Geen vrijwilligers meer naar Spanje De presidentsverkiezing in Finland Geen afstand Heeft Franco de meeste kans? DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Communistische van Britsch gebied Dantzig bij Duitschland BuUenlandsch Overzicht Samenwerking van alle groote mogendheden bereikt REIST PER WACO 16 FEBRUARI 1937 UITGAVE. N.V, DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG- No. 7927 Accoord reeds Zaterdag a«s. van kracht propaganda in Engeland Verstandige houding van den Oostenrijkschen Bondskanselier Ook Polen ontkent Amerika wenscht geen kapitaalinvoer AUTOBUSDIENSTEN Inlichtingen WACO, Kanaalw.137, Den Helder, tel. 773 DINSDAG HELDERSCHE COURANT Gisterenmiddag om 16 uur 30 is in het Foreign Office, onder praesidium van lord Plymouth, de sub-commissie van de ambassadeurs, bijgestaan door hun deskundigen, bijeengeko men, teneinde de situatie te bespre ken, welke geschapen is door de wei gering van Portugal, zich te onder werpen aan de voorgenomen controle op de maatregelen tot niet-inmenging in den Spaanschen burgeroorlog. Men is volgens Havas tot overeen- 1 stemming gekomen op twee be langrijke punten: lo. ten aanzien van het verbod van vrijwilligerstransporten naar Span je, welk verbod met ingang van Za terdag aanstaande effectief zal wor den; 2e. ten aanzien van de algemeene lijnen van 'n controleplan hetwelk na in bijzonderheden te zijn uitge werkt, met ingang van 6 Maart a.s. zal kunnen worden toegepast. Naar Reuter nog meldt voorziet het con trole-ontwerp de instelling van een bewa kingscordon ter zee en te land rond Spanje, teneinde iederen toevoer van oorlogsmate riaal of zending van vrijwilligers onmoge lijk te maken. Eventueele pogingen tot schending der overeenkomst zullen onmiddellijk ter kennis worden gebracht van de niet-inmengingscom- missie. De voorstellen van het ambassadeurs-co mité zullen morgen aan de plenum-zitting van de interventie-commissie nog worden voorgelegd, maar het is zeker, dat ze ook daar zullen worden goedgekeurd. Opmerkelijk was in de zitting van het ambassadeurs-comité de eensgezinde samen werking van alle groote mogendheden. De Portugeesche gedelegeerde is nog steeds niet in 't bezit van nieuwe instructies zijner regeering. Men weet dus nog niet, of de jong ste pogingen van de Britsche regeering, om Portugal zijn verzet tegen de plannen der non-interventie-commissie te doen opgeven, te Lissabon succes hebben gehad. Britsche torpedobootjagers schoten. be- Voor de eerste maal zijn, volgens een Un. Press bericht, in den Spaanschen burgeroor log Britsche zeestrijdkrachten tot gevechts handelingen gedwongen. Een groot vliegtuig wierp gisteren zes bommen in de nabijheid van de beide Britsche torpedojagers „Ha- vack" en „Gipsy", zonder echter een treffer te maken. De torpedojagers zagen zich genoodzaakt het vuur te beantwoorden. De gebeurtenis speelde zich 1520 mijlen van Kaap Tenes af. De opperbevelhebber van de Britsche homefleet, Sir Rodger Backhouse, heeft den Britschen consul in Palma verzocht, ener giek bij de Spaansche nationalistische auto riteiten te protesteeren tegen de bombardee ring van twee Britsche destroyers door witte Vliegtuigen aan de Algerijnsche kust. Soortgelijke instructies heeft de Engelsche ambassadeur in Spanje, sir Henry Chilton, die momenteel in Hendaye vertoeft, ontvan gen. De beide Britsche destroyers bevonden zich naar verluidt, op weg van Gibraltar naar Malta, toen nationalistische vliegtuigen ver schenen en zes bommen naar omlaag Wierpen. De Engelsche eenheden hebben, zooals ge weld, den aanval met artillerievuur beant woord. Daarop verdwenen de vliegtuigen in de richting van de Balearen. Hevige gevechten aan de oevers der Jarama. Ook gisteren werd op de slagvelden van Nieuw-Castilië, aan de oevers van de Jara ma, hevig om het lot van de Spaansche hoofdstad gestreden. De troepen van