piccard opnieuw naar de stratospheer Wed* S* Lakeman Zoon's Bank De handel en de landbouw- organisaties Ergelijke verwaarloozing Dc Palestina-kwestie Groot-Duitsche bonden worden niet toegelaten Een pleidooi voor de particuliere industrie Reorganisatie van den Rijks* landbouwvoorlichtingsdienst Wijziging zon in het voornemen liggen. De „ABC" bericht, dat dezer dagen in het Kremlin een conferentie is gehouden tus- schen Stalin en de vier maarschalken van het Roode leger. Volgens geruchten, welke hieromtrent te Moskou de ronde doen, zou een wijziging in de regeeringsvorm van de Sovjet-unie besproken zijn. Men zou een kleinen raad met bizondere volmachten wil len instellen. Deze raad zou dan de actie tegen de oppositie nog sterker moeten voe ren als tot nu toe het geval was. Verder zou het Roode leger georganiseerd worden en de bewapening nog meer dan thans wor den opgevoerd. OOK GIJ, JAGODA! Jagoda, de vriend van Stalin, ex-chef van de „Gpoe", gearres teerd? De „Daily Mail" bericht, dat in Moskou hardnekkige geruchten de ronde doen, dat Jagoda, de vroegere chef van de Gpoe, eens een van de meest-gevreesde medewerkers van Stalin, in het geheim gearresteerd zou zijn. Zooals bekend, werd Jagoda onlangs achteruitgezet door zijn benoeming tot volks commissaris van de Posterijen en Telegrafie Een groot aantal leden van de geheime politie zit eveneens in de gevangenis, het zij wegens „Trotskisme", hetzij wegens „rechtsche opvattingen". Naar verluidt zou Jagoda ervan worden beschuldigd de „rechtsche oppositie" eeni- ge jaren geleden te hebben gesteund, door haar op de hoogte te houden van de onlus ten onder de boeren en andere tegen de re geering gerichte bewegingen. Zijn reputatie van voornaamste Sowjet-terrorist maakt het onmogelijk, een bevestiging van zijn arres tatie te krijgen. Ofschoon hii hekend staat als een trouw aanhanger van Stalin, was het reeds sinds langen tijd een publiek geheim, dat hij door den dictator werd gevreesd. In den Roemeenschen Senaat heeft Anto nescoe een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide, dat alle bondgenootschappen yan Roemenië verstevigd zijn na het bezoek ,van Koning Carol aan Praag. KONING CAROL. „Het Bondgenootschap met Polen is ver stevigd door mijn reis naar Warschau. Door mijn reis naar Parijs is onze hartelijke en niet te vernietigen vriendschap met Frank rijk weer bevestigd. Onze betrekkingen met Rusland blijven goed en ontwikkelen zich in een sfeer van werkelijke vriendschap. Zij kunnen geen nadeel ondervinden van on- beteekenende incidenten. Hoe zou men kun nen beweren, dat de Kleine Entente be dreigd zou zijn? Het bezoek van koning Ca rol aan Praag, tezamen met de zoo. vaak herhaalde bezoeken van Stoyadinowitsj aan ons, zouden niets kunnen beteekenen? Het geweten van dit land protesteert tegen der gelijke verdenkingen. Nooit zijn onze bond genootschappen beter behoed geweest in een betere sfeer van hartelijk vertrouwen dan thans." Het standpunt van den van Jemen. Iman De Iman van Jemen heeft het Hooge Ara bische comité een schrijven doen toekomen, waarin hij het verlangen te kennen geeft, in samenwerking met de koningin van Saoe- die-Arabie en Irak voorstellen te doen ter oplossing van het Palestijnsche conflict en bemiddeling aan te bieden bij den koning van Engeland. Het schijnt, dat de Iman de Joodsch-Ara- bische kwestie op het plan der internatio- onale politiek wil overbrengen en tot sa menwerking der Arabische wereld wil ko men. In de streek van Caiffa blijft het onrus tig. Er zijn weer twee slachtoffers van aan slagen gevallen. De politie heeft arrestaties verricht. DE