generaal Franco zetten, volgens Un. Press, hun offensief voort met het doel, alle wegen, welke van de Levant- kust naar Madrid voeren, in hun bezit te krijgen. Het verbitterst wordt momenteel om Ar- ganda gevochten, waar een afdeeling der internationale brigade, welke ter verster king van de aanzienlijk gedecimeerde re- geerings miliciens op dit strategisch belang rijk punt was geconcentreerd, vertwijfelden tegenstand bood. Uit het hoofdkwartier van generaal Va- rela wordt gemeld, dat de aanvallers de stellingen der regeeringstroepen, die in het bezit waren van drie tanks, hebben over rompeld en het gebied tuschen Arganda en het Zuidelijker gelegen plaatsje Pezales de Tajuna zijn binnengedrongen. Ten Zuiden van Madrid, vlak voor de To- ledobrug, ondernamen de regeeringscolon- nes een aanval op de vlak voor Madrid lig gende Franco-troepen. Met zware verliezen moesten de roode aanvallers naar hun uit gangsposities terugkeeren. Uit de gevechtshandelingen van gis teren op het Jarama-front conclu- deeren militaire deskundigen, dat het doel van Franco hierin bestaat, de verbinding tusschen de Levantkust en de hoofdstad volkomen te onder breken. Het is waarschijnlijk, dat de troepen van den rechter-vleugel van de armee van generaal Franco be vel zullen krijgen, niet slechts den hoofdweg Madrid-Valencia te bezet ten, doch tevens alle zijwegen ten Noorden van deze voor de levens middelenvoorziening van de hoofd stad zoo belangrijke route. Vermoedelijk zal daarenboven een offen sief in Noord-Oostelijke richting worden ge opend tegen het Campo Real. Daardoor zouden de belangrijke zijwegen van den verbindingsweg Madrid-Guadala- jara onder controle der witten komen. Van het Zuidelijk front worden geen noe menswaardige acties gemeld. Generaal Queipo de Llano heeft verklaard dat alvorens zijn troepen den opmarsch naar Almeria zullen voortzetten, zij alle veroverde stellingen zullen consolideeren en de Siërra Nevada van de verspreide regee- ringscolonnes zullen zuiveren. Hij zal alles in het werk stellen, teneinde een flankaanval op zijn colonnes tijdens den opmarsch naar Almeria onmogelijk te ma ken. De Britsche regeering protesteer de reeds in Moskou. Londen 15 Febr. (Havas A.N.P.) In het Lagerhuis vestigde gister de conservatieve kapitein Ramsay de aandacht van de regee ring op het nauwe verband tusschen de re geering van de Sovjet-Unie en de derde in ternationale en op de activiteit van dit lichaam, welke tegenstrijdig is met de Brit sche belangen en de politiek en de idealen van den volkenbond. Lord Cranborne verklaarde te weten, dat de. derde internationale door middel van de Britsche communistische partij propaganda voert in Engeland. Dit is reeds herhaalde malen ter kennis van de Russische regeering gebracht, doch deze wees alle verantwoorde lijkheid van de hand. De Britsche regeering antwoordde hier op, dat zij dit antwoord niet kon aanvaarden en zal ook in de toe komst energiek blijven protesteeren. Lord Cranborne voegde hieraan toe, dat het hem niet wenschelijk leek de activiteit van de derde internationale ter sprake te brengen te Geneve. 177 van de 300 stemmen voor Kallio. De verkiezing van minister-presi dent van de Finsche republiek, ge schiedde bij de tweede stemming, toen Kallio 177 van de 300 stemmen verwierf. Hoe de verkiezing geschiedde. Stahlberg bij de eerste stemming bijna gekozen. Bijna alle leden van het diplomatieke corps en tal van persvertegenwoordigers hebben de verkiezing voor het president schap der republiek bijgewoond. Kallio presideerde als minister-president de bijeenkomst der kiesmannen. Bij de eerste stemming behaalde Svinhoefvoed (af tredend) 94 stemmen, (18 van de vader- landsche volksbeweging, 68 van de lijst- Svinhoefvoed en acht „Zweedsche stem men" Kallio verwierf slechts 56 stemmen van zijn partijgenooten, terwijl de vroegere president Stahlberg 150 stemmen verkreeg, d. i. juist 1 stem minder dan de vereischte meerderheid. Bij de tweede stemming verklaarden de socialisten, die eerst Stahlberg hadden ge stemd, zich voor Kallio, die daardoor 177 stemmen behaalde. Stahlberg verkreeg slechts 119 stemmen en Svinhoefvoed 104 stemmen. Kallio zal on 1 Maart a s. fn functie tre- Het probleem is te Londen niet in overweging genomen. In het Lagerhuis heeft, volgens de Londensche corr. van het Hsbl., de conservatief Vyvyan Adams den onderminister van Buitenlandsche Zaken de vraag gesteld, of hij be reid was. ten einde „misplaatste ver wachtingen uit den weg te ruimen", in onomwonden bewoordingen te verklaren, dat de regeering er niet aan denken kan aan Duitschland eenig grondgebied af te staan dat thans onder Britsch beheer staat." Het antwoord van Lord Cranborne was: „Zooals ik reeds eerder heb medegedeeld heeft de Britsche re geering dit probleem niet in overwe ging genomen. Adams vroeg daarop of er geen discussies over deze kwestie konden worden gehou den. waarop Cranborne antwoordde, dat dit in zijn antwoord besloten was. In antwoord op een vraag van Olliver Locker Lampson zeide de onder-minister, dat de onlangs gehouden besprekingen tus schen lord Halifax en Von Ribbentrop in geen enkel opzicht werkelijke onderhande lingen konden worden genoemd. Het waren louter gedaehtenwisselingen over een aantal belangrijke kwesties geweest. De conservatief Duncan Sandvs: „Heeft de onder-minister begrepen met hoeveel vol doening het volk zal vernemen, dat in weer wil van de vele verklaringen in Duitschland over de koloniale kwestie worden afgelegd, de Britsche regeering het geen oogenblik noodig heeft geacht de zaak in overweging te nemen?" Sir Henry Page Croft: „Wil de ondermi nister ons de verzekering geven, dat stap pen zullen worden genomen om het ver spreiden van berichten te verhinderen, die de politiek der regeering niet weergeven?" Lord Cranborne: „Dit is' geen vraag die tot mij moet worden gericht," De heer Duncan Sandvs heeft na afloop een motie in het Lagerhuis ingediend in de volgende bewoordingen: „Het Huis stelt met voldoening vast. dat den Duitschen kolonialen eischen ten spijt, de Britsche re geering den afstand van grondgebied niet in overweging neemt," Hij verwacht groo- ten steun voor deze motie. TREIN ONTSPOORD IN ENGELAND. De expres-trein YorkLowestoft is bij Sleaford, in het graafschap Lincoln ont spoord. De locomotief en zes wagons reden tegen een blokhuisje, waarin spoorwegarbei ders waren gezeten. Drie der arbeiders wer den gedood, drie gewond. Ook talrijke reizi gers liepen verwondingen op. De locomo tief en de zes wagens werden vernield. ECHTSCHEIDING AAN HET DEENSCHE HOF Officieel wordt medegedeeld dat de Deen- sche Koning op verzoek van Prins en Prin ses Erik hun huwelijk heeft ontbonden. Ten gevolge van deze echtscheiding verliest de echtgenoote van den Prins haar Prinselijke Hoogheid en de titel barones van Rosen- borg en maakt zij geen deel meer uit van de Koninklijke familie. Svinhoefvoed, aftredend president van Finland. den. Men verwacht, dat de tegenwoordige regeering dan direct zal aftreden en dat een nieuwe regeering wat meer naar links georienteerd zal zijn. Kyösti Kallio werd in 1873 geboren en is thans dus 63 jaar oud. Hij is landeigenaar en sinds 1904 lid van den Finschen Land dag. Sedert 1920 is hij 14 zittingsperioden van het Huis voorzitter geweest. Van 1917 —1922 was hij Minister van Landbouw en in 1925 Minister van Verkeerswezen. Bo vendien was hij Minister-president van 1922 —1924, van 1925—1926, van 1929—1930 en ook in het thans nog zittende kabinet, dat in October j.1. aan het bewind kwam. Voorts heeft Kallio een belangrijke positie in de Bank van Finland. Kallio spreekt slechts het Finsch, terwijl hij tegen de in voering van het Zweedsch is. De in 1918 in gevoerde Landbouwwet