LEEUW VAN JUDA TE ROME. Het standbeeld van den leeuw van Juda, dat uit Addis Abeba is weggevoerd, is te Rome aangekomen. Het zal een plaats krij gen op den weg van het Keizerrijk. De kwestie zou tijdens de poli tieke jachtpartij besproken wor den. Men verzekert te Berlijn dat het herstel der Duitsche souvereiniteit over Dantzig onderwerp van bespreking zal zijn op de jachtpartij in Biolowitsja, waar Goering en Greiser leidende Poolsche staatsmannen zul len ontmoeten. Er wordt aan herinnerd, dat de landdag van Dantzig op het oogenblik alleen uit nationaal socialisten is samenge steld.. Uit kracht van de souvereiniteit van Dantzig zou dus een wet kunnen worden aangenomen, die de aanhechting bij Duitsch land zou vaststellen met inachtneming van zekere bepalingen ter eerbiediging van den internationalen status der stad. In nationaal-socialistische kringen wordt verklaard, dat Polen compen saties en waarborgen zou verkrijgen. Hitier zou zich plechtig verbinden, de Poolsche souvereiniteit over den Poolschen corridor voor goed te er kennen. Verder zou Polen de vrije beschikking over de haven van Dant zig behouden. Dezelfde kringen zeggen ook, dat Beek minister Eden te Cannes van desbetreffende onderhandelingen op de hoogte heeft ge steld. Men is van meening, dat de aanhech ting van Dantzig weinig invloed zou hebben op de binnenlandsche politiek der Vrije Stad, omdat de Senaat thans reeds aan Hitier, den leider der partij, ondergeschikt is. De beperkingen, die de vrijheid der stad door het verdrag van Versaiiles zijn opge legd ten gunste van Polen, zouden gewaar borgd kunnen blijven in anderen vorm. Over dien vorm zou ook op de jachtpartij gesproken worden. De post van hoogen commissa ris te Dantzig. Benoeming van Zwitser op komst? De moeilijkheden, welke de volkenbonds raad ontmoet heeft bij de benoeming van een hoogen commissaris te Dantzig, staan op het punt haar oplossing te vinden. Men meent te weten, dat de keuze van den raad definitief zal vallen op een persoon van Zwitsersche nationaliteit, wiens benoeming de instemming der betrokken partijen zou hebben gevonden. De aanstelling zou eerst in den loop van de volgende week officieel worden. Bondskanselier Dr. Schuschnigg heeft gis teren de aangekondigde rede gehouden voor 1500 leiders van het Vaderlandsche front, vereenigd in de groote zaal van den ouden Reichsrat. De kanselier zette zijn politiek ten aanzien van het herstel van de Habs- burgers en de pogingen van de nationalis ten en Groot-Duitschers zich te hereenigen uiteen. Dr. Schuschnigg waarschuwde de monar chisten tegen iedere ontijdige actie en ten aanzien van de pogingen Groot-Duitsche bonden op te richten zeide hij „non possu- mus". Men kan niet genoeg den nadruk leg gen op het besluit van den bondskanselier paal en perk te stellen aan de Groot-Duit sche propaganda, op het oogenblik dat Wee- nen zich gereed maakt den Duitschen Mi nister van Buitenladnsche Zaken von Neu- rath, te ontvangen. SCHUSCHNIGG. „Het standpunt van Oostenrijk en het Va derlandsche front in de kwestie der monar chie", zoo zeide Schuschnigg, „wordt geleid door drie richtpunten; Ten eerste; de eerbied voor de historische traditie van Oostenrijk. Ten tweede: Alleen het Oostenrijksche volk is competent te beslissen over zijn re geeringsvorm, gebaseerd op de grondwet. Ten derde: Geen proefnemingen. De monarchistische propaganda moet on dergeschikt zijn aan de binnen- en buiten landsche politiek van het nieuwe Oosten rijk. Alleen de leiders van den staat kunnen eventueel door een volksstemming een be slissing uitlokken. Op deze wijze handelt men