is naar hem ge noemd. Geen experimenten die Oosten rijk in een of andere richting drijven. Schuschnigg, de Oostenrijksche bondskan selier, heeft het noodig geacht, voor de komst van den Duitschen Minister van bui tenlandsche zaken, von Neurath, nog eens even de positie en de koers van Oostenrijk te bepalen. Dat heeft zijn nut, omdat in Oos tenrijk twee sterke stroomingen bestaan, die van een dergelijk bezoek misbruik zouden kunnen maken in een of andere bepaalde richting. Schuschnigg heeft daarom duide lijk te kennen gegeven dat hij in geen ge val experimenten wenscht. Men kan niet genoeg den nadruk leggen op het besluit paal en perk te stellen aan de Groot-Duitsche propa ganda, op het oogenblik dat Weenen zich gereed maakt den Duitschen minister van buitenlandsche zaken te ontvangen, zoo zeide de bondskan selier in een rede te Weenen, voor 1500 leiders van het Vaderlandsche front gehouden. Dat was 'de houding naar het eene front in Oostenrijk. Het andere gevaar voor het land is de te sterke monarchistische stroo ming, waarvoor het land nog niet rijp is. De monarchistische propaganda moet ondergeschikt blijven aan de binnen- en buitenlandsche politiek van het nieuwe Oostenrijk zoo heette het voor deze groep. Alleen de leiders van den staat kunnen eventueel door een volksstemming een be slissing uitlokken. Op deze wijze handelt men in het belang van het volk, het land en het huis van Oostenrijk, betoogde de bondskan- zelier. Het is goed, zoo zeiden we in het begin, dat Schuschnigg, zich zoo duidelijk uitge sproken heeft en dat beide groepen weten waar ze aan toe zijn. Want niet alleen voor Oostenrijk is een zwenking naar een van de beide kanten, aansluiting bij Duitschland of herstel van de monarchie, van beteekenis maar in het bijzonder ook voor de Kleine Entente en daardoor ook voor Europa. De landen der Kleine Entente staan voor een uiterst moeilijk dilemma, zoo schreef de N.R.Crt. gisterenavond, in verband met deze geschiedenis. Het blad vervolgt dan: De Anschlusz beteekent een verscherping van den Duitschen invloed in het Donau- hekken, die op zichzelf onaangenaam is. Maar de invloed hiervan is minder direct dan die van het herstel der Habsburgers Want daarmede zou voor Tsjechoslowakije en Zuid-Slavië opnieuw de zoo moeizaam verkregen en nog steeds groeiende vereeni- ging der verschillende groepen in den staat in gevaar gebracht worden. Een katholiek Oostenrijk kan nu eenmaal op de katholie ke deelen van de bevolkingen der nabuur- staten een zekere aantrekkingskracht oefe nen. Ook is in deze landen de vrees levendig, dat een eventueele restauratie zich niet tot Oostenrijk zal beperken. Men zal dus deug- delü1-" garanties verlangen, dat dit niet tot de wedergeboorte van de dubbele monarchie za] i"-earvoor men zeer bevreesd is. Het zal intusschon interessant zijn te vernemen, hoe von Neurath de belangen van zijn land zal verdedigen, nu de Oosten rijksche bondskanselier zoo duidelijk in een richting stuurt, die niet de Duitsche is, meent het blad. We mogen dus wel de komst van von Neu rath met belangstelling ter— - zien, even als het resultaat van de te voeren bespre kingen. VERONTWAARDIGING TE BER LIJN OVER DE VERSPREIDE GERUCHTEN. Het van Fransche zijde verspreide bericht, dat tijdens de aanstaande politieke jacht partij in Polen de beslissing zou vallen over een definitieve aansluiting van Dantzig bij Polen wordt thans op heftige wijze door de Duitsche pers tegengesproken. Meer dan 24 uur, zegt Havas, heeft de Duitsche pers over die berichten gezwegen, maar gistermiddag is haar verontwaardi ging plotseling losgebroken, echter zij be antwoordt de buitenlandsche perscommen taren uitsluitend met beleedigingen. Aanleiding tot de commentaren en ver onderstellingen, in de buitenlandsche bla den, nopens Duitschlands bedoelingen in Dantzig was de Vrijdag j.1. door Goebbels in de Deutschland-Halle te Berlijn voor een auditorium van twintigduizend menschen gehouden rede. De Duitsche minister zeide daar o.m. „Wij zijn er in geslaagd, dragelijke relaties te vestigen tusschen Duitschland en Po len. Wii hopen zelfs dat thans de Dantzig- kwestie voor goed kan worden opgelost". Deze mededeeling werd door de duizenden toehoorders met een storm van applaus be groet. In een, een dag of acht te voren te Hamburg gehouden rede had Goebbels wel over Polen, echter niet over Dantzig, ge sproken. Ook Polen dementeert. Het Poolsche telegraafagentschap publi ceert het volgende officieele communiqué: „In verband met de aankondiging van het bezoek van minister-president Goering aan Polen, waar hij zal deelnemen aan de jaar- lijksche jachtpartij van den president der republiek in de wouden van Bialowit3ja, heeft de buitenlandsch pers dwaze berich ten verspreid aangaande Danzig; een veel- beteekenend feit op het oogenblik, dat het probleem der vrije stad na de laatste be raadslagingen van den volkenbondsraad op nieuw in normale banen is geleid en de nieuwe hooge commissaris van den volken bond zich naar Danzig begeeft om zijn post te gaan bezetten... De verspreiding van berichten, welke te gelijkertijd alarmeerend en uit de lucht ge grepen zijn, kan op zoo'n oogenblik slechts ten doel hebben, de openbare meening op een dwaalspoor te brengen." Belasting overwogen. Morgenthau, de Amerikaansche Staats secretaris van financiën, onderstaatssecreta ris MagilL die een deskundige is op belas tinggebied en Eccles, de president van de Federal Reserve Board, hebben gedurende twee uur gesproken over maatregelen den invoer van kapitaal te belemmeren. Het is mogelijk, dat men een belasting zal heffen op het invoeren van buitenlandsche kapitalen in de Vereenigde Staten. f Eden verwacht een zege der na tionalisten. Het is een correspondent van de „Secoio della Sera" gelukt, het vacantieverblijf van den Britschen minister van buitenlandsche zaken Eden te ontdekken. Deze vertoeft te Saint Jean du Cap Ferrat bij Nice, waar hij logeert bij zijn zuster, de hertogin van War- wick. Eden stond den correspondent toe, hem enkele vragen te stellen. Deze vroeg, welke beteekenis men in diplomatieke en politieke kringen toekent aan het jongste accoord tusr schen Italië en Engeland. Eden antwoordde, dat deze overeenkomst een definitieve regeling in de Middelland- sche Zee mogelijk maakte, terwijl 't de ver betering der handelsbetrekkingen zou bevor deren. Daarom wordt dit accoord in Enge land zoo op prijs gesteld. Ten aanzien van het onderhoud tusschen Ciano en den Turkschen minister van bui tenlandsche zaken Rüstü Aras, zeide Eden, dat dit een logisch gevolg was van het BritschItaliaansche accoord. Een Itali- aansch—Turksche overeenkomst zal er toe bijdragen den vrede in de Middellandsche Zee te handhaven. Op een desbetreffende vraag, ant woordde minister Eden, dat men er in Engeland tegenwoordig van over tuigd is, dat Italië de Britsche belan gen in Oost-Afrika zal eerbiedigen. Sprekende over de non-interventie zeida Eden, dat de Duitsche en Italiaansche nota's zeer duidelijk waren geweest, ten aanzien van den wensch om de interventie in Spanje te doen beëindigen. Vervolgens vroeg de cor respondent of Eden de eischen van Rusland om aan de controle der Spaansche kusten deel te nemen, beschouwde als een poging om de non-interventie te torpedeeren. Eden antwoordde, dat dit verzoek van Rusland niet het karakter draagt van een conditio sine qua non. Sprekende over den toestand in Spanje, zeide Eden: „De recente successen van Fran co hebben bewezen, dat zijn positie sterker is dan die van zijn tegenstanders. Ik hoop, dat de burgeroorlog weldrabeëindigd zal wor den door de overwinning van de gerechtig heid en de menschelijkheid." naar HOORN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1