in het belang van het volk, het land en het Huis van Oostenrijk". Overgaande op de campagne tot het vor men van Groot-Duitsche bonden zeide de bondskanselier; „Men schijnt in het buiten land te denken, dat deze beweging een ge camoufleerde politieke actie verborg. Kort geleden werd in intellectueele kringen ge sproken over de oprichting van een „Deutsch-Social-bund", zonder dat deze even wel gericht was tegen 'het Vaderlandsche front. Toch kan hierdoor misverstand ont staan en de binnenlandsche samenwerking wordt eerder er door verstoord dan verbe terd. Daarom is de oprichting van dergelij ke bonden inopportuun. We zullen niets toestaan waardoor de rechte lijn van onze politieke richting in gevaar wordt gebracht" Deze verklaring van den bondskanselier werd door de vergadering luide toegejuicht. In het verder verloop van zijn rede richt te de bondskanselier een dringenden oproep tot de arbeiders. Hij verklaarde een onbe grensd vertrouwen te hebben in de Oosten rijksche arbeiders. Sprekende over de buitenlandsche politiek van Oostenrijk, verklaarde de bondskanse lier, dat Oostenrijk goede vrienden is met Italië en Hongarije en bereid is alles te doen om de betrekkingen tot Duitschland te ver beteren in den geest van het verdrag van 11 Juli 1936, zoolang de souvereiniteit en on afhankelijkheid gehandhaafd blijft, zonder geschillen met Praag en Belgrado te wekken en met vriendschappelijke en cultureele ban den verbonden aan Engeland en Frankrijk. „Onze buitenlandsche politiek is een poli tiek van vrede en goede verstandhouding", verklaarde spreker. Ten aanzien van de binnenlandsche poli tiek verklaarde dr. Schuschnigg dat de werk lieden en werkgevers niet het recht van staken of lockout hebben. Alle geschillen moeten worden opgelost door arbitrage-com missies. Verder verklaarde hij, dat het com munisme niet in Oostenrijk mag binnendrin gen. Hij wees op de recente arrestaties van buitenlandsche communisten in Oostenrijk en zeide, dat gebleken was, dat zij niet be hoorden tot de arbeidersklasse. Op 1 Februari 1937 bedroeg het aantal po litieke gevangenen in Oostenrijk 1162, waar van 437 marxisten en 728 natlonaal-socla- listen. lt Aan het adres van de nationaal socialisten richtte de bondskanselier een laatste waar schuwing: „Een ieder, die zich verklaart te gen het vaderlandsche front, zal onverbid delijk elke verdere actie worden belet, des noods met geweld." Geen sprake van aftreden van Schuschnigg. Officieel® te genspraak. Volgens een bericht in de „Daily Herald" zou de Oostenrijksche bondskanselier, Dr. Schuschnigg, naar het blad uit welingelichte kringen te Weenen zeide vernomen te heb ben, het voornemen oesteren zijn functie binnenkort om redenen van persoonlijken aard neer te leggen. In verband hiermede deelt de Oostenrijksche legatie te Londen of ficieel mede, dat deze berichten uit de lucht zijn gegrepen en dat van een aftreden .van den bondskanselier geen sprake is. WORDT EGYPTE LID VAN DEN VOLKEN. BOND. Irak spant zich er voor. De regeering van Irak heeft het Secreta riaat van den Volkenbond medegedeeld, dat zij een nota heeft gericht tot de regeering van Egypte, waarin zij deze uitnoodigt een verzoek in te dienen om tot den Volken bond toe te treden. Indien de regeering van Egypte deze uitnoodiging aanvaardt, zal de regeering van Irak haar best doen deze zaak te bespoedigen en te steunen. In volken bondskringen voorziet men, dat eind Mei wellicht de assemblée in buitengewone zit ting bijeen zal komen om zich over het Egyptische verzoek tot toelating uit te spre ken. Hij hoopt 32.000 meter hoog fa komen. Professor Piccard heeft het voornemen te kennen gegeven een nieuwe tocht te onder nemen naar de stratospheer en alle vorige O PROF. PICCARD. hoogterecords te breken. Hij hoopt n.1, dezen keer niet minder dan 32.000 meter hoog te komen, hetgeen bijna 12.000 meter boven de oude records is. De stijgkracht wil prof. Piccard verhoo- gen door 2.000 kleine ballons boven zijn gondel te bevestigen. Dezen zomer maakt hij een proefvlucht. Debiteuren-vergadering. De ge kozen liquidateur wordt onge- wenscht geacht. Op 28 November 1936 heeft, gelijk men zich herinneren zal, de arrondissementsrechtbank te Alkmaar aan de Wed. S. Lakeman en Zn.'s Bank N.V. te Enkhuizen, definitieve sur séance van betaling voor den tijd van 6 maande*}, te rekenen van 27 Augustus 1936, den dag, waarop de bank haar betalingen staakte af verleend. Op 4 December 1936 de poneerde de directie van de bank een ac- coord tot ontbinding der N.V. met het voor stel om de liquidatie te doen geschieden door mr. A. v. d. Deure te Bennekom, bij gestaan door den heer J. Aarents Jr. te Enk huizen en een commissie van crediteuren, bestaande uit de heeren ,T. C. Haspels te Enk huizen, Jac. Sluis te Enkhuizen en W. Lub te Amsterdam. De tijdroovende en daardoor kost bare behandeling. Volgens het aangeboden accoord doet de Bank afstand van al haar activa ten behoe ve van de crediteuren en stelt die activa ter beschikking van den liquidateur. Het hono rarium van den liquidateur, alsmede het pre sentiegeld van de leden van de commissie van crediteuren, wordt bepaald door den president der rechtbank, terwijl de heer Aarents het eerste jaar f300 en' het 2de jaar f 250 per maand geniet en verder zijn sala ris per jaar door de commissie wordt vast gesteld. (De liquidatie zal dus nog al wat jaren eischen). Gisteren is, zooals gemeld, door crediteu ren te Alkmaar, ten overstaan van de recht bank, een vergadering gehouden. Mr. Josephus Jitta herinnerde er aan, dat bewindvoerders 28 November in hun rap port een geleidelijke afwikkeling in het be lang van crediteuren en debiteuren hadden geoordeeld, doch daarbij den nadruk hadden gelegd op de keuze van de liquidateurs èn met het oog op hun bekwaamheid èn met het oog op den tijd, dien zij beschikbaar kon den stellen. Door de crediteurencommissie Haspels werd een afdruk van het verslag van be windvoerders aan alle crediteuren toegezon den, doch tot de verwondering van de be windvoerders was juist de belangrijke zin betreffende de eischen, waaraan de liqui dateurs moesten voldoen, niet in de afdruk ken aan de crediteuren opgenomen. Bewind voerders hadden zich er van overtuigd, dat dit niet opzettelijk was geschied, doch zij achtten zich verplicht er op te wijzen, dat h.i. de keuze van den liquidateur niet juist is. Zijn bekwaamheid kon buiten beschou wing blijven, omdat die genoegzaam bekend was. De gekozen liquidateur woont echter in Bennekom, heeft daar een vrij drukke praktijk en is bovendien ook als lid van Ged. St. van Gelderland zeer bezet. Ver wacht kan worden, dat hij zich dus niet dag aan dag met de liquidatie kan bezig houden. Wil de liquidatie een vlot verloop hebben, dan zal deze zeer veel tijd van den liquidateur eischen. Bewindvoerders achter dan ook twee liquidateuren, bestaande uit een Alkmaar- sche advocaat en den heer Aarnts, wiens be kendheid met de bank moeilijk gemist kan worden, wenschelijker. Men gelieve te bedenken, dat de macht van liquidateuren zeer groot is. dat zij aan niemand rekening en verantwoording schul dig zijn. Door de benoeming van een liqui dateur uit Gelderland kan het voorkomen, dat de rechtbank uit een ander arrondisse ment in de zaak wordt betrokken, hetgeen een vlotte afwerking zal schaden. Burgemeester Haspels, die daarna het woord kreeg, speet het zeer dat de bewind voerders in het verslag een opmerking heb ben gemaakt over het wegvallen van een clausule, uit het door de commissie van cre diteuren aan de crediteuren rondgezonden rapport van bewindvoerders. Dit was te goe der trouw bij het opmaken ter drukkerij geschied. Nogmaals uitstel van executie. Nog werd de vergadering medegedeeld, dat Mr. v. d. Deure 3 dagen per week te Enkhuizen zal kunnen zijn voor de liqui datie. Van verschillende zijden werden pro's en contra's v. d. Deure uitgesproken. Mr. de Lange uit Alkmaar zeide tenslotte, dat de rechtbank, ondanks vele contra's al leen rekening diende te houden met den formeelen uitslag vand eze zitting en zoo spoedig mogelijk een beslissing zal nemen, doch een bepaalde dag kon nog niet wor den vastgesteld. Het Comité van Graanhandelaren te Rot terdam heeft een brief gezonden aan den Minister van Landbouw en Visscherij, waar in het onder de aandacht van dezen be windsman brengt, dat bij de behandeling van de begrooting van het landbouwcrisis fonds 1937 het streven tot uiting is gekomen om aan „Organisaties uit het Landbouwbe drijfsleven" een ruim aandeel te geven aan don in- en uitvoer van producten en benoo- digdheden van landbouw en veeteelt, waar bij verwezen wordt naar de stelling, dat de handel meer en meer van Staat tot Staat zou geschieden, met uitsluiting van den individueelen handel, alsmede naar ruil- transacties, die door de regeeringen worden afgesloten, waarbij die .bedrijfsorganen een rol zouden moeten vervullen. Dit streven, hetwelk ook op andere wijze reeds tot uiting kwam, vervult den bij den export en import der producten en benoo- digdheden van landbouw en veeteelt betrok ken handel met groote bezorgdheid, een be zorgdheid, die bij de mondelinge behande ling in de Tweede Kamer nog ten zeerste is versterkt. De handel is daarom zoo bevreesd over hetgeen de bedoeling van de regeering schijnt te zijn, omdat een streven om den uit- en invoer van producten en benoodigdheden voor den landbouw en de veeteelt in han den te geven van bepaalde bedrijfs organisaties, een ware ramp voor den handel zou beteekenen. Een toestand waarin de handel niet meer wordt uitgeoefend door de individueele kooplieden maar door de landen zelf, valt echter op grond van de tot dusver heerschende inter nationale toestanden allerminst bin nen afzienbaren tijd te verwachten. Het lijkt ons onnoodig, zoo schrijft het comité, Uwe Excellentie er op te wijzen, welke een groote welvaart de handel ons land gedurende vele jaren heeft gebracht. Deze welvaart dankt haar ontstaan aan den noesten arbeid en enorme opofferin gen van een lange reeks van geslachten, Nooit zal een dergelijke welvaart worden verkregen, wanneer de individueele handel kunstmatig gelegd wordt in handen van bepaalde organen, welker heterogene sa menstelling uit vertegenwoordigers van or ganisaties van zeer uiteenloopenden aard en uiteenloopende belangen, bovendien al lerminst in staat stelt om met vakkennis en, commercieele ervaring zaken te doen. Tevens zou dan die wijziging van svstcem leiden tot vernietiging van de bestaans mogelijkheid van een groote groep der Ne- derlandsche bevolking niet allen, maar ook van een der voornaamste bronnen van on ze internationale welvaart. Het comité besluit zijn brief met het ver trouwen uit te spreken, dat de minister een antwoord zal geven, dat hij den handel in al zijn geledingen de bestaande ongerust heid zal verdwijnen. Een imbecile jongen jarenlang in een kot opgesloten. Vrijdag heeft de rijksveldwacht te Wehl een inval gedaan ten huize van den land bouwer N., wonende aan de Plantage al daar. Sinds langen tijd liep er onder de buren van den landbouwer een gerucht, dat er iets niet in orde moest zijn met den onge- lukkigen zoon van den boer, een imbeciele jongen van ongeveer twintig jaar, die stom is. De buren zagen den jongen niet meer. Toen de rijksveldwacht in de boerderij een inval deed, deed zij daar een vreeselijke ontdekking. In een nauw hok, waar het licht slechts door een klein ruitje toegang had, lag de jongen opgesloten. Het eenige meubel was een bed, gevuld met stroo, dat onbeschrijfelijk vervuild was. De boer verklaarde tegenover de politie, dat de jongen reeds anderhalf jaar op deze wijze opgesloten is geweest. De burgemees ter heeft maatregelen getroffen om den jon gen aan betere handen toe te vertrouwen. Een demonstratieve vergadering van de Ned. Industrie- en Harv- delsraad voor land- en tuinbouw De Nederlandsche Industrie- en Handels- raad voor Land- en Tuinbouw organiseert te 's-Gravenhage een demonstratieve ver gadering op Woensdag 24 Februari a.s. te een uur in een der zalen van den Dieren tuin, te 's-Gravenhage. Blijkens den oproep strekt deze vergade ring om de particuliere industrie en han del, verband houdende met land- en tuin bouw in de gelegenheid te stellen uiting te geven: o.a. aan de meening, dat de hierbij' betrokken bedrijfstakken recht hebben op daadwerkelijk overleg en een neutrale be handeling van rechtmatige bezwaren en wenschen en aan de overtuiging, dat de re geering bij het treffen der landbouwcrisis maatregelen en hunne uitvoering, bij het totstandbrengen van wetten en besluiten, waarbij deze groepen geïnteresseerd zijn, alsmede bij het sluiten van handels- en be talingsovereenkomsten met andere landen, meer dan tot dusver geschiedde, rekening dient te houden met de positie van de par ticuliere industrie en handel en hun voort bestaan en krachtige ontwikkeling dient te bevorderen, in de eerste plaats door hen zoo weinig mogelijk moeilijkheden in den weg te leggen. Met ingang van 1 April a.s. word'en de technische en economische landbouwvoor lichtingsdiensten tot één dienst vereenigd. Deze dienst zal onder hoofdtoezicht van den directeur-generaal van den landbouw, onder leiding staan van inspecteur Ir. D. S. Huizinga, wat de technische en onder Ir. C. G. P. Stevens, wat de economische vooiv lichting betFeft In elk ambtsgebied zal mitsdien een land- bouwconsulent werkzaam zijn. De dienst voor de kleine boerenbedrij ven. aan wien de technische en economische voorlichting is opgedragen, zal in zijn ge heel blijven ressorteeren onder inspecteur Ir. Stevens. Verder zullen de directeuren der rijks- land hou wwin te rscholen, voor zoover zij roet de landbouwvoorlichting zijn belast, van deze opdracht worden ontheven, opdat zij zich uitsluitend zullen kunnen wijden aan de zorg voor het landbouwonderwijs en in sterker mate aan dit onderwijs kunnen deelnemen door het geven van lessen, dan dit op het oogenblik het geval kan zijn. HET WATER IN DE MAAS VALT. Gevaar geweken. e'nr'e gekomen aan den was an net Maaswater. De Zuidoostenwind, die wat nachtvorst meebracht, heeft tevens tot ad dat het water sedert Zaterdag- oen tend ongeveer 60 c.M. gevallen is. De „,™Vaart onc,er de Maasbrug bedraagt u-a?! z®yen meter, zoodat ook de hoog op 't '?V1S*Rnde Bijnschepen weer ongehin- nera kunnen passeeren. Als het weer van net oogenblik aanhoudt, kan de rivier bin- en twee dagen op normaal peil aij-n.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 4